NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad Tjj£ voer de Provincie Utrecht. |g| No. 12 Zaterdag 9 Februari 1918. 47e jaargaug VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Alweer wat nieuws? DE OORLOG, EEIE lESAILUANCE Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afionderlij ke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 00. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Gtroote letters en vignetten naar plaatsruimte. (Ingezonden). De nieuwe groepen en partijen zijn niet van de luchtWaarvoor is al die versnippering van kracht toch eigenlijk nuttig zoo hoor ik deze en gene al vragen en ik aar zel niet er onmiddehjk op te ant woorden nuttig en noodig is het. We treden in het jaar, dat zoo juist zijn intrée heeft gedaan, 'n nieuwe aëra binnen, voor zooverre het betreft de samenstelling van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, die, zooals den lezers be kend is in 1918 wanneer pre cies liit nog in 't duister zal worden ontbonden, om daarna op nieuw gekozen te worden naar de voorschriften in de Grondwet, die 1917 ons bracht, vastgelegd. Aan die verkiezing zitten héél wat nieu we kanten vast. Ie zal deze plaats hebben on der den dwang van stemplicht d. w. z. dat ieder kiezer van kie zeressen is bij de verkiezingen van 1918 in géén geval nog spra ke op poene van een bestraf fing zich den gang naar het stem bureau zal moeten getroosten om zijn stem uit te brengen op Jan, Piet of Klaas, meent ge? Mis 1 Immers de stemming is ge heim en 't valt dus van geen enkelen kiezer na te gaan of hij al dan niet zijn stem op één der op het stembiljet voorkomende candidaten uitbrengt. Het eenige waartoe de wet hem verplicht verder kan trouwens de wet dank zij de geheime stemming niet gaan isop den dag der ver kiezing aan het stembureau zijn biljet in ontvangst te gaan nemen, teneinde het* onmiddelijk daarna, al of niet ingevuld, in de stembus te werpen. Het 'Je nieuwigheidje dat de verkiezingen in 1918 ons zullen brengen is, dat ze zullen plaats hebben onder den invloed van wat men gewoonlijk zeer ten on rechte noemt het algemeen kiesrecht. Ten onrechte; want, zooals ik reeds opmerkte, we vinden er geen enkele kiezeres bij. Alle man nen zullen in 1918 het kiesrecht mógen neen moéten uitoefenen d w. z alle mannen die, Neder landers zijnde, den leeftijd van 23 jaar hebben bereikt. Alle vrouwen echter, al zijn ze nóg zoo ver over de 23 jaar heen, mogen en moeten thuisblijven. Een eigenaardig soort alge meen dus t A.ls straks een nieu we kieswet waarmcê men zich, naar ik vrees, t iet haasten zal ook aan alle rouwen van een be paalden leeftijd eens het kiesrecht zou toekennen, hoe zou men dan dat nieuw ingevoerde kiesrecht willen noemen Het is volgens de heeren politici nü algemeen kiesrecht, en '1 zal dan weer an ders zijn dan nu. Wat voor soort van kiesrecht moet dat dan wor den Overalgemeen misschien Maar badinage k part. De lezers voelen wel, dat de benaming sal- gemeen kiesrecht®, terwijl alle vrouwen uitgesloten zijn, een fou tieve, een misleidende is. Niette min heeft zij burgerrecht verkre gen. Het 3e novum, dat de a.s. ver kiezingen ons brengen gaan, in de mogelijkheid, dat er op het stembiljet ook namen van vrou wen voorkomen. Immers, de nieu we Grondwet kende aan de vrouw het passieve kiesrecht, d. w. z. het reéht om gekozen te worden, 'oe, zoodat hierdoor ook vrouwen candidaat gesteld kun nen worden voor de Tweede Kamer. En ten laatste zullen de kiezers, vooral zij die het kies recht reeds bezaten en die reeds meerdere malen hun stembiljet invulden, 'n beetje raar staan te kijken als ze ditmaal hun biljet in ontvangst gaan nemen. Ston den er vroeger op zoo'n biljet 2, 3, 4, ja soms weieens 5 namen, thans zullen ze voor zulk een nembarras de choix® komen te staan, dat menige kiezer er geen raad meê weet. Niet 5, maar 50, ja, misschien wel 150 namen zul len hem van dat biljet tegengrijn- zen en dan mag hij van die 50 of 80 of zooveel hokjes als hpt er verder wezen mogen, er één zwart maken, achter den naam die hem het beste bevalt. Het is te hopen dat de papierprijzen wat gedaald zijn tegen den ver kiezingstijd het is anders mise rabel zonde om zoo'n groot para- pier, waar voor zooveel onkosten zoo'n massa op gedrukt werd, slechts te mogen henutten door één zwart stipje te teekenen. Wat zal er in dat geheime stemhokje geschutterd worden, 't Is maar gelukkig, dat je, als je er geen raad meê weet, den grooten brief net zoo in de stembus kunt stoppen, zonder dat er iets aan gebeurd is. Er kraait geen haan naar welke kiezer de schutter was en de boete, die de wet je oplegt als je niet st mt, of liever als je niet ter stembus tijgt, loop je gelukkig mis. Deze nieuwigheidjes zullen zich in 1918 voordoen, voor zooverre het de verkiezingen zelve betreft. Het allervoornaamste echter wordt beheerscht door de wijze, waarop de uitslag zal worden vastgesteld, die komt te staan onder den in vloed der evenredige vertegenwoor diging. Een uitnemend beginsel, ware het niet dat het daarbij toegepaste en in de additioneele artikelen der Grondwet vastgelegde stelsel, i allertreurigst te noemen is. Het is echter te wijten of wilt ge lieverte danken aan die Even redige Vertegenwoordiging, dat steeds meer groepen en partijen zich zullen gajn vormen en dat deze zullen trachten, naar ver houding hunner sterkte, hun ver tegenwoordigers in de Tweede Kamer zitting te doen nemen. T? n Hi&rnm nn rmtctrmrl Haf vele nieuwe, waaronderDe Economische Bond en Het DemocratischVerbond, bei de scheppingen van zéér recenten datum. We kunnen niet anders dan juichen over het feit dat deze nieuwe Organisaties in 't leven werden geroepen Al stoelen bei den op verschillende basis, al ligt aan elk hunner een andere ge dachte ten grondslag, al zullen beiden langs andere lijnen wer ken, één goed ding hebben ze in elk geval gemeen. Elke zetel, die door één dier nieuwe organisaties er zijn er meer dan de hier genoemde wordt veroverd, zal moeten worden prijs gegeven door één der groepen, thans in de Twee de Kamer vertegenwoordigd. Daar over valt te juichen. Immers, aelaat- zilten wat-zit-politiek in 1917 door alle 7 in de Kamer vertegen woor- digde partijen toegepast met een eensgezindheid, die bij zaken van algemeen belang steeds ver te zoeken is, heeft de eerlijke mid den-staf onder de kiezers met weerzin vervuld, heeft de niet georganiseerde kiezers en on geveer 90 pCt. hunner zijn niet ingelijfd bij eenige partij, ten dui delijkste doen zien, dat de heeren niet het Nederlandsche volk, niet ook het Nederlandsche kiezersvolk wenschen te vertegenwoordigen, doch dat het er hun om te doen was hun zetel te behouden, waardoor dan ook de in 2e lezing door de Tweede Kamer aan genomen Grondwet in géén en kel opzicht is gebleken te zijn een Grondwet door bet volk gewild. Integendeel het volk als zoodanig was er tegen. u-.rt u. l.ix. ix gezette actie door de A. T. A G. gevoerd bewezen, bij de stemming in 1917. En het is uit deze A. T. A. G. (Actie Tegen de Aanhangige Grond wet) dat het Democratisch Ver bond geboren werd. Hierover een j'volgende keer meer. J. S. R. BAERVELDT-HAVER Amsterdam, Jan. 1918. Anarehie in Rusland. Het derde congres van arbeiders- en soldatenraderi en boerenafgevaar- digden heeft de wet aangenomen, die bet particulier grondbezit afschaft. Wie het land met eigen hand wil bebouwen beeft er reebt op. De groote economische neven- raad van den raad van volkscommis sarissen «ei klaarde alle mijnen in bet F^lTTXXJXJSirr 01ST. 8 In het ovaalvormig gelaat, schit terden twee, door lange wimpers over schaduwde, donkere oogen, die be kroond waren met w6nkbrauwbogeu van de schoone bruine tint, die de natuur aan den, haar mildelijk toe bedeelden baardos gegeven had. Achter de van eeD gezonden bloeds omloop getuigende roode lippen, verschuilde zich eene dubbele rij witte tanden. De lichaamsbouw was in harmonie met bet geheel, en of schoon zij geenszins klein van ge stalte was, hadden hare handen en voeten zulk eene beperkte uitmeting, als men gewoon is, alleen vrouwen van hooge geboorte toe te kennen. De weduwe handelde daD ook voor zichtig, Saartje den sigarenwinkel te ontzeggen, want zij zou niet licht de aandacht der studenten ontgaan. Ook de bezoeksters van het bovenhuis, zagen haar zelden en alleen als de moeder den winkel in 't benedenhuis niet verlaten kon. Trouwens was zij afwezig geweest. Zij was onlangs uit Londen teruggekomen, waar zij in 't gezin van een bloedverwant, die even als haar vader was geweest, diamant slijper was, ongeveer twee jaren had doorgebracht. Die neef, destijds Jacobszoon ge- heeten, liet zich in Engeland "Jameson" noemen. Zijne verdiensten waren ruim, en stelden hem in staat, gebruik te maken van de meesten, voor geld te verkrijgen genoegens. Saartje had dan ook te Londen, een prettig leventje gehad. Zij had schouwburgen bezocht en concerten bijgewoond, en al was het haar niet ontzegd met bekenden om te gaan, viel het haar zeer af, toen zij weder bij moeder thuis was ge komen. Dat Saartje van het studentenfeest gehoord had, is niet te verwonderen. Zij slaakte menige zucht, om er niet, zoo als eenige harer vriendinnen, heen te mogen gaan. Daaraan viel echter niet te denken. Moeder Saffier kende de studenten goed, en dientengevolge het gevaarlijke, dat er voor eejong meisje in gelegen is, zulk een bal bij te wonen. De weduwe had goede hoop, dat, haar Saartje de vrouw van neef Jameson's zoon zou worden. Om die hoop echter werkelijkheid te zien worden, moest Saartje haar goeden naam onbesproken blijven behouden. Het was vooral met het oog op dat huwelijk, dat zij als,een hoogst wen- schelijke partij, voor hare dochter hield, dat de weduwe een bruidschat voor hare dochter opspaarde. Want hoe voordeelig het David Jameson, die even als zijn vader, te Londen, het vak van diamantslijper uitoefende ook ging, verwachtte moeder Saffier niet, dat hij tevreden zou zijn, met eene vrouw die hem niet een zekere som aanbracht. Zelfs, al was er de liefde bij in't spel, zoo als zij reden meende te hebben te vermoden, zou vader Jameson van geen huwelijk willen weten, waarbij zijn zoon nadeel had. In dien zin namelijk, dat hij het eene slechte zaak zou noemen, indien de vronw niet zoo veel aanbracht, als ongeveer 't equivalent, van 't geen zij den man kosten zou te achten was. Het was reeds met het vooruitzicht van de door haar begeerde verbintenis, dat de weduwe Saffier, Saartje naar Londen had gezonden. Zij hield zich overtuigd, dat Saartje's goed uiterlijk van gunstigeu invloed op haar plan zou zijn. David haar ziende en met haar omgaande, zou zij op hare hand krijgen. Neef Nathan Jameson, de vader al weigerde die zoo 1 als te verwachten was zijn consent te geven, tot zijn zoons huwelijk met j een onbemiddeld meisje, zon hem toch geen andere vrouw tegen zijn zin op dringen. Inderdaad was hare taktiek met goed gevolg bekroond geworden, in zoo verre namelijk, dat David op Saartje verliefd was geworden. Even- wel werd die liefde niet beantwoord, 1 ofschoon niemand hem nog bij haar 1 in den weg stond. Het uiterlijk van David iets dat op Saartje's leeftijd geenszins buiten rekening blijft was niet in zijn voordeel te noemen. Hij was ros van haar en van baard, had onregelmatige trekken, en was daarbij genoodzaakt, tot tempering van het licht, dat zijn gevoelige oogen aan deed, eon donkergroenen bril, met glazen op zijde te dragen. Het jeug dige uitzicht aan zijn leeftijd eigen, ging er grootendeels door verloren. Wel ging hij als een gentleman ge kleed, en had zich besohaafde vormen eigen gemaakt, maar welk een indruk kan eene liefdesverklaring hebben, als de blik, de bede om een gunstig ant woord niet ondersteunt! De middelen die haar ten dienste stonden, hadden de weduwe in staat gesteld, Saartje eene opvoeding te doen geven, die hare eigene verre te boven ging. En nu Saartje, na haar tweejarig verblijf in 't gezin van neef Nathan, als eene lady terug kwam, kon de moeder niet nalaten, haar als haar meerdere te beschouwen. Het ijzeren ledikantje waarin zij voor heen bij haar op de kamer sliep, had de weduwe niet meer voor haar ge schikt geacht. Er werd een mahonie houten aangeschaft, en eensdeels, om dat het te veel ruimte zou beslaan, en ten andere, daar er toch een ver trek boven onbezet was gebleven, kreeg Saartje een kamer voor zich alleen. II. HET BAL MASQUÉ. Was Saartje wat opvoeding en onderwijs betrof, de meerdere van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1