Plaatselijk Nieuws. BINNENLANftT Ingezonden. gerwegbewoners lokt Dogal wat be- sprekiog uit. Op de vraag van den heerHuifen- berg of schuurtjes of bijgebouwtjes zullen gebouwd worden, antwoordt de Voorzitter, dat deze zaak nog in onder zoek is. De heer Kroes maant tot voorzich tigheid. Bergruimte is er te vinden op zolder en in den kelder. Hij wil 't overlaten aan de prudentie van de comm. van fabricage. De Voorzitter merkt nog even op, dat waar op andere plaatsen over bergruimte geen klachten worden ge uit, men hier naar schuurtjes vraagt. Naar aanleiding van 't adres van gebr. Wassink, houdende verzoek om hun schadevergoeding toe te kennen voor bet uitgevoerde werk «aanleg van een gedeelte Tuinstraat*, vraagt de heer Ruitenberg, of de heeren Wassink zich vergist hebben en of B. en W. van die vergissing terstond zijn op de hoogte gesteld of eerst na eenigen lijd. Spr. geeft B. en W. in overweging den eiscb te stellen, dat zulke aannemers 3 jaar van inschrij ving worden uitgesloten. Wethouder Eysink zegt overweging van dien wenk toe, maar herinnert er aan, dat elk geval afzonderlijk is te beschouwen. De beer Kroes wijst er op, dat men zich wel meer vergist als het verschil in de inschrijvingssom met den op volger uogal aanzienlijk is. Hij geeft daarom in overweging niet toe te geven om geen precedenten tescheppen. De heer Ruitenberg zegt, dat de heeren Wassink op 5000 in plaats van op 50000 steenen hebben ge rekend, wat zij den heer Beltman hebben meegedeeld. Z. h. st. conform 't voorstel van B. en W. besloten. De heer Leinweber wijst erop, daj eerst gevraagd wordt een crediet van f 135 voor 't perceel Utrechtschestraat 46 voor eenige herstellingen en daarna weer een som voor 't inrichten van een posthuis in dat perceel. Wethouder Eysink verduidelijkt, dat de eerste vraag geldt 't woonhuis, de tweede 't posthuis, eigenlijk 't aan grenzend perceel, dragende 't zelfde nummer. Z. h. st. werdt dit crediet toegestaan. De punten 1618 der agenda pas- seeren zonder meer des Voorzitters hamer. Het bedrag van f7000, door B.en W. gevraagd om aan ingezetenen, met een inkomen minder dan f2000, goed- koope brandstof te verschaffen wordt op voorstel des heeren Van Nijnatten, namens de Vrijz.-democr. raadsfractie gebracht op f8000.— terwijl 't in komen wordt f2500. De heer Van Kalken vindt de grens f2000.hoog genoeg en wilde zelfs lager gaan. Het voorstel—Van Nijnatten c.s. wordt aangenomen met 9 tegen 5 stemmen. Aan 't verzoek der bijzondere onder wijzers om een gratificatie uit de gemeentekas wordt niet voldaan, omdat bij Kon. Besluit raadsbesluiten in gun- stigen zin genomen, zijn vernietigd. Bij de bespreking der subsidie aan de Ambachtsschool geeft de heer Ruitenberg in overweging de 4-jarige avondcursus in een 5-jarigen te ver anderen, wat 't ambacht ten goede zal komen. Wethouder Verhoef antwoordt, dat 't bestuur dier school daartoe zal over gaan, zoo dit bepaald wenschelijk is. De oprichting van een 2-jarigeo cursus voor de boofdacte wordt z. b. st. goedgekeurd, nadat de heer Van Njfnatten heeft gevraagd of dit plan ook een onderdeel vormt van de reor ganisatieplannen. Hierop antwoordt de heer Verhoef, dat dit voorstel uitvloeisel is van een Kon. Besluit in dien geest. Wat de organisatieplannen betreft, alzoo de heer Verhoef, deze zijn in bewerking. Aan de orde komt hierna 't adres der boekhandelaren. In verband hiermede deelen B. en W. het volgende mede: De aanbesteding is geschied bij in schrijving, zonder dat van onzentwege monsters werden verstrekt, omdat de boekbandelaren hier ter stede daar tegen ten vorigen jare bezwaren had den ingebracht. Uit de ingekomen aanbiedingen zijn de laagste inschrijvingen gegund, voor zoover de kwaliteit der monsters goed was. De papiersoorten zijn gekeurd door een onpartijdig deskundige. Het totaal bedrag der inschrijvings som van de Amersfoortsche Boek- banielare» was f46fcft2 booger dan het totaal bedrag der laagste inschrij vingssommen of ruim 8 pCt. Wij hebben dan ook, gelet op het vorenstaande, de eer u te adviseeren afwijzend op het voormelde verzoek te beschikken. Niettemin stellen B. en W. er prijs op mede te deelen, dat bet steeds bun streven is, zooveel mogelijk de be stellingen binnen de gemeente te doen. De regeling omtrent de verdeeling van drukwerk is daarvan de getuige. Nu en dan is 't noodig ook elders prijsopgave te vragen. Bij 'n onderzoek naar de kosten van een nogal omvang rijk drukwerk, vroeg men prijsopgave zoowel binnen als buiten de gemeente. De hoogste aanbieding bedroeg pi.m. f2300.de laagste pl.ra. f 1000.— De heer Nieuwendijk meent een enkel woord te moeten spreken ten gunste der boekhandelaars. Waar de gemeente den prijs van gas en electri- citeit vaststelt, moet zij ook koopen bij den handel tegen billijke prijzen. Spr. wijst op den prijs der siroop, door den Minister bepaald, aan welke prijs men zich hier niet hield. Waar de gemeente dus geld verdiende, beeft men ook hier 't recht tot zulk op treden. Bij klein verschil dient men, zegt spr., den Amersfoortschen handel te begunstigen. Ook de heer Leinweber acht 't ver zoek der boekbandelaren alleszins te billijken. De heer Ruitenberg acht, dat niet alleen de boekhandelaars maar alle inschrijvers uit Amersfoort moeten worden begunstigd. De Voorzitter merkt op, dat B.enW. zich niet geheel kunnen binden. De beer Kroes merkt op, dat niet alles volgens monster is geleverd en waar minderwaardig papier voor cahiers is geleverd, is een kooper buiten de gemeente niet te billijken. De Voorzitter antwoordt, dat er grenzen zijn, en men rekening houden moet met de gemeente in haar ge heel en niet met bjjzondere groepen van burgers alleen. Dat B. en W. zooveel mogelijk de belangen der gemeentenareo beoogen, bewijst wel het betrekken van 't drukwerk. z. h. st. goedgekeurd. Het groote belang, dat Amersfoort heeft bij een kanaal, noopt B. en W. te adviseeren de kanaalvereeniging «De Geldersche Vallei" kracbtig te steunen. Derhalve stellen zij voor voor 1919 aan die Vereen, een subsidie van f20000.te verleenen. De heer Kroes acht, dat 't belang, dat Amersfoort bij^de totstandkoming van 't kanaal heeft, reden is om f500 a f 1000 meer te voteeren, zoo dit noodig mocht blijken. De Voorzitter antwoordt, dat waar Amersfoort vooraan staat met zijn subsidie, toch een grooter subsidie een blijk van aanmoediging is. De heer Stadig wil uit sympathie voor 't plan een grooter bedrag ver leenen. Het voorstel Kroes ondersteund om f3000 te verleenen wordt met alg. st. goedgekeurd. De Voorzitter, tevens voorzitter der Kanaalvereeniging «de Geldersche Vallei" deelt mede, dat de volledige uitgewerkte kanaalplannen nog deze maand zullen worden in 't licht ge geven. Namens de Vereen, dankt bij den Raad voor den verleenden steun. Het advies van B. en W. op 't adres van den Ned. Bond van Gemeente- Ambtenaren om een bijdrage voor een opterichten rust- en vacantie- oord te verleenen, wordt na ampele bespreking met 11 tegen 2 stemmen aangenomen. Na afhandeling der agenda deelt wethouder Eysink mede, dat B. en W. voorstellen boomen uit Langebosch voor f 22000 te verkoopen aan de Staatsmijnen te Limburg, wat na ampele discussie wordt goedgekeurd. De heer Leinweber heeft bij de rondvraag nogal wat te klagen over 't levensmiddelenbureau, terwijl hij meent dat de salarissen van 't per soneel dienen te worden herzien. De heer Stadig wijst op de onrust barende berichten betreffende de ko- lenvoorziening. Wethouder Veis Heijn antwoordt dat de koleuvoorziening wel zorgelijk is, doch gelooft, dat de gasvoorziening wel geborgen is, waar Engeland 60,000 ton kolen heeft toegezegd. De heer Nieuwendijk wijst op het ongerief veroorzaakt door 't sluiten van 't verkeer over de brug aan den Hooglandschenweg. De heer Kroes acht, dat herstel wel mogeljjk is, met versterking der jukken, zonder dea stroom van bet water te hinderen. Wethouder Eysink deelt mede, dat bet Eemcollege beslist weigert. Maat regelen voor een nieuwe brug zullen worden getroffen, als de hooge prijzen der materialen weer eenigszins billijk zijn. Op voorstel van den heer Kroes zegt de heer Eysink toe, het Eem college te ferzoeken alsnog de brug met palen te versterken onder ver plichting der gemeente binnen afzien- baren tijd een nieuwe brug te zullen doen bouwen. Hierna niemand meer bet woord verlangend, sluit de Voorzitter te ruim 5 uur de vergadering. De nieuwe dienstregeling op de spoorwegen, ingaande 16 Dec. a.s. geeft de volgende veranderingen. Er wordt een nieuwe trein inge legd op het traject Leiden—Rotter dam; twee Zondagavondtreinen op het traject AmsterdamRotterdam vervallen, t. w. trein 231 welke te 8.50 u. uit Amsterdam vertrekt en trein 234 vertrekkende 10.29 uit Rotterdam. De eerste reisgelegenheid van Arnhem naar Amsterdam over Utrecht wordt tot aan Utrecht boemeltrein; de laatste trein, van Arnhem naar Am sterdam wordt in zijn gebeel snel trein en zal in plaats van te 8.55, om 9.13 vertrekken. Voorts zullen alle sneltreinen over Enkhuizen uitvallen, de ochtend verbinding Groningen—Amsterdam over Amersfoort wordt in haar ge heel een boemeltrein, de eerste ver binding ZwolleArnhem is een uur later gesteld, de trein Amsterdam Amersfoort van 7 53 's avonds wordt opgeheven, evenals trein 9.5S 's avonds AmersfoortAmsterdam. De irein. te 11.17 's morgens van Amsterdam naar Deventer vertrek kende, zal op 9.20 worden gesteld, die van 1117 wordt een lokaaltrein naar Amersfoort. Dan bevat de nieuwe dienstregeling nog de volgende wijzigingen: de eerste verbinding NijmegenAmsterdam over Resteren, die van 9.22 wordt vervroegd op 8 uur; NijmegenAmsterdam, thans 5.14 vertrekkende uit Nijmegen, zal in 't vervolg te 6 uur vertrekken. Op herhaald aandringen van be langhebbenden is, te 7.43 's morgens uit Gorinchem vertrekkende, een schooltrein op het traject Gorinchem Dordrecht ingelegd ook zullen enkele verbindingen AmsterdamArnhem vice-versa over Resteren worden tot stand gebracht door overstappen te Eist of te Vork. Io Noord-Holland komt een nieuwe reisgelegenheid naar den Helder door een trein, 's avonds te 5.20 uit Am sterdam vertrekkende. Daarentegen zal de trein, welke te 9.20 van Amsterdam in die richting vertrekt, slechts tot Alkmaar loopen en niet doorgaan tot Den Helder. Bij 't opmaken dezer nieuwe dienst regeling heeft men nog geen rekening gehouden met den thans zoo be perkten kolenaanvoer, zoodat misschien nog wel veranderingen te wachten zijn. Waar echter in dezen tijd veel zaken zeer snel en dikwijls wijzigen, willen de spoorweg-directies eerst eens afwachten, hoe 't met den kolen- aanvoer loopen zal, alvorens wijzigin gen in dien zin te treffen. 3e Abonnements-Concert Concertbureau Hans Augustin. Daar Stefi Geyer door ziekte ver hinderd is naar Nederland te komen, zal op het 3e Abonnements-Concert van het Concertbureau Hans Augustin in Amicitia te Amersfoort op Woensdag 11 December de 15-jarige phenomenale Hongaarsche violist Stephan Partos optreden, die niettegenstaande zijne jeugd reeds tot de grootste kunstenaars van onzen tijd behoort. Zijn eerste optreden in Nederland dezer dagen, als solist van het Residentieorkest te 's-Gravenhage en Haarlem was een evenement. Het programma bestaat uitBach, Sonate No 5 voor viool solo, Tartini, Sonate g gr. t., Mendelssohn, Con cert e kl. t., verder werken van Mozart, Schuman, Ries en Paganini. Louis Scbnitzler zal de pianopartij vervullen. De afdeeling Amersfoort van de «Kon. Nat Vereeniging tot Steun aan gedemobiliseerden" heeft de niet on belangrijke som van f 1000.ont vangen van Mevr. M. C. v. d. H. te Ëaarn en f 10.van den heer J.Kr. te Amsterdam. Waar onze afdeeling met een dusdanige gift is verblijd en er dus blijk is gegeven door de milde geefster mede te voelen met heo, die zich 't lot der menschen hebben aan getrokken, die door de demobilisatie in de burgermaatschappij zijn terug gebracht, doch waarin velen hun vroegere positie verloren hebben, kan o. i. een opwekking om de Vereeniging voornoemd te steunen, niet vergeefscb zijn. Wij vertrouwen dan ook dat ieder naar vermogen zal bijdragen om 't werk der Vereeniging te steunen en dies te vergemakkelijken. De Neptunus-leden. in Maison «de Kloet" bijeen, hebben zich op aangename wijze bezig gehouden. Een strijkorkest beeft de hoorende leden op goede muziek onthaald. De heeren Van der Linden, leider der gymnastiek- afdeeling en Roelvink, eerelid, werden verwelkomd door den heer Giooten- dorst, voorzitter. De heer Roelvink hield een voordracht over't zwemmen. Op zijn helder betoog volgde een aan gename gedachtenwisseling. Na de pauze weer muziek en voordracht van den heer Roelvink. De voorzitter noemde T terecht een welgeslaagde avond. Met zoo'n bestuur moet de clubliefde wel groot zijn. De correspondent van Het Volk schrijft over 't Kamp aan de Vlas akkers: Het kamp is geheel voor de krijgsgevangenen ingericht. Er moest echter beel wat worden opge ruimd. Een gedeelte van hen zat zoo vol ongedierte, dat bun kleeding, ligging enz. verbrand moest worden. Uit den Haag zijn thans een aantal officieren aangekomen om de leiding der soldaten op zich te nemen. De krijgsgevangenen genieten een ruime bewegingsvrijheid. Het kamp staat onder commando van eenige Holland- sche officieren. De krijgsgevangenen worden door de bevolking hartelijk bejegend. Hun worden geregeld ver snaperingen enz. verstrekt. Het zal wel eenige maanden duren, eer allen vertrokken zijn. Het college van collectanten, door den Algemeenen Kerkeraad be noemd heeft Zondag 1 December zijn werk begonnen. Het bestaat uit de heeren. G. van 't Eind, M. Gelder, J. Gemen, J. H. van der Hoeven, J. Jansen, H. C. A. van de Kamp, S. Knoppers, A. N. Opstelten, J. Piek en G. J. van Wieringen. Uit 't kamp van Zeist zijn reeds 540Franschevlucbtelingen vertrokken, voornamelijk staats- en gemeente ambtenaren, onderwijzers en land bouwers. Hoewel de datum van 't ver trek der geïnterneerden nog niet officieel is vastgesteld, zal de uittocht uit Amersfoort vermoedelijk op 14 of 16 December plaats hebben. De collecte voor de Christelijke Militaire Tehuizen in St. Joris beeft op Donderdag 28 November opge bracht ruim f 196. De rechtbank te Utrecht ver oordeelde W. E. 22 jwonende alhier, wegens verboden vervoer van eieren tot f 10 boete subs. 10 d. hechtenis. Diefstal is gepleegd van pakjes boter uit een wagen en een brood uit een bakkerswagentje, ook weer tele foondraad op verschillende plaatsen. Een schoorsteenbrandje is gebluscht in een perceel in de Veldstraat. Bekeurd werd een bakker wegens het vervoer van brood vóór 10 uur v m. Aangehouden werd een persoon, verdacht van diefstal van kistjes anijs- tabletten uit een fabriek alhier. De wegwijzers van den A.N W.B. welke 4 jaar waren opgeborgen, doen thans weer dienst. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks-Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Dec. en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Uit de besprekingen ter confe rentie te Londen is gebleken, dat er eenstemmigheid bestaat over de quaestie, dat van Nederland de uit levering van den ex-keizer en den kroonprins moet worden geëiscbt, in verband met de schendingen van bet volkenrecht gedurende den oorlog. Goud uit strooi Inzake do coöperatieve stroopapier- fabricage io de provincie Groningen, zullen de oorlogsjaren lang in her innering blijven. O.a. kwam deze herfst de eindrekening met de boeren-stroo- leverancier over het vorig jaar en nu bleek, dat enkele coöperatieve fabrieken het stroo met 65 lot 75 gulden per 1000 K.G. betaald hebben. Vóór den oorlog maakten de boeren 20 tot 25 gulden. (N. v. d. Dag.) Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 30 November, in Nedeiland uitgesproken 27 faillissementen tegen 17 faillissementen in dezelfde week van bet vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 30 Nov. 1918 885 faillissementen tegenover 855 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. Paarden voor een prikje. Men meldt uit Zevenaar aan het »Hbl.« Er doet zich thans in sommige Duitsche grensplaatsen een hoogst typisch verschijnsel voor, zelfs op het kantje van het vermakelijke af: Nog kort geleden toch betaalde men io Duitschland voor paarden fabel achtige prijzen. Sommen van 8000 a 10.000 mark (f25U0 a f3000) voor een Hollaudsch paard waren volstrekt geen zeldzaamheid. Men kont immers de vermaarde paardensmokkelaiij. die hier zoo welig tierde en waarbij schat ten verdiend zijn. Thans is als 't ware met één slag aan die smokkelarij niet alleen een einde gekomen, doch het mooiste is nu, dat thans paarden van Duitschland naar Nederland worden gehaald. Daarbij komt nog, dat de prijs schandelijk laag is, waarom men zich afvraagt, hoe ter wereld zooiets mogelijk is. Want bet is een feit, dat b.v. in een Duitsch grensdorpje on middellijk aan ons land grenzende, met voorkennis der autoriteiten publieke verkoopingen van paarden worden gehouden. Op een oude tafel of een regenton slaat dan een «afslager* om de kleine Lithauensche paarden aan den meest biedende te verkoopen De prijzen varieeren tusschen 80 en 350 mark (d.i. van f25 tot f 125 per stuk)! Deze paardjes zijn weliswaar zeer mager en soms ook oud, doch met wat kracht voer zijn het nog goed bruikbare beesten. Vele Hollanders, ongeacht of zij voorzien zijn van passen, wooen de veikoopingen bij en korten tijd later ziet men hen warempel meteen aantal paarden naar ons land trekken. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijK. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet man den inzender teruggegeven. Geachte Redactie. In uw blad van Zaterdagavond komt een bericht voor betreflende de Engel- sche soldaten, welke hier ter plaatse vertoeven, onder aan dit bericht staat woordelijk Heeft de winkelstand in Amers foort steeds gedurende 4 jaar ge profiteerd van de geïnterneerde Belgen en vluchtelingen, thans heeft men op minder nette manier gebaald, wat te halen is van de Engelschen, in de Vlasakkers gehuisvest. Dergelijke praktijken hebben veel weg van afzetterij. En boe rijmt zich dat met een bid- of dankdag? Dit bericht bevat een zóó groote beleediging tegen de Amersfoortsche winkeliers, dat ik mij genoodzaakt zie hier met klem tegen op te komen. 'k Weet het, er zijn, volgens de plaatselijke bladen, personen geweest, welke tegen een te lage koers, geld voor de Engelschen hebben gewisseld en dit valt zeer zeker te betreuren, hoewel ik me voor kan stellen, dat de winkeliers den Engelschen, die in hoofdzaak na het sluiten der Banken bun zaken bezoeken, niet geheel de volle koers van den dag gaan be-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2