BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVING. PLAATSELIJKE WONINGGIDS. tan de Vcreenigde Staten bijna be schouwt als een vriendschappelijke daad. En toch gaan zij allen door met vechten. Er schijnt ergens een mis verstand te zijn voor een groot deel zal het liggen aan de bekwaamheid van onze diplomatie of hieraan een einde kan worden gemaakt!» Nieuwe passenweigering door de Engelsche Regeering. Het Bureau van de internationale «Centrale Organisatie voor een Duur- zamen Vrede" had in antwoord op het schrijven van de Engelsche Regee ring, waarbij de passen werden ge weigerd voor deelneming aan de Internationale Studieconferentie, welke in November in Bern zou zijn gehou den, telegrafisch aan de Engelsche Regeering gevraagd, of de Engelsche Regeering wèl bereid zou zijn, passen te geven voor deelneming aan een conferentie uitsluitend van neutralen met vertegenwoordigers uit deEnteu te- landen. Aldus zou worden tegemoet geko men aan het bezwaar van de Engel sche Regeering dat het gedurende den oorlog aan Engelschen verboden is samen te komen met onderdanen van de vijandelijke landen. Dezer dagen heeft de Centrale Organisatie echter ook op deze nieuwe vraag een ontkennend antwoord ont vangen van het Ministerie van Buiten- landscbe Zaken te Londen, aldus luidende «In antwoord op Uw telegram van 12 November, waarin U vraagt of de Engelsche Regeering bereid zou zijn passen te geven aan Engelsche onder danen voor deelneming aan een con ferentie met onderdanen uit neutrale landen te Bern te houden ter be spreking van de grondslagen van een Volkerenbond, deel ik U namens den Minister van Buitenlandscbe Zaken, Mr. Balfour mede. dat de Engelsche Regeering niet van plan is aan En gelsche onderdanen passen te geven om een zoodanige conferentie bij te wonen. Graan voor branderijen. Men meldt aan 't R. Nwsbl.: Aan de branderijen te Schiedam en plders zijn de gewone hoeveelheden graan verstrekt van elders. Van stopzetten der branderijen is dus nog geen sprake. Het ligt in de bedoeling van de Regeer ing de voorraden gedistilleerd, die opgeslagen zijn in de veemen en entrepóts, voor distributie in beslag te nemen. Kolentreinen. Het aantal extra treinen voor ver voer van kolen uit Duitschland naar Nederland over Zevenaar is met één uitgebreider rijden nu op de werk dagen 5 extra treinen. Stuivertjes. De recherche te Apeldoorn heeft bij een inwoner 8180 nikkelen stuivers in beslag genomen, die aan de circu latie waren onttrokken. Het menu van de Centrale Keu ken voor de volgende week luidt Maandag, groentesoep. Donderdag, bruineboonensoep. Vrijd8g, zuurkool. Zaterdag, snijboonen. De Directeur van bet Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 36sle tijdvak geldig is van 21 tot en met 31 December. De Directie van het Levens middelen Bureau van Amersfoort maakt bekend dat op Zaterdag 22 en op Zaterdag 29 December a.s. de Levens middelen bonnen van de volgende week reeds geldig zullen zijn. Deze uitzondering geldt dus alleen voor de Levensmiddelen bonnen welke zich in bet bonboekje bevinden. Aan ouders of verzorgers van leerÜDgen aan de R. H. B. S. te Amersfoort, werd dezer dagen een kaart gezonden met de navolgende inhoud Het onderwijs aan de H.B.S. te Amersfoort loopt gevaar. De Gemeente heeft de school aan het Rijk over gedaan, zonder zich te bekommeren om de belangen van de leeraren. HetonderwijsaanR.H.B.S. te Amers foort moet achteruitgaan 1° door ontevredenheid van de leer aren og daar werkzaam, 2» door de moeilijkheid of onmo gelijkheid om bevoegde en bekwame leerkrachten te verkrijgen in geval van vacature. Ook ouders en verzorgers hebben in deze een plicht te vervullen. Het Bestuur v/d Afd. Amersfoort der Ver. van Leeraren aan R.H.B. scholen noodigt Udaarom ten dringeoste uit in het belang van uw kinderen of pupillen tegenwoordig te willen zijn op een vergadering ter bespreking dier belangen. Deze vergadering zal gehouden wor den in den foyer van Amicitia op Maandag 24 December des 's avonds te 7.30 uur. Het Bestuur der Afd. alsmede de Directeur van de school, zullen u daar mededeelingen doen en een plan voor leggen. Het Bestuur der Afdeeling Dr. E. KRUISINGA, Voorzitter. A. M. KERKKAMP, Secretaris. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Onder voorzitterschap van den heer J. Ger. Kleber hield gisterenavond de Kamer van Koophandel en Fabrieken baar 208ste openbare vergadering ten stadhuize. Afwezig de heer Van Vollenhoven met kennisgeving. Na opening werden de notulen ge lezen en ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen zijn behalve delgewone periodieken, jaarverslagen enz. jaar cijfers van het centraalbureau voor statistiek, een jaarverslag over 1916 betreflende de Staatsmijn in Limburg, een missive van den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid be treffende adressen van fabrieken van manden- en wagenmakerijen. Aange nomen voor kennisgeving. Nog is ingekomen een missive van de Kanaalvereeniging de Gelderscbe Vallei betreffende kanaalaanleg door ingenieur Van Goor. Wordt aan de leden rondgezonden. Vao het postkantoor een schrijven over Post-Chèque en Girodienst. Wordt aan belanghebbenden rondge zonden. Van het Gemeentebestuur van Amersfoort een bericht, dat de rekening over 1916 is goedgekeurd, eveneens de begrooiing over 1918. Van den Directeur van het post kantoor hier, dat de vroege morgen bestelling blijft bestaan en de tweede late vervalt. Een missive van de Kamer te Wageningen om ondersteuning van baar adres aan den Minister van Waterstaat inzake het vervoer per spoor. De heer van Haselen wil wel steunen, doch gelooft niet, dat het succes zal hebben door de buiten gewone tijdsomstandigheden. Voor plaatsen niet aan water gelegen zijn de maatregelen vrij normaal. Aan de orde is het voorstellen van een adres aan den Minister van Justi tie in zake een handelsregister. Wordt na lezing goedgekeurd. Vervolgens komt bestuursverkiezing aan de beurt. Met algemeene stem men wordt de voorzitter herkozen en de heer Meursing tot tweede voor zitter. De beer Van Haselen stelt voor namens de Kamer een schrijven aan de directie van de spoorwegmaat schappijen fe richten over de aan sluiting van treinen. De eene trein van Amersfoort komt 10.36 te Am sterdam aan, terwijl de andere 10.35 naar Haarlem vertrekt, en zoo zijn er meer. Besloten wordt te schrijven. Hierna sluiting. Wederom is de mond van de Eem voor de scheepvaart versperd doordat de schipper van een met metselsteenen voor de gemeente ge laden schip, een deel der lading daar overboord wierp. Schoon zulks bij gemeenteambtenaren bier bekend was werden belanghebbenden niet gewaar schuwd. Tengevolge daarvan beliep de stoomboot der firma Houtzaager Heineman zware averij. Schroef en krukas brakeD, waardoor de boot zeer ten ongerieve van den handel tijdelijk buiten dienst moest worden gesteld. In den loop dezer week werd in onze gemeente op verschillende plaatsen ingebroken. Uit een Dog onbewoond perceel aan de Huygens- laan werden aardappelen uit den kelder ontvreemd. Bij de firma Gebr. K. aan de Kampstraat werd een partij zeep en eenig geld ontvreemd. De dader van de inbraken aan de Huygenslaan is reeds door de politie opgespoord, en ter beschikking der jnstitie naar Utrecht overgebracht, Een uit de rijks werkinrichting Veenhuizen ontvluchte landlooper is door de politie aangehouden en naar die inrichting teruggebracht. Mej. J. C. R. Klaassen en de heer S. M. van Ingen behaalden in den Haag de actes U. L. O. (beginselen der handelskennis.) Een kar en paard gebruikt tot het storten van zand aan de kant der beek nabij de Kruiskamp geraakte door de gladheid te water. Het kostte heel wat moeite om het paard weder op bet droge te bren gen, De kar die in bet ijs is vast geraakt moet daarom op dooi weêr wachten. Tot Hoogheemraad van de Bun- schoter Veen- en Veldendijk zijn benoemd K. Huijgen te Spakenburg en A. Brouwer te Hoogland. Uit particuliere berichten uit New-York blijkt, dat daar een ver schrikkelijke koude heerscht, waarbij nog komt, dat tengevolge van hevige sneeuwstormen de kolentransporten zijn opgehouden. Het is dan ook niet onmogelijk, dat tot sluiting van scholen en zaken moet wordeu overgegaan. De Amerikaansche senator La- folette oefent in zijn tijdschrift een scherpe critiek op Wilson's procla matie uit, waarbij de uitvoer van voedingsstoffen, steenkolen en andere levensmiddelen naar neutrale landen wordt verboden. Hij schrijft o.m.: «Nadat onze diplomatieke pogingen om de neutralen in den oorlog te sleepen mislukt zijn, moet dit uitvoer verbod Duitschlands buren tot den oorlog dwingen. Hoe rijmt zich dat samen met de beginselen van recht en vrijheid voor de neutrale staten, dien Wilson en Lansing met zooveel ophef verkondig den, voor Amerika in den oor logging? Wat de Vereenigde Staten thans tegen over de neutralen doen, is onverant woordelijk. Een hemd opgegeten I In Bocholt schafte een vrouw zich voor veel geld een nieuw hemd aan. 't Was een stevig kleedingstuk, haast te hard voor een hemd, meende de vrouw. Ze besloot dan ook, om het eersteens in warm water te wasscbeo, alvorens het aan te trekken. Terwijl het hemd in een pan op het vuur stond en de vrouw afwezig was, kwam baar man thuis. Hij keek in den pot en in de meening, dat zijn vrouw pap voor hem had opgezet, ging hij geducht aan 't roeren. Daar zijn vrouw nog al lang uitbleef en bij trek kreeg, begon hij van de «pap" te eten en nauwelijks was de laatste hap in zijn maag verdwenen, of moe der de vrouw kwam terug, die nu tot haar schrik ontdekte dat baar man haar hemd had opgegeten: 't Was een papieren hemd geweest Wat moest nu de vrouw beginnen zonder hemd? Zout. Nu het woord zoutschaarschte geen onbekende klank meer is, verdient de vraag overweging, of zout een nood zakelijke levensbehoefte is. Al aan stonds weten twee Duitsche biologen te vertellen, dat voor den opbouw van bet menschelijk lichaam en de in standhouding ervan zout geen ver- eischte is. Bij sommige volkeren of stammen als de Kapa-Kaja's in Zuid Nieuw-Guinea en de Mamberano's op hetzelfde eiland, zeggen zij, is zout tot op heden onbekend. De Wedda-jagers op het eiland Ceylon versmaden het zout, omdat ze denken, er ziek van te worden. De Bedoeinen in Midden Arabië eten het vleesch zonder zout en vinden bet idee van gezouten vleesch be lachelijk. Het verlangen naar zout is natuurlijk het grootst bjj volkeren die overwe gend plantaardig voedsel gebruiken. Dat het zout den Aziatischen Ouden onbekend was, blijkt uit het Sans kriet, waar het woord ontbreekt. Als eerstbekende zoutzieders worden de Kelten genoemd, welke zich van de Westelijke naamgenooten afscheiden en zich in de omstreken van het Aral- meer en Kaspische zee vestigden. Uit het zeewater en de met zout door trokken planten werd bet zout bereid. Eigenaardig is de opvatting van zout als symbool van vriendschapen trouw. Zout en brood waren ook zinnebeelden van genegenheid of liefde. Eu noemt men tegenwoordig de kookster niet verliefd, die het eten te zout bereidde? In bet bijgeloof neemt zout een belang rijke plaats in, mors vooral nooit met zout. Bij een maaltijd kon men met zout den duivel op een afstand houden. De eerste Germaanscbe Christen doopelingen kregen een mondje zout om hen voor den booze te behoeden, beet het. Bij de Chineezen ziet men de waarde van het zout volgens hen pas goed in. Onder hun goden ont breekt de zoutgod niet. Voetbal in Palestina. Een medewerker aan de «Daily News» schrijft »Er is nu ook een Woestijn Voetbal Bond en het «seizoen» is in vollen gang. Er is ook een Sinaï-elftal, tot mijn spijt moet ik bet zeggen onder aan de lijst. In steden met beroemde Bijbelsche namen hoort men nu ge roep: »'n Mooi scbot» of «Buiten» 1 Wat zouden de Jeboezieten of de Perezzieten, de Hevieten en de Hit tieten wel zeggen, als ze dat eens konden hooren?» Merkwaardige antiquiteiten. Voor men de kunst van het drukken met losse lettervormen verstond, volg de men de omslachtige methode, dat bladzjjde voor bladzijde in groote houten vormen werden uitgesneden en aldus vermenigvuldigd. Enkele van die antieke matrijzen zijn tot op den huidigen dage bewaard gebleven en werden oDlangs nog bij Christie te Londen geveild. Zoo ver anderde de bouten vormen, waarop de voormalige biblia pauperum (volks bijbel met verkorten tekst) was uit gesneden van eigenaar. Een Beiersch exemplaar van de Openbaring van Johannes van de jaren 1460'70 bracht L 1000 op. Op dezelfde veiling kwam onder den hamer een brief van Michel Angelo, waarin hij de plannen van Bramanti, den architect van de St. Pieterskerk te Rome, verdedigd. Men betaalde er L 72 voor, terwijl een «kattebelletje» van Lucretia Borgia L 64 opbracht. Voor een schrijven van Karei V, waarin hij Almagro, die met Pirarro en Cortez naar Amerika ging en Chili veroverde, tot gouverneur over die landen benoemt, werd L 76 betaald. De Burgemeester en Wethouders vaD Amersfoort maken bekeDd, dat in de week van 24 tot en met 29 December 1917 zal worden verkrijgbaar gesteld op bon No. 48: Bruine boonen 1 ons per persoon. Gort 1 Havermout op bon 48a Zeep 1 Bak- en braadvet 1 d t> Varkensvleesch 2 Aardappelen 5 K G. In de week van 24 tot en met 31 December a.s. een extra rantsoen koffie beschikbaar wordt gesteld van ons koffie en wel tegen afgifte van bon No. 26. Vervolgens is goedkoope melk ver krijgbaar (voor hen, die daarvoor in de termen vallen) op bon No. 9 tot en met No. 15. Amersfoort, 19 December 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN RANDWIJCK. A. R. VEENSTRA. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 17 tot en met 20 Dec. 1917. Geboren: Albert Johannes, z. van Petrus Jan van de Walle en Wille- mijna Johanna v. Goor. Johanna, d. van Hendrik v. de Pijpekamp en Rolina Catharina Mooiweer. Catha- rina Klazina, d. van Comelis v. Em- pelen en Theodora Johanna van 't Riet. Joseph, z. van Julius Hellinckx en ValentiDa de Smet. Hendricus, z. van Petrus Johannes de Wit en Hen- drika Johanna Fraase Storm. Roger Victor, z. van Leon Frederic Papan en Georgine Adonie Maillen. John Johannes Willem, z. van Johan Johan nes Antonius Hendrikus v. Delft en Woutrina Hendrika Kleiman. Sophia Catharina, d. van Hendrikus Hazelaar en Sophia van 't End. OndertrouwdJozef Jaak Biesen en Marie Elisabeth Geens. Hendiik Jan Dijkslag en Gerritje do Bree. Steven ilartogsveld en Hendrika Jo hanna Wolf. GehuwdAlbertus Pot en Janna Bos. Overleden Jan Aalbert Speelberg, 36 j., echtg. van Trijntje Ebing. Victor Bobot 20 j., ong. Cornelia de Vries, 57 j., ong. Een als leven loos aangegeven kind. Maria de Waard,78j., wed. van Hendrik Dijkstra. Stoutenburg. Geboren: 15 Dec. Albertus Her- manus, z. van Johannes Janssen en Gerharda Wilbelmina Therese ten Bulte. Overleden: 17 Dec. Regina van Burgsteden, 79 j., ong., dochter van Comelis van Burgsteden en Gerritje van Ramselaar. Woudenberg. GeborenAartje, d. van Teunis Geytenbeek en Cornelia Vonk. Ondertrouwd Frederik Daniël Kuij- pers, 41 j. en Evertje Vermeulen, 36 j. GehuwdGijsbertus de Greef en Maria Wanner. Jan Wanner en Cornelia van Veldhuizen. Gerardus van Veldhuizen en Gerritje Meerveld. Gemeentelijke Arbeidsbeurs torens Districtsbeurs voor Intercoram. Arbeids bemiddeling. Achter D&vidsbof No. 2. Telepboon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8'/j12ra van 23 uur; Zaterdags van 8'/,—12'/i "nr. Aanvragen van Werkgevers op 20 Dec. 1917. Ie. Yolwassenen. 1 banketbakker. 1 mach. houtbew. 2 bankwerker. 1 machinist. 1 dagmeid. 1 waschvrouw. 1 kamermeisje. 1 werkmeid. 1 lettersetter. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 90 Dec. Ie. Volwassenen. 72 losse arbeiders. 2 mach. hontbew. 14 metselaar. 17 opperlieden. 14 schilder (buis). 3 schoenmakers. 1 banketbakker. 1 behanger. 1 hulp i. d. huishou- ding. 10 grondwerkera. 3 kantoorbedienden (mann 1 id. (vrouw.) 3 kappersbedienden (m&nn.) 1 kinderjuffrouw. 2 kleermaaksters. 1 kruideniers bedienden. 2 letterzetter. 2 loodgieter. 2 loopknecht. 1 koffermaker. 2 sigarenmaker. 1 smid. 2 slager. 6 straatmakers. 6 stucadoors. 1 teekenaar (bouwk.) 5 timmerman. 3 werkvrouw. 1 voeger. 2 voerlieden. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 looplongen. 5 timmerlieden. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arheidsbenrs, Achter Davidshof No. 2. Tol. Int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 21 December 1917. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit f 0. *ppelen f6.00 af 10.— Peren f5.a f7.Klei- Aardapp. fO.OO a f 0.zand<iardapp. fO.OO a f 0.00 Hoenderei^ren f16 00 a f 18.00 p. 100 st. Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 st. Boter 3 10 A f 3 50 per kilo. Eendeneieren f 00.00 a f 00.00. Zoetein. kaas f 0.a f 0.per 00 kilo. Kippen f 1.25 a f2 00 Kuikens f 0,00 a f 0.00 Piep kuikens f 0.90 a f 1.50 Ganzen f0. a f0.Eenden fO.OO a f 0.00 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Bazen f 1.50 a f2.20 Wilde komjnen 0 60 af 0.80 Tamme 11.00 k f3.50 Duiven f0.70af0.90 paai Magere varkens f20.— a (35. Varkens t. export f 0.a f 0Zeugen f 00.a f 00.— Biggen f 00 00 a lOO Schrammen f 0.a f 0.— Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. 000Kalf koeien f 000.a f 0UU.Kalf- vaarzen f 00.a f00.Os f000.a f000. Pinkstieren f Oa f 0.00 Kalveren f 8.— 4 f 10.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 50 heet. Appelen. 10 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len, heet. Kleiaardappelen, 2000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 100 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 25 magere varkens. Varkens voor exportslagerij biggen, zeugen, 7 kalveren. Opname van perceelen onder deze rubriek geschiedt tegen betaling van 0.50, terwijl voor de bemiddeling van het Amersfoortsch Woningbureau, Schimmelpenninckstraat 25, lid van den bond van Makelaars in Vaste Goederen enz. bij koop, verkoop, huur of verhuur A 1 betaald wordt. Te Koop: Winkelhuis Langestraat. id. Varkensmarkt. Villa Utrechtscheweg. Dubbele Villa Oldenbarneveldlaan. id. Koninginnelaan. Bouwterrein Berkenweg. id. Anna Paulownalaan. Te koop centrum N.-Brabant. 220 Heet. Bouw- en Weiland. Geheel met mooie resultaten ontgonnen. Pachtopbrengst ƒ9000.Koopprijs ƒ800.per H.A. Hyp. 100 mille. Te Huur: Gevraagd gemeubileerde Villa voor de zomermaanden. 1 perceelen A ƒ250. 2 ƒ300.—. 1 n ƒ350.—. 1 400.—. 1 ƒ500.—. 1 Etage of Bovenhuis al of niet gem. 1 Winkelhuis Langestraat of Utrecht- schestraat. Appartementen Gevraagd 1 zit- met 2 slaapkamers op goeden stand.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2