NIEUWE ^Èt Nieuws- en Advertentieblad ]ÉP voor de Provincie Utrecht. |g| No. 6. Zaterdag 8 Februari 1919. 48e jaargang. VERSCHIJNT WftBNSRAG EN ZATERDAG. Boe worden wij geregeerd BUITENLAND. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlpke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever GJ. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. Al» V ER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Hoe worden wij geregeerd En in hoeverre regeert degeen, die zijn kiesbiliet invalt mede? Wat doet de regeering Waar heeft zij voor te zorgen, wat is haar taak Dat zijn alle vragen, waarover vele Hollandsche vrouwen en man nen slechts al te weinig hadden nagedacht. Nu is plotseling de tijd niet meer ver af, dat iedere Nederlander, man èn vrouw, zich met de be antwoording dezer vragen zal mo' ten bezighouden dat wij allen het antwoord op deze en op nog veel meer vragen niet alleen zullen moeten weten, maar ook voor ons zelf, in overeenstemming met onze levensovertuiging zullen hebben te verantwoorden. Want de tegenwoordige Staat bemoeit zich met alles, hetzij als regeering van het Rijk, hetzij als regeering van provincie of gè- meente. Als gij opstaat, wie zorgt er voor dat gij den gopden tijd weet Dé Staat. Want dagelijks wordt op heel kunstige wijze het juiste uur bepaald en naar alle oorden van het land geseind daar wor den dan de klokken van openbare gebouwen en de kerkklokken naar geregeld en zoo ook uw horloge. Als gij uw ontbijt eet, wie zorgt dat de melk niet te veel verdund is en de boter of margarine uit zuivere bestanddeelen bestaat De Staat En op wien behoort thans de hoop van iedere huis vrouw gevestigd te zijn om afdoende maatregelen te verkrijgen tegen het ergerlijke geknoei met tallooze voedingsmiddelen Op den wetgever. En als gij naar uw werk gaat of boodschappen moet gaan doen, wie zorgt voor begaanbare wegen, voor tramvervoer, voor het onder houd der waterwegen, voor de verlichting, dat auto's niet te hard rijden en fietsers moeten bellen De Staat. Wie bemoeit zich met het school gaan der kinderen en geeft de helpende hand bij het vakonder wijs Wie waarborgt de kennis onzer onderwijzers, onzer doktoren, onzer advocaten, onzer ingenieurs, van de loodsen op zee en de ma chinisten op de locomotieven en van nog zoo heel veel anderen meer De Staat. Wanneer er een kindje wordt geboren of een mensch sterft, wie moet daarvan dadelijk op de hoogte worden gebracht De overheid op het stadhuis. Voor wien wordt het jawoord bij het huwelijk uit gesproken voor den ambtenaar van den burgerlijken stand, die hier den Staat vertegenwoordigt. Wie dwingt onwillige ouders voor hunne kinderen te zorgen en wie neemt zelf, zoo noodig, de zorg van verwaarloosde of mis handelde stakkertjes op zich De Staat. Wie bemoeit zich met uwe verpleging, als gij eene be smettelijke ziekte krijgt De Staat. En de Staat houdt niet stil bij de zieke menschen, maar breidt zijn bemoeiingen ook uit tot zieke dieren (denk aan ons veeen zieke planten (aardappelen 1). Voorkomen is beter dan gene zen. Dus tracht de Staat onze huizen hygiënischer te maken, zorgt voor de opruiming van afval en bindt den strijd aan tegen mis bruik van sterken drank en andere verderfelijke invloeden. De Staat schrijft voor, dat er versche lucht in scholen en fabrieken moet zijn en dat de arbeiders tegen gevaar lijke machines of vergiftige gassen beveiligd worden. En op dit gebied wordt steeds meer van de Staats zorg gevergd. Als wij 's avonds na volbrach ten arbeid, naar eene lezing of de schouwburg gaan, eene ver gadering of bijeenkomst bezoeken, wie waarborgt onze vrijheid van luisteren en spreken De Staat. Wie geeft hulp aan kunstenaars en geleerden, beschermt kunst, wetenschap en godsdienst De Staat. En als wij na zoo'n dag van voortdurende Staatszorg, eindelijk naar bed gaan, wie zorgt voor de stilte op straat en voor de veilig heid, zoodat wij rustig kunnen doorslapen Nog eens de Staat. Dit is een heel, heel onvolledige poging om iets van de Staatswerk- zaamheid op te sommen. Het zal u hebben doen duizelen, maar in de hoofden van ministers en staats lieden, van Kamer- en gemeente raadslieden, van ambtenaren en functionarissen mag liet niet dui zelen want dan zou het er vreemd uitzien in ons land. Hoe leggen al deze personen het dan toch wel aan om dit reu zenwerk ordelijk en geregeld te volbrengen Dit doen zij in de eerste plaats met behulp van onze Staatsinrichting. De werkzaamheid van den Staat wordt heel in het groot ongeveer op gelijksoortige wijze geordend en ingericht als dit in een gezin, op een werkplaats of in een ver- eeniging gebeurt. Allereerst zijn er algemeene regels noodig, waardoor ieder zijn taak aangewezen krijgt en ieder weet wat hem past. In het gezin geven de ouders de regels, deze besprekende met,, en uitleggende aan de oudere kinderen en het personeel. In een vereeniging ma ken de leden gezamenlijk een alge meen reglement (statuten), waar door de hoofdzaken doel, bestuur, geldmiddelen worden geregeld. De Staat kent deze taak toe aan den Wetgever en noemt al zijne hoofdregels wetten. Maar er moet ook bepaald worden, wie die wet ten mogen maken, hoe ze gemaakt worden en wat er in elk geval in moet staan en wat er verder in mag staan. Dit wordt dus neer gelegd in de wet der wetten, de éérste wet, die Grondwet wordt genoemd, omdat hij de grond, het fundament is voor alle andere wetten. In de Grondwet staat, dat »de Koningin in overleg met de Staten- Generaal de wetgevende macht uitoefent." Wat deze bepaling pre cies beteekent zullen wij later nog wel zien. Er zijn echter zöo heel veel regels te geven, hebben wij zoo juist gezien (b.v hoeveel en hoe dik wijls schoone handdoeken in een fabriek uitgegeven moeten wor den, wanneer er kleeden geklopt mogen worden op straat). Voor al dergelijke bepalingen kan toch onmogelijk de aandacht van Ko ningin en Staten-Generaal worden geëischt. De wetgevende macht regelt dan ook hoofdzaken en draagt aan anderen op om hare wetten verder uit te werken. Dit kan gebeuren door de amb tenaren van den minister, waarin deze reglementen door de Koningin worden bekrachtigd en dan Ko ninklijke Besluiten heeten. Dergelijke regelingen ter uit werking van een wet kunnen ech ter ook door provincie', gemeente of waterschap worden gemaakt zij heeten dan verordeningen of keuren. Verder zijn er nog talrijke andere overheidspersonen, die bepaalde deelen van den Staatstaak mogen regelen zoo geeft b.v. de burge meester regels voor de politie. Op deze manier wordt door een heele reeks van lichamen en per sonen alles wat de Staat heeft te verrichten op papier geregeld en neergeschreven. Maar nu moeten al die wetten, bepalingen en verordeningen wor den toegepast en uitgevoerd en moet er zorg voor worden ge dragen, dat dit alles goed gebeurt er moet gecontroleerd worden en er moet ingegrepen worden als ergens iets verkeerd gaat of iemand tegen de regels handelt. Dit ge schiedt door de zoogenaamde uit voerende macht of administratie en door de rechterlijke macht. Een volgend maal zullen wij zien hoe de Koningin, hoe de ministers en hoe de Staten-Gene raal zich van hun taak kwijten. B. E. De Bolsjewiki. Eerbied voor de dooden. Dat in Petrograd de sterfte, onder het beheer der bolsjewiki, elke vei- gelijking tart, hebben wij reeds mede gedeeld bij de vermelding dat de enkele overgebleven doktoren tot staatsambtenaren met een klein vast salaris zijn verklaard en dat medicijnen niet meer aanwezig zijn. En wat gebeurt er met de menigte dooden. Zij worden begraven, ja, maar bet is ontzettend te vernemen, boe dit geschiedt. Wie eeo paard met een wagen voor de teraardebestelling van zijn dierbare afgestorvene begeerde, zou daarvoor stellig wel 1500 roebels moeten betalen en zoo lijk is haast niemand. Daarom zorgeo de nabestaanden zelf voor de begrafenissen. Gebeurt dit van overheidswege, omdat b.v.b. 1 een beele familie van ziekte en gebrek was omgekomen dan geschiedde dit met wagens, waarop een aantal ruwe kisten bijeen werden gezet. »Ik heb 'in de drukste straten open vrachtkarren zien rijden, beladen met gevulde lijkkisten, die een streep vocht over den weg nalieten choleralijders waarschijnlijk. Meestal sjouwen de overlevenden bun gestorvenen zelf door de stad. of duwen de kist voort op handwagen of slede. Uren ver. Honderdtallen van zulke begrafenissen beb ik gezien, ging onze zegsman voort.Somsdroegen ouders hun doode kindje om beurten, soms was bet vader alleen, die af en ioe de kist even neerzette. Op de begraafplaats moesten zij dan nog zelf de dierbare onder den grond leggen, na een kuil te hebben gegraven, want doodgravers waren er niet meer. Eerst moesten de deftigen de ge hate bourgeois, dames en heeren, de graveD delven, maar de bourgeois is uitgemoord of gevlucht, nu moet ieder zelf maar zien waar bij op de begraaf plaats zijn doode laat." Ziedaar een der gevolgen van het beheer. Het Vlaamsch Persbureau deelt mede Het Vlaamsch Comiteit heeft het olgende telegram aan den Heer Presi dent Wilson verzonden: Aan Woodrow Wilson Esq., Presi dent van de Vereenigde Staten van Amerika. Het Vlaamsch Comiteit tot ver dediging van de belangen van het Vlaamsche Volk in België, geeft hieibij uitdrukking aan zijne warme sympathie en bewondering voor Uw onafgebroken pogingeD om een duurzamen vrede tot stand te brengen op grondslag van een volkerenbond en van »de vrije be schikking van elk belanghebbend volk om zijn eigen zaken te regelen, en niet op grondslag van het stoffelijk belang of voordeel van welke andere natie of volk ook, dat eene andere schikking zou kunnen verlangen ten bate van zijn eigen buitenlartdschen invloed of heer schappij* Ons Comiteit dat de tolk is van de belangen eener bevolking van inner dan vier millioen menscben, drukt zijn ver trouwen uit dat, zooals bij de Polakken, de Joego-Slaven, de Oekrajiners, de Finnen en de leien, ook bet Vlaamsche volk zijoe toekomst door de Vredes conferentie zal gewaarborgd zien, op grondslag van zijne volkomeue auto nomie binnen den Belgischen Staat. Geen duurzame vrede zal in België mogelijk zijn, tenzij ons volk de vol strekte zekerheid zal hebben verkregen, dat het niet langer zal bestourd, onder wezen, geoordeeld en in het leger aan gevoerd worden in eene taal die niet de zijne is, maar wel in zijne aloude Nederlandsche moedertaal, tenzij het in de mogelijkheid gesteld worde zijn ouden roem en beschaving te her winnen, in plaats van onder vreemden invloed gebukt te moeten gaan. De ontzaglijke offers die bet Vlaam sche Volk in dezen oorlog heeft ge bracht tachtig ten honderd van het Belgisch leger aan den IJzer waren VlamiDgen geven het eene dubbele aanspraak op het recht zelf over zijn eigen lot te mogen beschikken, en wij doen een beroep op U, als den Ver dediger van het Hecht en de Gerechtig heid der Wereld, om deze aanspiaak erkend te zien, wat iij een uitvoerig memorandum, dat volgen zal, nader zal worden loegehchi. Nederland één en onverdeeld I Behalve de vele blijken van aan hankelijkheid aan het Nederland-ch- Staatsvei band, welke door H. M. de Koningin uil Zuid-Limburg, Zeenwsch- Vlaanderen en uil andeie deelen des lands in ontvangst zijn genomen, ont ving ook de Minister van Bioiienl. Zaken, tijdelijk voorziiter van den Raad van Munsters, een aantal be tuigingen van trouw en van piotest tegen elk annexiouistiscb streven. Van meer dan 1U0 gemeenteraden, ver- eenigingen. vergaderingen en coipo- raties werden door den Minister der gelijke betuigingen ontvangen. De tijdelijke voorzitter van den Raad van Ministers heeft hierop het volgende geantwoord »Uit Limburg en Zeeland ontving de Regeering in de laatste weken tal van bewijzen van aanhankelijkheid aan bet vaderland. Met groote belangstelling heeft de Regeering die vaderlandslievende be weging gevolgd, daar zij zicb onder scheidde door eenvoud eri waardigheid en verre van zich hield alles wat prikkelen kan. Het zal der Regeering een spoorslag zijo om, gesteund door de bevolking, zich ten krachtigste te verzetten tegen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1