NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Ulrocbt. So. 3 Zaterdag 18 Januari 1919. 48e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EU ZATERDA6. CHAUVINISME. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephoonn. 09. tOVERIENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De held van een Fransch blij spel, dat in de dagen van het koningschap van Louis Philippe veel opgang maakte, heeft zijn naam gegeven aan den eigenaar- digen vorm. van vaderlandsliefde, door ons opschrift aangeduid. Chau- vin is een soldaat, vurig bewon deraar van Frankrijks militaire grootheid onder de eerste republiek en het eerste - keizerrijk en vol van de begeerte naar den terug keer dier roemvolle dagenin zijn blutlerigen toon spreekt de in beelding, dat het niets meer dan natuurlijk is, dat de Gallische haan overal koning kraait. Voor hem zijn eigenlijk alle niet Fran- schen iBêdouins«, evenais in de oudheid alle niet-Romeinen tot de x>Barbaren<r werden gerangschikt. Het is bewezen, dat alle men- schen voor zooverre zij zich niet hebben laten meeslepen door holle redeneeringen over wereldburger schap en de zoogenaamde solidari teit aller volken, hun vaderland liefhebben, aan hun nationaal ka rakter waarde toekennen. In ge wone omstandigheden spreekt dat bewustzijn niet zoo luidd, dat het zich naar buiten vertoontwat niet bedreigd wordt, behoeft men ook niet te verdedigen en het is een zeldzaamheid, dat een warm gevoel van dankbaarheid ons ver vuld ten aanzien van hetgeen wij onbetwist bezitten. Maar nu het er werkelijk toe kwam, dat de nationale zelfstandigheid gevaar liep, nu om het verlies daarvan af te wenden een beroep gedaan moest worden op aller belang stelling en samenwerking, nu is al dadelijk gebleken, dat het be grip svaderlanck meer is dan een woord of een klank, en wij hebben gezien dat zelfs lieden, die vroeger de schouders ophaal den als de naam werd genoemd, nu al hun sverlichte denkbeeldenu op zijde stelden en met al de an deren zich vereenigden om den val te voorkomen van hetgeen zij vroeger verloochenden. Ook bij hen gaat de natuur boven de leer. In het voorbijgaan, en om niet verkeerd begrepen te worden wil len wij even aanstippen, meer nietdat de wereldburgerschap- denkbeelden, pas aangeroerd, ons alles behalve vreemd zijn dat wij ze op hun volle waarde wenschen te taxeeren. Naar onze meening sluiten zij evenwel de liefde tot het vaderland niet uit: integen deel, juist toegepast kunnen zij deze aanvullen en zuiveren. Maar dit te bespreken, ligt thans niet in onze bedoeling. Er is velerlei soort van liefde en ook de onbaatzuchtigste liefde kan zich wel eens vergissen in hetgeen zij het voorwerp ha- rer genegenheid schenkt of toe- wenscht. Een vader, die zijn zoon gelukkig wil zien, dient eerst voor zichzelven uit te maken waarin naar zijn meening het geluk be staat. Het zou kunnen gebeuren, dat hij al zijn krachten inspande om dien zoon tot grootheid en aanzien te brengen in de wereld, hem een schitterende positie en stoffelijke voordeelen te doen verwerven, en dat hij toch miste, omdat hij verzuimt den jongen mensch te begiftigen met de idealen-goederen, die de bron nen van vrede en van geloof in zijn gemoed mild doen vloeien. Zelfs in nederigen staat kunnen wij een benijdenswaardig lot deel achtig worden, en zij, wier belan- Igen wij hebben te behartigen, moeten dit van ons leeren Wat hier van bijzondere per sonen is gezegd en zeker door niemand kan worden weersproken, is ook van toepassing op de vol ken men behoeft zich niet speci aal op de geschiedenis te hebben toegelegd om te weten, dat het voor een natie niet hetzelfde is het toppunt van grootheid te hebben bereikt, en den hoogst mogelijken graad van geluk te smaken. Het bekende woord Gelukkig het volk dat geen geschiedenis heeft, moge klinken als een wonderspreuk, er ligt niettemin een treffende waar heid in. Regel toch zal wel zijn, dat de offers, die het kost om tot het peil van wereldheerschappij op te klimmen, waartoe sommige volken zich hebben opgewerkt en zich daar eenigen tijd staande te houden, zeer zwaar drukkende luister straalt op den persoon des regeerders, de lasten wegen op de geregeerden. Frankrijk bloedde uit duizenden wonden in de jaren, dat zijn eerste keizer aan Europa de wet voorschreef; en in den tijd, dat de Romeinsche adelaars over beel de wereld zegevierden, ont wikkelde zich in de volksklasse te Rome de ellende, die een der voor name oorzaken van den val van de reuzenmacht is geworden. Het chauvinisme nu is de vader landsliefde, die voor niets anders hart heeft dan voor nationale groot heid. Het beschouwt alle voor deelen van welvaart en beschaving als van ondergeschikt belang. Deze kunnen eenige waarde hebben als middel, doch als doel komen zij niet in aanmerking. de a.s. Prov. Slaten-verkiezingen voor den Kieskring II der prov. Utrecht (Amersfoort). Tot dusver zijn voor deze candidatenlijst van Katholieke zijde 51 namen geplaatst; het advies van het Bondsbestuur inzake de volg orde moet nog worden vastgesteld. Het conflict met de Utrechtsche Waterleiding Mij werd Maandag in den Hoogen Raad behandeld. De quaestie waarover 't liep was als volgt: De gemeente Amersfoort verleende in 1889 aan de N. V. Utrechtsche Waterleiding-Maatschappij eene con cessie tot den aanleg en de exploitatie van een drinkwaterleiding binnen Amersfoort. De gemeente begon even wel in 1913 zelve eene waterleiding te exploiteeren. De Mij. voornoemd be weerde, dat zij een monopolie had verkregen en vorderde schadevergoe ding, welke de Utrechtsche Rechtbank haar toewees, maar haar door bet Amsterdamscbe Hof werd ontzegd. Voor de Mij. pleitte in cassatie Mr. J. H. Telders. Ten onrechte bad het Hof rechtsgeldig geoordeeld eene bepaling in de concessie, waarbij de beslissing over de verklaring, toepas sing Of niet-nakoming dezer concessie uitsluitend bleef opgedragen aan den Raad der gemeente. Een dergelijke bepaling, welke de beslissing over een geschil aan den rechter ontneemt en overlaat aan de willekeur van een der partijen, is in strijd met de goede zeden. Ze is bovendien nietig, omdat de verplichting van een der partijen van haar eigen wil afhankelijk is. En welk bedrag B. en W. voor den tegenwoordtgen tijd niet te hoog voorkomt, gezien de oppervlakte en samenstelling van 't gebouw 6,5 X 11 M.) Op 17 Dec. II. zou notaris Knoppers in 't openbaar verkoopen eenige woningen met grond aan 't Monnikenpad alhier gelegen. B. enW. mochten er in slagen de perceelen in massa aan te koopen voor f 13.920, terwijl de verkoopsonkosten met de provisie aan den aanwijzer verschul digd f 1009.80 bedragen. Door 't drukke bezoek aan 't lokaal Bethel in het Soesterkwartier aangespoord, heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier slappen gedaan om ook in 't Leusderkwartier eerlang des Zondagsvoormiddags gods dienstoefeningen te doen houden. Wij voor ons zouden zeggen, het Leus derkwartier met zijn vrij talrijke Pro- testantsche bevolking heeft meer recht op een flink kerkgebouw dan 't Soes terkwartier. De bijzondere Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier beeft zijn instemming betuigd met de volgende motie van den wereldbond der kerken aan de komende vredes-conferentie In de vaste overtuiging, dat alle ontzettende offers van den oorlog te vergeefs gebracht zijn, wanneer op de verwoesting niet een vernieuwing volgt overeenkomstig de beginselen van 't Evangelie van Jezus Christus, van gerechtigheid en verzoening, richten wij tot allen, die weldra geioepen 'Oil uoui vigvu "II oiuuimvujn 10. uu i i ook bad het Hof de omstandigheid, zul'en w°r^e" om aaiJ de "redes De R. K. KiesvereeuigiDg plaatste notaris Leuken op de groslijst voor dat de Mij. eene concessie-overeen komst had gesloten, ten onrechte ge meend, buiten beschouwing te moeten laten. Tegenpleiter Jhr. Mr. W. M. de Brauw betoogde, dat de aangevoerde grieven niet tot cassatie konden leiden, vermits ze zich slechts richtten tegen overwegingen, waarmee de beslissing van het Hof niet viel. De bestreden bepaling uit de overeenkomst was in geenendeele in strijd met de goede zeden. Zij draagt slechts aaneen orgaan van een der partijen op, de overeen komst te verklaren en wel, gelijk het Hof besliste, mits die verklaring, naar het oordeel van den rechter, niet klaarblijkelijk onjuist zij Een dergelijke bepaling is zeker niet nietig, daar zij het bestaan' der verbintenis niet af hankelijk stelt van den wil van een der partijen. Het contract met de derde had het Hof op feitelijke, niet op rechtskundige gronden buiten be schouwing gelaten. Conclusie O. M. 24 Januari a.s. Den lOen Juli 1918 besloot de Raad in beginsel tot den bouw van een politie-posthuis op het plantsoen aan den Hoogeweg tegenover de Kamppoortbrug. In dit posthuis zullen o.a. worden aangebracht 2 cellen voor beschon- kenen, 1 voor verdachten, een berg plaats voor brancard en een localiteit voor den post-commandant. De totale kosten worden geraamd op f12.000, onderhandelingen deel te nemen, de ernstige bede, bij de aanstaande onder handelingen te streven naar een vrede tri den geest van deze beginselen; een vrede, welke zooveel mogelijk vermijdt, wat nieuwe volkerenhaat en wraak zucht zou kunnen bevorderen, en die tot verzoening en wederzijdsch ver trouwen voert, opdat aan een goede verstandhouding tussohen de volken in de toekomst niets in den weg zal worden gelegd. Het is misschien niet ondienstig den sigaren- en tabaksverkoopers er op te wijzen, dat de verordening op 't rookverbod met 1 Januari jl. in dier voege is gewijzigd, dat aan jeug dige personen beneden 16 jaar geen rookertjes of tabak mag worden ver kocht of geleverd. Aan deze jongens is 't rooken in 't openbaar verboden. Een Rijkswet is o. i. bet eenig af doende middel om dien kwajongens het rooken te beletten, dat op jeug digen leeftijd schadelijk inwerkt op gezondheid en ontwikkeling. Boven dien zou bij strenge toepassing van 't vei bod heel wat rookartikelen voor ouderen bespaard blijven. Met ingang van 12 dezer is de Zondagsrust voor onze geneesheeren in werking, getreden. Bij behoefte aan geneeskundigen dienst zullen eiken Zaterdag vanaf 8 uur 's avonds tot den daaraanvolgen- den Maandagmorgen 8 uur, volgens rooster, drie geneesheeren te raad plegen-zijn. De overige artsen oefenen op Zondagen en voor algemeen erkende feestdagen geen praktijk uit. De namen en adressen der te raadplegen genees heeren zullen aan de woningen der verschillende doktoren vermeld staan. Tevens hebben de geneesheeren als laagste honorarium vastgesteld: voor raadpleging op 't spreekuur f 1. voor personen met minder dan f2500. inkomen voor bezoeken ten huize der zieken f 1.25 voor personen met min der dan f2500.inkomen, f 1.25, f 1.50, f2.f3.— voor personen met resp. minder dan f 2500, f 4000, f 6000 en f 10.000 inkomen en f 5. voor - hooger inkomen dan f 10 000. «De Eerobodea geeft van de rede des Heeren Brouwer, gehouden in den R.K. Volksbond, overgemeente- politiek 't volgende: Spreker bepleit contact tusschen kiezers en gekozenen en wijst er op, dat 't raadsheer zijn niet louter een eerebaantje is. Spr. besprak den wet- gevenden arbeid van staat en ge meente en toonde aan, dat gemeente politiek principieel moet worden ge voerd. In het gemeentehuis moet men b.v. weten lioe het staat met de volks huisvesting, met bet tekort aan woningen. En zoo men weet dat er gebrek aan woningen is, vragen de Katholieke gemeenteraadsleden dan wel of de inrichting der woningen overeenstemt met het katholiek prin ciep omtrent het gezin. Helaas trachten maar al te veel architecten hun Nieuw Malthusianisme Ideeën te leggen in bun woningtypen. De overheid dient hiertegen te waken, 't Is dus op zijn plaats, dat in den gemeenteraad werklieden zitting hebben, zij toch kunnen het allerbest bet bovenom- schrevene booordeelen. Ook op onderwijsgebied is 't wensche- lijk, dat de arbeidei zich kan laten vertegenwoordigen. Er moet met alleen financiëele gelijkstelling zijn, doch ook moeten de arbeiderskinderen gelijk gesteld worden met de kinderen van meer gegoeden. De eerste moeten evengoed in de gelegenheid worden geteld om de hoogere onderwijsin richtingen te bezoeken. Vandaar dan ook dat men volgens den hoer Brouwer moet streven naar afschaffing van standenscholen. De regeling der rechts positie van hen, die in dieust der ge meente zijn, ligt voor een groot deel in handen van den gemeenteraad. Ook de financiëele zijde van ver schillende zaken wordt besproken. Om alles te betalen, moet er belasting worden geheven. Doch de belasting- politiek moet verstandig worden ge voerd. Er moet met progressieve be lasting toch worden gezorgd, dat de hoogstaangeslagenen de gemeente niet verlaten. Verder wijst spr. er op, dat reorga nisatie van het belastingwezen nood zakelijk is. Geijverd moet worden voor verhoogde rijksbelasting en vermin derde gemeentebelasting. Ten slotte behandelt spr. de vraag, wie moeten naar den gemeenteraad worden afgevaardigd, 't Zuilen moeten

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1