Plaatselijk Nieuws. ^BINNENLAND. gaan staan. Spr. heeft order gegeven, dit niet meer toe te laten. De heer Van Nijnatten noemt de samenstelling der consumenten-com missie een eenzijdige, samengesteld als ze is uit enkel afgevaardigden van de arbeiders-organisaties. Controle is goed, maar dan behoort de commissie te bestaan uit alle standen der burgerij. De Voorzitter antwoordt, dat de opmerking des heeren Van Nijnatten niet geheel juist is, er zit ook een onderwijzer in de consumentencom missie. De heer Hofland vraagt of de Cen trale Keuken nog niet in werking kan worden gesteld, want de toestand is nijpend. De Voorzitter deelt mee, dat een schrijven van den Minister is ontvangen. B. en W. wenschen geen bons in te houden, en als nu de Minister die ver gunning verleent, in welke richting Z. E. hoopt aan te sturen, dan willen B. en W. gaarne de Centrale Keuken weer in werking stellen. De heer Hofland wijst op 't besluit door den Raad genomen in zake 't opslaan van aardappelen. De Voorzitter antwoordt, dat de Minister slechts aardappelen wil doen opslaan door hen, die er goed voor kunnen zorgen. De heer Hofland meent, dat de meer gegoeden kleiaardappelen zullen krij gen en wij, op distributie aangewezen, krijgen inferieure qualiteil. Hij acht 't dus beter dat de gemeente aard appelen inslaat, om billijkheidsredenen. De Voorzitter wijst er op, dat de Minister de aardappelen uit de om geving doet betrekken. De gemeente krijgt 40 pCt. kleiaardappelen. 85 waggons uit de Betuwe zijn ons aan geboden en we zijn daar terstond op ingegaan. Wethouder Eysink zegt ook, dat een kleiaardappel te verkiezen is boven een zandaardappel, maar die opslaan wil, krijgt zandaardappelen. De heer Overeem merkt op, dat de bewoners der gemeentewoningeu aan den Woestijgerweg geen lust hebben de waterleiding te betalen, en hoopt dat B. en W. in dezen een billijke regeling zullen treffen. De Voorzitter zegt een onderzoek toe. Hierna niemand meer 't woord ver langende sluit de Voorzitter te 4.45 de vergadering. Wascht uw handen. Bij den raad aan het hoofd van dit blad gegeven, om geregeld den mond te spoelen en de handen te wasschen zij de opmerking gemaakt, dat het de bedoeling is om óók in het wasch- water een weinig hypermangaanzure kali te gieten. Enkele druppels zijn voldoende om een bacterie-doodend wasch water te verkrijgen, dat vooral in dezen tijd van zeepnood van bij zondere waarde is als voorbehoed middel tegen de Spaansche griep. De invoering der nieuwe dienst regeling op de spoorwegen, welke aanvankelijk was vastgesteld op 2 December is uitgesteld tot Maandag 16 December. De treinen van Amsterdam in de richting Amersfoort behoeven niet meer vóór de brug over het Merwede- kanaal bij Weesp tot stilstand ge bracht te worden de werkzaamheden zijn zoover gevorderd, dat die brug met een snelheid van 26 K.M. per uur, te berijden is. Door het Gemeentebestuur van Amersfoort is het volgende telegram aan den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel verzonden Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, den Haag. Verzoeken met het oog op beer- schende Spaansche Griep onder de bevolking 14 dagen uitstel der raelk- rantsoeneering. Zoowel de consumen ten-commissie als de gezondheids commissie dringen hierop sterk aan. Plotseling verminderd melkgebruik zou uitbreiding dezer ziekte zeer in de hand kunnen werken. Bovendien is het rantsoen van 0.21iter melk gemiddeld per hoofd veel te klein om na aftrek 0.1 liter als algemeen rantsoen voor gezonden, aan kinderen, zwakken en zieken, wier laatste aantal door Spaansche Griep zeer is toege nomen, de voor deze zwakken en zieken benoodigde hoeveelheid melk te kunnen verstrekken. Amersfoort, 30 October 1918. Burgemeester en Wethouders van Ameisfoort w.g. VAN RANDWIJCK. w.g. A. R. VEENSTRA. Maandagavond vergaderde 't Dept. Amersfoort van de Mij. van Nijverheid in hotel Monopole. Als spreker trad op de heer A. H. Wegerif van Apeldoorn met 't onder werp nUtiliteitsbouwd. Na opening door den heer Van der Meiden, voorzitter, verkreeg de beer W. 't woord. Hij begon met er op te wijzen, dat er vele groote gebouwen verrijzen, zonder dat op architectoni sche schoonheid gelet wordt. Dat behoeft toch niet. Zonder meerdere kosten kan men met de schoonheid rekening houden. Een fabrieksgebouw moet toch niet altijd bepaald leelijk zijn. Wat de bruggenbouw betreft, door de juiste keuze der bouwmateria len is er overeenstemming te ver krijgen met *t landschap. Industrieele gebouwen, stations, silo's enz. moeten aan utiliteitseiscben voldoen in de eerste plaats, maar ook aan andere eischen, sanitaire b v. kan worden voldaan. Een gezellige, smaak volle inrichting komt ook aan de productie ten goede. Harmonie tusschen plattegrond, opstand en dakvorm dient betracht te worden. Kleur en lijn kieze men in overeenstemming met de omgeving. Utiliteit, oeconomie en aesthetics samenwerkende kunnen scboonen bouw leveren, als voor elk afzonder lijk onderdeel maar den juisten vorm gekozen wordt. Met tal van fraaie lichtbeelden werd een en ander toegelicht. De voorzitter dankte den spreker voor zijn belangwekkende rede. Spr. betreurde het, dat Amersfoort nog geen verfraaiingscommissie heeft. Hij hoopte, dat nog zoo'n commissie alhier mocht worden opgericht. Maandag werd 't stoffelijk over schot van den heer J. W. Krom, in leven onderwijzer aan school G in de Puntenburgerlaan ter aarde besteld. Op het kerkhof waien aanwezig: de Wethouder van Onderwijs Mr. Dr. Verboef, de schoolarts Dr. v. d. Hoeve, de arrondissements schoolopziener de heer J. Stamperius, de heer Versluys, oud-voorzitier van de Kiesvereeniging «Gemeentebelang" en bestuursleden van de Afdeeling van den Ned. Pro testantenbond. Aan de groeve werd 't woord gevoerd door den beer A. Veen, hoofd der school, den heer J. Stamperius, schoolopziener, den heer Kruisinga, mej. Van Loon en den heer Nooitgedacht. Een broeder van den overledene dankte voor de laatste eer den overledene bewezen. Op 58-jarigen leeftijd is alhier overleden de beer H. J. Indeweij, gep. kolonel en off. in de orde van Oranje- Nassau en van 't Legioen van Eer. De beer I. stelde veel belang in land en tuinbouw en heeft voor de belangen daarvan veel gedaan als bestuurslid van de Tuinbouwvereeniging Amers foort en de afd. der V. A. N. Hij was eveneens bestuurslid van den bond van Vrjje Liberalen. Op morgen (3 Nov.) hoopt Ds. de Jong zijn intree-rede te houden bij de Evang. Lutherscbe gemeente alhier. Zondag j.l. nam hij afscheid van de gemeente te Zierikzee, naar aanleiding van Joh. 11:6668. Onder leiding van den gods dienstonderwijzer v. d. Heide zullen gedurende den a.s. winter in een der lokalen van de voormalige diaconie school op «het Sluisje" voor de leden van den Chr. Nat. Werkmansbond bijbellezingen gehouden worden. De vereeniging tot oprichting eener arbeiders-coöperatie «De Dage raad" alhier is ontbonden en heeft zich aangesloten bij de coöperatie «Ons Belang" te Hilversum. De commissie van advies inzake nieuwe schoenen en reparatie-leder is samengesteld uit 3scboenwinkeliers en 4 leden der consumenten- commissie. Voor 't eiamen gymnastiek Vrije en Ordeoefeningen slaagden te Utrecht de dames: J. van Berghem, J. C. de Booy, Th. A. van Dam, A. v. d. Donker, P. Dubber en J. P. van Munster, allen van hier. Hare Majesteit de Koningin heeft voor de konijnententoonstelling in «Amicitiaa te houden van 1 tot 3 November een groote bronzen me daille geschonken. Van verschillende zijde werden reeds 14 medailles be schikbaar gesteld. Bij Kon. Besluit is aan den heer J. Knoppers alhier op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als dijk graaf van 't hoogheemraadschap «de Bunschoter Veen- en Veldendijk", prov. Utrecht. Kapitein A. J. D. de Winter is van Zeist naar Amersfoort ge detacheerd. De Kapitein van administratie M. A. Teune is bestemd tot administra teur der Ve infanterie-brigade. Tot voorzitter der R.-K. Kies vereeniging «Recht en Orde" alhier is gekozen de heer H. Kroes, met b\jna algemeene stemmen. Tot be stuursleden zijn gekozen de heeren S. Kraan, W. van Koelen, H. J. Martens, J. J. Thien en C. Tuithof, welke allen de benoeming hebben aanvaard. Tot directeur van de biocheni- sche fabriek «Pranaï alhier is benoemd de heer Jhr. Op ten Noord, gewezen directeur van openbare werken te Utrecht. Mej. M. Spelberg, onderwijzeres aan de R.-K. meisjesscholen aan de Muurbuizen alhier is als zoodanig benoemd aan de R.-K. school voor u. 1. o. te Denekamp. Een 18-jarige drukkersleerling M. v. d. W. heeft valsche distributie bons gemaakt. Na bij zijn patroon 't materiaal te hebben ontvreemd, daartoe aangezet door een zijner makkers, beeft hij in de werkplaats van zijnen vader aardappelenbons vervaardigd. Ook onder de militairen alhier is de griep uitgebroken. Een speciale barak is voor 't opnemen der lijders in orde gemaakt. Bij de burgerij neemt de ziekte ook hand over hand toe. De open- bareleeszaal wordt tengevolge der ziekte te 5 uur nam. gesloten. Door den gemeentelijken woning bouw aan de Flierbeekstraat is ver betering dier straat en der Hessenstraat een behoefte geworden, vooral ook in verband met 't drukke ziekenvervoer naar 't Hospitaal. In de Flierbeekstraat kan de rijweg 5 M. breed worden met een boom berm aan de waterzijde en een trot toir uit cementtegels aan de andere zijde. De bestrating zal bestaan uit klinkers. De Hessenstraat zal in plaats van verharding met veldkeien ook een klin kerbestrating kiijgen. De verbetering der Flierbeekstraat zal f 10 500 kosten, terwijl die van de Hessenstraat op f8000 wordt geraamd. De voorgenomen melkrantsoenee- ring, welke 1 November zou ingaan, zal in geen geval voor Maandag a.s. aanvangen Pogingen worden gedaan om met 't oog op de talrijke zieken 't in werking treden daarvan nog tot 'een lateren datum uit te stellen. De R. H. B. S. voorloopig tot 1 Nov. gesloten, blijft nog tot Maan dag 4 November a.s. gesloten. Naar wordt meegedeeld, is er bericht gekomen, dat voorloopig geen vluchtelingen in 't kamp «de Vlas akkerst zullen worden ondergebracht. Een winkelbediende alhier zag op een gegeven oogenblik, dat iemand met zijn fiets er van door ging. Ter stond er op uit ontstond er een wilde jacht, met dit gelukkig gevolg, dat de eigenaar geholpen door eenige voorbijgangers, den karretjesdief te pakken kreeg, om hem vervolgens aan de politie over te leveren. In 't kamp «de Vlasakkerse: is Dinsdagavond half 9 een z.g. bureau barak, gebruikt als schoen- en kleer makerij, geheel afgebrand. De garni- zoens-commandant had de depots en de brandweer der gemeente te hulp geroepen. Spoedig ter plaatse ver schenen, behoefde de laatste geen dienst te doen, daar de brandweer in 't kamp den brand inmiddels ge- bluscht had. Of hier aan kwaadwilligheid of wel aan een ongeluk moet worden gedacht is moeilijk uit te maken. Van woeling of een oproerige geest was niets te bemerken, zoodat men niet terstond geneigd is aan opzet te denken. Toch is 't niet onmogelijk, dat een of eenige der raddraaiers den brand bebben gesticht, te meer, omdat te 6 uur op een soldatenkamer ook een brandje was uitgebroken, dat na verwijdering van een brandend kussen was ge- bluscht Was er opzet in 't spel, dan is dit uitgegaan van een zeer klein getal. Er is een belooning van f 300 beschikbaar gesteld voor dengene, die den aanstichter van den brand aan de Vlasakkers aanwijst. Ook hier ter stede bebben de infanteristen geprobeerd de boel op stelten te zetten. Woensdagavond trok een troep van ongeveer 100 man van het kamp op de Vlasakkers stadwaarts. Na een paar malen al joelende de Utrechtscbe en Langestraat op en af te zijn geloopen, was de troep door andere soldaten en jongens en meiden met eenige honderden vermeerderd. Nu werden zij echter door Kapitein Pieterse tot staan gebracht, die met de revolver in de hand de militairen gelastte naar huis te gaan. Toen aan dit bevel door de overgroote meerder heid geen gevolg werd gegeven duurde het slechts kort of de Langestraat werd door een peleton bereden huzaren met de sabel in de hand schoonge veegd terwijl door de patroulles huzaren te voet verschillende straten werden afgezet. Tot laat in den avond werd gesurveilleerd. Tegen 10 uur was alles weder volmaakt rustig. Een woord van hulde aan de militaire autoriteit mag niet achterwege blijven. Door het krachtig optreden is o. i. voorkomen, dat de ongemotiveerde vernielzucht der bandelooze troep tot uiting kwam. Op niet onvermakelijke wijze zijn Zondag jl. een aantal deserteurs uit de Harskamp er in gevlogen, toen zij aan 't station naar 't Noorden wilden ontsnappen. In den trein naar Groningen was geen plaats meer en de vluchtelingen werden tevreden gesteld met 't voor uitzicht, dat een extra-trein ben naar Groningen zou brengen. Natuurlijk ging er een juichtoon op, na deze belofte. Toen de gewone trein vertrokken was, kwam werkelijk de extra-trein voor. Men stapte vroolijk in en be merkte niet, dat de locomotief niet naar Groningen maar naar de Vlas akkers stoomde, alwaar de gefopte Harskampers een niet verwacht onder dak vonden. Zaterdagavond is een tapper bekeurd, die muziek liet maken zon der de vereiscbte vergunning. Procesverbaal is [opgemaakt tegen iemand die de Trekbondenwet over trad. Aangehouden werden vier rijwiel- dieven, waaronder een militair uit Nijmegen en een uit Harderwijk, een kantoorbediende, een zekere R. en een Amersfoortsch militair; terwijl de recherche enkele ontvreemde karretjes wist op te sporen en andere terug gevonden werden, ontdaan van de banden. Een 16-jarige knaap, verdacht van diefstal van f 40 werd tevens gevat. Van 2 officieren werd 't rijwiel ontvreemd uit 't kamp de Vlasakkers, van een leerlooier alhier enkele kleine huiden en enkele brooden van een bakker uit diens wagen. Een monteur van een electro-lech- nisch bureau heeft zich schuldig ge maakt aan het kapen van geïsoleerd koperdraad ten nadeele van zijn patroon. In den nacht van' 23 op 24 October zijn bij den sigarenhandelaar J. v. R. in de Muurbuizen door in braak 3000 sigaren ontvreemd. Een 3-tal personen zijn door de recherche alhier in verband met die inbraak aangehouden. De dief en 2 helers zijn aan de Justitie overgeleverd. Iemand, die de directie van Niveus voor een som geld trachtte op te lichten, mocht daarin niet slagen. Zijn pogingen bij een bloe mist te dezer plaats hadden meer succes. De politie wist hem aan te houden en op te bergen. Het kanaal door de Geldersche Vallei 1 De Raad van de gemeente Venen- daal beeft besloten 100.000 gulden beschikbaar te stellen voor het te graven kanaal door de Geldersche Vallei, onder voorwaarde dat dit kanaal door de gemeente zal worden ge graven. Broodrantsoen I De Minister van Landbouw heeft naar bjj in de Tweede Kamer zegt nog altijd de hoop, dat door invoer van graan het broodrantsoen eenigs- zins verhoogd zal kunnen worden, doch mocht hij hierin worden teleur gesteld, dan zal bij verlaging van den prijs der vatgroenten overwegen. Kleedingvoorziening. De Minister hoopt, dat de regeling der kleedingvoorziening 15 November a.s. in werking kan treden. Honderd duizenden jassen, jekkers e.d. en milli- oenen hemden worden op het oogenblik naar de gemeenten verzonden. Duurtetoeslag en salarisverhooging. Uit een antwoord van den Minister van Financiën, op schriftelijke vragen van het Kamerlid Bomans, blijkt de juistheid van het bericht, dat de Re geering voornemens is den vollen over 1918 toegekenden duui tebijslag aan Rijksambtenaren en -beambten uit te betalen Verrekening met de salaris verhooging over dat jaar zal derhalve niet plaats hebben. Tot bet geven van een extra duurtebijslag is de Regeering echter niet bereid. Met ingang van 1 Januari 1919 zal de Regeering de volle 100 pUt. der salarisverhooging van de »Siaatscommissie-Stork« toekennen. Handhaving van den vollen duurte- teeslag acht de Regeering daarnaast niet noodig. Wel overweegt zij de toe kenningvoor 1919 vaneen kinderbijslag volgens nader vast te stellen regelen. Gemeentelijke varkensmesterij 1 Burgemeester en Wethouders van Utrecht doen op een boerderij te Maarsbergen 500 varkens vetmesten1 De voeding kost wel moeite, doch eenige malen waren B. en W in de gelegenheid een paar wagons afge keurde aardappelen voor de dieren beschikbaar ie stellen en verder voor ziet de regeling op 't gebied van de verzameling van schillen en afval, om de dieren voldoende te kunnen mesten. B. en W. hebben zich nu tot den Minister gewend met het verzoek om hen, evenals krachtens zijn [beschik king ten gunste van arbeidersvereni gingen, die varkens houden, kan ge schieden vrijstelling te verleenen van de bepaling volgens welke de helft van de gemeste varkens aan het Rijk moet worden afgestaan. Wat ook de beslissing zij, in alle geval verwachten B. en W. van de ondernomen varkenshouderij, dat zij daardoor in de gelegenheid zullen worden gesteld in den loop van den winter een hoeveelheid vleescb, vet en spek onder de Utrechtscbe bevol king te distribueeren. Een Scheveninger uit het Duitsche leger ontsnapt. Ds. E, van Ruitenberg te Oostburg schrijft aan de Nieuwe Ct. Gisteravond belde bij mij aan de pastorie een jongmensch aan in de Duitsche marine-uniform. Hij was des middags, behoorende tot de troep, die in Eecloo moest standhouden bij Ede over den draad gekomen, na een schildwachthuisje er tegen aan ge plaatst te hebben. Hij sprak correct Nederlandsch en nu bleek uit zijn Hollandsche pas, dat hij geboren Hollander was. Hij was in Juni als stuurmans leerling op een koopvaardijschip door de Duitschers aangehouden en naar Swinemunde met zijn schip opgebracht. De geheele bemanning werd na eenige dagen vrijgelaten, maar hij moest blijven, daar hij verdacht werd van spionnage. En met welk recht? Hij had een Nederl. zilverbon in den zak on daarop stonden aan de achterzijde twee Engelsche woorden geschreven. De jongen wist natuurlijk zelf niet hoe bij daaraan kwam. Geen nadere verklaring kunnende geven, werd bij naar den Scbwanenturm in Kleef gevoerd en na eenigen tijd voor de keus gesteld öf levenslang ge vangen öf naar het front. Hij koos het laatste en maakte van Augustus af het terugtrekken van de Marne mede. In Kleef bad bij nog zijn bewijs van Hollanderschap uit Den Haag kunnen krijgen. Maar ook dat hielp niets. Die pas met zijn portret beeft hij aldoor bij zich gedragen. Hij werd bij de marine ingedeeld en stond aan 't hoofd van een 40-tal mariniers. Terugtrekkende door België kwam hij in de buurt van Sluis en maakte daar het plan reeds tot de vlucht. De kans was daar niet gunstig. Hij kwam in de buurt van Eecloo en wist toen gistermiddag om 6 uur ongeveer op Nederl. grondgebied te komen. Niet wetende waar hij was, beeft hij eenigen tijd gedwaald, is eerst in Sluis geweest en kwam 's avonds laat in Oostburg. Daar werd bij door de wacht.aangehouden, maar behoefde niet geïnterneerd met zijn bewijs van Nederlanderschap. Hij riep mijn hulp in en is door mijn toedoen na hem van reisgeld voor zien te hebben, van morgen naar zijn moeder in Scbeveningen ver trokken. Zijn haat tegen de Duitschers is begrijpelijkerwijze zeer groot. Toch roemde hij de keurige organisatie van het wegtrekken. Dat gaat bij-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2