Plaatselijk Nieuws. De droogleggiug der Zuiderzee. Hel volgende adres is aan de Tweede Kamer gericht: «Geven eerbiedig te kennen, onder- geteekenden, allen Nederlanders, dat requeslranten met groote instemming hebben kennis genomen van de in diening bij uwe Kamer door de Regee ring van een wetsontwerp tot afslui ting en gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee, welk voorstel thans gereed is voor de mondelinge beraadslagingen en op de agenda van uwe Kamer is geplaatst; dat naar de meening van requeslranten de afsluiting en ge deeltelijke droogmaking der Zuiderzee voor ons land van het allergrootste gewicht is, zoowel wegens de aan winst van vruchtbaren grond waarop duizenden Nederlanders een welvarend bestaan zullen kunnen vinden en die ons land in de toekomst voor zijn voedselvoorziening minder van het buitenland afhankelijk zal doen wezen, als wegens de verbetering van den waterstaatkundigen toestand van een groot gedeelte van ons land, welke biervan het gevolg zal zijn; dat ook de aanneming van bet bedoelde wets ontwerp door de Slaten-Generaal er toe zal bijdragen het aanzien van ons land tegenover het buitenland te ver- hoogen, iets wat juist onder de huidige omstandigheden van bet uiterste ge wicht is; dat derhalve het genoemde wetsontwerp van groot en onmiddel lijk belang is te achten; redenen waarom requestranten zich wenden tot uwe Kamer met het eerbiedig veizoek bet wetsontwerp tot afsluiting en gedeeltelijke droogmaking der Zui derzee ten spoedigste aan te nemen. Het adres is geteekend door de heeren Prol. mr. P. J. M. Aalberse, hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; C. J. K. van Aalst, presi dent der Nederlandsche Handel-Maat- schappij te Amsterdam; dr. Alph. M. A. J. Ariëos, R K. Pastoor te Maars- sen; H Pb. Cox, directeur der Hol- landsche Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam; prof. Mr. P. A. Diepen horst, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam; dr. Frederik van Eeden, letterkundige te Bussum S. P. van Eeghen, president der Kamer van Koophandel te Amsterdam; prof. dr. D. van Embden, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam prof. mr. D. P. D. Fabius, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; mr. dr. J. P. Foc- kema Andreae, burgemeester van Utrecht; R. H. Goekinga, hoofd ingenieur van 's Rijks Waterstaat te Leeuwarden; mr. J. N. J. E. Heer- kens Tbyssen, wethouder te Haarlem J. N. Hendrix, lid van den Gemeente raad te AmsterdamC. M. Hercken- rath, directeur der Deli-Spoorweg Mij. to Amsterdam; J. B. van Heutsz, oud-gouverneur-generaal van N. Indië te Amsterdam; A. W. F. Idenburg, oud-gouverneur-generaal van Ned.- Indië te 's-GravenhageJ. B. A. Jonckbeer, directeur der Stoomvaart- Mij. «Nederland» te Amsterdam jbr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, burge meester van 's-Gravenbagemr. dr. E. van Ketwich Verschuur, burge meester »an Groningen; dr. E. B. Kielstra, staatsraad i. b. d. te's-Gia- venhageErnest Laaue, bankier te Bergen-op-ZoomA. Ledeboer te Al melo; jhr. H. Loudon, directeur der Bataafsche Petroleum-Mij. te 's-Gra venhage; dr. W. Lulofs, B. Sc direc teur der Gemeente Electriciteitswerken te AmsterdamH. P. de Monchy Rzn., De jonkvrouwelijkekieschheid,besloot hij, had haar teruggehouden, en hield hij zich verzekerd, dat hare genegen heid voor hem niet afgenomen was. Geheel met Saartje vervuld, was hij den volgenden dag in zich zeiven gekeerd, zoowel in huis als op kan toor. Men was gewend hem te hooren schertsen, en nu kwam er nauwelijks een woord uit. Wat of Filip man keert vroegen zich zijne zusters el kander af. Dat hij verliefd zou zijn, was de conclusie die zij maaktenop wie harer bekenden dat wezen zou, wisten zij nochtans niet te gissen. Eindelijk was het Zondag. Die dag duurde Filip oneindig lang, maar ook kwam op 't laatst de avond aan. Filip vol ongeduld ging naar 't Paleis voor Volksvlijt, zoo vroeg dat er nog wei nig menschen waren althans verge- wistte bij zich, dat de aangeduide plaats, nog niet door de Zomers bezet was. Langzamerhand werd het voller en na nog wat rondgeloopsn te heb ben, met een vriend, met een dien hij aangetroffen had, zag hij op zeke ren afstand de heer Zomer met zijne vrouw en Saartje zitten. Nu had hij geen geduld meer, het gepraat van president der Kamer van Koophandel te Rotterdam; H. Rud. du Moscb, koopman te Amsterdam J. Muysken, directeur der Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel te Amsterdam; mr. A. P. L. Nelissen, oud-Minister van Justitie en Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage; mr. H. J. Nieboer, secretaris der Gezondheidscommissie te 's-Gravenhageprof. J. F. Niermeyer, hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht; jhr. Otto Rencblin, directeur der Holland-Amerika Lijn te Rotterdam; Ad. Roelvink, gedelegeerd-commissaris der Twentsche Bank te Amsterdam; mr. J. G. Schölvinck, bankier te Am sterdam; mr. J. N. van Sonsbeeck, secretaris van-de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam jbr. H. Smissaert, directeur der Algemeene Mij. voor Levensverzekering en Lijf rente te Amsterdam; dr. N. P. van Spanje, geneesheer-directeur van het O. L. Vrouwengastbuis te Amsterdam J. W. C. Teilegen, c. i., burgemeester van AmsterdamC. G. Vattier Kraane, directeur der Nederlandsch-Indisclte Steenkolen Handel Maatschappij te Amsterdam P. J. M. Verschure, oud-lid van den Gemeenteraad van Amsterdam; mr G. Vissering, president der Neder landsche Bank te Amsterdammr. S. de Vries Czn., wethouder van Amster- stam W. Westerman, president der Rotterdamsche Bankvereeniging te Rotterdam: F. M. Wibaut, wethouder van Amsti rdam J. Wilmink, directeur van den Koninklijken Hollandschen Lloyd, te Amsterdam; mr. A. R Zim merman burgemeester van Rotterdam en mr. K. Jansma, advocaat te Am sterdam. De opening van de Landbouw- Hooge school te Wageningen, op heden wordt ook bijgewoond door Z. K. H. den Prins der Nederlanden. De opperbevelhebber van Land en Zeemacht heeft bepaald, dat de depots V te Alkmaar en X Vlasakkers bij Amersfooit in de maand April e.k. van standplaats zullen verwisselen. Tot leden der commissie, belast met het afnemen van de eind-examens aan leerlingen der hoogere burger school met 5 jarigen cursus in de provincie Utrecht, zijn benoemd Ur. G. van Rij, directeur van en Dr. H. M. Plas, F. Wesseling, Dr. E.J. Beumer, S. de Vries, J. C. A. Haringa, B. D. Best, H. Sparnaay, leeraren aan de Rijks boogere burgerschool met 5-jari- gen cursus, alhier. Voor het toelatings-examen voor de Rijksnormaallessen alhier, zijn geslaagd Annie Rupp, Marie van Nes en Johanna de Wit, van hier, Char lotte Rector, van Baarn en J. van Dijk, van Zeist. Te Utrecht slaagden voor het examen nuttige handwerken onzestad- genooten de dames E. A. van Lexmond, E. R. Middendorp, M. J. Odijk en G. C. de Poel. In eene op Vrijdag 15 Maart te houden vergadering der vereeniging Amersfoortsche Coöperatie veVleesch- bouweriji zal over bet voorstel van het bestuur tot liquidatie worden beslist. Met ingang van Maandag is het rantsoen van levensmiddelen, dat aan de geïnterneerden wordt verstrekt, in zijn vriend aan te hooren hij verliet dezen, zeggende dat hij iemand ge zien had, die hij moest aanspreken. De vriend vertrok en hij naderde het tafeltje, waaraan hij uitgenoodigd werd plaats te nemen. Een der kin deren gaf hem zijn stoel, die naast die van Saartje stond. Het concert begon en gaf aanlei ding zacht te spreken. Filip betuigde zich gelukkig te gevoelen, Saartje weder te zien. De week was hem zoo lang gevallen, terwijl Saartje van haar kant, hare tevredenheid, dat hij ge komen was, niet verbergde. Er kwamen van tijd tot tijd be kenden van de Zomers, hen aanspre ken, waaraan Saartje Saffier, een nichtje nit Utreoht, die Amsterdam eens kwam zien, voorgesteld werd. Het waren allen geloofsgenooten van Zomer, en meestal luidruchtig, want nu het in de pauze was, behoefde men zich niet stil te houden. Filip's vriend kwam ook eens het tafeltje voorbij, en zag er hem aanzitten. Toen 't concert afgeloopen was vergezelde Filip de familie. Hij bood Saartje zijn arm, dien zij aannam Hij volgde met haar de Zomers en was overeenstemming, gebracht met dat der burgerlijke bevolking. Vermoedelijk zal dit rantsoen door andere artikelen, die niet onder de distributie vallen, worden aangevuld. De Nederlandsche militairen behou den nog hun uitgebreid rantsoen. Deze rantsoenvermindering heeft ooder de geïnterneerden in het kamp van Zeist tot proote ontevredenheid aanleiding gegeven, welke zich uitte in de weigering om de gebruikelijke ochtendwandeling te maken en om genie-arbeid te verrichten. Een deputatie uit de geïnterneerden heeft in een onderhoud met den kamp commandant beschikbaarstelling van aanvullings-levensmiddelen door de Belgische regeering gevraagd en ver mindering van de anderdaagscbe wan deling lot een wandeling éénmaal per week. Het vierde Abonnements-Concert van het Concertbureau Hans Augustin Woensdag 20 Maart in Amicitia alhier zal een kamermuziek-avond zijn, te geven door de beroemde Triovereeni- ging, gevormd door de dames Ella JonasStockbausen (Piano), Editb von Voigllaender (Viool), Lotte Hegyesi (Violoncel). Dit uitmuntende ensemble werd door de voornaamste Kamer- muziekvereenigingen in ons land ge- engageerd, o.a. te Rotterdam, 's-Gra venhage, Utrecht. Het programma bestaat uit de Trio's c kl. t. (op 1 No. 3) van Beethoven, c gr. t. (op 87) van Brabms, en f kl. t. (op. 65) van Dvorak. Centraal Genootechap voor Kinder- Herstellings- en Vacantiekolonies. Afdeeling Amersfoort. Onder voorzitting van dr. Kamerling vergaderde de afdeeling Woensdag namiddag 6 Maart in de Industrie- en Huishoudschool. Na opening las de secretaris, de heer A. B. v. d. Klein, de notulen van 21 Februari 1917, welke ongewijzigd werden goedgekeurd, Aan bet jaarverslag oolleenen we. dat de tijdsomstandigheden geen gun- stigen invloed hadden op den ftnan- tieëlen toestand. Vele bedankjes zijn ingekomen. De algemeene vergadering was slecbt bezocht, 't Bestuur bleef voltallig. Van 14 Juli tot 9 Augustus werden 24 kleinen uitgezonden. Van kleeding en schoeisel- uit het magazijn werd veel gebruik gemaakt. De resultaten van bet verblijf aan zee waren zeer bevredigend. Tien jaren is het Centraal Genootschap reeds weikzaam. Het beeft de hulp van allen noodig, want velen moeten geholpen worden. De doktoren v. d. East en v d. Sluijs, verrichten belangeloos de noodige keuringen. Rekening en verantwoording. Ontvangstenf 979 25 Uitgaven-967.58' In kas f 11.66' - 62 81' Kleedingfonds zoodat met het kleeding fonds op 1 Jan. in kas is f 74,48 Door mevrouw HeyligersRem- hardt en den beer. van Dommelen werden alle bescheiden nagezien en in orde bevonden. Hierna werd de Penningmeesteres gedechargeerd. Feestgaven zijn in dank ontvangen, toch zijn nog meerdere baten ge- wenscht, alsook uitbreiding van bet ledental, want veel geld is noodig om in de dringendste behoeften te voorzien. Het Bestuur werd met algemeene stemmen herkozen. nu in de gelegenheid baar afzonder lijk te spreken. Dat zijne genegenheid het onderwerp van hun onderhoud was, zullen Wij wel niet behoeven te zeggen. Trouwens duurde het genoe gen niet langde woning van Zomer was in de buurt; aan de deur nam hij afscheid, het onbescheiden achten de, de uitnoodiging die hem gedaan werd op dat uur binnen te. gaan, aan te nemen. Hij drukte Saartje veelbe duidend de hand, en zij beantwoordde dien handdruk. Den volgenden Zondag herhaalde Filip zijn bezoek aan 't Paleis voor Volksvlijt, waar hij zich weder bij de Zomers voegde, en Saartje huiswaarts geleidde. Dit ging op die wijze een zekeren tijd door. HET VERZET. Het Paleis voor Volksvlijt is groot en op Zondag komen er 's avonds veel menschen. Het is dus niet te ver wonderen, dat Filip's bekenden hem herhaaldelijk in 't gezelschap van den joodschen effectenhandelaar aantrof- Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd gekozeo de heer A. B v. d. Klein en tot plaatsvervanger dr. v. d. Hoeven. De contributie van het Centraal Genootschap werd op f 10 bepaalden bet voorloopig aantal uit te zenden kinderen op 15. De beer v. d. Klein stelde voot een schrijven te richten tot de Vereeniging ter Bestrijding van Tuberculose met verzoek een klein bedrag toe te staan voor het uitzenden van tuberculose kinderen. Dr. Kamerling deelde mede, dat het doel der vereeniging is den weerstand van het kind te ver hoogen, waarom hij meende, dat de aanvraag wel goed zal worden opgenomen. Het vooistel v. d. Klein werd dan ook met alge meene stemmen aangenomen. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 11 Maart tot en met 16 Maart 1918 zal worden verkrijg baar gesteld op bon No. 59: Groene Erwten 2 ons. Bak- en Braadvet I Varkeusvleesch (indien voorradig). Zeep1 ons. Aardappelen 4 K G. Gezouten vleesch zonder bon tegen 65 en 85 cent per '/i K.G. Vervolgens is goedkoope melk ver krijgbaar (voor ben, die daarvoor in de termen vallen) op bon No. 26 tot en met 2 van 10 Maart tot en met 16 Maart 1918. Amersfoort, 7 Maart 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A R. VEENSTRA. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 1 tot en met 7 Maart 1918. Geboren Maria Louisa, d. van Desiderius Ludovicus Henrica Uaele- mans en Valentina Baert Josephine Marie Sidonie, d van Jean Joseph Weerts en Marie Thérèse Henriet! Gerardon Henri, z. v. Fredericus Vandecauter en Maria Wivina Van keyenberg Maria Gerarda Hendrika, d. van Antonius Josepbus Gerardus Lautenscbutz en Joanna v. d. Laan Jan, z. van Jan Ouwerkerk en Aaltje Koops Dirk, z. van Dirk v. Ekelen en Johanna Veenendaal Cornelia, d. van Teunis Veenendaal en Geer- truida Johanna Dunk Maria Johanna, d. van Leenderd Arie Riem Vis en Maria Josepbina Op den Oordt Gerardus Johannes, z. van Jan v. d. Grooterheen en Johanna v. Beek Elisabeth Joanna Maria, d. van Hen drik Leonard Anton Dullaert en Jo anna Theodora Anna Maria Bianchi Hendrika Margaretba, d. van Jan v. Laar en Wilhelmina v. den Bodem Jacoba Hendrika, d. van Jacobus Cla- risse en Hendrika Wilhelmina v. Goor Anna Egberta, d. van Roelf Ketelaar en Anna Egbertba Reisiger Pierre Gustave, z. van Albert Guillaume Jean Hei tsens en Georgette Félicité Lommaert Jacoba Alyda Maria, d. van Karei Koenraad Abel man en Neeltje de Man Elisabelh Hendrika Wilhelmina, d. van Theo- dorus Hendricus Johannes Nieuwendijk en Maria Anna Maria de Lange Gijsbert, z. van Hendrik Brouwer en fen, en aangezien er een mooi meisje tot het gezin behoorde, behoefden zij niet ver naar Filip's drijfveer, om zich bij zulke lieden neder te zetten, te zoeken. Het gevolg was, niet alleen dat hij met zijne verliefdheid op het schoone jodinnetje geplaagd werd, maar ook dat zijn omgang met Zomer en de zijnen, zoo als de gevolgtrekking die er van gemaakt werd, zijn ouders ter oore kwam. Dat dit gerucht den heer en me vrouw van Herraelo zeer onwelkom was, is licht te beseffen. Zij waren zeer ontevreden op hun zoon. Noch- t.hans om niet op gezegden van der den te willen afgaan, besloot de heer van Hermelo, alvorens er Filip over aan te spreken, zich persoonlijk van den staat van zaken te vergewissen. Den eerstvolgenden Zondagavond begaf hij zich naar het Paleis voor Volksvlijt; eene plaats die hij, als beneden zijn fatsoen, nooit bij derge lijke concertuitvoeringen bezocht, en ware het niet, dat hij in dat opzicht het middel door het doel gewettigd achtte, dan zou hij zich geschaamd hebben, aldaar door bekenden gezien Lubbertje v. d Bunt Joanna Ge rarda, d. van Joannes Krijnen en Johanna Westerveld Evert, z. van Harthger Hendrik Gertb en Johanna Wilhelmina v. d. Berg. Ondertrouwd Edmond Stevens en Maria Francisca Bulens Cornelis v. Winterswijk en Arnolda Barends Hendrik Atema en Ingetje Willem- sen Cornelis v. Acbterbergb en Wijntje v. Achterbergh. Gehuwd Hermanus Valbracbt en Dina Debora Mastenbroek Johan nes Pot en Christina Rekers Al- bertus Wijnhoud en Rijkje v. Ginkel Jan Frans Quirijnen en Christina v. Daal. OverledenWilhelmina Helena Smetz, 19 jr., ongeb. Joseph Cbris- tiauuS Joosen, 16 mnd. Hendrik Jansen, 19 mnd Tbeodoius Joseph v. Zijl, 7 weken Frans Hendrik Plas, 2 jr. Elisabeth Barbara v. den Bosch, 44 jr. ongeb. Leendort Hendrik de Bruin, 62 jr., ecbtg. van Anna Willemina Springer Een als levenloos aangegeven kind Boortje Bouwman, 72 jr., wed. van Joannes v. de Brug Hendrika Bliekendaal, 2 jr. Cairina Rinskje Hemmenga, 4 jr. Cunira Kraaikamp, 76 jr., wed. van Albertus Jekel Niesje Heij, 5 jr. Leueden. Van 1 tot 8 Maart 1918. GeborenJohanna Alijda, d. van Nicolaas Brouwer en Alijda Voskui len Evert Jan, z. van Evert Jan Reemst en Jannigje Donselaar. Ondertrouwd Hendrika Schouten en Neeltje Renes. Overleden Alphonsia Maria Alijda de Biuijn, oud 59 jr., ongeb. Stoutenburg. Geboren: Jan,' z. van Gerrit van de Berkt en Aartje Schotsman. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tarana Diatrictabeurs voor Intercomm. Arbeidt- bemiddeling. Achter D»vid»Uof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Qeopend: »lle werkdagen van S' 121/, em van 23 nor; Zaterdag» van 87,127, unr. Aanvragen van Werkgevers op 7 Maart 1218. 1 boekdrukker-zetter 1 schilder (huis) 1 dagmeid. leeriiag. 2 fabrieksarbeidster» 1 room-conserv»tenr 1 fotograaf. 1 sigarillomaker. 12 fabrieks- 1 assist.-restaurateur timmerlieden. 1 tninlieden. 1 beeldhouwer. 1 wagenmakers. 2 fabrieksjongens. 1 werkvrouw. 1 losse arbeider. 1 zeepzieder. 2 metselaars. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 7 Maart. 3 bankwerker. 3 metselaars. 1 behanger- 2 meubelmaker. stoffeerder. 8 opperlieden. 1 boekdrnkker. 11 schilder (bnia). 1 broodbakken. 4 schoenmaken. 2 electrieiens. 1 smeden. 21 grondwerken. 2 slagers. 2 huisknecht. 3 pakhuisknecht. 1 hulp in de hniab. I rijwielhersteller. 4 kantoorbedienden 1 naaieter. (mann.) 1 steenhouwers. 1 kappersbedienden. 3 stnatmakera. 4 kelners. 8 stukadoors. 1 kleermaker. 22 timmerlieden. 1 letterzetter». 1 tuinman. 3 loodgieter». 5 voerlieden. 1 loopknecht. 4 werkvrouwen. 73 losse arbeider». 1 tweede-meisje. 3 machinale-hout- 1 veldsrbeiden. bewerkers. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troon» woonachtig buiten da Gemeente raadplege men da opgave op de stads-aanplakplaataen. Allo aanvragen en aanbiedingen te richten tat da Arbeidsbeurs, Achter Davidskof Na. 2. Tal. Int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 8 Maart 1918. Tarwe f0Rogge f0—Boekweit f0. appelen f0.a f00.Peren f0.afO. Klei Aardapp. f 0.00 afO.zandaardapp. f 0.00 i fO.OO Hoendereieren f1150 h f 12.50 p. 100 st Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 at. Boter f 3.50 a f 3.50 per kilo. Eendeneieren f 00.00 u f 00.00 Zoetem. kaasfOa f0. per 50 kilo. Kippen f 1.60 a f3.50 Kuikens fO.OO a fO.OO Piepkuikens f0 00 afOOO Gan zen f0. a f0. Eenden fO.OO a fO.OO p. at. Jongen fO.OO a fO.OO. Hazen fO.OO a fO.OO. Wilde konijnen f 0.90 a f 1.10. Tamme f 1.50 a f4.— Duiven f0 80 a fl.00 paar. Magere varkens f60.a f70.Drachtige Zeugen f200.— a f200— Biggen f00 00 a f00— Schrammen f0.a f0.Vette koeien f 600. a f 0000.Guste koeien f 000.a f 000. Kalfkoeien f000a f000.Kalfvaarzen f 00. a f00.Oa f000.a f000.Pinketieren f0— a fO.OO Kalveren f 16.a f27 60. te worden. Hij bleef dan ook niet lan ger dan noodig was, om Filip gade te slaan. Hij had hem werkelijk aan een tafeltje met den effectenhandelaar Zomer zien zitten, en wel naast een iong meisje, dat hij niet ontkennen kon, genoeg schoonheid te bezitten, om een jongeling van Filip's leeftijd het hoofd op hol te brengen. Hij had gezorgd dat Filip hem niet zien kon. Inderdaad had deze niets van de aan wezigheid van zijn vader bemerkt, vooral daar, zoodra hij wist dat men de waarheid had gesproken, de heer van Hermelo het gebouw weder ver laten had. (Wordt uervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2