NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad jjp voor do Provincie Utrecbt. |g| No. 13. Woensdag 13 Februari 1318. 47e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG ES ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele .Rijk 1.15. Afzonder k e Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden niterlgk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Lnngestraat 17. Telephoonn. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De oorlog, die zonder vrede eindigt. Trolzky's verklaring, dat hij den oorlogs toestand met de centralen als geëindigd beschouwt en dat het Rus sische leger naar buis wordt gezonden, werd Maandagmorgen door bulletins in Berlijn bekend gemaakt en alge meen was de uitroep: „Vrede met geheel Rusland". Dat was eerst een levendigbeid en een blijdschap van belang. Overal vormden zich groepen, die het groote nieuws bespraken. Maar van lieverlede zakte de stem ming weer en in de Berlijnsche avond bladen is van opgewektheid al niet veel meer te bespeuren Men geeft er zich rekenschap van, dat de toe stand door Trotzky's verklaring eigen lijk precies gebleven is, wat hij ai was. Dat de vrede met de Oekraine Trotzkv tot zijn verklaring genoopt beeft, staat wel vast. In Rusland blijft intusschen de oude chaos be staan, en welke waarborgen kaïiTrotz- ky geven? Daarom wordt er in de pers op gezinspeeld, dat Duilschland zijn oostelijke grenzen moet blijven beveiligen, al was het alleen maar tegen de bolsjewistische propaganda in het leger. Id Oostenrijk is de vreugde groo- ter. Men koestert zich in de droo- men en wijst er op, dat de centralen thans niet meer het gevaar loopen, de nieuwe Oekrainsche republiek te behoeven te beschermen tegen het andere deel van Rusland. De vraag is maar, of dat juist ge zien is 1 De Elzas-Lotharingers in Amerika. De heer Daniël Blumenthal, de patriottische Elzas-Lotharinger, die vóór den oorlog zitting had in den Duitschen Rijksdag, en die sedert Au gustus 1914 de wijk heeft genomen naar Frankrijk, schrijft in het „Petit Journal" „Ondanks de groote gehechtheid, die de Elzasser voelt voor zijn vader- latidschen grond (Un's Elzas, unser Landel, Es tsch meineidi weet men dat een aanzienlijk aantal van onze mede-vaderlanders sedert 1871 het gehate juk van den Pruis zijn ontvlucht. Velen onder hen hebben zich gevestigd in de departementen die in de buurt van den Elzas liggen. De wonderbaarlijke ontwikkeling van de natuurlijke en induslrieele rijk dommen van Meurthe-et-Moselle is voor een groot deel te danken aan de medewerking van die ernstige, rechtschapen en tot aan het hardnek kige toe volhoudende werkers. Maar hetzij dat het punt van verzadiging vrij spoedig bereikt is in onze pro vincies van het Oosten, hetzij dat hun avontuurlijke en ondernemende geest ben verder heeft gedreven, tal rijk zijn zij, die een nieuw tehuis, een nieuw vaderland hebben gevon den in de groote Republiek aan de overzjjde van den Atlantischen Oce- aan. De Elzas-Lotbaringers hebben aldus in zeker mate het gebrek aan Fransche elementen van de immigra tie in de Ver. Staten vergoed. En men kan vrijmoedig verklareD, dat zij het beste deel uitmaken van het geen uit Frankrijk is gekomen sedert de laatste halve eeuw. Nooit hebben zij het inderdaad op een accoord ge gooid met de toch zoo talrijke, zoo machtige, zoo gëorganiseerde Duit- schers aldaar. De Elzas-Loiharingers hebben zich gegroepeerd tot eene organisatie en ik heb de eer gehad om voorzitter te zijn bij de stichting der Algemeene Associatie van de Eizas-Lotharingers van Amerika, die bestemd is om den band te vormen tusschen al de Elzas- Lolharifigsche vereenigingen. Het Elzas Lottiaringscbe element verte genwoordigt een aanzienlijke macht in de Ver. Staten. De geest van soli dariteit van onze coropatriotten is merkwaardig en roerend. Ik weet dat particulieren zoowel als associa ties en vooral vereenigingen tot hulp verleening aan werklieden, sedert ge- ruirnen tijd en ook nu, belarfgrijke sommen hébben terzijde gelegd, die na het sluiten van den vrede en de „désannexatie" van Elzas Lotharingen moeten dienen om hun medeburgers te steunen, die in het land zijn ge bleven, en door den oorlog zoo zwaar zijn beproefd. Gedurende mijn ver blijf in Ameiika heb ik meermalen gelegenheid gehad om Elzassische kringeo te bezoeken. Zij hadden hun schilderachtige taal behouden. Want velen onder hen hebben het vaste voornemen om naar hun kleine vader land terug te keeren, waar zij de gewoonten zullen brengen van vrije en fiere mannen, en hun zoo inten-j sieve en hardnekkige metboden van I werken. Wat betreft diegenen, die, van den leeftijd zijn om de wapenen te dragen, zij zijn vroolijk vertrokken om de raDgen te versterken van dat geduchte Amerikaanscbe leger, dat de roeping in zich voelt om defini tief het militairisme en de tyranuie van Pruisen neder te werpen In die talrijke kolonie van E!za6- Lotharingers is er evenwel een niet te verwerpen hoeveelheid jonge man nen, die, nog niet genaturaliseerd zijnde, geen dienst hebben kunnen nemen in het Amerikaanscbe leger. Maar de aandacht der autoriteiten van de Unie is op dit feit gevestigd en er is alle reden om te hopen, dat met zijn grooten practischen zin het leger der Ver. Staten spoedig het middel zal hebben gevonden om deze jonge, levendige en geestdriftige krach ten bij zich in te lijven. Al kunnen zij nog niet goed Engelsch spreken, zij zullen er niet minder goed om vechten, als echte zonen van Frank rijk I" schadelijk voor de gezondheid blijken. Nog dezer dagen gewerd hem het bericht, dat in een kleine gemeente, waar juist een nieuw koffiesurrogaat was ingevoerd en veel aftrek had ge vonden, de gebruikers ernstig onge steld zijn geworden. Dit surrogaat heeft waarschijnlijk bestaan uit ver malen gebrande hyacinthenbollen, waarvan voorshands zelfs nog niet vaststaat, dat zij voor vee geheel on schadelijk zijn. Eldeis weer zijn het gebrande en vermalen aardappelschillen, die als een zeer aan belevenswaardig surro gaat voor koffie worden aanbevolen en dienovereenkomstig geprijsd zijD. De Minister draagt den gemeente besturen op, een beroep te doen op de medewerking van de plaatselijke bladen om daar in de bevolking met den meesten nadruk te doen wijzen, zoowel op de gevaren, die het ge bruik van de thans in den handel komende koffiesurrogaten oplevert, als op het feit, dat voor die surroga ten prijzen worden gevraagd, welke in geenetlei verhouding staan tot de werkelijke waaide van het artikel. I De Minister verzoekt inbeslagne ming van alle voorraden, die schade lijk voor de gezondheid bleken. Het ligt voorts in de bedoeling van den Minister om alle fabiieken die waardelooze surrogaten fabriceeren, van het verkrijgen van brandstof uit te sluiten. Dit alles geldt ook voor thee-surro gaat. Maandag 1 April (2e Paaschdag) a s. zal in deSocietett»De Vereenigirigï te 's Gravenhage, het 3e Congres voor Staatspensionneertng worden gehou den. Zes sprekers van verschillende politieke richting (niet tot de voor mannen van den Bond voor Staats- pensionneering behoorende) zullen het woord voeren. Deze Sprekers hebben volledige vrijheid het Ouderdomspen sioen-vraagstuk naar eigen inzichten uiteen te zetieD. Aan elk hunner wordt biervoor uur toegestaan. Wegens het propagandistisch karak ter van het congres wordt geen debat toegestaanechter zal na elke rede gelegenheid worden gegeven tot het stellen van vragen aan den spreker. Hel is niet toegelaten ten tweeden- male vragen te stellen. Petroleum uit Galiciê? De Berl. Börsen Conner meldt: Afgevaardigden uitdeOosteniijksche petroleum-industrie zijn naar Neder land vertrokken om te onderhandelen over petroleumleveringen uit Galicië in verband met een nieuwe handels- en credietovereenkomst met Neder land. Koffie- en Theesurregaat en zijn gevaren. De Minister van Landbouw heeft tot de gemeentebesturen een circu laire gericht waarin hij er op wijst, dat het aantal soorten koffiesurro gaat den laatsten tijd bedenkelijk toe neemt. Bedenkelijk vooral, omdat er onder die surrogaten velen zijn, die Maandagmiddag werd onder zeer groote belangstelling op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer Mr. P. J. F. van Voorst Vader, in leven oud-kantonrechter en president kerkvoogd der Ned. Hervormde ge meente. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorko mende advertentie der brandstoflen- com missie. Dit buitenkansjeeen extra portie van 40 K. G. aanmaakturf zal wel niemand zich laten ontgaan. Ie Luitenant C. A. H. L. Wüst van het 5e regiment infanterie is overgeplaatst bij bet regiment gre nadiers. De kapitein J. E. Pet van hel 16e reg. inf. wordt belast met de leiding van den cursus voor vaandrig te Bergen op Zoom. Tot binnenvader en moeder van het Tehuis der Maatschappij tot Ver pleging van Weezen in hel Huisgezin »Zandbergen« zijn benoemd de heer J. Post en echtgenoote te Meppel. Gisterochtend is uit de Eem, nabij de spoorbrug, het lijk opgehaald van den milicien korporaal Ravia van het depot van het 3e reg. inf. alhier in garnizoen, afkomstig uit Vlissingen. Waarschijnlijk is R. in den vroegen morgen door de duisternis misleid, te water geraakt. Tegen 2 personen is wegens hout-diefstal proces verbaal opgemaak t. Ook -werden een aantal wielrijders bekeurd wegens het rijden zonder licbt. Beethoven-avond Hollandseh Strijkkwartet. Daar het dit seizoen niet mogelijk was, in de serie der door het Concert bureau Hans Augustin georganiseerde Abonnementsconceiten een Strijk kwartet op te nemen, heeft genoemd bureau op veelvuldig verzoek besloten, een extra-avond te doen plaats hebben, te geven door het Hollandseh Strijkkwartet, gevormd door de beeren H. Leydensdorff, Bram Mendes, Cor Kint en Thomas Canivez, welk uit muntend ensemble evenals elders ook hier ter stede zulk een buitengewoon succes behaalde. Het concert zal plaats hebben in de Concertzaal «Amicitiat op Donderdag 28 Februari te half acht uur. Het programma zal geheel aan Beethoven gewijd zijn en bestaan uit de kwar tetten g gr. t. op. 18 No. 2. f kl. t. op. 95 en a. kl. t. 132 (met den «Dankgesang eines Genesenen an die GottbeiU). Uitroepen van dezen tijd, dicht SpeënholT in De Groene i Ouwe, afgepulkte broodkaart Kuiken van een vliegmachien Mijnenzoeker op laag water! Wat 'n lekke Zeppelin Heerlijk schatje, lieve hooikist Kerel, bou je loopgraaf dicht Krijg de Kolendistributie Wat 'n Posthuma-gezicht Leg nou niet te bandgranaten I Valsche, schele, periscoop Wat 'u stuk regeeringsvarken Wat 'n Italtaansche loop I Mij 'n bord centrale keuken I Krijg voor mijn part de cultuur I Schaam je ouwe, dronken duikboot I Meusch, maak niet zoo'n roffelvuur Zeg 's, potvermitrailleer-je I Nare levensliederling Sta zoo draadloos niet te liegen Prikkeldraad ellendeling I Laat je niet verdardanellen I Pa kwam weer als bom naar huis Rook niet zulke gasaanvallen Hou' nou op, ik lach me Duys De koepel van Ferdinand Huyek. Mej. C. H. v. Gendt, te Baarn, heeft in een der vorige nummers van Buiten het een en ander medege deeld over het landgoed „Groeneveld" onder Baarn met name interesseert hetgeen zij schrijft over de oude rid derhofstede Draakenburg het „Gul denhof" uit Van Lennep's roman. De val van Draakeuburg valt te meer te betreuren, omdat het huis, zooals het zich in de vorige eeuw vertoonde, met zijn ranken toren bo ven den ingang tusschen dn beide trapgevels, het welbekende „Gulden- hol' is der familie Blaeck uit Ferdi nand Huyk, In 1811 is dit kasteel gesloopt. Men kent de episode uit Ferdinand Huyk, als deze op zijn wandeling van Soest naar Eemnes door een stevige regenbui wordt overvallen en dan in den koepel van „Guldenhof binnenvlucht, waar de schoone Jetje Blaeck zit te handwer ken De sage noemt den ouden thee koepel van hotel Groeneveld (het hotel ligt aan de andere zijde van den straatweg, schuin over de buiten plaats) nog altijd den „.Ferdinand Huykkoepel". De koepel van Draa kenburg heeft gestaan vooibij de groote oprijlaan van Groeneveld. meer naar den kant van Eemnes Wanneer men van Soestdijk al kwam, kreeg men eerst aan de linkerhand „Groe neveld", daarna aan deozellden kam van den weg ,,Di aakenburg''. Op de plaats, waar dit buiten heeft gestaan, ziet men nu nog slechts een boerenwoning. Aan Van Lennep's pen danken wij ook de alleraardigste teekernng van „Lucas Helding", die de functie van huis- en hof zelfs koepelpoëet bij de familie Blaeck van de „Guldenhof" bekleedde. De oude (achttiende eeuw- sche) Amsterdamscbe patriciërs had den volbens van Lennep wel niet zooveel met den kust op, maar ze hadden die noodig. In dien tijd van groote weelde bouwde men prachtige huizen en och. daar hoorden nu een maal kunstwerken in vazen en schil derijen en beelden. En er moesten- dichters gevonden worden, die zinrij ke spreuken plaatsten aan don gevel, en vooral, men had sierlijk aange legde lusthoven maar dit moest een ieder weten daarom moesten die in een deftig dicht, gelijk men het noem de, bezongen worden. Lucas Helding heeft de schoonhe den van „Guldenhof" moeten bezin gen en er werden ettelijk exemplaren in 4° formaat met fraaie lederen ban den en goud op snee onder de vrien den en kennissen van den heer Blaeck rondgedeeld.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1