Bet keeren m liejsti DE OORLOG. TH? AMERICAN STOPPAGÏCo. Filial 24 ZaflelstraatüTRECHT. Colbertcostanm13- gld Demi-s^»WL-^n^'T50 gekleed costanm 16.— Uniform 16.— Plaatselijk Nieuws. Onderwijzers, houdende verzoek het aan de Onderwijzers ingevolge de wet van 23 Februari toekomend be- drag bij voorschot uit de gemeente' kas uit te keeren. Om advies naar B, en W. Tot tijdelijk leeraar in de natuur kunde aan de Burgei avondschool wordt benoemd de beer F. Faber en lot lijdelijk leeraar in 't lijnteekenen aari diezelfde school de heer H. Mooyen Jr. Bij de benoeming van een tijdelijk leeraar(ares) in de oude talen verkiijgt Mej. P. J. Wind 11 en de beer J. D. L. de Vries 5 stemmen, zoodat Mpj. Wind is benoemd. Beiden zijn candi- daat in de klassieke letteren te Utrcht Tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan't Gymnasium wordt benoemd de beer dr. H. M. Plas. 't Voorstel om eervol ontslag te verleenen aan den heer J. Visser als lid der Commissie van Toezicht op het M. O. wordt z. d. of b. st. aange nomen, terwijl lot plaatsvervanger des beeren Visser voorn, wordt benoemd de heer F. J. C. baron van Harden- broek met 14 st. tegen 1 op mevr. Bijleveld en 1 op den beer Holland Ook aan mevr. ToxopëusStopper.- daal wordt eervol ontslag verleend als lid der Comm. van Toez. op het I. o. De samenstelling tot opgave van 3 leden van 't college van zetters is als volgt H. Noorman, J. van Wessum, C. Prins, R. van Dijk, H. C. van Dijk en B. Brom. De Instructie-wijziging voor den sluis wachter aan 't kleine Spui wordt z. d. of h. st. goedgekeurd. Hieidoor wordt deze aansprakelijk gesteld voor de be diening der sluizen, terwijl hij moet zorgen voor behooilijke ververscbing der binnengrachten en 'top peil hou den daarvan op minstens 0 60 M. pl. N. A P. Aan 't verzoek der Amersfoortscbe Politie-Vereeoiging om 1 uur loon voor brandwacbtdiensten, thans f0.25, te willen verhoogen, wordt z d. aan genomen, en bepaald op f0.50. Het voorstel tot aankoop van een schuur met grond van W. J. Gerrit sen in 't belang der huisvesting pas seert z. d. of h. st. den voorzitters hamer, evenzoo dat tot aankoop van een complex buizen aan de Helle straat en St. Jorisstraat van A. van den Berg. Van G. J Sasbach aan den Uirecbtscbenweg wordt besloten grond aan te koopen, waarop een pakhuis, dat met zeer weinig kosten voor een posthuis van den Reinigings dienst is in te richten. Eveneens wordt besloten z. d. of h. st. tot aankoop van een strook grond aan 't St. Janskerkhof van B. H. Lensing. Bij 't voorstel tol aankoop van een tweetal woningen aan de Hellestraat van H. en A. Martens in 't belang der Volkshuisvesting vraagt de heer Van Nijnatten of juist is. dat deze panden een half jaar geleden voor f 600 minder zijn aangeboden. De heer Jorissen stemt dit toe, doch de tijdsduur is wat langer. De perceelen gingen in publieke veiling ook te hoog. Thans worden ze aan geboden voor f 2600. De beer Hofland zegt, dat er ge marchandeerd is en vindt dat geen manier van handelen en verzoekt den wethouder die wijze van doen te ver dedigen. Wethouder Jorissen wenscht 't ge beurde niet te verdedigen, omdat 't niet te verdedigen is. De heer Van Kalken vraagt: is de aankoop gewenscht of niet, zoo ja, dan ook voorstemmen en niet op een paar honderd gulden zien. De heer Van Nijnatten zegt, dat de Raad toch controle moet oefenen. Hij vindt de prijs vau f 600 te hoog en zal tegenstemmen. Het voorstel wordt aangenomen met 15 legen 1 stem. Het voorstel van B. en W. tot verhuur van een huis met schuur en bouwland aan den Lseltscben weg aan B. van den Hengel wordt z. d. of h. st. aangenomen. Ten behoeve der gemeenteleiniging werd besloten in Oct. 1917 tot aan koop van 't gebouw »de Zaaier." In verband met de geringe gelde- met zekere onverschilligheid dat hij zijne vrouw naar den schouwburg ge leidde, nu zag bij met verlangen den volgenden opera-avond tegemoet. Dit maal wachtte bij niet af dat Saartje den wenscb te kennen gaf de opvoering bij te wonen; zonder bare aanmoedi ging had hij zich al reeds verzekerd plaats in dezelfde loge te kunnen krijgen. (Wordt vervolgd.) iijke vergoeding, die door den con cierge Gernt van den Brink alhier wegens het schoonhouden der kan toorlokalen en het des winters aan leggen der kachels genoten wordt komt het B. en W. wenscbelijk voor aan dien concierge een tweetal vertrekken van het gebouw kosteloos ter be woning te verstrekken, wordt z. d of h. st. goedgekeuid. Missive van B. en W. in zake verleenen van toestemming aan de Afd. Amersfoort van den J.G. O. B tot 't kampeeren op gemeente-terrein. De heer Leinweber vindt dit voor stel mosterd na den maaltijd, daar dit kampeeren plaats vond van 1018 Augustus. De Voorzitter antwoordt, dat toch de goedkeuring van den Raad ver- eischt wordt. Z. h. st. goedgekeurd. De heer Leinweber verzoekt aanteekening te hebben tegengestemd. Het voorstel tot oprichting van eeo stichting voor exploitatie van ge meente-woningen wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. De beer Van Nijnatten verzoekt in lichtingen omtrent 't crediet van f 100, gevraagd door de commissie van onderzoek inzake gemeentelijken woningbouw. De heer Kroes deelt mede, dat reis kosten moeten vergoed worden aan hen, die buiten Amersfoort wonende, gehoord moeten worden en voor reizen door de leden gedaan. Het voorstel wotdt z. b. st. aan genomen. Het voorstel om B. en W. te mach tigen mede te werken tot stichting van eene afdeeling Utrecht van de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten wordt z. d. of h. st. aange nomen. B. en W. stellen voor op 't adres der Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding tot stichting van een gemeentelijk crematorium te berich ten, dat er geen tedenen zijn om van gemeentewege alhier een crematorium te stichten. Conform besloten. De Vereeniging van Gasfabrikariten in Nederland verzoekt door het ver leenen van een jaarlijksche subsidie, geëvenredigd aan de normale jaar productie. de Vereeniging te steunen in de bestrijding van kosten van werk zaamheden en bemoeiingen, welke strekken ten bate van de gasbedrij ven. Uit de overgelegde memorie van toelichting blijkt B. en W. dat de Veree niging in bet belang der gasbedrijven werkzaam is, terwijl een nader onder zoek de overtuiging schenkt, dal ftnancieele steun van Gemeeutewege wenscbelijk is. Op grond biervan stellen B. en W. oor, aan het Bestuur van vooi melde vereeniging tot wederopzegging eene jaarlijksche subsidie te verleenen van f85 De heer Leinweber zegt, dat gen Vereeniging f8000 aan contributie ontvangt. De clou der algern. ver gadering is een diner en een rijtoer, en daarvoor subsidie te verleenen vindt spr. niet noodig. De heer Van Nijnatten vet wijst naar 't volgende voorstel, dat bepaalt geen subsidie te veileenen als niet de boeken der vereeniging worden overgelegd. Hij wil eerst nagaan of de Vereeniging voorn, wel aan de gestelde voorwaarden voldoet. De Voorzitter, bekend met 't wetk der ver., zegt dat deze met ernst werkt en veel doet voor 't belang der bedrijven. Hierbij wijst spr. op de regeling van den verkoop van zwavelzure ammoniak. Wij weten dus al of de vereeniging aan de voor waarden voldoet. De heer Hofland acht 't beter, dat de gemeentebesturen lid zijn en niet do gasdirecteureri persoonlijk. Het voorstel wordt verworpen met 7 tegen 9 stemmen. Het voorstel om de voorwaarden te herzien, waaronder aan vereeni- gingen eo instellingen, werkzaam in t algemeen belang, subsidiën worden verleend aan de gemeentekas wordt z. d. of h. st. aangenomen. Deze voorwaarden zijn. dat dever- eenigiogen enz. boeken en bescheiden moeten overleggen opdat B. en W. zich kunnen overtuigen, dat de sub sidie goed besteed wordt, noodig is en strekt tot 't algemeen belang. Het voorstel, punt 25 der agenda, passeert zonder meer 's voorzitters hamer. Dat om aan B. en W. een crediet te verleenen voor den bouw van een 4 stands-urinoir aan den Zuidsingel en voor het verplaatsen van het daar aanwezige urinoir naar het plantsoen, ho-k St. Andriesstraat, vindt bij den heer Hofland eenige bestrijding. De plaats acht de heer Hofland minder geschikt. De Voorzitter antwoordt, dat deze moeilijk te veranderen is. Conform T voorstel van B. en W besloten. Hierna wordt f500.beschikbaar gesteld voor 't baggeren van de haven Het adres van H. Voskuilen c.s. in verband met de slechte afwatering der Achter bergstraat, noopt de heereu Leinweber en Van Kalken te wijzen op den zeer slechten toestand van den Leusderweg. Belden dringen aan op spoedig ingrijpen. Het advies van B. en W. op 't schiij ven van den Ned. R. K. textielarbei- dersbond inzake steunregeling heeft den heer Nieuwendijk teleurgesteld De menschen zouden graag weten waarop zij aan kunnen. Waarom gaat men niet met 't steuncomité in zee 7 vraagt spreker. Wethouder Jorissen zegt dat men zich niet beroepen kan op Enschede en Hengelo. Het voorstel wordt z. b. st. aange nomen. Het stuk betreffende 't geven van verlof op R. K. feestdagen heeft den heer Kroes te laat bereikt, om nog een voorstel te doen. Maar dat op 29 Juni aan Van Hagelen 60 cl. is gekort op zijn loon, frappeerde spr De Voorzitter zegt, dat liter een abuis heeft plaats gehad. Missive van Burgemeester en Wet houders, houdende mededeeling om trent de regeling van het terleenen van melktoeslag. De heer Van Nijnatten verheugt zich, dat in Den Haag geen welstands grens wordt gesteld. De redactie van het stuk acht spr. zeer onduidelijk. Het voorstel wuidt z. b. st. aange nomen. Het voorste! betreffende den bouw van 51 ééngezins-woningen aan den Arnhemschen weg wordt aangenomen. De agenda-punten 3337 worden z. d. of h. st. aangenomen. Hierna deelt Wethouder Verhoef mede, dat met den nieuwen cursus de klassen 1 en 9 aan school C. moeten gesplitst worden. Voor eén klasse is geen plaats, waarom B. en W. willen trachten de kerkekamer der Remon- strantsche kerk te verkrijgen. De hier voor gevraagde machtiging wordt z. h. st ver leemt. De heer Ouereem wijst er hij de ondvraag op, dat verschillende men schen nog geen aansluiting kunnen krijgen aan de gasleiding. De Voorzitter zegt overweging toe. Wat de verplaatsing van 't inter- neeringskamp betreft, antwour.lt de Voorzitter den beer Nieuwendijk op diens vraag of daar niets aan ledoen is: aan B. en W. is daarvan officieel niets bekend. De heer Hofland verzoekt er op te letten, dat de gasprijs in overeen stemming zij met den aanslag in den H. O. Verder wijst deze op de daden der patrouilles, waardoor 't vrije ver keer wordt belet. De Voorzitter zegt toe, den militai ren commandant te vragen, in der- elijke gevallen de burgerij haars weegs te doen gaan. De heer Hofland vraagt of de Heiligenbergweg nog vóór den winter wordt aangesloten aan het gasbuizen- net. De Voorzitter antwoordt, dat als Wilson terug is, met 't werk zal worden voortgegaan. Deze is thans elders. Hierna wordt de openbare vergade ring gesloten om over te gaan in eene met gesloten deuren. „De weg naar den Vrede". In den «Manchester Guardian' heeft onlangs een uitvoerige gedacbtenwis seling plaats gehad tusschen verschil lende schrijvers ovor het onderwerp «De weg naar den Vrede''. De aanleiding hiertoe was een hoofd artikel in het blad van 17 Juli, waai in gesproken werd van mie ongetwijfeld talrijke en machtige partjjen in Duitschland, die vijandig slaan tegen over het Duitsche imperialisme en die gaarne vrede zouden maken, wanneer zij maar geloofden dat dit zou kunnen geschieden zonder gevaar voor hun nationale veiligheid. In bet blad van 19 Juli schreef Mr. Charles Chapman in een ingezonden stuk, dal de Redactie een algemeenen dienst aan het land zou bewijzen, wanneer zij zou uiteenzetten, waarop deze overtuiging gevestigd was. Mr. Charles Chapman meende, dat dergelijks par tijen in Duitschland herhaaldelijk ge legenheid hadden gehad van haar bestaan te laten blijken, maar dat dit nooit was geschied. In haar eerste artikel had deRedactie van de «Manchester Guardian" voorts op de mogelijkheid gewezen, dat de Geallieerden niet beschikten over een vertegenwoordiger die voor allen te tarnen kon spreken. In bet blad van 20 Juli verscheen een ingezonden stuk van iemand, die teekendo dEx.M.P.' en die betoogde, dat men evenals thans onder Generaal Focb een een beid in de militaire leiding was ver kregen zoo ook hetzelfde bereikt moest worden op diplomatiek gebied. Evenals de Redactie zelf dacht ook deze schrijver hierbij vooral aan Prèsiden Wilson en de wenschelijkheid werd verder uiteengezet, dat President Wilson dan een persoonlijken verte genwoordiger naar Europa zou zenden om in voortdurend contact met de andere Eutente-Regeeringen te blij ven Mr. Charles Chapman zette in de bladen van 22 en 26 Juli de gedach- tenwisseling verder vooit, betoogde hoe de oorlog z.i. is een strijd tusschen twee tegenstrijdige idealen, zoodat de oorlog alleen beëindigd zal kunnen worden wanneer een van deze twee idealen vernietigd zal zijn. Naar zijn meening zou dit alleen kunnen ge beuren door een volledige militaire overwinning der Entente of dooreen revolutie in Duitschland. Tegenover deze beschouwing ver schenen in de bladen van 22 en 25 Juli nieuwe artikelen, resp van een onbekende die zich noemde »G." en van Mr Lansbuiy. De eerste schrijver gaf duidelijk blijk van een objectief inzicht in de psychologio der beide oorlogvoerende partijen en schreef o.a. sliet Duitsche Volk gelooft terecht of ten onrechte, dat Eugelan I weigert anders vrede te sluiten dan met een on voorwaardelijke overgave van Duitsch land en daar do Duitschers in vele opzichten zijn net als wij zelf, zetten zij zich scbiap en trachten zij zich schrap en trachten zij zich zoo goed mogelijk te verdedigen. Misschien ver vloeken zij het militarisme, maar zelfs wanneer dit het geval is, dan is dit toch op het oogenblik bun eenige wapen. De militaire macht maakt gebtuik van den haar geboden gele genheid, zij zorgt dat licht en kennis niet tot het Duitsche volk doordringen en bevorderen de haat en de onwaar heid. Hoe moeten menschen die in zulk een atmospheer leven den toe stand begtijpen, of, wanneer zij deze begrijpen, hoe moeten zjj daaraan uitdrukking geven 7 De veiklaringen van President Wil son zijn duidelijk geweest en de vijand toonde neiging er op te antwoorden, maar noch Engeland noch Frankrijk chenen bereid om de rede inplaats an het geweld te laten spreken en zoo ging de strijd voort. De toestand is die van twee groepen van personen door ^en ijzeren muur van elkander gescheiden, niet in staat met elkander aanraking te komen of elkandeis stemmingen en gevoelens te begrijpen ieder maakt zich de ergste voorstel lingen van de gemeenheden van den ijand, doordat hij zijn conclusies trekt uit verdraaide feiten. Ongetwijfeld be staat er in de vijandelijke landen een groote strooming ten gunste van een verstaridigen vrede In denzelfden geest schrijft Mr. Lansbury, die aandiingt, dat de En tente Regeeringen de vredesvoorwaar den bekend maken, welke, zij bereid zouden zijn aan te bieden aan een democratische Duitsche Rogeering want zooals hij zegt in een vraag lot Mr. Cbapman: «Laten wij eens aan nemen, dat een Duitsche revolutie het regeeiingssysteern der Hobenzollern had weggenomen en dat in plaats daarvan een democi atiscbe regeeting was ingesteldlaten wij eens aannemen ook, dal het verdrag van BrestLi towsk herzien was, en België Fr ankrijk, Servië, Roemenië en Italië ontruimd zouden zijn, is Mr. Chapman dan be reid do Duitsche koloniën aan het democratische Duitschland terug te geven, is bij dan bereid aan het democratische Duitschland beschikking over grondstoffen te geven op voet van volkomen gelijkheid met de En tente-volkeren 7 Is hij dan bereid de Fransche en Italiaanscbe territoriale eischen te beperken tot grondgebied waarvan algemeen va-tstaai, dat het Fransch en Ilaliaansch is? Is hij dan bereid met de nieuwe Duitsche le- geering te spreken over de regeling au dit uitgestrekte grondgebied met i de geweldige hulpbronnen gelegen tusschen Egypte en Indië en verder in bet Oosten, in dien zin dat men aan de Duitsche economische eischen daarbij tegemoet komt?» Mr. Lansbury meent, dat dit de vragen zijn, die diegenen in Duitsch land, die eventueel in verzet tegen hun regecring zouden komen, zich stellen, en wijst er op, dat men van Duitsche Socialisten niet kan eischen, dat zij in verzet komen tegen hun regeering ten gunste van de belangen van imperialisme in de Entente-landen. is een specialiteit waarvan wij hetyifftoiKlpolie hebben. Een twgfilfjarige ondervinding, een tdarijk personeel gewend aan #it werk, benevens eenig en (gewaarborgd materieel ste'f otig in jrfaat vlug en goe^koopisjie^Te veren. De rechtszaak van de Utrechtscbe Waterleiding Maatschappij contra de gemeente Amersfoort komt 6 Septem ber voor den Hoogen Raad. De rechtbank in Utrecbl stelde de Maatschappij in het gelijk, terwijl het gerechtshof te Amsterdam de ge meente Ameisfooit in deze vrij liet uitgaan. De verkoop van bloempjes ten voordeele ■•er Vereeniging tot be vordering der gezondheid in de graphischo vakken heeft j.l. Zondag fll5.72'/i opgebracht. Nog altijd maakt de Spaanscbe griep onder de op de Vlasakkers kampeerende militairen talrijke slacht offers. Bij Kon. Besl. is het aan de gemeente Amersfoort toegekende voorschot uit 's Rijks kas nader be paald op f 100.0Ü0. De Arnersfoorlsche padvinders verwierven met hun sloep »de Eem" op den j I. Maandag te Alkmaar ge houden roeidag, den pi ijs uitgeloofd voor den ploeg, die de verste afstand had afgelegd om den wedsliijd bij te wonen. De heer F. Schutte lid der A. Z en P. C. thans in garnizoen te Amsterdam, behaalde in een aldaar gehouden wedsliijd over 240 M. den Ie prijs bestaande uit den zoogo naamde Obpllbeker met zilveren herinneringsmedaillo, in 3 min. 26'l> sec. Majoor J. G. Leveiland van het 15e reg. infanterie is overgeplaatst naar de stelling Amsterdam. Mejuffrouw To Slöcker van de A. Z. en P. C behaalde in een jl. Donderdag te Zeist gehouden zwem- wedstiijd over 2 K M den 2e prijs. De heer J. van Ooyen slaagde te Haarlem voor bet examen gym nastiek M O. De dienst der Ooster Stoom- trammaatschappij wordt, in verband met de kolenschaarschte begin Sep tember nogmaals aanmerkelijk be perkt. Donderdag is alhier de vijfkamp voor officieren begonnen. Zij telt dit jaar 27 deelnemers Op de Leusder- heide werd met geweer en revolver geschoten, terwijl des namiddags in de zwemplaats achter de cavalerie- kazerne de zwemproef plaats had. De opperbevelhebber van land- en z»emacht beeft geduiende den gehee- len dag de verschillende proeven met zijne tegenwooidigheid vereerd. Bij het 20 dezer te Rotterdam gehouden examen getuigschrift leiders en leidsters van lichaamsoefeningen, laagderi o.a. onze stadgenouien de lames G. S. Th Kunlz, B. C. M. Bremer, en J. W. M. Th. Bremer. zi P >f 3 U a I'l 1

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2