MIEUWE "Ét Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Gemeenteraad. No. 67. Zaterdag 2 November 1918. 47e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. TEGEN DE GRIEP. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nimmer: 5 Cent. Ingezonden stukken in te zeilden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. Wascht geregeld uw handen en spoelt den mond enkele malen per dag met hypermangaanzure kali. De Raad onzer gemeente ver gaderde op Dinsdag 29 October 1918, des namiddags te 2'/i uur, Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Rant, alsmede de heer Stadig. Ingekomen zijn de volgende stukken: Afschrift van het besluit van Ged. Staten dd. 14 October 1918, waarbij worden goedgekeurd de 2e suppletoire kohieren tot heffing van schoolgelden voor de openbare lagere scholen B en C in deze gemeente. Voor kennis geving aangenomen. Afschriften van het besluit van Ge deputeerde Staten dd. 140ctober 1918, waarbij worden goedgekeurd de Raads besluiten van 29 Januari, 2 Mei en 20 Augustus 1918, tot wijziging van de begrooting der inkomsten en uitgaven dezer Gemeente voor het dienstjaar 1918. Als voren. Idem, idem dd. 21 October 1918, houdende goedkeuring van het 3e en 4e primitief kohier en het le suppletoir kohier tot heffing van de straatbelastiog in deze Gemeente. Als voren. Idem, idem dd. 21 October 1918, waarbij worden goedgekeurd de 3e en 4e primitief-kohieren en het le sup pletoir-kohier tot heffing van de Riool belasting in deze Gemeente. Als voren. Idem, idem dd. 21 October 1918, waarbij worden goedgekeurd de primi tieve kohieren tot heffing van school gelden voor het Gymnasium en de openbare lagere scholen A en D in deze gemeente. Als voren. Idem, idem dd. 21 October 1918, waarbij worden goedgekeurd de le en 2e forensen-kohieren en het eerste kohier ex art. 28 en het 2e suppletoir- kohier tot heffing van de plaatselijke directe inkomstenbelasting in deze Gemeente over 1918. Als voren. Idem, idem dd. 21 October 1918, waarbij wordt goedgekeurd het Raads besluit van 8 October 1.1. houdende vaststelling eener verordening betref fende het verlof, te verleenen aan onderwijzers en onderwijzeressen in geval van ziekte, aan gehuwde onder wijzeressen in geval van zwangerschap en aan onderwijzers ter vervulling van militaire plichten. Als voren. Schrijven dd. 4£October 1918 van den Raad der Gemeente IJlst, houdende verzoek een door dien Raad aangeno men motie iDzake salarieering van bet personeel der bijzondere lagere scholen te steunen bij Hare Majesteit de Koningin en de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal. In handen gesteld van B. en W. ter fine van advies. Missive van 24 October 1918, waarbij wordt voorgesteld eenige re- dactie-wjjzigingen in het stroomleve- rings-contract met de N.V. Provinciale Utrechtsche Electriciteits-maatscbap- pij, zooals door genoemde Maatschappij wordt aangegeven, goed te keuren. Goedgekeurd. Schrijven dd. 22 October 1918 van het Bestuur der afdeeling Amersfoort e.o. van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, houdende verzoek aan de onderwijzers, die in bet bezit zijn van een akte M.O. en in dat vak les geven, een som van f 100 uit te keeren, zulks ingevolge art. 9, 2e alinea der verordening, regelende de bezoldiging van bet onderwijzend personeel aan de Gemeentescholen alhier. Te voegen bij de betrekkelijke stukken. Idem dd. 19 October 1918 No. 290 van den Arroodissements-scboolop- ziener waarbij in overweging wordt gegeven aan de onderwijzers R. Reitsma en A. Pot de verhooging van jaar wedde ad f 100 's jaars voor bet bezit eener akte M. O. toe te kennen. Als voren. Idem dd. 28 October 1918 van het Bestuur van het nPerscomité tot be strijding der Zedeloosheids, houdende verzoek over te gaan tot de invoering van zoodanige aanvullende bepalingen in onze plaatselijke politie-verordening als bedoeld in het schrijven van den Minister van Justitie van 24 Maart 1918. In handen gesteld van B. en W. ter fine van advies. Idem dd. 28 October 1918 van het Bestuur van den Algemeenen Neder- landschen Straatmakersbond, hou dende verzoek het loon van hetstraat- makerspersoneel, in dienst der ge meente, in overeenstemming te bren gen met deD geldeuden loonstandaard en maatregelen te treffen, dat de werkzaamheden voor hetSteun-comité niet onder den prijs behoeven te worden verricht. Te voegen bij de betrekkelijke stukken. Idem dd. 28 October 1918 van het Hoofdbestuur der Vereeniging voor M.U.L.O., houdende verzoek het adres van de onderwijzers R. Reitsma en A. Pot om hun jaarwedde met f 100 te verhoogen wegens het behalen eener akte M.O. in gunstige overweging te willen .nemen. Als voren. De heeren Hofland, Van Kalken en Tromp van Holst worden door den Voorzitter benoemd tot commissie van onderzoek van den geloofsbrief vaD het nieuw gekozen raadslid C. Rui tenberg. Bij monde van den heer Van Kalken deelt de commissie mede, dat de ge loofsbrief in orde is bevonden, wes halve tot toelating wordt geadviseerd. Conform besloten. Het voorstel van B. en VV. tot wijziging van de verordening, regelende de samenstelling en inrichting der Commissie van Toezicht op bet L. O. alsmede dat tot het niet-overnemen van H. Zeedijk van een strook grond, ter grootte van 7 M'., gelegen voor 't perceel Arnhemschestraat 10, wor den zonder bespreking of hoofd, stem ming goedgekeurd. Het voorstel tot wijziging der ver ordening betreffende het gemeentelijk grondbedrijf wordt aangehouden, od zal in een volgende vergadering ter tafel komen Da behandeling in de afdeelingen. I Zonder discussie of h. st. wordt goedgekeurd de raadsbesluiten vaD 28 Mei 1.1. in te trekken en wordt vastgesteld een verhoogd crediet toe le staan voor 't bouwen van 6 arbei derswoningen aan de Flierbeekstraat en 3 Achter de Kamp. Ook de wijziging van de verorde ning op de heffing der plaatselijke belasting op 't inkomen passeert zon der meer des Voorzitters hamer. De voorgestelde wijziging op de heffing der leges-gelden ondervindt nogal belangstelling d. w. bespreking. De heer Van Nijnatten heeft be zwaar tegen 't bedrag, dat betaald moet worden voor een vergunning als bedoeld in art. 5 der Woningwet voor den bouw of verbouw en zou dat bedrag bij kosten van meer dan f 2000 lager willen stellen. Voor een bouwvereeniging kunnen de leges- gelden dan wel f 300 a f 400 bedra gen en dan wordt 't een belasting en niet een vergoeding voor gemaakte kosten. Een voorstel om de leges lager te stellen wordt niet voldoende ondersteund. Waarschijnlijk dat de raadsleden met de toelichting des Voorzitters, die er op wees dat 't bedrag betrek kelijk niet zwaar was en dat men overal geld uit moest trachten te slaan, alsmede met de woorden des heeren Kroes, dat het slechts een klein per centage is volkomen instemden. De heer Kroes wees er n.l. nog op, dat het toezicht der gemeente ook voor den bouwheer van groot belang is. De leges-heffing wordt verder volgens 't voorstel van B. en W. goedge keurd. De voorstellen tot wijziging der begrooting dezes jaars, tot 't verleenen van een crediet van f 40 000 voor de vernieuwing van 4 ovens aan de gasfabriek, tot 't doen rooien van hoornen aan den Woestijgerweg en in 't plantsoen, alsmede tot wijziging van de verordening op de regeling van de rangen en jaarwedden van 't personeel in dienst der gemeente, gaan alle zonder bespreking of hoofde lijke stemming onder 's voorzitters hamer door. Bij de behandeling van 't advies van B. en W. op de adressen van den Ned. Bond van werklieden in Openbare diensten en bedrijven in zake 't georganiseerd overleg zegt de heer Overeem reeds 28 Mei zijn meening breedvoerig te hebben uiteengezet. Dat slechts landelijke georganiseerde!) worden toegelaten, juicht bij toe, doch er zijn bezwaren door enkele groepen geopperd, welke hij wil ondervangen door 't voorstel dat er n.l. een cen trale commissie zijn zal voor de ge meente-ambtenaren en één voor de gemeente-werklieden. Dit voorstel vindt steun bij de heeren Hofland en Nieuwendijk. De heer Kroes meent, dat 't grootste bezwaar is, dat een particulier werk gever en werknemer in de commissie zitting zullen hebben. Deze uit te schakelen zou zijn te gemoet komen aan de bezwaren des heeren Overeem. De heer Hofland zegt't gaat niet alleen tegen 't door den heer Kroes genoemde maar vooral tegen de Com missie van bijstand, waardoor men niet in onmiddellijk contact kan treden met B. en W. De Voorzitter herinnert eraan, dat juist door den Raad die Commissie van bijstand is in 't leven geroepen. Nu wil de heer Overeem 2 commissies en de heer Hofland wil de Commissie van bijstand opzij zetten. De heereD Kroes en Van Nijnatten verklaren zich te zullen vei zetten tegen de opheffing van de Commissie van bijstand. De heer Hofland wijst er nog op dat 't gaat om de rechtspositie. Als 't overleg verzekerd is in den geest als de belanghebbenden dat vragen, dan zullen B. en W. voortaan kunnen zeggende belanghebbenden hebben 't zelf toegestemd. Tot staving van zijn beweren haalt spr. enkele passages aan uit een werk van Dr. Kiewielde Jonge. Het voorstel-Hofland om de Com missie van Bijstand uit te schakelen wordt verworpen met 3 tegen 13 stemmen. Hat voorstel-Overeem om 2 centrale commissie's in 't leven te roepen wordt verworpen met 4 tegen 12 stemmen en 't voorstel-Kroes, tot uitschakelen van den particulieren werkgever en werknemer wordt aan genomen met 12 tegen 4 stemmen. Thans komt aan de orde een voor stel van B. en W. tot algemeene wijziging van de werkzaamheden van 't Burgerlijk Armbestuur. Dit voorstel luidt in zijn geheel als volgt: a. over te gaan tot uitbreiding van bet aantal leden van bet Burgerlijk Armbestuur en dit te bepalen op 7. b. bet Burgerlijk Armbestuur uit te noodigen bet bij art. 7 van het Reglement bedoelde Huishoudelijk reglement te wijzigen, in dien zin le. dat de werkverdeeling onder zijn leden plaats vindt naar het wijksysteem, met toekenning van een passende be- looniog; 2. dat ambtshalve als secretaris zal fungeeren een door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen ambtenaar van bet bureau voor Maatschappelijk werk e. aan het Bureau voor Maatschap pelijk werk een nieuwe afdeeling toe te voegen lArmwezent, Burgemeester en Wethouders te machtigen daarvoor een ambtenaar aan te stellen in den rang van commies (wedde f 1600 f1800) en in verband daarmede aan de twaalfde alinea van artikel I der verordening, regelende den werkkring en de inrichting van het Bureau voor Maatschappelijk werk (Raadsbesluit 30 Januari 1917 no. 69) toe te voegen de woordenïhet armwezen«. d. Burgemeester en Wethouders uit te Doodigen over te willen gaan tot het aanleggen van een register, als bedoeld in art. 58 der Armenwet. De beer De Kempenaer zegt eenigs- zins te zijn teleurgesteld. Hij bad ge gedacht, dat er een Armenraad zou komen en vraagt of de weg, welkeD B. en W. willen bewandelen wel goed is? Als een Armenraad beter is, laten we dan ook zulk een Raad instellen meent spr. De heer Hofland vraagt waarom thans is afgeweken van de gewoonte om het advies van den betrokken directeur in te winnen. Hij leest ner gens, dat in deze zaak de directeur van Maatschappelijk Werk is gehoord, onder wiens ressort toch ook behoort arbeidsbemiddeling en werkloosheid- verzekering, welke nauwlettend van armenzorg dienen gescheiden te blijven. Hierop is volgens spr. niet voldoende Men wil nu geeo Armenraad, maar brengt het B. Armbestuur ODder bij Maatschappelijk Werk. Dat mag vol gens spr. niet. Wethouder Jorissen antwoordt, dat 't geen B. en W. voorstellen voor onze gemeente voldoende is, daar we niet direct een Armenraad noodig hebben. De bedoeling is 't Armwezen bij de Secretarie onder te brengen. En nu heeft 't Armbestuur noodig de be middeling van Arbeidsbeurs en Werk loosheidsverzekering. De heer Hofland merkt op, dat de Secretaris toch geen hoofd is van Maatschappelijk Werk. Bovendien die nen de zaken gescheiden te blijven, opdat een werklooze niet voor een armlastige worde aangezien. De heer Jorissen wijst er op, dat gedrukt stuk 130 wijst op onderbren ging bij de Secretarie. De Voorzitter wijst er op, dat al gemeen overleg plegen tusschen B. A. en kerkelijke en particuliere instellingen noodig is als punt d. van 't voorstel aangeeft. In deze materie werd terecht 't advies gevraagd van den ambtenaar, onder wiens leiding het Armbestuur komt te staan. Hierna wordt 't voorstel van B. en W. zonder bespreking of b. st. aangenomen. De voorstellen van B. en W. tot vaststelling van het vijfde primitief en bet tweede suppletoir kohier der Riool belasting en bet vijfde primitief kohier der Straatbelasting, dienst 1918, tot vaststelling der primitieve ko hieren voor de schoolgelden der o. I. scholen B en C en van het kohier voor de schoolgelden van de Burgeravond school, dienst 1918/1919, worden z. d. of b. st. goedgekeurd. De behandeling van reclames straat belasting, dienst 1917, en die van reclames rioolbelasting, dienst 1917, passeerden zonder meer 's Voorzitters hamer. Rondvraag. De heer Van Nijnatten herinnert er aan, dat de Voorzitter van de con- sumeoten-commissie te Utrecht op een vergadering gezegd heeft, dat 't hier bij de distributie niet in orde was. Bij onderzoek bleek hem, dat meri 't alleen bad over politie-agenten welke bij de vleesch-distributie eerst zich zelf hielpen. Spr. vraagt of de Voor zitter hiernaar reeds een onderzoek heeft ingesteld en waarom de samen stelling der commissie voor de distri butie van schoenen zoo is, dat er 3 deskundigen en 4 leden van de con sumenten-commissie in zitting nemen. De Voorzitter wijst erop, dat B. en W. gaarne door personen uit de bur gerij worden bijgestaan. Wat de eerste vraag betrof, was 't feit zoo, dat politie-agenten, die geen dienst hadden, als gewone burgers in de rij waren

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1