NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad TÊP voor de Provincie Utrecht. No. 35. Woensdag 1 Mei 1918. 47e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG; DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Laogestraat 17. Telephoonn. 69. AD VERTENTIËN: .Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Nog een stukje voor-geschiedenis van den oorlog. Dr. Muhlon, de oud-directeur der Krupp-fabriekeu die tbaus io Zwit- seiland woont en reeds vroeger be langrijke onthullingen deed betreffende de schuld van Duitscbland aan het uitbreken van den oorlog, heeft aan het «Journal de Genève» weereenige mededeelingen gedaan omtrent de verhouding tusschen België en Duitsch- land voor den oorlog en aangetoond, boe Duitscbland zijn aanslag op de Belgische neutraliteit vooraf beraamd heeft. De noodzakelijkheid om de neutraliteit vao België en Nederland te scheoden, was voor den oorlog al meermalen onder de hoogere militai ren besproken. Er was door de Duit- schers een veidtochtsplan uitgewerkt, in geval van een gewapend conflict met Frankrijk en Rusland. Men zou beginnen met Frankrijk zoo snel mogelijk te verpletteren, voordat het trage Rusland den tijd gevonden had om in het veld te komen en met dat doel zou men, 't kostte wat het wilde, den doortocht door België eischen. Toen de Rijkskanselier zijn ultimatum aan België reeds verzonden had en wist, dat de Belgen zich op tegen stand voorbereidden, kwam hij voor den Rijksdag en gaf als eenige ver klaring sNot kennt kein Gebot«, maar zeide bij, dat de in België aan te richten schade zou hersteld en ver goed worden. Deze verklaring gaf dus het doorslaand bewijs, dat België niets gedaan had, waarmee het dezen aan val bad verdiend en dat het alleen was aangevallen om de Duitsche stra tegie te begunstigen. Later kreeg Duitschland berouw over die beken tenis, welke een onhandigheid van Von Bethmann Hollweg was en om deze te herstellen beschuldigde het België, niet oprecht te zijn geweest in zijn onzijdigheid, welke beschuldi ging door duizenden betaalde agenten in Duitschland werd uitgestrooid, in de hoop, dat daarmee de woorden van Bethmann uit het geheugen ge- wischt zouden worden. Dr. Mühlon nu verklaart deze beschuldiging voor een leugen en voert als bewijs daar van het volgende aan, dat hem als directeur van Krupp bekend was. België had bij Krupp 4 groote ka nonnen van 28 cM. besteld, voor de forten van Antwerpen. Het kon die op het oogenblik nog niet plaatsen en kort voor den oorlog verzocht de Belgische regeering aan Krupp, de kanonnen, die voor aflevering gereed waren, te willen bewaren, hetgeen geschiedde. Trouwens, de Belgische regeering bestelde al haar bewapening bij Krupp, wat wel een bewijs is, dat zij de goede verstandhouding met Duitschland wilde onderhouden, want zij had haar bestellingen even goed en misschien zelfs beter, in Frankrijk kunnen doen. De verklaringen van dezen Duit scher, oud-directeur van Krupp, zijn bijzonder belangrijk op het oogenblik, dat Duitschland opnieuw andere neu trale staten bedreigt voegt het Havasbureau hieraan toe. Het Kabinet en onze verhouding tot Duitschland. De Haagsche redacteur van het «Handelsbl.« schrijft: Er loopen in Den Haag geruchten over een op handen zijnd afireden van het Kabinet in verband met onze verhouding tot Duitschland. Geheel zonder grond zijn die ge ruchten niet, maar veel actueele be- teekenis is er voorshands toch niet aan toe te kennen. Reeds bij het distributie-debat en bij de behandeling der interpellatie-Sannes is geblekeu, dat een aanlal leden der Tweede Kamer vond dat het Kabinet «zich bad overleefd» (zooals de beer Ter Spill het uitdrukte), terwijl de Minis ter-President zelf eenige malen te kennen heeft gegeven, dat de Regee ring gaarne zou aftreden indien de omstandigheden haar daarvan niet weei hielden. De moeilijkheden met Duitschland en de meening van sommige leden dat Minister Loudon in deze aange legenheden niet steeds den besten weg heeft gevolgd, hebben het gevoel van mindere behaaglijkheid ten aan zien van de Regeering verstrekt. Bo vendien zijn er leden, die vinden, dat een ander dan Minister Loudon, die in de zand- en grint-kwestie niet door vroegere verklaringen gebonden zou zijn, deze zaak vrijer zou kunnen behandeleo. Men vergete hierbij niet dat, zooals wij reeds te kennen gaven, sommige Kamerleden in de laatste dagen van Duitsche zijde zijn bewerkt en verontrust. Dit alles maakt dat een zeker aantal leden (beboorend tot verschillende fracties) het optreden van een «Nationaal Kabinet»,bestaande uit de beste mannen van verschillende partijen, wenschelijk achten. Een ge organiseerde beweging tegen de Re geering vormen deze leden echter niet. Veel minder nog een meerderheid in de Kamer. Het is wel merkwaardig, dat zelfs Minister Loudon's populariteit ietwat schijnt te hebben geledentot voor korten tijd was hij aller gunsteling en werd bij om strijd geprezen door woordvoerders van alle partijen in het parlement en door haar penvoerders daarbuiten. Men zal zich echter nog wel tweemaal bedenken voor men, juist in de tegenwoordige omstandig heden, een Kabinetswisseling teweeg brengt, welke daaraan valt niet te twijfelen thans door de Entente- mogendheden als een triomf van Duitschland zou worden uitgelegd. Alles bijeen genomen, lijkt ons een aanstaand aftreden van het Kabinet voorshands niet waarschijnlijk. Volgens een telegram uit Berlijn aan de «Köln. Zeit.« over de onder handelingen tusschen Duitschland en Nederland bestaat er op het oogenblik alleszins uitzicht op een minnelijke schikking en is het niet buitengesloten, dat de onderhandelingen in de eerst volgende dagen tot een gunstig einde komen. Volgens den Haagschen correspon dent van de «Frankfurter Zeitung» zou de oud-Minister van Oorlog, Colijn aan boord van een Nederl. totpedo- boot Vrijdag naar Londen vertrokken zijn, blijkbaar om aan de Engelsche regeering den toestand en den wil van Holland kenbaar te maken. De correspondent gelooft niet, dat van Duitsche zijde uitdrukkelijk de eisch voor doorvoer van Duitschoorlogs- materiaal door Nedeil. gebied is ge steld. Indien dat het geval zou zijn, dan zou de toestand bierdoor wel buitengewoon zijn bemoeilijkt. Nederlandsche Jaarbeurs. In de laatst gehouden vergadering van het Algemeen Bestuur der «ver- eenigingtothethouden van Jaarbeurzen in Nederland» is besloten aan de Al- gemeene Ledenvergadering een voor stel tot reorganisatie van het beheer der vereeniging te doen door het in stellen van een permanent secretariaat onder leiding van een Secretaris- Generaal en tot het aanbrengen van de daarvoor noodige wijzigingen in de Statuten. In afwachting van de goedkeuring der Algemeens Ledenvergadering op het voorstel tot Statutenwijziging en de daarop te verkrijgen koninklijke bewilliging is door het Algemeen Bestuur vooi de vervulling der functie van Secretaris-Generaal aangewezen de heer W. Graadt van Roggen, hoofdredacteur van bet «Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblada, Secretaris van den Raad van Beheer van genoemde veteeniging, die zich bereid heeft verklaard deze functie te aanvaarden. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's -Bureau* voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende '27 April, in Nedeiland uitgesproken 22 faillissementen tegen 20 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 27 April 1918 296 faillissementen tegenover 289 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Mei en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Donderdag 2 Mei a.s. des namiddags 7 uur ten Raadhuize eene Openbaie Vergadering. In afwachting van de definitieve regeling, die voor den Eierhandel zal worden getroffen, heeft de Minister van Landbouw bepaald, dat bij de Bedrijfsinstellingen V.P.N. geen eieren in beslag zullen worden genomen, en dat voor de uitbetaling dezer instel lingen aan de aanvoerders de maxi mumprijzen van 12 of 12'/» cent niet gelden. In overleg met den Burgemeester van Amersfoort is nu eene regeling getroflen. waardoor bereikt wordt dat de controleurs van het distributie bedrijf geen eieren in beslag zullen nemen, welke naar de Bedrijfsinstel lingen V.P.N. worden vervoerd. De gewijzigde abonnementsprijs voor de Waterleiding bedraagt voortaan voor perceelen met een kadastrale huurwaarde van: a. beneden ƒ75 per jaar. 3.75 b. van 76 tot /1005. c. 101 ..1306.50 d. 131 „1758.— In deze perceelen mag slechts een ®/g-duims tapkraan aanwezig zijn. e. van ƒ176 tot ƒ225ƒ10. 226 „300 14.— g. 301 375 18.— h. „376 „450 „22.— i. 451 525 26.— j. 526 „100 30.— Bij hoogere huurwaarde bedraagt de abonne mentsprijs 7.50 meer voor iedere ƒ100, die de huurwaarde hooger is. Bovendien wordt berekend: voor een badstoel/'6.50p.jaar watercloset5.50 paard, bestemd voor luxe of gemengd gebruik 4. werkpaard„1-25 rund of stuk hoornvee „1.25 tweewielig rijtuig „2.50 vierwielig rijtuig4. automobiel6.50 gevel- of straatbesproeiïng de eerste 100 M1. oppervlak. 4. iedere 50 M*. daarboven 1.50 a. Voor industrieel gebruik. Bij een verbintenis Verschuldigd bedrag van ten minsteper Ms. water 50 M*. per jaar 26 cent 100 24 200 22 300 20 400 18 B00 16 1000 15 2000 14 3000 13 Voor grooter verbruik togen een door Burge meester en Wethouders, gehoord de Commissie van Bijstand voor de gasfabriek en waterleiding, nader te bepalen prijs. b. Voor huishoudelijk gebruik. Versch. be drag perM®. wat ooven Versohuldigd de gecontr. bedrag per hoeveelheid Bij een verbintenis van ten minste 50 M®. per jaar 100 200 300 400 500 1000 2000 3000 M®. water: 28 cent 21 24 23 20 18 17 16 15 De beer A. J. Looxma van Weideren baron Rengers, wieüs naam voorkwam op de groslijst der Vrije Liberalen voor de Tweede Kamer verkiezingen heeft medegedeeld, dat bij zich niet verkiesbaar stelt. verbruikt t 28 cent 26 24 22 20 18 17 16 15 De dames J. A. Maassen, M. J. Assink en A. M. Messing slaagden te Utrecht voor onderwijzeres. Hedenavond worden ter viering van den 1 Mei-dag door de S. D. A. P. en A. B. B. samenkomsten gehouden in «De Keizerskroon» en in «De Arend». Het agitatie-comité der Rev. Soc. Vrouwenvereeniging herdenkt bet Meifeest io «Amicitia». Het Gerechtshof te'Amsterdam hoeft het vonnis door de rechtbank te Utrecht, in het proces der Utrecht- sche Waterleiding-Maatschappij tegen de gemeente Amersfoort gewezen, vernietigd en de vordering van ge noemde maatschappij afgewezen. Een kort woord van de Tucht-Unie aan het Nederlandsche Volk. (Overdruk uit het Meinummer van „DE OONG", Roep item van de Tucht-Unie). Wij hebben in deze troebele tijden, vol moeilijkbeden, een ernstig woord tot bet Nederlandsche volk te spreken, willen wy aan onze vrijwillig opge nomen taak voldoen. Er breken harde dagen aan voor ons allen, dagen, waarin vernedering en opoffering, behoeften en misschien zelfs gebrek ons wachten. Wij staan als volk alléén, want van geen enkele andere natie is bulp van welken aard ook te hopen. Ieder is dus op zich zelf aangewezen. Zulke bezwaren kunnen wij niet anders te boven komen, dan door de grootst mogelijke zelftucht. Ieder van ons moet zich leeren schikken in het onvermijdelijke, zich leeren voegen naar de omstandigheden, zijn zenuwen in bedwang houden. Oproer,plundering, klagen, kankeren en schelden bezorgen ons geen brood en verergeren alleen onzen toestand. Verzet tegen het gezag, dat in elk geval moet gehandhaafd worden om wanorde in den staat en dus: «hon gersnood» te voorkomen, brengt ons geen stap verder. Toch zal er altijd een redeloos ge deelte van ons volk overblijven, dat met slechte elementen medegaat, wie het te doen is om te stelen, te rooven en te plunderen en wier belang juist ligt in dezelfde wanorde, die wij trachten te voorkomen. Wij doen een beroep op alle wel denkende Nederlanders, voor wie de zelftucht geen ijdele klank is, om ons te steunen in onzen strijd tegen de misdadigelosbaudigheid van dat slechte deel van onze bevolking. Allereerst op alle leden van onze Uriie en van al de daarbij aangesloten bonden en ver- eenigingen, ieder optredend in zijn eigen kring. Ieder onzer heeft hoofdzakelijk de plicht om zich te onthouden vau mede werking aan oproerige uitingen, en vau overlast aan de politie door nieuws gierige tegenwoordigheid daarbij. Wij achten het onze plicht, ons volk te waarschuwen, om te voorkomen, dat straks wanneer schoten en sabelhouwen slachtoffers zullen moeten maken ook goedgezinden zouden gevonden worden, die daaraan mede schuld hebben, omdat zij in hunne omgeving niet gedaan zouden hebben, wat in hun vermogen was om onze natie zulk een schande te besparen. Wat wij thans te handhaven hebben, is niet alleen ons onafhankelijk, neu traal volksbestaan, maar voor alles orde en de tucht. Wie daartoe niet alle bruikbare middelen aanwendt, is zelf misdadig door nalatigheid. Strenge eischen worden ons gesteld in ernstige tijden. Laat ons dat tijdig bedenken om groote rampen voor land en volk te voorkomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1