Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. BINNENLAND. INGEZONDEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 18 Februari tot en met '23 Februari 1918 zal worden verkrijg baar gesteld op bon No. 56: Bruine Boonen. 2 ons per persoon. Gort Bak- en Braadvet 1 ZeepV» n Aardappelen 5 K.G. per persoon. Gezouten Rundvleescli 1ste kwali teitzonder been verkrijgbaar(zonder bon) tegen 70 cent per pond. De verkoop geschiedt: In bet ge bouw van de Keuringsdienst en in de kiosken Soesterweg en Julianaplein, door deskundigen. Wij raden een ieder aan eene proef met dit vleesch te nemen overtuigd als wij zijn dat het een welkome rem- placant is voor het ontbrekende var- kensvleesch, terwijl de prijs inderdaad zeer laag is tegenover de bestaande vleeschprijzen. Vei volgens is goedkoope melk ver krijgbaar (voor lien, die daarvoor in de termen vallen) op bon No. 5 tot en met No. 11 van 17 tot en met 23 Februari 1918. Amersfoort, 7 Februari 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R VEENSTRA. Centrale Keuken. Menu voor de volgende week: Maandag: Groentesoep met gort. Dinsdag: Zuurkool. Woensdag: Aardappelsoep. Donderdag: Stamppot vau Savoye kool. VrijdagVermicellisoep of Macaroni- soep. ZaterdagBoerekool. Volgens gerucht zal de heer Mr. W. H. de Beaufort zich bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet meer beschikbaar stellen. Wij moeten dit besluit van den heer De Beaufort natuurlijk eerbiedigenen gunnen hem dan ook van harte de welverdiende rust, maar toch betreu ren wij zijn besluit daar een emineu- ten staatsman als hij ooode in onze Staten kan worden gemist. Mej. M. R. E. Vermolen heeft met gunstig gevolg het examen in Boekhouden, ingesteld door de Ver- eeuiging van Leeraren in Handels wetenschappen te Amsterdam, afgelegd. In eene vergadering der con sumenten-commissie werd besloten pogingen aan te wenden tot het doen instellen eener ofïicieele Levensmid delen-commissie met uitvoerende macht en verantwoordelijkheid ten opzichte der distributiemaatregelen. Twee minderjarigen uit Ermelo werden door de politie alhier aange houden en naar hun woonplaats terug gebracht. De Orkestvereeniging Amersfoort geeft Woensdag 20 Febr. hare jaar- lijksche uitvoering, met medewerking van mej. Rens Erkenlens (alt). Kapitein Lamour is op zijn ver zoek overgeplaatst van hel 9de reg. infanterie te Leeuwarden naar het 16de regiment infanterie te Amersfoort. De kapitein I. J. Froger van het 5de reg. infanterie is op verzoek over geplaatst bij het 6de reg infanterie. Commissie van Toelicht op het I Lager Onderwijs. Donderdagmiddag hield de Commis sie van Toezicht op het Lager Onderwijs een openbare vergadering ten Raad- huize onder voorzitting van den heer Van Weezei Errens. Afwezig waren mevr. Toxopëus en iie heer Tbien, die bericht van ver hindering hadden gezonden. Na lezing werden de notulen goed gekeurd. De voorzitter heette het nieuwe lid, de heer Havinga, welkom en hoopte, dat hij de taak, die hij op zich heeft genomen, zal kunnen vol brengen. Deze dankte voor de waar- deerende woorden. Ingekomen zijn berichten van be noemingen, ziekteverloven, odz. De Schoolopziener, de heer Stam- perius, komt inmiddels ter vergadering. De schoolarts en de Wethouder van onderwijs waren ook aanwezig. De beer Van Weezei Errens werd als voorzitter herkozen en de heer v.d. Hengel als vice-voorzitter gekozen. Aan de orde Leerplan school B. De voorzitter stelt voor dit punt in be sloten vergadering te behandelen. De heer Wijland doet vervolgens rekening en vei antwoording. De kas sluit met een batig saldo van f 130.7U. Hierna werd de openbare vergadering gesloten. Solser en Hesse. Het ensemble Solser en Hesse gaf Donderdagavond in Amicitia betsucces stuk »de O W.ers van de Rozengracht." De zaal was zeer goed bezet. De O. W.eiszijn Amsttrdamscbe inbrekers, die het gestolene in alle vroolijkbeid verteren Do Amsterdamsche typen werden door het gezelschap prachtig weer gegeven. In het derde of laatste bedrijf kwam alleen de O.W.er voor, n.l. een boertje, wien het niet kon schelen of ze in de stad al honger leden, als hij maar geld verdiende. Min. Posthuma prijzende en zingende: »De boeren hebben het gewónnen« werd bij de Zeedijkkroeg uitgezet. In dit bediijf werd ook nog een apachen dans uit gevoerd. Het maakte den indruk, dat op het laatst nog al wat werd weg gelaten, omdat de spelers zich moesten baasten voor den trein naar de hoofd stad. Doch zooals reeds gezegd, dit successtuk had bier ook veel succes Vanwege de plaatselijke af- deelingen van de Bestuurdersbond en de S. D. A. P. is op as. Donderdag een openbare vergadering belegd om uiting te geven aan de ontevreden heid in arbeiders kringen met het beleid onzer regtering. Gisteravond was het kunst minnend publiek van Amersfoort in grooten opkomst naar »Amiciiia« op getrokken, om te genieten van 't superbe Klavierspel der beroemde Hongaarsche pianiste. Slechts jaren lange studie en ge boren aanleg kunnen 't tot zoover brengen. 't Was bewonderenswaardig. De hulde, haar gebracht, was wel ver diend. Buitengewone viechvangst. Men meldt uit Spakenburg aan de ♦Stand.ln 't begin van Februari ongehoord11 Februari vertrok een groot gedeelte van de vloot naar zee. een directe vertegenwoordi- vredesdelegaties. Teekenend el voorwaar. De Engelsche hebben hetzelfde geëiscbt k meen, ook verkregen, r der volken is nabij. De isse in Duitschland kan het el nader brengen. Ook dit jaar heeft H. M. de Koningin evenals verleden jaar aan de kerkelijke armbesturen van Apel doorn een luime bijdrage geschon ken, bestaande uit de opbrengst der pachtsom van het jachtrecbt op de heerlijkheid Het Loo. Deze opbrengst werd den armbesturen ter hand ge steld, om die naar verhouding van het ledental van elke kerkelijke Ge meente te verdeelen. Te Rotterdam zal van 27 April 27 Mei 1918 eene Tentoonstelling van Ambacbls- en Nijveroeidskunst en Volkskunst gehouden worden. De laatste rubriek omvat kunstsnijwerk, beschilderde voorwerpen, metaaldrijf werk, aardewerk, weefwerk, kantwerk, borduursels, gebrand glas, inlegwerk enz. Het Hoofdbestuur van den Natio- nalen Bond voor Volkskunst zal het zeer op prijs stellen indien deelname aan expositie in de rubriek «Volks kunst zoo algemeen mogelijk zij. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den beer J. J. Hoogewerff. Se cretaris van de Tentoonstellingscom missie, Middensteiger 28, Rotterdam, en door den heer G. J. Blees Kz., Secretaris van den Nat. Boud voor Volkskunst, Zaandam. Valsche bankbiljetten! De commissaris van politie der le afdeeling te 's Gravenhage maakt be kend, dat daar ter stede door onbe kenden zijn uitgegeven 2 valsche bank biljetten van f25, welke aan de vol gende kenteekenen gemakkelijk van echte bankbiljetten zijn te onderschei den Het vignet, zoomede de letters en cijfers, zijn kennelijk met de pen ge- teekend in plaats van gedrukt. De teekening is zeer onzuiver, wat vooral duidelijk in 't oog valt in 't wapen en de waardebepaling, terwijl op één der biljetten de leeuw een mannelijk gezicht beeft. Het watermerk ontbreekt en op één der biljetten mankeert plaats en datum van uitgifte. De strafbepaling is onleesbaar. De lange zijde van het papier is onge veer een c.M. te kort. De randen zijn alle gaaf afgesne den, in stede, dat een of meer er van z.g. geschept zijn. De gele kleur aan de voorzijde is kennelijk er op gebracht met water verf en afwischbaar. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 9 Febiuari, in Nederland uitgesproken 24 faillissementen tegen 18 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 9 Febr. 1918 98 faillissementen tegenover 85 over hetzelfde tijdperk van hel vorige jaar. zij in de hand hield, met een schrik te doen ontwaken. Reeds was zij op het punt, de deur weder uit te gaan, toen het haar voor kwam beneden eenig gerucht te hooren Met alle mogelijke voorzorg, had Saartje de buitendeur open en toege sloten, en als de weduwe op hare ka mer en te bed was geweest, dan had zij er ongetwijfeld niets van bemerkt. Maar zoo onhoorbaar had de sleutel niet in 't slot kunnen ronddraaien, of het had genoeg geluid gegeven, om het in 't bovenportaal te kunnen ver nemen. Had het zich daarbij bepaald, wellicht dat de weduwe het er voor gehouden had, dat het de buren wa ren, die laat thuis kwamen. Maar het geluid dat zij gehoord had, werd door een ander gevolgd. Bij het trappen klimmen, verloor Saartje de voorzich tigheid wel niet uit het oogzij liep zacht en langzaam, maar juist door te vermijden de hakken neder te zet ten, kraakten hare laarsjes bij iederen stap dien zij deed, en dat hoorde hare moeder, wier aandacht alreeds opge wekt was geworden, door het vroeger gehoorde gerucht aan de voordeur. Daarbij bleef het overigens niet. De weduwe was nog in de kamer, en niet alleen dat zij niet door Saartje gezien kon worden, bemerkte deze van haar niets, daar het licht van den blaker, geen schijnsel op de trap kon werpen, en de weduwe onbeweeg lijk stond te luisteren. Eerst toen zij in den bovengang gekomen was, zag zij moeder aan den drempel van de open kamerdeur staan. Daar evenwel bet licht ook haar kwam te beschij nen, werd zijvelve ook zichtbaar. De domino dien zij aanhad, liet geen twijfel van waar zij kwam. De weduwe was te verbaasd over 't geen zij zag, om aanvankelijk te kunnen gelooven, dat het werkelijkheid en geen spel harer verbeelding was. Saartje, die zij goed en wel te bed waande, was tegen haar uitdrukkelijk verbod, naar dat bal masqué waarover Roosje Stuk gezegd had, haar een toegangskaart te kunnen bezorgen. Innerlijk was zij woedend, toch uitte zij geen woord. Aan terugtreden viel voor Saartje niet te denken, daar zij, niettegen staande de roerloos- en sprakeloosheid van hare Moeder, volkomen overtuigd was, ontdekt te zijn. In de gegeven omstandigheden hield zij het voor het beste, de waarheid te zeggen, zich te bemoedigen en zich betrouwvol we gens de gebodsovertreding, voor te doen. De weduwe wachtte tot dat zij de kamer in was en vroeg haar toen, van waar zij kwam. Zij bekende volmondig, zich door Roosje te hebben laten overhalen, deze naar het bal te vergezellen, en beleed ootmoedig hare schuld, tegen moeders verbod te hebben gehandeld. Zij had maar even willen kijken, of het zoo mooi was als Roosje haar verteld had. Zij wist echter niets van de klok en daar het er zoo plezierig was, was het, zonder dat zij er aan dacht, wat laat geworden. Zij had een langdurig verhoor te ondergaan, maar zij toonde even slim te zijn in het antwoorden, als hare moeder scherpzinnig in 't uitvragen want zij wist den indruk die Filip op haar gemaakt had, voor zich te houden, maar toch kon zij niet ver zwijgen, hoe zij aan de toegangskaart en aan den domino gekomen was. Zij verklaarde moeder nooit weer te zul len bedriegen of bedroeven, maar om 't Weer ongeschikt. Erg stormachtig Weinig gelegenheid om te visschen. Evenwel wie niet waagt, wint ook niet 's Avonds tegen donker was de vloot weer binnen. Zooals gewoonlijk om dezen tijd van 't jaar met weinig vangst en veel averij Gansch niet. Geen averij en overvloedige vangst. Op dien éénen avond werd aangebracht22.400 stuks haring tegen 8 cent per stuk: 60,000 stuks sprot legen f 1.10 per tal 200 stuks en 7000 pond spiering a 7 cent per pond. 't Dorp gewaagt er van. Er waren er die van f 100 tot f150 per schuit in een kleinen dag besom- den. Dat geeft den visscher moed Door een dollen hond gebeten! Men schrijft aan De Tijd uit Venlo De vorige week zijn twee personen alhier gebeten door een hond, die van hondsdolheid werd verdacht. De personen en de hond zijn naar het laboratorium van professor Spronck te Utrecht overgebracht, behandeld en onderzocht. Aldaar is hondsdolheid geconsta teerd, daar de ziekte-verwekkende Negrische lichaampjes werden gevon den en konijnen, daarmede ingespo ten, dol werden. De patiënten werden met het se rum, dat sinds den oorlog in Neder land gemaakt wordt, ingespoten en zijn beterend. Dit geval is daarom van belang, wijl dit de eerste maal, is, dat het in Nederland bereide se rum kon worden aangewend. Zooals men weet, werden deze patiënten vroeger naar Parijs of naar Brussel gestuurd. Dwergolifanten. In Afrika zijn onlangs olifanten ontdekt, die vergeleken bij de beken de soorten, werkelijk dwergolifanten mogen heeten. Ze reiken slechts tot het schouderblad van den bekenden middelmatig grooten Afrikaanschen olifant, hoewel ze geheel volwassen zijn, wat aan het beenderstelsel en bel afslijten der slagtanden met ab solute zekerheid geconstateerd kan worden. Aan de Kongo zijn onlangs twee exemplaren geschoten en naar Enge land vervoerd. Het eene wordt het bezit van het Natuurhistorisch Museum in South Kensington. De slagtanden der dwergohfanten zijn buitengewoon licht en kort De inboorlingen noemen dit olifantenras want allerlei verschijnselen wijzen c-r op, dat men hier met een onbe kend ras te doen heeft de water- olifant. Zoo schijnt de voorwereldelijke afme ting van den olifant zich bij de mo derne oecoriomische begrippen van ruimte gebruik aan te passen, cd zal over eenige eeuwen wellicht de tegenwoordige groole olifant als mum mie even verwonderd worden aange gaapt als wij een dinosaurus doen. Licht en kleur. De optische wet, dat direct licht voor bet oog schadelijker is, dan indirect licht, heeft langzamerhand verandering in den bouw van lampen gebracht. De lichtbron wordt tegen woordig verdekt opgesteld en door lichte vlakken laat men het licht terugkaatsen. Wie bij die terugkaatsing het minste licht wil verliezen, neemt als reflecteerend vlak een witte wand. Tegen dat wit zijn echter vele aestbe- de vergiffenis te verkrijgen, die zij afsmeekte, moest zij beloven, voortaan allen omgang met Roosje Stuk af te breken. Ofschoon zeer tegen haar zin, want zij mocht Roosje gaarne deed zij die belofte, inziende dat zonder dat, de vergiffenis uitblijven zou. Geen van beiden, ofschoon zich te bed begeven hebbende, sliep dien nacht. Moeder had haar vergeven, het was dan ook geen schuldbesef dat Saartje wakker hield. Maar het ge smaakt genoegen, had haar in een te opgewekte stemming gebracht, om den slaap te kunnen vattenterwijl de jongeling, die zulke duidelijke blij ken gegeven had dat zij hem behaag de, geen oogenblik uit hare gedach ten ging. De weduwe was, niettegenstaande Saartje'8 belofte niet gerust. Niet zoo zeer dat Saartje, willens en wetens, die belofte verbreken zou, als wel omdat zij vreesde, dat eenmaal bij de studenten bekend geraakt, dezen Diet nalaten zouden, Saartje die wel licht gezegd zou hebben, wie zij was op toe zoeken eD met hunne vleie rijen te vervolgen. Saartje nogmaals naar Engeland te tische bezwaren in te brengen en de architect van scholen en groote ge bouwen staat dikwijls voor de vraag, welke kleur de muren dan moeten hebben. Een Amerikaansch physicus heeft dit populaire vraagstuk wetenschap pelijk getracht op te lossen, en wel met behulp van de spectroscoop. Hjj vond, dat er niet alleen groot verschil bestaat tusschen de reflectorische kracht van b.v. grijs en beige, maar dat ook van zeer veel belang is de aard van verf of behang. Doffe, korre lig opgeschilderde verf kaatst veel minder licht terug dan glanzende verf. Wol in den vorm van gobelins b.v. is ook uiterstli chtverslindend. Het absor beert de lichtstralen langs de uitste kende woltiaartjes tot in zijn kern. Zijde doet daarentegen uitstekenden dienst als reflector. Deze bijzonderheden, die zeer sim pel lijken, worden maar al te vaak over het hoofd gezien. Kippenltlaagiang. Hoe beroerend is de toekomst Voor de Nederlandsche kip, Wat mij thans gaat overkomen Is nog erger dan de pip. Nimmer had ik nog van de menschen Zoo iets vreeselijks verwacht, Heel mijn vruchtbare familie Wordt wreedaardig afgeslacht. Door gebrek aan kippengrutten Wacht mij binnenkort do dood, Sterven moet ik met mijn kuikens En mijn trouwen echtgenoot. Ach, hoe bitter, bitterweinig Worden wij toch gewaardeerd. Weldra lig ik stijf bevroren Onder vuil, geconserveerd. Heb ik daarvoor heel mijn leven Versche eieren gelegd Kom ik daarvoor, kaal geplukt, Voor een winkelraam terecht? Heeft de vader mijner kleinen Daarvoor steeds op tijd gekraaid, Dat da stakker als belooning Nu de nek wordt omgedraaid? Holland, Holland wees voorzichtig Spaar uw edel kippenras, Dat gemest, gekookt, gebraden Goed voor uw gezondheid was 1 Zeer geleerde, wijze menschen Luistert naar mijn kippenlied Vliegen kunt gij als de vogels Eitjes leggen kunt ge niet BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 8 tot en met 14 Februari 1918. Geboren: Henriëtte Wilhelmina, d. van Hendrik Willem Veenendaal en Janna van de Vrie. Jeanne, d. van Petrus Ignatius Cuyvers en Antonetta Timmermans. Catrina Barbara Jo hanna, d. van Wilhelmus Bunnik en Sophia Everarda Willigenburg. Leendert, z. van Jan Stompborst en Annigje van Veen. Alyda Geer- truida, d. van Johannes Antonius Kas pers en Geertruida Maria van der Veer. Mattheus Petrus, z. van Jacobus Johannes Casander en Johanna Helena Bruynen. Jan, z. van Jan van de Biezen en Evertje van de Veen. Maria Elisabeth, d. van Pieter Lin- schoten en Maria Elisabeth Everse. Lucas, z. van Arnoldus van de Wakker en Alberia Hagebeuk. Heintje, d. van Pbilippus Kraak en Alyda Rommers. Jan, z. van Hu- brecht Johannes Fremouw en Johanna zenden, ging niet aan, daar zij het zelve was geweest, die neef Nathan den wensch te kennen had gegeven, haar, na haar tweejarig verblijf al daar, weder bij zich te hebben. Maar het mankeerde haar niet aan elders wonende bloedverwanten. Met name was er te Amsterdam een verren neef van haar, dien zij geschikt achtte Saartje te herbergen. Het was de commissionair in effecten, die hare geldzaken behartigde. De man was in een goeden doen, Saartje zou het aangenaam in zjjn gezin hebben, en kon zij hem aanbieden ze te vergoe den. Nochtans vertrouwde ze er op, dat neef Abraham, zoowel uit familie relatie als uit consideratie van hare begunstiging, dit aanbod van de hand zou slaan. Zij besloot dan ook, zonder Saartje met haar voornemen bekend te maken, aan neef Abraham te schrijven, en zoo zij de zaak klaar speelde waar aan zij niet den minsten twijfel had het te doen voorkomen, alsof de neef haar uit eigene beweging te logeeren vroeg. Wordt uervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2