Ingezonden. LEESTAFEL. PLAATSELIJKE WONINGGIDS. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging vaD het ziekteverlof van W. van der Maat onderwijzer aan de O. L, School F. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van ziekteverlof aan J. W.Radersma onder wijzer aan de O. L. school F. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet verleenen van eervol ontslag overeenkomstig verzoek aan Mej. J. T. J. van Schaik als onder wijzeres, tevens onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L school G. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbooging van het bedrag toegekend voor scboolvoeding 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van machtiging voor de aanstelling van een opzichter le klasse aan de Ge^ meente Reiniging. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhardingen rioleering van het verlengde der Tuinstraat. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot rioleering van een gedeelte van den Hoevelakenschen straatweg. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot rioleering van een gedeelte van de Koestraat, '10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot rooien van boomen op 't Zand en op het terrein aange kocht onder Leusden. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van ver schillende perceelen in het belang van Volkshuisvesting. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot ruiling van grond aan de Eemstraat met bet Kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente. 13. Voorstel van Burgemeester tot het als woningen inrichten van eeD perceel aan de Kamperbinnenpoort 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoup van 2484 M'. grond aan de Anna Paulownalaan aan W. van Haselen P.Hz. q.q. voor de som van f5800. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onttrekking aan den openbaren dienst van een strook grond aan bet Plantsoen bij het Sint Elisa beth's Ziekenhuis en tot verkoop van dien groDd aan het Ziekenhuis voor f500. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een fabrieksterrein aan de Eemstraat groot pl.m. 4500 Mi. voor f3.per M». aan de firma Huygen en Wessel te Rotterdam. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in erfpacht uit geven van het terrein aan den Doode weg in buur bij de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amers foort. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot inbrengen in het grondbedrijf van het terrein »de Lange Akker*, gelegen aan den Berkenweg 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging te ver leenen tot uitbreiding van de deel neming in het maatschappelijk kapitaal der Gemeentelijke Credietbank voor een bedrag van f 10.000. 20. Afwijzend advies van Burge meester en Wethouders op het ver zoek van A. C. Beijer om aangesteld te worden als makelaar. 21. Afwijzend advies van Burge meester en Wethouders op het ver zoek van A. Buiten bos om aangesteld te worden als makelaar. Voorstel van de Commissie van Wetgeving tot opnieuw vaststelling eener verordening tot aanvulling der bouwverordening met het oog op vischbakkerijen e. d. 23. Voorstel van de Commissie van Wetgeving tot vaststelling van een verordening om tegen te gaan het bezoeken van berbergen door jeugdige personen. 24. Voorstel van de Commissie van Wetgeving tot vaststelling van een verordening tot het venten van melk in de avonduren. 25. Voorstel van de Commissie van Wetgeving tot vaststelling van een Verordening, houdende verbod tot het houden van straatcollecten. 26. Vaststelling aanvullingsbegroo- ting Burgerlijk Armbestuur dienst 1917. 27. Voorstel van Burgemeester en Wethoaders om machtiging te ver leenen bet tekort, geraamd op de begrooting vaD bet Levensmiddelen- bedrjjf dienst 1917 te oversohrijden. 28. Vaststelling 4de aanvullings- kobier hondenbelasting dienst 1917. 29. Vaststelling der sclteelgeldea voor de openbare lagere scholen A, B, C en D en voor het Gymnasium, dienst 1917/18. 30. Vaststelling kohieren Straat belasting en Rioolbelasting, dienst 1917. 31. Vaststelling 4e gedeelte primi' tief kohier Inkomstenbelasting, dienst 1917. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 26 tot en met 3 December 1917 zal worden verkrijgbaar gesteld op bon No. 44: Groene erwten 2 ons per persoon. Gort 1 Bak- en braadvet 1 i Rijst 2 d t Zeep 1 Varkensvleesch 2 Aardappelen 4 K.G. Dit wil dus zeggen, dat zij, die in bet bezit zijn van een bonboekje voor meerdere personen,zooveel maal boven staande boeveelheden kunnen bekomen, als hun boekje aangeeft, de getalsterkte van bet gezin staat meteen groot cijfer op elke bon vermeld, uitgenomen op de bons van varkensvleesch. De bons voor aardappelen zijn welk cijfer hierop ook is vermeld slechts geldig voor 4 K.G. per bon. Vervolgens is goedkoope melk ver krijgbaar (voor hen, die daarvoor in de termen vallen) op bon No. 12 tot en met No. 19. Alleen op een geneeskundige ver klaring: Kaarsen a 50 cent per pak van 300 gram en schemerlichten a 50 cent per doos. Amersfoort, 22 November 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN RANDWIJCK. A. R. VEENSTRA. Dinsdagavond zal op eene ver gadering van «De Dageraad" in de Keizerskroon de heer Hovers lid van het hoofdbestuur spreken over «Gods dienst en Vrije Gedachte." Dat er veel belangstelling be staat voor de onzichtbare dingen be wees wel de stampvolle zaal van Amicitia" j.l. Donderdagavond, waar mevrouw GöbelNierstrasz eene hoogst interessante causerie gaf van het voortleven van de geest na den dood van het stoffelijk hulsel. Door middel van lichtbeelden werden fotografische opnamen van geesten vertoond. Vrijdag 30 November a.s. ver gadert de afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch Landbouw Genootschap ter behandeling van een voorstel tot het indienen van een bezwaarschrift tegen het aanhangige wetsvoorstel tot herziening der grondbelasting en een voorstel van den heer A. v. d. Hengel om het Hoofdbestuur te verzoeken er bij den Minister van Landbouw op aan te dringen maximum-prijzen voor hooi van den oogst 1918 tijdig vast te stellen, vóór den tjjd van het verhuren van hooi en graslanden. Reclameplaat Jaarbeurs. Door de Jury voor de prijsvraag voor een aanplakbiljet ten behoeve der Tweede Nederlandsche Jaarbeurs is de eerste prijs toegekend aan den heer W. Cordel en de tweede prijs aan den heer P. A. H. Hofman, beiden te 's-Gravenhage. De Jury bestond uit de heeren dr. G. W. van Heukelom, Chr. Lebeau en W. H. de Buisonjé. Het ligt in de bedoeling van de beste ingekomen ontwerpen eene ten toonstelling te organiseeren. Gemeentelijke Credietbank. Bij het gemeentebestuur is ingeko men een adres van den Directeur der Gemeentelijke Credietbank te 's Gra- venhage, waarbij wordt medegedeeld, dat uitgifte zal plaats vinden van 550 aandeelen in deze Bank, elk if 1000, en de gelegenheid voor de aandeel houders wordt opengesteld om hun aandeelenbezit te vergrooten. Bij raadsbesluit van 31 Maart 27 October 1914 werd door deze gemeente deelgenomen in het oprichtingskapitaal der Bank met een bedrag van f 20.000, waarvan is gestort f2000. Onder verwijzing naar hetgeen zij destijds schreven omtrent de strekking der Bank en gelet op het groote be lang, dat voor de gemeenten bij hare instandhouding is betrokken, stellen Burgemeester en Wethouders den Raad voor hen te machtigen tot deelneming in de uitbreiding van het maatschap pelijk kapitaal der Bank door het nemen van 10 aandeelen elk groot Verkoop van Grond. Het Bestuur van het St. Elisabeth's Ziekenhuis alhier wenscht van de Gemeente aan te koopen een strook grond van het plantsoen langs dat ziekenhuis. Waar zich tegen dezen verkoop geen enkel gemeentebelang verzet en genoemd Bestuur met den door B. en W. gevraagden prijs accoord gaat, stellen zij voor te verklaren, dat be doelde strook grond niet meer tot den openbaren dienst zal zijn bestemd, en tot verkoop daarvan aan het Bestuur van het St. Elisabeth's Ziekenhuis. Rioleering der Koestraat. Teneinde tot eene afdoende ver betering van de slechte afwatering der Koestraat te kunnen geraken, komt het B. en W. gewenscht voor, dat wordt overgegaan tot het leggen van eene rioleering aldaar. De kosten hiervan, alsmede van de toegangsputten, de straatsyphons en het weder herstellen der bestrating worden geraamd op f 750 terwijl die voor het bestraten der trottoirs van de aangrenzende perceelen, waarvan de eigenaren allen toezegging hebben gedaan mee te werken om een ver beterden toestand te verkrijgen, op f300 worden geraamd, zoodat de totale kosten vermoedelijk f 1050 zullen be dragen. Te beginnen met Zondag 2 Dec. zullen alle kantoren der posterijen des Zondags voor den dienst der Rijks postspaarbank gesloten zijn. Voetbal. Zoo krijgen we dan morgen hier een aan voetbal wel rijk bedeelden Zondag. De eerste elftallen onzer beide plaatse lijke vereenigingen zullen op eigen veld spelen. Er is reeds meermalen op ge wezen in alle districten, dat dergelijke feiten voor de betrokken clubs verre van aangenaam zijn en desondanks heeft de N. V. B. maar weer goedgekeurd dat N. E. C. haar thuiswedstrijd in een uitwedstrijd omzet. H. V. C. vangt haar wedstrijd tegen N. E. C. aaD te 1 uur, terwijl Quick op den officieelen tijd (2 uur) op «Birk- hovenu zal uitkomen tegen het Arm hemsche S. M. L., welke vereeniging momenteel als nummer twee op 't ranglijstje pareert. Quik 2 gaat spelen te Doorn tegen S. S. S. en H. V. C. 3 ontvangt in de morgenuren Hilversum 3 achter «Rustoord». BURGERLIJKE STANDEN. Van 16 tot en met 22 November 1917. GeborenWilhelmina Jaantje Elisa beth en Maria Gijsberta Cornelia, doch ters van Folkert Stedehouder en Gijsje Vermeulen. Peter, z. van Hendrik Peter v. Burgsteden en Willemina Bouwman. Barbara Elisabeth, d. van Hendrik Poort en Mietje Calis. Anna Eduarde Elisabeth, d. van Euge- nius van Hulst en Maria Antonia Geerinckx. Aart, z. van Jan Willem Oldenhof en Johanna Wiertz. Ro bert Antoine Ivon, z. van Petrus Augustus VandenBranden en Rosalia Francisca Helena Costalis. Pieter- nella Catharina, d. van Pieter Schouten en Johanna Wildeman. Christina Wilhelmina Gerarda, d. van Antonia Wilhelm van der Heijden en Evertje Ditewig. Cornelis Wilhelmus, z. van Hendrik Albertus van der Vorst en Wijtske Kwarten. Hendrik, z. van Johannes Vingerhoets en Elisabeth Hoogenboezem. Johanna Catharina, d. van Izak Gerard Krijnen en Hen- derika Jansen. Wilhelmina, d. van Melchior Zijtveld en Maria van Duin kerken. Johanna Geertruida, d. van Hendrikus van Ley en horst en Geurtje van de Munt. Dirkje, d. van Mar tin van Meerveld en Wilhelmina Schip pers. Theodora Mathilda Hendrika, d. van Manrice Henri Marchant en Geertruida Hendrika Kienstra. Pe trus Hendrikus, z. van Hendrikus Beijer en Catrina Johanna Wijntjes. Maria Louise, d. van Hendrikus Wil helmus Kinnaer en Everdina Petro- nella Osterkamp. Johan, z. van Willem Stouthamer en Catharina Bos huizen. Elisabeth Jansje, d. van Albertus Buitenhuis en Alijda van Dijkhuizen. Zeger, z. van Teunis de Graaf en Cornelisje Kraak. OndertrouwdAart Mosterd en Alijda van de Klashorst. Hendrik van de Harskamp en Gerritje Fluit. Bernard Klein en Dientje Cohen. Karei Barber en Betje Rijnveld. Gehuwd: Jan van Wijk en Cornelia Petronella Sleeking. Adolf Pot hoven en Christiana Johanna Schil ders. Florimond Dricot en Johanna Classina Palland. OverledenHendrika Dieterink, 50 jr., ongehuwd. Horace Joseph Dan- doit, 14 mud. Arnold Aarts, 58 jr., vreduwnaar van Helen» Pennkigs. Leusden. 1623 November 1917. Geboren Hendrika en Cornelis, kin deren van Elbertus van Dijk en Aaltje Snellen. GehuwdGijsbertus de Kruyff en Cecilia Cornelia de Lange. Stoutenburg. 16—23 November 1917. OverledenMaarije van Diermen, oud 81 jr., weduwe van Hendrik Brons. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Open brief aan de Leden van de Tweede Kamer. HET VRIJE WOORD. De rede van den Minister De Jonoe op den Legerdag te Leeuwarden. Met diep leedwezen hebben onder- geteekenden ontwaard, dat de woorden gesproken door Z.Exc. den Minister van Oorlog De Jonge aanleiding heb ben gegeven tot eene van weinig grootheid van opvatting getuigende gedachten wisseling. Op den voorgrond zij geplaatst, dat de rede door dien bewindsman gehou den hier geheel buiten beschouwing blijft en dat het niet op hun weg ligt op de meening van Zijne Excellentie voornit te loopen inzake het al dan niet beantwoorden der in het Voor- loopig Verslag betreffende het VlIIe Hoofdstuk der Staat3begrooting ge stelde vragen. Wel meenen zij openlijk blijk te moeten geven van de afkeuring, welke hen, en waarlijk niet hen alleen, ver vult over de kleinzieligheid van dege nen, die in dat verslag in afkeurenden zin over de gehouden redevoering aan het woord waren. Zij meenen hierbij de goedkeurende woorden, welke daarop van andere zijde zijn geuit als een tegenwicht te moeten beschouwen, welke uiting op zichzelf niet ware geplaatst geworden. Waar blijft in ons vrije Nederland het vrije woord, wanneer een openbaar persoon zijn meening niet mag uiten omtrent een belang, dat hem in het bijzonder is toevertrouwd en dat niet alleen de Kamerleden, doch het ge- heele volk raakt. Men kan in den tegenwoordigen tijd bijna dagelijks de klacht lezen en hooren, dat onze regee ring te weinig mededeelzaam is, niet genoeg openbaarheid geeft aan haar meening. Wij achten deze klachten vaak ge motiveerd. Men late dan ook een bewindsman het recht zich te uiten, zooals zijn verstand en gaven hem driugen te spreken en waarbij hij zich van zijn verantwoordelijkheid bewust blijkt te zijn. Wanneer men in den thans in het buitenland gevolgde gewoonte, die voor het volk het voorrecht heeft recht streeks contact te krijgen met de staatslieden, geen heil ziet, moet men ook niet aandringen op inlichtingen, noch op de behandeling van vragen, waarvan vaak de beantwoording veel moeielykheden met zich brengt. De Nederlandsche staatslieden heb ben nu eenmaal zeer weinig gelegen heid in het openbaar het woord te voeren, zeer tot schade voor de toe nadering tusschen regeering en volk. Men beneme hen deze gelegenheid niet door kleinzielige beperking van het vrije woord. Teneinde ten slotte wél verstaan te worden en niet te worden uitgekreten voor "militairisten", meenen onder- geteekenden er op te moeten wijzen, dat de Vereeniging "Ons Leger" niets liever zou wenschen dan overbodig te zijn, dat zij zich zou scharen aan de zijde van voorstanders van "Vrede door Recht" en "Ontwapening" wanneer zij slechts overtuigd was, dat het vader land niet de dupe zou worden van deze schoonklinkende leuzen, waarvan zij verwezenlijking zonder gevaar eerst mogelijk aoht, wanneer de groote Europeesche Staten daarover tot over eenstemming zijn gekomen. Zij hoopt vurig, dat dit spoedig moge zijn. Tot dat uur evenwel zal zij ijveren voor een sterke weermacht, noodig om ons land de onafhankelijke positie te doen bewaren, welke het zonder die weermacht reeds lang zou hebben ver loren. F. M. WILTON. K. E. OUDENDIJK. J. VAN DE WALL. W. J. M. LINDEN. Het is bekend dat de verborgen" gebreken bij het vee een groote rol spelen in den veehandel, vooral in den paarden- en runderhandel en dik werf aanleiding geven tot vernietiging van den koop. Toch bestaat bij belanghebbende personen, die zich bezig houden met den handel in vee, dikwerf volslagen onbekendheid met de wettelijke be palingen die daarop betrekking hebben. De heer A. van Leeuwen nu heeft die koopvernietigende gebreken in een kort begrip verzameld en tevens een en ander medegedeeld hoe elk gebrek is te beoordeelen, naar zijn aard, naar de wettelijke bepalingen, naar hetgeen de geschiedenis leert en naar het natuurlijk rechtsgevoel. Dat dit werkje in een bepaalde be hoefte voorziet bewijst wel de tweede druk dezer dagen daarvan verschenen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsliof No. 2. Telephoon Int. No. 37A. Geopend: alle werkdagen van 121/, ei van 23 uur; Zaterdags van 81/,121/» uur« Aanvragen van Werkgevers op 29 Nov. 1917. le. Volwassenen. 3 metselaar. 1 politoerder. 1 slager. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 22 Nov. le. Volwassenen. 1 beeldhouwer. 3 behanger stoffeerder. 1 kuiper. 1 koffermaker. 1 machinale- houtbewerker. 2 metselaar. 2 rijwielhersteller. 9 schilder (huis). 6 schoenmakers. 1 sigarenmaker. 5 sjouwers. 3 smid. 2 stoker. 2 stopsters. 2 straatmakers. 2 stucadoors. 4 timmerman. 1 waschvrouw. 5 werkvrouwen. 1 voeger. 3 voerlieden. 76 losse werklieden. 1 bankwerker. 1 behanger-stoffeer der. 1 bloemist. 1 boekbinders. 2 boekdrukker. 2 breister. 1 broodbakker. 1 electricien. 1 fabrieksarbeider. 1 lompensorteerder. 36 grondwerkers. 5 kantoorbedienden (mann 1 id. (vrouw.) 2 kelner. 5 kleermakers. 2 kruideniersbed. 3 letterzetter. 2 loodgieter. 2 loopknecht. 2e. Leerlingen on Jongens. 1 banketbakker. 2 timmerlieden. 1 behanger-stoffeer- 6 losse arbeiders, der. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaat-sen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter D&vidshof No. 2. Tel. Int. 374. MARK l BLhlCHT. AMERSFOORT, 23 Nov. 1917 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit I 0. appelen 16.00 afll.— Peren f5.a f 10.Klei- Aardapp. f 0 00 a f 0.zandaardapp. f 0.00 a f 0.00 Hoendereirren f16 00 a f 18.50 p. 100 st. Bruine eieren f 00.00 a 1 00.00 per 100 st Boter f 2 90 a f 3.40 per kilo. Eendeneieren f 00.00 a f 00.00. Zoetere, kaas f O.a f O.per 00 kiJo. Kippen fl.a f2.50 Kuikens f 0,00 a f 0.00 Piep kuikens f 0.60 a f 1.20 Ganzen fü. a f0.Eenden f0 00 a f 0.00 p. st. Jonge fO.OO a f0.00. Hazen f 1.50 a f2.00 Wilde konijnen f 0.60 i f 0.80 Tamme r 1.00 a f2.50 Duiven fU.70af0.9U paai Magere varkens f25.— a f30. -. Varkens export 0.a 10Zeugen f60.a f 90. Biggen f 7 00 a i 15 Schrammen f 0.a f 0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000.— i I O00Kaïfkoeien f 000.k f UOU.Kalt- «aarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren f 0.f 10.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 300 heet. Appelen. 80 heet. Peren. heet. Zandaardappc- leri, heet. Kleiaardappelen, 2000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 150 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 25 magere varkens Varkens voor exportslagery biggen, 20 zeugen, 1 kalveren. Opname van perceelen onder deze rubriek geschiedt tegen betaling van ƒ0.50, terwijl voor de bemiddeling van het Amersfoortsch Woningbureau, Scbimmelpenninckstraat 25, lid van den bond van Makelaars in Vaste Goederen enz. bij koop, verkoop, huur of verhuur '/i l°/o betaald wordt. Te Koop: Winkelhuis Langestraat. id. Varkensmarkt. Villa Utrechtscheweg. Dubbele Villa Oldenbarneveldlaan. id. Koninginnelaan. Bouwterrein Berkenweg. id. Anna Paulownalaan. Te koop centrum N.-Brabant. 220 Heet. Bouw- en Weiland. Geheel met mooie resultaten ontgonnen. Pachtopbrengst ƒ9000.Koopprijs ƒ800.per H.A. Hyp. 100 mille. Te Huur: Gevraagd gemeubileerde Villa voor de zomermaanden. 1 perceelen h 250. 2 ƒ300.—. 1 ii f 350.—. 1 ƒ400.—. 1 ƒ500.—. 1 Etage of Bovenhuis al of niet gem. 1 Winkelhuis Langestraat of Utrecht- schestraat. Appartementen Gevraagd 1 zit- met 2 slaapkamers op goeden stand.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2