Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. BOEKENTAFEL. man, van de Middenstandspartij, mr. M. W. F. Treub, van deu Eeono- mischen Bond en W. Wijk, van bet Verbond tot Democratiseering der Weermacht, tot de slotsom gekomen, dat er tusscben hen genoeg punten van overeenstemming bestaan, om samenwerking geweuscbt te doen zijn. Zij hebben daarom besloten, zich te vereenigen in een Kamerclub van Neutralen, met behoud van volledige vrijheid voor elk der partijen, om bij verschil van oordeel over speciale punten van Staatsbeleid een eigen standpunt in te nemen en om bij het zich openbaren van diepgaand ver schil van inzicht omtrent onderwerpen van algemeen politiek beleid zich van de club af te scheiden. De club heeft zeven leden. Tot voorzitter is ge kozen de heer mr. M. W. F. Treub. Eenheidssigaren. Naar men verneemt zal de verkoop prijs der eenbeidssigaren niet vijf, doch zes cents bedragen. Het «Eindb. Dagblad® verneemt, dat er groote kans bestaat dat de sigaren- industrie binnen zeer afzienbaren tijd geheel zal worden stopgezet. De maatregelen tegen den ketting- bandel hebben de industrie zelf het zwaarst getroffen. De Regeering heeft zich niet aan onpartijdigen raad ge stoord. En thans heeft, naar men zegt, een onverklaarbare, althans niet bekend gemaakte verwikkeling tusscben de Regeering en de N.U.M. den nekslag aan deze industrie gegeven, tengevolge waarvan de doorvoering van verschil lende maatregelen, die reeds maanden lang in uitzicht werden gesteld, nog altijd op afdoening wacht. Voor duizenden arbeiders en belang hebbenden bij de sigarenindustrie zal de eventueele maatregel weinig minder dan een ramp zijn en men mag hopen, dat de Regeeringslichamen alsnog zeer spoedig tot overeenstemming komen. Vleesch-distributie. Een gerucht, dat bet wel October zal worden, voor met de distributie van rund- en paardenvleescb een be gin wordt gemaakt, noemt het Vad. onjuist. De zaak is vrijwel voor elkaar en wacht nu op de bonboekjes. Zoodra een gemeente met baar bonboekjes gereed is (als prikkel voor de gemeente besturen, om met deze zaak voortgang te maken, is deze regeling getroffen) zal haar bet te distribueeren vleescb worden toegezonden. Het slachten in de weide. Het slachten van vee in de weide, inzonderheid van schapen, neemt sedert de laatste dagen in het Noorden van ons land zulke afmetingen aan, dat men niet meer aan diefstallen, maar aan clandestiene slachterijen gelooft. Van daar, dat vele burge meesters verscherpte maatregelen toe passen. Vervoer van rijwielen. Het vervoer van rijwielen per spoor is weer verboden, behalve als bagage. De beperking van het treinverkeer. Naar aanleiding van berichten, als zou de treinenloop weer aanmerkelijk beperkt worden is het |N. v. d. bij informatie gebleken, dat met Novem ber een nieuwe dienstregeling in werking treedt. Daarin zullen enkele veranderingen gebracht worden, die in den loop van de thans bestaande dienstregeling noodzakelijk zijn ge acht. Enkele treinen zullen bovendien nog uitvallen. Van een aanzienlijke beperking of groote wijzigingen is echter geen sprake. Op sommige baanvakken zal voorts de snelheid, waar die boven de 60 K.M. per uur is, iets verminderen. Op het belangrijke traject Amster damRotterdam zal met dezelfde snelheid gereden worden als thans. Hoewel aangenomen mag worden, dat met 1 October het tarief, dat nu 50 pCt. verhoogd was in de zomer maanden, weer op 20 pCt. gebracht zal worden, is daaromtrent tot dus ver nog geen beslissing genomen. Tengevolge van den voeding3- nood, beeft zich de laatste jaren bet Nu was zijn kind zijn eenig levens doel. Met moederlijke bezorgdheid sloeg bij het voortdurend gade. Diep ter neer geslagen wanneer het eene dier aan de eerste levensperiode eigene ongesteldheden had, doch niet minder met vreugde vervuld als naar de ge tuigenis van bevoegden de ontwikke ling volkomen naar wenscb ging. Wordt wmdyd). werk van school- of kindervoeding in de Nederlandsche gemeenten sterk ontwikkeld, en, werd in normalen tijd méér school- of kindervoeding op ge zette tijden verstrekt uit hoofde van schoolbelangen, in de crisisjaren nood zaakte den voedingsnood en het gevaar van «ondervoeding® meer bijzondere zorg te besteden aan de voeding der jeugd en werd dientengevolge, op uit gebreider schaal en veelal geregeld aan de daarvoor in aanmerking komende kinderen in tal van gemeenten eene goede voeding verstrekt. Den laalsten tijd zelfs hebben vele gemeenten, plus het gewone middagmaal, moeten over gaan tot het verstrekken van een melkontbijt des morgens, wegens on voldoende vet en eiwitvoeding. Duizenden, millioenen zelfs, zijn door particulieren en gemeenten uitgegeven, de zorgen zijn groot geweest, om dus doende de «ondervoeding® met al zijn gevolgen te bestrijden en de resultaten waren niet ondankbaar. De voedingsnood wordt echter steeds ernstiger, de noodzakelijkheid van hulp en bescherming van het kind grooter; tuberculose en ondermijnde kinder lichaampjes nemen in aantal toe! En daartegenover staat, dat de moeilijkheden steeds stijgen voor de werken van kindervoeding of organi saties, om bun noodzakelijken en nuttigen at beid van bulp en bestrijding voort te zetten, door gebrek aan voedings- en geldmiddelen. En indien er geen hulp daagt, dan zal straks het kind aan het gevaar van ondervoeding, zonder bescherming, ten prooi zijn. Waar particulieren en gemeenten zooveel hebben gedaan en nog willen doen en nu een ernstigen noodtoestand is ingetreden, doet de vraag zich stel len «Heeft hier de Regeering geen taak, geen plicht tot bulp?a Het is daarom dat de «Commissie voor Schoolvoeding® te Maastricht, na overleg met vooraanstaande organisa- tiën en personen besloot, een bijzondere vergadering op te roepen van belang hebbenden, teneinde de kwestie te bespreken en den noodigen steun te zoeken bij de Regeering. Dit plan vond de meeste instemming allerwege, zoowel van de gemeenten, als van voeding-, school- en sociale organisaties in den lande. Zeer spoedig zal dan ook een dus danig «Congres voor kindervoeding® gehouden worden te Utrecht. Mochten nog belangstellenden zijn in dit Congres, dan gelieven zij zicb te wenden tot het secretariaat Renier Nafzger, Parallelweg 5, W.-Maastricht. Wij lezen in de «Nijk. Crt.« Steeds meer wint de overtuiging aan kracht, dat ten dienste van ons volk de Nederlandsche bodem beter moet worden geëxploiteerd dan tot dusver geschiedt. Op de algemeene vergadering der Nederlandsche Heide Maatschappij in Augustus jl. noemde de heer K. Czn. de Boer, lid der Eerste Kamer, het volstrekt onnoodig, tegenover grondeigenaren, die hun grond verwaarloozen, het eigendoms recht angstvallig te eerbiedigen. Het mag als bun plicht worden beschouwd, den grond zoodanig te gebruiken of te doen gebruiken, dat hij de grootst mogelijke oogsten kan opleveren. Hoewel in de eene provincie meer dan in de andere, beantwoorden in nagenoeg alle provinciën grootere en kleinere complexen grond niet aan bovengenoemden eiscb. Hier is bet water, daar het wild, ginds onbe kwaamheid van den landbouwer of versnippering der gronden daarvan de oorzaak. Dat daarin weinig of geen verbetering wordt gebracht, is toe te schrijven aan gemis aan samenwer king en voorts aan ongemotiveerde vrees om in te grijpen bij de overheid, die niet voldoende beseft, dat de nood spoedig handelen gebiedt. Toenemende werkloosheid en steeds dreigender gevaar voor voedseltekort noodzaken tot krachtdadig bandelen en ingrijpen. In de Geldersche Vallei is sinds jaar en dag overlast van water oor zaak van improductiviteit van den grond. De van nature vruchtbare grond levert oogsten, die voor menschelijke en dierlijke voeding zoo goed als niets beteekenen. 's Winters staan duizen den hectaren langs de Bisschopsgrift en andere beken, bij Veenendaal, Rhenen, Lunteren etc. diep onder water; 's zomers bij eenigedagen van aanhoudenden regen is de streek een moeras. Geen gras, dat dieren kunnen nuttigen, doch mos, zure waterplan ten en planten-parasieten vormen het plantenbestanddeel. Ongelooflijk is het, welke enorme prijzen de boeren daar voor nog besteden; dit jaar zelfs boven de f 100 per H.A., niettegen staande het gewas alleen waarde heeft als strooisel in stallen. Tot f 2000 per H.A. durft men zelfs voor zulk land als koopprijs te besteden. Aan houdende wateroverlast is de slagboom, die belet, dat ontwikkeling en welvaart op de streek baar stempel drukken. In de stereotiepe uitdrukking der eenvoudige bewoners, «wij kunnen er niets aan veranderen®, ligt opgesloten, dat zij het initiatief tot vorbetering verwachten en mogen verlangen van grondeigenaren en overheidspersonen. Maar deze blijven treuzelen. Er wordt nog steeds geen voldoende ernst ge maakt met de uitvoering van een kanaal door de Geldersche Vallei, dat, wordt de zaak aangepakt zooals het behoort, de streek zoowel van den waterover last moet bevrijden, als van een uit stekend verkeersmiddel voorzien zal. Als de uitdrukking niet zoo onparle mentair was, zou het woord «schan delijk® ten volle op den toestand van toepassing zijn. Alles spreekt en schrijft over de noodzaak van verbetering van econo mische welvaart. En onder den rook van onze bloeiende steden, in 't cen trum van bet vaderland, ligt een uit gestrekt gebied zwarte aarde, dat uitsluitend door ingrijpen van het rijk en de provincie tot bloei en ontwik keling kan worden gebracht. Tech nische, noch financieele of administra tieve bezwaren kunnen tegen kanali satie worden aangevoerd. Duizenden plannen worden uitgevoerd, die van minder belang zijn voor ons land en volk dan de kanalisatie der Gelder sche Vallei. Hunkerend ziet de be volking uit naar opheffing van den deplorabelen toestand, een opheffing, die het haar mogelijk zal maken, baar arbeid en geestelijke krachten ten volle te ontwikkelen. K. D. Ruilverkaveling. Door de eigenaren van een complex heidegrond groot 143 H.A. gelegen onder de gemeente Gteten is het be sluit genomen tot ruilveikaveling over te gaao. De uitvoering is opgedragen aan de Nederlandsche Heidemaat schappij, die bereids ermede is aan gevangen. Door de verregaande ver snippering was de ontginning on mogelijk. Door de verkaveling wordt de weg tot rationeele ontginning, en daar mede tot vei meerdering der voedsel- opbrengende oppervlakte vergioot. Het is noodzakelijk, dat de volks vertegenwoordiging deze zoo bij uit stek nuttige zaak voor ons land spoedig door de wet bevordert. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 31 Aug., in Nedeiland uitgesproken 7 faillissementen tegen 14 in dezelfde week van bet vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Aug. 1918 622 faillissementen tegenover 625 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De Directeur van het Rijkskan toor voor Brood maakt bekend, dat de broodkaart van het 66ste tijdvak geldig is van 6 tot en met 12 dezer. Amersfoort, 5 September 4918. In eene Donderdagavond gehou den vergadering der plaatselijke af- deeling van het Ned. Tooneelverbond werd de aftredende secretaresse Mej. W. Smit herkozen en tot bestuurslid gekozen de heer M. Gerritsen. Het plan bestaat dezen winter weder vier aborinementsvoorstellingen te doen geven door het Nederl. Tooneel, de Rotterdammers en het Hofstad- tooneel. Circulaires daarop betrekking hebbende zullen dezer dagen worden rondgezonden. In de Gereform. Kerk aan de Zuidsingel werd, onder leiding van prof Lindenboom, jl. Donderdag de jaarvergadering gehouden der ver- eeniging «Gereformeerde Ziekenver- pleging®. De verschillende uitgebrachte ver slagen spraken van opgewekt leven, maar wezen tevens op de finantieele tekorten tengevolge der tijdsomstan digheden. Langs de lijn Amersfoort Soesterberg is ten nadeele van het Rijk 150 M. rood koper telegraafdraad gestolen. Wegens diefstal van hout uit de gemeentebosscben zal zekeren G. moeten terecht staan. Uit een woning aan de Flier- beekstraat is een horloge ontvreemd. Gedurende de maand Augustus werd bij de Nuts Spaarbank ingelegd f 10028.65 en terugbetaald f3596.33. Tegen een viertal kooplui die het stationsplein tot bun winkel had den gekozen is deswege procesverbaal opgemaakt. Vliegongeluk I De tweede luitenant-vliegenier Bal der is nabij den Dolder met zijn machine neergestort. De vliegenier brak een beende machine werd vernield. De prijs der aardappelen. Naar wij vernemen, is van de zijde van B. en W. van Amsterdam aan de gemeentebesturen van Rotterdam, 's-Gravenhage, Leiden, Utrecht, Leeuwarden, Groningen en Arnhem, alsmede aan het bestuur der Neder landsche Gemeenten verzocht, instem ming te betuigen met de door het gemeentebestuur van Amsterdam aan den Minister van Landbouw gezonden missive inzake de prijzen der aard appelen. Tabak of thee? Gebeurd op de lijn ZwolleAmers- fooi t, in een coupé 2e klasse. Een heer, type handelsreiziger, haalt een busje voor den dag en maakt bet open. Hij laat zijn buurman zien, dat het ge droogde blaadjes bevat en vraagt: Wat denkt u dat dit is? De buurman kijkt en ruikt eens en zegt: Tja, 'k weet niet! Het brandt als tabak, ziet u maar, en een deel van den inhoud, aangestoken gloeit langzaam door. Alle coupéreizigers krijgen achter eenvolgens het goedje te beoordeelen, tot er een zegt: Het ruikt wel wat naar thee, maar dat komt misschien van het busje. Nou, licht de eigenaar vertrou welijk in, ik weet nog niet, of ik het als thee of tabak in den handel zal brengen, het kan allebei. Onze zeelieden in Amerika. Aan de New-York Times wordt uit Washington geseind: Na een verblijf van bjjna vier maan den zijn de drie duizend Nederland sche koopvaardijofficieren en zeelieden, die de bemanning uitmaakten van de in Maart door de Vereenigde Staten overgenomen schepen, naar huis ge zonden. Zij waren de gasten van ons volk gedurende den langen tijd, dien ze hier moesten wachten, om te wor den vervoerd naar Europa. Wij zijn sterk onder den indruk gekomen van het karakter en het bewonderenswaardig gedrag van de Nederlandsche koopvaardijofficieren en zeelieden gedurende hun verblijf in do Vereenigde Staten, schreef do heer Hurky, voorzitter van den Shipping Bord aan den Nederlandschen consul- generaal Spakler. «Onder zeer bijzon der moeilijke omstandigheden hebben zij ons levendig leeren waardeeren, welk een belangrijke post het in het actief van een groot handeldrijvend volk is, de beschikking te hebben over een klasse van stoere en nuchtere zeelieden, mannen vol zelfvertrouwen." Hoeveel at men in den ouden goeden tijd? De Fransche doktoren Lable en Landouzy zijn tot de verblijdende con clusie gekomen, dat er voorden oorlog veel te veel gegeten en gedronken werd, zoodat bet tegenwoordig dieet als een heilzame kuur is te beschouwen. Zij hebben geconstateerd, dat voorbeen een Europeaan met niet al te groote eetlust, dus geen hongerige gijs op zijn 70sten jaar niet minder dan 72000 K.G. eten verwerkt had, dat is meer dan 1000 K.G per jaar. De mensch eet (of liever at) n.l. 120 gram vleescb per dag, dus 56 K.G. per jaar, dat is in 70 jaar 3920 K.G., 10 a 12 K.G. visch en 130 K.G. aardappelen per jaar, 500 a 600 gram brood per dag en 225 gram groenten. Rekent men, dat hij '/«liter bier of wijn dronk, dan kiijgt men in 70 jaar een quantum van 120 H L., 1 glaasje bitter per dag groeit in 70 jaar tot 150 liter. Verder had men in 70 jaar 12.000 liter melk ver zwolgen en 150 K.G. koffie genuttigd met 10 centenaar suiker. Men ziet bet, van deze hoeveelheden kan nog wel wat af, dat is een troost, al is het een schrale! Een nieuwe draad I Naar het »Vad." verneemt, is een fabriek in ons land er in geslaagd een draad te vervaardigen, die in staat moet zijn den electrischen draad, waaraan zulk een behoefte bestaat, te vervangen. Voor de samenstelling zijn waarschijnlijk koperen voorwerpen versmolten, die algemeen opgekocht werden. De stroomsterkte van deze nieuwe samenstelling moet ongeveer 3/4 bedragen van de gewone sterkte, maar door bet dikker nemen van den draad is aan de lampen de ge wone lichtsterkte te geven, hoewel er 1/4 aan stroom moe verloren gaat. Naar men ons meedeelt, zijn de proeven met den nieuwen draad ge nomen, geslaagd. Voorloopig zullen er alleen kleine partijtjes van kunnen worden geleverd. Bij den uitgever J. Waltman te Maassluis verscheen het eerste deeltje van vertellingen uit den bijbel" voor de kleintjes (kinderen van 47 jaar) door Felix Ortt. De schrijver zegt door zijn eigen kinderen de behoefte aau een dergelijk boekje te hebbeo gevoeld. Hij vindt het noodig dat de kinderen bekend en vertrouwd geraken met de algemeen-gekende verhalen uit den Bijbelen wel daarom, omdat die bekeodheid een beschavings-eiscb is voor volwassenen. Daargelaten nog de godsdienstige waarde die zeer velen aan bijbelkennis hechten, zoodat deze overweging alle andere ver te boven gaat, meen ik dat ook voor ben, die dit standpunt niet deelen, bekendheid met den Bijbel onmisbaar is. Immers onze gansche samenleving berust op het Christendom, en de wordingsge schiedenis van het Christendom is beschreven in de boeken van het Nieuwe Testament, die wederom hun ondergrond vinden in de Oud-Testa- mentische boeken die de geschiedenis van bet Israëlitische volk bevatten. Het is niet mogelijk een inzicht te hebben in onze samenleving in den Christelijken godsdienst en de proble men die daarmee samenhangen en die ten nauwste met alle maatschappelijke verschijnselen verbonden zijn, wan neer men den Bijbel niet kent. Zelfs tal van alledaagsche uitdrukkingen en spreekwijzen worden onverstaanbaar als die kennis ontbreekt. Wie het leven wil doorgaan, pret- makende en geldverdienemle zonder meer, kan 't wellicht klaarspelen, ook al is bij omtrent den Bijbel zoo on wetend als bet groote publiek is omtrent den Toa Teh King of den Koran; maar wie als denkend menscb een inzicht in het leven en in de samenleving wil verkrijgen, heeft bijbel kennis nóg meer noodig dan kennis der vaderlandscha geschiedenis. En aan de noodzakelijkheid van deze laatste voor een algemeen beschaafd mensch twijfelt niemand; zelfs niet aan de noodzakelijkheid voor ieder kind van ons volk in dezen tijd. Want waarom zou anders de geschiedenis een verplicht leervak zijn op de lagere school, welke weer verplicht is voor alle Nederlandsche kinderen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 30 Aug. t.m. 5 Sept. 1918. Geboren Aaltje, d. van Gerard van Soeren en Evertje van Kommer. Betje, d. van Leendert Does en Al- bartha Willemina de Vree. Catha- rina Adriana, d. van Adrianus van Eijkelenburg en Drika van den Berg. Zilvester, z. van Johannes Nicolaas Christophorus van Esveld en Grietje van Voorthuizen. Jansje d. van Jacob van der Steeg en Willempje Hut. Ivonne Emerance, d. van Victor Florent Roland en Marie Seiler. Andriesz. van Harmen Buitenhuis en Johanna van Drie. Anna Maria Agatha, d. van Johannes Regnery en Janna Hendrika Wilbrink. Johan nes Stephanus, z. van Johannes Ste- phanus Geerling en Johanna Lander. Rijkje, d. van Barend Jansen en Aartje van Wiligenburg. Franciscus, z. van Hendrik de Wolf en Elisabeth Jantje Pauw. Jules Eduard, z. van Emiel Alois Saelens en Pietertje Jo hanna Wilbelmioa Damen. Fran ciscus Theodoor Eduardus, z. van Theodoor Eduardus, z. van Bernardus Verheijen en Sylvia Mouton. Ger-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2