HIEVWE 1ÈT Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. ||f Woensdag 21 November 1917. 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. So93. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per poat door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. ttO. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het Levensverzekeringsmonopolie en het Buitenland. In verband met de monopolie-plan nen van Minister Treub is het on getwijfeld van groote beteekenis, dat een vergelijking kan worden gemaakt tusschen eenerzijds, bet aandeel, dat de buitenlandsche maatschappijen hebben in de hier te lande loopende verzekeringen, en anderzijds, bet belang der Nederlasdsche maatschappijen in het buitenland. Nu is onlangs door de commissie, welker taak het is den minister te adviseeren, aan de verschillende levens verzekeringsmaatschappijen opgave gevraagd vaD het totaal verzekerd bedrag en van het in het buitenland verzekerd bedrag. Hierin heeft de uit de maatschappijen gevormde aCommissie voor de Bedrjjfs- vrijbeid der Levensverzekering» reden gevonden tot de aangesloten maat schappijen een circulaire te richten, waarinwordtvoorgesteld.dat de aan leiding tot de vraag der ministerieele commissie natuurlijk is te vinden ïd de door minister Treuh geuite bewering, dat 1/3 van het levensverzekeriogs- bedrijf in Nederland in banden van buitenlanders zou zijn, terwijl de Neder- landscbe Maatschappijen daartegen over geen bedrijf van beteekenis in bet Buitenland zouden hebben. Verschillende levensverzekerings maatschappijen geven niet afzonderlijk op baar Nederlandsch en baar Buiten- landsch bedrijf. Zij kunnen daarvoor baar goede redenen hebben, zegt de «Commissie voordeBedrijfsoij verheid" in haar circulaire. «Mocht er echter bij uwe maatschappijen geen over wegend bezwaar bestaan nadere op gaven te verstrekken zoo gaat de commissie voort dan meenen wij u te mogen aanraden dit te doen, daar wij het voor ons bedrijf van groot belang acbteD, indien de on juistheid der door Minister Treub ge uite meening afdoende kan worden aangetoond." De belaetingverhooging t Het «Huisgezin" meent dat de lagere aanslagen door de 150 opcenten op de Verdedigingsbelastingen te zwaar ge troffen worden: «Pas is ook de nieuwe en verhoogde duurtebijslag voorgesteld. Het Bjjk acht bet noodig zijn ambte naren in ruimer mate dan tot beden tegemoet te komen en die tegemoet koming ook uit te strekken tot cate gorieën met hooger inkomsten. Om de eenvoudige reden, dat de guldeu zóó weinig waard is geworden, dat wie tot dusver met een middel matig inkomen er komen kon, er thaos niet meer komt. Maar gaat bet nu aan, waar de Begeering zelf deze bekentenis beeft afgelegd, van de lage aanslagen nog een extra-heffing te vorderen naast de opcenten, die ze uit anderen hoofde hebben te voldoen? Als openlijk verklaard wordt, dat inkomens van f2500 tot f3000 gere kend moeten worden niet meer dan een kommerlijk bestaan te verschaffen, mag men dan wel lagere aanslagen weer met daalders gaan bezwaren? Men spreke niet van gelijkheid, want het is reeds een ongelijkheid, van alle aanslagen lage en booge, hetzelfde aantal opcenten te heffen. Wij vertrouwen, dat in de Kamer een krachtige strooming zich zal af- teekenen tegeD dezen extra-penning van de lagere aanslagen en dat die strooming niet tot de sociaal democratische fractie zal beperkt blijven." Gouden feest Nederl. Gymnastiek Verbond. Aangezien van verschillende zijden, vooral uit bet noorden des lands, be zwaren gerezen waren tegen het vieren van bet gouden feest in de maand Juni 1918 is thans besloten de even- tueele viering te stellen van 1923 Juli. Bondsbestuur en Regelingscom missie hopen dat deze wijziging nie mand een beletsel tot deelneming zal zijnzij vertrouwen, dat het uitstel nu ook at de voorstanders daarvan naar Amsterdam voeren zal. De vrijgelaten U-boot. Prof. Van Hamel zegt in «Be Am sterdammer» onder het opschrift «De doode jongen» o a. «De onderzeeboot, die zoo zonder erbarmen zijn schip naar den kelder, zijn maats in bet ongewisse en bem in de eeuwigheid beeft gejaagd, was de U-boot, die dezen zomer, na in de Nederlandsche binnenwateren te zijn gestrand en door de Nederlandsche marine in beslag genomen, door de Nederlandsche Begeering aaD de Duit- scbers teruggegeven is. Spionnage. De Haagsche politie beeft aange houden een korporaal van de infanterie en een hotelbediende, verdacht van spionnage. In beslag werden genomen geheime kaarten en plannen nopens de op stelling vao het geschut, loopgraven,! geheime gangen enz., uitmakende de verdedigingswerken op Zuid-Beveland, welke een Duitscher te koop werden aangeboden. Instelling handelsregister 1 Bij de Tweede Kamer is ingekomen eeu wetsontwerp tot instelling van een handelsregister. De bedoeling hiervan is om wettelijk te regelen de wijze, waarop men kan ervaren, door wie bepaalde handels zaken worden gedreven, welke de vorm van de zaak is, welke de bevoegd beden van den bestuurder zijp en in hoeverre deze aansprakelijk is. Na den oorlog zullen op groote schaal nieuwe zaken worden gegrond vest, zullen nieuwe relaties worden aangeknoopt en zal in bet algemeen het verkeer een groote vlucht nemen, en van die verlevendiging op zaken- gebied zullen allicht vele minder goede elementen gebruik trachten te maken om hun slag te slaan. Om deze mis standen te voorkomen acht de Regee ring bet noodig thans tot de beoogde voorziening, zijnde bet inrichten van een handelsregister, over te gaan. Blijkens het ontwerp zal het han delsregister worden gehouden door de secretarissen der Kamers van Koop handel onder het toezicht dier Kamers. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 17 November, in Nederland uitgesproken 15 faillissementen tegen 14 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 17 Nov. 1917 789 faillissementen tegenover 931 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Donderdag 22 Novem ber 1917, des namiddags twee uur, zoo noodig voort te zetten om zeven uur. 1. Ingekomen stukken eD mede- deelingen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een nieuwe rantsoeneering en nieuwe tarieven voor gas en electrjciteit. 3. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling der ge meente begrooting met bijlagen dienst 1918 en tot herziening van de loonen en jaarwedden van het personeel in dienst der gemeente. Gas en Eleetriciteit. Burgemeester en Wethouders schre ven aan den Baad: Het laatst in Uwe vergadering van 4 September j.l. werd eene regeling getrolïen voor de levering van gas en eleetriciteit. Naar ons werd medegedeeld, zijo de kolenprijzen met ingang van 1 October j.l. zeer belangrijk verhoogd en wel tot vermoedelijk f53.per ton. Onder dezen prijs is echter een bedrag begrepen, dat zal moeten dienen tot het verleenen van crediet aan den leverancier als contra prae- statie naast den eigenlijken koopprijs. De hoegrsotheid van dit deel is nog onbekend en het kan misschien ook nog geruimen tijd duren voor ons dit met juistheid wordt medegedeeld. Ons werd geheel officieus genoemd een bedrag van pl. f 18.per ton. Voor deze bedragen zullen schuldbekente nissen worden afgegeven welke, naar wij meenen, reDtegevend zullen zijn. Na afloop van den oorlog, zullen deze bewijzen worden verrekend en de opbrengst daarvan zal ponds-ponds gewijze worden verdeeld over de ver schillende deelnemers Het spreekt wei van zelf, dat hiermede risico gepaard gaat. Al wordt de kolenlevering van het deelnemen in dit crediet afhankelijk gesteld, toch moet, naar bet gevoelen van ons college, deze zaak worden behandeld los van de bedrijven. Omdat, zooals is gezegd, het bedrag onbekend is en bet risico vooraf niet is te be palen, komt het geraden voor het bedrag, dat in mindering zal worden gebi aebt van den kolenprijs, te flxeeren. Wij zouden den kolenprijs willen stellen op f40.per ton. Dit doende, dan zal dea kostprijs van bet gas ongeveer 16 a 17'/i cent bedragen. Op de gronden, ontwikkeld in onze missive van 4 October 1.1. alsmede in verband met ons antwoord op de afdeelingsverslagen, meenen wij te moeten vasthouden aan ons voorstel tot bet invoeren van een progressief tarief. Wel zal uit genoemd antwoord blijken, dat wij voorloopig aan enkele bezwaren wenschen tegemoet te komen. Het bierbij gaand concept-besluit, gaat dan ook van dit denkbeeld uit. Wij hebben mitsdien de eer U voor te stellen a. goed te keuren, dat met inacht neming van het bovenstaande, de gemeente aandeel gaat nemen in de credietvoorziening, welke bij de kolen- levering wordt geeischt; b. het navolgend concept-besluit vast te stellen: Gas. I. in te trekken zijn besluit van 4 September 1917, no. 502; II. Met ingang van den dag, waarop de meteropneming over de maand November 1917 is geschied, den prijs van bet gas uit de Gemeentegasfabriek en de boeveelheden, welke mogen worden gebruikt, te bepalen en te regelen als volgt; a. Tusschen twee opeenvolgende meteropnemingen worden voor ver bruikers, die Diet op bet electriscb kabelnet der gemeente zijn aangesloten, beschikbaar gesteld de volgende hoe veelheden Aantal personen op één dienstleiding of Hoeveel- Hoeveel- wonend in 1 perceel heid A held B Maximum 1 en 2 personen 25 M' 45 M' 85 M* 3,4 en 5 30 50 90 6,7 en 8 35 55 95 9 en meer 40 60 100 Voor gas voor verwarming van ver trekken 30 M' per kachel, mits van het voornemen om gas als verwarming te bezigen vóór 1 October 1917 is gegeven en in ruil voor elke 30 M* wordt afgestaan 1 H.L. steeDkoleD of een daarmede gelijkgestelde hoeveel heid andere vaste brandstof. Overschriiding van het maximum kan slechts op schriftelijk ingediend verzoek door B. 8c W. worden toe gestaan. b. Voor bovenvermelde hoeveelheden gelden de volgende pryzeD Tot de Tot de hoeveel- hoeveel- Tot en boven held A held B bet maximum. Voor klasse I 12'/» 17'/» 25 ct. per M* II 15 20 30 III 17V. 25 40 IV 20 30 50 Klasse I beneden f800 belastbaar inkomen volgens de verordening op de inkomstenbelasting en naar den aanslag over 1917; KI. II van f 800-f2000 bel. ink. vlgs.id. III f2000-f6000 IV f6000enhooger» Voor perceelen, waarin behalve één of meer gezinnen met een bepaald aantal personen, ook een bedrijf is gevestigd (dus voor winkels, kantoren, ateliers, pensions, café's, enz.) wordt een extra verbruik van 25 M' boven bet maximum toegestaan tegen be taling van de voor elke klasse geldende hoogste prijzen (resp. 25, 30, 40 en 50 cent per M>. Voor industrieel verbruik of voor bijzondere doeleinden en aan groot verbruikers wordt bet gas geleverd volgens nader door B W., gehoord de Commissie voor de Bedrijven, vast te stellen prijzen. Voor verwarmingsgas gelden de prijzen tot de hoeveelheid B. dus resp. 17Vi, 20, 25 en 30 cents per M\ c. B. W. te machtigen, wanneer de overschrijding van de door de Rijkskolendistributie vastgestelde gas- aflevering of de stijging van de prijzen der grondstoffen daartoe noodzaken de toegestane boeveelheden en de daarvoor verschuldigde prijzen te wij zigen mits tevoren de Commissie van Bijstand voor de Gemeentebedrijven daarover zal zijn gehoord. Eleetriciteit. III. In te trekken zijn besluit van 5 October 1917. IV. Met iügang van den dag, waarop de meteropneming over November 1917 is geschied, den prijs van de eleetriciteit uit het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf en de hoeveelheden, welke mogen worden gebruikt te regelen en te bepalen als volgt: a. Tusschen twee meteropoemingen worden, voor electriciteitsverbruikers, die geen gas hebben, beschikbaar ge steld de volgende hoeveelheden Voor verlichting. Aantal personen op één dienctkabet of wonend in 1 perceel 1 en 2 personen 3, 4 en 5 6, 7 en 8 9 en meer Hoeveel heid A 10 15 20 25 Hoeveel heid B 20 25 30 35 Maxlmmum 40 K-W.U 45 50 55 Voor bij-koken wordt toegestaan: voor i en 2 personen 50 K.W.U. h 3,4 en 5 75 6,7 en I 100 9 en meer 125 Voor verwarming van vertrekken wordt 180 K.W.U. toegestaan, mits in ruil .voor elke 180 K.W.U. wordt afgestaan -4 H.L. steenkool of een daarmede gelijkstaande hoeveelheid andere vaste brandstof. Overschrijding van het maximum kan slechts door B. W. op schrifte lijk ingediend verzoek worden toege staan. b. Yöor bovenvermelde boeveelheden gelden de volgende prijzen Voor hoe- Voor hoe- Tot en boven veelheid A. veelheid B het maximum Voor klasse I 20 25 35 c. per K.W.U. II 25 30 40 M III 30 35 45 IV 35 40 50 Klasse I beneden f 800 belastbaar inkomen volgeDS de verordening op de inkomstenbelasting en naar den aanslag over 1917; Klasse II van f 800.— f 2000 bel. Inkomen. Idem. Ill van f 2000.— f 6000 IV van f 6000.— en hooger Voor perceelen waarin behalve één of meer gezinnen met een bepaald aantal personen, ook een bedrijf is gevestigd (dus voor winkels, kantoren, ateliers, pensions, café's, enz.) wordt een extra verbruik van 25 K.W.U. boven het maximum toegestaan tegen betaling van de voor elke klasse gel dende hoogste prijzen (resp. 35, 40 45 en 50 cent per K.W.U.) Voor andere doeleinden dan voor

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1