Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVING. BINNENLAND. aauvaard en denkt nog in den loop van dit jaar een tweetal films te doen maken volgens aanwijzing en onder toezicht van eenige algemeen erkende paedagogen. Teneinde evenwel de kosten van onderzoek te dekken, wordt aan de belanghebbende gemeenten een bij drage hierin gevraagd en wel aan deze gemeente een subsidie groot f 100. De kosten van de aan te maken films komen niet ten laste van de aangesloten gemeenten. Een subsidie van f 100.wordt verleend. Gedurende de laatste 3 jaren zijn alle klassen van school B gesplitst. In verband hiermede zijn aan die school nog 2 lijdelijke leerkrachten werkzaam. Daar te verwachten is, dat de split sing van alle klassen bestendigd zal blijven, is het in het belang van het onderwijs, dat bedoelde tijdelijke be trekkingen in vaste worden omgezet. liet voorstel van B. en W. om als vaste krachten te benoemen een onder wijzer en een onderwijzeres wordt z. d of h. st. goedgekeurd. Evenzoo gaat het met 't voorstel om ook dit jaar geen overgangsexamens aan 't Gymnasium te houden en de regeling van een en ander over te laten aan 't college van curatoren. Nu de eerste woningen aan den Woestijgerweg weldra gereed zullen zijn, zal een nauwgezet onderzoek moeten worden ingesteld naar de aanstaande bewoners. Dit eischt veel lijd en werk, daar meer dan 600 aanvragen zijn ingekomen. Ook na de bewoning is toezicht noodig. B. en W. verzoeken daarom machtiging tot het aanstellen eener womug-inspectrice, voorloopig voor één jaar op een be zoldiging van f 1200 Wordt z. d. of h.st. goedgekeurd. Nu de gemeente bezig is met bou wen aan den Woestijgerweg is als van zelf de quaestie bouwen in eigen beheer weer naar voren gebracht, waartoe B. en W. zouden willen be sluiten als zijnde voordeeliger. In een adres beden ingediend (altijd op 't laatste oogenblik) meent de afd Amersfoort van de Nederl. Aanne- mersborid daartegen te moeten waar schuwen, waarom ook enkele raads leden tot aanhouding aandringen, welk voorstel wethouder Jorissen gaarne overneemt. De heer Kroes zag gaarne een com missie van onderzoek benoemd, en wel terstond, omdat hij meent dat de Raad zich zoo maar niet de beschul digingen van den Bond moet laten aanleunen, met welk voorstel B. en W. meegaan. Besloten wordt een com missie te benoemen van 5 personen, waartoe worden benoemd na afhan deling der agenda de heeien: Kroes, Nieuwendijk (na 3 stemmingen), Overeem, Van der Wal en Mr. Stadig Door het Gemeentebestuur wordt hierna machtiging geviaagd: le. tot het aangaan van een con tract van stroomlevering met bet Provinciaal Eleetriciteitsbedrijf van Noord-Holland voor den duur vao het nu loopende contracl, met den H. E. M., dat daardoor komt te vervallen. Deze machtiging is noodig, omdat de H. E. M. in liquidatie is en in 't Prov. Eleetriciteitsbedrijf van N.-H. is opgelost en het stroomgebied dezer Centrale liggende binnen de prov. Utrecht, zal overgaan naar de N. V. Provinciale Utrechtsche Electriciteits Maatschappij (P. U. E. M Dit laat ste feit maakt weer noodig, een machtiging tot het aangaan van een contract van stroomlevering met de P. U. E. M. Wordt z. d. of h. st. goedgekeurd. Het voorstel tot wijziging der Gemeente-begrootiugdienst 1917 pas seert zonder discussie des voorzitters hamer. Eveneens het Kohier No. 4 in komstenbelasting dienst 1918, de Af schrijving inkomstenbelasting 1918 wegens vertrek of overlijden, de Reclames inkomstenbelasting dienst 1917, de Afschrijving inkomstenbe lasting 1917 wegens vertrek of over lijden, het 5e Primitief kohier straat- belasting dienst 1917, de Reclames straatbelasting dieDSt 1917, de Re clames straatbelasting dienst 1916, het 3e Piirnitief kohier lioolbelasting dienst 1917, de Reclames rioolbe lasting dienst 1917, het le Sup pletoir kohier schoolgelden dienst 1917/1918 scholen A B C en D, en de Reclames schoolgelden. Hierna komt in behandeling 't adn-s vau Handel en Nijverheid en der Hanze betreffende de gemeente- winkel bedeelende bet besluit in vorige vergadering hieromtrent ge nomen te niet te doen. Na uitvoerige discussies, waaraan de heeren Nieuwendijk, Hoflaud, Ny- natten, Overeem, Oosterveeo en Van Kalken deelnamen, welke allen uit voerig bet voor of tegen trachten aan te toonen, wordt 't voorstel tot annu leering verworpen met 11 tegen 8 stemmen, zoodat de geraeentewinkel blijft. Op voorstel van den beer Hofland zal worden benoemd een Commissie van Bijstand om B. en W. bij bunne inkoopen voor te lichten. Bij de rondvraag oppert de heer Hofland bet idee om een bedrag te voteeren om daaruit eenige vergoeding te geven aan ben, die op 3 Juli elders werkende door de verplichte stemming loon zullen moeten derven om aaQ die wettelijke verplichting te kunnen voldoen. De voorzitter licht toe, dat deze vraag thans te laat inkomt, daar eerst de Gemeentebegrooting dient gewijzigd en Gedeputeerde Staten deze wijziging dienen goed te keuren. De tijd om dit alles voor 3 Juli nog af te doen is dus veel te kort. Ten slotte doet de beer Stadig bet voorstel om de Raadsvergaderingen als regel weder des middags te doen houden, waartoe na enkele discussies over de belangstelling van 't publiek, dat 's avonds meer gelegenheid beeft tot bijwoning en de moeilijkheid voor sommige leden om uit te brekeu uit bun weik, wordt besloten met 12 tegen 7 stemmen. Te balfl2 sluit de voorzitter eindelijk de vergadering. Het volgend adres is verzonden aan B. en W. dezer gemeente: Ondergeteekenaen, vertegenwoor digende den Nederlandsche Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven, den Algemeenen Neder- landschen Amhtenaarsbond, den Bond van Gemeentepolitie-beambten in Nederland en de afdeelingen Amers foort van den Nederlandschen R.K. Bond van Personeel in dienst van Openbare Lichamen en Bedrijven «St. Paulus" en van den Bond van Technici, hebben de eer, u het volgende te berichten: Tot groote verbazing en teleur stelling van ondergeteekenden heeft Uw College gemeend, ook niet na de gehouden besprekingen, met af gevaardigden van de organisaties der betrokkenen, geen wijziging te moeten brengen in het voorstel tot instelling eener «Commissie, waarmede de Commissie van Bijstand in het be heer van de zaken, in betrekking staande tot de rechtspositie van het personeel der gemeente, en zijne be zoldiging, geregeld overleg zal plegen' en heeft de Raad uwer gemeente dit voorstel onveranderd aangenomen. Van uw college verwondert ons dit ten zeerste. Immers, bij de ge noemde besprekingen kwam ten duidelijkste uit, dat bij de overgroote meerderheid dier afgevaardigde be stuurders tegen den inhoud van uw voorstel ernstige bezwaren bestonden. Dat de Raad uwer gemeente geen aanleiding heeft gevonden, aan die bezwaren tegemoet te komen, heeft ons des te rneer teleurgesteld, waar de twee eerstgenoemde organisaties bij hun adres aan uwen Raad dato 27 Mei 1.1. in een uitvoerige memorie van toelichting hebben uiteen gezet, dat het «georganiseerd overleg'' zoo als door uw college gedacht, in het geheel niet kan beantwoorden aan het doel waarvoor het zou worden ingesteld. Daarbij werd tevens aan gegeven, hoe naar het oordeel van ondergeteekenden dit «overleg" zou kunnen worden geregeld, opdat daar mee de verwachte resultaten zouden kunnen worden bereikt. Naar aanleiding van een en ander en ook in verband met uwe uitnoo- diging dato 5 Juni tot het aanwijzen van vertegenwoordigers in de ge noemde commissie, hebben wij deze zaak uitvoerig besproken, zoowel rnet onze afdeelingen als met de hoofd besturen onderling. Eenstemmig kwamen wij tot de conclusie, dat wij, op de gronden aangegeven in het adres aan den Raad dato 27 Mei 1.1., uw college moeten berichten, dat wij niet kunnen medewerken aan de samenstelling eener commissie als door u gewenscht, ook niet bij wijze van proef. Een dergelijk «georgani seerd overleg" kan o.i. op dezen naam geen aanspraak maken. Integendeel zijn wij er van overtuigd, dat een zoodanig «overleg" het werken der organisaties ten zeerste zou schaden en het tot stand komen eener goede regeling van de rechtspositie en de salariëering van het gemeenteper- soneel in hooge mate zou belemmeren. Ten slotte spreken wij den wensch uit, dat uw college in dit ons schrijven aanleiding moge vinden, het «georgani seerd overleg" alsnog aan een be spreking in uw college te onderwerpen. Wij betwijfelen niet, of Uw College zal, indien het een zoodanig «overleg" wenscht, ernstig trachten aan onze bezwaren tegemoet te komen, opdat ook te Amersfoort weldra het ver keer tusschen de overheid en de organisaties van overheidspersoneel zal zijn geregeld op een wijze, die voor de belanghebbenden bevredigend kan worden genoemd." Onderteekend door de bestuurs leden en verschillende hoofd- en afdeelingsbestuurders. Het door den N.-W.-storm op gezweepte water van de Eem heeft de maten langs die rivier overstoomd zeer ten nadeele van het nog niet binnengehaalde hooi, waarvan een groot gedeelte verloren is gegaan. Door Gedeputeerde Staten van Utrecht is voorgesteld, overeenkomstig het verzoek van Watergraaf en Hoog heemraden van het heemraadschap »De rivier De Eem, beken en aankleven, en gehoord het heemraadschapsbestuur, de j aarlij ksche bezoldiging van den secretaris-penningmeester te brengen van f 600 op f 1200. De heer E. de Jong slaagde voor het eindexamen van het Canisius- Gymnasinm te Nijmegen. Aan de Opleiding te Amersfoort zijn de navolgende 25 sergeanten ge slaagd voor vaandrig: Militie: J. H. A. M. Geldens (af komstig van XI brigade), A. E. Klay V, Th. A. Meijer VII, C. C. v. Niekerk Gr. en Jag., G. H. Nikkels Gr. en Jag., Poord IV, J. P. Paul I, H. J. Puis ter IV, P. R>. Venema 1, L. Verleun IV. LandstormJ. R. Beunder Gr. en Jag., W. v. d. Broek VII, J. v. d. Chijs VII, J. P. de Haas VII, B. J. r. d. Meulen VI, B. E. Roos VII, E. L. Smits VII, H. P. A. M. Smulders Gr. en Jag., B. J. L. Tholen VII, W. C. A. dn Toy v. Hees IV, J. M. J. Ver- kley VII, L. N. M. de Weerd IV. ReserveG. A. Lalleman Gr. en Jag., D. G. Sanders V, W. B. D. M. v. d. Vijver XI. Bij de Dinsdagavond ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden veiling werd het heerenhuis met anto-garage, Snouckaertlaan No. 9, opgehouden op f 25.200. De werk- en bergplaats, Utreeht- seheweg 44, benevens het aan dien weg gelegen heerenhuis 46 werd ver kocht aan J. D. Lammerts van Bueren voor f 13.500. Het huis met tuin en erf, Arnhem- scheweg 138, werd evenals het dubbel huis Arnhemscheweg 107 opgehouden. Een huis en erf, KI. Nachtegaal- steeg 37 ging voor f 980.in eigen dom over aan W. Hendriksen. Mej. Birkhof, onderwijzeres aan de Christelijke school in de Blanken- heimstraat is benoemd tot onder wijzeres aan de Christelijke school te Kalemberg. Door de hoogst ongunstige weers gesteldheid kon jl. Zondag de opvoe ring van Jozeph in Dothan» in hst openlucht-theater van Birhhovm niet doorgaan. Zij is nu vastgesteld op a.s. Zondag. In het Sint-Elisabeths gast- of ziekenhuis werden in het afgeloopen jaar 811 patiënten verpleegd met een gemiddeld van 30.5 verpleegdagen per patiënt. 195 operatiën hadden er plaats. 84 kinderen werden er geboren, ter wijl 58 patiënten overleden. Wegens de overgroote belang stelling worden hedenmiddag in de bioscoop »De Arend» de Indische films nogmaals afgedraaid. Zondagochtend werd door een 150-tal personen voor het huis van den burgemeester een betooging ge houden om te protestveren tegen de regeling van den vischverkoop. Pen drietal afgevaardigden werd tot den burgemeester toegelaten. Aan het eindexamen der H. B.S. alhier nemen 3D leerlingen deel. Voor bet toelatingsexamen hebben zich 60 candid aten aangemeld. Mejuffrou w J C. Yperlaan, tijdelijk leerares in de Fransche taal aan de Gooische H. B. S te Bussum is thans voor vast benoaind aan die inrichting van onderwijs^ Door leerlingen der openbare scholen Puntenburg en Coninckstraat werd een uitstapje naar Artis ge maakt. Maandag 1 Juli wordt door de Amersfoortscbe Muziek vereeniging, Directeur den Heer A. L. Maas (onder leiding van den Heer A v. d. Branden) een concert gegeven in het plantsoen. PROGRAMMA. 1. Marsch Kaiser Friedrich G. Friedemann. 2. Ouverture. Ouverture- Joyeuse. (Lustspiel-Ou- verture) de Kélar-Béla.arr. M. J. H. KesseU. 3. Wals Andalucia. (Valse EspagnoleFrancis Popy. 4. Marsch Sevillia. (Marche Espagnole)L. Montagne. PAUZE. 5. Ouverture Eête Printa- nière'Jos. KesseU. 6. Wals. L'Or et L'Argent par. Franz Lehar. Transerite par. O. Wittmann. 7. Fantaisie Les Dragons De Villars (Opera-Comique de Aimé Maillart par. E. Mullot. 8. Marsch. Sonnez Clairons A. Sohy. Aanvang 8 uur. Donderdagavond sprak in «Amicitia" de heer Dordregter voor het V. D. W. Hij toonde aan de gebreken van de weermacht en noemde de middelen, waardoor z i. verbeteiing kan worden verkregen. Het volk moet weerbaar gemaakt worden zonder rnililairisme en imperialisme. Een rijwieldief werd door de politie op beeterdaad betrapt, ge arresteerd en naar Utrecht overge bracht ter beschikking der Justitie. Voorts werd aangehouden een per soon verdacht van oplichting ten na deele der militaire overheid. Tegen een zestal personen is proces verbaal opgemaakt wegens het houden eener mestvaalt. Vrijdagavond 28 Juni had wederom eene politieke vergadering plaats, be legd door de Unie Liberale Kiesver- eeniging alhier. Verscbeidenesprekers voerden het woord, waarin de ver schillende punten werden besproken en gecritiseerd, o.w. de voedsel vooi- ziening, het onderwijs, de financieele kwestie enz. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 1 Juli tot en met 6 Juli 1918 zal worden verkrijgbaar gesteld op bon No. 75 Bruine boonen 2 ons per persoon. Havermout (indien deze tijdig arriveert), '/i ons per persoon. Gedioogd fruit op rijstbon 75. Kaas 20 plus op kaasbon No. 4. 150 Gram per persoon (indieD voorradig); van duurdere kaassoorten op gort bon No. 75, 100 Gram per persoon (indien voorradig). Aardappelen 4 K G. per persoon. Vleesch. 1 ons eenheidsworst, (in dien voorradig). Harde zeep op bon No. 72B 1 stuk of 1 ons per persoon. Koffie en Thee. Van 15 Juni tot 15 Augustus 1918 wordt (eenmaal) 1V» ons thee afgeleverd op bon No. 21, uitsluitend aan die verbruikers van welke het lichaam der oude koffie- en theekaart is afgestempeld ingevolge inlevering van bon 19. Op bon No. 32 van 1 tot en met 15 Juli ons koffie. Goedkoope melk. Op bon No. 18 tot en met 24 en wel van 30 Juni tot en met 6 Juli. Kindermeel. Op bon 3 is geldig van 25 Juni tot en met 1 Juli. Buitengewoon rantsoen. Bon 3 is geldig van 25 Juni tot en met 1 Juli. Amersfoort, 27 Juni 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. H. M. de Koningin heeft, evenals dit over de Eerste en de Tweede Nederlandsche Jaarbeurs het geval was, ook over de Derde Nederlandsche Jaarbeurs, welke van 24 Februari tot 8 Maart 1919 te Utrecht zal worden gehouden, het Beschermvrouweschap aanvaard. Post- chèque- en giro-dienst! Naar de Tijd verneemt, is een be langrijke tariefverlaging voor over schrijving en beschikking per chêque binnenkort te verwachten. Tegelijkertijd zou ook de te storten waarborgsom zeer belangrijk worden verlaagd. De H. Ct. verneemt nader, dat die verlaging aldus moet worden opgevat, dat het bedrag van het maximum ƒ200 waarvoor het minimum-tarief van 5 ct. geldt, zal worden verhoogd, zoodat men tot hoogere sommen, dan thans voor 5 ct. over den post-giro dienst kan beschikken. Totnutoe was het tarief vooral voor de bankinstellingen, die groote be dragen bij dezen dienst hadden loo- pen, bezwaarlijk. Daaraan wordt door het nieuwe tarief, dat spoedig zal wor den ingevoerd, tegemoet gekomen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 15 Juni, in Nedeiland uitgesproken 20 faillissementen tegen 18 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 15 Juni 1918 422 faillissementen tegenover 414 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 21 tot en met 27 Juni 1918. Geboren: Hendrik, z. van Freerk v. der Laan en Johanna de Groot. Arendina Johanna, d. van Hendrik Jan Dijkslag en Gerritje de Bree. Theodoor Christiaan Johan, z. van Christiaan Gerbardus Knol en Wil- belmina Theodora Bernardina Crispina ten Bensel. Lambertus Aloysius, z. van Tienis Verhoeven en Alyda Veldhuizen. Léou Emile, z. van Alfred Loits en Alixe Mat. Léon Gerard Albert, z. van Pierre Rommes en Catherine Désirée Minsoul. Jo hannes, z. van Willem Frederik van de Kolk en Lamberta Maria Lam- brechts. Tbeodorus Antoon, z. van Willem Jan Cornelissen en Wilhel- mina Gerirudis Paulina Hübeos. Antonius, z. van Gijsbertus Wilhel mus v. Keulen en Pelronella v. Bekkum. Peter, z. van Johannes Knoppers en Aartje v. de Peut. Jacob Mari- nus, z. van Hendrikus Martinus y. Bronsdijk en Trijntje v. Garderen. Ciasina Jannetta Willemina, d. van Jacob Willem Boshuizen od Ciasina v. Winterswijk. Alyda Hendrika Everdina Maria, d. van Gregorius Jo hannes Horsten Everdina Maria Smink. Adriana Pietronella, d. vaD Jan Johannes Schelïers en Adriana Piete- nella Helmerhorst. Anthonie Gerrit Frederik z. van Albertus Kuipers en Geertiuida v. Hell. Jan, z. van Jan Dobber en Steventje Elisabeth v. der Burg. Roger Emilie,z. van Alpbonse Jean Baptiste Matagne en Marie Lucie Vilken. Helena Frieda Catbarina, d. van Joannes Jacobus Topfl en Maria Elisabeth v. de Broek. Breu- nis Douwe, z. van Petrus v. Nus eo Johanna Jacoba Elzenaar. Leopold, z van Jan August van Daele en Annie Vermeulen. Ondertrouwd: Karei Christiaan Meulenbroek en Alberta Johanna Overeem. Evert Hoenderdaal en Barta Mynten. Camillus Josephus de Block en Everdina de Bakker. Herman Jacobus Bluemink en Gerarda Cornelia Fliek. Hielke v. Schoten en Geertruida Hagebeuk. Gerardus Antonius Versteeg en Christina v. Wegen. Theodor August Ballizang en Theresia Margareta Antonetta van Camp. Gehuwd: Bernardus Antonius Lelie veld en Maria Alyda Steenbeek. Harthger Hendrik Gerth en Marrigje Jongenengel. Johannes Francisco Hendrik Delsasso en Christina Midde- gaal. Emile Joseph De Wandel en Jeanne Leocadie Josephine Gilain. Antoine Joseph Vanberlreijck en Frederika Charlotta Louisa Ledeboer. Lambertus Adrianus Hendrikus Vierdag en Geertruida Wilhelmina Reems Oveileden: Cornelis Gerardus v. Winterswijk, 36 jr., echtgeu. v. Wilhelmina Jobanna v. Roosendaal. Susanna Maria Christina Meijmann, 35 jr., echtgen. v. Dirk Mus. Leonardus Nagelmaijers, 53jr.,ecbtg. vao Geer'ruida Geytenbeek, Cor nelis Kraaikamp, 52 jr., eebtgen. v. Hendrika Wijnarids. Alyda Hendrika Everdina Maria Horst, 1 dag. Anna Maria Ekkerlein, 50 jr., echtgeu. v. Johanues v. Meteren. Leiieden. Van 21—28 Juni 1918. Geboreu: Willem, zoon van Gerrit Tymensen en Reinera van Maaren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2