BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVING. BOEKENTAFEL. maakt door liet afschuwelijk beeld, dat Balfour geeft van de Duitsche oorlogsdoeleinden en waarvan Balfour zelfs durft verklaren, »dat het de doeleinden zijn waarvoor Duitscbland volgens zijn eigen erkentenis bereid is de wereld in den oorlog gedompeld te houden.Men vergete echter niet, dat over de eigen oorlogsdoeleinden der Geallieerden door Balfour niets anders wordt gezegd, dan dat hij zich volkomen aansluit bij de woorden van Lloyd George en Wilson daaromtrent. Op de uitlatingen over de eigen oor logsdoeleinden komt het in de rede voeringen der staatslieden juist aan. Als neutralen mogen wij betreuren dat de naar onze meening volstrekt onjuiste voorstelling die Balfour over het oorlogsdoel van zijn tegenstanders geeft, den gunstigen indruk, dien de redevoeringen vari Lloyd George en van Wilson in Duilschland hebben gemaakt, wederom zou kunnen ver zwakken. De vredesbeweging en de politieke partijprogramma's. Het is den Hoofdbesturen van den jiNederlandsche Anti-Oorlog Raad« en van den Algemeenen Nederlandschen Bond «Vrede door Rechte voorgeko men, dat de verschillende programma's der in Nederland bestaande politieke partijen en daarmede gelijk testellen vereenigingen, slechts geringe of soms geheel geen aandacht wijden aan bet buitenlandsch beleid en zoodoende ook geen wenschen bevatten, die verwezen lijking der pacifistische denkbeelden in zich sluiten. Dit heeft bet Hoofdbestuur van den »N. A. O. R.« en van «Vrede door Recht* aanleiding gegeven om zich dezer dagen met een uitvoerig en ge motiveerd schrijven te wenden lot de besturen der verschillende politieke partijen, teneinde de aandacht te vesti gen op deze leemte en te veizoeken deze leemte aan te vullen. De beide Hoofdbesturen hebben er nadruk op gelegd, dat hiermede een tweeledig doel beoogd wordt; in de eerste plaats om rechtstreeks door den invloed der politieke partijen te verkrijgen, dat bij de regeling van het buitenlandsch be leid rekening zal worden gehouden met de pacifistische wenschen en in de tweede plaats om te bevorderen, dat door dergelijke paragrafen in de politieke partijprogrammas ook de kiezers van verschillende richting meer van de beteekenis van bet buiten landsch beleid zullen worden door drongen en meer dan tot nog toe aandacht daaraan zullen schenken. De beide Hoofdbesturen hebben in hun schrijven verwezen naar het be kende Minimum-Programma van de «Centrale Organisatie voor een duur- zamen vrede*. Het eerste punt: het zelfbeschikkingsrecht der natiën en rechten van nationale minderheden hebben zij, als voor ons land niet van practische toepassing, ter zijde gelaten; het tweede punt, vragende de politiek van open deur in de Ko loniën, eveneens. De drie overige punten bevattende achtereenvolgens de beperking der bewapeningen, de democratiseeering der buitenlaodsche politiek en de vreedzame beslechting van internatio nale geschillen met daarmede verband houdende uitbreiding van het werk der Haagsche Vredesconferenties, ach ten zij evenwel voor ons land van de Het vras een kleine winkel, die zij intraden. Eene vrouw, van zekeren leeftijd, stond achter de toonbank. Wat mag ik de heeren aanbieden vroeg zij, met een tongval, die Filip geen twijfel liet, aangaande bare Israëlitische afkomst. Zonder bun den tijd te laten, hunne begeerte uit te drukken, vervolgde zij, achtereen volgens eenige sigarenkistjes openende, die zij hun voorhieldnPanatellas?... Londrès Manillas «Geen van allen. Het is mij om Pcstadores te doen," zeide Gerard met zekeren nadruk, terwijl hij de Jodin veelbeteekenend aanzag. Filip was genoeg op de hoogte van het artikel «Sigaren", om niet bekend te zijn met de verschillende merkeD. Deze benaming was hem echter ge heel vreemd. Het moest, meende hij, alzoo een zeldzaam Boort zijn, en hij geloofde de reden ontdekt te hebben, waarom zijn neef juist naar dat on aanzienlijk, afgelegen winkeltje ge gaan was. «O zoo I iPestadores", zeide de vrouw. «De vraag is van avond groot, mijn heer Oudsteen. Ik weet niet of ik er nog wel in voorraad hebalthans grootste beteekenis. Daarom hebben zij aangedrongen, dat de verschillende politieke partijen er toe zullen over gaan om een paragraaf, in bovenge- noemden geest, aan bet buitenlandsch beleid te wijden, waardoor vanzelf deze politieke partijen en bare ver tegenwoordigers in het Parlement op verwezenlijking dier wenschen zullen aandringen. Door de beide Hoofdbesturen is erkend, dat voor verschillende par tijen reeds in de bedoelde richting iets is gedaan. Het programma der Anti-Revolutionaire partij pleit voor de versterking van het internationaal rechtsbewustzijn in het algemeen. Het programma van de Sociaal-Democra tische Arbeiderspartij vraagt ontwa pening en vreedzame beslechting van geschillen. Het programma van den onlangs opgerichten Economischen Bond pleit voor vreedzame beslechting van geschillen. Het programma van den Vrijzinnig Democratischen Bond bevat de drie belangrijkste punten de vreedzame beslechting van geschil len, een democratische buitenlandsche politiek en de beperking der bewa peningen, voorzooverre deze mogelijk is. Het programma van den Bond van Christen-Socialisten ten slotte bevat alle de op bet Minimum-Pfogramma voorkomende wenschen, mét inbegrip van den Statenbond. Aan de besturen dezer vijf partijen is niet nagelaten erkentelijkheid uit te spreken voor de stappen, die reeds zijn gedaan, ter wijl tevens de wensch is geuit, dat deze partijen steeds zullen voortgaan, de ontwikkeling van de paragrafen voor het buitenlandsch beleid haar aandacht te schenken. Dr. H. J. Toxopeus, predikant bij de Evangelisch Lutbersche ge meente alhier, heelt bet beroep naar Zaandam aangenomen. De heer A. J. Bierens, cand.- ootaris, is tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van ad junct-inspecteur der directe belastin gen aan de inspectie der belastingen alhier. Door de sigarenwinkeliersvereeni- ging is besloten met ingang van 25 Januari a.s. den prijs van de goed koopste sigaren vast te stellen op 5 cent. De afd. Amersfoort der S. D. A. P. en de Amersfoortsche Bestuurdersbond besloten de Plaatselijke levensmidde lencommissie uit beide corporaties weder in werking te stellen. Secretaris is de heer G. A. van Mechelen, Stel lingwerfstraat 87. Naar wij vernemen zal de aan besteding van den bouw van de eerste 50 ééngezinswoningen op een terrein aan den Woestijgerweg plaats hebben op Donderdag 5 Februari. Voor de plaatselijke afdeeling der Soc. Democrat. Arbeiderspartij zal de heer Coenders Zondagavond in »de Keizerskroon* spreken over »de Rus sische revolutie en het wereldprole- tariaat.* Donderdagavond gaf Amersf Mannenkoor een uitvoering in Amicitia. Niettegenstaande het slechte weer, was de zaal vol. De uitvoeiingen van Amersf. Mannenkoor worden steeds beter. Dit bleek nu weer voordezoo- veelste maal, nu de verhouding tus- sche de stemmen goed is In 't kort de heer Hazendonk is volkomen voor zijn taak berekend en heeft eer van zijn werk. De solisten waren Mej. Evekink Burgers, alt, en Mej. Janna Brandsma, sopraan, die beide door bun zang veel stellig niet veel." «Kom, kom, moeder Troost," reide Gerard gemoedelijk, «laat mij nief onverrichterzake vertrekken." Inmiddels had hij zijn horloge, met de daaraan gehechte zware gouden ketting, op de toonbank nedergelegd, er bijvoegende: «Je wilt mijn horloge wel voor mij bewaren?" De sigarenverkoopster nam het op, en na het kort, maar nauwkeurig be keken te hebbeb, vroeg zij «Hoeveel sigaren?" «Tien I" was het antwoord. «Zooveel heb ik er stellig niet. Vijf, hoogstens zes." «Kijk eens geed na. Er zullen toch wel minstens acht gevonden worden." «Stellig niet meer dan zes, kan ik u geven, mijnheer Oudsteen. Is je dat te weinig, dan moet ,ik voor de be- begunstiging bedanken." (Wordt tervtk/d.) genot aan de aanwezigen verschaften. Mej. JacobaS waan begeleidde zeer goed. B. en W. brengen ter kennis van bet publiek, dat een door P. Nierop ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene smederij, in bet perceel alhier gelegen aan de Groenmarkt, no. 20, op de secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag den 31. Januari gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om bezwaren tegen bet oprichten van de inrichting in te brengen. B. en W. stellen voor aan de Geitenfokverreeniging Amersfoort een subsidie van f 100 toe te kennen. B. en W. stellen voor aan G. Hak voort te Velp te verkoopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Huijgenslaan groot 950 M'. voorden prijs van f 2.25 per M'. De vorige eigenaar en tegen woordige bewoner van het door de gemeente aangekochte perceel Hof No. 7, G. van Westerlaak, wenscht in genoemd perceel te blijven wonen. Volgens advies van den directeur van Gemeentewerken moet de huurprijs worden bepaald op f 4 per week voor bet huis en f 1 per week voor den zich onder dit perceel bevindenden kelder, B. en W. stellen aldus voor. Tegen den heer T. M.apotheker alhier, die door de gemeentelijke Keuringsdienst geprovoceerd was tot het verkoopen van azijn tegen hoogeren prijs als door de regeering was vast gesteld, is door het O.M. bij de arr. rechtbank te Utrecht f25.boete, subsidiair 15 dagen hechtenis geëischt. Waar de prijs der azijn, enkele dagen na zijn bekeuring, door de regeering weer werd vrijgegeven, zou het ons verwonderen indien, ondanks boven- genoemdeo eisch, veroordeeling zal volgen. De reserve officier van gezondheid 2e kl. J. Wybrans is overgeplaatst bij bet militair hospitaal te Amersfoort. Een inwoner van Hoogland, die een kort bezoek aan het kantoor van notaris Schröder bracht en zijn flats binnen het hek geplaatst bad, kwam bij zijn terugkeer tot de ontdekking, dat zijn karretje gestolen was. Herplaatsing wegens misstelling. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 21 tot en met 26 Januari 1918 zal worden verkrijgbaar gesteld op bon No. 52: Bruine boonen 1 ons per persoon. Groene erwten 1 Bak- en Braadvet 1 (indien voorradig). Zeep 1 Varkensvleesch 1 Gezouten Rundvleesch 1 K G. per persoon a 70 ct. per pond, (voorloopig op bon A. 52). Kindermeel voor kinderen beneden 1 jaar op bon No. 1 van de Kindermeel- kaart 1 pond (Molenaars Kindermeel) a 40 ct. per pond. Aardappelen 5 K G. per persoon. Vervolgens is goedkoope melk ver krijgbaar (voor hen, die daarvoor in de termen vallen) op bon No. 7 tot en mot No. 13 van 20 Januari tot en met 26 Januari 1918. Amersfoort, 15 Januari 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. BURGERLIJKE STANDEN. Amarafoort. van 14 tot en met 17 Januari 1918. Geboren: Guurtje, d. van Jan de Voogd en Grietje de Vries. Maria, d. van Hendrik Hoksbergeo en Wil- belmina van den Tweel. Elberta, d. van Hendrik Lieuwe Hemmenga en Geertje van de Kamp. Everarda Joanna, d. van Willem Willemse en Reiniera van Kleinwee. Johanna, d. van Jan v. Brakel en Hendrika Gouw. Alijda Everdiua, d. van Barend Termaat eri Jacoba Cornelia Bronk. Hortense Jeanne, d. van Fernand Jean Habrant en Julienne Vangampelaere. Eva Maria, d. van Josepbus Petrus de Wit en Catharinè Maria Lucia Bennink. Antonie, z. van Antonie Kreuger en Aaltje v. de Biezen. Ondertrouwd: Barend Fremouw en Johanna Margaretha v. Nimwegen. Gehuwd: Cornelis de Groot en Hen drika Francisca Wakelkamp. Jan Meinten en Hendrikje Tiggelaven. Hermanus Reems en Johanna Maria Hofland. Overleden: Sientje Vecht, 54 jr., echtgen. v. Isaac Engelsman. Carel Anton Theodoor Ebell, 69 jr., weduw naar v. Elisabeth Ida v. Veersen. Antonius v. Bekkum, 90 jr., weduw naar v. Gerarda Hogeveld. Gijs- berta Schoonderbeek, 73 jr., weduwe v. Gijsbertus Voorburg. Leusden. Van 1118 Januari 1918. GeborenCecilia Arnolda, d. van Albertus Blom en Maria Verhoef. OverledenWillem Vrijhoef, oud 9 maanden. Hendrika Maria Kok, oud 10 maanden. Gerrilje Beek, oud 85 jaren weduwe van Jan Berg. Stoutenburg. Van 1118 Januari 1918. Ondertrouwd Rikkert van Drie en Wijntje Voskuil. Woudenberg. Geboren Dirkje, d. van Tijmen van Wolfswinkel en Aartje van Ruler. Aalberlus, z van Wouterus Blokhuis en Aaltje Hendrika van de Wetering. Ondertrouwd Johannos van Schaik en Jannetje Vlastuin. Overleden Arris Floor, gehuwd met Elbei tje Leeuwdrent, 80 jr. Christina van den Brink, weduwe van Hendrik van den Broek, 98 jr. De Citterciensen-kloosters in België. Dit prachtwerk van groote architec tonische waarde, is in opdracht van het Keizerlijk Duitsche General Gouver nement in België, geschreven door de professoren Paul Clemen van de uni versiteit te Bonn en Cornelius Gurlitt van de Kon. Sachsiscbe Technische Hoogeschool te Dresden. Het is verschenen bij «der Zirbelt Architectur Verlag G. ro. b. K. in Berlin en uitgevoerd in royaal folio formaat op zwaar geschept papier met 272 teekeningen in den tekst en 29 prachtige foto's in kunstdruk. Is de uitvoering op zichzelf dus reeds een waar kunstwerk te noemen, niet minder waarde heeft de belang wekkende inhoud. Met de bezetting van bet grootste gedeelte van het Koninkrijk België door de Duitsche troepen en de inrichting van bet Kaiserl. Deutsche General-gouverriement op den alouden Waalscben en Vlaamschan bodem, is voor Dentschland naar de wetten der oorlogvoering de verplichting gekomen, zooveel mogelijk de openbare orde te herstellen en bet openbare leven in de gewenschte banen te leiden. Op verschillend terrein heeft men blijk gegeven diens plicht ie verstaan. En niet het minst op dat der bouw kunst. Niet alleen dat men aan bet her bouwen ging, van wat de oorlogs werktuigen hadden vernield, en in dit opzicht voor zoover dit mogelijk was aan het restaureeren toog van ver schillende kunstwerken, en onderdak verschafte aan hen, die eigen dak verloren hadden ook op de niet door den oorlog geteisterde geschiedkundige gedenk teekenen heeft men de aan dacht gevestigd. Onder dezen behooren een drietal reusachtige ruïnengroepen, de kerken en kloosters der drie grootste Bel gische Cistercienser abdijenOrval in de provincie Luxemburg, Villers in de provincie Brabant en Aulne in de Provincie Henegauwen, waarvoor men eene bijzondere verzorging noodig achtte. Deze drie gebouwengroepen vielen tijdens de Fransche revolutie aan ruw geweld en verwoesting ten prooi. Dit boek nu doet zien, hoe de Duit sche regeering tegenover het behoud van deze bouwwerken staat. De Duitsche keizer zelf gaf opdracht, dat uitgebreide studiën betreflende deze ruïnen zouden worden gemaakt en al het mogelijke in het werk ge steld. deze voor het nageslacht te sparen en zoo mogelijk te herstellen. Verschillende Duitsche architecten en professoren zijn er heen gezonden om aan dien opdracht een zeer nauw keurige uitvoering te geven. En de resultaten van hun onver moeid werken zijn in dit belangrijke boek neergelegd. Het is een boek geworden, dat, dank zjj de medewerking van geleerde gee stelijken, zoowel historische als bouw kundige waarde bezit, en dat ook als een der beste bronnen betreflende de Cisterciensen-orde kan worden aange merkt. Voor hem, die zijne studiën in deze richting zoekt, is dit boek zeker een rijke bron. Bovendien heeft de nauwkeurige af werking waarin het geheel is opgevat met zich medegebracht, dat alle, zelfs de kleinste bronnen zijn vermeld, iets wat voor een studeerende steeds van groote waarde is. Als men dit boekwerk heeft ingezien, en zijn oogen niet gesloten voor het ernstig streven der Duitsche regeering om in België tot stand te brengen, wat men daar zelf niet vermocht, dan kan men niet anders dan getuigen, dat zij I die beweren dat Duitschland den ondergang van België zou be doelen, met weinig gezond oordeel de zaken bezien, en maar napraten wat sommige bladen met een zekere wel lust uitbazuinen. Kort overzicht der Neder- landsche letteren door E. Rijpma. Van dit handige boekje van den Amsterdamschen leeraar kwam een tweeden druk. In verband daarmede nemen we gaarne de ons geboden gelegenheid te baat, om nogmaals de aandacht op dit uiterst practische werkje te vestigen. Elk Nederlander is krachtens zijn geboorte als zoodanig verplicht iets van de wordings geschiedenis, en bet voornaamste der kunst producten van zijn taal te kennen. Voor hen die geen M. U. L. of Middelbaar onderwijs genoten was er groote behoefte aan een eenvoudig boekje, dat van alles wat bekend was het voornaamste samenvatte, en in een sobere verhandeling ook aan den minst ontwikkelde datgene bij bren gen kon, wat nu eenmaal voor een «medelevend" menscb onmisbaar was. Dit hééft Dhr. Rijpma verstaan,en met zijn werkje waarvan we hier den titel noemden, heeft hij een nuttig werk verricht. In nog geen honderd bladzijden, geeft hij een met zeer veel tact samengesteld overzicht onzer letteren, net genoeg om sis voldoende voor een algemeen ont wikkelde te strekken, en aan den anderen kant uitnemend geschikt om als eeo vaste basis te dienen voor hen, die van dit alles meer willen weten, en bun studiën in die richting willen voortzetten. Het boekje verscheen bij de firma Wolters in Groningen, die voor een goede uitvoering eo practisch bind werk zorg droeg. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs toot Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Teiephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen ran 8»/i121/, en ran 23 uur; Zaterdag» van S'/j12'/a Aanvragen van Werkgever» op 17 Jan. 1918. 1 controleur 1 modelmaker 3 dagmeiden. 2 machine-breister 1 electricien. 5 meubelmakers 1 kappersbediende 3 werkvrouwen 1 keukenmeid. 1 winkeljuffrouw 1 kleermaakster Aanbiedingen van Werkzoekenden op 17 Jan. 3 banketbakker. 1 behanger. 2 broodbakkers. 1 dagmeid. 28 grondwerkers. 3 kantoorbedienden (mann 1 kelner. 1 kruidenierswaren. 2 letterzetters. 1 loodgieter. 1 loopknecht. 65 losse arbeiders. 10 metselaars. 17 opperlieden. 24 schilder (huis). 4 schoenmaken. 1 smid. 1 steenhouwer. 10 straatmakers. 5 stucadoors. 3 timmerlieden. 2 veldarbeiders. 1 voeger 1 voerman. 2 werkvrouwen. 1 winkeljuffrouw. "Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te riehten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidskof No. 2. Tel. Int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 18 Januari 1918. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit 10.— appelen f 0.00 Ik f 00.-Peren f0.— a f0.—KJei- Aardapp. fO.OO a f 0.— zandaardapp. f0.00 k f 0.00 Hoendereieren f 15 00 a f 1.600 p. 100 st. Bruine eieren f0000 a f 00.00 per 100 st. Boter f3 30 k f 3.50 per kilo. Eendeneieren f 00.00 k f 00.00. Zoetem. kaas f O.—, a f 0.— per 00 kilo. Kippen fl.— a f200 Kuikens fO.OO a fO.OO Piep kuikens f 0.00 a f 0.00 Ganzen f 0. a f 0.—. Eenden f 1 00 a f 1 50 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen fO.OO a fO.OO Wilde konijnen f0 80 a f 1.00 Tamme f 1.00 a f2.00 Duiven f 0.80 a fü.9ü paai Magere varkens f20.- i f30.-. Varkens», export f0.— a 10—Zeugen f 00.— a f 00.Biggen f00 00 k !00 Schrammen f0.a f 0.— Vette koeien f 000.k f 000.— Guste koeien f 000.— i I 000—. Kalfkoeien f000.— a f ÖOU.—KaJI- vaarzen f00.— a f00.—Os f000.— a f000.— Pinkstieren f Ua f 0.00 Kalveren f 10. 4 f 13.— Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 20 heet Appelen. 00 heet Peren. heet. Zandaardappe- len, heet. Kleiaardappelen, 1500 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 50 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 07 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 0 biggen, zeugen, 6 kalveren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2