NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. So. 7. Zaterdag 15 Februari 1919. 48e jaargang. VEBSCfllJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. 1 ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele itijk 1.15. Afzonderlij ke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zeilden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 69. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Ebert president der Duitsche Republiek. De Nationale Vergadering te Wei- mar heeft Ebert met '277 stemmen tot president der Republiek gekozen Graaf Posadowsky, de leider der con servatieven, kreeg 49 stemmen. Scbei- demann en Erzberger ieder een, terwijl 51 leden zich van stemmen onthielden. Scheidemann verklaarde de benoeming aan te nemen. De voorzitter der Natio nale Vergadering, Dr. David, zeide dat het Rijk thans voor de eerste maal een hoofd heeft gekozen, die het recht heeft in naam van het Duitsche Rijk te spreken. Dat de nieuwe rijkspresident de kunst verstaat het schip van staat te besturen, heeft hij bewezen gedu rende de maanden van zoo sterken politieken tegenstand in het binnen land. Dat de Duitsche revolutie niet het voorbeeld van de Russische gevolgd heeft, dat zij niet, zooals daar, is ge ëindigd in een bloodigen chaos, dat zij met geleid heeft tol volkomen ver dwijning van rust en orde, dat zij niet geleld heeft tot volkomen ineenstorting van het politieke en economische leven, dit alles is voor een zeer groot deel te danken aan de verdiensten van den man. die thans gekozen is om aan het hoofd van het Rijk te staan. De on- afhankelijken begioetten deze toe spraak met gejouw en protesten. De Nationale Vergadering huldigde daarop den president van bet Duitsche Rijk en bevestigde hem in zijn hooge rechten. De Rijkspresident nam daarop het woord en verklaarde als gevolmach tigde van hei geheele Duitsche volk te zullen handelen, niet als voorman van een enkele partij. Iedere geweldbeer- schappij, van welke zijde ook, zou bij tot het uiterste bestrijden, terwijl hij beloofde de vrijheid van alle Duitschers te beschermen met de uiterste kracht, die in hem is. Op zijn verzoek ver hieven zjch alle leden, uitgezonderd de onafhankelijken, van hun zetels en herhaalden driemaal den uitroep: ïLeve het Duitsche vaderland en het Duitsche volk De president verliet daarop de Nati onale Vergadering. Intusschen waren duizenden bijeengestroomd voor het Nationaltheater, waar zij de aankomst van den nieuwgekozen president af wachtten. Onder klokgelui en bet gejuich der menigte, schreed Ebert, omringd van zijn vrienden, langzaam over bet schouwburgterrein. Ook de nieuwe regeering der Duit sche republiek is tot stand gekomen. De volgende soc.-democraten maken deel uit van het nieuwe kabinet T het dreigend gevaar der Sebe.demann (minister-president), bo|sjewlk° in de Duitsche greosplaatseo Landsberg (justitie), Noske (leger en-orJrit de ml,ilair0 grensvvacht in de marine), Wissell ot Hue (departement oostelijke grensp|aatsen aanzienlijk voor economische aangelegenheden) versterkt. N. v. d. D. Bauer (arbeid), David en Wissell of David en Hue (ministers zonder portefeuille). Bovendien worden soc.- dem. onderstaatssecretarissen benoemd voor posterijen en voor beide fiuan- cieele departementen. Dr. David treedt wegens zijn be noeming in het ministerie af als president der Nationale Vergadering. Heiniich Scbulz wordt vice president. De burgerlijke leden van de re geering zijn: Van het Centrum: Erz berger (zonder portefeuille). Giesberts (posterijen); Herold (departement van voedselvoorziening). (Laatstgenoemde heeft de benoeming nog niet aange nomen, het is mogelijk dat een ander lid van de Christelijke Volkspartij voor het ambt in aanmerking komt): van de democraten: Preuss (vice-president en minister van binnenlaridschezaken), Schiller (financiën) en waarschijnlijk Petersen (Reicbsschatz amt). Binnenkort zal bij de Nationale Vergadering een onderwerp voor een nieuwe dienstplichtwet worden inge diend. Volgens dit ontwerp zal de algemeene dienstplicht voor het volk naar bet Zwiischerscbe voorbeeld worden ingevoeld. De dienstplicht zal slechts koiten tijd duren. Verder wordt medegedeeld, dat ook een wetsont werp zal worden ingediend voor de regeling van het arbeidsvraagstuk en voor de invoering van werkplicht. Japan en China. Een nieuwe oorlog? De correspondent van de Associa ted Press seintVolgens hier ontvan gen olficieele diplomatieke berichten, dreigt Japan met een oorlogsverklaring aan China, in geval China na de tus- schen dit land en Japan bestaande geheime verdragen openbaar maakt en in gebreke blijft de overeenkomst ten uitvoer te brengen, waarbij Japan in de rechten, de eigendommen en de concessies van Duitschland treedt, welke laatstgenoemd land bij het uit breken van den oorlog bezat. China zoekt steun bij Engeland en bij de Vereenigde Staten met het oog op Japan's houding, die den vertegen woordigers der geassocieerde mogend heden ernstige zorg baart. Medege deeld wordt, dat de copieën der geheime verdragen uit de bagage van de CDineesche gedelegeerden ter vre desconferentie gestolen zijn, toen zij door Japan reisden, zoodat het hen onmogelijk zal zijn ze op de vredes conferentie openbaar te maken. Twee Japaosche bladen deelen mede, dat de Japanscbe regeering aan haar gevolmachtigde ter vredesconferantie, baron Makino, order gegeven heeft de verdragen met China openbaar te maken, in het bijzonder aan de vjjf groote mogendheden. In Frankrijk zal van 1 Maart tot 5 October de zomertijd weer worden ingevoerd. woordiging, opdat een spoedige be handeling van de arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneel in de Tweede Kamer alsnog moge leiden tot een gunstiger beslissing. De R.-K spoorwegarbeiders aan vaarden het toegezegde grondloon, maar handhaafden overigens hun eischen. Wat de vergaderingen ons verder leerden, is, dat men het stakingsrecht terug eischt, zonder dat duidelijk ge zegd is. dat men staking wil. Zonder eendracht zal de staking stellig moe ten falen en ware die belemmering er niet, dan is onze economische po- sitie, er zeker niet riaar om tot de toepassing over tegaan. Trouwens men zou bet moreele recht missen, nu de Regeering een deel der eischen heeft ingewilligd en verder onder handelingen niet uitgesloten zijn. AaD de Groote Nationale Zang- wedstrijden van het Haagsch Gemengd Koor «Onder Ons«, in het «Kurhaus*, zal, zooals thans reeds blijkt, door een ongekend groot aantal vereenigingen worden deelgenomen. 0e wedstrijden zijn in 9 afdeelingen verdeeld en boe- wel de inschrijving pas over eeüige dagen sluit, hebben reeds in alle af deelingen tal van vereenigingen inge schreven met duizenden zaogers en zangeressen. Door de zorgen van het Feestcomité zal aan de deelnemende vereenigingen behalve de te behalen zeer hooge geldprijzen en eereteekenen, voor bet banier en tevens voor den dirigent en de bestuursleden van alle deelnemende vereenigingen, een prach tige herinneritigsmedaille aangeboden worden, terwijl voor talrijke ontspan ningen der zangers(essen) gezorgd wordt. Verschillende groote hotels te Scbeveningen en den Haag verleenen aan de deelnemers reductie op alle prijzen. Ook de ofiicieele belangstelling voor deze grootsche wedstrijden is algemeen. H.M. de Koningin schonk niet minder dan 7 prachtige medailles, ook H.M. de Koningin Moeder schonk reeds prijzen, evenzoo tal van autori teiten Zelfs van vreemde Gezant schappen kwamen mooie prijzen iD. Als lid van de Jury heeft o.a. ook Willem Mengelberg zitting genomeu. Ter herdenking van den vrede, zullen verschillende vredesliederen gecom poneerd en op de wedstrijden ten gehoore worden gebracht. De toonbeweging van het Spoorwegpersoneel Het te Utrecht gehouden congres van spoorwegpersoneel heeft naar aanleiding van de door den Minister van Waterstaat genomen beslissing betreffende de loonen een dringend beroep gedaan op de volksvertegen- Op de vergadering door de afd. van »'t Groene Kruis* alhier gehou den onder voorzitterschap des heeren mr. J. K. H. de Beaufort, werden de notulen zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Wegens vertrek van eeD der zus ters naar elders is er een open plaats gekomen, welke voorloopig niet zal worden aangevuld. Hoewel 'tgemeente- bestuur subsidieert voor 3 zusters, kwam 't bestuur der afd. met 't Dag. Best. der gemeente overeen, voor loopig geen 3e zuster aan te stellen. Het bestuur stelde voor: De bezol diging der zusters te brengen op f1200 plus f50 fietstoelage en vt ij wonen. Wijziging tariefvoor tarieven zal voortaan in rekening gebracht worden a. bij vermogens bpneden de f2000. f 0.10 per dag, bij 7 bezoeken f0 50 ten boogste per weekb bij vermo gens van f 2000f 4000 f 0.25 per dag, hoogstens f 1.25 per week c. bij vermogens boven de f 4000.f 0.50 per dag, hoogstens f 2.50 per week. Art. 24 van 't Huishoudelijk Regle ment wordt hierom gewijzigd: het woord «gratis* komt te vervallen. Voor minvermogenden blijft de kos- telooze behandeling. Deze voorstellen worden z. h. st. aangenomen. De Algem. Ledenvergadering van de Onderafdeeling Amersfoort e.o. van de V. P. N bad plaats in de zaal van den beer Klaassen. De heer Van Dam opent de ver gadering en vroeg of iemand er tegen bad, dat hij de leiding op zich nam voor ditmaal. De heer Van Schaik vond dat de voorzitter en niet een bestuurslid de vergadering leidt, waarop de beer Van Dam antwoordde, dat 't Bestuur hiertoe besloot om des onpartijdigheids wille. Na goedkeuring der notulen, werd meegedeeld, dat de heer Krook alles had gedaan om de zaken gaande te houden. De beer Van Hees merkte op, dat de convocatiebiljetten niet iedereen hebben bereikt, waarop een verward debat ontstond, totdat de Voorzitter een onderzoek toezegde. Daarop kwam aan de orde 't rap port der beeren Van Dam, Van der Mark en Nieuwendijk. De 7 vragen voor deze commissie leden gesteld waren 1. Is de stichting «Bedrijfsinstel- lingen*, opgericht bij acte dd. 1 Mei, ten oveistaan van notaris Job. Knop pers te Amersfoort, verleden, waai in de bezittingen der onderafdeeling Amersfoort en Omstreken der V. P ,N werden ingebracht, op slinkscbe of onwettige wijze tot stand gekomen? 2. Zijn de bezittingen voornoemd op onrechtmatige wijze ontvreemd aan de leden dier voreeniging? 3. Was het bestuur der Onder afdeeling voornoemd ten tijde dier oprichting op wettige wijze samen gesteld 4. Was bet wantrouwen in een deel van het Bestuur der onderafdeeling voornoemd, hetwelk door de alge- meene.ledenvergadering op 1 Februari 1918 door bet aannemen der motie- Van Schaik werd uitgesproken, ge rechtvaardigd 5. Heeft de Ijeer P. Nierop ge durende den tijd dat hij eerst als directeur tier Instelling «gezamenlijke voederaankoop* en daarna als directeur der «Bedrijfsinstellingeii* aan deonder- afdeeling voornoemd was verbonden, voor eigen rekening handel gedreven en zoo ja, geschiedde dit met toe stemming, alhans met medeweten van het Bestuur en ten nadeele der onder afdeeling? 6. Hebben een of meer -bestuurs leden al of niet in combinatie met den heer P. Nierop voornoemd, handel gedreven in artikelen, waarin de onder afdeeling zelve handel dreef? 7. Hebben er in het beheer van den directeur P. Nierop onregelmatig heden plaats gehad en zoo ja, hebben die aan de Onderafdeling voornoemd schade toegebracht? De antwoorden luiden voor vraag 1 en 2 ontkennend, voor vraag 3 be vestigend, vraag 4 ontkennend, op vraag 5 werd geantwoorddat de heer Nierop ook vooi eigen rekening handel dreef en dat meerdere bestuursleden dit wisten en er zich niet tegen verzet hebben. Het antwoord op vraag 6 luidde, dat niets hierop wees en op vraag 7 De onregelmatigheden zijn door den beer Nierop ongedaan gemaakt, zoodat de afdeeling geen schade leed. De heeren Krook en Van Schaik waren 't met dit rappoit niet eens, wat door beiden werd uiteengezet. De heer Kooiman merkte op, dat men te v6r van 'i eigenlijk doel der V. P N. is afgedwaald en hoopte dat met den vrede der volkeren, ook die in de V. P. N. zou terugkeeren en stelde daarop voor 't rapport goed te keuren. Dit voorstel bestreden door den heer Van Schaik werd goedgekeurd met 2811 stemmen en 7 blanco. Jaarverslag goedgekeurd. Verslag der commissie belast met 't nazien der rekening en verantwoor ding des penningmeesters eveneens, na enkele opmerkingen des heeren Van Schaik. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Har tman, Heeren, Brouwer, Kaas, J Kooiman, Ruitenberg en J. van Wolfswinkel. De Gezondheids-commissie van Amersfoort hield ten stadnuize eene openbare vergadeung oodpr leiding van Di. H. W Sebreuder, voorzitter, ter behandeling en vaststelling van 't jaarverslag over 1918, waartoe oa lezing door den beer A. M. E des Tombe, secretaris, onder een woord van dank door den voorzitter aan den schrijver besloten werd. Gegevens weiden verstrekt omtrent de gebeerscht hebbende Spaansche griep, meestal bij peisonen van 2010 jaar met doodeltjken afloop. De sta tistiek omtrent besmettelijke ziekten vermeldde, dat in onze stad 60 ge vallen zijn voorgekomen en 83 onder 't garnizoen. Óok werd melding gemaakt in 't verslag van bet op 6 en 7 Sept. 1918 gehouden Gezondheidscongres, terwijl verschillende wenken door deCommissie aan B. en W. voorgelegd, door den Raad, op voorstel van 't Dag. Best., werden aangenomen. Ten slotte nog eenige mededeelin- gen over Volkshuisvesting, duinwater enz., beneveos enkele klachten van bewoners over menagewater, welke door de Commissie nader onder de oogen gezien eu behandeld werden. Ten kantore van de Centrale Crediet en Landbouwbank alhier weid de jaarl. Alg. Vergadering gehouden van de N.V. machine-fabriek «Achter-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1