Plaatselijk Nieuws. BOEKENTAFEL. ruimte nu, vormtéén voornaam onder deel van de algemeene regeling, waar over de onderhandelingen te Londen zullen loopen. In verband hiermede en ook omdat den 18en October een mededeeling is ingekomen van het Britsche gezant schap, waaruit blijkt, dat de Britsche regeering zich met uw aanbod ver- eenigt, heeft de Nederl. Regeering gemeend, de aangelegenheid, waarop uw mededeeling betrekking heeft, naar de onderhandelingen te Londen te moeten verwijzen en heeft zij haar Gedelegeerden ter conferentie ter zake van de noodige instructie voorzien. Bij die onderhandelingen zal dan blijken, welk gebruik van het aanbod der Amerikaansche regeering zal kun nen worden gemaakt met het oog op de behoeften en de gedragslijn, die Nederland in verband met zijn positie heeft in acht te nemen. Verhooging van belastingen. Het ligt in de bedoeling tot dekking van het tekort op den gewonen dienst, niet speciaal de Verdedigingsbelasting te verhoogen, doch het geheele samen stel van directe belastingen, zoodat de Vermogens- en de Inkomstenbelasting aanmerkelijk zullen moeten worden verhoogd. Voorts zullen de reeds bij de vorige Kamer ingediende belastingonlwerpen vermoedelijk alle worden gehandhaafd, terwijl sommige daarvan, speciaal het wetsontwerp betreffende de Tabaks belasting, zullen moeten worden ge wijzigd, teneinde de opbrengst er van te verhoogen. Verschillende andere maatregelen ter versterking der middelen in den vorm van verhooging van sommige indirecte belastingen, zijn nog in overweging. Aanranding t Op den Utrecbtschen straatweg onder Zeist is een dame, die per rij wiel langs dezen weg kwam, door een onbekend persoon aangerand. Zij gaf hem f80, waarna de man wegging, na eerst de banden van haar rijwiel te hebben doorgesneden. Het vee al op stal! Door de vele regens is bet land zoo doorweekt, dat in bet zuidelijk deel van Noord-Holland reeds veel melkvee wordt gestaldbij den beperkten hooi- voorraad en de weinige fourage, die verstrekt wordt, komt deze vervroegde staltijd den veehouder slecht van pas. Bij vrijwillige vordering werden Maandag te Eist (Betuwe) aan bet Rijks Veekantoor geleverd 262 stuks vee, van beste kwaliteit. Hiervan zijn 140 stuks verzonden naar Tilburg voor de Belgische vluchtelingen. Vier personen uit Westelling- werf, die onlangs naar Duitschland trokken en in de fabrieken van Krupp werkten, zijn ziek teruggekomen en alle vier overleden. Agenda van de Openbare Ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dindag 29 October 1918, des namiddags 214 uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Onderzoek van den geloofsbrief c.a. van den Heer C. Ruitenberg, ge kozen lid van den Gemeenteraad. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Ver ordening regelende de samenstelling en Inrichting der Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs te Amersfoort. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het om niet over nemen van H. Zeedijk van een strook grond, ter grootte van 7 M' gelegen voor het perceel Arnhemschestraat No. 10. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herziening der Ver ordening betreflende het Gemeentelijk Grondbedrijf. 6. Voorstel van Burgemeester od Wethouders tot intrekking der raads besluiten d.d. 28 Mei 1918 no. 2951 en 295' en tot vaststelling van een nieuw besluit, waarbij een verhoogd crediet wordt toegestaau voor het bouwen van zes arbeiderswoningen op een terrein aan de Flierbeekstraat en van drie arbeiderswoningen Achter de Kamp. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tol wijziging der Veror dening op de beffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen. 8. Voorstel van Burgemeester eD Wethouders tot wijziging der Veror dening tot heffing van legesgelden in de Gemeente Amersfoort. 9. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo ting van inkomsten en uilgaven, dienst 1918. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een crediet groot f 40.000 voor de vernieuwing van vier ovens aan de Gasfabriek. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen rooien van boomen aan den Woestijgerweg en in het Plantsoen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot reorganisatie der Secretarie en tot wijziging der Ver ordening tot regeling van de rangen en jaarwedden van het personeel in dienst der Gemeente Amersfoort. 13. Advies van Burgemeester en Wethouders op de adressen van den Ned. Bond van Werklieden in Open bare Diensten en Bedrijven en anderen inzake het georganiseerd overleg. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om a. over te gaan tot uitbreiding van het aantal leden van het Burgerlijk Armbestuur en dit te bepalen op 7. b. bet Burgerlijk Armbestuur uit te noodigen het bij art. 7 van het Reglement bedoelde Huishoudelijk re glement te wijzigen, in dien zin: le. dat de werkverdeehng onder zijn leden plaats vindt naar bet wijk- systeem, met toekenning van een passende belooning; 2. dat ambtshalve als secretaris zal fungeeren een door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen ambtenaar van het bureau voor Maatschappelijk werk. c. aan het Bureau voor Maatschap pelijk werk een nieuwe afdeeling toe te voegen »Armwezen«, Burgemeester en Wethouders te machtigen daarvoor een ambtenaar aan te stellen in den rang van commies (wedde f1600 f1800) en in verband daarmede aan de tweede alinea van artikel I der verordening, regelende den werkkring en de inrichting van het Bureau voor Maatschappelijk werk (Raadsbesluit 30 Januari 1917 no. 69) toe te voegen de woorden: »het armwezen*. d. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen over te willen gaan tot bet aanleggen van een register, als bedoeld in art. 58 der Armenwet. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het vijfde primitief en het tweede supple toir kohier der Rioolbelasting en het vijfde primitief kohier der Straatbe- lasting, dienst 1918. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling der primi tieve kohieren voor de schoolgelden der O. L. scholen B en C en van het kohier voor de schoolgelden van de Burgeravondschool, dienst 1918/1919. 17. Behandeling van reclames straat belasting, dienst 1917. 18. Behandeling van reclames riool belasting, dienst 1917. In de j.l. Donderdagavond ge houden vergadering van het plaatselijk departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werden, na goed keuring der rekening over het afge- loopen jaar, de heeren W. H. Kam en G. H. Kolf herbenoemd als com missaris van de Nutsspaarbank en in de vacature Peper voorzien door de benoeming van Jhr. S. M. van Reigers berg Versluys. De heeren Zwart en De Weert werden aangewezen tot het nazien der rekeningen van het Departe ment en van de Fröbelschool. Besloten werd om finantieele redenen de Fröbelschool met 1 Januari 1919 stop te zetten, indien de Gemeente haar althans voor dien datum niet overneemt. De aftredende bestuursleden de heeren Van de Bovenkamp, Grasstek en Helderman werden herkozen. De heeren Dr. Peyrot, Hovens Greve en Mr. Dr. Verhoef werden in com missie benoemd ten einde een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid hier ter stede cursussen voor hooger onderwijs tot stand te brengen. In bet Ziekenfonds werden benoemd de heeren Di. Morren, Van de Boven kamp en Chr. Groeneveld. Besloten werd tot doelmatige verspreiding der door de Maatschappij uitgegeven popu laire werkjes. Pogingen zullen worden aangewend om nabij de stad grond te verkrijgen voor volkstuintjes. In voorbereiding is de stichting eener vereeniging tot bet verstrekken van grond aan landarbeiders. Op de eerste lezing voor de leden in dit seizoen zal mevrouw Top Naef Van Rijn als spreekster optreden. Het Bestuur der Protestantsche Armenloterij verzoekt ons mede te deelen dat er dit jaar geen loterij zal gehouden worden, ten gevolge van het niet tijdig bekomen der Koninklijke toestemming en van de slechte tijds omstandigheden. Voor zoover de kas dit toelaat hoopt de Vereeniging evenwel hare werk zaamheden op philantropisch gebied voort te zetten en zoude zij daarin gaarne gesteund worden door bijdragen van weldadige stad- en landgenooten, tot ontvangst waarvan zich gaarne bereid verklaart de penningmeesteresse der vereenigiog: mevrouw Helderman Pigeaud, Vlasakkerweg 36. Morgen (Zondag) avond wordt in nAmicitia" door bel Ned. Opera- Ensemble de sFaust" opgevoerd. De heer P. Hakvoort is benoemd tot gemeente-ontvanger te Meppel. De heer K. Kooiman leeraar aan de ambachtsschool is benoemd tot directeur der Ambachtsschool te Hee renveen. De dames L. J. Wesseling, H. Voog den K. Th. W. Thien, J. F. M. Naber en E. M. A. Mulders Kuiper slaagden te Utrecht voor bet examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Naar aanleiding van het hevige optreden der Spaansche griep in onze gemeente zijn alle openbare scholen, de bijzondere R.K. scholen, de Christe lijke school, Industrie- en Huishoud school, alsook de R. H. B. S. en het Gymnasium gesloten. Reeds kwamen verschillende sterf gevallen ten gevolge der ziekte voor. De school aan de Puntenburger laan verloor in de afgeloopen week twee onderwijzers, de heeren G. Prins en J. W. Krom. Beiden stierven aan de Spaansche giiep. Vrijdagmiddag werd op de Al gemeene Begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van den heer G. Prins, in leven onderwijzer aan de school Puntenburgerlaan. Aanwezig waren de Districtsschool opziener, de Wethouder van Onderwijs een lid van de Commissie van Toe zicht op het L. O., vele collega's en vrienden van den overledene, en een groot aantal kinderen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door het hoofd der school den heer A. Veen, en den Districts schoolopziener den heer J. Stamperius. Een broeder van den overledene dankte voor de laatste eer den over ledene bewezen. Gisterochtend zakte de heer Van Eeden op de stoep der firma A. de Vries aan de Langestraat plotseling ineen. Een hartverlamming bad aan zijn leven een eind gemaakt. Bij Kon. besluit van 18 dezer is, met ingang van den datum van dit besluit, voor de lichting 1919 eervol ontslag verleend aan den gepension- neerden kolonel H. J. Indewey, als plaatsvervanger van den voorzitter van den tweeden keuringsraad in het tweede district van Noord-Holland. Aan het alhier afgenomen examen voor Vaandrig hebben voldaan de vol gende sergeanten, die bestemd zijn voor plaatsing bij de aangegeven bri gades, bij welker depots zij in afwach ting hunner aanstelling zijn gedeta cheerd. Grenadiers en Jagers: J. D. J. M Frentrop, G. M. Schreuders, A. M Spruijt, D. Swagenman. Ie Infaoterie-Brigade: J. H. v. d Broek, C Kuipers, V. H. C. Ladestein, R J. van de Wel. He Brigade: H. E. M. Burger, J. A. L. Brouwers, G. J. Gouda, P. H. K. H. Küppers, A. Nulens, E. A. J. M. Schoffelen. Ille Brigade: J. de Bruine, S. J. van Dijke, J. J. Dominicus, M. Kort, W. Luteyn, D. G. Magé, J. H. Rede laar, A. de Vries, W. J. de Wit. IVe Brigade: J. J. Kürtheim, R. J. Leopold, W. H. L. Savelkoul, J. Ver- meijden. Ve Brigade: A. C. Bartels, C. B. Knabel van Eyben, S. Troledo. Vle Brigade: K. M. van Andel, G. van Bemel, W. A. M. Lautenslager, J. C. J. M. Rutijes, A. F. C. Scham pers, J. H. S. Snijders. Vile Brigade: Th. Blikslager, C. C. P. Bruut, P. J. C. Krehng, H. J. H. Steegmans, C. H. Verkeesen, H. H. Westerink. VlIIe Brigade: F. Cb. van Gocb, F. J. Gongrijp Maunkelle, L. A. van Ittersum, J. H. J. Schmidt, J. H. H. Smeels, A. J. P. Smits, H. G. van Wilsenes, Z. G. Willinck. IXe Biigade: E. C. M. Immiuk, J. A. J. A. Joosten, W. F. A. van Nord- beim, J. C. de Regt, J F. Westbroek. Xe Brigade: Hl N. Bakker, G. C. J. Crabbendam, A. G. de Qroot, W. C. F. v. d. Klugt, S. Paul, B. H. Moer beek, J. Snoep, A. Veltmeijer, C. van Wilsum. Xle Brigade: B. B. van Baren, C. F. van Dolder, J. K. F. Keuier, H. C. van Wijk. Uit de R.K. leeszaal werden de overjassen van een paar militairen ontvreemd. Het Kamp van Zeist is deze week door de militairen ontruimd. Reeds zijn een groot aantal, men spreekt van 2000, vluchtelingen aldaar aan gekomen. In het Kamp kunnen 30.000 menschen ondergebracht worden. De verpleging wordt opgedragen aan majoor Wals. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsbof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van S1/»121/» en van 23 uur; Zaterdags van 8'/j12'/j UIir- Aanvragen van Werkgevers op 24 Oct. 1918. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 18 t.m. 24 October 1918. Geboren: Coenraad,z. van Steven Volp en Geertrui Bos. Helena, d. vari Johannes Eleveld en Wilhelmina Snippe. Maria Gerarda Wilhelmina, d. van Pieter Fredricus Zandkuijl en Wilhelmina Gerarda Maria Franken. Johanna Hendrika, d. van Antonie Hagebeuk en Barta Everarda Stoeken- broek, Wilhelmina Emmarentina, d. van Arie Nicolaas Blijenberg en Johanna Boudelina Weyers. Janna, d. van Jan v. Ouwerkerk en Hendrica de Jegor. Mina, d. van Evert Puijk en Neeltje Gooijer. Bernardus Arnoldus, z. van Petrus v. den Eijnden en Petronella Gijsberdina Slooten. Victor Joseph, z. van Georges Joseph Houtekie en Maria De Loof. Elisabeth Florentina Philimond, z. van Henricus Philimond van Bogaert en Florentina Smet. Valere Herman Henri, z. van Léon Oscar Huijghe- baert en Delphine Wuijts. Engbert Paulus, z. van Engbert Bakker en Paulina Everarda Boog. Léo, z. van Eugène Bombaert en Marie Anaise Clare Menu. Joseph Jean Arthur z. van Jozef Mulkens, overleden en Gertrude Didden. Daniël Nicolaas Wilhelmus, z. van Antonius Tits en Antje Kuiper. Cornelis Jan, z. van Antonius Johannes Boon en Elisabeth v. Deutekom. Johannes, z. van Evert Elias v. Ouwerkerk en Aantje Petertje v. Snippenberg. Johanna Clasina Maria, d. van Willebrordus Hilhorst en Bartje v. Doorn. Adriaan Cornelis Antonie, z. van Antonie Maas en Alida Cornelia ter Burg, Antonius Christiaan, z. van Matthijs Gerth en Jacoba Geertruida Galjee. Ondertrouwd: Hermanus Julianus Maria Jacobs en Alida Maria Theodora van Oosten. Gerardus Petrus Meinders en Gezina Lusia Siero. Elbert de Ruiter en Aaltje v. de Beek. Gehuwd Dirk Oudijk en Albardina Beudeker. Petrus Meeus en Hen derika Zuidema. Willem Boshuizen en Driesje Florijn. Anne Bokma en Boukje Talsma. Willem Kreikamp en Gerritje Bosch. Overleden: Johanna Catharina Ver borg, 38 jr., ong. Emilie De Vos, 68 jr., wed. Rigaux, Reinira Ben- dina Reuling, 48 jr., ongeh. Helena Adriana v. Dooren, 14 mnd. Willem v. de Hoef, 6 jr. Wilhel mina Geertruida v. de Vijzel, 80 jr., ongeh. Gerrit Bruine. 87 jr., wed. van Agatha Hilsloot. Tettje Hal- beitsma, 51 jr., echtg. van Antonie Pieter Sophie v Galen. Willempje Wind 36 jr., ongeh. Maria Coen- radina Steur, 79 jr., wed. van Philipp Jacob Aeckerlin. Johannes Adrianus v. der Pol, 41 jr., echt. van Aaltje Wels. Gerard Prins, 40 jr., echtg. van Rika Johanna Radersma. Jere- mias de Vos, 21 jr., ongeh. Jacoba Hendrika Beyer, 62 jr., echtg. van Theodorus Hermanus JohannesCoenen. Jacobus Antonius v. der Heijden, 16 mnd. Arnoldus Matthias de Jong, 66 jr., ongeh. Jan Brouwer 10 jaar Theodora Willemina v. Barreveld, 2 jr. Woudenberg. Geboren Rijk, zoon van Jacob van Asselt en Petronella Hoogeweg. Aafje dochter van Eleonoor Bart en Trijntje Appolonia de Gooijer. Petro nella Maria, dochter van Antbonie Verkerk en Cornelia Dorrestein. Cor nelis, zoon van Jan van Steenbergen en Gijsje Lokhorst. Overleden Willem van Egdom ge huwd met Oetje van Egdom 40 jr., Everdina Steinmann, gehuwd met Georg Peter Herzog, 27 jaren; Johannes van den Brandhof, 29 j. 13 meubelmaker 2 spoorle^gers- spijkerlieden. 1 meubelmaker halfwas. 2 smidsjongen. 1 timmerlieden (halfwas). 1 uniformwerker. 1 viltwerker. 2 electricien. 1 electricien aank. 2 beeldhouwers. 1 capsulernaker. 1 kappersbediende. 1 kleermaker- uitsnijder. 1 loodgieter aank. 4 loopknecht. 2 kleermakers- huiswerker. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 24 Oct. 1 breister. 1 smid. 4 broodbakkers. 10 slagers. 2 fabrieksarbeidster. 1 metaalslijper. 2 grondwerkers. 2 portiers. 1 carosseriebekleeder 3 steenhouwers. 1 huisknecht. 1 stoker. 4 kantoorbed. mann. 2 straatmaker. 3 kelners. 2 stukadoors. 4 kleermaker. 1 teekenaar. 3 kok. 1 timmerman 6 loopknecht. 1 timmerman 61 losse arbeiders. leerlingen. 2 mach. houtbew. 1 tuinlieden. 1 loopjongen. 1 voerlieden. 1 metselaar. 4 werkvrouwen. 1 opzichter. 1 winkelbedienden. 3 opperlieden. 2 winkeljuffrouw. 6 schilder (huis). 1 witter. 4 schoenmaker. 1 veldarbeider. 7 sigarenmakers. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stad&aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 25 Oct. 1918. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit f0. appelen f IS.a f 26.Peren f 20.— a f 24. Klei-Aardapp. f 0.00 a f 0.Zandaardapp. f 0.00 a fO.OO Hoendereieren f27.a f29.p. 100 st. Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 st. Boter fO.OO a fO.OO per kilo. Eendeneieren f 00.00 a f 00.00. Zoetem. kaas f 0 a f 0. per 50 kilo. Kippen fO.OO a fO.OO Kuikens fO.OO a fO.OO Piepkuikens f 1.50 a f3.50. Gan zen f 0.a f 00.00. Eenden f 0.00 a f 0.00 p. st. Jongen f 1.50 a f2.25. Hazen f3.00 a f5.00. Wilde konijnen f 1.25 a f 1.60. Tamme f3.00 a f6.00 Duiven fl.00 a fl.40 paar. Magere varkens f40.a f100.Zeugen f160.a f200.Biggen f 10.a f30.Drachtige zengen f000.a f000.Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 0000.Guste koeien f000.a f000.Kalfkoeien f000 a f 000.Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f000.a f000.Pinkstieren f0.a fO.OO. Kalveren f00.a f00 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge heet. Boekweit. 30 heet. Appelen. 10 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len. heet. Kleiaardappelen 2000 stuks floen- dereieren 000 stuks Eendeneieren. 00 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Vee 15 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 100 biggen, 3 zeugen, kalveren. Oorlogvoerend Duitschland en de Democratische Gedachten door Dr. Af. Beer. Uitgave A. Oosthoek, Utrecht. Bij het uitzicht op een naderend einde van den vreeselijksten aller slachtingen mag de vraag overwogen, of deze ook voor de oorlogvoerenden wijze lessen heeft gebracht, of niet tegenstaande het vele dat verbrijzeld is eu vernield, er misschien nog iets door tot ontwikkeling is gebracht. Een dergelijk onderzoek voor te bereiden en in te stellen, zal een reuzentaak zijn, die in de komende jaren de gedachten en werkkracht van velen in beslag zal nemen. Niet het minst zal het democra tische element in het wereldgebeuren van 19141919 worden naar voren gebracht, en dan mag nu wel reeds geconstateerd, dat de democratische strooming bij het Duitsche volk tot een degelijke ontwikkeling is gekomen. Hierop wordt door Dr. M Beer in het boven aangegeven geschrift de aandacht gevestigd. Zijn intuïtie voorspelt, dat de demo cratische stroomingen tot resultaat zullen leiden, tot practisch resultaat voor het Duitsche volk, voor het Duitsche leven I «Het democratisch ideaal is uit de bron der wereldgebeurtenissen voort gekomen, en zijn onmiddellijk ver wantschap met het veelzijdig en ver schrikkelijk gebeuren van dezen tijd is zoo onmiskenbaar, dat de gelijk namige leuze, door den droom der gebeurtenissen her en der gesleurd, wel verdwijnen moest. De groote Russische revolutie heeft de democratische gedachten in vollen omvang voor ons geplaatst en baar beteekenis voor de verdere ontwikke ling der democratie in alie landen is nog niet te overzien. Toch is het niet de omwenteling geweest die de democratische ge dachte voor het eerst tijdens den oorlog vorm gaf. Toen in Augustus 1914 de kata- strophe kwam, voer een golf van demociatie door het Duitsche volk,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2