NIEUWE Nieuws-en Advertentieblad \jT voor de Provincie Utrecht. No. 9. Woensdag 30 Januari 1918. 47e jaargang mmm woensdag en zaterdagj BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVING. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlpke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrydag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Burean: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 jregels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. (üroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Amsterdam voor een ramp behoed. Door een toeval is in den nacht van Zaterdag op Zondag een ramp ver ijdeld, die voor talrijke bewoners aan den buitenkant van Amsterdam ja, misschien voor de stad zelf een ont- zettenden nasleep zou hebben gehad. Een 5-tal onbekookte kwajongens, die het hoofd vol hadden van anar chistische theorien, hadden een begin van uitvoering gemaakt aan het plan hetkruitmagazijn aan den Haarlemmer weg in de lucht te laten vliegen I Door de activiteit van de politie te Sloten zijn zij veilig achter slot eD grendel gebracht. Het Maandag Ochtbl. vertelt er het volgende van In den nacht van Zaterdag op Zon dag kwam de Slotenscbe agent van politie Heiligers in de nabijheid van het buis »Te Vraagt aan den Sloter- straatweg. Er hing een zware mist, maar toch zag hij, dat een aantal personen op een afstand bezig waren iets in het zand te verbergen. Voor zichtig sloop Heiligers nader, om beter te kunnen zien wat zij uitvoerden. Hij kwam tot op ongeveer honderd pas afstand, toen de verdachte personen hem bemerkten en op de vlucht sloe gen. De agent trok zijn revolver en loste onder het loopen een aantal schoten. De schoten weerklonken lot op verren alstand, zoodat de Amsterdamsche agenten uit het posthuisAmsteheen- scheweg hals over kop naar buiten vlogen. De vluchtelingen er bleken er 5 te zijn bleven angstvallig bij elkander,draafden den Sloterstraatweg af, sloegen den Amstelveenscbeweg in 6D holden in de armen van de Am sterdamsche agenten, die alles vast grepen wat hard liep. Bij de komst van de Slotensche politie aan het posthuis Amstelveenscbeweg, hadden de agenten uit Sloten niets anders te doen dan de vangst over te nemen en naar bet posthuis Jacob Marisstraat over te brengen. In bet posthuis gaven de arrestan ten op te zijn genaamd: Willem H. 18 jaar oud, electricienJan R., 17 jaar, metaaldraaier; Frederik v. d. W., 17 jaar, timmerman; Herman V., 20 jaar, fotograaf en Albert M., 23 jaar, boekdrukker. Zij werden, daar zij niets wilden mededeelen, in de cel gezet en ver volgens ging de inspecteur A. C. Bos er met eenige agenten op uit, om te kijken, wat de jongens bij het huis Te Vraag in den zin hadden gehad. Bij het buis Te Vraag voud men al spoedig twee koperen bussen of doozen, die werden meegenomen naar bet posthuis Jacob Marisstraat en bij opening bleken te bevatten 40 tijd- schokkers, zooals bij de vervaardiging van granaten gebezigd worden. Hoe kwamen die jongeDS aan dat gevaarlijke goedje'? Weer vond een verhoor plaats. De jongens bleven hardnekkig weigeren op] eenige vraag in te gaan, tot er eindelijk eeB begon »door te slaan* en bekende, dat de tijdschokkers af komstig waren uit het munitiemagazijn aan den Haarlemmerweg. Zondagmorgen halfnegen begaf zich da inspecteur Bos rnet eenige agenten naar dat magazijn. De situatie is daar aldus: Oogeveer op de helft tusschen Sloterdijk en Halfweg ligteeu houten gebouw. Het staat in de lengte van ongeveer 40 meter langs den weg en zal 10 a 15 meter breed zijn. Op het afgesloten terrein staan nog meer kleine, deels houten, deels steenen gebouwtjes, waar ammunitie geborgen wordt. Op korten afstand woont een conducteur der artillerie, beheerder van deze munitiemagazijnen. Hetcom- plex magazijnen wordt genoemd »De achttienhonderd roeden». De conducteur-beheerder werd ge waarschuwd en gezamenlijk stelde men nu een onderzoek in. Aan de achterzijde van de groote munitieloods stond een ladder tegen hel gebouw. En langs dien weg waren de jeugdige misdadigers op bet dak gekomen. Daar hebben zij een tuimel raampje verbrijzeld, zoodat de weg naar den zolder vrij was. Vlak beneden dat raampje bevindt zich het trapgat, dat naar beneden leidt. Beneden liggen groote voorraden munitie opgestapeld, waarbij ook sta pels doozen en kisten, zoogenaamde tijdschokkers. Aan een partij ontbra ken twee doozen. Wat men toen verder ontdekte, joeg den politiemannen even een huivering over bet lichaam. Naar achteren loopend, zag men duidelijk sporen, dat een poging tot brandstichting was geschied. Op een paar planken lag voorzichtig uitgespreid een bosje houtwol, een paar proppen papier en daarop ge plaatst een granaatkartets. Van dat heele geval liep eeu papie ren lom van circa drie meter lengte naar de deur van het gebouw. De houtwol en het papier waren met petroleum gedrenkt. Men vond nog een kurkje, dat blijk baar van bet flescbje met petioleum afkomstig was geweest. Bij het einde van de lont vond men twee afgebrande lucifers. De lont had gebrand en was blijk baar teDgevolge van de tochtuitgegaan. Het dakraam was namelijk blyven openstaan en vlak daaronder lag de lont, zoodat de ontstane trekking de lont vermoedelijk heeft doen uitdoo- ven. De daders zijn daarop ijlings langs denzelfden weg waarlangs zij gekomen waren, vertrokken. De jongens hebben blijkbaar de ontzettende consequenties van huD krankzinnige naïveteit niet ingezien. Was hun aanslag gelukt, dau zou meu beu waarschijnlijk nooit meer teruggezien hebben, Want het is dui delijk, dat alles wat er binnen een omtrek van mijlen stond, eenvoudig vermorzeld zou zijn geworden door de ontploffihg van dit volgeladen complex munitiegebouweD, waar alles kant en klaar opgestapeld stond voor onmid dellijk gebruik. En men vraagt zich met ontzetting af of de naïveteit van de militaire overheid die deze gebouwen zonder bewaking Iaat, waarschijnlijk oog slechts ten deele geëvenaard wordt door de misdadige onverantwoordelijk heid van die vijf uit hun evenwicht gebrachte jongens. Want het is gebleken, dat hun daad min of meer in verband staat met anti-militairistische tendenzen. Vier van de aangehoudenen hebben bekend, dat zij het plan hadden de munilieopslagplaatsen in de lucht te doen vliegen meenend daarmee iets te doen ter bestrijding van het militairis me. Verder hadden zij er niet over nagedacht, dat daardoorjvelen getrof fen zouden worden, die met het militairisme niets te maken hebben. Vier van hen waren lid van een kleine jeugdorganisatie, die Vrijdag avond nog vergaderde. De KrAIieretichtingl Naar wij vernemen beeft de familie Kröller te 's Gravenhage, tbans defi nitief besloten haar landgoederen ouder Otterlo en Hoenderlo tot een stichting te maken. Deze zal ongeveer 4500 H.A. aaneengesloten bosschen, heide en zaudgronden omvatten, die alsdan ongerept behouden zullen blij ven. Iu de nabijheid van den Franschen Berg, een der mooiste vergezichten der Hooge Veluwe, zal volgens de plannen van dr. Berlageeen museum verrijzen, in hetwelk de bekende collectie mo derne, vooral Fransche schilderijen vao mevr. Kröller een plaats zal vinden en aldus in de stichting worden op genomen. Bij het totstandkomen van den ontworpen spoorweg ApeldoornEde Arnhem zal het natuurpark vanuit deze drie gemeenten gemakkelijk be reikbaar zijn. Met den bouw van het museum, alsmede met den aanleg van het wegennet, dat thans nog geheel ont breekt, zullen zeker nog eenige jaren gemoeid gaan. Tweede Nedertandsche Jaarbeurs. De Tweede Nederlandsche Jaarbeurs zal op Maandagochtend 15 Februari door H.M. de Koningin persoonlijk worden geopend. H.M. zal by deze plechtigheid vergezeld zijn van Z. H. Prins Hendrik. Draadlooxe telegrafie I Naar we vernemen, zal zoodra de tijdsomstandigheden daartoe geschikt zijn, in ons land een fabriek opgericht worden, waar de toestellen zullen vervaardigd worden, noodig voor draadlooze telegrafie. Tot dusver was men aangewezen op de groote buiten- landscbe maatschappijen, de Engel- sche Marconi-Mij. of de Duitsche »Telefunken«. De fabriek wordt ge sticht in hoofdzaak met den steun der stoomvaartmaatschappijen, die voor haar schepen wel de voornaam ste afneemsters zijn voor de toestellen en inrichtingen der draadlooze tele grafie. Aan het hoofd van deze fabriek zal komen te staan de beer Dubois, luite nant ter zee 2e kl., tot dusver chef van deD militairen radio-telegrafiscben dienst van het leger. De plannen tot oprichting dezer nieuwe industrieele onderneming in ons land zijn tbans zoo goed als gereed. N. v. d. D. Nieuw oorlogsbrood. Volgens het Utr. Dgbl. is er weer verandering gekomen in de samen stelling van bet Regeeriogsmeel. Het brood, dat er vau gebakken moet worden, zal voortaan uiterlijk bet midden houden tusschen tarwe- en roggebrood. Het zou het best be handeld kunnen worden als rogge brood, doch daar deze wijze van bak ken veel brandstof vereischt, zal men zich tevreden moeten stellen met brood, dat niet goed gerezen is, dus erg dicht gebakken. Zoolang de bakkers nog meel van de vorige samenstelling ontvaDgen of in voorraad hebben, zal het publiek natuurlijk nog niet de gevolgen van het nieuwe Regeeringsmeel ondervin den, maar voor hen, die reeds brood van deze soort meel ontvingen, zal thans de oorzaak van de minder mooie samenstelling duidelijk zijn. Onbepaald (klein) verlof. Behoudens onvoorziene omstandig heden zullen in bet genot van onbe paald (klein) verlof worden gesteld: In het tijdvak van 18—23-Februari 1918: de dienstplichtige korporaals en manschappen der najaarsploeg van de lichting 1914 der vestingartillerie. Op 1 Maart 1918: a. de telegrafisten en telefonisten der genie (uitgezonderd de onder officieren) van de lichting 1914, die in het tijdvak van 1819 Januari 1915 zijn ingelijfd b. de dienstplichtige onderofficieren van de lichting 1913 der onbereden korpsen. Wegens plaatsgebrek moet het verslag der gisterenavond gehou den raadsvergadering tot het vol gend nummer blijven liggen. Morgenavond 8 uur za! de Ka mer van Koophandel en Fabrieken in het Raadhuis een openbare vergade ring houden. Handel en Nijverheid en de Hanze organiseerden tegen Donderdagavond eene protest-vergadering tegen de gas- en electriciteitsprijzen. Zeer groot was de belangstelling j.l. Zondag bij de intrede van den nieuwen predikant der Remonstrant- sche gemeente. Het kerkgebouw was overvol. Na door den consulent Ds. Hooykaas naar aanleiding van het tekstwoord 2 Kon. 2—13 in ziine bediening te zyn bevestigd betrad Ds. Miedema het spreekgestoelte tot bet houden zijner eerste predicatie waartoe hy het slotwoord uit de Han delingen der Apostelen gekozen had, ïWat ik heb dat geef ik U". Na af loop werd hem door de gemeente >'s Heeren zegen" toegezongen. Met ingang van 1 Februari zijn benoemd tot kapitein de le luit. H. J. Ruempol Hamer van het 5e reg. inf., tot ritmeester de luitenants H C. J. van Stockum van het 4e en B A. E. Baron Creutz van het le reg. huzaren, tot reserve-kapitein de reserve luit. H. G. Blöte van het 16e reg. inf. Vrijdagavond j.l. is in Maison De Kloet, onder leiding van Mr. Dr. Verhoef eene vergadering gehouden, waarin na zaakkundige voorlichting door den Heer Broekhuizen uit Baarn, die jarenlang bestuurslid is geweest van den Amsterdamschen Bond van Lichamelijke Opvoeding, besloten tot oprichting van een zoodanigen bond alhier onder den naam van Amers- fuortsche Bond van Lichamelijke Op voeding. Aan het voorloopig bestuur bestaande uit Mej. P. vaü Veen en de Heeren Kapelaan V^n Schaik, P. Kortland, Walpot en J. H.van Drooge werd de taak tot het samenstellen van een concept-reglement opgedragen. In een kroeg is j.l. Zondagavond dermate gevochten dat 3 militairen in het hospitaal moesten worden opge nomen. Een persoon verdacht van op lichting van een winkelier aan' den Hof is door de politie aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld. Procesverbaal werd opgemaakt tegen zekeren S. wegens oplichting van een 12-tal fiesschen fosco. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 4 Februari tot en met 9 Februari 1918 zal worden verkrijg baar gesteld op bon No. 54: Gort '4 ons per persoon. Bak- en Braadvet a Zeep i Havermout V, n Varkensvleesch (hiervoor verwyzen wij naar Gezouten Vleesch). Aardappelen 5 K G. per persoon. Gezouten Vleesch 1ste kwali teit zonder been verkrijgbaar (zonder bon) tegen 75 cent per pond. De verkoop geschiedt: In het ge bouw van de Keuringsdienst en iD de kiosken Soesterweg en Juliauaplein, Wy raden een ieder aan eene proef met dit vleesch te oemen overtuigd als wy zijn dat het een zekere rera- placant is voor het ontbrekende var kensvleesch, terwijl de prijs inderdaad zeer laag is tegenover de bestaaude vleescbprijzen. Vervolgens is goedkoope melk ver krijgbaar (voor hen, die daarvoor in de termen vallen) op bon No. 21 tot en met No. 27 van 3 Februari toten met 9 Februari 1918. Amersfoort, 28 Januari 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1