NIEUW! Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. Mr. A. VAN TRAA De Statenverkiezing. stemme op 10 APRIL a.s. VAN TRAA. No. 14. Zaterdag 5 April 1919. 48e jaargang. #i VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. WIE TEGEN STAATSSOCIALISME, TEGEN REVOLUTIE, VOOR ORDE EN f IS RECHT No. 2 van Lijst 8. ALLEEN HET HOKJE VOOR ZIJN NAAM ZWART MAKEN. 5 No. 2 van Lijst 8. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 37. Telephoonn. 69. lOVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Gaven wij in een vorig artikel te kennen, dat de eerste vraag welke bij het uitbrengen zijner stem door den kiezer moest worden gesteld, deze was: Hoe staat de partij, vertegen woordigd door den beoogden candi- daat tegenover de revolutie?, thans zullen wij zien wat het standpunt ten dien opzichte der verschillende par tijen is, waarbij wij alleen de hoofd groepen der linkerzijde bezien. Het Hoofdbestuur der S. D. A. P. heeft daaromtrent met algemeene stemmen een motie aangenomen, welke op het aanstaand Congres der S. D. A. P. zal worden behandeld. Deze motie nu is vaag en verwarrend door haar lengte. Onze plaatsruimte laat niet toe haar in haar geheel hier over te nemen, doch wie zich daarvoor interesseert kan haar in haar geheel vinden afgedrukt in »Het Volk« van 19 Maart j.l. Wanneer men deze motie leest, krijgt men nog niet den indruk dat de S. D. A. P. hare revolutie plannen, op 12 November 1918 door Mr. Troelstra zoo plotseling in de Tweede Kamer geworpen, heeft laten varen. Van allen omhaal van woorden ontdaan komt de motie hierop neer dat de S. D. A. P. voorloopig zich zal houden aan den wettigen weg, doch wat revolutie betreft, de kat eens uit den boom ziet. Immers zoo staat o.a. in de motie: »Voor het geval dat revolutionaire situaties de partij voor de vraag mochten plaatsen met andere dan wettige middelen de politieke macht te veroveren, zal zij vóór alles hebben te overwegen of zij hiervoor voldoende steun vindt in de arbeiders klasse en daar buiten.* Wij kunnen hier niets anders uit lezen dan dat de S. D. A. P. bij het eventueel uit- i breken van revolutionaire woelingen zal nagaan of deze kans van slagen hebben en mocht dit het geval zijn, zich daarbij zal aansluiten. Men weet dus wat men van die zijde te wachten I heeft. Wat is nu het standpunt der partij die het dichtst bij de S. D. A. P. staat, n.l. de Vrijzinnig-Democratische? De leider dezer partij, Mr. Marchant, heeft een dezer dagen de positieve verklaring afgelegd dat de partij is tegen revo lutie en niet met de S. D. A. P. wil samengaan zoolang deze zich niet open krachtigen steun voor de S. D. A. P. bij Vrijzinning-Democraten. Blijven ter bespreking de Liberale Unie en de Bond van Vrije Liberalen. Wat de eerste betreft, dat zij tegen standster der revolutiegedachte is kan zonder twijfel worden aangenomen, doch als zelfstandige partij verliest zij hoe langer hoe meer haar karak ter, meer en meer komt in de partij de wensch naar voren zich bij een der andere linksche partijen, aan te sluiten. De Bond van Vrij Liberalen daar entegen heeft een zeer positief eigen karakter en wij aarzelen niet aan deze partij onzen voorkeur te geven. Steeds heeft zij zich krachtig geweerd tegen elke poging om langs onwet- tigen weg zich van het gezag mees ter te maken en hare leuze: »Tegen Staatssocialisme, vóór orde en gezag« heeft' zij steeds hoog gehouden. De tegenstanders in het vrijzinnige kamp bestrijden haar steeds met de be wering dat zij conservatief zou zijn. Dit is naar onze meening liberale politiek in den besten zin van het woord. Te weinig wordt dit nog in gezien, vooral door den middenstand, die blijkbaar nog te weinig rekening houdt met het feit dat Staatssocialisme in de eerste plaats te zijnen koste gaat, dat elke revolutionaire woeling zich in de eerste plaats in vernieling en plundering van zijn winkels en magazijnen en dat een krachtig ont wikkelde handel en industrie in de eerste plaats voor hèm van belang is. Laat de vrijzinnige middenstand in de eerste plaats zich een aanhanger toonen van de beginselen van orde en recht door den Bond van Vrije Liberalen voorgestaan en door diens candidaten te steunen zich een krach tige voorstander toonen van de wel- vaartspolitiek der Vrije Liberalen Op wien moeten wij nu onze stem uitbrengen In deze tijden van beroering, in dezen overgangstijd, is het vooral noodig, dat wij iemand kiezen, die op velerlei gebied werkzaam te zijn voor de stad zijner inwoning. Noemen wij slechts, dat hij is bestuurslid van de Vereeniging 't Groene Kruis, Voor zitter der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, Lid van den Gezondheids-Commissie, Voor zitter van het Scheidsgerecht voor Gemeente-werklieden, Voorzitter van de Commissie van advies in politie zaken, Bestuurslid der Vereeniging Onze Vloot, enz. Behoeven wij zijn candidatuur nog verder aan te bevelen? Iemand die zich op zoo verschillend gebied be weegt, moet wel over een groote werkkracht beschikken en het kan niet anders of mr. van Traa zal Amersfoort in de Provinciale Staten op waardige wijze vertegenwoordigen. Door zijn groote ervaring op velerlei gebied zullen zijne adviezen degelijk zijn en zal hij onze verwachting niet teleur stellen. Kiezers wilt gij dezen man als Uw vertegenwoordiger in de Provinciale met de belangen van slechts één klasse, omdat zij weigert ondoordacht en overhaast den eenen socialen en onomwonden tegen revolutie ver- maatregel op den anderen te stapelen, En waarom? Omdat zij weigert het niet alleen de noodige bekwaamheid belang van het land te vereenzelvigen t en ervaring bezit, maar bovendien een groote werkkracht is, iemand die voor de zaken van het algemeen belang voelt en die daar zijn tijd aan geven klaard heeft. Deze verklaring wekt den zonder na te gaan wat de gevolgen indruk dat de bereidheid tot samen- daarvan kunnen zijn I Wie het op werken met de S. D. A. P. welke deze treden van hare leiders in de Tweede partij steeds getoond heeft, aan het Kamer, tijdens de revolutiedebatten luwen is. j en daarna, heeft gevolgd, zal met ons Toch wil het ons voorkomen dat i de overtuiging deelen dat de Bond door haar nog teveel wordt tegemoet van Vrije Liberalen allesbehalve con- gekomen aan de voor ons land oeco- servatief is. Integendeel, hij toont een nomisch beslist gevaarlijke eischeniopen oog te hebben voor de misstan- der S. D. A. P. Noch het socialisee- den in onze maatschappij en hij toont ren van bedrijven op groote schaal, naar zijn beste kunnen te willen noch het opleggen van belastingen medewerken en daarin verbetering te tot zoodanige hoogte dat de vorming i brengen. Doch hij wenscht dit niet van het voor onzen oeconomischente doen door de belangen van eenige strijd om het bestaan zoo hoog noo-1 klasse, welke ook, te verwaarloozen, dig kapitaal onmogelijk wordt, is in noch wenscht hij zijn doel te bereiken het belang van ons land. En in die door maatregelen die ons land oeco- vragen vindt men bijna steeds een nomisch verlammen. kan en wil Wie is de candidaat der Vrije Liberalen in Amersfoort. Mr. van Traa No. 2 van lijst 8. Is Mr. van Traa de man, die onze goede stad in de Staten kan en goed zal vertegenwoordigen? Voorzeker zal ieder dit toestemmend moeten be antwoorden. Mr. A. van Traa, vestigde zich in 1903 te Amersfoort en is geen onbekende op financieel gebied. Behalve de functie van Directeur der F. van Lanschot's Bank, vervult hij een plaats als Commissaris in diverse ondernemingen op finantieel gebied. Niettegenstaande de talrijke func ties, die mr. van Traa op financieel gebied bekleedt, vindt hij nog tijd om Staten zien, stemt dan met ons op Maak alleen het hokje ZWART VÓÓr den naam J.l. Dinsdagmiddag werd de plaat selijke pers in de gelegenheid gesteld om in gezelschap van Burgemeestei en Wethouders in een der localen van ons museum ïFlémte» de maquettes te bezichtigen van bet bouwterrein op de Amersfoortschen Berg en der fabriekswijk, waarmede de gemeente op de Utrechtscbe jaarbeurs een zoo groot succes behaalde. De heer Belt man, onder wiens leiding op sOpenbare Werken* bel werk werd intgevoeid was zoo welwillend alle gewenschte inlichtingen te verschaffen In de aller eerste plaats een woord van hulde aan de vervaardigers de heeren Beltman en Van der Haar en de werklieden Vermeersch en Huegenin. Om de stijging der wegen op de mveaukaart nauwkeurig aan te bi en- gen werd bet geheele bergterrein ge waterpast. Daarna werd op houten schotten een teekening der wegen ge maakt. waarlangs ijzerdraadjes werden aangebracht, die op de juiste boogie werden afgeknipt. Daarna werd er zand opgebracht tot ongeveer 5c M onder den boven kan trier ijzerdraadjes, waarna bet geheel met gips werd aangegoten. Na eenige dagen vermonden de ijzer draadjes door roesien roode punijes, waardoor de wegen nauwkeurig konden worden uitgestoken Bootnen en huisjes zijn van gips vervaardigd en wat de laatste betreft getrouwe copyen io miniatuur van de origineelen. Alleen de nog in aanbouw zijnde gebouwen van bet Gymnasium, de Rijks H. B. S. de Handelsschool en M. li L O. school zijn naar de teekeniügeii gemaakt. De wegen werden daarop gelijmd en met zand bestrooid. Het geheel vervolgens met waterverf gekleurd en tegen het inschieten der kleuren met schellak afgewerkt. Orn het hoogteverschil beter te doen uitkomen is de hoogte tweemaal te groot genomen, overigens zijn allo afmetingen zuiver volgens een schaal van 1 op 500. Deze maquette geeft derhalve een zuiver beeld hoe de gemeenie zich in de toekomst (en een niet zoo neel verte) zal uitbreiden Ook de in quelle der fabriek-ter- 'eiiieo i- metkwaardig. Alle beslaande fabiieken zijn er op aanuebracüi. De spoorlijn, waarvan een zijlijn naar de geprnjecleeide hav, n voet t. loopt er langs en op de door spiegelglas aan gegeven rivier de Eera vaien, groote en kleine vaartuigen. Ten einde een ieder in de gelegen heid te stellen met deze in beeld ge brachte toekomslphiiTTien kennis te mak"n zul! zn D Hl. \V - :,S l s i' ><-' - l van di-s Dinsdags ko-telo r. Ons dunkt een woord van aan moediging tot bezoek onnoodig. par ticulieren zoo izned al- nij er n toch vullen nieuwsgierig zij ras liet h,. j, lal onze tzo-de oude stad lil de lo - komst zal bieden, wanneer Amersfoort, dank zij de gunstige ligging en «Ie goede kijk en ondernemingsgeest van ons tegenwoordig gemeentebestuur, niet langer slechts d> tweede stad van het Sticht maar een dei belangrijkste plaatsen van ons land zal zijn geworden Zaterdagmorgen had in de Ambachtsschool 't uitreiken der di ploma's plaats door den voorzitter, in 't bijzijn van directeur en leeraren. Met enkele juist gekozen gevoel volle woorden sprak Ds. J. Visser de gediplomeerden toe, terwijl hij hen wees op wat ze in de toekomst be hoefden, op den tijd, welke achter hen ligt en op 't nieuwe leveo dal ze tegemoet gaan.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1