Plaatselijk Nieuws. Agenda van de Openbare Ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 25 Februari 1919,' des namiddags 2'/> uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Benoeming van vier leden van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. 3. Benoeming van een onderwijzer aan school C. 4. Benoeming van een tijdelijke leerares in de Duitsche taal en Han delscorrespondentie. aan de Handels dagschool. 5. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal; en handelscorrespondentie aan de Han delsdagschool. 6. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal en handelscorrespondentie aan de Han delsavondschool. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot oprichting van een Gemeentelijken-Ontsmettingsdienst. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot aanstelling van werklieden boven den bij het Werkliedenreglement vastgestelden leeftijd. 9. Afwijzend advies van Burge meester en Wethouders op het adres van den Bond van Technici, houdende verzoek om aan de weduwe van den op 28 December 1918 overleden op zichter (tijdelijk) H. C. J. M. Verhaaff, 6 maanden extra loon uit te keeren. 10. Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van de beambten bij deH.IJ.S.M. alhier, houdende verzoek, ook in aanmerking te mogen komen voor den toeslag verleend op de prijzen voor de brandstoffen. 11. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van Mevr. J. W. E. Eysink-Daamen om haar met ingang van 1 Maart 1919 eervol ontlag te verleenen als onderwijzeres aan de O. L. School A. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlengen van verlof, wegens ongesteldheid, aan de onderwijzeres Mej. J. C. R. Klaassen, tot 15 Maart 1819. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betrekkelijk de reorga nisatie van het lager onderwijs. 14. Voorstel tot oprichting van een avondcursus in Nederlandsch en Re kenen. 15. Voorstel tot reorganisatie van het Herhalingsonderwijs. 16. Afwijzend advies van Burge meester en Wethouders op het adres van de werklieden aan den Woning bouw aan den Woestijgerweg, nopens het uitbetalen van loon gedurende de Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking der Raads besluiten van 1 Juni 1915, No. 211* en 28 Mei 1918 No. 2951 en tot het leenen van een crediet van f 10550 voor het bouwen van drie arbeiders woningen Achter de Kamp. 18. Advies van Burgemeester en Wethouders, naar aanleiding van het adres der Vereeniging «Bewoners der Gemeente-woningen Woestijgerweg enz." waarbij verzocht wordt alsnog tegemoet te willen komen aan de grieven van de bewoners dezer woningen. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overname'van een stoep aan de Bloemendalschestraat van Joh. van Keulen. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overname van stoepen aan den Utrechtscheweg van de fa. Jordi en de familie Volmer. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuring van een perceel grond aan de Eemstraat aan G. Kuyt. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verhuren van het pand Kamperbinnenpoort No. 2, aan G. J. van Lent. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuring van het pand Kleine Koppel 2 aan G. Dekker. 24. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verhuren van een perceel grond op Berg-Zuid aan A. J. D. de Winter. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van vergunning tot het leggen van een smalspoor door het Sraallepad aan de Naaml. Venn. F. M. Houbaer en Cos sigaren- en cigarillosfabrieken. 26. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een subsidie voor het jaar 1919 aan de Vereeniging tot het oprichten en instandhouden van kinderwerktuinen als tegemoetkoming in de kosten van exploitatie der tuinen. 27. Afwijzend advies van Burge meester en Wethouders op het adres van het Bestuur der Geitenfokver- eeniging te Amersfoort, houdende verzoek om toekenning van een sub sidie. 28. Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het adres van de Vereeniging «Het Neder landsch Registratuurbureau» hou dende verzoek om een jaarlijksch subsidie te verleenen tot een bedrag van f150. 29. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een bijdrage groot f 500 in de restauratie van den ondergevel van het perceel Lieve V rou westraat, hoek Lieve Vrouwe Kerkhof. 30. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen met de N.V. F. v. Lanschotsbank een over eenkomst aan te gaan tot het openen van een rekening courant tot een maximum-bedrag van f500.000. 31. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om hen te machtigen met den Heer I. M. J. Hoog, gewezen leeraar aan de voormalige gemeente lijke Hoogere Burgerschool een over eenkomst aan te gaan inzake de be taling van pensioens-bijdragen. 32. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen met de boekdrukkers in deze gemeente voor zoover deze zijn georganiseerd in den N. B. van Boekdrukkerijen, de R. K. Vereeniging van Ned. Druk kerspatroons en den bond van Christe lijke Drukkerspatroons een contract voor de levering van drukwerk af te sluiten. 33. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring der door het Burger-Weeshuis ingezonden be grooting voor het jaar 1919. 34. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring der door het Burger-Weeshuis ingezonden re kening over het dienstjaar 1917. 35. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring der reke ning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1918. 36. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo ting dienst 1919. 37. Vaststelling derde forensen- kohier Inkomstenbelasting 1918. 38. Afschrijvingen, wegens vertrek en overlijden, van aanslagen in de Inkomstenbelasting, dienst 1918. 39. Behandeling van reclamesstraat- belasting, dienst 1918. 40. Behandeling van reclames riool belasting, dienst 1918. Ia de «Eembode» wordt aan gedrongen op een tot stand brengen vaQ tramverbindingen en doet dit met de volgende bewoordingen: Nu de oorlog voorbij is, wordt het voor onze gemeente hoog tjjd zich eens meer ernstig bezig te houden met 't ontwerpen en overwegen van plannen voor tramverbindingen tusscben de nabijgelegen dorpen en de stad. Amersfoort moet de bewoners der geïsoleerd liggende dorpen tot zicb trekken door den aanleg van tramlijnen in alle richtingen. Wat de provinciale hoofdstad onzen winkelstand geregeld aan koopers ont trekt moet en kan vervangen worden door 't sterker toestroomen der be woners van omliggende gemeenten. In Achterveld b.v. wordt ernstig verlangd naar aansluiting per tram en ook elders zijn velen verlangend naar betere verkeersmiddelen. Reeds jaren wordt over deze aan gelegenheid gepraat, wordt 't geen tijd eindelijk eens goed aan 't werk te gaan? De burgervader neme 't initiatief voor 't samenroepen van belangstel lenden bier en elders, en stichtte een intercommunaal tramweg-comité. Daartoe uitgenoodigd door 't bestuur van 't Bouwfonds der Cbr. Jong.-Ver. 119 vs 9 alhier hield de heer J. B. Grootendorst in het ge bouw «Eben-Haëzer in de Muurhuizen, een lezing ten bate van 't bouw fonds voorn., welke met lichtbeelden werd toegelicht. De «Ayer Sopbia" was 't onderwerp door spreker be handeld. Na eerst een vluchtig over zicht over de stad Constantinopel ge geven te hebben en aangetooud te hebben 't groote onderscheid tusscben de verschillende stadsgedeelten: het Westerscbe Pera, met zijn paleizen en winkels, 't Aziatische Skutari en 't Turkscbe Stamboel, leidde spr. zijn vrij groot gehoor als 't ware door de vuile straten en stegen naar 't groot- sche bouwkundig monument. De Aya Sophia door Constantijn de Groote gebouwd, brandde tot 2 maal toe af en werd door Justiorianus met groote pracht herbouwd. Mohammed II richtte de kerk, na de verovering van Constantinopel in 1453, in tot moskee, en bet gebouw indertijd bet middelpunt van 't Christendom is dit tbans van 't Mo hammedaanse!) godsdienstig leven. Na nog enkele uiteenzettingen over 't dichtstuk van Dr. Scbaepman, den «Ayer Sopbia" verheerlijkend,eindigde spr. De heer Van Galen Gast dankte den heer Grootendorst voor zijn pak kend onderwerp, waarna de bijeen komst op de gewone wijze na gezang met gebed werd gesloten. Op de vergadering der afd. Amersfoort van den Bond van Ned. Dienstplichtigen werden de bestuurs leden voor beide groepen godemobili- seerden en miliiairen gekozen. Als Alg. Dag. Besiuur werden benoemd de heeren Hendriks, Van Mechelen en Noordewier. De afdeeling alhier telt reeds 150 leden; de landelijke bond in zijn geheel reeds meer dan 10.000. Het hoofdbestuur van den Bond richtte een adres aan de Tweede Kamer verzoekende maatregelen te treden in 't belang van werkverschaf fing door Slaat en Gemeente aan ge- demobiliseerden, spoedige demobili satie der lichtingen 1917 en 1918. intrekking der Landstormwet, kwijt schelding van straf aan dienst weigeraars, vernietiging der straf lijsten van gedemobiliseerden en spoedige uitvoering van legerbervor- mingen. In de vergadering der Afd. Amersfoort der Postzegelvereeniging werden tot bestuursleden gekozen de heerenA. J. Valewink en M. A. Witsenborg. De aanwezigen namen deze benoeming aan, terwijl de beer Valewink tevens de functie aan vaardde van directeur van den ver koop, welke bestaat in bet samen stellen en doen rondgaan van post zegelzendingen der hoofdvereeniging en van de afd. het regelen en leiden der veilingen, enz Verder werd een besluit genomen, overeenkomende met den geest des tijds en in navolging vaq vele ver- eenigingen op ander gebied (pluim vee, enz), nl. om ieder, dus ook niet- leden, toe te staan hunne zegels, betzij losse zegels in groote of kleine par tijen, zelfs enkele zegels aan dien directeur te doeri toekomen, welke inzendingen op de eerstvolgende ver gadering worden geveild. Het bediag aan den inzender overgemaakt met aftrek van 10 pCt. ten bate van de afdeelingskas. Ieder, die dos zegels te missen beeft, ook zakenmenscben met flinke correspondentie, kan hiervan profijt trekken. Zaterdagavond (15 febr.) her dacht de afd. Amersfoort van den Ned. Typografenbond haar 25-jarig bestaan in de «Keizerskroon" in een druk bezochten feestavond. De afd. Utrecht, Zeist, Nijkerk en Baarn waren vertegenwoordigd; van 't Hoofdbestuur waren aanwezig de heeren F. v. d. Wal en J. van Straten. De heer Kroon schetste in enkele woorden 't werk der afd. en bracht hulde aan ben, die de afd. indertijd gesticht hebben. Hierna trad de zangvereeniging «De Stem des Volks" op, welke op verdienstelijke wijze eenige nos. ten beste gaf. De bondsvoorzitter F. van der Wal toonde in een gloedvolle rede aan de moeilijkheid van den strijd der typografen, vooral in de tijden, welke achter ons liggen. Hij gaf daartoe een overzicht van den con- tracts-periode, welke den Typografen medezeggingschap heeft verleend in het bedrijf. De beer Polder wensebte namens den Amersf. Bestuurdersbond de af deeling geluk met haar jubilee, terwijl de beer Övereem namens de afd. der S. D. A. P. complimenteerde. De «Stem des Volks" verwierf hierna met oen paar zangnummers veel bijval, waarna de tooneelvereeni- ging «Kunst na arbeid" voor 't voet licbt bracht «Het schot aan de grens", en de klucht «Daar is Mevrouw." Wume toejuichingen vielen den uitvoeders ook hier ten deel. De welgeslaagde feestavond werd besloten met een gezellig dansje, dat de aanwezigen nog lang bijeenhield. Zaterdagavond bield de Kon. Nederl. Vereeniging «Onze Vloot» eene vergadering in «Amicitia». waarin de heer J. W. J. baron vari Haersolte eene lezing hield over: «De Neder landsche scheepsbouw en scheepvaart voorbeen en thans.» De niet druk bezochte vergadering werd geopend door Jhr. Eekhout, waarna baron Van Haersolte een over zicht gaf van de ontwikkeling van den scheepsbouw en van de scheepvaart. Spreker verduidelijkte daarna zijn rede met een reeks lichtbeelden. Dinsdagavond gaf 't Amers- foort's Mannenkoor, dir. de heer N. Hazendonk, in de concertzaal van «Amicitia» een concert. Dat 't Man nenkoor trekt bleek ons reeds terstond bij 't binnentreden, daar de kaarten- verkoop wegens te grooten toeloop moest stopgezet worden. De zaal was dan ook geheel gevuld. Het welgekozen en goed samenge stelde programma beloofde nogal wat en die belofte is door 't koor vrijwel ingewisseld. Reeds met't eerste nummer «Hymne aan den Vrede» een compositie van den directeur, voelde men, dat de beer Hazendonk werk gemaakt had van zang en voordracht. Dit en't laat ste nummer werden uitgevoerd door koor, sopraansolo (Mej. M. Vogelpoel, sopraanzaogeres te Amsterdam) en begeleiding van Mevr. Rina van Doorneveld—Uitzinger. Het laatste «Frühlingserwachent van Th. Gouvy werd op de piano begeleid, het eerste met orgelspel. Mej Vogelpoel is een zeer goede zangeres, die hier en daar wel werk leverde, dat niet geheel «af» is te noemen, maar die over 't geheel zeer goed werk leverde. Haar voordracht was o i. na de pauze beter, dan daar voor. Vooral in «Adeste» en «Mijn bleuzerke» comp van den directeur waren als voor bare stem geknipt Wat 't koor betreft meenen wij, dat de zuiverheid over 't geheel ge nomen goed was, doch dat een enkele maal «zakken» kon worden waar genomen. Er was in de uitvoering van 't programma te veel goeds, dan dat we ons op te scherpe beoordee ling der foutjes de beste breister laat wel eens een steek vallen willen ingaan. In «Op, uit de Tente» voelde men dat mannen aan 't woord waren en de flinke mannenstemmen droegen 't lied op verdienstelijke wijze voor, boewei soms enkele stemmen ons wat «hard» toeschenen. De begeleiding (in 't eerste num mer orgelbegeleiding)zooalsreeds boven gezegd, toevertrouwd aan Mevr. Van DoorneveldUitzinger, werd op de bekende uitstekende wijze vervuld. Zij nam baar taak ernstig op en beeft daardoor zeker niet weinig bijgedra gen aan bet succes van den avond. V. D. Naar «de Hervorming» verneemt is de Nederl. Protestantenbond voor f 11.700 eigenaar geworden van eenige regeeringsgebouwen bjj Amersfoort, (misschien zijn bedoeld eenige gebou wen in Albertsdorp), welke gebouwen tot Bondshuis zullen worden bestemd. Weldra zal men een aanvang nemen met de cement-fundeering, het op knappen der gebouwen, 't aanleggen van 't terrein enz. De afd. Amersfoort van den Ned. Bond van Werklieden in Openb. Diensten en Bedrijven zond ondei- staand schrijven aan den Raad dezer gemeente Bovengenoemde organisatie, kennis genomen hebbende van de voorstellen van B. en W., aangaande bet uit— keeren van 75 pCt. van het loon- schema als ontworpen door de Com missie van Bijstand in zake georgani seerd overleg protesteert ten sterkste tegen de wijze, waarop hier door B. en W. gehandeld wordt buiten het door Uwen Raad ingesteld georganiseerd overleg om, zonder dat de betrok kenen zjjn geboord herinnert u aan de belofte door de Nederlandsche regeering gedaan in zake de invoering van den 8-uren- dag; vertrouwt dat tot uitvoering daar van wat Amersfoort betreft door U zal worden overgegaan vestigt Uwe aandacht op het adres door bovengenoemde organisatie den lOden Februari aan Uwen Raad ver zonden, en waarbij verzocht wordt een voorschot te geven op de in uit zicht gestelde loonsverhooging, welke uit het georganiseerd overleg zal voortkomen; Dringt er ten sterkste op aan voor het Gemeentepersoneel het premie- vrij pensioen in te voeren. De voorzitter en secretaris van de kiesvereeniging «Amefsfoortscb Gemeentebelang» de heeren Mr. Verboef en Oosterman hebben hun functie neergelegd wegens drukke werkzaamheden. De heer A. van Nij- natten is nu tot voorzitter benoemd. Mevrouw Belonje werd tot bestuurslid herkozen, terwijl gekozen werden als zoodanig de heeren G. de Weerd en J. Heere. De candidatenlijst der R. K. in den kieskring Amersfoort voor de a.s. Statenverkiezingen is als volgt: 1. Baron de Wijckersloot, Utrecht; 2. Jhr. Bosch van Oud-Amelisweerd, Utrecht; 3. W'. van Klooster, Eemnes; 4. C. Knigge. Wilnis; 5. H. Kroes, Amersfoort6. G. van Hazendonk, Tuil en 't Waal; 7. A. J. de Goey, Willeskop; 8. J. G. Suring, Maarsen; 9. J H. Grundmeijer, Zeist; 10. W. N. de Vrankreyker, Harmeien; 11. H. J, Kronenburg, Yselstein; 12. S. Kraan, Amersfooit; 13. J. W. Stokman, Wijk bij Duurstede en 14. W. v. d. Hengel, Stoutenburg. Dr. Jorissen, aftredend, is dus niet weder gecandideerd. De ontvangsten van de Gerefor meerde kerk alhier bedroegen in 1918 f 15.094.08, de uitgaven f 14.944.15. De diakonie had f 5.905.87 inkom sten en f 5.905 87 uitgaven. De Breede Kerkeraad heeft na breed voerige bespreking en overweging, dat de tegenwoordige tracteroenten dei- beide predikanten geen gelijken tred houden met den buidigen levensstan daard, besloten: a. in beginsel tot verbooging der bestaande tractementen b. te trachten de kerkelijke inkom sten te versterken door het stelsel van vaste vrijwillige bijdragen meer alge- meenen ingang te doen vinden c. de besprekiug op de volgende vergadering voort te zetten, en tot besluit te komen. Deze en volgende week zal de herijk van malen en gewichten plaats hebben. Tot kerkvoogd der Nel. Herv. Kerk alhier is in de vacature-Couvée door 't college van notabelen benoemd de beer L. C. Beijnen, die de benoe ming heeft aanvaard. Tot boden bij de Centrale Boek houding zijn benoemd de beeren: J. van Efirink, M. van der Molen en P. Tb. de Wilde. Onze stadgenoot J. A. Verhoef werd aan de Middelbare Technische School voor Bouwkunde te Utrecht bevorderd van 't 3e naar 't 4e semester. Generaal-majoor R. Dufour, commandant van de 4e divisie wordt met 1 Mei a.s. inspecteur van het militair onderwijs. Kolonel P. C. Verhaart wordt belast met 't bevel over 't le regiment Veld-artillerie. De landbouwer L. S. aan den Liendertschenweg kreeg bij het ver stellen van den hooiberg de kap op den duim, waardoor een lid verpletterd werd. Aan het militair hospitaal ge komen om zicb te lat6n verbinden, werd bij weggezonden om elders bulp te zoeken, want werd hem gezegd het hospitaal was niet voor burgers! Er heeft zicb dezer dagen bij een onzer ingezetenen, mej. S. geb F. een geval van zelfvergiftiging voor gedaan. De strijksters aan de wasscherij «de Kolk» hebben gestaakt. Toen er gasnood was, werden met. kolen de bouten verwarmd, en nu zou bet weer met gas geschieden. Dit wilden de meiskens liever niet, want bet kolen vuur bleef 's middags doorbranden en dat vonden zij pleizieriger en voor- deeliger. Pleizieriger, want je kunt zoo knusjes je blijven warmen en in het schaftuur kun je zoo fijn je eigen bulletjes stiijken en dat is toch voor- deeliger, wat? Maandagoacht ruim 1 uur hoorden 2 surveilleerende agenten op den Zuidsingel glasgerinkel. Op 't geluid afgaande bemerkten zij weldra, dat er brand woedde in perceel 3 aan dien Singel. Het brandend perceel binnen-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2