NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 8. PARVENU'S. Zaterdag 22 Februari 1919. 48e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrpdag. Tijdelijk slechte Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langeetraat 77. Telephoonn. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Tevergeefs hebbpn wij gezocht naar een oorspronkelijk Neder- landsch woord, dat juist hetzelfde beteekent. Wij gelooven de reden te kunnen gissen. Onze geschiedenis heeft op dtfn Nederlandschen volksgeest haar bijzonderen stempel gedrukt Ons volksbestaan rust op demo- cratischen grondslag. Toen overal elders de invloed van de burgerij, klein en groot, zich nog maar even deed gevoelen, was hij bij ons reeds gevestigd; het zijn niet de mannen met wijdsche blazoenen of groote rijkdommen geweest, die de zelf standigheid der Zeven Provinciën hebben gegrondvest en in den strijd voor haar bestaan de hoofdrollen vervulden, al hebben wij ook in dit opzicht groote verplichtingen gehad aan leden van oud-adellijke ge slachten. Het verhaal van de op komst en den bloei der geünieerde gewesten wemelt van namen, uit de volksbuurten afkomstig; wie door zijn moed, zijn volharding, zijn kennis en zijn welslagen zich jegens het vaderland verdien stelijk maakte, hem vroeg men niet naar zijn stamboom, hem wierp men niet de nederigheid zijner ge boorte voor de voeten, als hij met zelfbewuste fierheid optrad in krin gen, waar men denken zou, dat alleen toegang zou worden verleend aan degenen, die van ouder tot ouder tot de aanzienlijksten hadden behoord. In een land, dat een mis lukten touwslagersjongen als één zijner grootste zonen vereert, mag het geen verwondering baren, dat voor het woord nparvenus geen inheemsche klank is te vinden. Diezelfde democratische geest, die Nederland groot heeft gemaakt en dien het slechts in de dagen van zijn verval verloochende, toen aan zienlijke en door den ijver van nederige voorgangers verrijkte ge slachten de heerschappij zich had den aangematigd en een voor anderen ontoegankelijke kaste vormden, diezelfde geest is nu echter in alle beschaafde landen doorgedrongen. Indien wij den naam »parvenu's« eens voor een oogenblik zouden afscheiden van de leelijke beteeke- nis, die het spraakgebruik er aan hecht, dan zijn er in de heden- daagsche maatschappij een groot aantal. Laten wij hen dan eens noemen de »geslaagden«. Men kan in het algemeen met recht beweren, dat onze tijd te veel eer bewijst aan het succes. Aan elke hervorming, eiken voor uitgang op welk gebied ook, hebben tal van personen soms medegewerkt, die op den arbeid de kroon hebben gezet, door wie het meest is ge offerd en geleden, gestreden en gezwoegd. Maar alleen de naam van hen, die het doel bereikt hebben, wordt door tijdgenooten en na komelingen gehuldigd, de overigen kent men niet, of zoo al, dan worden zij spoedig vergeten. Toch is het niet onnatuurlijk en onbillijk, dat deze nparvenu'st worden bekroond, want in elk geval hebben zij de kracht en het overwicht gehad, om aan den eisch van den tijd vol doening te geven, om zekere be weging in hun persoon samen te vatten. Het staat niet altijd vast, dat van een leger, door hetwelk een overwinning behaald is, de aanvoerder de bekwaamste tacticus is; toch zal niemand het onrecht vaardig achten, als aan hem de meeste lauweren worden toegereikt. De parvenu we bedoelen nu hem, op wien die naam als een merk van minachting wordt toe gepast onderscheidt zich in den regel door zijn gemis aan beschei denheid, het is hem te doen om veel licht op zichzelven te laten schijnen, zelfverheffing door uiter lijk vertoon van rijkdom, van veel zijdige kennis soms ook, is zijn voortdurend strevenhij wil het middelpnnt zijn, de rechtopstaande korenschoof, voor welke de andere zich buigen, uit Jozefs droom. Dikwijls ook doet hij zich kennen dooi- gemis aan beschaafde vormen, gelijk men weet, en dit wordt hem door de wereld het meest kwalijk genomen. Er is echter nog een andere soort van parvenu's en deze is ook weinig beminnelijk Verbeeld u voor een oogenblik onzen De Ruyter wij verwijlen zoo gaarne bij deze heldenfiguur, omdat hij het ideaal is van den man van karakter, ook op het toppunt van zijn roem als hij, toen de koning van Spanje hem tot den rang van grande ver hief, zou gezegd hebbenJa, Sire, toen ik nog als kajuitsjongen het dek zwabberde, heb ik niet kunnen droomen, dat dit eerbewijs mij ten deel zou vallen, dan zou zulks niet als een uitdrukking van be scheidenheid worden opgevat. Zoover als bekend is en de geheele historie van den xschrik des grooten oceaans« staat er borg voor pochte hij nooit op zijn nederige afkomst. Weinu, er zijn parvenu's, die dat wél doen, te pas of te onpas, bij iedere gelegenheid. Dat is de uiting van een gebrek aan kieschheid, ook al weer verband houdend met gemis aan beschaving. Welbekend is de hoedanigheid, die men gewoon is snederigen hoogmoede te noemen, en van alle soorten van hoovaardij is deze zeker niet de minst aanstootelijke. De aanslag op Clemenceau. Toen Clemenceau, de Fransche ministerpresident, Woensdagmorgen legen negen uur zijn woning verliet om zich naar het ministerie van oorlog te begeven, werden door een, als werkman gekleed persoon, vijl schoten op hem gelost. Een kogel verwondde den minister aan den schouder. Cle menceau bleef zeer bedaard, en zeide tot de personen die hem wdden helpen: »Het is niets,'t is Diets!" by weigerde zelfs dat men hem dadelijk verbond. Agenten wierpen zich op den dader, die over herculische kracht beschikte en worstelde om weer vrij te komen. Met de hulp van voorbijgangers slaagde men er in hem te ariesteeren. Bij bet onderzoek naar zijn identiteit bleek bij Cotiu te beeten en afkomstig te zijn nit Compiègne. De dader stond bekend als een gevaarlek anarchist. Hij nam alle verantwoordelijkheid voor den daad op zich. Hoewel de wond op zichzelf niet ernstig is, vreest men in verband met den boogen leeftijd van Clemenceau voor complicaties. Poincaré, Pichon en andere leden van bet Fransche kabinet, alsmede verschillende gedelegeerden ter vredes conferentie, waaronder House en Lan- siDg, begaven zich onmiddellijk naar de woning van den premier. Om balfiwaalf werd door profes soren Landry, Tessier en Gosset het volgende bulletin uitgegeven »Een diepe wond in bet achterste deel van den rechterschouder, waarbij echter de spierweefsels niet beschadigd zijn. De algemeene toestand is goed!" Het gerucht van den aanslag bad zich spoedig door de geheele wijk verspreid en een enorme menschen- menigte verdrong zich voor het huis van Clemenceau om nadere bijzonder heden te vernemen en zijn sympathie voor den eersten minister te bewijzen. Volgens Reuterontving Lloyd George reeds enkele minuten na den aanslag er telefonisch bericht van. De plannen der bolajewiki. Reutei's bijzondere correspondent te Odessa seinde 13 Februari: Volgens berichten uit Kiew hebben de bolsje- wiki daar een decreet uitgevaardigd, waarbij de algemeene mobilisatie wordt gelast, alsmede de vorming van sloot- bataljons, voor wat bet decreet noemt, bet nOdessa-front". Er is eeQ raad van bolsjewistische commissarissen gevormd, onder voorzitterschap van den bekenden Rakoflsky, commissaris van buiteniandsche zaken. De tot standbrenging van de srevolutionnaire orde" is reeds in vollen gang. Er is een buitengewone commissie voor be noemd en er zijn lijsten opgemaakt van buiten de wet geplaatste vijanden van de soviet-regeering. Het ziet er inderdaad naar uit, of er een formeel bloedbad wordt voorbereid, en vele leden der bourgeoisie en nog meer gewezen officieren zijn reeds dood geschoten. De bourgeoisie wordt een eerste heffing van 50 millioen opge legd en de gemeenteraad is ontbonden. De aanwezigheid van een welbekenden Russischen generaal bij de bolsjewiki wordt verklaard door het feit. dat zijn vrouw cd zijn kinderen als gijzelaars worden vastgehouden en men gelooft, dat andere officieren bij de strijd krachten der bolsjewiki in betzelfde geval verkeeren. Vrouwen uit de Krim zijn bezig, een monsterpeiitie te tee kenen aan Wilson en bet Amerikaan- scbe volk. Daarin wordt bun hulp ingeroepen tegen bet bolsjewisme. Een deputatie uit Nikopol aan de Dnjepr heeft een bezoek gebracht aan de bevelvoering der geallieerden te Nikolajew, ten einde de geallieerden te smeeken, Nikopol te bezetten, om de bevolking vaD bet bolsjewisme te verlossen. Personeel van crisis- en distributie- bureaux. Op desbetrellende vragen van den beer De Zeeuw antwoordde de Minister van Landbouw: Door de verschillende Departementen is een regeling gemaakt, volgens welke personeel, dat, in verband met de op- beffing van crisis- ofdistnbutiebureaux werkloos wordt, bij bet eindigen van bet dienstverband een gratificatie ont vangt. Het eigenlijke bureaupersoneel, dat per maand betaald wordt en welks diensten ook per maaod kunnen worden opgezegd, ontvangt bij bet verlaten van deD dienst een uitkeering van twee maanden loon. De werklieden en daarmede gelijk- gestelden, die per week betaald worden en wier dienstverband eigenlijk ook met dezen termijn opzegbaar is. wor den één maand vóór het eindigen van dit, gewaarschuwd en ontvangen na het verlaten van den dieDst nog een uitkeering, gelijkstaande met 2/3 ver dienste over de eerste maand en 1/2 verdienste over de tweede maand. Hierbij wordt van de veronderstel ling uitgegaan, dat het in het algemeen voor personen, die op zulk een lossen voel werkzaam gesteld zijn, gemakke lijker is, een nieuwen werkkring ie verkrijgen dan voor hen, di9 gewoon zijn langer te voren in dienstbetrekking te worden aangenomen. In den regel is bet kantoorpersoneel per maand aangenomen en valt das onder de categorie, waarvoor een gun stiger bepaling geldt. Mochten er per sonen zijn, die inderdaad eigenlijke kantoorwerkzaamheden verrichten eo die dus niet als bode, loopjongens, enz. te beschouwen zijn, docb die per week betaald worden, dan is de ooderge- teekende bereid, eik geval voor zichzelf te doen onderzoeken, opdat, indien mocht blijken, dat deze personen inder daad als volslagen administratieve ambtenaren te beschouwen zijn, zij ook zullen, genietende van de voor bun categorie geldende gunstiger be palingen. Nog een winter niet brandstoffen- gebrek? Onder leiding van den heer P. E. Briët uit LeideD, is te Utrecht een verga dering gehouden van den NatioDalen Bond van Brandstofiencommissies. De vooizitter deelde mede, dal de brandstofiencommissies naar alle waar schijn lijkheid zulleD blijven bestaau tot 1 April 1920. Hooi 1 Te Utrecht is een vergadering van melkveehouders uit de provincie Utrecht gehouden, waarin is besloten, den Minister van Landbouw te ver zoeken, het Hooibureau op te beffen en in bet belang van een goeden en gezonden gang van zaken den vrijen handel in hooi te herstellen en de grenzen te gesloten houden. Maatregelen tegen de vlektyphus. Nu de vlektyphus, de gevreesde metgezel van den oorlog, ook in ons land zijn intrede beeft gedaan, heeft dr. J. Kuiper, geneesheer-directeur van het Wilhelmma-Gaathuis te Am sterdam, op verzoek van den Centralen Gezondheidsdienst, een brochure ge schreven, waai in nuttige wpnken voor komen, om zich deze ziekte van het lijf te houden. Daar de vlektyphus wordt overge bracht door luizen en 't vooral kleer- luizen zijn, die de smetstof van den patient naar gezonde menschen over brengen, moet in de eerste plaais gezorgd worden met dezen niet in aanraking te komen. De scbr. zet uiteen boe dit kan geschieden. Wie ondanks het in acht nemen van de gegeven wenken toch een luis bij zich vindt, neme een bad, koke zijn linnen uitenstrijke zijn bovengoed met een gloeiend ijzer, vooral de naden, want daarin worden de eieren gelegd, die door aanraking met bet beete ijzer gedood worden. Aan hen, die door bun beroep dagelijks gevaar loopen kleerluizen op te doen, woidt aangeraden zich te voorzien van de zoogenaamde loge- mentszalf, bestaande uit: piper rnner 5 gr., sulfer depuratum 20 gr., axun- gia 75 gr. Deze zalf kan men ui een dun laagje op de voeten en op de onderbeenen smeren. De luizen heb ben respect voor den geur van de peper (pfper niger) en klauteren dan niet tegen de beeuen op. 's Avonds kan men met lauw water de zalf afwasschen en de huid licht bepoeieren met talk. Mocht de huid ietwat rood en jeukend wonlen met de zalf dan moet de zalfbehandeling worden ge staakt en kaD men probeeren zich de ongenooda gasten van 't lijf te houden door de kousen aan de buitenzijde te besprenkelen met een 5 pCi. lysol- oplossmg. Dit zijn ongetwijfeld goede raad gevingen. 't Komt ons echter voor, dat ook door spoor- en tramdirecties, iD 't algemeen door exploitanten vau middelen van openbaar vervoer, 't een en ander zou kunoen worden gedaan. En dat iets zou daD hierin moeten bestaan, dat de vervoermiddelen dage lijks zoo vaak als maar eenigszins mogelijk is, met een gemakkelijk te hanteeren stof gedesinfecteerd werden. N. v. d. D.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1