Gemeenteraad. Eenin op de Wereld THE AMERICAN STOPPAGE CO. Filiaal 24 Zadelstraat Utrecht. berg", waarin de heer H. Kroes be noemd werd tot gedelegeerd commis saris, in de plaats van den heer F. A. Tb. van Ditsbuizen, terwijl de balans, winst- en verliesrekening werd vastgesteldtevens werd door Commissarissen besloten de aandeelen te bepalen op 51. Uit 't jaarverslag der R K. Coöp. Bakkerij en Verbruiksvereeni- ging Helpt Elkander" blijkt, dat de bakkerij toenam met 8 leden en 22 losse verbruikers, en de kruideniers zaak met 16 leden en 52 losse ver bruikers. De winst- en verliesrekening der kruidenierszaak sloot met een bedrag van 15.370.12, die der bakkerij met ƒ9299.07. Het dividend der bakkerij werd vastgesteld voor leden op 6 voor niet leden op 41/», en voor de kruidenierszaak resp. op 4 en 3°/«. Als Bestuursleden werden gekozen de heeren W. Geelen en Joh. Jansen, tot commissarissen de heeren C. van Hamersveld, C. Tuithof en J. de Wit. Maandagavond trad dr. Oort in 't kerkgebouw in de Heereustraat op voor de afd. Amersfoort van den Protestantenbond. Dezen avond bad dr. Oort tot onderwerp zijner lezing »Petrus«. In Petrus, een van Jezus' discipelen, spiegelen we ons zelf. Het echt-menschelijke treilen we in Petrus aan, meer dan in een der andere leerlingen van Jezus. Petrus is 't beeld der groote massa in de kerk en in de wereld, hoewel geen verrader als Judas, zijnen Meester verloochent. Aan de hand der geschiedenis gaat spr. 't leven van Petrus na, van wiens jeugd alleen bekend is, dat bij als zoon eens visschers 't bedrijf zijns vaders koos. Het leven van Petrus is nauw met dat van Jezus verbonden. Het karakter van Petrus is nog al onvast, doch dat Jezus vertrouwen in hem stelde, bewijst wel zijn naams verandering van Simon in Petrus, dat op rotsvastheid wijst. De verlooche ning van Petrus in 't paleis des Hoogepriesters was een belangrijke gebeurtenis, welke een schaduw wierp op 't leven van den discipel, die echter later een moedig Evangelie-prediker werd. Dit bleek vooral op 't Pinkster feest, toen hij sterk en on wankelbaar den eersten stoot geeft tot de stichting van 't Christendom. Met een enkel toepasselijk woord sloot dr. Oort zijne rede, welke slechts een matig gehoor vond. Ooder leiding van den heer Joh. Kroese, gaf de R.-K. Zangver- eeniging sArti et Cbaritatu haar 2e uitvoering in dit seizoen. De welge slaagde uitvoering strekt den ijverigen directeur ongetwijfeld tot eere. Het programma, dat werd uitgevoerd, be wijst wel, dat deze nog zoo jonge vereeniging nogal verwachtingen geeft voor de toekomst. Te betreuren is, dat zij haar ijverigen directeur spoe dig zal moeten missen, wegens zijn vertrek naar Zaandam. De uitvoering door deze vereeniging gegeven bracht een batig saldo op van ruim f 200.ten voordeele van be hoeftige gezinnen. Men bericht ons: Hier ter stede is opgericht een ver eeniging genaamd «Centrale Raad voor Jeugdzorg", die zich ten doel stelt het behartigen van het geestelijk en stoffelijk welzijn der jeugd. Binnenkort hopen wij dé statuten dezer vereeniging bekend te kunnen maken. Als leden van den Centralen Raad zijn toegetreden: J. W. Jorissen Wethouder voor Maatschappelijk werk, voorzitter; J. Visser Directeur van het Rijks Opvoedingsgesticht, secretaris; C. J. F Prins, Hoofd van school E., penningmeester; A Baart Directeur van de Ambachtsschool; J. Overeem lid van den GemeenteraadDr. H van der Hoeve Schoolarts; M. W. Olthof, Rector van het Rijks Op voedingsgesticht. Alhier is opgericht een afdee- ling van den Alg. Ned. Christ. Ambte- naarsbond, welke thans 14 leden telt en waarvan 't bestuur is samengesteld als volgt: E Krol, Utr.weg 247, voor zitter, H. Lassche, Arnh.weg 58, secr., D. van Schooneveld, Joh. van Diest- stiaat 4, penningmeester. Door de Kamer van Koopb. en Fabrieken alhier is van den Min. van Arbeid een exemplaar ontvangen van een ontwerp van alg. maatregel van bestuur (art. 6 arbeidswet 1911) met memorie van toelichting, welke stuk ken betrekking hebben op den vrijen Zaterdagmiddag voor jeugdige per sonen en vrouwen, werkzaam in fa brieken en werkplaatsen. Aange zien de Minister dit ontwerp in ruimen kring ter kennis van belanghebbenden wil brengen ten einde met hun be schouwingen rekening te kunnen hou den, zullen op aanvrage aan den secr. der Kamer voornoemd, Muurhuizen 1113, exemplaren verkrijgbaar zijn. Mogelijke wenschen tot wijziging of aanvulling zal de Kamer gaarne in wachten vóór 28 Febr. e.k. 4e Abonnements-Coneert. Concertbureau Hans Augustin. Op het 4e Abonnements-Coneert van het Concertbureau Hans Augustin in Amicitia te Amersfoort, Vrijdag 21 Februari, zal de gevierde Zwitsersche pianist Edwin Fischer optreden, die de laatste jaren ook in Nederland, o.a. als solist van het Concertgebouw-Orkest onder Willem Mengelberg en het Resi dentieorkest, buitengewone successen behaalde. Het programma bestaat uit de Chromatische Phantasie van Bach, de Waldstein-Sonate van Beethoven, de Groote Phantasie op. 17 van Schu mann en de Spaansche Rhapsodie van Liszt. Den llen dezer maand overleed te 's Hertogenbosch A. C. M. Ridder Alewijn, commandant van 't le reg. veld-art., na een ongesteldheid van slechts weinige dagen. Als kapitein aan 't hoofd van een der batterijen alhier in garnizoen lig gend, trad de beer Alewijn later als commandant op der gezamenlijke bat terijen als zoodanig was bij in functie toen de mobilisatie intrad. Op 11 Aug. 1914 vertrok majoor Alewijn met zijn batterijen naar Bra bant, waar bij sedert bevorderd werd tot luit-kolonel en kolonel werd van 't regiment, waarbij hij zoovele jaren diende. Juist 4'/, jaar daarna over leed hij. De ontslapene, een streng doch eerlijk militair, droeg zijn onderge schikten een warm hart toe. Donderdag bad op de oude algem. begraafplaats de teraardebestelling plaats. Een deputatie van officieren, onder officieren, korporaals en manschappen volgde de stoet van af 't station, ter wijl onderofficieren, korporaals en manschappen als slippendrager fun geerden. De 2e wintercollecte voor de Ned. Hei v. Diaconie beefi opgebracht f 537.50. Tot de afdeeling van de Ver eeniging voor facultatieve lijkverbran ding zijn sedert de Januarivergadering 19 nieuwe leden toegetreden. De kieskring Amersfoort van de Antirevolulioiinaire kiesvereenigingen heeft de lijst van candidaten voor de а.s. Provinciale Statenverkiezing aldus vastgesteld: 1. W. J. van Beeck Cal- koen, Bunnik; 2. K. Vink, Lopik; 3 F. A. B. A. baron van Ittersum, Utrecht; 4. H. A. van de Wester ingh, Veenen- daal;5. J. Timmermans, Loosdrecht; J. C. Wentink, Utrecht; 7. K. van der Burg, Amersfoort; 8. J. F. van Beeck Calkoen, Utrecht; 9. J. van Arkel, Soest; 10. E. Sanders, Breuke- len 11. L. Adriaanse, Zeist; 12. Z. van Zwillert, Bunschoten; 13. Jbr. L. van Loon, Doorn; 14. Chr. Pleines, Baarn 15. M. Fernhout, Mijdrecht; 16. H. Klein, Montfóort. Aan de Barcbman Wuytierslaan heeft de N. V. Bureau voor Zuivel fabriek te Amsterdam een conservatie gebouw voor eetbare waren laten stichten. Bedoeling is de waren voor bederf te bewaren zonder gebruik te maken van machines of instrumenten, doch uitsluitend door leiding van lucht toevoer. Het gebouw is daarom geheel in metselwerk opgetrokken zonder een enkel venster. Het systeem wordt in Afrika reeds vaak toegepast. Slaagt bet ook hier, dan zal men 't stelsel spoedig meer toepassen. In de sociëteit »De Vereenigingt had Dinsdagavond de eindstrijd plaats van 't biljart-concours, dat van 311 Febr. was vastgesteld. De prijzen werden als volgt behaald door de heeren le prijs Sinnige. 2e pr. Van Eime- ren, 3e pr. Kleber, 4e pr. Y. O. de Jong en 5e pr. Vreeswijk. Als buitengewone leden van den A. N. W. B. zijn toegetreden de ge meenten Apeldoorn, Brummen en Hellendoorn De Ned. fabriek vamturnartikeleD en scboolraeubelen, 't vorig jaar ge bouwd, is wegens faillissement ver kocht en voor 170.490 overgegaan in banden van de Nationale Bank te Utrecht. De afdeeling Amersfoort der Vereeniging tot opvoeding van half verweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het buisgezin houdt hare jaariijksche algemeene vergadering van leden en begunstigers op Vrijdag 21 Februari a.s. in het gebouw »Ons Huis«. De convocatie vermeldt de navolgende punten van behanrtejingJaarverslag. Voorziening in vacatures in het Af- deelingsbestuur Eventueele voorstellen aan het Hoofdbestuur. Rekening en verantwoording. Vaststellen der Be grooting. Benoeming van afgevaardig den en hunne plaatsvervangers voor de Algemeene vergadering der Ver eeniging. Benoeming van eene com missie van twee personen en hunne plaatsvervangers tot het nazien van de rekening en verantwoording over het loopende vereenigingsjaar. Rondvraag en daarna sluiting. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot res.-2e luit. bij 't wapen der infanterie de vaandrigs vah de Ve inf. brigade J. F. Metz, R. L. Catz, M. R. Neu- meijer, W. H. Kuiper, H. A. Costerlee, J. C Capteijn, G. H. Wolken en J. B. Snetlage, terwijl de kornet C. E. M. M. Veltmans benoemd is tot res.-2eluit. bij 't le reg. huzaren. Bij Kon. Besl. zijn de 2e res.- luit. W. J. Muusse, S. Roelofsen en J. J. Tulleken, allen van het 16e reg. inf. benoemd tot res.-le luit. bij bun korps. Nu de functie van stations commandant is opgeheven, is de 2e klasse wachtkamer aan 't station alhier weer voor 't publiek opengesteld. De heer J. Boers is benoemd tot directeur van Nijkerk's fanfare corps. Ten overstaan van notaris Prille- vitz werd in »de Zwaans geveild: Het heerenbuis »de Biiktv met koetshuis, tuinen en 3 perceelen bouw terrein 6 H.A., aan R. van Beek voor 24.1^0; perceel weiland met vee schuur 1.47.90 H.A. en een perceel idem 2.78.20 H.A. aan C. Belt voor 8 640. De aanvangsdatum van de be reiding van wittebrood uit 't nieuwe meelmengsel is vastgesteld op 15 Februari. Langs de beek aan de Kruis- kamp gaat men steeds voort de daar nog staande boompjes af te zagen, tot dat er geep enkele meer over zal zijn. Ook aan 't Laantje langs 't Zwarte Bergje naar den Appelweg loopende, neemt men zoo nu en dan eens een boom onderbanden. Zou aan dergelijke wandaden niet eens een einde ge maakt kunnen worden? In »'t Amersfoortscb Dagblad" vinden wij 't volgende dat wij ter waarschuwing overnemen Eenige winkeliers hier ter stede ontvingen bestellingen van zekeren v. C., zich noemende oud-uitgever te Delfshaven, refiecteerende op adver tenties in het «Amersf. Dagblad". Of de winkeliers de bestellingen uitge voerd hebben weten wij niet, wij hopen voor ben van niet. Een hunner vervoegde zich bij ons om inlichtingen, welke wij niet verschaffen konden. Thans lezen wij in de Asser Crt. De firma J. G. Kramer te Coevorden ontving dezer dagen het navolgend briefje Delfshaven, 28 Januari 1919. Spanjaaidstraal 92. 't Modelhuis Coevorden. M.l Naar2 aanleiding van een oplangs door U geplaatste advertentie in de Asser courant bet volgende: Zend mij twee wollen dekens 2 persoons, in prima kwaliteit, doet er rekening bij 't bedrag zend ik U na ontvangst. Achtend, Mevrouw VAN CITTERT. De firma vond dit schrijven ietwat eigenaardig en wendde zich tot den beer commissaris van politie le Delfs haven of Rotterdam. Ze wist niet zeker, of te Delfshaven een commis saris is, daarom de toevoeging of Rotterdam. Op het briefje was geplaatst«Staat bekend als z.g n flesschentrekster." De beide telefooodraaddieven, welke hun misdaad hebben bekend, zijn voorloopig in 't Politiebureau in verzekerde bewaring gesteld, daar er in het huis van bewaring te Utrecht geen plaats is. Tegen zekeien R. is procesverbaal opgemaakt wegens verduistering van een rijwiel Iemand, die opgaf in het Berg kwartier te wonen, heeft 2 winkeliers opgelicht. Een rijwiel, waaraan een paar schaatsen hingen, is in de Langestraat ontvreemd. Drie jongens, uit een gesticht in de omgeving weggeloopen, zijn door de Politie aangehouden. Een 25-jarige kok uit Amersfoort stond voor de Utrechtscbe Rechtbank terecht wegens diefstal van geld. Uit het Kamp had hij op 3 September 1918 uit de portefeuille van een vriend 9briefjes van /TO.en één van 40.— weggenomen. Hij verdedigde zich door te zeggen, dat zijn vriend dronken was en hij het geld tot zicli genomen had om het te bewaren. Den volgenden morgen had hij 't onder dwang terug gegeven. De 2e diefstal had bij gepleegd bij een koffiehuisbouder, uit wiens woonkamer bij 8 zilverbons van ƒ1.— en één van ƒ2.50 had weggenomen. De vriend des beklaagden, als ge tuige gehoord, verklaarde, dat hij niet het volle bedrag, maar slechts 100. bad terug ontvangen. De rest zou hij van beklaagde terug krijgen, als deze werk had. Dit erkende beklaagde. Nog 2 andere getuigen werden gehoord, waarna de officier van Justitie er op wees, dat de beklaagde lijdt aan een slechte ontwikkeling der verstandelijke vermogens. Ook is beklaagde reeds eenmaal ter zake van diefstal door de Amsterdamsche Rechtbank veroor deeld. Geëischt werd 8 maanden ge vangenisstraf met aftrek van bel preventief. De verdediger, Mr. Van Meurs, drong aan geen gevangenisstraf aan beklaagde op te leggen om zijn balftoerekenbaar- heid, daar zulk een straf niet goed op bem zal werken, waarom hij voor waardelijke vei ooi deeling vroeg hoewel beklaagde recidivist is. Uitspraak 17 Februari a.s. Het Hoog Militair Gerechtshof bevestigde 't vonnis van den Krijgsraad te Arnhem, waarbij J. C. Ph. T., oud '25 jr., mil.-serg, der inf., werd veroordeeld tot 2 mnd. gevangenisstraf met ontzeggiog van 't recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen voor den t(jd van 5 jaren, wegens het plegen van onzedelijke handelingen in Amersfoort in April 1918. Onze Gemeenteraad vergaderde Vrijdagmiddag te 4 ure. Voorzitter de Burgemeester Mr. Graaf van Rand- wijek. Afwezig met kennisgeving de heer Tromp van Holst. De voorzitter heet den heer Hofland, hersteld van zijn ongesteldheid, welkom. Ingekomen zijn de volgende stukken Afschrift van het Besluit van Ged. St. van Utrecht dd. 10 Februari 1919, waarbij worden goedgekeurd het bij Raadsbesluit van 28 Januari 1919 vast gestelde 4e primitief kohier en het 3e suppletoir kohier tot heffing van de plaatselijke inkomstenbelasting in deze Gemeente over 1918. Voor kennisgeving aangenomen. Idem, idem dd. 10 Februari 1919 waarbij worden goedgekeurd de bij Raadsbesluit van 28 Januari 1919 vastgestelde le suppletoire kohieren tot heffing van schoolgelden der O. L. Scholen A, B, C en D en van het Gymnasium in deze Gemeente over 1918/1919. Als voren. Idem, idem dd. 5 Februari 1919, waarbij de ontvangst wordt bericht van het Raadsbesluit van 28. Januari 1919 tot aanvulling van art. 33 der Bouwverordening en waarbij dit be sluit voor zooveel noodig wordt goedgekeurd. Als voren. Schrijven dd. 1 Februari 1919 van het bestuur der Afd. Amersfoort van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland, houdende verzoek, om in afwachting op de definitieve salaris regeling, het politiepersoneel per week een duurtetoeslag toe te kennen, ge lijk staande met den duurtetoeslag welke nu per maand wordt genoten. Te behandelen bij punt 2 der agenda. Schrijven dd. 5 Februari 1919 van het bestuur der «Amersf. Muziek- vereeniging, houdende het verzoek de subsidie, welke jaarlijks aan de Ver eeniging wordt verleend, te willen verhoogen tot f400.— In handen van B. en W. Ter fine van advies. Schrijven dd. 10 Februari 1919 van L. van Eykelenburg e.a., allen lantaarnopstekers, houdende verzoek om een kleine loonsverhooging of toeslag op hun loon. Als voren. Schrijven dd. 10 Februari 1919 van het bestuur der Afd. Amersfoort van den Ned. Bond van Werklieden in Open. Diensten en Bedrij ven, houdende verzoek, het daarheen te willen leiden, dat een aanmerkelijk hooger bedrag, dan door B. en W. wordt voorge steld, wekelijks aan de betrokken werklieden wordt uitgekeerd in af wachting van de in uitzicht gestelde loonsverhooging. Te behandelen bij punt 2 der agenda. Schrijven dd. 11 Februari 1919 van T. Beverloo, onderwijzer aan school C houdende verzoek hem ver lof wegens ziekte te willen verleenen van 1 Februari tot 1 Mei 1919. Wordt verleend. Schrijven dd. 13 Februari 1919 van het Bestuur der Schoenmakers- patroonsvereeniging alhier houdende het verzoek terug te komen op het besluit van 3 Februari 11. van B. en W. tot opheffing der Commissie van advies in zake de distributie van reparatieleder en schoeisel en de Commissie weder te benoemen. In handen van B. en W. om advies. Afschrift van het besluit van Ged. St. van Utrecht dd. 10 Febr. 1919, waarbij wordt goedgekeurd het Raads besluit van 28 Januari 1919, strek kende om tegen G. van Westerlaak, bewoner van het pand Hof No. 7 alhier, een rechtsgeding tot ontrui ming van het pand te gaan voeren. Aangenomen voor kennisgeving. De notulen der vorige vergadering goedgekeurd. Voorstel van B. en W. inzake her ziening der jaarwedden en loonen voor het gemeentelijk personeel; den 8-urigen arbeidsdag en premievrij weduwen- en weezen-pensioen. De heer Nieuwendijk zet uiteen, dat men hier te doen heeft met een voorloopige salaris-verhooging, welke practisch onmogelijk is, waarom hij voorstelt 't geheele schema te ver werpen. Het antwoord van Wethou der Jorissen zegt niet veel. Ook de groepen zijn 't niet met de uitvoe ring eens. Het indienen in vorige vergadering gaf den indruk, dat 't voorstel niet kwam van de Commis sie van Bijstand. Er moet geholpen worden en spoedig geholpen worden, maar dreigementen als van den con rector van 't gymnasium mogen niet den doorslag geven. Spr. stelt dus voor de moeilijkheden te overwinnen door een toeslag te verleenen. De heer Van Nijnatten merkt op, dat genoeg blijkt, dat de Raad una niem zich wil losmaken van 't voor gestelde schema, dat als bij over rompeling den Raad is voorgelegd. Ook de Commissie van Bijstand gaat er niet mee accoord, daarom wil spr. 't schema op zij leggen en hulp verleenen bij wijze van voor schot, want hulp is noodig. Dit wil hij baseeren op 't bestaande loon en toekennen, met behoud van den reeds verleenden bijslag20 o toeslag op salarissen beneden f 1000. 15°/. op de salarissen van f 1000f2000 en 10 op salarissen van f 2000 f 3000, tot een maximum van f 450. Hierdoor worden de hoogere salaris sen niet geheel buitengesloten. De heer Ruitenberg, die de vorige keer voor de 75^/o gestemd heeft, erkent dat 't voorstel-Van Nijnatten alleszins gerechtvaardigd is. De heer Oosterveen acht dat het voorstel van B. en W. het verant woordelijkheidsgevoel van den Raad te weinig erkent( door zulke ingrij pende voorstellen in zoo korten tijd te willen doordrijven. Spr. sympathi seert met het voorstel-Nieuwendijk en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2