NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. |S No. 15. Woensdag 20 Februari 1918. 47e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: VALLEN EN OPSTAAN. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVING. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Af.onderlpke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 09. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Ziedaar bet gansche leven! Reeds het kind moet dit ondervin den bij zijn eerste wankelende schreden en de ervaring van den grijsaard, die daar voortstrompelt met zijn stokje in de band, is geen andere. Vallen en opstaan, dat is: aange trokken worden door de aarde en haar bekoiingen en weder opgebeurd worden door hetgeen daar boven staat, door de goddelijke macht. Vallen en opstaan, het is niet anders dan het menschelijke en de kiem van het goddelijke vereenigd in eenzelfde wezen. Vallen en opstaan, het is de neder laag en de overwinning in den strijd des levens. Juist in den strijd des levens, want daar zijn enkele geluk kige menschen, voor wie het leven zoo kalm en effen voorbijgaat, op wier pad zoo weinig hindernissen voorko men, die daar zoo zeker en rustig en waardig hun levensweg bewandelen en aan wier bedaard gemoed de inner lijke strijd tusschen goed en kwaad zoo geheel vreemd is gebleven, dat - bet schier schijnen mag, alsof zij hooger slaan en beter ziju dan hun evenmenschen. Of dit dan werkelijk zoo is? Zie, er zijn zooveel brave menschen, die nimmer in de verzoeking kwamen om iets van bun braafheid te laten varen, in wier bart nimmer de stem der verleiding weerklonk, wier levens omstandigheden van dien aard waren, dat bun werkelijk weinig te wenscben overbleef en als het karretje over een zandweg gaat, dan is bet niet zoo bijster moeilijk om het rechte spoor te houden, maar iets anders is het, wanneer het voort moet over een bobbeligen, ongelijken weg. Het is zoo gemakkelijk bijv. om eerlijk, strikt eerlijk en onomkoopbaar te zijn, wanneer men te beschikken heeft over een ruime beurs; het kost dan zoo weinig strjjd om bel mijn en dijn behoorlijk te eerbiedigen. Maar iets anders wordt het, wanneer door ziekte of tegenspoed de zorgen zoo loodzwaar gaan drukken en de mid delen ontbreken om bet noodige aan te schaffende strijd, om ook in die omstandigheden eerlijk en goed te blijven, wordt dan heel wat zwaarder. Goed en deugdzaam te zijn, wan neer de gelegenheid niet bestaat of de behoefte zicb niet doet gevoelen om van bet pad der deugd af te wyken, is waarlijk geen bijzondere verdienste. Op te staan na gevallen te zijn en met blijden moed het kruis weer op te nemen en voorwaarts te schrijden, is vaak zoo moeilijk. Er behoort inderdaad zoo weinig toe om te struikelen, doch er behoort zooveel toe om zicb weer op te heffen. Het bekende gezegde: ïWie eens steelt, is altijd een dief", wordt nu door velen niet meer gevolgd, als leid draad bij den omgang met hen, die zicb eenmaal aan anderer eigendom vergrepen. En terecht. Niets werkt meer de verbetering van den onge lukkige tegen dan bet drukkende bewustzijn de wereld ziet in mij toch steeds nog den gevallene. Men helpt mij, maar men is toch steeds op zijn hoede. Het is inderdaad zeer moeilijk om in deze een gedragslijn aan te geven. Wat ten opzichte van den een tot gunstig resultaat zal leiden, zal ten opzichte van den ander teleurstelling verwekken. Maar toch, wanneer wij moeten kiezen, we zouden niet aar zelen om met Zarastro te zeggen En is de mensch gevallen, dan brengt liefde hem tot plicht. Zoolang menschen menschen zijn, zal bet voor hen blijven vallen en opstaan maar indien waarachtige naastenliefde meer od meer den scep ter zal voeren in de gemeenschap der menschen, zal gevallen zijn niet lan ger beteekenen gesmaad en gemin- nacht blijven. O, die smaad, wat beeft zij menig leven vernietigd en menig geluk verwoest. Die demon, die in tegenstelling der liefde, die van alles het beste gelooft en vertrouwt, juist van alles het slechtste moet denken die zoo dikwerf den stelregel in toe passing brachtzooals de waard is, vertiouwt hij zijn gasten. Die laster, die alles rondbabbelde en bazuinde, ook dat, >at hij niet wist, doch in zijn liefdeloosheid slechts vermoedde. Wat is er niet menigeen door ten val gebracht, die zooveel beter was dan de ellendige, die zijn ongeluk bewerkte. Minacht uw naaste nimmer zet uw hart voor hem open, maar houd uw mond over hem dicht. Invoering Burgerlijken Dienstplicht. Naar het Haagscbe Correspondentie- Bureau uit goede bron verneemt, is thans eerlang bij de Tweede Kamer de indiening te verwachten van het wetsontweip lot invoering van den burgerlijken dienstplicht. Bommen op Zeeland. Zondagavond zijn tijdens een vlieger aanval op Brugge en Zeebrugge acht bommen gevallen op eene weide onder Sluis bij bet Kanaal SluisBrugge. Er zijn geen ongelukken gebeurd. De hoornen in de nabijheid zijn doorzeefd met kogelgaten en de grond is natuur lijk geheel omgewoeld. Het korps rijdende artillerie zal Donderdag op eenigszins feestelij ke wijze den dag herdenkeD, waarop 125 jaar geleden bij Besluit van den Prins-Erfstadhouder de oprichting van twee batterijen artilleiie bevolen werd. H.M. de Koningin zal bij die gele genheid dien dag des ochtends te 11 uur op de Vresselsche heide, ongeveer 1 K.M. ten zuiden van paal 6 aan den Kunstweg Sint Oedenro de- Lieshout het korps rijdende artillerie inspecteeren. Verpachting van hooi- en grasland t Aangezien in verschillende deelen des lands de jaarlijksche verpachtin gen van hooi- en grasland eerlang een aanvang zullen nemen, brengt de Minister van Landbouw ter algemeene kennis, dat by het nemen van maat regelen als het vaststellen van prijzen voor melk, zuivelproducten, vleesch enz. geen rekening zal worden ge houden met hooge pachtprijzen die op bedoelde verpachtingen mochten worden besteed. Mr. J. C. graaf vanRandwijck heeft als vertegenwoordiger van de Ver. vaD Ned. Gemeenten, zitting in het na afloop van het Woningcongres gestichte Ned. Instituut voor Volks huisvesting, waartoe reeds 200 leden, gemeenten en corporaties toegetreden zijn. De heer B. A. Clemens schrijver le klasse op het stafbureau der IV Divisie hoopt 1 Maart den dag te herdenken waarop bij 25 jaar geleden tot onderofficier werd bevorderd. De heer J. A. Verboef is aan de Middelbare Technische school te Utrecht van het le naar bet 2e semester bevorderd. De heer H. B. Beaufort is met algemeene stemmen tot voorzitter der pluimveevereeniging gekozen en de heer A. Cohen alhier als bestuurslid. Mej. G. J. de Wilde slaagde te Utrecht voor het acte-examen nuttige handwerken. De in de vorige week alhier gehouden collecte voor het Tehuis vooralleenstaandeblinden te Wolfhezen heeft f99.75 opgebracht. De Kapel van het Belgisch dorp aan den Soesterweg is door den deken geassisteerd door pastoor Brouwer en pater Richter, gewijd. Een gedeelte van het gebouw doet tevens dienst als school. Reeds telt dezeBelgiscbe nederzetting 1000 zielen, terwijl, wanneer alle barakken gereed zijn, er voor 1800 plaats zal zijn. Door een op hol geslagen span voor een militair voertuig werd gisteren ochtend op bet spui eeu lantaarnpaal omgereden. De paarden bleken, toen zij tot staan werden gebracht, zich ernstig aan de acbterpooten ver wond te hebben. Naar wij vernemen is het Hotel Smolders aan de Korte Gracht ver kocht aan de firma Dullaert Co. Door de Amersfoortsche slagers- vereeniging is besloten den verkoop van verscb rundvleescb van heden af te staken, daar tegen regeeringsprijs geen vee te koop is. Een wielrijder die op zijn fiets een toeval kreeg werd gisteren in het politiebureau binnengedragen. Hij bleek zicb niet ernstig te hebben bezeerd, zoodat hij, na op zijn ver haal te zijn gekomen, weer kon ver trekken. Een zwervend arbeider die wegens smokkelen nog een maand hechtenis le goed had, werd door de politie alhier aangehouden en naar Utrecht getransporteerd. Onder voorzitting van den heer Veenstra vergaderde gisteravond Com missarissen van de Middenstands Credietbank en vele neringdoenden hier ter stede. De Bank voldoet, daarom wil men een Safe inrichten. Verder willen de Commissarissen met den geheelen middenstand in contact komen, want centralisatie is noodig vooral in deze tijden met het oog op de levens middelenvoorziening. Nu stellenComm. voor een commissie te benoemen, die deze zaak onderzoekt en concept- statuten vaststelt. Ook wordt getracht een Regeerings-Commissie te krijgen, alsmede een Middenstandshuis als te Deventer. Na eenige besprekingen werd be sloten een Commissie te benoemen Deze bestaat uit de Heeren Veenstra, Noorman, Van Zalingen, Hassing, Krook, Mr. Stadig, Krul en Houbaer. Namens Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, werd gisterochtend door den heer H. A. Pothoven, architect, in het gebouw der Gemeentewerken aanbesteed: het boawen van res woningen op een terrein aan de Flierbeekstraat hoek Hoogeweg en 3 woningen op een terrein achter de Kamp, in 2 perceeien en in massa. Ingekomen waren 24 biljetten. Iugeschreven werd als volgt, perceeien 1 en 2, en voor de massa: N. Hevligers/3S.900,/ll.480, 50.350 J. Wifdeman35.975, 11.900, 49.772 G. C. Blanken „48.600 C. J. Kuntr48.599 W. Ruitenberg48 400 C. Vellekoop, Arnhem „48.000 A. C. Brandwijk, Tiel 34 700, 12.800, 47.400 J. Boshuizen37.344, 10 300, 47.000 B. J. H. van Berghcm 47.000 Firma Zegers, Nijmegen 46 450 Gebr. Wolfswinkel. 33.910, 12 400,46.300 H. Onvlee, Baarn. 45.600 E.d. Bruin, Hoogland 32.809, 12.705, 45.514 A. Renee34.000, 11.530, 45:300 C. Roelse, Barneveld. 32.800, 12.190, 44.700 C. A. Hardeman, Vaassen„29 900, 41.500 W. de Haan, Zeist 29.000, 11.850, 40.850 H. A. van Ommen en J. G. Lammers, Rhenen-Amersf.38.960 C. J.Hemmer33.894, 12 386, G. Versteeg, Meppcl 32.700, G. Sandman, Coev.. „32.932, Gebr. Wassink 14 028, J. van Keulen36.300, 10.450, G. van Nee32.780. De inschrijvers, wier woonplaats niet genoemd is, wonen te Amerefoort. Zakkenroller gesnapt 1 Zaterdagmiddag bevond zich eeD kantoorbediende in de hal van de Nationale Bankveteeniging aan het Oudkerkhof te Utrecht om daar eeni ge duizenden guldens in ontvangst te nemen. Even nadat hij deze gelds waarde in zijn jaszakken had gestopt, trok het zijn aandacht, dat een ander bezoeker meer dan noódig was tegen hem opdrong. De kantoorbediende voelde terzelfder tijd dat iemand met de hand in zijn jaszakken kwam, Hij draaide zich om en riep den onbe kende toe: >dat is mis«. Eer men gelegenheid bad de deu ren te sluiten, was de zakkenroller verdwenen. Terstond werd de politie gewaar schuwd. De verdachte was blijkbaar in gezelschap geweest van een band- langer, want twee Radden de vlucht genomen. Do rechercheurs zagen op weg naar het bankgebouw op het Oudkerkhof een heer, die een sjaal over zijn overjas droeg, een kappers winkel binnen gaan. Toen de politie beambten hoorden hoe de verdachte er uit zag, constateerden zij, dat deze dezelfde moest wezen die den kap persalon was binnengegaan. Daar vond men den gesignaleeide, die on- middelijk werd meegenomen naar het hoofdbureau van politie, waar men bleekte doen te hebben met een vreemdeling, vermoedelijk een Pool, die vroeger in het Duitsche leger had gediend. Hij was als deserteur eenige tijd in een kamp te Nunspeet geweest. De ander werd nog niet ontdekt. U. D. De Israëlieten naar Palestina I Volgens Het Oude Volk heeft zich hier te lande een vereeniging geconstitueerd van Zionisten, die voor nemens zijn na den ooi log zich iri Palestina te vestigen. Zij trekken uit hun Zionist-zijn de consequentie, dat vooral na den oor log Palestina de arbeidskracht en energie van een zéér gioot aantal Joden dringend van noode heeft, ten einde zich in de door de Zionisten gewenschte richting te kunnen ont wikkelen. De geschiedenis, die zich herhaalt Vóór 100 jaren waren de tijden vreeselijk duur. Roggeen tarwe golden f46, boek weit f40 per mud. Een roggebrood van 12 pond kostte in Juni van 1817 ruim fl en de aard appels 24 stuivers het vat. Daaren tegen gold een koe 30 a f 40, de boter 3 stuivers, een paard van f 100 was een zeldzaamheid. Om gouden tientjes naar Duitsch- land te smokkelen, worden zij door sommige smokkelaars omwikkeld met stof, overeen komende met bet pak, dat zij dragen, en dan als knoopen aan dat costuum bevestigd. Ook nik kel, lood en koper moet op die wijze de grenzen overgaan. De kommiezen kennen dat kunstje echter reeds lang. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen Staatscourant No. 40 d.d. 10 Februari 1918 maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid beeft bepaald: 1. het vervoer van beendermeel uit eenig deel eener gemeente naar alle overige deelen des Rijks, betzij in of buiten die gemeente gelegen, en de verkoop en aflevering van beendermeel is verboden; 2. onder betndermeel wordt in deze beschikking verstaan, in stukken ge broken en/of gemalen beenderen, hetzij al of niet geheel of gedeeltelijk ontvet; 3. ontheffingen van het verbod sub 1 gesteld, kunnen, zoo noodig, onder daarbij testellen voorwaaiden worden verleend door de Commissie, belast met de zorg voor den aanvoer en de distributie van kunstmeststoffen. (Kunstmest-Commissie, gevestigd Zeestraat 100, 's-Gravenhage. Amersfoort, 18 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1