Het twee m KleedMken THE ipRICM STOPPAGE Cl. Filiaal 2ij!adels!faat UTRECHT. ColbertcostBtfah>13.— {ld. Demi-saisoi 9.51 gekleed cestiim Ié.— Uiiform Ié.— Plaatselijk Nieuws. BOEKENTAFEL. te werken tot een Volkereubond en dat voorts uitlatingen van staatslieden der oorlogvoerende landen de veronder stelling wettigen, dat door onder handeling thans reedsovereenstemming zou kunnen worden bereikt; spreekt den wensch uit, dat de Nederlandscbe Regeering in bet open baar stappen moge doen tot bemidde ling. Vrijdag 9 Augustus wordt in bet lokaal »De Burcht», Gevers Deynoot- plein te Scheveningen, een driedaagsche tentoonstelling geopend van Gladiolus- bloemen. Waar voor bijna alle landen de export in Bloembollen stil staat, daar is bet van de Gladiolus-Vereeniging, welke bedoelde tentoonstelling orga niseert, goed gezien, eens in ons eigen land, waar bovendien vele vreemde lingen zich bevinden, te toonen, wat met de Gladiolus te bereiken is en op welke hoogte de cultuur thans staat. Verschillendeautoriteitenhebbendan ook reeds hunne volle medewerking toegezegd, en het is te hopen, dat de bovenzaal van «De Burcht* op 9, 10 en 11 Augustus zal blijken te klein te zijn om het groote aantal bezoekers te kunnen bevatten. Spoorwegongeluk. 3 doodeu: 5 gewonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft aan de Vork een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, dat verscheidene slachtoffers beeft ge- eiscbt Twee goederentreinen van de Hol- landsche Spoor,respectievelijk komende uit Rotterdam en Nijmegen zijn om 1 uur 10 juist in het station Vork op elkaar geloopen. De botsing was ontzettend en de hoofdgeleider Haak, uit Nijmegen, die gehuwd was, is on- middelijk gedood, evenals de arbeider remmer C. Horsting, uit Arnhem. Zwaar gewond bleken de ongehuwde arbeider-remmer G. H. Peters, uit Arnhem en de ongehuwde losse rem mer Willemsen, uit Nijmegen. Licbt gewond zijn de losse remmer T. H. Hoksbergen, uit Arnhem en de machinist Van Amersfoort uit Rotter dam, de leerling-machinist Struiving, uit Rotterdam en de leerling-machinist Stouthorst, wier woonplaats men niet wist. De zwaar gewonde Peters is Zondag morgen 11 uur in bet R.K. ziekenhuis te Nijmegen overleden. De toestand van den zwaar gewon den lossen remmer Willensem was heden, Maandagmorgen bevredigend. De materieele schade is aanzienlijk. De beide locomotieven zijn voorname lijk aan den voorkant beschadigd, doch de verwoesting der wagens in het voorste gedeelte van den trein is ontzaglijk. De conducteurswagen met onmiddelijk daarachter volgende goe derenwagens zijn op elkander gescho ven en eenige wagens van beide trei nen zijo vrijwel geheel versplinterd. Aan den Nijmeegschen kant sta pelden wagens zich tot huisboogte op andere werden als veertjes uit de rails op het perron geworpen. Een met steenkolen geladen wagon viel omver en stortte zijo inhoud over het emplacement uit. Een in een in elkander geschoven treingedeelte ontstane brand werd spoedig gedoofd. De oorzaak van den ramp is voor alsnog een raadsel. Het signaal voor den trein uit Rotterdam stond op veilig; deze trein reed in volle vaart door het station Vork. Het signaal voor den trein uit Nijmegen stond op onveilig, wat door den machinist werd opgemerkt, die tot tweemaal toe bet signaal «remmen vast" gaf, maar toch reed de trein door. Bij een voorloopig ingesteld onder zoek bleek, dat de remmen vast ston den, zoodat als vermoedelijke oorzaak zou moeten worden aangenomen een defect aan de reminricbting van den Nijmeegschen trein. De doctoren Scbeltema en Blanken uit Eist en dr. Moeijst uit Nijmegen verleenden de eerste bulp, waarna de gewonden per hulpbrancardtrein naar Nijmegen werden overgebracht. Peters, later overleden, Willemsenen Hoksbergen gingen naar het R.K. Ziekenhuis; Van Amersfoort en Strui ving werden opgenomen in het Pro- testantscbe Ziekenhuis «oor Stoutbof, die eeD hoofdwond bad, bleek geen opneming noodig. Om 3.35 's nachts arriveerde een hulptrein met materiaal en personeel uit Nijmegen en bet opruimingswerk nam een aanvang onder leiding van den ingenieur van tractie Nachenius; nacht en dag is doorgewerkt. Het verkeer werd geleid over Elst-Ressen- Bemmel. Het opruimingswerk vordert goed. Het lp van Horsting zat des mor gens tusschen 3 wagons bekneld 's middags kon het worden verwijderd. Het lichaam was geheel verpletterd en Horsting is opslag gedood geworden. De hoofdgeleider Haak beeft enkele seconden vóór de botsing den con ducteurswagen willen verlaten; door den schok sloeg de schuifdeur dicht, met bet noodlottig gevolg, dat Haak's hoofd ertusscben werd afgeklemd. Gelijk gezegd, is de toestand van Willemsen, hoewel bij ernstige kneu zingen kreeg, heden beter dan Zondag. Hoksbergen kreeg een gebroken arm en een gekneusden voet. Van Amersfoort kreeg een lichte hoofdwond en de machinist van den trein uit Nyraegen is ongedeerd ge bleven. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van bet Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 3 Aug., in Nederland uitgesproken 17 faillissementen tegen 16 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 3 Aug. 1918 555 faillissementen tegenover 558 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. is een spécialiteii waarvan wij het mprfiopolie hebben. Een twaalfjarige ondervinding, een taltak personeel gewend aan dit' werk, benevens eenig i en gewaarborgd materieel stelt ons in staat^-vlug en goedkoop te leveren. De burgemeester Mr. J. C. Graaf van Randwijck is van 8 tot 29 Aug. afwezig. Zijne functie wordt door den oudsten wethouder waargenomen. Ds. J. G. de Jongh te Zierikzee heeft het beroep naar de Evangel. Lutbersche Gemeente alhier aange nomen. De heer D. Oudenampsen onder wijzer alhier behaalde te Zwolle de Hoofd-acte. De heer H. Thijs, onderwijzer aan de Christelijke school alhier,slaagde voor de acte Engelsch L. O. Bij groep VI van het eindexamen der H. B. S. slaagden o.a. de leerlin gen der R. H. B. S. alhier J. E. Groe- nevelt en D. H. Recter. Van de 30 Amersfoortscbe candi- daten voor dat examen zijn er der halve 21 geslaagd. Naar aanleiding van bet verzoek om ontslag als lid der commissie van toezicht op bet Middelbaar Onderwijs van den heer J. Visser, hebben Burge meester en Wethouders, in overleg met bovengenoemde commissie, de navolgende aanbeveling aan den Raad gezonden: 1. T. J. C. Baron van Har- denbroek van Ammersto!2. Mevrouw Bijleveld. Uitslag van den 1 K.M. zwemwedstrijd. Neptunus. Adspiranten: 1. H. Rou wendaal 19 312. Bartelsman 201'/». 3. Kagenaar 21 337«. 4. Galjaard 2219. 5. Jaos 2256.6. v. d. Pijpekamp 2334'/i. 7. Helmerhorst 23 37'/». 8. Dekker 24 19. 9 Jordense 25 13. 10 Rouwen- horst 25 477». 11. Kurpershoek 27 12'/i 12. De Haan 28 6'/.. 13. G. Blok 32 207. Leden: 1. Pijpekamp 18 497». 2. Wint 20 317i. 3. Kagenaar 20 58'/.. 4. Leyen horst 21 17». 5. v. Doorn 22 35Vj. 6. v. Winterswijk 22 41. 7. Grootkop 24 18'/». 8. De Valk 24 41 Vs. 9. Vermeulen 24 43V«. 10. Hoksbergen 28 44. Een nobele vrouw is van ons heengegaan. Mevrouw Tromp van Holst geboren Hartogh Heys, die in tal van corporaties de belangen der gemeente en vooral die der ingezete nen behartigde is op 70-jarigen leef tijd overleden. Velen zullen haar mis sen, want in stilte weldoen was baar lust. De Spaansche Griep grijpt in onze gemeente nog duchtig om zich been, nu niet enkel meer onder mili tairen, maar ook tal van burgers zijn aangetast. Van het personeel der pos terijen ligt een vierde gedeelte ziek en als gevolg daarvan is aan het post kantoor beperkte dienst, waardoor het publiek ten zeerste wordt gedupeerd. Het Amersfoortscbe Comité voor het uitzenden van kinderen naar bui ten heeft tot dusverre aan giften f 1100.ontvangen. Als gevolg daar van zal reeds a.s. Maandag een groep van 8 kleintjes onder geleide van den heer v. d. Klein, bestuurslid der ver- eeniging van vacantiekolonies naar Benthuizen in Z.-Holland vertrekken. Het jaarlyksche congres van den jongelingen Geheel-Onthouders Bond zal dit jaar te dezer stede gehouden worden. Na afloop daarvan zal een 8-daagsche kampeertocht plaats heb ben. Een 10-tal leden der S. D. A P. zal in den a.s. winter een cursus volgen in gemeentepolitiek, ten einde later bij mogelijke benoeming tot lid van den gemeenteraad, dit lidmaat schap niet geheel onvoorbereid te behoeven te aanvaarden. In bet gebouw der Openbare school H. aan den Leusderweg is ingebroken. Ontvreemd werden 9 M. linnen en 8 M. katoen, terwijl ver schillende kasten werden beschadigd. Gedurende de maand Juli werd bij de Nuts-Spaarbank ingelegd f 13034.50 en terug betaald f9540.61. Heden mag Hendrik Methorst rijknecht bij de firma J. van Vollen- boven den dag berdenken waarop hij voor 25 jaren bij genoemde firma in dienst trad. Aan den aannemer Van Genderen alhier is voor f 113.920 den bouw gegund van een nieuwe kerk voor de Geref. Gemeente te Halfweg. De vrouw van den bij de gra- naatontploffing gedooden Hagebeuk, is aan de gevolgen barer wonden overleden. Maandag 12 Augustus 's avonds 8 uur wordt door de Amersfoortsche Muziekvereeniging directeur den heer H. L. Maas (onder leiding van den heer A. v. d. Branden) een concert gegeven in het Plantsoen. Programma 1 Mtrech. VaillmtsC»v»liers L. Mamboer 2 Oavertore Dana la Bruijère A. Govaert 3 Wals Baiser Adieu (Valse Brillaute)H. Holtitzager 4 Fantasie Le Trouvère (Pot pourri sur l'opéra Verdi) M. J. H. Kessels Paute. 5 Marsch. Marsch Militair F. Schubert 6 Wals Therese. (Grande Valse de Concert C. Faust 7 Ouverture NuitFantastiqeu L. Boucard 8 Marsch Blare Awj (Marsch two step)A. Holsmau Vrijdag 6 en Zaterdag 7 September a.s. ral indeBuiteniocieteit„Amicitia" het 33e Congres voor Openbare Gerondheidsregeling gehouden worden. Het Programma luidt als volgt: Vrijdag 6 September, 's namiddags l1/» uur: Opening van het CongTes door den voorzitter; Vaststelling van de lijst der nieuwe leden; Verslag van den lsten secretaris over het jaar 1917/'18. Verslag van den penningmeester over het jaar 1917; Verslag der commissie tot het nazien der rekening van den penningmeester; Benoeming eener commissie tot het naaien der rekening van den penningmeester over het jaar 1918Verkiezing van twee leden van het bestuurBespreking van de plaats, waar de eerstvolgende jaarlijksche al- gemeene vergadering zal worden gehoudenVoor stellen en mededeelingen van het bestuur en van commissiën, enz. 'sNamiddags 2*/, uur: „De invloed van den oorlog op de sterfte in Nederland." Rapporteurs: Mr. H. W. Methorst, Directeur van het Centraalbureau voor de Statistiek te 's GravenhageDr. R. H. Saltet, Hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Na afloop der vergadering bezoek aan den Gemeentelijken Woningbouw en aan de woningen van de N. V. Volkshuisvesting I en II. Opgaven van deelneming vóór 4 uur aan het bureau der Regelingscommissie (Amicitia). •s Avonds 8 uurOfficieele ontvangst van het Congres door het Gemeentebestuur van Amers foort ten stadhuize (Westsingel 7). 's Avonds 81/, uur: Concert in de Buiten- societeit, het Congres aangeboden door de Ver- eeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer. Zaterdag 7 September, 's voormiddags 10 uur „Het ontwerp-Voedselkeuringswet". PraeadviseursDr. L. E. Goester, Inspecteur van de Volksgezondheid, te 's GravenhageDr. H. Markus en Dr. H. Schornagel, Hoogleeraren aan de VeeartsenijkundigeHoogeschoolte Utrecht; Dr. H. G. Ringeling, Directeur van den Gemeente lijken Gezondheidsdienst te Amsterdam en W. Storm van Leeuwen, Conservator aan het Phar- macologuch Instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht; Dr. H. W. Salomonson, Bestuurslid der Vereeniging van Hoofden van Particuliere Labo ratoria te Amsterdam. 's Namiddags 2 uur: „De aanstelling van een technisch ambtenaar ten behoeve van de Gezond heidscommissie". Praeadviseur (namens de Gezondheidscommissie gezeteld te Brielle)P. F. van der Wallen, Voor zitter dier Gezondheidscommissie. 's Namiddags 4 uur: Rondvraag. Sluiting van het Congres. Na de sluiting van het Congres bezoek aan de twee Belgische dorpen. Opgaven van deelneming vóór 4 uur aan het bureau der Regelingscom missie (Amicitia). Aansluitend aan dit bezoek:'s Namiddags 61/, uur Gemeenschappelijke maaltijd in Hotel-Pension „Birkhoven". 's Avonds na afloop van den maaltijdGezellig samenzijn in Birkhoven, ev. Buitensocicteit. Zondag 8 September, 'svoormiddags 9'/,uur: Per Ooster-Stoomtram naar Soesterberg, bezAek aan het Interneeringskamp; daarna tweede ont bijt (voor eigen rekening) te Huis „ten Halve". Vertrek per trein of tram in verschillende rich tingen. De buitensocieteit „Amicitia" (Plantsoen), de Binnensocieteit „Concordia" (Langestraat) en de Vereeniging „Het Valkje" (Valkestraat) hebben gedurende de congresdagen hare lokalen welwil lend toegankelijk gesteld voor de leden van het Congres. Op Vrijdag 6 September zal voor de leden die zulks mochten wenscben, gelegenheid bestaan om het middagmaal, desgewenscht vischmaaltijd, te gebruiken in de op bijgaande lijst vermelde restaurants. Gedurende de schorsing der vergadering op Zaterdag 7 September zal voor de leden die zulks mochten wenschen, gelegenheid bestaan om het tweede ontbijt te gebruiken in de Sociëteit „Amicitia". Broodkaarten meebrengen Voor het lidmaatschap van het Gezondheids congres (contributie f 5.wende men zich tot Dr. H. Markus te Utrecht, of tot den heer A. M. E. des Tombe te Amersfoort Ieder lid ontvangt maandelijks het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne en heeft toegang tot de vergaderingen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 2 Aug. tot en met 8 Aug. 1918. GeborenWilbelmina, d. van Rei- nier Kok en Adriana Staal. Fre- derik, z. van Hendrik Jan van de Straat en Wilhelmina Catharina Maria Otto. Hendrik Jan, z. van Berend Jan Grobbink en Jannetje Maria Pott. Hendrik, z. van Kornelis Hulleman en Hendrika Brinkman. Maria Helena, d. van Jobannes Hubertus Jaos en Maria Helena de Jager. Jeanne Adelioe Elise, d. van Eugène Lambert Christian Bellis en Maria Alphonsine Taverne. Johannes Gerardus, z. van Gerardus Hazelaar en Gerritje Jansen, Wilhelmina Jacoba Johanna, d. «an Cornelis Hu bertus Lablans en Everarda Poort. Cornelia Dina Margaretba, d. van Bartholomeus Beuken en Maria Cor nelia Kerkhof. Antonius Gerardus Cornelis, z. van Bartholomeus Beuken en Maria Cornelia Kerkhof. Andrée Germaine, d. van Jules Matbieu Hau- notte en Josephine Antoinette Goset. Johanna, d. van Willem Walet en Gei ritje Bions. Hendrik, z. van Klaas van Dijkhuizen en Stijntje van Ginkel. Antoon, z. van Wouter Wismeijer en Teuntje v. der Meijden. Petronella Wilhelmina, d. van Berend J. van Petersen en Nesia van Tongerlo. Julia Emilie Augustine, d. van Charles Jean Baptiste Auguste Gourdet en Dorothée Van Acker. Gilberte Julia, d. van Leon Jules Bleret en Yvonne Marcelline Gusta- vine Ghislaine Martin. Elisabeth, d. van Anton v. Ouwerkerk en Geer- truida Bonsel. CorneliaWilleroijntje, d. van Wouter Buis en Anna Schou ten. Cornelia Hendrika Gijsberta. d. van Hendrikus van Valkenboef en Anna Maria Johanna v. Rossum. Thomas Cornelis, z. van Thomas Gouw en Cornelia Hamers. Jacoba, d. van Albert Jansen en Cornelia Wil helmina ten Hoven. Ondertrouwd Helmert de Mots en Dirkje van Beek. Jan Geerling en Jansje Jepkes Franciscus Marie Blomjous en Alberta Witteveen Wikke Hoekstra en Aaltje Nieuweo- buis Anton Henri Philip Schaap en Evertje van den Hoorn Hendrik Veenendaal en Elisabeth Wilhelmina Klee. Gehuwd Theodorus Franciscus Jo- sepbus Scbintz en Wilbelmina Johanna Hendrika Nieuwland Jan van Doorneveld en Hendrina Christina Uitzinger Bernardus Voskuilen en Everarda Catrina Bakker Gerrit Doornekamp en Jacoba Johanna Kraan Aalbertus Ruitenbeek en Hendrika Wagensveld Peter Hagenbeuk en Andrea Louise Allis. Overleden Elisabeth Overeem, oud 2 w. Geertruida Gerritje ten Kulve, oud 2 mnd. Geertruida Antonia van Doukelaar, oud 88 jr., wed. van Hermanus Jacobus Wiedenbrugge Hendrikus Wevers, oud 19 jr., ongeh. Martinus Lyfijt, oud 57 jr., ongeh. Arnoldus van Nimwegen, oud 9 mnd. Hendrika Quick, oud 30 jr., wed. van Joban Eduard Frederik Ha genbeuk Adolpbine Augustina Hooft oud 5 jr., Marinus Loman, 7 mnd. Dirk van der Lek, 20 jr., ongeh Helmich Jan Tulp, 19 jr., ongeh Abraham In 't Velt, 22 j., ongeh Bernbard Deckers, 20 jr., ongeh. Hendrik Nicolaas Prins, 38 jr., echtg. van Evertje Gijsbertse Cornelis van der Logt, 68 jr., echtg. van Maasje van Winsenburg Hester Maria Alijda van Wilpen, 58 jr., echtg. van Cornelis van Koot Johannes Bapista Rumoldus Maatjens, 20 jr., ongeh. Johanna Franijoise Odilia Hendrika Hartogh Heys, 70 jr., echtg. v. August Marie Tromp van Holst. Woudenberg. Geboren: Anna, d. vanJandeBree en Aartje Kleinveld. Ondertrouwd: Barend Bloemendal, 23 j. en Gijsbertje van Doorn, 20 j. Overleden: Jan Albert van Idde- kinge Hofkamp, weduwn. van Anna Jeannette Geerling, 64 j. Frank Blaauwendraad, geh. met Maria Raven horst, 68 j. Plaatwerken. De wereldoorlog waarmede we thans reeds het vijfde jaar zijn ingetreden, heeft niet het minst aan de geïllu streerde pers een breed arbeidsveld gegeven. Zoo talloos vele zijn de fotographiscbe opnamen, dat de reeds jaren op de leestafel verschijnende periodieken, als «Prins», «Wereldkroniek*, «Leven*, om nog niet te spreken van de buiten- landscbe illustraties, er week in week uit a.h.w. vol van staan, en nog steeds bonderden aangeboden clicbé's moeten ter zijde leggen. Mede in verband daarmee kan bet ons dan ook niet verwonderen, dat van de zijde der oorlogvoerende mogend- beden speciale oorlogsillustraties in bet licht zijn gegeven. Het meeiendeel van deze wordt steeds gratis ter beschikking van be langstellenden gesteld, en we durven er ons niet aan wagen om slechts bij benadering de kosten daarvan te be rekenen. Immers het mag gezegd, dat som mige van deze illustraties meester stukken van typograpbische en litbo- graphische kunst kunnen worden genoemd. We willen hier de aandacht van onze lezers vestigen op enkele plaat werken, die door hun keurige uit voering in de allereerste plaats ons schoonheidsgevoel mochten streelen. Ze bebooren dan ook niet tot die propagandaleciuur, die met wagon ladingen over het land wordt verspreid, doch meer aan een uitgelezen publiek worden toegezonden. We doelen hier niet in de eerste plaats op foto's van het slagveld of schoon we hier toch een enkele bundel van noemen willen, doch voornamelijk die betreffende groote bouwwerken en andere kunstschatten, die in het vijandelijke land zijn aangetroffen. Zoo ligt bier voor ons een keurige beschrijving van bet museum «Au Pauvre Diable* te Maubeuge. Dit museum is ontstaan doordat het Duitscbe Commando last gaf de kunst schatten uitSt Quentin naar Maubeuge over te brengen, dewijl bet te voorzien was, dat met bet verleggen der Duitscbe linie er van St. Quentin geen steen op den anderen zou worden gelaten, welk inzicht juist bleek te zijn; immers de geschiedenis heeft bewezen hoe het Engelscbe en Fransche geschut deze stad tot een puinhoop hebben gemaakt. Zonder twijfel zal deze overbrenging van kunstschatten door een zekere categorie van menschen als een brutale roof worden gestempeld, iemand die nucbter van oordeel is boude het zeker met mij daarvoor, dat beter dan door ruw geweld verwoest, deze waarde volle kunstproducten vooralsnog in banden der Duitscbers kunnen blijven, om later aan den reebtmatigen eigenaar te worden teruggegeven. Circa 27 bladzijden zijn in dit boek werk aan de beschrijving van het museum en zijne geschiedenis gewijd, terwijl daarop een groot aantal foto's volgen van beeldhouwwerken, schilde rijen, teekeningen, tapijten, meubelen enz. Het geheel maakt een keurigey in druk, en we achten dit boek dan ook uitnemend geschikt om den kunstzin van het volk te veredelen en de oogen te openen voor een schat van arche ologie die er in zuivere taal uit spreekt. Een tweede fotoserie brengt ons op een plaats achter het front waar vriend en vijand hun eeuwigen slaap slapen. Het doet ons een aantal herinnerings monumenten zien, die opgericht zyn op het graf van gevallen belden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2