Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVINGEN. Eeranes Buiten (bij Laren) een lucht schip Fransche of Engelscbe nationali teit neergekomen, op bel buis van den bakker Eek, waarvan bet dak werd beschadigd Het luchtschip, van een tamelijk klein type, was van Fransche nationaliteit en bad 2 motoren, die vernield werden. Het was bewapend met een machinege- weer. De inzittenden zijn vermoedelijk in de richting Baarn gevlucht. De Fransche uniformjas met de hand schoenen zijn op den weg gevonden. Nederlandscbe militairen zijn uit gezonden om de gevluchten op te sporen. De telefoonlijnen zijn gedeeltelijk vernield. Ook zijn de draden van de electrische verlichting in de nabijheid van het huis van den bakker v. Eek afgebroken. Het luchtschip was, na te zijn neer gekomen, nog slechts gedeeltelijk met gas gevuld. Het kwam uit zuidelijke richting. In den Otterpolder, onder Sliedrecht, is aangetroffen een Engelsche vlieger zonder vliegtuig. Hij is geïnterneerd. Onder Poortugaal zijn 4 Engelscbe vliegers aangetroffen. Zij waren af komstig van een marine-luchtschip, waaruit zij vannacht om 3 uur ge slagen zijn, doordat de motor defect was. Eén bad zijn been gebroken. Het luchtschip is onbestuurbaar verder gedreven met een matroos er in. De aangetroffenen zijn: de kapitein, de machinist en 2 matrozen. Aan het «Hbld.* wordt nog over bet gedaalde Engelscbe luchtschip gemeld, dat men te Eemnes in de eerste oogenblikken, tijdens het ge ratel in de lucht niets anders dacht dan aan een Zeppelin. Echter toen de eenvoudige dorpsbewoners wat op hun verhaal waren gekomen, kon worden vastgesteld, dat men hier te doen bad met een klein Engelsch I uchtschip van ongeveer 50 meter lengte. Hoewel op de zweefvlakkeD de bekende, ronde Fransche kleur- teekenen dragende, was er een Engel scbe vlag aan bevestigd, en bovendien werden verschillende schrifturen ge vonden. alle in de Eogelscbe taal. Het onderzoek werd ingesteld door den burgemeester, den heer jhr. Rut gers van Rozenburg. Het nieuwtje, dat als een loopend vuurtje door het geheele Gooi rond ging, was oorzaak, dat den geheelen dag een stroom van nieuwsgierigen zich naar Eemnes begaf om daar het grijze gevaarte, dat uog altijd hoog in de lucht opbolde, te aanschouwen. Men keek naar bet demonteeren, naar de zware motoren, naar ae zweef- vlakken met de blauw-wit-roode cirkels, naar alles wat op de vracht auto's uit het Soesterberger kamp werd geladen, verder naar de mili tairen, die op de eigenaardig-Holland- sche gemoedelijke wijze den weg vrij hielden en nieuwsgierigen, die er niets te maken hadden, tot doorloopen maanden. Het blijkt uit alles, dat niet een Engelscb vliegtuig en een Fraosch luchtschip respectievelijk bij Poortu gaal en bij Eemnes zijn neergekomen, maar dat er slechts sprake is van één Engelsch toestel, technisch be kend als half star luchtschip, dat van zijn bemanning bier en daar, o.a. bij Dordrecht en bij Poortugaal menschen deed landen, waarna bet telkens weer opvloog, om eindelijk bij Eemnes voor goed neer te komen. De inzittenden waren door het mistige weder verdwaald. FsillisBementeu in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 8 December, in Nederland uitgesproken 20 faillissementen tegen 24 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 8 Dec. 1917 848 faillissementen tegenover 995 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. Reiien op Keratmia. Bij informatie op het administratie gebouw der Hollandsche spoor is ons gebleken, dat de directies der spoor wegmaatschappijen in de gelegenheid zjjn gesteld door de Regeering, om op de Kerstdagen eenige vóór- of na-treinen te laten rijden ter aanvulling der gewone treinen. Er zal dus ge tracht worden, zooveel mogelijk in bet drukke passagiersvervoer, dat verwacht mag worden, te voorzien. Zooveel mogelijk, want de reisgelegenheid is door den kolennood immers reeds eporm beperkt. Verder vernemen wij, dat bij de directie niets bekend is, aangaande de geruchten, dat met 15 December de treinen weer verwarmd zullen worden. N. v. d D. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 18 December 1917, des avonds zeven uur. 1. Benoeming van leden voor ver schillende Commissies wegens perio dieke aftreding. 2. Benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op bet Lager Onderwijs (vacature Mr. Dr. H. Tb. A. Verboef). 3. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school B. 4. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de Openbare Lagere School G. (vacature Mej. Hamersveld.) 5. Benoeming van een Ie. Ambte naar ten kantore van den Gemeente- Ontvanger. 6. Benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere School B, (vacature Hijlkema). 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van ziekteverlof aan Mej. S. G. G. van Kalken, onderwijzeres aan de Open bare Lagere School E. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vastsielling van de bezoldiging van het personeel aan den cursus voor Franseh aan school B. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Ver ordening tot regeling der jaarwedden van de leeraren aan het Gymnasium. 10. Vaststelling der Verordening regelende de jaarwedden van de onderwijzers bij het Openbaar Lager Onderwijs. 11. Vaststelling der Verordeningen regelende de jaarwedden van de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente. (Herstemming over het voorstel van den heer Leinweber inzake verhooging jaarwedde agenten van politie 3e klasse.) 12. Vaststelling van een wijziging van het reglement van orde voor de vergadering van den Raad in verband met de toekenning van presentiegeld aan de raadsleden. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van Verlof aan deu concierge aan het Werkhuis, J. van Dorssen, in verband met de overdracht van de H. B. S. aan bet Rijk. 14. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van het Bestuur der Openbare Leeszaal om de Hoogere Burgerschool af te staan voor openbare leeszaal. 15. Afwijzend advies van Burge meester en Wethouders op bel ver zoek van E. van Vollenboven tot aan koop van gemeentegrond aan de Huygenslaan. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening inzake bet woningbedrijf betreffende de regeling van de af schrijving. 17. Advies van de Commissie uit den Raad belast met het onderzoek inzake een geschil over de uitvoering van het bestek no. 18, dienstjaar 1916 (verbetering Arnhemscheweg). 18. Mededeeling van Burgemeester en Wethouders inzake de inrichting van de schuur op Berg en Dal voor een vijftal woningen. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het opnieuw vaststellen der Verordening tot heffing van rechten voor diensten bewezen door de brand weer. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling der veror dening tot beperking van het herberg bezoek door jeugdige personen. 21. Afwijzend advies van Burge meester en Wethouders op hel adres van de Zeister-sportvereeniging hou dende verzoek om betaling van on kosten gemaakt voor harddraverijen, die door besluit van den Burgemees ter niet konden doorgaan. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, door toe te treden tot de Onderlinge Risico Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het openen van een rekeningcourant, met de Gemeentelijke Crediethank te 's Gravenbage. 24. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Gem,- Begroouog diepst 1917. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan eener annuiteitsleening groot f 240.000 ten behoeve van de uitkeering aan het Rijk voor den bouw eener nieuwe Hoogere Burgerschool en het ver strekken van het daarvoor benoodigde terrein. 26. Afschrijving wegens vertrek eo overlijden van Inkomstenbelasting dienst 1917. 27. Vaststelling kohier schoolgelden Burgeravondschool cursus 1917-18. Het menu voor de volgende week van de Centrale Keuken is als volgt Maandag groentesoep. Dinsdag zuurkool. Woensdag erwtensoep (erwtenbon). Donderdag boerekool. Vrijdag bruineboonensoep (boonen bon.) Zaterdag snijboonen,, Het gemiddelde aantal porties was dezer dagen 12 a 1300. Er moeten plannen bestaan tot in voering van een nieuwe prijsregeling op progressieven grondslag. De Godsdienstoefening in de Remonstrantsche Kerk zal Zondag ochtend worden geleid door Ds. A. Jager uit Boskoop. De nieuw beroepen predikant, der Remonstrantsche gemeente Dr. R. Miedema, zal 13 Jan. a.s. afscheid van de gemeente Schoonhoven nemen en 27 Jan. in de gemeente hier zijn intrede doen. Ook bier ter slede werd j.l. Woensdag klokslag twaalf uur van de pui van het raadhuis de nieuwe grond wet afgekondigd. De plechtigheid, wanneer men ten minste het voor lezen van Staatsblad no. 363 door den heer Dekker, Commies ter Secre tarie, geflankeerd door den Burge meester en den Secretaris, zoo mag noemen, vermocht slechts weinig be langstelling te trekken. Daar de benoeming van den heer G. A. van Mechelen tot Secretaris van de Centrale Keuken door Gedepu teerde Staten der provincie niet is goedgekeurd zal hij a.s. Maandag zijn arbeid aan de school weer hervatten. Niet minder dao driemaal moch ten wij deze week de treurmuziek der Belgische geïnterneerden booren bij het grafwaarts leiden hunner wapen broeders. Twee soldaten en een officier vonden hun laatste rustplaats op het R.K. Kerkhof alhier. Bij de begrafenis van luit. Somers van de Belgische artillerie, was een groot aantal hoofd en subalterne officieren tegenwoordig. Ook kolonel Oosterman, commandant van het interneeringskamp te Soester- berg, vergezeld door zijn adjudant, volgden den lijkwagen voorafgegaan door een groot aantal kransen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij den rijwielbandelaar P. van Ooik aan den Arnhemschenweg ingebroken. Ontvreemd zijn twee nieuwe rijwielen, verscheidene binnen- en eenige buitenbanden, een menigte onderdeelen, benevens een partijtje sigaren. Alles te zamen voor een waarde van pl.m. f 600.Tot nu toe is van de(n) dader(s) geen spoor ont dekt. Des nachtsisdit pand onbewoond. Een binnenbrandje in bet perceel der weduwe De Vries aan de Lange Gracht werd Woensdagochtend door een paar politieagenten met behulp der snelblusscher, gedoofd. Een huzaar bier in garnizoen die aan de Stationsweg een rijwiel stal doch nog denzelfden dag te Bussum werd achterhaald, is ter be schikking van den Garnizoenscomman dant gesteld. De heer A. Baartman, commies le klas bij den stationsdieost der H. IJ. S. M. alhier herdenkt heden zijn 25 jarigedienstbetrekking bij genoemde maatschappij. Donderdagavond sprak de beer Ketelaar, lid van de Tweede Kamer, in »Amicitia" over: «Wat willen de Vrijzinnig Democraten". Op bevatte lijke wijze zette hij doel en streven als Viijz. Dem. uiteen en gaf aan, wat door deze partij in de komende periode te doen is. Er was niet veel publiek. Echter 40 menschen. Van de gelegenheid tot debat werd geen ge bruik gemaakt. Dat Pisuisse veel vrienden in Amersfoort heeft, bleek weer gister avond. De groote zaal van «Amicitia" was stampvol. Pisuisse als altijd zeer onderhouden en geestig, kent zjju pappenheimers, Hij weet met het publiek om te gaan, dat hem zeer graag mag Ook zijn gezelschap mag genoemd worden. Alles wat te hooren en te zien werd gegeven, was in de puutjes. Er werd vaak hartelijk ge lachen en niet minder geapplaudisseerd. Pisuisse is hier ingeburgerd en kan altjjd op een volle zaal rekenen. Arbeidersbudgets. De directie van den arbeid heeft in gedegen vorm een zeer groote hoeveel heid cijfers bijeengebracht ter beant woording van de vraag in welke mate de sterke prijsstijging van alle levens behoeften invloed heeft geoefend op de noodzakelijke uitgaven van bet arbei dersgezin in verschillende deelen des lands. Aan het daartoe vereischte onder zoek hebben meegewerkt de hoofd inspecteur G. J. van Thienen, de adj.- inspecteur J. Goudriaan Jr. en de inspectrice mevrouw E. J. Tilanus en de controleur J. W. Sleef. Met lof- waardigen ijver hebben zij zich van deze moeilijke en ondankbare taak gekweten en een schat van gegevens verzameld en geordend, die den socio loog van groot nut kunnen zijn. Bij het onderzoek te Amsterdam is met vrucht gebruik gemaakt van de enquête, die de Sociaal Democratische Studieslub daar in 1912 heeft ingesteld en welker uitkomsten gepubliceerd zijn. Hoeveel duurder alle levensbehoeften van het arbeidersgezin geworden zijn komt bier wel het scherpst aan het licht. Cijfers willen wij niet citeeren bij het verschijnen van het rapport is de toestand reeds weder veel ongun stiger geworden. Arbeidersbudget gedurende de crisis. Uit gave voor rekening van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. N. V. Drukkerij Trio, 1917. Vit den ouden tijd! Bij het graven voor den bouw der chemische fabrieken der firma Vin cent Hoflmans en Zonen, te Waalwijk, stoot men op zeer breede en zware fundamenten in den grond. Naar ver luidt, heeft daar vroeger een kasteel gestaan, vandaar dat dit stuk weiland, waarop de fabriek gebouwd wordt, nog steeds heet »'t Hof". Om dit kasteel schijnt een gracht gelegen te hebben daar men op plaatsen tot 3, 4 meter moet graven, voor men aan het wit zand komt. Op groote diepte is gevonden een stalen zwaard met bouten gevest. Boven aan het zwaard vertoont zich duidelijk de figuur van een kruisridder in koper. L. K. Houten schoenzolen f Iemand te Schoten heeft octrooi aangevraagd op een door hem ge dane uitvinding, betrekking hebbende op bouten schoenzolen. Men heeft reeds bouten schoen zolen, bestaande uit bout, waarvan de draad in de lengte van bet loop- vlak loopt; door dwarse inkervingen worden ze dan buigzaam gemaakt, maar bij de inkervingen breken zij licht. De schoenzolen volgens deze uit vinding bestaan uit bouten latten, die dwars over de zool loopen. De latten zijn zoodanig afgesneden, dat zij samen een schoenzool vormen. De randen der latten zijn, waar zij elkaar raken, afgerond, zoodat de latten elkaar in een rechte l(jn aanraken. De latten worden op de zool ge lijmd of gespijkerd. De koffer van Johanna Southeott. De Grondwet deelt mede, dat de Engelsche geestelijkheid besloten heeft den kofler van Jobanna Southeott te openen. Deze Jobanna, in 1750 te Ezeter geboren, vestigde de aandacht op zich door een groot aantal in 1792 gepubliceerde voorspellingen. Daarin werden o.m. voorspeld de Iersche opstand van 1798 en de hongersnood van 1795 en '97. Verder vertelde zij dat Engeland's grootste vijand was «de adelaar* en dat de barbaren uit Europa zouden worden verdreven, als de adelaar niet meer in de zon zou kunnen zien. De laatste groote oorlog zou plaats hebben in West-Europa. Na baar dood vond men nog een verzegelden kofler met voorspellingen vermaakt aan het Engelscbe volk met de bepaling, dat deze tijdens een groote nationale crisis in tegenwoor digheid der Engelsche bisschoppen geopend moest worden. De „Maatschappij der Volkeren". De heer Mark Baldwin schrijft in »Het Parlement en de Meening": »Het essentieele doel van de toe komstige wereld vrede kan bereikt worden door een juridische organi satie, die de gemeenschappelijke juri dische doeleinden der volkeren in zich belichaamt. Indien bet al niet noodig is tot dien vrede te komen door de doornige wegen te betreden, waar politieke mededinging en jaloezie niet zullen nalaten door te bieken, welk een dwaasheid zou hel wezen, moeilijk beden en een ramp tegemoet te gaan, enkel door een buitensporig idealisme, of uit liefde voor verleidelijke uit drukkingen zooals bijvoorbeeld. «Maatschappij der Volkeren". Als zij dus misschien al niet in zich zelve hersenschimmig is, brengt de idee van een «Maatschappij der Volkeren", in den politieken zin, ons geenszins op den weg, langs welken wij uit den moeilijken toestand moeien geraken, in welken wij ons bevinden. Zij brengt ons in eene verkeerde richting, in de politieke richting. De weg, die ons in slaat zal stellen voor uit te komen, is de juridischemen moet de Wet in de plaats stellen van het Geweld, en slechts zijn toevlucht nemen tot het geweld ter verdediging van de Wet." Naar de «Times* meldt, zou bet Russische gezantschap te Washington bij geruchte hebben vernomen, dat de ex-tsaar Nicolaas II door zijn bewakers is vermoord. Een nadere bevestiging dient te worden afgewacht. De Russische bond van spoorweg arbeiders heeft besloten, een algemeerie staking af le kondigen, zoodra door de regeering een afzonderlijken vrede zal worden gesloten. Op deze wijze zal men verhinderen, dat de Oostenrijksche, Duilsche en Hongaarsche krijgsgevan genen naar hun vaderland terugkeeren. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 17 tot en met 22 December 1917 zal worden verkrijgbaar gesteld op bon No. 47 Groene erwten 1 ons per persoon. Bruine boonen 1 Zeep 1 Bak- en braadvet 1 Varkensvleesch 2 Aardappelen 5 K G. Vervolgens is goedkoope melk ver krijgbaar (voor hen, die daarvoor in de termen vallen) op bon No. 2 tot en met No. 8. Amersfoort, 12 December 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN RANDWIJCK. A. R. VEENSTRA. De Bargemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend dat de Distributieregeling van Zaad voor Zang- en Siervogels voor belangheb benden ter inzage ligt aan het Levens middelenbureau, Valkestraat 2 Loket Nr. 10. Amersfoort, 14 December 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 10 tot eo met 13 Dec. 1917. GeborenJacomina Marie, d. van Aart van Vreumingen en DaatjeOver- eijnder. Wilhelmina Adriana, d. van Aart van Meeteren en Angeniet Veenendaal. Wilhelmus Timotheus, z. van Johannes Krijoen en Catrina Maria Wijntjes. Cornelis, z. van Marinus van Beekhoven en Alberta, van den Brink. Anthonie, z. van Aart van Zoeren en Aaltje Brons. Gerrit Marinus, z. van Hendrik Jan Scbeuter en Nennetje Sophia van de Burgt. Denis Henii, z. van Adol- phus Romanus Fredericus Pless en Ludovica Francisca Maria De Leus. Johannes, z. van Hermanus Waanders en Adriana de Bruin. Ondertrouwd Evert Jan Neervoort en Johanna Theodora Hol. Otto Metborst en Jannetje van Ginkel. Teunis Buitenhuis en Elisabeth Hoge- veen. Dirk van Schaik en Jeannette Trijntje Johanna van Schaik. Gehuwd Bernard Klein en Dientje Coben. OverledenWillemijntje van Veenen daal, 58 jr., weduwe van Marinus Kraaikamp. Florent Alois Van Kerckboven, 36 jr., ongehuwd. Jean Baptists Linclau, 34 jr., gehuwd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2