Plaatselijk Nieuws. met tuin en een woonhuis met erf, onderscbeidelijk aan de Zogstraat en de St. Annastraat; 2e. C. Ruitenberg van 7 huizen met erven, 4 buizen met tuinen en 4 buizen met tuinen en erven, alle gelegen aan de Zogstraat. Als voren. Missive dd. 20 Januari 1919 van Ged. St. houdende mededeeling dat bet Raadsbesluit van 17 Dec. 1918 krachtens hetwelk aan de Vereeniging «Fruit en Groentenveiling Amersfoort en omstreken» gevestigd te Amersfoort een bedrag van ten hoogste f20.000 zal worden ter leen verstrekt, door hen voor kennisgeving is aangenomen. Als voren. Schrijven dd. 23 Januari 1919 van C. Tuitbof, alhier, houdende verzoek hem met ingang van 27 Jan. 1919 eervol ontslag te verleenen als lid van het Burgerlijk Armbestuur Ver leend. Schrijven dd. 24 Januari 1919 van de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier ten geleide van de rekening en verantwoording over 1918 van de ontvangsten en uitgaven der Kamer van Koophandel en Fabrieken. In handen van B. en W. om advies. Schrijven dd. Januari 1919 van het Bestuur der R. K. Bouwvereeniging «St. Bonifacius» houdende verzoek aan de Vereeniging, overeenkomstig het bepaalde bij 7 der Woningwet, een voorschot te willen verleenen, be dragende f204465.zulks ter tege moetkoming in de door baar ten be hoeve van de volkshuisvesting aan te wenden kosten wegens het stichten van 33 arbeiderswoningen en 1 winkel huis in deze gemeente, alsmede aan de Vereeniging een jaai lijkscbe bijdr age te willen verleenen in de annuïteit tot een bedrag als in de bij het verzoek overgelegde berekening is aangegeven. Als voren. Schrijven dd. 20 Dec. 1918 van het Dag. bestuur van den A. N. W. B. houdende dankbetuiging voor het ge nomen besluit tot toetreding als buiten gewoon lid met een jaarlijksche bijdrage van f50.Voor kennisgeving aangenomen. Tot leeraar tevens conrector aan 't gymnasium wordt benoemd de heer Dr. B. Keulen en tot tijdelijk leeraar in Geschiedenis en Aardrijkskunde aan de Haodelsdagscbool de heer H. J. Jacobs, terwijl de beer 11. Mooyen Jr. tijdelijk leeraar in 't lijnteekenen aan de Burgerschool wordt. Aan Mej. E. C. Carpreau wordt eervol ontsiag verleend als onder wijzeres aan school C. en aan den heer J. van Rossem Jr. als leeraar aan de Handelsdagschool. De voorstellen 612 betreffende onderhandschenverhuur van huizen en weiland enz. aan J. C. van der Starre, G. J. J. Nienborg, A van Beek, J. de Gooyer, C. Versteeg en H. van Diermen worden z. d. of h. st. goedgekeurd. Ook de voorstellen 1319 passeeren zondeF discussie of h. st. 's Voorzitters hamer. Het afwijzend advies van B. en W., op 't verzoek van I. de Groot om hem eenige perceelen aan de Waliker- steeg gelegen te willen verkoopen om aldaar eeo pakhuis voor lompen enz. te bouwen vindt nog al bestrijding. De beer Overeem acht verkooping ongewenscht, in verband met Volks- vesting en hygiëneterwijl de beer Oosterveen bij uitsluiting des heeren de Groot allen wenscht uit te sluiten en liever alle lompeupakhuizon naar den buitenkant der gemeente zag ver plaatst. De beer Kroesinmiddels ter ver gadering gekomen, acbt verkoop niet noodig en zegt, dat't algemeen belang gaat vóór persoonlijk belang. Wethouder Jorissen wenscht ver betering der buuit en dringt aan op 't hygiënische belang te letten. Conform 't advies van B. en W. besloten met 134 stemmen. Aan de Herv. Gemeente worden de huurpenningen teruggegeven voor haar perceel kad. bekend Sectie E no. 595. Op het buitengoed «Berg en Dal" zullen de gebouwen gesloopt worden. De firma Huygen en Wessel krijgt vergunning om 't hemelwater afte- voeren in 5 putjes op gemeentegrond. Tegen den heer G. van Westerlaak zal een rechtsgeding worden gevoerd om 't huis op den Hof te ontruimen. De heer Overeem wijst op den tegen- woordigeu woningnood. Goeagekeuid wordt 't voorstel orn verweer in rechten te voeren tegen de door J. A. van J. A. van Barneveld ingestelde vordering tot bet betalen ran f 6000 als schadevergoeding, we gens onrechtmatige inbeslagneming van 87 vaatjes reinigings-surrogaat. rt Voorstel om in beginsel te beslui ten, mede te werken tol de oprichting van een N V. «Handels- en Voorlich tingscentrale voor Gemeentelijke Gas bedrijven", wordt goedgekeurd, nadat Wethouder VelsHeijn heeft medege deeld, dat 10 pCt. dient te worden gestort. Het voorstel tot bet toekennen van een tijdelijke verhooging der jaar wedden en loonen aan de ambtenaren en werklieden der gemeente ontlokt nogal bespieking. De heer Ruitenberg wil de onder wijzers niet uitsluiten. De heer Nijnatten wil bet voorstel aanhouden ter nadere bestudeering; de heer Stadig acht tijdelijke hulp noodig, ook het Rijk doet zulks en de heer Nieuwendijk acht het voorstel een sprong in bet duister. De heer Jorissen wijst er op, dat de Commissie van Overleg is geïnstalleerd en nu aan het werk kan tijgen. De heer Overeem geeft in overweging toch te helpen. Is 75 pCt. te zwaar, neem dan een kleiner perceniage, zegt spreker. De heer Kroes meent, dat waar men bezwaar maakt tegen bet schema en dus tegen de 75 pCt. in dat schema genoemd, de toeslag kan verhoogd worden. Het woord werkman wordt z i. wel wat veel gebiuikt, met iederen stand dient gerekend. Het voorstel-Nijnatten c.s. tot aan houding wordt aangenomen met 107 stemmen. De voorstellen 29 en 30 worden z. d. of h. st. goedaekeurd. De heer Ruitenberg wil publieke aanbesteding van den bouw van bet posthois aan den Hoogeweg en de beer Kroes acht haast maken noodlottig, daar de prijs der bouwmaterialen daalt. De Voorzitter zegt den heer Kroes toe, dal zijn wenk zal ter harte ge nomen worden. Aan de dames R. Simonsen, J. C. R. Klaassen wordt wegens ziekte ver lof verleend, zoo ook aan Dr. A. Smit, leeraar aan 't gymnasium. De voorstellen tot regeling van deo cursus lot opleiding voorde hoofdakte, tot invoering van 't onderwijs in gymnastiek en teekenen aan 't gym nasium, tot 't opnieuw vaststellen van een verordening tot heffing van een recht voor het meten van schepen in verband met den meetbrief, tot intrekking van het raadsbesluit van 28 Mei 1918 en tot vaststelling eerter verordening tot aanvulling dei Bouw verordening, tot vaststelling van het 4e gedeelte van bet primitief kohier der plaatselijke directe-belastiog naar het inkomen, dienstjaar 1918, van het 3e suppletoir kohier der plaatselijke directe-belasling naar het inkomen, dienstjaar 1918. van suppletoiiescbool- geld-kohieren Lager onderwijs, dienst 1918 19, tot vaststelling eener sup pletoir kohier der schoolgelden voor bet Gymnasium, dienst 1918/19, tot behandeling reclames schoolgelden Lager onderwijs, dienst 1918/19, en tot het verleenen van afschrijvingen, wegens vertrek of overlijden, van aanslagen in de plaatselijke directe- belasting naar het inkomen, dienst jaar 1918, worden z. d. ofh. st. goed gekeurd. Na mededeeling van den wethouder Verhoeff. dat wegens ziekte van Dr. Smit, Mej. Scbreuder tijdelijk diens plaats inneemt, wordt deze tijdelijke aanstelling bekrachtigd. De Voorzitter deelt hierna mede, dat gunstig geadviseerd is inzake de procedure met de Utr. Waterleiding Mij. Uitspraak 21 Maart a.s. Bij de Rondvraag maakt de heer Leinweber aanmerking op de brand stoffen verscbafling aan kantoren enz. en noemt de regeling een meten met 2 maten. De heer Kroes merkt op, dat con- tróle op kub. inhoud gewenscht was. Wethouder Vels-Heijn deelt mede, dat geleverd wordt, zooals de circu laire der Rijks-Cornmissie aangeeft. De heer Leinweber vindt de straffen op overtredingen wal scherp en ver wijt dit den heer Vels-Heijn. De Voorzitter acht een aanval als des heeren Leinweber unfair. De heer Vels-Heijn zet een en ander duidelijk uiteen. De overtreder is dan bewaard voor broodgebrek. De heei Overeem wijst op de toe standen aan den Woeslijgerweg en vraagt een noodweg aan te leggen, wat de heer Eysmk toezegt. De heer Nieuwendijk releveert de zaak op het levensmiddelen-bureau geschied. Dat ambtenaren zich zelf kunnen bedienen acht spr. gevaarlijk. Hoogere ambtenaren dienen evengoed gestraft als de lagere De Voorzitter merkt op, dat Dr. De Boer is geadviseerd zelfs den schijn te vermijden. In bedoelde zaak is geen fraude gepleegd. Bovendien behandelt u, mijnheer Nieuwendijk, de zaak verkeerd. De heer Kroes wijst op het noodige van herstel der brug Bloemendalsche- poort en geeft in overweging met den bouw eener nieuwe betere tijden af te wachten. De wethouder Eysink deelt mee, dat de technische ambtenaren bet eens zijn geworden. Is de toeslemming van bet Eemcollege verkregen, dan wordt het herstel terstond aangepakt. De Voorzitter merkt op, dat bij elke gelegenheid de wegen op den Berg genoemd worden, alsof men elders wordt achtergesteld. Deze wegen zijn gelegd om werk te verschaffen. Do beer Rxutenberg wij^t op den slechten toestand der bestrating in de binnenstad. Wethouder Eysink antwoordt, dat ook O. W hieiover klaagde, doch dat de tijdsomstandigheden de verbetering hebben vertraagd. Waar noodig, zal spoedig herstelling intreden. Bij groote complexen bestrating zal tot publieke aanbesteding worden overgegaan. Niemand meer het woord verlangend sluit de voorzitter te ongeveer half zes de vergadering. De dienst in de Remonstrantsche kerk zal morgenochtend worden geleid door Prof. Dr. Cannegieter uit Utrecht. De Vereeniging «Dorcas» ontving gedurende 1918, het 55ste jaar harer weikzaambeid, aan jaarlijksche bij dragen, viije giften en contributie dei werkende leden de som van ƒ046.06 Gedurende dat jaar zijn door haar 41 kraamvrouwen bedeeld en heeft zij den dringenden nood van enkelen trachten te lenigen. Op 24 Januari j.l had de uitdeeling plaats. In het gebeel werden aan 222 huisgezinnen gegeven 270 mannen-, vrouwen- en kinder hemden, 103 lakens, 17 dekens, 48 paar kousen en sokken en 45 molton en tricot kleedingslukken. Door de diakenen der Ned. Herv. Gemeente alhier is aan den heer A. Bos en ecbtgenoote, op bun verzoek, eervol ontslag verleend met ingang van I Mei a.s als vader en moeder van bet Diaconie Oude Mannen- en Vrouwen huis in de Muurhuizen. De heer L. A. van Manen, dit> ruim 30 jaar bij de waskaarsenfabriek der firma Vermolen is werkzaam ge weest, zet thans voor eigen rekening de zaken voort. Volgens de «Eembode» werd de St. Vincentiusloierij ook ditmaal, dank zij veler medewerking en steun, een financieel succes voor de St. Vincentius- vereeniging. Deze vereeniging zag zich hierdoor weer de middelen toevloeien om haren zegenrijken arbeid ten bate der minder-bedeelden voort te zetten Het past hulde te brengen aan de dames en heeron, die door bun toe wijding alles zoo wel deden slagen. In den nacht van Donderdag op Viijdag j.l. is ingebroken in de cantine der cavaleriekazerne. Vermist worden o.m. sigaren, tabak, sigaretten, choco lade en prentbriefkaarten, een bedrag van ongeveer 75.vertegenwoor digende. Van den dader of daders tot nu toe geen spoor. Zaterdag 18 Januari II. werd, op uitnoodiging van de Internationale Stichting Pallas Athene», Nederland- sche afdeeling. in het Gebouw der Internationale School voor Wijsbe geerte, te Amersfoort, een conferentie gehouden van vertegenwoordigers der verschillende vereenigingen in den lande welke ieder op eigen terrein arbeiden aan de geestelijke verheffing van het volk, met het doel om, onder behoud van eiker zelfstandigheid, nadere aan eensluiting te zoeken en aldus te samen met te meer kracht dien arbeid, in deze tijden noodiger dan ooit, voort te zetten. Aanwezig waren vertegenwoordigers van den Nederlandschen Protestanten bond, de Vi ije Gemeente te Amsterdam, de Woodbrookers in Holland, den Bond van Volks-universiteiten, de Vereeni ging voor algemeene geestelijke Ont wikkeling te Deventer, de Order of Odd Fallows, Rotterdam; Middaghoogte, Internationale School voor Wijsbe geerte, Evangelische Maatschappij, Vrijzinnig Christelijke Studenten hond, Studenten-vereeniging voor Sociale lezingen le Amsterdam, terwijl nog vele andere corporaties (o a Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, Praktische Idealisten Associatie, Rein Leven-beweging, De Dageraad, Theo sofische Vereeniging, Neutrale Orde van Goede Tempelieren, Vereeniging Nationaal reizend Museum voorOuders en Opvoeders«) hunne medewerking hadden toegezegd. Door het bestuur der Stichting Pallas Athene was reeds een ontwerp voor fioantieele samenwerking opgesteld. Na uitvoerige besprekingen over de wenscholijkbeid en de mogelijkheid van samenwerking, met behoud van eigen karakter en werkwijze, werd besloten aan een Commissie uit de vergadering op te dragen organisatieplannen te ontworpen, daarbij met de in de ver gadering geuitte wenschen rekening houdende. Tot leden dier commissie werden benoemd de heerendr Schade van Westrum (Ned. Prot. Bond); Van Wijngaarden (Vrije Gemeente); Ds. J. Jac. Thomson (Woodbrookers); F Klein (Vryz. Cbr. St. Bond); J. D. Reimari Jr. en Dr. R. Miedema, resp. voorzitter en secretaris der Stichting Pallas Athene. Dinsdagavond gaf de Christelijke Zangvereeniging «Soli Deo Gloria« een uitvoeringindegrootezaal van Amicitia. De zaal was overvol, zoodat zelfs een deel van 't publiek op 't podium had plaats genomen. Met voldoening kan de Vereeniging op dezen avond terugzien. Het her baalde applaus bewees, dat het publiek zeer voldaan was over 't ten gehoore gebrachte waarom wij ons niet veroor loven willen over de dilettanten-zangers en -zangeressen scherpe critiek te vellen. Waren er dar. geen foutjes? Ach, ja, maar waarom ze te noemen als 't auditoiium door toejuichingen als 't ware de spons over de lei haalt. De verschillende koornummers wer den afgewisseld door eenige soli van den bekenden zanger J. Ph Caro, uit Utrecht, die als altijd met zijn mooie stem en wel doordachte voordracht wist te pakken. Op zeer verdienstelijke wijze werden door hem vertolkt: «Lie velingskind» van Felix Rutten, «Aan U alleen» van W. Gijsels, «Arm Kin deke« van N. Hazendonk en «In 'i riet» van H. W. van de Mey. Het laatste vooral werd zoo pakkend voor gedragen, dat 't publiek herhaling vroeg door zijn bijvalsbetoogingeo. Op de zijn bekende wijze werd de zanger door deo heer Jac. van den Burg, alhier, zeer verdienstelijk be geleid. De uitvoering werd op de gebrui kelijke wijze met gebed en dankzeg ging besloten. Woensdag 1.1. vergaderde te Zeist in het Hotel «bet Wapen van Zeist" het hoofdbestuur van de Rijwielpaden- Vereeniging U. M O. en hare afdee- litigen. Vertegenwoordigd waren de afd. Utrechtde Bilt. ZeistSoester- berg. AmersfoortWoudenberg, Drie bergenDoorn, AmerongenRheneri, benevens de Rijwielpaden-Veieeniging Eemland die BaarnHilversumBus- sum en het Gooi omvat. Het doel was het bespreken van eene uniforme regeling voor het aan leggen van rijwielpaden tot stand te brengen. Uit de verschillende bespre kingen bleek hoe groot de sympathie voor deze vereeniging, die over geheel Nederland reeds verspreid is, reeds is. Gesteund door de A. N. W. B door Provincie en Gemeente zal zij hare taak met kracht voortzetten, om de schoonste punten van mooi Nederland bereikbaar te maken en de kortste verbindingen tusschen verschillende plaatsen aan le leggen. Het is in het belang van iedere wielrijder deze schoone plannen te steunen. Voor bet lidmaatschap van U. M. O. contributie f 1.50 als minimum voor een geheel jaar kan men zich opgeven bij den Heer J. Sinnige, Secretaris der Afd. Amersfoort—Woudenberg. Op de vragen van deu heer K' ter Laan betreffende den toestand van de cellen in het provoosthuis der cavalerie alhier, antwoordde de Minister van Oorlog: De strafkamers in de bedoelde kazerne (in Amersfoort is geen pro voosthuis) kunnen niet verwaimd wor den. Het is niet mogelijk in die kamers kachels te plaatsen wegens brand gevaar. De arrestanten ontvangen een voldoend aantal dekens. Wanneer de betrokken officier van gezondheid zulks mei het oog op de lage temperaiuur noodig acht, zullen de siiafkamers tijdelijk worden ontruimd. De verlichting is naar omstandig heden voldoende. Een groote cel ont vangt licht door een gat in de muur, waai voor een gaslicht brandt. De overige cellen krijgen hun licht van uit de gang, welke er langs loopt. Licht in de cellen aan te brengen is te gevaarlijk. De strafkamers worden dagelijks lijdens het luchten gereinigd. Het is eenige malen voorgekomen, dat ar restanten luizen hadden. Zoodra zij daarover klaagden, werden zij in het hospitaal ontsmet en werd hun kleeding en nachtleger uitgestoomd, terwijl de cellen ontsmet werden. Eens in de week baden de arrestan ten, waarbij bet meermalen voorkomt, dat zij zich onvoldoende wasschen. Het slinkt in de cellen niet, tenzij de arrestanten daartoe zelf aanleiding geven. Hei komt niet zelden voor, dat zij hun eigen cellen bevuilen. Zij, die zich in voorariest bevinden, worden dagelijks gelucht. Het is een enkele keer voorgekomen, dat gedu rende eenige dagen niet gelucht werden arrestanten, van wie bekend was, dat zij zouden pogen te ontsnappen of die met niemand in aanraking mochten komen, alvorens hun zaak voldoende onderzocht was, ten einde onderlinge afspraken te voorkomen. Dit niet lucbten beeft nooit langer dan eenige dagen geduurd en was onvermijdelijk. Door een rechercheur is op 't O. L. Vrouwenkerkhof een soldaat aan gehouden, die in 't bezit van een rijwiel was, waarvan een luitenant even te voren aangifte had gedaan, dat 't gestolen was. De soldaat en 't karretje zijn ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. Door de recherche werd een per soon aangehouden wiens opsporing door den commissaris van politie te Zeist werd verzocht, daar bij verdacht wordt uit deze omgeving ook heel wat rijwielen gestolen te hebben. Bovendien werd een fiets in beslag genomen, welke van diefstal afkom stig was. Procesverbaal is opgemaakt tegen een boertje die te hard met paard en wagen reedtegen een persoon, wegens 't houden eener mestverzameling tegen 2 voerlieden wegens 't veront reinigen van den openbaren weg. Dezer dagen overleed hier een bij menig stadgenoot bekend Amers- foorter, de heer B van Leuven die zoo vele jaren bij de firma Hubers.Kromme- straat werkzaam was. Als 12-jarige jongen kwam hij er in dienst en bleef hij er onafgebroken meer dan 60 jaar. Ware de tabaksfabriek niet verplaatst naar Utrecht en de zaak hier,opge heven. hij zou wellicht nog langer in dienst zijn gebleven, want zijn werk kring was hem, den eenvoudigen man, die in stille plichtsbetrachting zijn weg ging, dierbaar. Op zijn 50-jarig jubileum ontving hij de medaille der Öranje-Nassau-orde in zilver, op welken dag hij van vele zijden groote belangstelling ondervond. Een zeldzaamheid, zulk een lan^e diensttijd bij dezelfde familie. De melkslijters hier ter stede vergaderden in 't gebouw van den R. K. Volksbond om den huldigen toestand in 't bedrijf te bespreken. De heer Te Kulve opende de ver gadering, omdat de beer Van den Berg, die in 't beleggen dezer bijeen komst niet was gekend, weigerde de leiding te nemen. De bondssecretaris de beer Smit, uit Apeldoorn, was aanwezig om van advies te dienen. De bezwaren tegen de tegenwoordige regeling der melkvoorziening werden genoemd te zijn soms onoordeelkundig soms willekeurig. De heer Smit concludeerde, dat men zijn plicht moet blijven vervullen, terwijl ook de gemeente-autoriteiten 't hunne moeten doen om de billijk heid te betrachten. Doet men dat dan gaat alles naar wensch en in 't belang van 't publiek. Een der leden merkte op, dat de voorzitter moest aftr. omdat hij geen melkslijter meer is. De beer Smit meende, dat meu deze zaak op een volgende vergadenng diende te bespreken, terwijl bij de toezegging deed de noodige stappen te zullen doen om met de autori teiten tot een goede oplossing te komen. Tot leeraar in de gymnastiek

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2