BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVINGEN. er geen voldoend aantal bouten dood kisten was, werden de lijken in courantenpapier gewikkeld, naar de kerkhoven gebracht. Dagenlang bleven zij daar onbegraven liggen, totdat de lijkenlucht zoo vreeselijk werd, dat de doodgravers weigerden hun taak te verrichten. Daarop gelastten de Bolsjewiki, dat de gehate bour geoisie bun werk zou doen. Op straat werden door de Roode Garden groe pen gevormd, die onder gewapend geleide naar de kerkhoven werden gebracht en daar gedwongen werden graven te maken en de lijken te be graven. De honden stierven van honger op straat; kadavers van paarden worden voor menschelijk voedsel gebruikt. Op het platteland wordt steeds gevochten. In een naschrift van 20/8 zegt Dobsen nog, dat alle Engelscben ten zeerste beangst zijn voor hun lot. H.M. de Koningin-Moeder is voornemens Haar zomerverblijf te Soestdijk Dinsdag 1 October te ver laten. H.M. zal dan voor enkele dagen naar Het Loo gaan en van daar naar Den Haag vertrekken. Amerika en onze voedselvoorziening. Naar Reuter uit Washington seint, heeft het Ministerie van Buitenl. Zaken een verklaring het licht doen zien, waarin Nederland's beroep op de Amerikaansche voedselvoorziening wordt besproken. Er wordt op ge wezen, dat 400.000 ton Nederl: scheeps- ruimte werkeloos in de Nederl. havens ligt. De verklaring spreekt de hoop uit, dat de Nederl. Regeering het voorbeeld van andere onzijdigen zal volgen en den weg voor een algemeene hervatting van den handel zal open stellen, door het verbod van uitvaren voor haar schepen op te heffen. Nieuw distributiesysteem. Van bevoegde zijde verneemt een medewerker van de «Telegraaf», dat Minister van Ysselsteijn voornemens is de distributie volgens het Engelsche systeem te organiseeren. In elke provincie zal een commis saris de distributie regelen en daar voor een centraal bureau hebben in te richten. Dit heeft het groote voor deel, dat meer dan tot dusver een zuiverder verdeelings-systeem kan wor den gevolgd. Iedere catagorie van men- schen heeft ook haar bijzondere eischen, zooals mijnwerkers, die zwaarder moe ten worden gevoed dan kantoorbe ambten. De beoordeeling van zulke gevallen kan gemakkelijker geschieden door een provincialen commissaris dan vanuit Den Haag. Natuurlijk blijft er een nauw contact met het centrale bureau in Den Haag. Iedere provincie heeft in hare behoeften te voorzien uit eigen voortbrengselen. Wat daarna overblijft wordt overgedaan aan de provincie, die deze artikelen noodig heeft. Daardoor wordt voorkomeo, dat onnoodig been en weer zenden moet plaats hebben. Deze zaken worden dus vanuit één provinciaal bureau geregeld, zoodat in plaats van de zeer vele Rijkskantoren e.d. dan in het geheel slechts elf centrale (provinciale) kan toren komen. Ook aan administratie kosten spaart dit zeer veel uit, daar nu elke commissaris de burgemeesters in zijn provincie kan aanschrijven, desnoods over meerdere zaken te gelijk. Thans geschiedt dit door elk Rijks kantoor apart, aan alle burgemeesters in den lande, steeds slechts over een enkele zaak. De Minister heeft dus slechts de hoofdtrekken van de distri butie te bepalen, waarna de commis sarissen het distributieplan voor de provincies ontwerpen. Zijn wij goed ingelicbt, dan zal deze reorganisatie binnen drie maanden voltrokken zijn. Behouden van tarwe, rogge, boekweit enz. (Officieel.) De Minister van Land bouw heeft beslist dat aan land bouwers zal worden toegestaan om, evenals zulks ten aanzien van aard appelen, peulvruchten en andere landbouwproducten het geval is, des gowenscht een zekere hoeveelheid tarwe, rogge en boekweit uit eigen oogst te behouden, ten behoeve van zichzelf en de op het bedrijf wonende vaste arbeiders met hun gezinnen, benevens dat zal worden toegestaan, dat gerst tot gort wordt gepeld, mits dit geschiedt uit de hoeveelheden die als veevoeder gelaten zijn, zulks onder voorwaarde, dat de betrokkenen afstaad deen van hun broodkaarten en bons, recht gevende op die pro ducten, die de betrokkenen zelf ver bouwden. De noodige beschikkingen, waarin ook de datum van inwerkingtreding dezer regeling zal worden genoemd, zullen binnenkort in de «Staatscourant" verschijnen. Verwacht wordt, dat de productie van broodkoren en de levering aan de Regeering van de overschotten hierdoor sterk zal worden bevorderd. Eenheidssigaren. Het denkbeeld van de verstrekking van ééobeidssigaren is, bij den tegen- woordigen Minister van Landbouw nog in overweging, maar het staat volstrekt niet vast of er van die ver strekking nog iets komen zal. Naar men weet, was bet beschik baar stellen van eenbeidssigaren ge koppeld aan den uitvoer naar bet buitenland. Aangezien deze uitvoer thans geheel is stopgezet kan in elk geval het denkbeeld, gelijk het was ontworpen, voorloopig niet worden verwezenlijkt. Alle uitvoer stopgezet. Naar wij vernemen, beeft de Neder- landsche Regeering den uitvoer stop gezet van alle artikelen, zonder uit zondering. Afgeloopen consenten wor den niet verlengd en nieuwe niet afgegeven, terwijl artikelen, waarvoor nog consent aanwezig is, wel mogen worden ingeladen, doch niet mogen worden uitgevoerd. De uitvoerhandel naar alle landen is hiermee dus vervallen. Waarschijn lijk is deze maatregel slechts van zeer tijdelijken aard en bedoeld om gelegen heid te hebben tot een nauwkeurige inventarisatie van de voorraden, die zich nog in Nederland bevinden, opdat een juiste regeling kunne worden ge troffen en met behulp van een goed overzicht zal kunnen worden bepaald, wat voor uitvoer in aanmerking kan komen en wat voor de voorziening in eigen behoefte in bet land zal moeten blijven. Brief- en pakketposttarief verhoogd. Een ontwerp van de wet tot wijzi ging en aanvulling van de wet op de brievenpost en de pakketpostwet beeft de Raad van State verlaten. De wijzigingen betreffen in hoofd zaak een voorziening in de hooge exploitatiekosten door verhooging der tarieven voor brieven en pakketpost, een nadere regeling der verhouding tusschen sommige porten en rechten, de invoering van vereenvoudiging en bet scheppen van meer gerieven voor de gebruikers van den dienst. Het moet onder meer in de be doeling van den betrokken Minister liggen de verlaagde kringporttarieven te doen vervallen en deze gelijk te maken aan de andere tarieven. Door het Reg. Soc. Verbond, afd. Amersfoort, zal op 10 November a.s. een kunstavond gehouden worden, waar ds. Schermerhorn, die als de clamator goed bekend staat, zal voor dragen »Brand« van Ibsen. De toe gangsprijs is op een kwartje gesteld, om ieder in de gelegenheid te stellen dezen kunstavond bij te wonen, welke vermoedelijk zal plaats hebben in de Luthersche kerk. Aanstaanden Zondagavond treedt voor het Reg. Verbond op de beer Koenders uit Utrecht. De R K. aartsbisschop van Utrecht beeft benoemd tot kapelaan te Amersfoort (O. L. Vr Hemelvaart) den Weleerw. Heer J. H. Veltman te Veendam. School B, Leusderweg, zal na 1 Oct. niet meer gebruikt worden voor het onderwijs aan militairen. De heer J. v. d. Hart alhier heeft met goed gevolg het toelatingsexamen tot de Rjjkslaodbouwschool te Utrecht afgelegd. De heer E. Kleijn inspecteur der registratie en Domeinen alhier is be noemd tot plaatsvervangend lid van de Kamer van Toezicht over notarissen en candidaat-notarissen. De jaarlijksche aanvrage om geldelijken steun voor den arbeid van 't Leger des Heils in Nederland zal dit jaar gehouden worden van 5 tot 19 October. Door de buitengewoon moeilijke tijden die we beleven wordt van de hulpbionnen van het Leger meer dan ooit gevergd en er komt beel wat kijken om de navolgende inrichtingen en instellingen in stand te houden: Industrieele tehuizen voor mannen. Idem voor vrouwen. Goedkoope hotels. Nachtlogies. Goedkoope gaarkeukens. De Landkolooie. Jongensbuizen. Meisjeshuis. Kinderhuis. Reddingshuizen voor meisjes. Tehuis voor moeders. Barmhartigbeidsposten. Kweekschool voor Officieren. Rustoord voor Officieren. Eq in overweging: Een Avondstond-Tehuis voor ouden van dagen. Een kolonie voor ex-misdadigers. Moge onder onze lezers er vele zijn die hun penninkske hiervoor willen offeren. In een dezer dagen gehouden vergadering van de plaatselijke afdee- ling der Maatscb. tot Bev. der Toon kunst werd besloten dezen winter door de zangvereeniging in studie te doen nemen „Das Paradies und die Peri" Voorts zal in den loop van het najaar den leden nog een kunstavond worden aangeboden waar vocaal- en instru- mentaal-solisten zullen optreden. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den beer J. van der Wal Kzn., is de ver kiezing van een lid van den gemeente' raad bepaald op Dinsdag 8 October. De stemming en herstemming, zoo noodig, op resp. 18 en 25 October. De Amersfoortsche Muziekvere niging Harmonie zal Zondagavond een concert geven op het terras van Amicitia. Enkele plaatselijke bladen namen dezer dagen anti-militairistiscbe be richtjes over uit ,Het Volk''. Of dit dienstig is om de goede geest onder onze troepen te bevorderen meeneu wij in twijfel te mogen trekken Zondag- en Maandagavond wordt door een tooneelgezelschap uit Amster dam in Amicitia" opgevoerd het drama in 5 bedrijven «Soldaten Moeders" door mevrouw Nelly Hoek straKapteijn. In de plaatsen waar dit stuk reeds werd opgevoerd had het overal een goeden pers. Naar wij vernemen is de leverantie van het grootste gedeelte der schoolbenoodigdheden, waarvoor door de gezamenlijke plaatselijke boekhandelaren was ingeschreven met een bruto winst van 10%, aan leveranciers buiten de gemeente ge gund. Voor de restauratie van de O. L. Vrouwe-toren, waai van de kosten aanvankelijk op f50.000 werden ge schat, blijkt thans niet minder dan f 190.000 benoodigd te zijn, waarvan de helft wordt gedragen door het Rijk. Burgemeesteren Wethouders vragen daarom aan den Raad het hen toe gestane crediet van f25 000 te ver- hoogen tot f95.000. De kantonrechter deed j.l. Maan dag uitspraak in de zaak Coöperatieve Slagerij contra 38 leden. Deze leden, de gedaagden, hadden geweigerd de volle f 10 te betalen, waarover de leden volgens statuten aansprakelijk zijn. Het verweer bewoog zich hierom, dat in den loop van 't vorig jaar de heer Warnaer alle lusten en lasten der slagerij van dat oogenblik af voor zijn rekening had genomen en dat niet vaststond dat op dien datum de schuld bedroeg f6000, welke toch noodwendig zou moeten bestaan, wilde men recht hebben op vordering der f 10 van elk der 600 leden. Ook was door genoemde leden de contributie over 1918 geweigerd. Het verweer betwisttedeontvankelijk- heid alsmede de juistheid der dag vaarding. De uitspraak van beden stelde eische- res (de vereeniging vertegenwoordigd door het bestuur) op alle punten in het gelijk. De uitspraak, dat de vollef 10aan- sprakelijksheidssom moest worden be taald, werd hiermee gemotiveerd, dat bij 600 leden reeds het vaststaan van f4000 schuld voldoende was, daar de wet toevoeging toestaat van 50 pCt. maximum aansprakelijkheid tot dekking van het tekort door niet betalers. Uit het onderzoek door de Midden- stands-Credietbank hier ter stede is gebleken, dat de schuld op genoemden datum bedroeg f6250. De kantonrechter, uitspraak doende, veroordeelde de betrokken leden tot betaling van de contributie, bedra gende f 1 en van de f 10 aansprakelijk- heidsgeld, benevens tot betaling der kosten. Zekeren G. alhier beschuldigd van frauduleus slachten hoorde j I. Donderdag voor het kantongerecht door het Openbaar Ministerie f 1200. subs 30 dagen hechtenis voor hem eischen met verbeurdverklaring van het in beslag genomen rund. Een dronken voerman die zijn paardje op ergerlijke wijze mishandelde en den surveilleerenden agent op diens aanmaning op eenige zweepslagen ont haalde, werd na vooraf met de wapen stok behandeld te zijn, geboeid naar het politieposthuis gebracht. Een flinke straf zij hem toegewenscht. Blijkens bij de politie ingekomen aangiften werden bier deze week ontvreemd, een kistje sigaren, 12 wilgeboomen, diverse suikerwerken en een koperen bloempot. Een 6 jarig knaapje, te Nijkerk thuis beboorende, werd Donderdag avond aan bet politie-bureau gebracht en nog dienzelfden avond door een agent per rijwiel huiswaarts ver voerd. Op de gisteren gehouden veiling werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 29.00—f 33 00. Middenprijs f31.81. Zeer veel kooplust. Wegens gebrek aan grondstoffen is te Zeist de garen-, band- en lint- fabriek van de firma Anton en Co stopgezet. Een nieuwe Spaansche ziekte is uitgebroken, die zich wel over bet geheele Iberische schiereiland ver breidt, doch voornamelijk onder de militairen te Madrid. Daar kwamen tot dusverre 5000 gevallen voor. De nieuwe ziekte begint met de ver schijnselen van giiep, maar gaat spoe dig in typhus over. De ministerraad beeft besloten tot onmiddellijke sluiting van de Fransche grens. Naar uit Christiania aan de »Göte- borgs MorgeoposU geseind wordt, kwamen den 16en September tot 1 uur des namiddags in die stad 14 sterfgevallen aan de Spaanscbe ziekte voor, in de voorafgaande vier dagen overleden 40 personen aan die ziekte. In verband met de hevigheid der ziekte moet de eene industrie na de andere worden stopgezet, terwijl de scholen den I6deu gesloten werden. De Burgemeester van Amerfoort gelezen circulaire No. 10851, 3de af deeling dd. 24 September 1918 maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen: A. met ingang van 25 September 1918 te verbieden het houden van markten en tentoonstellingen van her kauwende dieren in de provincie Utrecht; B. te palen, dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het sub A be doelde verbod noodzakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toe gestaan door den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, onder de door den districtsveearts te Utrecht aan te geven voorwaarden. Amersfoort, 25 September 1918. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend dat de regeling, be tredende de aflevering en het vervoer van pootaardappelen van 26 Septem ber 1918 ter inzage ligt aan loket No. 10 van het Levensmiddelen-Bureau. Amersfoort, 27 September 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen de circulaire No. 49512 II, afdeeling Crisiszaken, Bureau Volks voeding d.d. 26 September 1918 maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedge vonden te bepalen: dat de bon 1ste week van de boter-, de melange A en B, en de margarinekaarten voor het tweede tijdvak geldig is van 23 Sep teraber tot en met 2 October 1918. Amersfoort, 27 September 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen de circulaire No. 49512, af deeling Crisiszaken, Bureau Volks voeding d.d. 26 September 1918 maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedge vonden te bepalen: dat de wisselbons, bedoeld in artikel 4 der ministrieele beschikking van 31 Mei 1918,No.33659, afdeeling Crisiszaken, bureau Volks voeding, betreffende vetdisti ibutierege- ling, welke in het eerste tijdvak zijn afgegeven, ook nog gedurende het geheele tweede tijdvak geldig zullen zijn. Amersfoort, 27 Seplember '1918. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtabeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsliof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/,121/* van 6'/i7'/a uur; Zaterdags van 87a127a uur- Aanvragen van Werkgevers op 28 Sept. 1918. 1 boekhouders. 5 dagmeid. 2 houtbeeldhouwers. 2 kantoorbed. (man.) Ij kappersbedienden. 1 kleermaker. 2 letterzetters. 5 machinestiksters. 2 magazijnjongen. 10 meubelmaker 3 monteurs. 1 rijwielmaker. 1 schilder (huisk (halfwas) 2 steenhouwer. 10 timmerlieden 1 winkelbedienden. 1 winkeljuffrouw. 1 zeepsieder. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 26 Sept 1 behanger. 3 schoenmaker. 7 broodbakkers. 8 sigarenmakers. 1 costuumnaaister. 18 slagers. 14 grondwerkers. 1 metaalslijper. 3 kantoorbedienden 1 steenhouwers. (mann2 stoker. 2 kelners. 5 straatmakers. 4 kleermaker. 3 stukadoors. 1 loodgieter. 3 timmerman 3 loopknecht. 4 tuinlieden. 53 losse arbeiders. 1 voeger. 1 mach. houtbew. 2 voerlieden. 1 kookster. 13 werkvrouwen. 1 metaaldraaier. 1 winkelbedienden. 1 meubelmaker 1 winkeljuffrouw. 2 opperlieden. 1 timmerm.leerling. 1 rijtuigbekleeder* 4 veldarbeider. 3 schilder (huis). Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 27 Sept. 1918. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit f0. appelen f 15.a f25.Peren f 18.a f20. Klei Aardapp. f 0.00 a f 0.zandaardapp. f 0.00 a fO.OO Hoendereieren f24a f28.p. 100 st. Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 st. Boter fO.OO a fO.OO per kilo. Eendeneieren f 00.00 a f 00.00. Zoetem. kaas f 0 a f 0. per 50 kilo. Kippen f 2.00 a f 4.00 Kuikens fO.OO a fO.OO Piepkuikens f 1.25 a f2.00. Gan zen f 0.a f 0.00. Eenden f 0.a f 0.p. st. Jongen fO.OO a fO.OO. Hazen fO.OO a fO.OO. Wilde konijnen f0.50 a f0.70. Tamme f 2.00 a f6.00 Duiven f0.70 a fl.paar. Magere varkens f60.a f80.Zeugen f150.a f 300.Biggen f 20.a f 40.Drachtige zeugen f000.a f000.Schrammen f0.a f0.Vette koeien f000.a f0000.Guste koeien 1000.a f000.Kalfkoeien f000. a f 000.Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 0.a f O.OO. Kalveren f 00 a f 00 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge heet. Boekweit. 40 heet. Appelen. 20 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len, heet. Kleiaardappelen 900 stuks Hoen dereieren 000 stuks Eendeneieren. 00 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Vee 3 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 120 biggen, 7 zeugen, 0 kalveren. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 20 t.m. 26 September 4918. Geboren: Alijda, d. v. Willem Mees en Jacoba Hartogsveld. Hendrikus Johannes, z. v. Rijk v. Westerlaak en Geertrui Kremers. Evert, z. v. Dirk Timmermao en Gerritje v. Leijenborst. Rengertje, d. v. Andries v. Midden dorp en Beertje Dina Vos Harmina, d. v. Dirk Bleijenburg en Hendrika Baatje Alfred Aimé Hector, z. v. Jules Adolpbe Gaston Francq en Emerence Goossens Maria Jobanna, d. v. Jobannes Marinus Engel en Teunisje Gijtenbeek Anna Catbarina, d. v. Hendrik de Wit en Anna Catba rina v. den Beidt Gerardus Hen- ricus, z. v. Adrianus Henricus de Jongh en Anna Susanna Schoonhoven Cornelis, z. v. Atte Haima en IJtje Wijnsma Frangois Louis Mathieu, z. v. Arie Louis KoeneD en Aaltje Pijl. Anna Maria, d. van Gerardus Lambertus Kortbeek en Agnes v. Valkenhoef. Christophorus Theo- dorus, z. v. Antonius Wilhelmus Jobannes Huguenin en Maria Brons Henrica Catbarina Maria, d. v. Hen drikus Albertus Smink en Adrianade Ruijter Hendrika, d. v. Franciscus Jobannes Tuithof en Sophia Catbarina v. 't Wel Adrianus Albertus, z. v. Reinier v. de Vlasakker en Jannetje Houtveen Rachelle Irma Madeleine, d. v. Philemood Goossens en Maria Catherina Verherbruggben Hendrik, z. v. Dries Visser eo Petertje Foppen. OndertrouwdPetrus Meeus en Hendrika Zuidema Cornelis Muijs en Pieternella Hartman Johannes v. Meteren en Geertruida Gerarda v. Ouwerkerk. Jhr. Leo Joban Dignus v. Holtbe en Suzanna Antoinette de Kan ter. Gehuwd: Pieterde Vries en Elisabeth v. Berghem Everardus Wilhelm Nicolaas Arlar en Alida Wilhelmina

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2