Plaatselijk Nieuws. De koning van Engeland heeft volgend telegram gezonden aan H. M. de Koningin der Nederlanden: »Nu de interneering van Britsche krijgsgevangenen in Nedetland is ge ëindigd, stel ik er prijs op Uwe Majesteit te verzekeren, hoezeer ik waardeer de vriendelijkheid, de sympathie en de achting, welke de officieren en man schappen van het Britsche leger hebben ondervonden, zoowel door de wijze waarop het plan der interneering werd uitgevoerd als in hun dagelijkscben omgang met de bevolking van uw land. Zij zullen aan hun verblijf in Neder land terugdenken als aan bun eersten indruk van geluk en vrede, na de ellende en het barde lot dat zij tevoren hadden te verduren.» H. M. de Koningin heeft daarop geantwoord: (Ik dank Uw Majesteit voor uw vriendelijk telegram. Het is voor mij een groote voldoening te vernemen, dat de sympathie, welke officieren en manschappen van het Britsche leger in mijn land hebben ondervonden, heeft kunnen bijdragen tot het geluk en het welzijn van hen, die door de ontberingen en de ellende van den oorlog geleden hadden.) H M. de Koningin nam op Nieuw jaarsdag, in tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins de gelukwenschen in ontvangst van de in de residentie aanwezige hooge autoriteiten en namens de heeren van bet Civiele- en Militaire Huis der Koningin. De Koningin-Moeder ontving in den loop van den dag de dames en heeren, beboorende tot Haar Hofhouding ter Nieuwjaarsontvangst. »De Central News« verneemt, dat de geallieerde regeeringen het ant woord van Nederland hebben ont vangen op hun verzoek, dat hun soortgelijke faciliteiten als aan de Duitschers zullen worden verleend, om van de Nederl. spoor- en water wegen gebruik te maken. Het antwoord wordt in Londen als bevredigend beschouwd, daar de Nederl. Regeering geen bezwaar maakt tegen het gebruik van de Schelde en den Rijn door de schepen der ge allieerden, indien zij onder handels vlag varen. Doordat de Nederl. Regeering de hervatting van de normale handels betrekkingen mogelijk maakt, zal het voor Engeland mogelijk zijn, om langs deze waterwegen voorraden te zenden. Kolen uit Duitschland. Met ingang van gisteren zullen dagelijks twee treinen steenkool uit Duitscbland aanvoeren. Blijkt bet der Duitsche regeering mogelijk deze levering voort te zetten, dan kan op een totaal transport van 40.000 ton per maand uit Duitschland gerekend worden. »Hbl.« De wettelijke 8-urendag. De behandeling van het wetsontwerp Schaper tot invoering van den wette' lijken 8-urendag of van een daarmee nagenoeg geljjk te stellen Regeerings- voordracht zal eerst dan geschieden als de Hooge Raad voor den Arbeid is ingesteld. In dit nieuwe college zullen 10 werk gevers en 10 arbeiders zitting krijgen benevens tien personen die studie heb bed gemaakt van sociale wetgeving en van sociaal economische onder werpen. De werkgevers en arbeidersleden zullen na overleg met de voornaamste werkgeversorganisaties en de vakcen tralen worden benoemd. Deze Hooge Raad zal over het des betreffend of de desbetreffende wets ontwerpen advies uitbrengen. Het thans aan het Departement van Minister Aalberse in bewerking zijnde wetsontwerp heeft als basis den 8-ui igen arbeidsdag en de 45-urige arbeidsweèk De oud-Minister Loudon eu President Wilson. Blijkens uit Parijs aan het departe ment van buitenlandsche zaken ont vangen bericht, is jhr. dr. J. Loudon, oud minister van buitenlandsche zaken en voormalig gezant te Washington, die van een bijzondere opdracht bij den president der Vereenigde Staten is voorzien, Woensdag door den heer Wilson in gehoor ontvangen. Het Kamerlid de heer Ter Hall heeft den Mioistei van Financiën ge vraagd 1. Is de Minister bereid om uit 's Rijks kas aan 't pensioenfonds vooi de gemeente-ambtenaren een voldoend bedrag toe te kennen om daaruit een duurtetoeslag op de pensioenen ten laste van het fonds te bekostigen? 2. Is het den Minister mogelijk om het thans bij de wet toegekende twee derde van de bezoldiging (pensioen grondslag) te verhoogen tot vier vijfde van dien grondslag? 3. Kan de Minister deze regeling dan van terugwerkende kracht doen zijn tot 1 Januari 1918? De actie van den „Nederlandsehe Anti-Oorlog Raad" van den Volkerenbond. In aansluiting aan een vroeger be richt omtrent Openbare Vergaderingen voor den Volkerenbond, welke door den »Nederlandscbe Anti-Oorlog Raad» in verschillende steden zullen worden gehouden, kan thans worden roede- gedeeld, dat de Vergadering te'sGra- venhage zal plaats hebben op Don derdag 9 Januari 1919 des avonds te acht uur in den Dierentuin. De vergadering zal worden geleid door Mr. H. C. Dresselbuijs, voor zitter van den ïN. A. O. R.*, lid der Tweede Kamer, terwijl als sprekers zullen optreden Mevr. Mr. C. Bakker- Van Bosse, bestuurslid van den »N. A. O. R.f, de heer J. H. A. Schaper, lid der Tweede Kamer en Mr. J. A Veraart, Privaat-docent a. d. Techn. Hoogeschool te Delft. Beperkte Spoordienst. De beperking van den treinenloop die met 1 Februari a.s. zal worden ingevoerd, zal hierop neerkomen, dat op drukke trajecten per dag van tot 8 treinen in elke richting zullen loopen en op minder drukke trajecten slechts twee treinen per dag in iedere richting. Omtrent de geheele stopzetting van bet verkeer op Zondag is nog geen beslissing genomen, maar ernstig wordt dit in overweging genomen. »Ned.« Vergiftiging. Te Doorn (Utrecht) is de beer G. Lagerweij door vergiftiging om bet leven gekomen. De vermoedelijke daderes is ter be schikking der Justitie gesteld. »Vad.t Het wittebrood zal volgens bet »Hbb. bionenkort hoofdzakelijk uit tarwemeel bestaan, daar bet rog gemeel op raakt. In de gasfabriek te Heerenveen stookt men gas uit dennenhout. Het gas moet nogal voldoen. Op de lijn NamenCharleroi een ernstig spoorwegongeluk gebeurd Een rij locomotieven is op een stil staanden trein geloopen, waarin zich Engelsche troepen bevonden, jj Verscheidene wagens werden ernstig beschadigd en een dertigtal Engelsche soldaten zijn gewond. De locomotieven werden bestuurd door Duitscb personeel. Nadat onder zoek gedaan was, zijn drie Duitsche machinisten gearresteerd. De dienst in de Remonstrantsche kerk zal morgenochtend worden geleid door Ds. Mackenzie uit Utrecht. De Amersfoortscbe bioscopen hebben Zaterdagmiddag voor de terug keerende Fransche krijgsgevangenen een voorstelling gegeven, welke bun werd aangeboden door de Vereeniging tot verbreiding van kennis omtrent Nederland in den Vreemde. De talrijke aanwezigen toonden door applaus herhaaldelijk bun ingenomen beid en dankbaarheid. Majoor Tuinen burg sprak in beide zalen de mannen toe, waarop luid applaus volgde, wat na 't zingen der Marseillaise werd herhaald. De Arend had juist een program over de Fransche Aviatiek, wat na tuurlijk zeer in den geest viel. In de Bioscoop in de Langestraat was een explicateur, die een Fransche verklaring van de film gaf. De bedoeling is aan elke nieuwe groep aangekomen krijgsgevangenen zulk een voorstelling aan te bieden. Als we zoo eens in ons stedeke om ons zien, zagen we telkens de straten met andere soldaten bevolkt. De Belgen zijn bijna geheel ver dwenen. Portugezen, Engelschen en Franscben wisselden elkaar af. Telkens nieuwe uniformen. En daartusschen onze Hollandsche jongens, die uit Amersfoort naar elders vertrokken thans weer iu de infanlerie-kazerne zijn teruggekeerd. De Belgische dorpen zijn er nog, maar de bestuurders, luit. Wuyts en adjudant Willem hebben betdiukmet alles te noteeren en te inventariseeren. Elizabethdorp met zijn 176 buisjes en 't Nieuwe dorp met zijn 30 wo ningen, wordt afgebroken. Als alles uit elkaar genomen wordt 't naar België vervoerd. De woningen van Albertdorp, geen Belgisch bezit, wordt als bouwmateriaal voor de een of andere kolonie gebruikt. Voor 't afbreken dier woningemzijn nog enkele gezinnen hier. - De heer J. van Vollenboven is uit de Directie der N. V. Stoom-olie- slagerij en graanhandel J. van Vollen hoven getreden, maar blijft als com missaris aan de N. V. verhouden. Uit de Vennootschap Chem. fabriek »De Valk», fa. Engelsman De Vries, is de beer J. Engelsman getreden. De heer M. J. de Vries blijft de zaken voortzetten als eenig firmant. Totsumumereur bij de registra tie enz. is benoemd de heer T. W. Tourton Bruyns alhier. - Te Utrecht slaagde voor de acte Engelsch M. O. (B.) Mej. J. P. C. van Schaik Aveling. Volgens het N. v. d. D. heeft de beer H. B. Beaufort zijn ontslag ingediend als pluimvee-consulent. Mej. D. Holmer alhier slaagde voor 't diploma boekhouden »Mer curius». - Tot gemeenteveldwachter te Smallingerland, gem. Drachten, is benoemd de agent van politie H. Meester alhier. Om de alzijdige lichaamsont- wikkeling der bevolking alhier te be vorderen en 't streven van het Ned Olympisch comité te steunen, heeft de Amersf. Bond voor Lichamelijke Opvoeding een vaardigheidsdiploma ingesteld als onderscheiding voor veel zijdige verrichtingen op 't gebied der lichaamsoefeningen. Het diploma is te verwerven voor iedere Amersfoorter boven de 12 jaar, die met goed gevolg heeft voldaan aan de programma-eischen. Voor leerlingen der lagere scholei van 11 en 12 jaar is bovendien een diploma ingesteld. Het diploma wordt in 5 graden verleend nl. van 13—16 jaar, van 16 18 jaar, van 1820 jaar< van 28—32 jaar en van 3236 jaar. Bij de voorbereidende examens van het Nederlandscb Genootschap van Accountants zijn o a. geslaagd Voor Fransche taal en Handels correspondentie: J. van Eys en W. J Huiskamp. Voor Nederlandsche taal en Han delscorrespondentie: M. J W. A van Dijk. Terwijl voor bet practijkdiploma Nederlandsche taal en Handelscor respondentie der »Federatie«-exameos o.a. slaagde W C. Langelaar; allen zijn oud-leerlingen der Middelbare Handelsdagschool alhier. stolen werd bij een koopman alhier beslag gelegd. De recherche hield een man aan, verdacht van eenige diefstallen mei inbraak te Deventer e.o. gepleegd. De bewoners waren bij deze inbraken vreeselijk mishandeld. Ook is men de medeplichtigen op 't spoor. De arrondissements-rechibank te Utrecht veroordeelde de volgende ingezetenen: A. W. 37 jaar, assuradeur, wegens verboden vervoer van eieren tot f 10 of 10 dagen en verbeurdverklaring. J. L. 36 j., koopman, A. J. 35 j. en J. H., beiden werkman, wegens diefstal van ijzerdraad ten nadeele der H. IJ. S. M., ieder tot 4 ra. gevan genisstraf. R. F. A. S. R. S. 65 j koopman wegens diefstal van sajet tot 3 m. G. L. 36 j., landbouwer, wegens verzet tegen den inspecteur van politie A. L., den keurmeester G. J. L. en den controleur van 't levensmiddelen bureau tot 1 m. gevangenisstraf. Naar verluidt zal in den loop dezer maand op verzoek der Afd Amersfoort der vereeniging tol facul tatieve lijkverbranding door de Apel doornsche architect Den Pael een lezing gehouden worden over ïLijk- verbranding». Bij de door architect Kortlang te Almelo gehouden aanbesteding van den bouw van een woonhuis met schuur tegenover Birkhoven, voor rekening van De Jong van Schouwen burg te Amsterdam was de hoogste inschrijving van de Gebr. Wassing nl. f 26 094 en f 21 452 en de laagst van Van Ree, te Hilversum t.w f 16.740 en f 15.070. De melkventer G. J. v. d. B was vorig jaar in dienst bij H v. d. B alhier. Dagelijks moest bij zijn geld afdragen, maar verduisterde een be drag van f 230.De patroon wilde hem echter helpen en er werd over eengekomen per week f2.af te doen. Bekl. had echter niet ten volle voldaan aan dit accoord. De officier van justitie wees er op dat de commissaris van politie reeds spoedig aan den goeden wil van bekl bad getwijfeld. Eisch was 3 m. ge vangenisstraf. Verdacht van diefstal van zakken zyn drie personen aangehouden. Bij Birkhoven zijn 2 schapen in de wei geslacht. De dief-slagers lieten de ingewanden der schapen liggen. De politie legde beslag op 't vleesch Aangifte is gedaan van diefstal van eenige hazen. Op e^n partijtje koper te Baarn ge- Atngeroerd waren ongeveer heot. Tarwe heet. Rogge heet. Boekweit. 00 heet. Appelen. 0 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len. heet. Kleiaardappelen 4000 stuks Boen- dereieren 000 stuks Eendeneieren. 00 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Vee magere varkens. Varkens voor exportalagerij 15 biggen, 6 seugen, kalveren. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 27 Dec. 1918 t/m. 2 Jan. 1919 GeborenJan, z van Johannes Schut en Catharina van Deventer Anna Engelina, d. van Petrus Beijer en Josefina Nefl Geurt, z. van Aart van Zoeren en Aaltje Brons Margo Wilbelraina, d. van Simon Petrus Dalman en Marretje Wilhelmina van Niekerk Dirk, z. van Hartgert de Wit en Helena Johanna Renes Andries Willem, z. van Willem Kruis en Aleida van der LouwWilhelmina, d. van Willem Dijkborst en Jobanna Petronella Kentin Theodorus Joseph, z. van Gerardus Bartbolomeus van Kalleveen en Sophia Maria Antonia van Barneveld Albertus Wilhelmus, van Hendrik v d. Hoef en Rikje de Bruin Jannigje, d. van Cornells Daniël van de Biezenbos en Neeltje van den Broek Wilhelmus, z. van Johannes van Empelen en Gerarda Maria Brom Everardus, z. van Gerrit Mol en Hendrika Antonia Tommei Christina Geertruida Maria, d. van Gerardos Arnoldus Luijcx en Engelberta Jobanna Vrij Simon Johannes Sybrandus, z. van Jacobus Balvert en Joanna van Gruns- q Willem Gerhard, z. van Geert de Leeuw en Franziska Kies Marinus Johannes, z. van Hendrikus Jacobus Willemse en Gerarda Johanna Sophia de Waal. Ondertrouwd: Hidde Sijne van der Groot en Wilhelmina Adrianna Struve Hendrik Manné en Cornelia Wiekart Wilhelmus Jacobus van den Hurk en Hermina v. den Bold Bertus van den Hazel en Maria de Vries. Gehuwd Johannes Ebertus Fellinga en Jacoha ValkenburgOttoJosephus Wilhelmus van Wandelen en Alyda van der Veen. Overleden: Johannes Kammeijer, 62 jr., echtg. van Agatha Blieken daal Hendrika Maassen, 5 jr. JohanDes van Korlaar, 56 jr echtg. van Aaltje van Dijk Ever- harda Wilhelmina Vos, 15 jr. Pieter Johannes Versluijs, 72 jr., echtg. van Maria Wilhelmina Elizabeth de Visser Elisabeth Valk, 45 jr., echtg van Cornelis van Zonneveld Bartje van Ginkel, 68 jr., wed. van Evert van de Bor Hendrik Clemens Johannes Marie Verbaaff, 57 jr., ecbtg van Petronella Maria Hoefsloot Catrioa van Calveen, 75 jr., ongeh Elisabeth Lablans, 83 jr., wed van Albertus Maas Antonie Tomassen, 3 w. Woudenberg. Geboren: Teunis, z. van Johann Bernd Helms en Evertje van Harten MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 3 Jan. 1919. Tarwe f 0Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f20.a f28.—. Peren faf Klei-Aardapp. f 0.00 a f 0.Zandaardapp. f 0.00 0.00 Hoendereieren f26.a t 28.p. 100 st. Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 st. Boter fO.OO a fO.OO per kilo. Eendeneieren f 00.00 a f 00.00. Zoetem. kaas f 0.a f 0.- per 50 kilo. Kippen f 0.00 a f 0.00 Kuikens fO.OO a fO.OO PiepVuikcns f2.00 f4.26. Gan zenfO.a fO.OO. Eenden f 1.50 a f2.75 p. st. Jongen f 0.00 a f 0.00. Hazen f 3.00 a f 5.00. Wilde konijnen f 1.50 a fl.75. Tamme f3.00 a f5 00 Duiven f150 f 1.60 paar. Magere varkens f 00.a f 000.fok Zeugen f 60.i f 140.Biggen f 20.a f 40.Drachtig» zeugen f000.a f000.Schrammen f0.i f0.Vette koeieD f000.a f 0000.Guste koeien f000.a f000.Kalf koeien f000 a f000.—Kalfraarzen f00.— a f 00.—Os f000.— a f000.— Pinkatieren f0.— a fO.OO. Jüdveren fOO.- a f 0Q.-. Gemeentelijke Arbeidnbeurs tevens Districtsbeurs voor Intereomm. Arbeids bemiddeling. t Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8!/a121/s en van 23 uur; Zaterdags van 81/»12'/i uur. Aanvragen van Werkgevers op 2 Januari 1919. 1 houtdraaier. 1 smoutzetter. 1 haarmenger. 1 snijder. 3 kleermaker. 1 reiziger. 4 machinale- 1 schippersknecht. houtbewerker. 1 melkventer. 2 klompenmaker. 1 stukadoor. 3 loopjongen. 2 werkvrouwen. 20 meubelmaker. 1 uitsnijder. 1 slager. 7 ijzerdraaiers. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 2 Januari. 1 administrateur. 2 banketbakkers. 5 bankwerkers. 1 behangers. 1 boekbinders. 3 boekdrukkers. 7 broodbakkers. 1 electricien (halfw.) 1 fabriekarbeidster. 49 grondwerkers. 1 hoefsmid. 2 glasmaker. 2 behanger- stoffeerder. 1 bedrijfsleider. 1 fraiser. 1 boomkweeker. 1 hulp in de huishouding. 6 kantoorbed.mann. 1 vrouw. 3 kelners. 5 kleermakers. 3 koetsier. 2 kok. 3 kruideniersbed. 4 loodgieter. 3 loopknecht. 125 losse arbeiders. 5 mach. houtbew. 1 mach.-bankwerker 1 koperslager. 1 hulp-monteur. Voor aanvragen van werkkrachten door pa* troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. 3 magazijnknecht. 2 metselaar. 8 meubelmaker. /I monteur. 13 opperlieden. 18 schilder (hnis). 19 schoenmaker. 9 sigarenmakers. 1 sigarensorteerder. 5 slagers. 1 naaister. 1 smid (leerling). 1 smid-bankwerker. 2 rijwielherstellers. 1 molenaar. 2 reiziger. 1 steendrakker. 1 steenhouwer. 8 stoker. 8 straatmaker. 1 stukadoors. 9 timmerman. 5 tuinlieden. 1 voeger. 3 voerlieden. 1 vuurwerker. 2 zadelmaker. 4 timmerman (leerlingen). 6 veldarbeider. 2 schipper. 1 portier. NIEUWJAARSGROETEN. F. KESTENS, Fruithandel, p.f. Bloemendalschebinnenpoort. D. P. J. VAN DEN HEUL, Rijwielenmagazijn, p.f. Utrechtschestraat 20. Tabak- en Sigarenmagazijn, A. VAN VREUMINGEN. p.f. Langestraat 52. J. H. JANS, Rund- en Varkensslagerij. p.f. Bloemendalschestraat 3. H. v. d. BIEZENBOS ZONEN, V rachtwagendien st AmersfoortUtrecht, Koestr. 16. J. VAN HEES, Handel in Landbouwartikelen p.f. Bloemendaalscbestraat 47. HAARSMA, '„Landbouwhuis" Volbaarden en Kachels, p.f. Hof 11. H. JANS, Rund- en Varkensslagerij, p.f. Havik 7a. H. W. STENFERT, Magazijn «dï stee", Dames- en Kinderboeden, p.f. Langestraat 101. J. GROOTENDORST, Schoen- en Laarzenmagazijn, p.f. Hof 88. H. ELZENAAR, Boekhandel, p.f. Langestraat 84. J. J. SMIT, Goudsmid en Horlogemaker, p.f. Krommestraat 25a. W. VAN DE BIEZENBOS Co., voorbeen hehbi azijnmak, in Koloniale- en Grutterswaren, p.f. Bloemendalschebinnenpoort. G. DRIEËNHUIZEN, Poelier en Wildhandelaar, p.f. Krommestraat 7.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2