BINNENLAND. BOEKENTAFEL. zijn lieden, die principieele politiek voeren, bovendien zjj, die de ver schillende vraagstukken kunnen be- oordeelen. Daarom is ook een ar beidersvertegenwoordiging aan te bevelen en moet bier naar worden gestreefd. Een gift van ƒ855.—door mad«. Alizé, ecbtgenoote van den Franschen gezant, als opbrengst van een lief dadigheidsuitvoering, ter beschikking gesteld aan H. M. de Koningin, ïsdoor Hare Majesteit bestemd voor de Maat schappij «Zandbergen* alhier. De Franscbe Staf is van de Infanteriekazerne naar 't Kamp van Zeist verhuisd, omdat aldaar voortaan aan de terugkeerende Fransche krijgs gevangenen buisvesting zal worden verleendook de Portugeezen zullen hier worden gelegerd. Een Franscb officier, een luitenant van het front naar hier overgekomen, is thans aan het hoofd van dezen Staf geplaatst. Bij aankomst van een trein met terugkeerende Fransche gevangenen werden 4 van hen door ontijdig uit stappen door een rangeerende locomo tief aangereden. Twee van hen liepen lichte verwondingen op aan het hoofd, de beide anderen bekwamen inwendige kneuzingen en werden naar het militair hospitaal vervoerd, waar een hunner reeds overleed. Waar de melkvoorziening elders zeer zorglijk is, hier ter stede is de aanvoer voldoende van volle melk. Regeeringsmelk is niet noodig. Amersfoort heeft recht op 6000 liter regeeringsondermelk, ontvangt echter slechts 3000 a 4000 liter. De ver zending laat echter nogal te wenscben over. De melk komt aan in bouten vaten, niet geschikt voor verzending, omdat zij niet goed te reinigen zijn en de melk spoedig zuur wordt. Er zijn echter geen bussen genoeg, dus het kan moeilijk anders. Maar erger is de slordigheid der verzenders, maar al wat voor de regeering geschiedt, schijnt echter altijd iets minder goed te worden gedaan dan voor particulieren. Meer malen zijn de vaten slecht riekend, ruikende naar teer, creoline enz. Karnemelk werd eens afgeleverd in een vat. waarin formaldehyde was geweest. En zelfs is het voorgekomen, dat de melk in een olievat kwam, zoodat er nog een laagje olie op de melk dreef. Verleden week Vrijdag had de overdracht van de Handelsschool aan de gemeente plaats. De beer Cremer, voorzitter van 't schoolbestuur hield een korte redevoering, terwijl de heer Peper, directeur der inrichting, de geschiedenis der school in enkele woorden schetste, waarna de Burge meester namens 't gemeentebestuur de school aanvaardde. De Centrale Keuken is Maandag j.l. door B. en W. gesloten, omdat de aflevering der porties per dag (88 tot hoogstens 250) te geriDg was in verband met de kosten. De Amersfoortsche tram geeft nog een blijk van leven. De Nationale Bank te Amersfoort publiceert, dat bij baar alsnog aflosbaar zijn met f29.31. Wegens gebrek aan brandstoffen zullen, met ingang van Zondag 19 Januari, op de lijn Amersfoort Zeist en de overige lijnen der Ooster Stoom tramweg Maatschappij des Zondags geen treinen meer rijden. »De Vredes-inschrijving ten bate der Zending* heeft in de Ned. Herv. Gemeente alhier f 640.40'/i opgebracht. Een wisselwachter alhier viel op 't stationsemplacement tusscben een goederentrein, door plat op den grond te gaan liggen, kwam de man er met den schrik af. De trein ging over hem heen, zonder hem letsel toe te brengen. Van den beer J. Stamperius, onze schoolopziener, is bij den uit gever A. Huisman te Meppel een nieuw werkje ter perse, getiteld «Nederland en Oranje één"! Het personeel der El. drukkerij «Patria* welke met ingang van 1 Jan. geheel aan de Ver. van onder officieren «Ons Belang« is overgegaan, heeft volgens «de Toorts* aan 't hoofd bestuur dier vereenigiug verzocht zoo spoedig mogelijk voor bet bedrijf de 45-urige werkweek in te voeren. Op 't groot nationaal concours voor onthouderskoren gehouden 12 Januari in Tivoli te Utrecht, verwierf 't Amersfoortsch koor »Door Ont houding vereenigd« den 3en prijs in de 2e Afd. bestaande uit een ver guld zilveren medaille en 5 gulden. Leidster van 't koor is mevrouw E. G. W. Betbe van Eijken, te Baarn. De afd. Amersfoort van den Ned. Vakbond van verplegenden ver zocht den min. van Oorlog telegrafisch om een onderhoud in verband met de bestaande 99-urige wachtweek en de arbeidsaangelegenheden in 't mil. hospitaal alhier. Met ingang van 16 Jan. j.l. zijn de stationscommando's opgeheven, met uitzondering van Amersfoort en Roozendaal. Het »Haarl. Dagblad* weerspreekt de geruchten alsof onze Burgemeester voor een benoeming als zoodanig te Haarlem ernstig in aanmerking kwam. Het blad meldt, dat mr. Graaf van Randwijck niet in aanmerking wenscht te komen, en wij meenen, dat het der Amersfoortsche burgerij genoegen zal doen dit te vernemen. Het kamp Vlasakkers wordt eerstdaags door de Engelscben ont ruimd. Men verwacht geen groote transporten Etigelsche krijgsgevange nen meer. De Afd. Amersfoort e. o. van de Ned. Ver. van postzegelverzamelaars is opgericht met aanvankelijk 121edeh, onder wie 2 dames. De oprichtings vergadering was vrij druk bezocht, een mooie verzameling Nederland en Koloniën werd bezichtigd, en de eerste ruilverbindingen werden gesloten. Bestuursverkiezingen zal 12 Febr. a.s. plaats hebben. Op het R.-K. kerkhof werd Donderdagmorgen ter aarde besteld 't stoffelijk overschot van den Fran schen soldaat, tengevolge van de aan rijding door een locomotief aan 't station Soesterberg overleden Een talrijke stoet poilus volgde de baar. Woensdagnacht zijn uit de In fanteriekazerne te Amersfoort drie provoostarrestanten ontvlucht. Tot nu toe zijn ze niet weer gearresteerd. Door het gemeentebestuur wordt overwogen het doen bouwen in bet Soesterwegkwartier van 304 woningen en 8 winkelhuizen. De kosten daarvan zouden, volgens een door de beeren C. C. Beltman, directeur van openbare werken en J. Scbulte Nordholt, direc teur van maatsch. werk, bedragen f 1,917,350, dus nagenoeg twee mil- lioen gulden. De opbrengst aan buur wordt door hen geraamd op 159,417.20 per jaar. Ds. B Batelaan, te De Bilt, heeft het beroep naar de Hervormde Ge meente alhier (4e .predikantsplaats) aangenomen. De heer Mr. J. M. M. Hamers alhier is benoemd tot adj.-secretaris van den Commissaris der Koningin in de provincie Limburg. De heer W. Uitzinger is be noemd tot klerk ter gemeente secre tarie alhier. Tot leeraar io het smeden en vakteekenen aan de Ambachtsschool en Avondvakscbool alhier is benoemd de heer A. Goud, van Leeuwarden. Tol tijdelijk onderwijzer bij het berhalingsonderwijs is benoemd de heer J. Dijk, onderwijzer aan school G. De heer J. M. Reinboud is be noemd tot ambtenaar belast met het toezicht op de invordering der belasting op tooneeluitvoeringen en andere pu blieke vermakelijkheden. De verorde ning tot heffing dezer belasting treedt 1 Maart a.s. in werking. De heer W. C. Veltkamp, insp. van politie, is benoemd tot ambtenaar bij de spoorwegpolitie, onlangs door de H. IJ. S. M. opgericht. Kolonel A. C. M. ridder Alewijn, commandant van het le Regiment Veldartillerie, komt met den Staf van de 2e afdeelmg van dat Regiment alhier in garnizoen. Bij K. B. is benoemd bij de inf. 5e reg., tot 2e luit., de vaandrig- tit. J. Baarschers, v. h. 8e reg. De Reserveofficier van Gezond heid le klasse W. J. C. Bruining, van bet Militair Hospitaal alhier, is in bet genot van onbepaald verlof gesteld. De officier van Gezondheid le klasse J. G. Bantjes is van Nijmegen naar hier overgeplaatst, terwijl de Officieren van Gezondheid 2e klasse C Eggink en J. Sunter vooi het Mili tair hospitaal alhier zijn bestemd. De offi. van gezondheid A. C. Nicolai wordt van 't mil. hospitaal te Assen naar dat van Amersfoort over geplaatst. Zondagavond werd in hotel Monopole een man binnengedragen, die in bewusteloozen toestand ver keerde. Per politie-brancard werd bij naar 't ziekenhuis vervoerd, 't Bleek een bekend zwerver te zijn, die soms ziekte simuleert. Aangehouden werden zekere S., verdacht van diefstal met braak in December aan don Heiligenbergerweg gepleegd, en twee 13-jarige knapen die de ouderlijke woning te Utrecht stilletjes hadden verlaten Ze werden naar huis gebracht. Diefstal is gepleegd van enkele rijwielen, van eenig goed achter 2 woningen in de Van Ascb van Wijck- straal, van een schaap uit de wei en procesverbaal werd opgemaakt legen twee 16-jarige jongens, wegens dief stal van wasebgoed en tegen een dienstmeisje, wegens diefstal van lijf goed ten nadeele barer mevrouw. Procesverbaal is opgemaakt tegen 2 personen, die de Trekhondenwet overtraden, tegen een broodslijter, die vóór 10 uur 's morgens brood ver voerde, tegen een boer wegens 't ver ontreinigen van den openbaren weg; tegen een vrouw wegens betzelfde feit aan den Havik gepleegd. Ter beschikking van den offi. van Justitie te Utrecht is gesteld een per soon, verdacht van diefstal van mili taire goederen. Verdacht van diefstal met geweld pleging te Diepenbeim gepleegd is alhier iemand aangehouden. Procesverbaal is opgemaakt tegen 2 personen, diefstal van bout; een koopman, overtreding der trekhonden- wet, en tegen 't hoofd eener beton- fabriek, overtreding der arbeidswet. Diefstal is gepleegd van eenig waseb goed, een paar rijgschoenen uit de uitstalkast van een schoenwinkelier, 2 werkkielen, een kruiwagen, een huzarenmantel en een zending van 27 K G. boter. Aan den Utrechtsohenweg werden Dinsdagavond in een korten tijd 3 fietsen gegapt, waarvan 2 uit de gang van een kapperszaak. Broodgebrek bij invallende vorst? Hel Centraal Bestuur van den Nederl. Rakkersbond ontving van den Minister van Landbouw de volgende veront rustende mededeelingen De achtereenvolgende verboogingen van het broodrantsoen, welke een snellere aanvulling der voorraden bij de bakkers noodzakelijk maakten, de trage aanvoer van kolen, welke enkele fabrieken tot eenige dagen van stil stand beeft genoopt, de groote leveranties voor doortrekkende krijgs gevangenen en voor vluchtelingen en de verandering in de samenstel ling van het Regeeiingsraeel in het begin dezer maand, zijn alle factoren geweest, welke tot een stagnatie hebben geleid. Waar inmiddels alles in het werk wordt gesteld om den achterstand van de meelfabrieken ten spoedigste in te balen, meen ik te mogen vertrouwen, dat binnen kort de broodvoorziening over het geheele land weder zal kunnen plaats vinden. De regeling van de meelvoorzientng in geval van eventueel gesloten water heeft mijn volle aandacht. Het groote gebrek aan grondstoffen beeft echter mede tengevolge, dat thans nog geen voorraad meel en bloem kan worden verschaft. Het is dus duidelijk, dal bij een nu plotseling iovallende vorst de grootste ellende voor de deur staat, waar de voorraden bij de bakkers vtijwel overal gelijk nul zijn. Nooit heeft de broodvoorziening er slechter voorgestaan dan juist thans. In tal van gemeenten is men een groot aantal tijdvakken ten achter. Wordt er niet alles op gezet om dien achter stand in te halen, zoodat althans een kleine reserve bij de bakkers kan ge vormd worden en gebeurt dit niet zeer spoedig dan veroorzaakt de minste stremming in de vaart overal in den lande broodgebrek en onlust. »Vad". De vaart op Oost-Indift. Naar de Stoomvaart-Mij. «Neder land" mededeelt, is het vertrek van bet passagiersschip «Prins der Neder landen" naar Ned. lndië thans defini tief 0(1 8 Februari bepaald. Ome economische betrekkingen ■net Duitschland. Het Provisorium met Duitschland, dat met bet Agriculture agreement sinds 1916 den export van producten van eigen bodem beheerschte, is thans opgezegdhet met de Geassocieerden gesloten nieuwe agricultural agreement veronderstelt ook een nadere regeling onzer exportbetrekkingen met Duitsch land. Op dit oogenblik bestaat geen enkele officieels overeenkomst betreffende onze economische relaties met Duitschland en over nieuwe schikkingen wordt thans niet onderhandeld. Kolen uit BelgiC. De boeveelbenl kolen, die door België ter beschikking van Nederland gesteld zullen kunnen worden, be draagt 200 000 ton. Als con tra-pres tatie wordt, gelijk bekend, vee-export verzocht. Een beslissing is nog niet gevallen. De aanvoer zou kunnen plaatsheb ben vóór 1 April. Hbl. Slachtverbod op komst? Naar de Pr. Gr. Ct. verneemt, kan binnenkort weer een volledig slacht verbod worden verwacht. Er wordt niet enkel slachtvee, maar ook melkvee geslacht en de prijzen van het vleesch zullen, naar verwacht wordt, zoo stijsen, dat het- vleesch eerlang slechts door zeer ruime beurzen kan worden betaald. De Regeering zou dan beginnen met de distributie van bevroren vleesch Vorstelijke millioenen. De Haagsche Post meldt, dat baar beslist is verzekerd dat een Amster- damsche bankiersfirma, die haar met name werd genoemd, reeds een aantal 'millioenen onder haar berusting heeft, behoorende aan de familie Hohen- zollern en tientallen millioeuen, die behooren aan de familie Habsburg. Brieven en geld voor Wijnkoop Door de stationspolitie te Oldeozaal is een Duitscher gearresteerd, die uit Duitschland kotnende 60.000 mark (ongeveer f 32.000) bij zicb had en tusschen de voeriüg van zijn pet brie ven voor Wijnkoop. In de Betuwe zitten de ooft- boomen stampvol bloesemknop. Voor den fruitteler een gunstig vooruitzicht en ook vour het publiek, dat kans krijgt om weer eens wal meer fruit te kunnen koopen. Rijwieldief door een advocaat gearresteerd! Een rechtsgeleerde had zijn fiets neer gezet bij Begeer op de Oude Gracht te Utrecht. Toen kwam een rijwieldief en wilde de fiets meenemen. De ei genaar kreeg den snooden toeleg in de gaten en zette den dief, die zich reeds uit de voeten bad gemaakt achterna en haalde hem in de Ha verstraat in. Dwars door bet drukste stadsgedeelte Lijnmaikt en Chnor- straat heeft de jurist zijn arrestant naar bet Hoofdbureau van Politie getransporteerd waar bij nu veilig en wel achter slot en grendel zit. Nu beleven we bet misschien nog, dat de advocaat zijn eigen ariestant voor de rechtbank moetverde digen! U.D. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van '10 tot en met 16 Januari 1919 Gebomn Aleida Maria,d. van Adria- nus Albertus van Bekkum en Johanna Bernarda Elberse. Helena Anna, d van Arie Rij^ en Cornelia Speijer. Alexander, z. van Marmus van der Pol en Diikje ter Beest. Jacob Johan, z. van Jacob Bezaan en Grietje Zijlstra. Maria Catbarina, d. van Hermanus van Ntmwegen en Cornelia Wilhelmina de Groot. Maria Elisa beth, d. van Cornelis Marinus Mulder en Petronella van der Veen. Al bertus, z. van Jacobus Stomphorst en Hendrika van den Brink. Willempje, d. van Peter Jansen en Aaltje Doorne kamp. Johanna, d. van Johannes Marinus Snijders en Willempje Kraak. Jan, z. van Jan Staal en Johanna Heere. Everdina Everarda, d. van Martinus Woerdman en Everarda Maria Brouwer. Arend Jan Albert Willem, z. van Arend Jan Albert Willem Veld kamp en Jacoba Louisa Sennée. Karei, z. van Teunis van Leuveren en Catbarina Visser. Theodorus Jo hannes z. van Rutgerus Oostinjen en Gerarda Maria Willemse. Arnoldus, z. van Johan Oerlemans en Janna Jacoba Meijer. OndertrouwdJacob van Spengen en Jannetje VVitteveen. Teunis Bou- man en Gijsbertba Margareiha van de Kullen. Karei Antonius Kijnders en Clasina Rekers. Ludovicus Antinius Ouwerkerk >-n Helena van Schouwen. Gehuwd: Bertus van den Hazel en Mara de Vries. Hidde Sijne van derGooten WilbelminaAdi lanaStruve. Overleden: Cornelia H--ndrika Gijs- berta van Valkenhoef nu l 5 mild. Louis Auvety, oud 37 jaar. Harry Wincelo, oud 70 jaar, ongehuwd. James Trijlor, oud 29 jaar, ongehuwd. Dina Hamer, oud 72 jaar, weduwe van Jurrien Beek. Gerard Buys- kens, oud 75 jaar, ongehuwd. James Moore, oud 33 jaar, ongehuwd. Jacobus Voorburg, oud 81 jaar wed. van Antonia van Dijk. Hendrik Adrianus van Beek, oud 13 jaar. Everije Veenendaal, oud 68 jaar, wed. van Johan George Muller Chailes Gouiraud, oud 36 jaar Joeph Riley, oud 27 jaar. Geui t van Zeereu, oud 2 weken. Leunden. Van 916 Januari 1919. Geboien: Geeriiuida Wijnanda, d. van Antonius Srnink en Antje Hooi- Pteter, z. van Helmert van Reeneu en Annigje de Ridder. Overleden: Jan van Westeilaak, 17 maanden. Woudenberg. Geboren Christiaan Willem, z. van Hendrik van den Broek en Willempje Veenendaal. Aaltje, d. van Willem Metborst en Dirkje de Man. Mari nus, z- van Jan van Gtnkel en Teunisje van Dijk. Overleden Cornelia van Lunteren, 69 jr weduwe van Frederik Lodewyk Naber. Gemeentelijke Arbeidsbeurs t.vans Diztrictsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Dsvidsbof No. 2. Telephoon Int. No. 37*. Geopend: alle werkdagen van 8121/, en van 23 nor; Zaterdags van 8'/i12uur. Aanvragen van Werkgevers op 16 Januari 1919. 1 bakkersjongen. 18 meubelmaker. 1 boekhoudster. 1 reiziger. 1 dienstbode. 1 schippersknecht. 1 haarmenger. 1 slager, (aank.) 1 boutdraaier. 1 smoutzetter le kL 1 huishoudster. 1 snijder. 2 kleermaker. 1 steenhouwer. 1 klompenmaker. 1 stukadoor. 2 loopjongen. 7 werkvrouwen. 3 mach. houtbew. 6 ijzerdraaiers. 1 metselaar. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 16 Januari. mach.-bankwerker noodhulp. 1 administrateur. 3 1 banketbakkers. 4 3 bankwerkers. 2 3 behanger- 1 stoffeerder. G 1 2 bedrijfsleider, beeldhouwers. 1 1 1 boekbinders. 15 2 boekdrukkers. 13 1 boomkweeker. 2 5 broodbakkers. 16 1 fabrieksarbeidster. 4 1 glasmaker. 2 53 grondwerkers. 2 3 handelsreizigers. 1 1 hulp in huish. 1 6 kantoorbed. mann. 1 1 rrouw. 3 3 kelners. 11 5 kleermakers. 1 2 koetsier. 1 1 koperslager. 5 2 kruideniersbed. 1 letterzetter. 10 1 lompensorteerder. 4 1 loodgieter. 3 1 loopknecht. 3 157 losse arbeiders. (leerlingen). Voor aanvragen van werkkrachten door pa- troon^ woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arheidsbeurs, Achter Davidsbof No. 2. Tel. Int. 37*. Het gebruik van kleurlingen troepen. Nederlandsche verta ling van een door het tAus- vuarliges Amtt te Berlin uitgegeven vlugschrift. Nog even voor het sluiten vau de wapenstilstand op den gedenkwaar- digen elfden November des vorigen jaars, kwam van de zijde van bet Duitsche «Ministerie van Buitenland- sche Zaken* zullen we maar zeggen, een laatste krachtig protest tegen het gebruiken van kieurlingentroepen, in den krijg, die het wreedaardige van de menschenslachtingen noch wreedaar diger van karakter maakteD. In het boekje waarvan we hierboven gewagen, vinden we in den aanhef een krachtig protest tegen deze handel wijze op grond van de bepalingen van het volkerenrecht, en voorts een groot aantal verbooreo, afgenomen door Krijgsraden en van regeeringswege ingestelde commissies, waarvoor de gedaagden na gewezen te zijn op de heiligheid van den eed, waarmede zij hunnen verklaringen zouden hebben

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2