PFAFF NAAI MACHINE GEMEENTEWERKEN WAAROM DE LANDBOUWBAHK TE UTRECHT Gemengd Nieuws. „0E BIJENKORF" ROOMBOTER, ila&elijh versch vertriieliaar KENNISGEVING. Advertentiën. AMERSFOORT. OPENBAAR AANBESTEDEN Stncadoorswerken aan Gemëefifegebouwen. wordt ieder lid van Het Eerste Nederlandsctae MiddenstandsZiekenfonds Haijgensplein 2 Den Haag. Boterfabrieken „Nijkerk en Putten. Phoenix-Brouwèrij O-ij lsu.rj.t koopen een met TJ-w oogen dLiclrt- De naam en de reputatie van de fabrikanten zeggen U alles. Vertegen#oor$ger II. NEFKENS, VARKEIVSMABKT 5 AMERSFOORT. de Heer H. E. VAN SWEDEN, Spui, aldaar. de Heer J. POTHOVEN Azn., aldaar. Behangers en Stoffeerders. Bierbottelarijen. Koloniale Waren. Kunsthandel. Boekhandelaren. Brandstoffen. Coffeuse. Dames- en Heeren- Klcermakers. Drukkerijen Effectenkantoren. Loodgieters. Manufacturen. Rijwielhandelaren. Schoenmagazijnen Stalhouderij. T uin-Architectuur. Verfwaren enz. Zadelmakers. Men denkt zich een kanaal met zoo weinig mogelijk sluizen en ge schikt *oor de grootste Rijnaken (ruim 3000 ton), uitkomend op een hoog punt van de Waal nabij Dodewaard, waardoor de tegenwoordige weg over Vreeswijk en Gorinchem tot dat punt, met ongeveer 46 K M. of nagenoeg 37% verkort zal worden. Dit kanaal zal tevens gelegenheid bieden om een belangrijke verbetering te brengen in de afwatering der Vallei. De leiding der werkzaamheden, die tevens ten doel zullen hebben bet vervaardigen van goede hoogtekaarten van de Vallei, als basis voor verdere afwaterings-, eventueel bevloeiïngs- plannen, is toevertrouwd aan den ingenieur W. B. v. Goor, oud-direc teur van het departement der B. O. W. in Ned.-Indië. Men vermoedt, dat het ontwerp binnen een jaar gereed zal zijn. Verschillende kleinindustrieelen alhier ontvingen van den Directeur van Arbeid het bevel om de in hun bedrijf in gebruik zijnde gasmotoren binnen een maand door electriscbe motoren te doen vervangen, daar na dien tijd geen gas meer zal geleverd worden. Zulks zou bij de heerschende schaarschte moeten dienen ter gas besparing. Nu doet bet toch wel een weinig komisch aan dat waar dergelijke on gehoord drastische maatregelen noodig worden geacht ten dienste der gas besparing,doorde rijks kolendistributie in deze gemeente aan particulieren ter verwarming Duiteehe GASKOLEN worden verstrekt. Aan bewoners van buizen, waar bij de overstrooming het water in de kamers binnengedrongen is, is buiten het rantsoen of 1 H.L. brandstof verstrekt. Zij, wier kelders ondergeloopen zijo, komen hiervoor echter niet in aan merking. De beer F. Faber legde te 'sGravenhage met gunstig gevolg het examen af voor L. O., akte U (be ginselen handelskennis). Op de voordracht voor een onderwijzer aan de openbare lagere school B (vacature Hylkema) staan J. Bijl te Rotterdam, T. M. Overmaat te Enschede, C. Jansen te Oosterbeek. Burgemeester en Wethouders vrageo den Raad machtiging tot in wendige verbouwing van het koetshuis van Berg en Dal, om er 5 gezinnen tijdelijk te kunnen huisvesten. On kosten f1700. Voetbal. De wedstrijd Zondag j.l. op Birk- hoven gespeeld tusschen Quick en Wageningen zou een belangrijke factor opleveren omtrent Quick's positie in de competitie. Werd de wedstrijd door onze stadgenooten gewonnen, dan kon zij voorloopig de laatste plaats verlaten en zal dan de eerstvolgende weken de decisie vallen. Welnu het Quickteam zag direct de ernst van het geval in en verzekerde zich binnen bet kwartier door 2 goedgeplaatste scholen een 20 voorsprong. Tot rust bleven de gastbeeren in de meerderheid en dienen een paar goede doorbraken van den rechtsbuiten en linksbuiten vermelding. Intusschen de rest van de voorhoede waande zich bepaald van de over winning zeker, want van een serieus willen om de score booger op te voeren, bleek al zeer weinig. De linksbinnen had bovendien zijn ofl-day en presteerde niet veel. Tot rust bleef de stand dan ook ongewijzigd en daarna begreep Wageningen dat de wedstrijd voor haar nog niet verloren was. De partijen wogen eenigen tijd tegen elkaar op, maar de verdedigingen wisten steeds 't gevaar te bezweren. Eenige minuten voor tijd, bij een aanval der bezoekers, beging de links-back van Quick een fout en de Wageningsche cenlervoor profiteerde daar dankbaar van; 2—1. De speeltijd was nagenoeg verstreken. De bal werd uit bet midden direct door den linksbinnen, die plots z'n vorm te pakken kreeg, meegenomen, naar den rechtsbuiten gespeeld, die keurig voorzette en de bal lag opnieuw in 't net. 31. Hiermede kwam het einde. Jammer dat de Quickvoorboede den geheelen wedstrijd niet werkte als in deze laatste minuten de over winning ware ongetwijfeld veel grooter geweest. H. V. C. keerde uit Arnhem terug met een 5—1 nederlaag haar door Hertog Hendrik toegebracht H. V. C. 2 deed beter en behaalde een eclatante 6—0 overwinning op UtreshU Ter kaasmarkt van Maandag 10 December jl. werden aangevoerd 6 wagens, bevattende 2275 KG. kaas. Besteed werd van f 55.tot f 58.— p. KG.voor gestempelde f 60 tot f 68 per 50 KG. Er werd niet veel verhandeld. De donkere sneeuwluchten. Over die donkere sneeuwluchten hebben de dichters al menigen boom opgezet. Inderdaad zijn ze opvallend. Zij geven aan het sneeuwweer zijn eigenaardig karakter, zijn geheimzinnig halflicht en zijn droeve somberheid. Toch is een sneeuwlucht niets don kerder dan een regen- of bagellucht, ja, een zomersche onweerslucht is heel wat compacter, en zou ook heel wat zwarter mogen he'eten. Bij onze donkere sneeuwluchten heb ben we met niets anders te doen dan met een z.g. contrast-verschijnsel. De witte sneeuw, die op de landen ligt, die de boomen en de daken bedekt, ja, die zelfs zoo vermetel is, zich tegen den wandelaar op te stapelen, steekt af tegen den achtergrond, en geeft dien achtei grond het dreigende zwarte karakter. Niet alleen de lucht ziet er zoo onheilspellend uit, maar molens en kerktorens, voor zoover die sneeuw vrij zijn, lijken eveneens veel donkerder dan anders. Bij de lucht valt de tegen stelling met de absoluut witte sneeuw echter te gemakkelijker op, omdat haar uitgestrektheid het grootst is. Het is dan ook niet toevallig, dat de echte sneeuwlucht altijd pas ver schijnt, als de eerste vlokken gevallen zijn. Zelfs werkelijk dunne luchten waar de zoo af en toe eens doorbeen gluurt, blijven er nog dreigend uitzien, als er een dikke sneeuwdeken gelegd is. Begiot het te dooien, dan blijft buiten, waar de sneeuwlaag niet met modder vermengd is, de sneeuwlucht voortduren, al valt er ook motrogen uit. De sneeuwlaag zelf maakt het echter veel lichter. Wanneer de volle maan op een sneeuwlandschap schijnt, is het zoo licht, dat men gemakkelijk kan lezen, zelfs een compacten druk, en zelfs de donkere nachten, zonder maan en sterren, zijn wat minder duister. Ook het thans zoo spaarzame kunst licht wordt op de sneeuw gereflecteerd, en krijgt hierdoor veel meer efiect. De winterslaap der loofboomen. Met het vallen der bladeren in de herfst treedt een tijdperk van rust in voor alle boutgewassen. Er worden minder voedingsstollen en water op genomen en ook de wortels staken hun groei. De loofboomen onzer in- heemscbe flora hebben zoo'n winter- slaapja om verschillende reden noodig. Reeds vaak heeft men onderzocht, of die rust niet verkort kan worden, of zelfs geheel kan vervallen. Dit laatste is tot nog toe niet bereikt. Slechts de Europeesche perzikboom maakt hierop een uitzondering. Bij overplanting uit Europa naar de tro pen gebeurde het, dat bij, na een rust van 20 jaar zijn bladeren in den herfst niet meer afwierp. Maar uit dit succes mag men natuurlijk geen regel afleiden. In enkele gevallen ge lukte bet de winterslaap te verkorten. Zoo werkte een bestraling met acety- leenbehandeling den duur der rust tegen. Een lindetak liep na een acety- leenbestraling 3 weken eerder uit, terwijl een bad in een 10% sterke oplossing van waterstof-superoxyde nog betere resultaten had. Een te warme omgeving werkt merkwaardig genoeg storend op den groei. Bij sommigelinde-enesscbesoorten duurde het bij zoo'n behandeling 15 maanden, voordat er leven in den boom kwam. Bracht men dergelijke boomen buiten, dan verminderde de duur der rust tot de huilt en de temperatuur der boomen daalde tot O® Celsius. Hier mee is bewezen, dat de slapende boom een lage temperatuur behoeft en dat warmteontwikkeling de rustperiode verlengt. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend dat H. de Wit, slachter, Utrechtscbestraat 15 alhier met ingang van heden is uitgesloten voor de ver koop van regeeringsvarkensvleesch en wel gedurende 4 weken zulks naar aanleiding van het feit dat genoemde H. de Wit deelen van Regeerings- varkens in worst heeft verwerkt. Amersfoort, 11 December 1917. De Burgemeester voornoemd, YAN RANDWÜCK. Voor dé deelneming be toond bij bét overlijden van onzen Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom betuigen wij onzen, harte- 1 ij ken dank. Namens allen G. F. G: DE BRUIJN. Amersfoort10 December 1917. De Directeur van Gemeente werken zal onder nadere goed keuring van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort op den 21sten DECEMBER 1917 des voormiddags ten 11 ure ten kan tore van Gemeentewerken, in het Bestek No. I, dienstjaar 1918. Bestek is verkrijgbaar vanaf 7 December 1917 bij Gemeente werken, Achter Davidskof No. 2, tegen betaling van f 0.75. In Huis behooren steeds V/y- bert*tabletten bij dc bnnd te zijn, om ze btj hoesten, §H verkoudheid of katarrha- le aandoeningen direct ie kunnen aanwenden. Zij smaken aangenaam en hebben veel uitwerking. §§H Bij alle apotheker» en drogisten MAGAZIJN CHQORSTRAAT 15—17 B1LTSTRAAT 50 LampekapzIJde gebloemd eo effen. amperanden geheel klaar, ampekralen glas en hout. ENORME KEUZE EN GOEDKOOP. Ver lending Ibeenf 10.franco. Omdat men dan voor geringe kosten voor alle narigheid gewaarborgd is. Prospectus en Invulbiljet gratis: Onder Ryks-Contróle. in nette verpakking bijM. R. N. OOSTERVEEN, Lange- straat 46 en in het filiaal Arnhemschestraat. DE DIRECTIE. Agent Telefoon No. 29. Mineraalwaterfabriek en Bier bottelarij Stoovestraat 12. 99 Verleent credieten onder borgstelling enz. Verschaft kapitalen onder le hyp. verband. Neemt gelden in depót. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Agenten voor Amersfoort en Omstreken Voot Lensden en Omstreken DB DIRECTIE. P. A. v. d. Veer, Aldegondestr. 90. Fontein Schippers, Langestraat 24. Tel. int. 496. F. W. v. d. Wilde, Stoovestraat 12. J. van Genderen, Arnhemschestraat 85. Fontein A Schippers, Langestraat 24. Tel. int. 496. G. J. Slothouwer,Langestraat 77 J. van der Wal, Valkestraat 68. Hof 14. Mej. J. Boshuizen, Kromme- straat 52. B. Ruitenberg Hz., TJtrechtschestraat 21. G. J. Slothouwer, Langestraat 77. F. van Lanschot's Bank. Munrhnizen 15. Tel. 49 en 135. N. V. Middcnstands-Credietbank voor Amersfoort en Omstreken. Laagegraoht 33. Telefoon 394. Aanleg van Gas- en Waterleiding. Firma J. Kool, Utr.straat 33. B. G. T. Holle, Magazijn «de Faam», Langestraat 79. H. Nefkens, Varkensmarkt 5. J. Grootendoret, Hof 38. Alphons Snoeren Pz., Langestraat 10. C. Th. Ruygrok, v/h. C. Sohuhil, Utrechtscheatr. 28. Tel. 64. A. W. C. Verlinden, Fred, van Blankenheymatraat. Firma J. Hoogland, Krommestraat 40 Firma Gebrs. Van Eeden. Arnhem*«bestraat 6.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2