NIEUWE Nieuws- foor da en Advertentieblad FrOFincta Utrecht. No. 57. Zaterdag 24 Augustus 1"SS. 47e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Gemeenteraad. EENE flUÉSAILLIANCE Amersfoortsche ourant r,;*.v, jwF ■S'-- itólNS»! r ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechte Zaterdags. Uitgever O. J. SLOTHOUWER BureauLansestraat 77. Telephoonn. 60. ADVERT ENTJËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Om balf 3 Dinsdagmiddag kwamen onze gemeenteraadsleden bijeen onder voorzitterschap van den heer N. Veis Heijn, loco-burgemeester. Afwezig waren de heeren Stadig, Houbaer en wethouder Eysink. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der votige ver gadering worden vastgesteld. Mededeelmg wordt gedaan van de volgende ingekomen stukken: Afschrift van het besluit van Gedep. Staten van Utrecht dd. 8 Juli 1918, waai bij wordt goedgekeurd het Raads besluit dd. 2G Maart 1918 tot aan koop van het fabi ieksgebouw der voormalige stoomschoenfabriek »De Eenhoorn» aan de Papen hofstede met kantoren en winkelruimte aan de Lavendelstraat. Voor kennisgeving aangenomen. Afscbiift van het besluit van Gedep. Staten dd. 15 Juli 1918, waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit dd. 10 Juli 1918 tol bet aangaan van een geldleening groot f 2.000 000 tegen een rente van 5 pCt. 's jaars af te lossen in ten hoogste 50 jaar. Voor kennisgeving aangenomen. Afschtift van liet besluit van Ge deputeerde Staten van Utrecht dd. 22 Juli 1918, waarbij wordt goedge keurd bet eerste en tweede gedeelte van het primitief kohier, benevens het eerste suppletoir kohier tot bef fing der plaatselijke directe inkom stenbelasting over 1918.Voor ken nisgeving aangenomen. Brief van den Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht dd. 7 Augustus 1918, houdende toezen ding van een uittreksel uit het Konink lijk besluit dd. 1 Augustus 1918 No. 29 tot herbenoeming van den beer mr. J. C. graaf van Randwijck, tot burgemeester dezer gemeente. Voor kennisgeving aangenomeu. Brief van den Commissaris tier Koningin in de provincie Utrecht dd. 0 Augustus 1918. houdende mede deelmg dat door den heer mr. J. C. graaf van Randwijck de eeden be doeld in art 05 der Gemeentewet zijn afgelegd. Voor kennisgeving aan genomen. Afschrift van het Besluit van Ge deputeerde Staten van Utrecht dd 5 Augustus 1918, waarbij naar aan leiding der door K. Veenendaal inge diende reclame diens aanslag in de gemeentelijke inkomstenbelasting over 1917 is teruggebracht naar een jaar- lijksch zuiver inkomen van f 1500. Voor kennisgeving aangenomen. Afschrift van het besluit van Ged. Staten van Utrecht, d.d. 8 Juli 1918, waarbij met handhaving van hot be streden besluit van den raad, d.d. 29 Januari 1918 tot afwijzende be schikking op de reclame van H. van Hensbergen tegen zijn aanslag in de gemeentelijke inkomstenbelasting over 1917, het daartegen dooi' reclamant ingestelde beroep ongegrond is ver klaard. Voor kennisgeving aan genomen. Afschrift van het besluit van Gedep. Staten van Utrecht, d.d. 13 Augustus 1918, waarbij de goedkeuring wordt onthouden aan de raadsbe sluiten d d. 28 Mei 1918 tot ver hooging van het toegepaste crediet voor den bouw van ar beidersworiingen aan de Flier'oeekstraat en Achter de Kamp. Voor kennisgeving aange nomen. Adres d.d. 13 Juli 1918 van de N.V. Dagblad en Drukkerij »Het Centrum" houdende verzoek voor hel j plaatsen der distributie-berichten dezer gemeente betreffende een tegemoet- 1 koming op nader overeen te koinen condities ter verstrekken. Ter af doening in handen van B. en W. Adres d.d. 11 Juli 1918 van de agenten van politie 3e klasse, hou dende verzoek hun salaris ti.et f5 per week te verhoogen, het uurloon voor extra dienst te brengen van f0.25 op f 0.40 en het kleedtnggeld nader te bepalen op f75. Naar B. en W. om advies. Adres d.d. 8 Augustus 1918 van H. Musman, houdende verzoek hem van gemeentewege 12 KG. carbid te verstrekken a f 0 3ö'/i per K G. Ter 'afdoening in handen van B. en W. Adres d.d. 10 Augustus 1913 van de R.K. Openbare Leeszaal en Biblio theek houdende verzoek de jaarlijk- sche subsidie ten behoeve dier in stelling te verhoogen met f500 en alzoo nader te bepalen op 1250. Naar B. en W. om advies. Adres d.d. I Augustus 1918 van het Hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van Gemeenteambte naren, houdende verzoek een bedrag toe te zeggen voor het grondkapitaal der stichting voor een rustoord voor gemeenteambtenaren. Naar B. en W. om advies. Adres d.d. 15 Augustus 1918 van het Bestuur der afd. Amersfoort van den Nederl. Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven, het Bestuur der afd. Amersfoort van den Algem. Ned. Ambtenaarsbond en iiet Bestuur der afd. Amersfoort van den Bond van gemeente-politiebeambten in Nederland, houdende verzoek als nog een zoodanig besluit te willen nemen, dat het georganiseerd overleg met betrekking tot de salarisregeling eri rechtspositie der gemeenteambte- naien worde geregeld op een wijze, welke het hunnen organisaiies mogelijk maakt aan dat overleg mede te wer ken. Naar B. en W. om advies. Adtes d d. 9 Augustus 1918 vau het Bestuur der afd Amersfoort van den Bond van Politie-personeel in Neder land, houdende verzoek om in afwach ting van de reeds aangevraagde tiac- tements-verhocging aan elk van het petsoneel 0 weken extra tractement uit te keeten. Naar B. en W. om advies. Adres d.d. 8 Augustus 1918 van B. van 't Eind, houdende verzoek hem ontheffing te verleenen van de riool belasting voor zijn perceel aan de Snouckaertlaan. Naar B. en W. om advies. Adres d.d. 22 Juli 1918 van W. Ailar, houdende verzoek om hem den melkioeslag over het tijdvak 10 tot en met 10 Februari ten bedrage van f1512 alsnog uit te betalen. Naar B. en W. om advies. Adres d.d. 29 Juli 1918 van gebr. Wassink, houdende verzoek om eene schadeloosstelling wegens een dooi ben gemaakte fout bij het opmaken der begrooting voot den aanleg en rioleering der Tuinstraat, tengevolge waarvan hunne inschrijving aanmer kelijk lager was dan van hunnen op volger. Naar B. en W. om advies. Adres ingekomen 30 Juli 1918 van bet Bestuur der afd. Amersloort van den Ned. R. K. Bond van personeel iu dienst van openbare lichamen en bedrijven »St. Paulustt houdende ver zoek om do samenstelling der Com missie voor 't overleg met betiekking tol de salaris-regeling en de rechts positie der gemeenteambtenaren zoo danig te wijzigen in overleg met de organisaties, waardoor de bezwaren tol deelneming daaraan komen te ver vallen. De heer Kroes zou gaarne aan 't verzoek willen voldoen. Hel toelaten van groeps-organisaties kan z.i. niet gunstig op de samenleving werken. De Voorzitter zegt overweging toe. Naar B. en VV. om advies. Motie d.d. 15 Augu-tus 1918 van de besturen van Mandei en Nijverheid« en »de Hanzecc waarin krachtig wordt geprotesteerd tegen de huns inziens onnoodige inmenging van het Ge meentebestuur in het Winkelbedrijf. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van B. en W. d.d. 18 Juli 1918, houdende het voorstel om gunstig te beschikken op veizoek van L. A. de Vries om voor de berekening der gas- prijzen in eene lagere klasse te mogen worden geplaatst, zulks in verband met de verlaging van zijn aanslag in de gemeentelijke inkomstenbelasting. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van B. en W. dd. 10 Augustus 1918, waarbij zij met opgaaf der redenen mededeelen, dat aan de Di rectie der H. IJ. S. M. is bericht, dat B. en W. voorloopig de verbreeding van den spoorwegovergang bij den Leusder weg wenschen achterwege te laten. Voor kennisgeving aange nomen. Brief van B. en W. d.d. 23 Juli 1918, waarbij zij machtiging verzoeken op de door hen aangegeven wijze bet vakonderwijs te bevorderen. Te behandelen in de volgende ver gadering. Voorstel van B. en W. inzake reorganisatie van het lager en meer uitgebreid lager onderwijs en eene nota ter geleide van dat voorstel. Te behandelen in de volgende ver gadering. Schrijven d.d. 11 Juli 1918 van het Bestuur der afd. Amersfoort van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen, waarin wordt aange drongen in geen geval den Minister van Landbouw te adviseereu weder over te gaan tot een distributie van aardappelen als het vorig jaar beeft plaats gehad en veeleer hem aan te raden den pat ticuheren opslag zoo veel mogelijk te bevorderen. Voor kennisgeving aangenomen. Voorstel van B. eu W. tol verweer tegen het cassatie-beroep van de Utrechtsche Waterleiding Maatschappij tegen het arrest vau hel Gerechts hof te Amsterdam d.d. 29Apul 1918. Wordt goedgekeurd. Adres d.d. 10 Augustus 1918 van C. A. Scholten e.a., houdende ver zoek orn alsnog de huizen aan den Everard Meijsterweg aan de gas leiding aan te sluiten. Om advies naar B. on W. Adres d d. 19 Augustus 1918 van de afd. Amersfoort en Omstreken van den Bond van Nederlandsche FEU-IL.LETQ3ST. 29) Wel stonden alle voor 't publiek toegankelijke vermakelijkheden in 't bereik van zijn beurs, maar zijne zaken vergunden hem niet altijd den tijd aan den kautoorarbeid te onttrekken. Het juk drukte hem hoe langer hoe meer, en er ging nauwelijks een dag voorbij, of hij betreurde het, door eene zinne lijke verblinding, die hij met den naam van liefde bestempeld had, eigenzinnig te hebben volhard in de volvoering van een voornemen, dat bem van alle kanten, hoewel op verschillende gron den ontraden was geworden. De eenige bij wien hij zijn bart lucht had kunnen geven, zijn neef en vriend, Gerard Oudsteen, was daarvoor te veraf, terwijl bij te hooghartig was om zijn leed aan vreemden te klagen. Zijne zusters hadden den omgang met hem afgebroken, althans als hij, zooals nog aanvankelijk, haar bezocht, werd hij op die koel beleefde wijze ontvangen, die men in de wereld tegen over lieden, wien men niet genegen is, bezigt. Aan de huizen waar men hem voor heen, in den waan veikeercnde dat hij ongetrouwd was, gaarne zag verschijnen, was hij met een herhaald vniet thuis» of »beleta teruggewezen, zoodat hij zich tevreden moest stellen mal het gezelschap van lieden in sociëteiten en kufli.ibuizen en Saartje op hare uit gangen hij Zomer en zijn vrienden, of naar publieke plaatsen te vergezellen Op zichzelf was bem hel aanhooren van goede muziek en belangwekkende of geestige tooneelstukken geenszins on gevallig, maar de opschik, de beweeg lijkheid en luidruchtigheid van zijne vrouw trokken de algemeerie aandacht en maakten hem tot een mikpunt van de spottende blikken zijner bekenden, die hem uitlachten wegens de dwaas heid die bij huns inziens begaan had door zich wettig aan zulk eene vrouw te verbinden. Zooveel mogelijk trok hij zich dan ook, achter baar in eene loge gezeten, iu het halfduister terug. Of schoon hij zelf niet gezien kon worden wist men spoedig dat bet zijne vrouw was, en schaamde hij zich, dat zij zich zoo weinig welvoegelijk in het publiek gedroeg. Zelfs iu dit betrekkelijke kleinigheden werd hij telkens aan zijne rnésailltance berinnetd. XIII. MEVROUW VAN ASPEREN. Zekeren avond verscheen in den schouwburg in de loge tegenover die waarin Ftlip achter Saartje zat, eene jonge vrouw, wier aanblik zijn hart heviger deed kloppen dan hij ver meende dat nog mogelijk was. Wij behoeven nauwelijks te zeggen dal die viouw Clara van Tei linden thans mevrouw van Aspereo wa°. Even schoon als voorheen, was echter de glimlach die Ftlip zoozeer in haar bewonderd had, verdwenen. Een weemoedige trek had hem ver vangen. De bejaarde man, die haar vergezelde en ontegenzeggelijk de heer van Asperen was, opmerkende, fluis terde de ijdelheid Filip in, dat die man nooit dien glimlach aanschouwd zou hebben en dat de treurige trek in rechtstreeks verband stond met de ontdekking dat hate vereeniging met hem een onbereikbaar geluk was. Werkelijk was dat zoo. Het baar door Jhr George gebrachte bericht, welk een onoverkomelijke hinderpaal hen scheidde, had een diepe wond aan Clara's hait geslagen, en het was niet zonder moeite geweest, dat men baar later had kunnen overreden met den heer van Asperen een mariagederaison aan te gaan. De heer en mevrouw van Asperen woonden op een landgoed in Gelder land. Vandaar dat Filip Clara nog niet terug had gezien. Thans hielden zij tijdelijk verblijf te Amsterdam, waar de heer van Asperen beproeven wilde door eene speciale behandeling her stelling te vinden van een ziekelijken toestand, waarvoor die van buiten- landsche artsen, van water en bad kuren, nutteloos hadden gebleken te zijn. Clata vervulde dan ook bij hem de betrekking van liefdezuster, eerie taak, die zij met de meeste toewijding ver vulde en die haar minder tegenstond dan liefdebetooningen te moeten be antwoorden tn strijd met hate ga- I voelens, die nog altijd Filip genegen waren gebleven; niettegenstaande dat zij hem niet kon vrijpleiten een onedel spel met haai gespeeld te hebben door 't verzwijgen van eene maatschappe lijke positie, die hunne vereeniging onmogelijk maakte. Clara had,alvorens zich aan den heer van Aspeten te ver binden, hem bekend, hoe on waai dig Filip vau Hermelo ook wezen mocht, zij niet opgehouden had hem te be minnen. Van Asperen had een te goeden dunk van hare deugdzame grondbeginselen, om voor de eer van zijn naam bevreesd te zijn, terwijl hij genoeg eigenliefde had om te hopen door toewijding en het voldoen van hare begeerten hare genegenheid te zullen winnen. Toen zij trouwden was hij nog gezondde ziekelijke toestand die hem een veel ouder voorkomen gaf dan zijne jaren, was echter reeds kort daarna ontstaan. Dat van het oogenblik af, dat de heer en mevrouw van Asperen plaats in hunne loge genomen hadden, Filip's tooneelkijker niet meer naar de zan gers gericht werd, zullen wij wel niet behoeven tezeggen. Was het gewoonlijk

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1