NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad ^jjjjf voor do Provincie Utrecht. |jg| No. 37. Woensdag 8 Mei 1918. 47e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG W ZATERDAG: DE OORLOG. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. 4. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 60. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 16 Cent. Gtroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Hoe de Engelschen de Jordaan overstaken. Een correspondent van de «Daily News« beschi ijfl aldus de wijze waarop de Engelscbe troepen de Jordaan overstaken «Toen de maan in den vroegen ochteüd was ondergegaan deden de Londensche regimenten eene poging om de rivier op twee plaatsen over te steken. De bedoeling was dat de hoofdmacht hij Ghoraniyeh, ten oosten van Jericbo, zou trachten haar doel te bereiken, waar de Turken, zoodra wij do stad hadden veroverd, de brug vernield hadden. Drie van de beste zwemmers tracht ten de overzij te bereiken, maar de stroom bleek te sterk. Een bootje was nauwelijks te water gelaten of de rivier trok het uit de banden van de mannen die het werk verrichtten. Het was duidelijk dat de stroom te sterk was dus dat het niet mogelijk zou zijn dien nacht bij Ghoraniyeh een brug te slaan. De bevelvoerende generaal besloot daarom de hoofdmacht te doen over steken bij Makadet Hajlah, vier mijlen verder stroomafwaarts gelegen, waar de pelgrimsweg naar den Jordaan eindigt, waar de rivier minder sterk is, ofschoon het bekend was dat de Turken hier stelling op stelling hadden De troepen trokken door een uit gedroogde rivierbedding op en bleven ouder dekking van een terrein-inzin king dicht bij den oever der rivier, terwijl een officier en zes man de rivier over zwommen, een touw achter zich aan slepend. Worstelend met den stroom bereikten zij den linker oever en begonnen lichte vlotten bezet met soldaten over de rivier te trekken. De Turken staken vureD aaD die hel oppervlak van bet water verlichten, zoodat de vlotten onder een hevig vijandelijk vuur moesten overgehaald worden. Toen de dag aanbrak waren een driehonderd man overgezet en toen kon met den bouw van een brug begonDen worden. De genie moest het materiaal langs de steile bellingen naar beneden brengen, maar toch was tegen acht uur 's ocbteDds een ton- nenbrug gereed. Toen moesten er paden door het hooge riet gesneden worden alvorens de mannen een stap konden doen. Voor ons waren machinegeweer-nesten en achter den woudgordel lagen door de zon geblakerde heuvelen, op welke een goed gewapende vijand zich ver schanst had. Twee van onze bergbatterijen be dwongen zooveel mogelijk het vijande lijk vuur, maar daar het voordeel geheel aan de zijde der Turken was konden dien dag geen verdere vorde ringen worden gemaakt. De soldaten lagen in stelling in de gloeiende zon, 1200 voet onder de oppervlakte der zee. De generaal had besloten dat dien nacht bet bruggebootd uitgebreid zou worden. Kort na middernacht deden de troepen een dappere poging hiertoe. Met een vastberaden en goed gesteun- den snellen aanval drongen zij over een diepte van duizend meter door het doornige kreupelgewas en tussclien de hoornen heen, terwijl zij geleidelijk hunne flanken uitbreidden tot z\j een bruggehoofd van een 1500 meter breedte hadden gevormd. Intussuben bad de genie een stalen pontonbrug aangelegd onder hevig artillerie en geweervuur waardoor zij zich echter niet heten storen in hun werk. Dank zij hunnen arbeid kon tegen het aanbreken van den dag een geheel regiment kavalerie de rivier oversteken. De kavalerie trok sleelsgewijs langs den linker oever der rivier op daar waar openingen in het kreupelhout dit toeliet. Toen beklommen zij de lage heuvelen en verschenen plotseling iu de vlakte, welke zij in de richting van Ghoraniyeh rennend overstaken. Hier maaklen zii zeventig gevangenen, terwijl eenige machinegeweren aan de overzjjde van Hajlah er het hunne toe bijdroegen om den vijand op de vlucht te jagen, bij welke gelegenheid hij zware verliezen leed. Intusscben was bij Hajlah een ander regiment overgezet, dat van daar uit in Zuidelijke richting opereerde. Heden zal in Engeland de dag worden herdacht, waarop vóór drie jaren de «Lusitania" tot zinken werd gebracht. In alle Engelscbe kerken zullen bijzondere gebeden worden ge zegd en op het Lusitania kerkhof te Queenstown zal een herdenkingsdienst worden gehouden. Een Amerikaansche vlootafdeeling zal voor Queenstown aanwezig zijn. Nadat in November van het vorige jaar een poging van de t§ 's-Graven- hage gevestigde «Centrale Organisatie voor een Duurzame Viede", tot het bijeenbrengen van een Conferentie ter bestudeering van den Volkeren bond waaraan burgers van alle oorlogvoerende en van de neutrale Staten zouden deelnemen, was afge stuit op de beslissing van de Regee ringen der Entente, om geeD passen te verleenen voor een Conferentie waarop Geallieerden samen zouden komen met personen uit tegen de Entente strijdende landen, zijn pogin gen in «het wei k gesteld, om te komen tot twee afzonderlijke besprekingen, de ééne te Genève tusschen Geallieer den en Neutralen, de andere te Bern of te Ziirich tusschen personen tot de middenstaten behoorend en on- zijdigen. Eenigen tijd geleden ontving Mr. B. de Jong van Beek en Donk, Secre taris der «Centrale Organisatie voor een Duurzamen Vrede« in Zwitserland namens de Fransche deskundigen, wier medewerking tot zoodanige Conferentie was gevraagd, een schriftelijke mede- deeling, dat de Fransche Regeering bereid is passen te verleenen voor een zoodanige bespreking te Genève tus schen Geallieerde en neutrale des kundigen onder voorwaarde dat de Conferentie niets anders zou behan delen dan de theoretische uiteenzetting van de internationaleStatenorganisatie na den oorlog. Onder deze voorwaarde verklaarden de uitgenoodigde Fran- schen, tot wie o a. de heeren Prof. Th. Ruyssen, voorzitter van de Ver- eenigmg «La Paix par Ie Droiu Ferdinand Buisson, voorzitter van de «Ligues des droils de l'Homme*, en de socialisten Pierre Renaudel en Albert Thomas behoorden, zich bereid aan de Conferentie deel te nemen. Verdere mededeelingen kunnen op dit tijdstip nog niet gedaan worden. Een vredesbemiddeling? Algemeen wordt te Londen aan genomen, dat oud-Minister Colijn, die daar vei leden week is gearriveerd, een poging heeft gedaan, om be middelend op te treden tusschen Duilschland en Engeland. Men legt verband tusschen het be zoek, dat de Nederl. gezant te Ber lijn dezer dagen aan Den Haag bracht en deze bemiddelingspoging. Het staat vast, dat de Engelscbe regeering weigert in een of anderen vorm vertrouwelijke besprekingen te openen, daar zij overtuigd is, dat Duitschland niet ernstig den vrede wil. Tel. Steeds meer berichten uit Fin land wijzen er op, dat de meerderheid der Finsche bevolking liever een koninklijk dan een republiek zou willen hebben. Reeds is prins Axel van Denemarken als troonpretendent genoemd, doch daar wil Duitschland niet van weten. Verder wordt genoemd prins Oscar van Pruisen, 's keizers jongste zoon en eindelijk prins Adolf Friedrich van Mecklenburg-Schwerin. Engeland gaat het tiendeelig muntstelsel invoeren: het pond wordt verdeeld in 10 gulden; de shilling wordt een halve gulden, enz. Pallas Athene, Internationale Stichting. Te Amersfoort is opgericht Pallas Athene, Internationale Stichting, be nevens de Nederlandscbe afdeeling van Pallas Athene, beidegevestigd te Amers foort. De Internationale Stichting heeft ten dool bet bevorderen van levens verdieping in onderwijs en opvoeding. De Nederlandsche Afdeeling tracht haar doel te bereiken door o.a.: het bevorderen van eenheid in he onderwijs in bet algemeen het bevorderen van de individueele ontwikkeling van den leerling; het oprichten van zelfstandig wer kende onderafdeelingen voor het Hoo- ger, Voorbereidend Hooger en het Middelbaar, het Vak- en het Lager en Voorbereidend Lager Ouderwijs; het bevorderen van eenheidsbesef en schoonheidszin in liet onderwijs; het bevorderen van de oprichting of het oprichten van opleidingsscholen voor onderwijzend personeel, van model scholen, van internaten voor Lager- en Middelbaar Onderwijs, en in het algemeen van inrichtingen ten dienste van onderwjjs en opvoeding; het bevorderen van opvoedkundige kennis bij ouders, enz. het stichten van fondsen voorstudie en reizen. Van de zelfstandig werkende onder afdeelingen heeft alleen de L. O. af deeling haar werkzaamheden aange vangen onder voorzitterschap van dr. W. W. van der Meulen, met den heer J. G. Bos als secretaris. Deze onderafdeeling is begonnen met bet ontwerpen van een ideaal algemeen leerprogramma voor model scholen, dat later ook uitgewerkt zal woiden in verband met de bestaande toestanden. Dit algemeen programma zal als basis kunnen dienen voor de leerplannen van de overige onder-- afdeelingen. Verder is opgericht een onderafdee ling voor algemeen religieus en aesthe- tisch onderricht, dat door kinderen van alle gezindten kan worden gevolgd als eerste leden van deze afdeeling zijn toegetredenmej. M. Bersma, dr. J. D. Bierens de Haan, ds. E. J. van der Brugb, dr. W. H. Denier van der Gon, mej. A. G. Dyserinck, J. de Jager, J. M. Lauweriks, dr. K. Proost, J. D. Ros. Het bestuur van de Ned. Afd. heeft zich in verbinding gesteld en zal zich □og in contact stellen met verschil lende studenten en studentenorgani saties, ten einde te komen tot de oprichting van de studenten onderaf deeling, een eenheidsverbond van studenten in Nederland ter verdieping van hun studie, o.a. door meerdere samensprekiDg, zoowel met de hoog leeraren als onder elkander. Om dit mogelijk te maken moeten groote studententehuizen worden opgericht. De Ned. Afd. van Pallas Athene wordt beheerd door een Raad van Bewindvoerders, waarin voor het eerst zitting nemen dr. N. Adriani, Oegst- geestdr. E Bonebakker, referendaris van onderwijs, UtrechtJ. Bos, di recteur Haagsche Schoolver., den Haag prof. dr. J. A. van den Broek, Utrecht; C. Bruin, hoofd Hilversumscbe School ver., Hilversum dr J. Clay, Delft dr. J. C. L. Godefroy, Amsterdam; dr. C. P. Gunning, rector Amster- damsch Lyceum, Amsterdamprof. dr. N. Jordan, Utrecht; mevr. L. Kleber-Denig, Amersfoortprof. dr. J. Lindeboom, Groningen dr. W. W. van der Meulen, voorzitter Haagsche Volksuniversiteit, den Haag; H. van Mook, Leiden H. van Mourik Broek man, directeur H. B. S., Haarlem ;dr. G. A. Ootmar, Haarlem J. A. Ort Jr., directeur Instituut Ort, Rotterdam D. W. H. Patjjn, Baarn J. D. Reiman Jr., Amersfoort; prof. dr. K. H. Roes- singh. Leiden prof. dr. J. A. Schouten, Delft; mr. dr. M. Tydeman, Amers foort dr. J. van der Valk, rector St. Marnix Gymnasium, Rotterdam dr. A. de Vletter, den Haag mej. G. te Winkel, AmsterdamHerman Wolf, Haarlem. Als eerste bestuursleden treden op J. D. Reiman Jr., voorzittermr. dr. M. Tydeman, secretarismevr. L. Kleber-Denig, 2e secretaris D. W. N. Patjjn C. Bruin. Allen die belangstellen in het doel van de Stichting, bet bevorderen van levensverdieping in onderwijs en op voeding, en in beginsel bereid zijn in een van de onderafdeelingen hunne medewerking te verleenen, ook zij, die de Stichting finantiëel willen steu nen, worden verzocht zich te richten tot het secretariaat. Prinses Marielaan 2. Een minimum bijdrage is niet vast gesteld. Alhier is opgericht een afdeeling van den Economischen Bond. Het bestuur is samengesteld uit de heeren A M. Kerkkamp Voorzitter, A. P. H. J. van Weezei Errens Pen ningmeester en F. W. A. I. Morel Secretaris. Door het zachte, groeizame weder, staan de te veld staande ge wassen er zeer prachtig voor, wat in langen tijd niet het geval is geweest. Bij vele landbouwers kunnen de vioege aardappelen, erwten, en boonen al »op regel geschoffeld'' worden. Er komt voor de wieders dan ook al volop werk. Volgens vaklieden zullen de veld gewassen wel een maand vroeger klaar zijn dan verleden jaar. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 4 Mei, in Nederland uitgesproken 18 faillissementen tegen 14 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 4 Mei 1918 314 faillissementen tegenover 303 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De zomerdienstregeling der spoor wegen vangt Maandag 3 Juni aan. Te Harderwjjk zijn 12 wagons Regeeringsaardappelen Roode Star, die ingekuild waren, door den hoogen waterstand in Januari totaal bedorven. Voedingsgewassen telen Te Loosdrecht hebben 138 peisonen bericht ontvangen, dat zij van 15 Oct. af niet meer in aanmerking komen voor de distributie van aardappelen, peulvruchten en groenten, in verband met hun onwil om voedingsgewassen te telen. Een huismoeder te Hilversum, die wel aardappelen, maar geen vet bad, bereidde haar stamppot met gesmolten kaarsvet! Op een boerderij in den Tieler- waard werd gezocht naar achterge houden graan. Do inspecteurs vonden weinig of niets en stonden op het pont de boerderij te verlaten, toen een kleine kleuter uitriep: «Lekker niks gevonden, hè.t De kleine werd aan het praten gebracht en nu werd achter de bedstede een groote boeveel heid graan gevonden. »Nws.«

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1