NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor Provincie Utree!!. Gemeenteraad. No. 49. Zaterdag 29 Juni 1918. 47e jaargang' VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afionderlpke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlpk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 00. AOVklil fc IV T I E N Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Doaderdag kwam de Raad in open bare zitting bijeen Voorzitter was Mr. Graaf Van Randwijck. Aanwezig alle leden. Na goedkeuring van de notulen der vorige bijeenkomst op Dinsdag 28 Mei 1918 werden door den Secretaris de navolgende ingekomen stukken gelezen. Brief van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken dd. 19 Juni 1918, No. 1125, Afd. O, hou dende mededeeling, dat bet Raads besluit van 28 Mei 1918 No. 236 tot benoeming van den heer Kielstra tot leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium, wordt goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. Afschrift van bet besluit van Ge deputeerde Staten van Utrecht dd. 28 Mei 1918, 3e Afd. No. 928/766, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 2 Mei 1918 tot wijziging der be grooting voor 1917. Idem. Alsvoren dd. 28 Mei 1918, 3e Afd. No. 893/771waai bij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 2 Mei 1918 No. 248 tot vaststelling eener verordening tot wijziging der verordening tot rege ling van bet getal en de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen. Idem. Afschrift van het besluit van Ge deputeerde Staten van Utrecht dd. 3 Juni 1918, 3e Afd. No. 982/787 tot goedkeuring van bet Raadsbesluit dd. 2 Mei 1918 tot kostelooze in gebruik geving van een gedeelle van bet ter rein aan de Kruiskamp aan bet Bestuur der Commissie voor openbare speel plaatsen. Idem. Alsvoren dd. 10 Juni 1918, 3e Afd. No. 1066/843, tot goedkeuring van bet Raadsbesluit dd. 28 Mei 1918 No. 296 tot aankoop van vijf woningen met tuin en grond aaD de Eemstraat tan W. van de Kooy. Idern. Alsvoren dd. 10 Juni 1918, le Afd. No. 400/352, tot goedkeuring van de Raa isbesluiten dd. 30 April 1918 tot aankoop van de perceelen Eemstraat 38', 38' en 38», Breestraat 39 en Hellestraat 30 en 28. Idem. Alsvoren dd. 28 Mei 1918, 3e Afd. No. 886/760, tot goedkeuring der Raadsbesluiten dd. 30 April 1918 tot verkoop van bouwterrein aan de hee- ren G. Bos, W. van der Leek en L. Huygen. Idem. Schrijven dd. 25 Mei 1918 van het Bestuur der vereeniging van ambte naren der gemeente financiën waarin wordt aangedrongen de positie van de gemeente-ontvaDgers op de door hem aangegeven wijze te verbeteren. Idem. Schrijven dd. 14 Juni 1918 van Mej. J. G. van Maanen, houdende mededeeling, dat zij bare benoeming tot onderwijzeres aan schooi F. aan neemt. Idem. Schrijven dd. 6 Juni 1918 van het Bestuur der Vereeniging «Ambachts school voor Amersfoort en Omstre ken, houdende eene dankbetuiging voor de toekenning van een extra bijdrage ad f 2016.58. Idem. Schrijven dd. 3 Juni 1918 van het Bestuur der Vereeniging «Amersfoort sche Industrie- en Huishoudschool, houdende dankbetuiging voor bet ver- leenen eener subsidie voor eens ten bedrage van f 825.Idem. Verslag van bet St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis over 1917. Idem. Verslag van het Burgerlijk Arm bestuur over 1917. Idem. Verslag van den toestand van het Gymnasium over 1917. Idem. Alsvoren van bet Middelbaar Onder wijs over 1917.' Alsvoren van het Lager Onderwijs over 1917. Idem. De Balans en de verlies- en winst rekening van hel eleclriciteitsbedrrjf over 1917. Alsvoren van de gemeentelijke waterleiding. Alsvoren van den reinigings- en ontsmetlingsdienst. Alsvoren van den keuringsdienst. Alsvoren van de Centrale Boek houding. Alsvoren van den tak van dienst «Openbare Werken." Alsvoren van bet Bi andweerbedrijf. Alsvoren van bet levensmiddelen- bedrijf. In banden gesteld der te benoemen Commissie voor het onderzoek der gemeenterekening 1917. Proefbalans, balans en de verlies en winstrekening van het levens- middelenbedrijf per 1 April 1918. Aangenomen voor kennisgeving. Alsvoren per 1 Mei 1918. Idem. Schrijven d.d. 18 Juni 1918 van B. en W. waarbij zij naar aanleiding van een daartoe door den HeerOvereem in de vergadering van 26 Maart j.l. gedane vraag diverse inlichtingen ver strekken omtrent, den verkoop van brandhout door de gemeente. Idem. Schrijven dd. 21 Juni 1918 van B. en W. waarbij zij naar aanleiding eener door den Heer Nieuwendijk in de vergadering van 2 Mei 19l8 ge maakte opmerking omtirnt de karne- melkvoorzieuing een overzicht geven van de karnemelktoevoer over Maart en April 1918. Idem. Schrijven dd. 21 Juni 1918 van B. en W. waarbij zij de redenen mededeelen waarom door heD is be sloten de Centrale Keuken met in gang van 1 Juli a.s. tot nader le sluiten. De heer Hofland acht, dat door dezen maatregel ook arbeiders en middenstanders geschaadzullen worden die allen 't voedsel uit de C. K. als bijvoeding gebruikten. Wethouder Jorissen licht toe, dat de kosten niet verantwoord zijn en de tijd der nieuwe aardappelen, zijn de een zeer slechte tijd voor de C.K. was gekozen tot tijdelijk stopzetten, om dat de kosten te hoog liepen. Met cijfers toont Spr. aan dat deze in deü laatsten tijd bedroegen f217. per dag voor plm. 200 gezinnen. Hij belooft den Raad in volgende ver gadering een uitgebreide balans te zullen overleggen. Adres dd. 20 Juni 1918 van den beer L. A. Baron van Ittersum, houdende verzoek hem ontslag te verleenen als lid der schattingscom missie voor de Rijksinkomstenbe lasting. Wordt besloten bet ge- vtaagde ontslag eervol te verleenen Adres dd. 22 Juni 1918 vao H. Vos kuilen en andere bewoners der Achter- bergstraat houdende verzoek in die straat een rioleering te doen aanleg gen. In handen van B. en W. om advies. Adres dd. 10 Juni 1918 van de Besturen van Handel en Nijverheid en «de Hanze® houdende verzoek de oprichting van een gemeentewinkel Opnieuw aan de orde te stellen en bet ter zake in de laatste Raadsvergadering genomen besluit te annuleeren. B en W. stellen voor de adviezen voor kennisgeving aan te nemen uit defe rentie voor de genomen beslissing. Na ampele bespreking besluit de Raad de zaak aan 't einde der agenda nader te behandelen. Scbrijveo dd. 15 Juni 1918 van het Bestuur der Amersfoortscbe Rev. Soc. Vrouwenvereeniging houdende verzoek de bonboekjes en andere levensmidde lenkaarten kosteloos te verstrekken en de bonboekjes enz. per post te doen bezorgen. Wordt ter afdoening in banden gesteld van B. en W. Adres dd. 3 Juni 1918 van Jhr. B. Eekbout en andere bewoners van bet Bergkwartier houdende verzoek in het Bergkwartier een politiepost te vestigen of aldaar des nachts op andere wijze behoorlijk door de politie te doen surveilleeren. In handen gesteld van B. en W. ter fine om advies. Adres dd. 31 Mei 1918 van bet Hoofdbestuur der Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding, houdende verzoek de stichting van een gemeente lijkcrematorium in ernstige overweging te willen nemen. Idem. Adies dd. 5 Juni 1918 van het Be stuur der Afdeeling Amersfoort van den Centralen Bond van Transport arbeiders houdende verzoek in de politieverordening eene bepaling op te necaen omtrent voorwaarden, waaraan bestuurders van i ij- en voertuigen be- booren te voldoen. Idem. Afschrift van het besluit van Ge deputeerde Staten van Utrecht, dd. 18 Juni 1918, le Afd. No. 381/370 waarbij wordt verdaagd de beslissing op het Raadsbesluit dd. 28 Mei 1918 strek kende o.m. tot verbooging van bet toegestane crediet voor bet bouwen van zes arbeiderswoningen op een terrein aan de Flierbeeksiraat. Voor kennisgeving aangenomen. Adres dd. 19 Juni 1918 van den beer J. I). Meerwaldt houdende ver zoek hem met ingang van 1 Septem ber 1918 ontslag te verleenen als leeraar in de klassieke talen aan het Gymnasium. Advies B. en W. Adres ingekomen 27 Juni 1918 van L. A. de Vries waarin deze zich be klaagt, dat bij niettegenstaande de verlaging van zijn aanslag in de ge meentelijke inkomstenbelasting niet in een lagere klasse voor de bereke ning der gaspi ijzen is geplaatst. Idem. Adres dd. 27 Juni 1918 van het Bestuur dar Afd. Amersfoort van den Nederl. Aannemersbond houdende ver zoek bet voorstel tot bet bouwen van woningen in eigen beheer niet te steunen. Te behandelen bij punt 26 der agenda. Tot leden van de commissie van bijstand in 't beheer van de zaken in betrekking staande tot de rechts positie van 't personeel der gemeente en zijn bezoldiging worden benoemd de heeren Kroes, Nijnatten, Overeem en Stadig. 't Voorstel om aan den heer Meer waldt eervol ontslag te verleeneu als leeraar aan het Gymnasium en de benoeming van een leeraar aan 't Gymnasium in diens plaats worden aangehouden, omdat 't advies van den Inspecteur nog niet is ingekomen. Voorstel tot bet verleenen van ziekte verlof aan Mevr. de Wed. Rüpp-Sluis wordt z. b. of d. goedgekeurd. Bij 't voorstel tot overneming van een strook grond aan den Zuidsingel van de O.-L.-Vr.-stichting doet de heer Kroes uitkomen, dat 't bewijs nog niet geleverd is of de stoep wel gemeentegrond is. De voorzitter acht na deze woorden nader overleg gewenscht. B. en W. waren van meening, dat men accoord ging met 't aanbod. 't Voorstel inzake aankoop van een perceeltje grond aan de Tuinstraat en dat om den dienst der Gemeente- Werken voortaan aan te duiden met de woorden «Openbare Werken®, worden beide z. d. of h. st. aange nomen. Bij dat om een crediet toe te staan voor de uitbreiding der kantoor lokalen voor de Centrale Boekhouding, acht de beer Kroes een bedrag van f 1000 voor de installatie vaD centrale verwarming en electrisch licht te laag geraamd. Wethouder Veis Heijn licht toe dat de leiding voor de centrale verwar ming aanwezig is en slechts aanslui ting vraagt, terwijl de sioom van de fabrieken wordt betrokken. Met dit antwoord is de heer Kroes tevieden. De punten 9, 10 en 11 der agenda zie vorig nummer passeeren zonder discustes den bamer des voor zitters, nadat den heer Hofland er op gewezen is dat de Centrale-Com missie voor uitzending van Neder- landsehe kinderen naar buiten slechts f0.25 per kind gevraagd heeft. B. en W achten dus geen termen aan wezig meer te geven. Aan de Handelsschool wordt ee verhoogd subsidie loegestaan *ooi 't jaar 1918 van f 245, waardoor bet geheele subsidie wordt vastgesteld op f7745.De groote toevloed vao leerlingen eischte n.l. splitsing van klassen en gaf daardoor aanleiding tot grootere exploitatie-kosten. Aan de Konijnenfokkersvereeniging, wordt een subsidie van f25 verleend omdat 't streven dier vereeniging, 't konijnenvleescb tot volksvoeding te maken dient gesteund. Goedgekeurd wordt de aanvullmgs- begrooting voor 1918 van bet Burg. Armbestuur. Den Gebr. Wolfswinkel, aannemers van de uitbreiding aan school H. wordt de boete van f200.geschon ken, omdat 't overschrijden van den opleveringstermijn toe te schrijven is aan de tijdsomstandigheden. Van Jhr. H. B. Graswinkel te Rotterdam wordt 't ondetboud van 2 graven overgenomen. In verband met de voortdurende stijging der papierprijzen en de arbeidsloonen de in bet thans gel dende contract, inzake levering van een stenografisch raadsverslag ver zocht de fa. Van Cleef genoemde be dragen te verhoogeD. Aan 't verzoek zal worden voldaan, terwijl B. en W. machtiging wordt verleend telken jare in October den prijs per pagina vast te stellen in verband met de prijzen van de grond stoffen en 't arbeidsloon. Afwijzend wordt beschikt op bet verzoek van bet Bestuur der Afdeeling Amersfoort van den Jongelieden- Geheelonthoudersbond om voor bet kampeeren van leden van dien bond te mogen beschikken over een der gemeen teterreinen. Waar de heer Kaan, benoemd als directeur van 't Levensmiddelen bureau niet langer secretaris-penningmeester van bet B. A. kon blijven, werden door B. en W. de functies gesplitst, terwijl het penningmeesterschap lijdelijk voor f250.door eeo der leden van bet Burgerlijk Armbestuur zal worden waargenomen. De hiertoe noodige wijziging van 't reglement voor B. A. wordt goedgekeurd. Zonder discussie of h. st. wordt de verordening regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel op nieuw vastgesteld. Inzake de adressen, waarbij wordt verzocht aan de onderwijzers aan de bijzondere scholen een gratificatie loe te kennen, acht de heer Kroes verdere inlichtingen gewenscht. Spieker is 't echter niet eens met de beschouwing van B. en W., die wijzende op hel schorsen bij K. B. van de besluiten van sommige gemeenten om wel een gratificatie te veileenen, eerst de prmcipieele beslissing af te wachten. Hij wil «enigszins drang uit oefenen, hetgeen de Voorzitter meent te moeien ontraden. De quaesiie van recht, waarom 't hier gaat, zegt de Voorzitter, moet zuiver blij en gesteld en moet men niet door dtang in zekeie richting tiachten le stuwen. De beer Oo .ter veen meeni ie moeten wijzen op een motie n. den Haa^scnen Raad N-za-,k hef t efinnue iaug'-uo>née en wii I., g Ujcou geesi hanouieo. De heer Stadig wijst er op, dat 't praeadvies van B. en W. in deze materie zeer juist is en acht daarom vooruitloopen op de principieele be slissing minder gewenscht. De heer Oosterveen trekt hierop zijn motie in. In 1912 werd, op initiatief van hel Gemeentebestuur van Leeuwarden, te Utrecht een vergadering gehouden van afgevaardigden van verschillende ge meenten ter bespreking van het vraag stuk van den bioscoop in dienst van het onderwijs. Deze bespreking leidde tot h6t instellen eener Commissie van onderzoek, welke Commissie later werd aangevuld met vertegenwoordigers uit meerdere gemeenten, o.a. ook een uit deze gemeente. Deze Commissie heeft haar faak .-O

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1