NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. WINTERGEDACHTEN. So. 75. Zaterdag 28 December 1918. 47e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Een Instelling van .Algemeen Nnt. in. BUITENLAND. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 89. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.90 j iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Neen waarlijk, 't is niet alleen de zomer, die van de bosschen en de velden de bekoring doet uitgaan, ook de winter is buiten bekoorlijk. Als de modderige wegen hard zijn geworden door den vorst, wanneer de boomen zijn bedekt met ijzel en schitteren in de zon alsof zij bedekt waren met edel gesteenten, wanneer het blanke kleed van sneeuw als een zachte donzen deken de velden dekt, zich uitstrekkende tot den horizon, dan is het schoon in de natuur en behoeft men zich waarlijk niet te beklagen, dat men de warme kachel verlaten heeft om een kouden neus te halen. Ook in de huiskamer doet de winter zijn rechten gelden en noopt door zijn lange avonden tot een zekere gezelligheid en gemoede lijkheid, waartoe men des zomers, als zoo ieder zijns weegs gaat, het mooie weer noopt er onwillekeurig toe, niet zoo licht geraakt. Vrienden en bekenden vereeni gen zich zoo nu en dan eens onder gezelligen kout, den tijd verdrij vende met de bespreking van wat er al zoo belangrijks in stad of land of in meer intiemen kring voorviel, of wel met een of ander spel en binden daarmede onwille keurig de banden van vriendschap en genegenheid wat vaster aan. Doch in de eerste plaats voor de belangen van het huigezin, is met den winter een periode aan gebroken waarin zaadjes kunnen worden uitgestrooid, die voor het verder leven rijpe vruchten zullen kunnen dragen. De jeugd, die zomers speelde en dartelde in de vrije natuur, tot moeder waarschuwde dat het bed tijd was geworden, is nu met vader en moeder bijeen in de huiskamer, en heeft voor zoover de tijd niet in beslag genomen wordt door schoolwerk, naai- of breiwerk als anderszins, behoefte om bezig te worden gehouden. Wel de ouders, die dit gevoelen en begrijpen en zich er op willen toeleggen om van de gelegenheid nuttig gebruik te maken, die de winteravonden hen aanbieden. Zij kunnen in het tijdperk, dat de aarde onvruchtbaar schijnt, de schoonste vruchten doen rijpen in hoofd en hart van hun kroost. Wat is er niet, vooral in onzen tijd, gelegenheid te over, niet alleen om de kinderen aangenaam bezig te houden met allerlei spelen, die als het ware voor een zuur gezicht zijn te bekomen, maar ook om hen nuttig bezig te houden en hun geest te verrijken door hen iets goeds voor te lezen of uit eigen ervaring een en ander mede te deelen dat voor hun volgend leven van nut kan zijn. Waarlijk men kan er zich tegen woordig niet meer afmaken met te zeggen ik weet zoo weinig, ik heb zelf zoo weinig geleerd. Goede boeken en populaire ge schriften zijn voor zoo weinig te bekomen, dat voor dengene, die inderdaad iets willen weten, om wat te kunnen mededeelen, aan zijn kinderen, de gelegenheid er wel is, om zichzelf en zijn kroost iets nuttigs te leeren. O 't is zoo'n dankbaar gehoor, als dat kleine volkje daar op een stoel of op een stoof of op vader's knie met gespannen aandacht zit te luisteren naar veel wat het voor het eerst hoort, en als door een stortvloed van vragen toont hoezeer het belang stelt in dat alles. Waarlijk, zoo menigeen, die de huiskamer verlaat om in een of andere vergadering zijn wijsheid eens te luchten en vaak nog wordt uitgelachen en becritiseerd om het onvolledige van zijn kennis, zou zoo'n heerlijk en dankbaar gehoor vinden in den kring der zijnen, en er zich elf en zijn gezin zulke onvergetelijke oogenblikken van stil, bescheiden geluk en waar achtige levensvreugde kunnen be reiden. Er zijn zooveel goede en goedkoope geschriften, waaruit zooveel is te putten, dat men nog niet wist en waardoor men den blik verruimt en een geheel anderen kijk krijgt op de dingen, die daar om ons heen gebeuren. Heel wat beter is het voor groot en klein wanneer die in de huis kamer hun intrede doen, dan dat de winteravonden worden gesleten met het lezen van nuttelooze vod den, die voor kinderooren en oogen niet geschikt zijn en alleen met de Turksche trom, met groot ge raas, door toezegging van cadeaux bij de zooveelste aflevering aan den man kunnen worden gebracht. Die lange winteravonden, wan neer de vader van het gezin thuis is en allen warm en goed bijeen zijn, kan er zooveel goeds en blijvends worden gesticht in hart van jong en oud. Rijwielpaden. Door het steeds toenemende rijwiel- verkeer en de ontwikkeling van het automobilisme werden de wegen in vele streken des lands als het ware overbevolkt. Deze overbevolking bracht de veiligheid van het verkeer in gevaar en oDtnam aan het toerisme een deel van zijne bekoring. Er moest dus iets gedaan worden om een gedeelte van het verkeer in letterlijken zin in andere banen te leiden. Dat daarbij het eerst werd gedacht aan de wielrijders, lag voor de hand. In geen enkel land ter wereld heeft het wielrijden zich zoo ontwik keld als ten onzent. Er moesten dus rijwielpaden worden aangelegd langs de hoofdverkeers wegen. In de eerste jaren na hare oprich ting werden door de Wegen-Commis sie rijwielpaden aangelegd geheel op kosten van den Bond. Wat was hier van het gevolg? Dat de A. N. W. B. voortdurend belast bleef met den onderhoudsplicht, dat het toezicht van een centraal punt te duur en om slachtig was en dat de aanleg niet op de goedkoopste manier geschiedde, wegens onvoldoende bekendheid met leveranciers en werkkrachten uit de betrokken streek. Daarom heeft men in de laatste een geheel andere werkwijze gevolgd. Wanneer er in bepaalde streken behoefte bestaat aan rijwielpaden, dan tracht de Wegen-Commissie aldaar een rijwielpadenvereeniging op te richten, die onder hare leiding en met fmancieelen steun van den Bond rij wielpaden zal aanleggen en onder houden. Het best werken zulke ver- eenigingen, wanneer zij over voldoende inkomsten beschikken orneen bekwaam wegwerker met een hulp aan te stellen dezen leggen dan nieuwe paden aan en onderhouden de reeds bestaande. Tot stand kwamen reeds de rijwiei- padenvereenigingen«Het Drentscbe Rijwielpad», »Twente«, «Noord-Ve- luwe», «Gooi- en Eemland», «Utrecht en Omstreken» (U.M.O.), 's-Hertogen- bosch en Omstreken» (Her. M. O). «Eindhoven en Omstreken» (E. M. O en «Mid-Limburg», terwijl op ver schillende plaatsen de oprichting van dergelijke vereenigingen in voorbe reiding is. Alvorens voor heden van deze Bondsbemoeiïngen af te stappen, wil len wij nog aanstippen, dat de Wegen- Commissie gevestigd is te 's-Graven- hage, Parkstr. IS en bestaat uit de heeren L. C. Steffelaar, secr.-pen- ningm. van de A. N. W. B., voor zitter Ir. M. C E. Bongaerts, inge nieur van den Rijkswaterstaat, lid der Tweede Kamer; Ir. A. van Linden van den Heuvell, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat in Overijsel; Ir. M. J. W. Roegholt, directeur van Gemeentewerken te DelftA. E.,Redelé, oud-kapt. der Genie, terwijl de heer Ir. Ch. E. J. Meyll, civiel ingenieur, waarnemend secretaris is. Tot slot mogen wij niet verzuimen om ten dienste van belanghebbenden de aandacht te vestigen op de na volgende geschriften van de Wegen- Commissie, welke gratis worden ver spreid «Onze Wegen», «Stofbestrijding», «Het onderhoud van grintwegen en het leggen van klinkerpaardenpaden», «Chloorcalcium en cbloormagDesium», «Breede of smalle velgen», «Het voor komen van het vernielen en onbruik baar makon van wegen», «Het tweede Wegen-Congres», «Materiel roulant sur les routes», «Over den invloed van de velgbreedte op de trekkracbt«, «Rapport omtrent het maken van proefwegen in de gemeente Wasse naar», «Het slofvraagstuk op het 17e Gezondheidscongres te Middelburg», «Données concernant les rouleaux compresseurs a chevaux«, «Wenken voor de stofbestrijding», «Gegevens omtrent paardenwalsen en buiten wegen». «Van Wegen, Paarden en Hoefbeslag», «Rapport in zake onder houd en verbetering der Singelwegen te Deventer», «Gegevens omtrent klin kerpaardenpaden», «Het 3e Wegen- Congres te Londen,2328 Juni 1913», «Rapport omtrent het maken van verharde wegen ten oosten van het B L. Tydenskanaal te Groningen», «Het nieuwe Rijkswegenreglement», «Aanleg van rijwielpaden op Terschel ling», «Het Provinciaal Wegennet in Overijsel», «Rapport omtrent de op gedane ervaring met hoogovenslakken President Wilson. Den eersten Kerstdag heeft presi dent Wilson te midden der Ameri- kaansche troepen doorgebracht, 's Mor gens kwam hij te Cbaumont aan, waar hij de daar gelegerde Ameri- kaansche troepen schouwde. Na op het stadhuis verwelkomd te zijn en zijn dank betuigd te hebben voor de hartelijke ontvangst, begaf hij zich met generaal Pershing en gevolg per auto naar Humes. De aanvoerder der zich daarbevin- dende troepen wees er op, dat dit de eerste maal was, dat een Amerikaausch president een Amenkaansch leger schouwde op vreemden bodem. Vol gens bem heeft Wilson met zijn steun het succes der Amerikaanscbe legers mogelijk gemaakt. Wilson antwoordde hierop, dat het leger er van verzekerd kon zijn, dat, wanneer het inde Ver- eenigde Staten terugkwam, meD het een ontvangst zoo bereiden, zooals nooit te voren geschiedt was. Amerika is er trotsch op, een schets van den toekomstigen vrede te hebben kunnen indienen, welken, volgens Wilson, allerwege aanvaard woiden zal. Wij staan, zeide bij aan het einde van een volkenoorlog: nu moet de vrede ook een vrede van volken worden. 's Avonds verlieten de president eo zijn vrouw tijdig Chaumont om naar Calais te gaan, waar zij zich inscheep ten, ten einde naar Engeland over te steken. Tweeden Kerstdag kwamen Wilson, zijn vrouw en gevolg, te Dover aan. De oorlogsschepen in de haven waren ge- pavoiseerd. De burgemeester hield een rede ter verwelkoming. De koning was vertegenwoordigd door den hertog van Connaught. Een dichte menigte juichte den president toe. Zoo spoedig mogelijk ging bet gezelschap naar Londen. Een geestdriftige menigte verwelkomde hem. Den gebeeleu weg langs stonden Engelsche troepen geschaard, alsmede afdeelingen vrouwen vao den leger-, marine- en luchtdienst. Gezeten in een statiekaros, met den koning en den hertog van Connaught, omstuwd door het voor souvereinen bestemde escorte van de cavalerie der lijtgarde en onder het gedonder der kanonnen, reed Wilson naar het Buckiughampaleis, waar schitterende vertrekken voor hem in gereedheid gebracht waren. Toen bij kort na zijn aankomst op het balkon van het paleis verscheen, was het of er aan de toejuichingen der op het plein samengestroomde menigte geen einde zou komen. Bij de aankomst vlogen vijf vliegtuigen in gevechtsformatie boven het paleis. Op het 2en Kerstdag te Brussel geopende socialistisch congres ver klaarde v. d. Velde, dat hij niet in het ministerie zitting zou hebben genomen, indien de regeering zich had verklaard voor een annexiouistische politiek tegenover Nederland. Deze verklaring werd warm toe gejuicht. Aangenomen werd voorts een motie van Uythoever, waarvan het slot luidt: «Het congres verzette zich tegen elke annexatiepolitiek tegenover Hol land, maar is van oordeel dat de vrije vaart op de Schelde en de Maas twee internationale waterwegen voor België ten allen tijde en in elk opzicht vol komen gewaarborgd moet worden.» De «Frankf. Nachricbten» mel den, dat de inbeslagneming van de bezittingen van bet koninklijk Prui sische buis reeds een som van 900 millioen mark heeft opgeleverd. Onderstaand adres is dezer dagen aan den Minister van Biunen- laudsche zaken veizonden. Aan Zijne Excellentie Den Minister van Binnenlandsche Zaken. Excellentie Ondergeteekenden, uitmakende het Dagelijksch Bestuur van en in dezen vertegenwoordigende «De Neutrale" Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, vertrouwende, dat bet voorstel Marchand c.s. tot invoering van actief vrouwenkiesrecht zal worden aangenomen, erkennende, dat door aanneming van dit voorstel een belangrijke stap zal zijn gedaan tot verkrijging van gelijk kiesrecht voor man en vrouw, overwegende, dat echter toekenning van vrouwenkiesrecht bij organieke wet niet de eindoplossing kan zijn van het vrouwenkiesrechtvraagstuk, daar de eisch «gelijk kiesrecht voor man en vrouw" inhoudt, dat waar het mannenkiesrecht vastgelegd is in de Grondwet het vrouwenkiesrecht evenzoo moet worden vastgelegd in de Grondwet. Overwegende, dat door Uw Excel lentie reeds uilnoodigingen zijn ver zonden tot bet vormen van een staats commissie voor een grondwetsher ziening, zoodat gerekend kan worden, dat met de voor bereiding van ge noemde berzieniog is begonnen,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1