Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVING. Ingezonden. Urin^t er bij Uwe Excellentie op Aao, oet daarheen te willen leiden, dat een eventueel voorstel door de Rngeering gedaan tot wijziging der Grondwet ook zal bevatten een voor stel tot wijziging van art. 80 zoo danig, dat door die wijziging bet actief vrouwenkiesrecht zal worden vastgelegd in de Grondwet, zooals dat met bet mannenkiesrecbt nu reeds bet geval is. «Met verschuldigde hoogachting, Namens «De Neutrale", Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, NINE MINNEMA, Pres. Amsterdam. A. MOLENAAR—ABBESTÉ Secr. Zaandam. HELEN LAKO, Huis Ter Heide. J. PARO, Utrecht. J. RESTING—PLATER1NK, Naarden. 16 December 1918. Thee! Het onsje thee, waar we reeds zoo lang op wachten, zal zeer waarschijn lijk 13 Januari gedistribueerd worden. Dan is de voorraad schoon op. Wanneer we weer thee zullen krij gen is nog niet bekend. Met de »Ta- banant, die balf Februari bier ver wacht wordt, komen 12.000 kisten mee, die ook weer de distributie van 1 ons mogelijk zullen maken. »Vad.« Kolen uit Amerika. Behalve de »Ambon" en Java" der Mij. «Nederland", vertrokken uit Am sterdam de «Saturnus" en «Stella" van den Kon. Ned. Stoomboot Mij. naar Amerika om kolen te halen. Deze vier stoomschepen meten samen bruto 13.989 ton. Vermoedelijk zullen binnenkort ook de s.s. »Andijk" en «Poeldijk", van de HollandAmerika-Lijn naar Ame rika kunnen vertrekken om kolen te balen. Met de Kerstdagen zat Nijmegen zonder brood, tengevolge van het niet tijdig zenden van grondstolïen. Wijziging Landstormwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Landstormwet, waar van bet doel drieledig is: 1. Voor den vrijwilligen landstorm weg te nemen de beperking van zijn bestaan tol den tijd van oorlog, oorlogs gevaar en andere buitengewone om standigheden 2. ten aanzien van de personen die landstormplichtig zijn geworden krach tens een andere wet dan de Land stormwet die toekomstige verplich tingen in laatsbedoelde wet neer te leggen 3. te doen vervallen de bepaling, dat een deel van dezen landstorm uitsluitend voor ongewapenden dienst mag worden gebruikt. Sterfte aan Spaansche griep 1 In October was de sterfte aan griep bier te lande ruim 11 maal zoo groot als gemiddeld in de maanden Juli September hel aantal gevallen beliep n.l. 3017 of gemiddeld 5.39 der 1000 inwoners per jaar d.i. ruim 67 maal zoo hoog als gemiddeld in de jaren •1913—1917. Jacht en schadelijke dieren. De directie van den landbouw heeft een lijst met 29 vragen rondgezonden, om gegevens te verzamelen omtrent de jachttoestanden en aangaande de schadelijke dieren, die bier te lande voorkomen. Vooral worden opgaven gewenscht, ook uitgedrukt in cijfers, van de schade, die door wildsoorten, schadelijke en andere vogels, andei schadelijk gedierte, eendenkooien, dui ventillen en zwanendriften, aan land-, tuin-en boschbouw wordt aangebracht. In de j.l. gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel was afwezig de heer Meursing. Ingekomen was een schrijven van het Bestuur der Vereeniging Handels belang te Middelburg met afschrift van hare missive van den Directeur- Generaal der Posterijen in zake Rijks- voorziening van kantoorbehoeften, verlichting en schoonmaakartikelen aan de Directeuren van Post- en Telegraafkantoren. De heer Hamers vraagt of dit geen concurrentie met den Middenstand beoogt. De heer Dros meent, dat 't adres te laat komt, omdat het opslaggebouw voor bedoelde ar tikelen reeds in aan bouw is. De heer Hamer» wil bet adres onder steunen, daar de Staat den winkeliers schade berokkent. De Foorzifferstelt voorden Directeur- Generaal mee te deelen, dat de Kamer adhaesie verleent aan genoemd adres, wanneer het niet noodig is daaraan gevolg te geven. Conform besloten. Een adres van de Kamer van Breda om steun voor een adres aan de Ned. Spoorwegen om het tarief voor incasso's bij rembours te verlagen wordt aangehouden. Het Bureau van Sociale Actie voor handelsreizigers enz. doet een beroep op de werkgevers om een duurtetoeslag van 25 pCt. te verleenen. De heer Van Haselen acht den tijd ongunstig, daar de reizigers uit menschlievendheid in veel gevallen worden aangehouden. Betere tijden zullen ook wel weer meer voordeel geven. Dat aandringen op toeslag kon wel eens leiden tot ontslag. Op voorstel des Voorzitters zal het verzoek worden gepubliceerd. Een schrijven van het Gemeente bestuur, houdende kennisgeving van de herkiezing der beeren J. G. Kleber, H. van Haselen en P. J. Hamers, die allen de herbenoeming weeraanvaarden. De geloofsbrieven worden goed gekeurd. Tot voorzitter der Kamer van Koop handel wordt herkozen de heer J. Ger. Kleber en tot plaatsvervangend voor zitter de beer H. Meursing. In de 4e predikantsplaats der Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen Ds. Batelaan, te de Bildt; die 36 van de 49 stemmen haalde. Ds. Kievit, te Benschop, verwierf 2 stemmen, Ds. Benes, van Delft, 1 stem, terwijl 10 stemmen blanco werden uitgebracht. De Gereformeerdebonders hebben dus van hun meerderheid in 't Kiescollege terstond gebruik gemaakt. Tot pastoor bij de Oud-Katholieke parochie van St. Marie achter Claren- burg te Utrecht is door den Aarts bisschop van Utrecht, Mgr. G. Gul, benoemd de WelEerw. Heer G. P. Giskes, van 't Seminarie albier. Tot technisch ambtenaar ter bondsbureele der samenwerkende patroonsbonden in het boekdrukkers- bedrijf te Amsterdam is benoemd de heer G. J. H. Benders, chef ter drukkerij der firma Van Amerongen alhier. Mejuffrouw G. M. Kuyt alhier slaagde te Den Haag voor het examen in de beginselen der Handelskennis, vak U. De nieuwe vaandrigscursus alhier is aangevangen102 verlofsonder officieren waren biervoor opgeroepen. In een bijeenkomst van leden van den Bond van Vrije Liberalen is be sloten tot de oprichting van een Vrij- Liberalen Statenkieskring Amersfoort. Deze kring omvat 18 gemeenten en is uit 12 afdeelingen samengesteld. Waren Zaterdagmiddag 1.1. kazerne en 't kamp,Vlasakkers zoDder krijgsgevangenen, te zes uur van dien avond kwam weer een transport van 800 Franschen binnen. De Eogelscben waren reeds Dinsdag 17 December vertrokken, de Franschen verlieten Vrijdag 20 December en Zaterdagmorgen 21 December onze stad. In de R. K. kerken alhier is Zondag j.l. een schrijven voorgelezen, uitgaande van het geheele Episcopaat. Daarin noemen de bisschoppen bet socialisme en nog sterker mate bet anarchisme een allergevaarlijkste dwa ling. Deel uitmakeD of steunen van een socialistische of daarmee verband houdende vereeniging, bet geregeld bijwonen der vergaderingen of geregeld lezen der bladen dier partijen is be letsel voor het goed ontvangen der Sacramenten. De Sacramenten zullen geweigerd worden aan hen, die als leden van bovengenoemde vereenigingen bekend staan. Apothekers Zondag- en Nacht dienst van 29 December 1918 tot 4 Januari 1919. Zondag 29 December a.s. is de Apotheek van den heer Ittmann open zoo ook in de daarop volgende week van den nachtdienst. Van 't laatste uitgezonderd van Dinsdagavond acht uur tot den daaropvolgendeD Donder dag des morgens ten 8 uur, wanneer de apotheek van den beer Ter Maat open is. Maandag zijn aan Huis ter Heide de laatste Belgen uit stad en omgeving vertrokken, 't Zijn zij, die verbonden waren aan den dienst in het Kamp van Zeist of die in Albertsdorp woonden. De gezinnen waren reeds een week vroeger afgereisd. Deze laatste groep omvatte pl.m. 1600 man. Maandag middag vertrokken de Franschen uit het hospitaal met den Roode Kruis- trein, welke om 11.40 uit Harderwijk aankwam. In deze gemeente kwamen de vorige week 2 gevallen van diphteritus voor en 3 gevallen van roodvonk. Het aantal sterfgevallen aan Spaansche griep beliep in Juli tot September 3, in October 19, bet sterfte cijfer (per 1000 inwoners), was in Juli September 3.75, in October 15.85. Voor de omliggende gemeenten waren de resp. sterftegevallen in dezelfde periode en de sterftecijfers: Voor Baarn 0, 3, 1.19, 9 55. Bunschoten 1, 11, 3.05, 39.60. Hoogland 0, 1, 1 41. 16 95. Leusden 2, 2, 4.16. 24 95. Provincie Utrecht 1.87, 8.84. Het aantal diefstallen neemt in den laatsten lijd hier verbazend toe. De toestand is thans zoo geworden dat bet der politie baast niet meer mogelijk is alle aangegeven gevallen naar be- booren te onderzoeken. Procesverbaal is opgemaakt tegen een melkslijter, die de Trekhondenwet overtradtegen een bakker, omdat hij vóór 10 uur 's morgens brood rond bracht; en tegen een voerman, die de straat bevuilde. De burgemeester heeft enkele koffie, huizen doen sluiten, waar het drank verbod aan vreemde soldaten werd overtreden. Op verzoek der militaire autoriteiten werd alhier eengepasporteerd sergeant majoor aaogehouden, verdacht van ge pleegde verduistering, terwijl een sol daat werd aangehouden, die zijn Korps den rug had toegekeerd. Verleden week bad de politie 12 transporten in verschillende richtingen. Samengtelling Raadscommissie!!. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gelet op art. 51 der Gemeentewet brengen ter openbare kennis, dat de Raad dezer gemeente in zijne ver gadering van den 17en dezer heeft benoemd 1. tot leden der Commissie van Wetgeving de heeren:F. M Houbaer, M. R. N. Oosterveen, Mr. L. Stadig en A. van Nijnatten en tot plaats vervangende leden de heeren J. Hof land en A. M. Tromp van Holst; 2. tot leden der Commissie van bijstand voor de bedrijven de heeren J. Holland, F. M. Houbaer, M. iy N. Oosterveen en A. van Nijnatten en tot plaatsvervangende leden de heeren: H. Kroes en J. Overeem; 3. tot leden der Commissie van Bijstand voor de Fabricage, de heeren A. M. Tromp van Holst, A. C. R. O. Leinweber, A. H. van Kalken en H. Kroes en tot plaatsvervangende leden, de heeren: A. van Nijnatten en J. Overeem 4. tot leden der Commissie van Bijstand voor de Financiën, de beeren H. J. de Kempenaer, A. H. van Kalken, A. van Nijnatten en A. M. Tromp van Holst en tot plaatsvervangende leden de heerenJ. A. Rant en H Koning 5. tot leden der Commissie van Bijstand voor den Keuringsdienst, de heeren: F. M. Houbaer, H. J. de Kem penaer, J. A. Rant en T. H. J. Nieu- wendijk en tot plaatsvervangende leden, de heerenMr. L. Stadig en J. Overeem 6. tot leden der Commissie van Bijstand voor de Plantsoenen enz. de heeren: A. M. Tromp van Holst, A. H. van Kalken, A. C. R. O Leinweber en C. Ruitenberg en tot plaatsver vangende leden, de heeren H. J. de Kempenaar en J. A. Rant; 7. tot leden der Commissie van Bijstand voor den Reinigingsdienst de heeren: A. M. Tromp van Holst, A. C. R. O. Leinweber, C. Ruitenberg en H. Kroes en tot plaatsvervangende leden de heerenM. R. N. Oosterveen en J. Overeem 8. tot leden der Reclame-Commissie voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, de heeren: A. M. Tromp van Holst, J. A. Rant, A. H. van Kalken, M. R. N. Oosterveen en H. Koning en tot plaatsvervangende leden, de beeren: Mr. L. Stadig en A. van Nijnatten; 9. tot leden der Commissie van Bijstand voor Maatschappelijk Werk de heeren: H. Kroes, H. J. de Kem penaer, IJ. Koning en J. A. Rant en tot plaatsvervangende leden, de heeren J. Hofland en T. H. J Nieuwendijk; 10. tot leden der Commissie van Bijstand voor bet onderwijs, de heeren Mr. L. Stadig, J. Hofland, A. C. R. O Leinweber en J. A. Rant en tot plaats vervangende leden, de heeren :A. van Nijnatten en H. Koning: 11. tot leden der Commissie van Bijstand in het beheer van de zaken, in betrekking staande tol de rechts positie van bet personeel der gemeente en zijne bezoldiging, de heeren: Mr. L. Stadig, J Overeem, A. van Nij natten en H. Kroes en tot plaats vervangende leden de he9ren C. Rui tenberg en M. R. N. Oosterveen 12. tot leden der Commissie van Bijstand voor den in- en vei koop van artikelen in den vrijen handel en voor de exploitatie van een gemeente-winkel, de beerenA. van Nijnatten, J. Overeem, A. C. R. O. Leinweber en M. R. N. Oosterveen en tot plaatsvervangende leden, de heeren: J. A. Rant en H. J. de Kempenaer. Amersfoort, 19 December 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijK. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie, Onderstaand uittreksel, in het En- gelsch vertaald, werd door mij ge- zonden aan den Heer Woodrow Wilson, President der Vereenigde Staten. Zoudt U het een plaatsje willen geven in uw blad? Hoogachtend, J. N DE JONG. Vredehofweg 42, Rotterdam. Uit een preek op 15 December 1918 gehouden in de Doopsgezinde Kerk te Rotterdam, door Ds. S. H. N. Gorter. Openbaring III 20. Wij zijn in de donkere dagen vóór Kerstmis. Het is de tijd, dat het buiten in de natuur alles stil is. Het leven is er teruggeweken in de diepte der moederaarde en er is als een wachten tot bet weer zal keeren. Het is, wat de eeuwen door in de Christenheid der «Aclverit« genoemd is. Sterker dan ooit wachtte men in deze dagen op den Christus die weei zou keeren op aarde en het Licht en het Leven aan de raenscben-kinderen brengen zou. Kennen ook wij, 20ste eeuwers, nog iets van dien advent? Speuren wij niet iets van de komst van den Chris tus? Hooren wij hem niet naderen en staan voor onze deur en kloppen, om te worden binnengelaten? Hij staat en bij klopt aan de deur van elke woning om er met zijn geest binnen te treden in het gezinsleven... Hij staat en bij klopt aan de deur van de kerk, die naar zijn naam ge noemd is, maar die zoo vaak verre van hem is Zoo zal hij weldra staan aan de deur der vergaderzaal, waar de groo- ten der wereld over bet lot der volken voor lange tijden zullen beslissen. En kloppen zal hij er, de Chnstus, on getwijfeld. En hooren zal men hem er zeker. (Wonderlijk ook, die hem nauwelijks kennen en zijn naam zel den uitspreken, toch zullen ze hem hoorenTot groote gedachten zal bij er opwekken En wraakzucht zal hij er kastijden. Genade zal hij er prediken en tot grootmenscbelijke eendracht zal hij er roepen. Het geloof in menschen en menschdom zal hij er wekken willen en een hechten band er snoeren om zegen te bren gen Of men naar hem luisteren zal? Zal willen luisteren? Zal durven luisteren? Zal durven doen naar zijn woord, dat in de harten spreken zal 7 Maar kloppen zal bij er, duidelijk, en hoorbaar. Hij de Christus, de Zoon des Menscben, de Zoon van God! BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 20 tot en met 24 Dec. 1918. Geboren: Maria Elisabeth, d. van Dirk Wolvetang en Dirkje Anthonia Spierenburg. René Laurent Mar cel, z. van Lambertus Theophilus Struijven en Maria Louisa Cools. Johannes Jacobus, z. van Johannes Jacobus Peperzak en Maria Bernar- dina Simons. Irène Marie, d. van Victor Wouters en Marie Alphonsine Gilliard. Grada Maria Catharina. d. van Bernard Hendrik Brouwer en Herinina Kluin. Hendrikr Cornelia, d. van Cornelis Viets en Hendrika Johanna v. de Loodijk. Wilhel- mina Geertruida, d. van Karel Jag- tenberg en Wilbelmina Geertruida Craanen. OndertrouwdJan Gerrit Vink en Jacoba Johanna Polman. Guiliel- mus Josephus Joannes Kanaar en Frederica Geertruida Meisenbacher. Gehuwd Emile Alexander Decuy- pere en Paulina Antonia v, de Biezen- bos. Charles Joseph Omer Lacourt en Johanna Berdina Stoopendaal. Overleden: Jacobus Langgras, 8 j. Jan Cornelis Alberts, 20 j., ong. Theodorus Hagebeuk, 28 j., echtg. v. Elisabeth Cornelia Kraan. Alhertus Langras. 32 j.. ecbtg. van Adriana Staal. Jacob v. Spengen, 62 j., echtg. van Johanna Leeflang. Jo hannes Fortuin, 84 j.. wed. van Geer truida de Bree. Hulyse Ballan, 31 j. Leusdeu. Van 1927 December 1918. GeborenGijsbertus. z. van Gijs- bertus de Greef en Maria Wanner. Stoutenburg. Van 19—27 December 1918. Geboren: Johanna, d. van Lamber tus Hak en Grietje Petersen. Overleden: Jannetje Luif, 53 j., echtg. van Hendrik Routus. Woudenberg. Geboren Martina, d. van Johannes Schimmel en Wilhelmina Bouw. Neeltje, d. van Hendrik Geitenbeek en Trijntje van Kampen. OndertrouwdLeendert op 't Hof, 27 j. en Maria van Drie, 21 j. Gemeentelijke Arbeidsbeurs Uvens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoonlnt. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/*12*/^ en van 23 uur; Zaterdags van S'/i12'/s uur. Aanvragen van Werkgevers op 27 Dec. 1918. 1 dagmeid. 22 meubelmaker. 1 dienstbode. 5 naaister. 1 houtdraaier. 1 snijder. 1 haarmenger. 1 reiziger. 2 kleermaker. 1 schippersknecht. 4 machinale- 1 portier. houtbewerker. 3 werkvrouwen. 2 klompenmaker. 7 ijzerdraaiers. 1 loopjongen. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 27 Deo. 1 hulp-monteur. 1 portier. 2 magazijnknecht. 1 metselaar. 1 meubelmaker. J4 opperlieden. 15 schilder (huis). 19 schoenmaker. 9 sigarenmakers. 1 sigarensorteerder. 1 smid (leerling). 5 slagers. 1 naaister. 2 rijwielherstellers. 1 molenaar. 2 reiziger. 1 lompensorteerder. 2 schipper. 1 steenarukker. 1 steenhouwer. 8 stoker. 8 straatmaker. 1 stukadoors. 7 timmerman. 3 tuinlieden. 1 voeger. 2 voerlieden. 1 vuurwerker. 2 zadelmaker. 4 timmerman (leerlingen). 5 veldarbeider. 2 banketbakkers. 4 bankwerkers. 1 behangers. 1 bloemist-tuinman. 3 boekbinders. 7 broodbakkers. 1 elcctricien (halfwas) 37 grondwerkers. 1 hoefsmid. 1 behanger- stoffeerder. 1 bedrijfsleider. 1 fraiser. 1 boomkweeker. 1 groentenkweeker. 1 hulp in de huishouding. 5 kantoorbed.mann. 1 vrouw. 2 kelners. 4 kleermakers. 2 koetsier. 2 kok. 1 letterzettor. 3 loodgieter. 5 loopknecht. 111 losse arbeiders. 4 machinale houtbewerkers. 1 machine bankwerker. 1 koperslager. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplego men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arheidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 27 Dec. 1918. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit f0. appelen f20.a f28.Peren faf Klei-Aardapp. f 0 00 a f 0.Zandaardapp. f 0.00 a 0.00 Hoendereieren f34a 138.p. 100 st. Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 st. Boter fO.OO a fO.OO per kilo. Eendeneieren f 00.00 a f 00.00. Zoetem. kaasfO.a f0. per 50 kilo. Kippen f 0.00 a f 0.00 Kuikens fO.OO a fO.OO Piepkuikens f 1.50 a f3.50. Gan zen f5.a f G.00. Eenden fl.50 a f2.00 p. st. Jongen fO.OO a fO.OO. Hazen f4.00 a f6.50. Wilde konijnen f 1.80 a f2.00. Tamme f3.00 a f6.00 Duiven f150 a fl.80 paar. Magere varkens f 00.a f 000.fok Zeugen f 80.a f150.Biggen f30.a f45.Drachtige zeugen f000.a f000.Schrammen f0.a f0.Vette koeien fOOQ.— a f0000.Guste koeien f000.a f000.Kalf koeien f000 a f000.Kalfvaarzen f00.a f00.O» f000.a f000.Pinkstieren f0.a fO.OO. Kalveren f 00.a f 00 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge heet. Boekweit. 00 heet. Appelen. 0 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len. heet. Kleiaardappelen 2000 stuks Hoen dereieren 000 stuks Eendeneieren. 00 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Vee 4 magere varkens. Varkens voor exportslagcrij 30 biggen, 11 zeugen, kalveren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2