Ingezonden. gunstig mag worden ontvangen, terwijl particuliere bijdragen natuurlijk boogst gewenscbt zijn. Gedurende 1918 werd door de ge zamenlijke drankbestrijdersvereenigin- gen pl.m ƒ900.voor propaganda uitgegevenbierbij nog niet gerekend de uitgaven voor den Jeugddag in den vorigen zomer gehoudeu. De heer B. Groenveld (Langegracbt 4) werd tot secretaris gekozen in plaats van den heer Biancbi, die door drukke werkzaamheden genoodzaakt was dezen post neer te leggen, welken bij 10 aren achtereen beeft bekleed. Vanwege de Ned. afd. der inter nationale stichting Pallas Athene ia vergaderd om eene nadere regeling te treffen inzake de oprichtrng van de nieuwe onderafdeeling Levensver- dieping, welke bestemd is om de werkzaamheden van de Religieus aesthetiscbe onderafdeeliDg voort te zetten. Na de vorige vergadering van ver tegenwoordigers van verschillende ver- eenigingen kwam 't bestuur van Pal- las Athene tot de slotsom, dat samen werking van particuliere personen vlotter tot het doel leidt, dan de samenwerking voornoemd der corpora ties, welker afgevaardigden telkens weer voeling moeten bouden met de vertegenwoordigde lichamen. Het be stuur zal aan de verschillende corpo raties een schrijven richten, vermel dende, dat, hoewel om organisatori sche reden besloten is voorloopig in de nieuwe onderafdeeling uitsluitend met particulieren te werken, tocb zal overwogen worden, op welke wijze ook 't oorspronkelijk plan kan worden uitgevoerd. Tot bestuursleden dezer nieuwe onderafdeeling zijn benoemd de beeren J. Reiman Jr., dr. R. Miedema en mevr. L. KleberDenig, onderschei denlijk voorzitter, eerste- en tweede secietaris der stichting en voorts mevr Gravin van Randwijck, mevr. Sandberg, prof. Van Rees. en de hee ren G. Bos, H. G van Wijngaarden, H. G. Cannegieter Dzn., J Jac. Thomp son en dr. N. van Suchtelen. Op 10 Maart is het 30 jaar ge worden, dat de Amersfoortsche Muziek- vereeriiging werd opgericht. Geen feestbetoon zal op luidruchtige wijze van dit feest uitgaan, toch moet 't feit herdacht worden vooral omdat de vereeniging voor vele stadgenooten zulk een goede bekende js. Een ver eeniging, welke bij feestelijkheden steeds de feestvreugde erin hield en de stemming er in bracht. Vooral onder directeur Jocbems trad de Vereeniging naar buiten op. De volksconcerten trokken steeds meer belangstelling en meermalen kon men zien, met welk een ijver en ernst de leden studeerden om vooral op uitvoeringen goed uit te komen. Ook onder de directeuren Maas en Van den Branden deden de concerten goed werk. Ook de verbetering van den volks zang werd gediend door de liederen uit «Kun je nog zingen, zing dan meen. Zoo is de Vereeniging zacbtkens aan gegroeid en heeft zij de plaats in 't Amersfoortsche leven gekregen, welke zij verdient. Nu weldra 't normale leven, naar we hopen, weer zijn loop zal her nemen, verwachten we dat de Amers foortsche Muziekvereeuiging wêer bij nationale feestelijkheden baar gewaar deerde medewerking zal willen ver- leenen, en dat baar volksconcerten den alouden roem weer zullen hand haven en vernieuwen. Een woord van hulde aan bestuur en leden, die met voldoening mogen teiugzien op den geboortedag der Veieeniging door hunne samenwerking geworden tot wat ze nu is. De afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Typografenbond nam de volgende motie aan »De afd. Amersfoort van den A. N. Typ. Bond in bare vergadering op Zaterdag 8 Maart 1919 bijeen protesteert met klem tegen de houding der patroonsvereeniging, aan genomen in haar laatstgehouden ver gadering in hoofdzaak tegen de uitingen ais zouden de arbeiders in bun toestand berusten en het de leiders zjjn, die de werknemers op zetten om tot verbetering van hunnen toestand te geraken draagt 't Hoofdbestuur op met alle hen ten dienste staande middelen te bewerkstelligen, dat op 17 Maart a.s. de 8-ureridag en de irye Zaterdag middag wordt ingevoerd en de loonen met 6 ct. per uur worden verhoogd; besluit deze motie openbaar te maken in de pers en gaat over tot de orde van den dag. Zooals we dat van haar gewoon zijn, heeft de directie van 't Bioscoop- en Variété-theater in de Langestraat weer een mooi verzorgd programma. Achterstaande advertentie geeft aan onze lezers meer bijzonderheden om trent de vermakelijke revue nSoetoe- koekianda". Het theater voornoemd, dat om zijn succes en zijn genoeglijke avondjes, door menigeen daar doorgebracht, een algemeene bekendheid heeft ge kregen, zal voorzeker met de nieuwe revue wel weer geheel gevuld zijn met belangstellenden: Ons schijnt het een leuk idee van de directie, om nu baar instelling 7 jaar bestaat eens wat bijzonders aan te bieden in de reeds genoemde revue. Het succes, dat de revue sSoetoekoekianda", met zijn 32 rollen, in andere plaatsen heeft gehad, voor spelt ook hier leuke avondjes en volle zalen. Moge bet de 7-jarige niet aan be langstelling en sucQes ontbreken en moge 't der directie steeds als tot nu toe gelukken 't publiek opnieuw aan zich te bindenMoge 't de jubileerende directie in allen deele welgaan in haar streven I Het 300-jarig bestaan der Remonstrantsche Broederschap is Zondagmorgen in een feestgodsdienst- oefening herdacht, waar Dr. Miedema sprak naar aanleiding der woorden vervat in Galaten V 13 en 14. Het kerkgebouw was voor deze ge legenheid feestelijk met groen versierd, terwijl bet zingen der talrijk opge komen feestmenigte werd afgewisseld door eenige soli des beeren Miedema van Rotterdam. De vereeniging van 81 dames hier ter stede, welke zich ten doel stelt het verschaffen van versterkende middelen, uitsluitend op advies van geneesbeeren, aan onvermogende zie ken en zwakken, verstrekte in 1918 tot 11 November, als wanneer de distributie begon, 2212 flesscben melk. De Algemeene R. K. Ambtenaars- bond kwam Maandagavond bijeen met bet doel een afdeeling Amersfoort op te richten. Staande de vergadering traden 20 leden toe. Tot voorloopig bestuur werden be noemd de heeren A. C. F. Conijn, Hagenbeuk, Viveen, Van Wessum en mejuffrouw Grootkop. Voor het examen in de nuttige handwerken slaagden te Utrecht de dames A. C. G. van Eendenburg en C. J. Lammers van Buuren. Voor 't examen in de nuttige bandweiken slaagde mej. B. Klooster man alhier. Voor het examen tot toelating aan de Rijks Normaallessen alhier zijn geslaagd Eefje Aardema, W. Beek, C Hoogerbeets en Rika Hartsman. Nog werd ons meegedeeld, dat kapelmeester Bikkers namens de offi cieren een gouden zakuurwerk is overhandigd als bewijs hunner waar deering. De afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche dienstplich tigen maakt als volgt in een zinnetje reclame voor een dezer dagen te houden vergadering: »wij slikten stof en zweet (sic) en sjouwden moeizaam onze wa pens bespot door de deftige coupon knippers achter de ramen hunner villa's la Wel woorden, geschikt om sympathie op te wekken! Bij Kon. besluit van 6 dezer zijn tot res. 2e loit. bij 't reserve- personeel der landmacht benoemd de vaandrigs: A. C. Bartels, A. D. J. Bekker, J. G. van Busschbach, C. F. den Dolder, J. Gaasterland, L. M. Gerzon, L. Segboer, J. Tuzee en H. Valkenburg, allen van de Ve brigade der infanterie. Bij het le reg. Veld-artillerie zijn tot res. 2e luit. benoemd de kornets T. H. M. Hillen, G. H. A. Ivens, J. J. Pennink, Jbr. F. L. J. van Rijcke- vorsel, A. Uit den Bogaard en J. C. F. Wallis de Vries. Met ingang van 1 April wordt hier weer een cursus geopend bij de jfij- school. Den laatsten tijd hebben er te Arnhem en Oosterbeek groote in braken plaats gehad, waarbij de dieven spt-ciaal gouden en zilveren voor werpen en kleedingstukken tot hun doel kozen. De verdachten, die aangehouden zijn en bekend hebben, verklaarden tevens dat door twee hunner de gestolen voorwerpen grootendeels aan iemand te Amersfoort verkocht waren. Naar aanleiding biervan kwam Zondag hier ter plaatse de recherche van Arnhem en Oosterbeek. De al hier wonende persoon is door hen als verdacht van heling medegenomen naar Arnhem om aldaar ter beschik king van den Officier van Justitie ge steld te worden. In den nacht van 8 op 9 Maart j.l. is ingebroken in de chocoladefabriek van de firma Walden aan den Arnhemscheweg. Men beeft zich toe gang verschaft door een ruit in de machinekamer stuk te slaan. Vermist worden een blok chocolade van 9 K.G en eenige losse stukken, te zamen wegende 4 K.G. In den winkel van den heer Hel- mich bij de cavaleriekazerne zijn ont vreemd een partij cigaretten en een bedrag groot f20."De diefstal is ge pleegd door jongelui, die zich kwamen aanmelden als vrijwilliger bij de cavalerie. In verband met boven staande is bun een verbintenis ge weigerd. Aangifte is gedaan door iemand dat van zijn rijwiel, dat opgeborgen was in een schuur aan zijne woning, de banden zijn ontvreemd. De twee aangehoudenen, ver dacht van inbraak bij den horloge maker op de Kamp, zijn hedenmorgen ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Utrecht. Door de recherche zijn 32 van de gestolen horloges te Amsterdam op gespoord en naar bier overgebracht. Tegen een vischventer is proces verbaal opgemaakt wegeus overtre ding van de trekbondenwet. Tegen een voerman, die een lading hout vervoerde, welke elk oogenblik dreigde te kantelen en dus gevaar voor het verkeer opleverde, is proces-verbaal opgemaakt omdat bij niet terstond bereid was de lading beter te leggen op bevel van een agent van politie. In de Utrechtscbestraat werd een rijwiel te koop geboden. Op 't politie-bureau bleek bij't in gestelde onderzoek, dat bet rijwiel te 's-Graveland was ontvreemd. De aangehoudene is op transport der waarts geleid. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een motorrijder, wegens het rijden zonder nummerbewijs en 't niet stil bouden op vordering der politie. Wedeiom is aangifte gedaan van diefstal van eenig wascbgoed achter een woning. Waarom 't toch niet bijtijds binnen gehaald? Gelegenheid maakt den dief! De arrondissements-rechtbank te Utrecht behandelde de verschil lende spoorwegdiefstallen op de lijn AmersfoortUtrecht. In de beklaag- den-bank verschenen J. de B., De L. en K., remmers. In den nacht van 19 op 20 Dec. waren zij in een goederentrein tus- schen Amersfoort en Utrecht rijdend. De L. heeft de 'anderen in een wagen met boter aanwezig, gewaarschuwd, toen de waggon langs de plek reed. waar de personen wachtten, met wie afgesproken was, dat zij de vaten zouden opvangen en verbergen. De L. ontkende en beweerde een slag tegen 't hoofd gekregen te heb ben, waardoor bij, eenigszins buiten bewustzijn was geraakt. Een ambtenaar van 't levensmid- delenbedrijf verklaarde, dat er voor Utrecht boter uit Friesland moest komen. Uit den wagen waren 5 vaten boter geroofd. De vrachtbrief ver meldde 218 vaten, terwijl bij de lossing slechts 213 aanwezig waren. A. T., sleeper te Zuilen, verklaarde bij de Vlasakkers de boter te hebben opgeladen, terwijl een Utiecbtscb koopman v. d. W. vertelde de boter voor f1000 te hebben opgekocht. Ten slotte werden nog gehoord 4 banket bakkers, die de boter hadden gekocht. De Off. v. Justitie eiscbte tegen De B. en De L. 2 j. en 3 m. met aftrek en tegen K 1 jaar gevange nisstraf. Tegen den sleeper T.«werd 1 j. gev. geëischt. Ook tegen een broer van De L. werd 1 j. en 3 m. geëischt wegens beling. De schippersknecht J. van L. te Utrecht, die de vaten verborgen had en aan T. afgeleverd tot verder ver voer, hoorde 1 j. en 6 m. tegea zich eischen en J. v. N., los remmer, even eens verdacht van heling, hoorde zich 1 j. toewijzen. De arrondissements-rechtbank te Utrecht veroordeelde A. v. d. Z., 18 j., besteller alhier, wegens mis handeling van P. G. J. B. tot 2 m. gevangenisstraf. Het Hoog-militair Gerechtshof uitspraak doende in de zaak vaoA.K., oud 19 j. alhier, milicien-soldaat bij het 16e reg. infanterie, die door den krijgsraad te Arnhem was veroordeeld tot 4 m. militaire gevangenisstraf ter zake van het alhier op 7 Augustus 1.1. weigeren om de militaire kleeding aan te trekken Ier vervanging zjjner eigen kleeren, bevestigde 't vonnis van den krijgsraad voornoemd. De verdediger, mr. Gerlings,, had gevraagd beklaagde voor zekeren tijd 't recht te ontzeggen om bij de ge wapende macht of als militair ge- employeerde te dienen. De uitspraak van 't Hof bewijst, dat men niet in de kaart dier dienst weigeraars wil spelen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. De Geldersche Vallei en de Politiek. Wat zou tocb de reden zijn, dat een zoo hoogst gewichtige zaak, van zoo algemeen belang, als de eeuwen lange geheel verwaarloosde toestand van 6en zoo uitgestrekt en van nature zoo vruchtbaar gebied, in het midden van ons land, niemands aandacht waardig schijnt te zijn en de tallooze klachten nergens gehoor vinden en zijn als die eens roependen in de woestijn? In de Volksvertegenwoordiging was de heer Smeenge de eenige die nu en dan de Regeering er eens naar vroeg, maar bij de eindelooze vragen lijsten, waarin alle denkbare en on denkbare zaken voorkomen, zoekt men deze te vergeefs. Toen ik voor eenigen tijd de aan dacht vestigde op een geval van boschvernietiging, ten gevolge van militaire willekeur, was er dadelijk een geacht Eerst Kamerlid die zich de zaak aantrok en den Minister van Oorlog er over inteipelleerde, maar op alle klachten over onduldbare toe standen in het hart van ons land, ren doodelijk zwijgen. Zou het ook komen, omdat bierbij alleen betrokken is een wel is waai overgroot belang voor landbouw, han del 6Q nijverheid, maar geen politiek? Een andere verklaring kan ik niet vinden, te meer waar die verfoeilijke ziekte ons volk evenzeer ondermijnt op geestelijk gebied als de T. B. C. lichamelijk. Ik zou daarom allen die het welzijn van ons volk hooger stellen dan de politiek, wel willen voorstellen, voor de aanstaande verkiezingen de can- didaten op dit punt ernstig aan de tand te voelen en in de kringen van handel, nijverheid en landbouw, die zulk een groot belang hebben bij de vraagstukken der Vallei, in 't bijzonder hoe de candidaat gezind is ten op zichte daarvan, en of zij met alle macht zal strijden voor de spoedige tot stankoming van de afdamming der Zuiderzee en bet Kanaal door de Geldersche Vallei. Bennekom, 4 Maart 1919. Mr. A. C. VAN DAALEN. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 7-13 Maart 1919. Geboren: Geertruida, d. van Gerar- dus Arend Hendrik Monkhorst en Annetje v. Oostrom Lambertina Helena, d. v. Hendrik Molle en Aalije Bakker. Albertus Marius, z. v. Albertus Marius Bos en Jacoba Agatha v. der Stok Johannés, z. v. Cor nells Mol en Jacoba v. Korlaar Barend, z. v. Barend de Jong en Jennigje Alida Johanna Haflmaus Elisabeth Alberta en Christiaan Wil helm, dochter en zoon van Franciscus Wilhelm Fontijn en Geertruida Hage- beuk Anton Jan, z. v. Nicolaas Louis Frederik Jan Grotendorst en Anna de Groot Frederika Johanna, d. v. Gerrit Zuijderduijn en Altjda Johanna v. der Heiden Johanna Hendrika Jacoba, d. v. Antonius Wil helmus Boeckhorst en Everdina Jo hanna Hulscher Everardus, z. v. Hermanus Daniël v. Zanten en Altfda v. Brakel Evertje, d. v Abraham Muller en Johanna Gerarda Pothoven Johanna, d. v. Jan Lafeber en Maria Francina Elsenaar Jan Wil lem Johannes, z. v. Adriaan v. Wan delen en Maria Johanna Adriana Kuyper Dirkje Hendrika, d. v. Nicolaas Johannes Nieuboi g en Klasina v. Veluw Christoffel Cornells, z. v. Gerrit v. de Pol en Petronella Everdina Hengeveld Gijsbertus Hendrikus, z. v. Tbeodorus Jacobus v. Barlingen en Barta v. den Berg. Ondertrouwd: Marten v. 't Haze- veld en Jannetje Lynsvelt Pieter Meerendonk en Maria Elisabeth Boland Franciskus v. Soeren en Friederika Bertha Hasselar Klaas Hibma en Trijntje Bergsma Jacob Hilversum en Heintje Kloot. Gehuwd: Aart v. den Bom en Maria v. Drie. Overleden Falentina Gillesina Hen drika Vrijheid, 70 jr., wed. v. Johan nes v d. Heuvel Hendrik Cornelis Lambrechts, 14 d. Johannes Jan Cornells v. Ooyen, 20 mnd. Petrus v. Nes, 84 jr., wedr. v. Maria Wille- mina Hellevoort Johanna Hendrika Schuurman, 36 jr.,echtg. v.Stepharius Hendrikus v. Ingen. Cornelia Vee- nendaal, 12 mnd. Francina Elisa beth v. Wanioy, 73 ji„ ongeli. Maria de Smit, 56 jr., echtg. v. Jo hannes Antonius Meijer Hendnk Buitenhuis, 6 w. Woudenberg. Geboren: Wilbelmina Gerdina, d. van Teunis Geijtenbeek en Cornelia Vonk. Ondertrouwd: Albertus Veldhuizen, 23 j. en Neeltje Helms. 30 j. Gehuwd Dirk van Dijk en Johanna Maria Becker. OverledenAlexander Gerrit Meer beek, 2 w. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercoram. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsliof No. 2. Telepboon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8'/j12!/j en van 23 uur; Zaterdags van 8'/i12'/a uur. Aanvragen van Werkgevers op 13 Maart 1919. 1 behanger (halfwas) 1 kleermakers 1 boekdrukker 1 kantoor- en maga- 4 dagmeiden zijnbediende 1 behanger-stoff. 1 metselaar (leerling) 1 meubelmakers 1 electro-monteur 1 rijwielhersteller 1 kappersbedienden 1 id. (aank.) 1 loodgieter 4 werkvrouwen (leerling) Aanbiedingen van Werkzoekenden op 13 Maart. 2 banketbakker 5 bankwerkers 1 behanger 1 boekbinder 2 boekdrukker 1 boekhouders 9 broodbakkers 2 electriciens 1 gasfitters 47 grondwerkers 1 hoefsmid 1 houtdraaier 9 fabrieksnaaisters 1 glasmaker 1 bekleeder 2 behanger- stoffeerder 1 beeldhouwer 4 kantoorbedienden mann. 6 vrouw. 6 kleermakers 4 koetsier 1 kruideniersbed. 1 kuiper 3 letterzetter 2 loodgieter 4 loopknecht. 190 losse arbeiders 4 mach.-houtbew. 2 machine-stiksters 1 machine poetser 6 hulpmonteur Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. 1 boomkweeker 1 poentcnkweeker 3 handelsreiziger 5 magazijnknecht 2 metselaar 6 meubelmaker 29 opperlieden 10 schilder (huis) 16 schoenmaker 24 sigarenmaker 8 sigarensorteerder 1 smid 12 slagers 1 steendrukkers 1 steenbouwer 1 steno-typiste 1 metselaar (leerling) 2 schippers 1 spoorlegger 5 stokers 7 straatmakers 2 suikerwerker 19 timmerlieden 3 tuinlieden 3 veldarbeider 1 voeger 7 voerlieden. 3 werkvrouwen 2 zadelmaker 1 spiegelvergulder 1 ijzerdraaier 2 wevers MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 14 Maart 1919. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit f0. appelen f a f Peren f a f Klei-Aardapp. f 0.00 a f 0.Zandaardapp. f 0.00 a 0.00 Hoendereieren f 11 00 a 113.p. 100 st Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 st. Boter fO.OO a fO.OO per kilo. Eendeneieren f 00.00 a f 00.00 Zoetem. kaas f 0 a f 0. per 50 kilo, Kippen fO.OO a fO.OO Kuikens fO.OO a fO.OO Piepkuikens f2 50 a f3.50 Gan zen f 0.a f 0.00. Eenden f 0.00 a f 0.00 p. st. Jongen fO.OO a fO.OO. Hazen fO.OO a fO.OO. Wilde konijnen fl.00 a f 1.50. Tamme f2.00 a f 4.50 Duiven f 0.00 a f 0.00 paar. Magere varkens fa fZeugen f300.a f 350.Biggen f 30.a f 50.Drachtige zeugen f000.a f000.Schrammen f0.a f0.Vette koeien f000.a f0000.Guste koeien f 000.a f000.Kalfkoeien f000 a f000.Kalf vaarzen f00.a f00.Os f000.a f000.Pinkstieren f0.a f0 00. Kalveren f12.— a f 18 Aangevoerd waren ongeveer heet-. Tarwe heet. Rogge heet. Boekweit. 00 heet. Appelen. 0 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len. heet. Kleiaardappelen 40000 stuks floen- dereieren 000 stuks Eendeneieren. 00 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Vee 15 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 20 biggen, 2 zeugen, 16 kalveren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2