ögfiieis Advertentiën. „NIVEUS" AMERSFOORT. AANBESTEDEN Bestek No. 8. Beèk No. 9. Schoot voor voortgezet Lager Onderwijs. NEEMT PROEF Aan eDkele leerlingen werd een bijzonder woord gericht voor bun ijver en flink aanpakken. De directeur hield den vertrekken- den leerlingen voor vooral een juiste bouding aan te nemen tegenover patroons en oudere vaklieden, ben bovendien opwekkende nog steeds aan verdere ontwikkeling te denken, waar toe de avondvakonderwijsinrichtingen zulk een schoone gelegenheid geven. In de timmerafdeelingen werd aan 14 leerlingen 't diploma uitgereikt, van wie 8 uit Amersfoort en wel aan Tb. van Keulen, J. Galjaard, W. J. Kuntz, C. Bskker, M. van Essen, C. Papenbuizen, T. van Ouwerkerk, C. van Scboonveld, allen albier; D. van Wilsum, te BaarnR. Schipper, J v. de Berg, te Ermelo; S. de Zoete, te Achterveld: A. Butselaar, te Soest en Th. Vierhout, te Harderwijk. Aan twee leerlingen kon geen di ploma worden uitgereikt. In de afd. smeden-bankwerken aan J. de Geus, H. J. Papenbuizen, P. Kempkes, J. Heunks, N. Scbreuder, J. van Gelder, N. W. Jansen, Q. Ch Beij J Lohmeijer, J. B. Capel, allen albier; D. van Wilsum, Soestdijk VV. Brouwer, Harderwijk W. J. Helms Woudenberg; J. N. van Liere, Stee nenkamer; B. van Kouterik, W.v. d. Brink, J van Daal, J. F. Lettenmeijer en A. B. v. d. Broeg, te Baarn; H. Koelewijn, Bunschoten; W. C. van Spanje, Zeist. Aan 1 leerling kon geen diploma worden uitgereikt. In de afd. electrotechnisch-baok- werker aan: K Becker, R van Houdt, G. Kage- naar, G. Th. v. Grlder, J. H. Bennema, J. Olsen, J. Bronsdijk, W. J. Spoelt- man, alleD albier en J. M. van der Es te Soest. Aan 3 leerlingen kon geen diploma worden uitgereikt. In de afd. meubelmaken aan: J. A. Jekel en J. v. d Mark, alhier en J. A. Boom te Woudenberg. In de afd. schilderen aan: G. Talsma, alhier; J. J. Kramer te Woudenberg en A. J. Dekker te Hoevelaken. Met een woord van dank aan direc teur en leeraren voor betgeen door hen werd verricht, sloot de voorzitter de bijeenkomst. In 't gebouw der Ambachts school bad verleden week de bevor dering plaats der leerlingen van de Burgeravondschool, terwijl tevens di ploma's werden uitgereikt. De beer C. M. Cremer, waarn voorzitter der plaatsel Commissie van Toez. op 't M. O. sprak de leerlingen met een enkel bemoedigend woord toe en wees hen op 't belangrijke van een behoorlijke ontwikkeling. Het diploma werd uitgereikt aan: F. W Butje, F A. Derksen J. van Deutekom, J. Heining, G. C. Hiene- kamp, J. Scbreuder, H. Thomassen en L. B. van der Veer. Vijf leerlingen mochten geen. di ploma erlangen. Van de le naar de 2e klasse wer den 19 leerlingen bevorderd5 moch ten niet voor bevordering in aan merking komen. De gediplomeerden werden opge wekt zich verder te ontwikkelen op de nieuwe avond-chool, welke 1 Oc tober a s. aanvangt en in een 5-jari- gen cursus zal worden omgezet. Toen de distributie werd uit gebreid, werd gevoeld, dat er een commissie moest zijn, om de klachten de distributie betreffende, aan tebooren. Ook B. en W. voelden, dat er een schakel moest bestaan tusscben bun college en de burgerij, opdat deze laatste verzekerd mocht zijn, dat hare belangen onpartijdig zouden behan deld worden. Gevolg van een en ander is geweest 't ontstaan der consumen ten-commissie. Nu alle distributie- maatregelen zoo zachtkens aan wor den ingetrokken, beeft de commissie gemeend haar werk te moeten eindigen, omdat bij 't ruimer zijn van bijna alle levensmiddelen, 't voortdurend contact tusscben burgerij en lavens- middelen-bureau zoo goed als over bodig is geworden. Maandag beeft de commissie 't laatst met B. en W. vergaderd. Aan 't jaarverslag van de open bare leeszaal ontleenen wij 't volgende: Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heet Ds. J Pannebakker en mej. Van der Burg en herkozen mej. Middelburg en Dr. Kruisinga. Het jaar 1918 heeft met veel ver andering gebracht in 'tleeszaalbedrijf. Verlichting bracht wel eenigszins 't vertrek der Belgen, maar de lees zaal wordt nog te veel door de mili tairen beschouwd als een militair tehuis waardoor de lokalen voor de burgerbevolking minder dan 't bestuur zou wenscben tot hun recht komen. Uitgaven en inkomsten mocbt 't bestuur in evenwicht houden, dank zij de extra-steun van verschillende zijden ondervonden. De inkomsten bedroegen f 7728 69, de rekening geeft een baiig saldo van f 211.1214 aan. Het ledental vermeerderde met 162 en bedraagt tbans 1916. Het aantal uitgeleende banden steeg van 50159 tot 56819 waarvan 27703 romans, 13068 kinderboeken en 16048 studieboeken De boeken voorraad steeg van 9984 tot 10499 stuks. Door de demobilisatie en 't vertrek der Belgen daalde 't aantal bezoekeis van 33591 tot 30336 Het bestuur bleef ongewijzigd. De Raad verleende destijds, om de werkloosheid te bestrijden, een blanco-crediet ten einde verschillende openbare wei ken onmiddelijk in uil voering te brengen, waarvoor in aan merking komen: aanleg van wegen rondom de nieuwe H. B. S., 't inrichten van fabrieksterrein en bouw van ar beiderswoningen. B. en W. stellen thans voor den aanleg van wegen, over de terreinen, grenzende aan 't nieuwe terrein van de R. H. B. S. De kosten voor dit plan zijn in totaal geraamd op f117.970 In verband met onvoorziene uitgaven te stellen op f 120.OuO ten laste van 't grondbedrijf. Voorts aanleg van straten tusscben Eem en Isseltscbenweg, tusscben Eem- straat en Bolleweg, waardoor't bouw terrein voor industrie bestemd, in exploitatie kan worden gebracht. Verder oog omvat 't plan den aanleg van een haven en 't doortrekken van den kademuur der bestaande haven tot aan de Verffabriek. Voor directe uitvoering van dit plan komen in aanmerking: le de door trekking van den Industrieweg, raming f 83.0002e verbinding van den Isselt- schenweg, raming f 13.700; 3e idem, raming f15.000; 4e gedeelte van den Isseltschenweg over een lengte van 70 M. raming f9 000; 5e de Bolle weg in verband met den bouw van het onismettingsgebouwtje raming f 10.000; 6e weg ten Westen der nieuwe haven f5.500; 7e weg ten Zuiden der oieuwe haven f22 300; 8e de Sluisstraat 114.300. Totale raming f172 800. Wethouder Eysink heeft aan bet bestuur der Vrijzinnig Democratische Kiesvereeniging meegedeeld zich niet meer voor een candidatuur voor den Gemeenteraad beschikbaar te stellen. De volgende carididatenlijst is thans door genoemde Kiesvereeniging vast gesteld A. M. Tromp van Holst, A. C. R. O. Leinweber, A. van Nijnatten, J. Rant, Corn. Ruitenberg, Mr. H. Tb. Verhoef!, allen aftredend, de heeren J. Heere, W. Yfs, H. van der Knoop, mevrouw Belonje en mejuffrouw E. Middelburg. Er bestaat tbans alle kans, dat Dr. Jorissen weer in den Raad zal gebracht worden. In de buitengewone vergadering der R.-K. Kiesvereeniging toch, op verzoek van een groep leden belegd, is bet bewuste artikel in het R. K. Gemeenteprogram op zoodanige wijze gewijzigd, dat er voor Dr. Jorissen geen bezwaar meer bestaat dit pro gram te onderteekenen. In de vergadering van de N. V. Exploitatiebouwmaatschappij >Birk- bovenu is het besluit genomen een dividend van 2'/» pCt. uit te keeren en tot liquidatie der N. V., wegens ver koop van alle panden, over te gaan. Het vermoeden der politie, dat de dieven-inbrekers in de R.-K. pastorie aan >Tuindorp« wel militairen zouden zijn, was aanleiding de militaire politie op de hoogte van een en ander te stellen. Deze beeft met goed succes de zaak ter band genomen. Zij heeft de daders reeds opgespoord. Hulde voor deze doortastendheid Van de 3 militairen, die zij op bet spoor kwam, bebben er 2 den diefstal gepbegdde 3e, koi poraal W is alleen medeplichtige. Op zijn aanwijzing kon den de belde anderen, de cavalerist W. D. en de infanterist P. v. A. in onzeGemeente worden opgespoord. W. zelf heeft niet aan den diefstal deel genomen. De 2 anderen hebben reeds bekend. Van bet geld is weinig of niets meer over. De kelk is bij zekeren J. alhier verkocht voor oud zilverop zijn beurt heeft deze de kelk weer te Rotterdam te gelde gemaakt. De recherche is derwaarts vertrokken om te trachten de kelk alsnog te kunnen opsporen. Beter Gas. Nu met de opheffing der gasrant- soeneering in deze maand ook de kwaliteit van het gas reeds is ver beterd en getracht zal worden met de beschikbare grondstoffen de samen stelling zoo goed mogelijk te maken, zullen de in bet begin van den vorigen zomer toegepaste middelen om met de mindere kwaliteit gas toch de lampen en comforen te kunnen blijven gebruiken, grootendeels moeten ver vallen. Voor de volkomen verbranding heeft het gas thans meer lucht noodig, zoodat de Iucniopenlugeu van bi anders en comforen, welk indertijd grooten deels, om bet inslaan te voorkomen, zijn afgesloten, weer wat meer ge opend kunnen worden. De comforen dienen met helder blauwe vlam en groene kern te bran den, de gloeikousjes van de lampen mogen niet zwart branden, en de vlam mag nooit buiten het gloeikousje zichtbaar zijn. Zoodra de gloeikousjes zwart branden of de gascomforen vlammen met gele punten vertoonen, heeft gasverkwis- ting plaats, zet zicb roet onder aan de pannen af en gaat bet gas bij de onvolkomen verbranding onaan genaam ruiken. De lucbtopeningen moeten dan verder geopend worden of, wanneer deze reeds beelemaal openstaan, de gastoevoer worden verminderd. Indien dit laatste noodig is, moet men niet de gaskraan gede dtelijk sluiten, doch een gasfitter de gaatjes, waar bet gas uitkomt, wat laten dicbl maken. Bij hangende en sommige staande gloeilicbtbranders, is de gas toevoer gemakkelijk te regelen mei een klein schroefje. Op de algemeene ledenvergade ring der Esperanto vereemging »Flé- h'tocc werden de heeren H. J. ten Cate, N. D. de Haan en H. van der Laan tot bestuursleden gekozen en wel resp tot le voorzitter, 2e voorzitter en le secretaris. Tevens werd besloten om flink propaganda te maken voor 't Esperanto, opdat de studie dezei taal bij de stadgenooten meer ingang moge vinden. De Opperbevelhebber heeft be paald, dat per divisie een stormschonl als tijdelijke instelling zal behouden worden oa. bij de 4e divisie albier. De reserve-sergeants J. C Knoppers van bet 19e reg. infanterie en W. H. Scholtenburg van bet 5e reg. zijn tot vaandei ig benoemd en als zoodanig overgeplaatst naar 't 16e reg. infanterie albier en het 17e te 's Hertogenbosch. Bij beschikking van den minister van Financiën is benoemd tot boek houder der registratie en domeinen K. van Heuvelen, rijksklerk der le klasse ter inspectie albier. Maandagnamiddag omstreeks hall 3 sloeg een paard op bol, voor een buk gespannen. In woesten draf ging 't door de Langestraat in de richting der Utrechtschestraat. Den paarden koopman B. in 't Veld van Cappelle aan de IJsel gelukte 't ter hoogte van de uitstalling-Jeus 't paard tot staan te brengen. De beide inzittenden kwamen met den schrik vrij maar bedankten met eens hun flinken redder. 't Paard had een diepe vleesch- wond aan den linkervoorpoot. Aan de Phoenix-brouwerij is dezer dagen voor't eerst sedert 2 jaar een waggon mout aangekomen. De nieuwe school voor voortgezet L. O. is aangevangen met 43 leerlingen t.w. 13 meisjes en 30 jongens. Te Utrecht slaagde voor het examen in de nuttige handwerken mej. M. W. Huijgen alhier. Mej. N. Leur slaagde te Utrecht voor 't examen nuttige handwerken lliei mee zijn alle leerlingen der Arners- foortscbe Industrie- en Huishoudschool voor deze akte geslaagd. De uitvoering van 't Utrechlsch Studentencabaret albier ten bate van de Amersfoortsche Tuberculose-ver- eeniging gegeven heeft netto 1483 opgeleverd. Bij een twist tusscben 2 land- verdedigers, stak de een den ander met een bajonet in den buik. Naar 't hospitaal overgebracht, is het slachtoffer eenige dagen daarna aan de gevolgen der verwonding ge storven. Een minderjarig meisje in be schonken toestand naar 't politie bureau gebracht, is naar haar ouders, te Arnhem woonachtig, teruggebracht. De politie had nog 5 transporten in de laatste dagen o.a. naar Almelo, Apeldoorn. Zwolle. Tegen een landbouwer, die paard en wagen onbeheerd bad laten staan, is procesverbaal opgemaakt. Men schrijft aan »'t Amersf. Dagblad« omtrent de belasting op de openbare vermakelijkheden het vol gende nDeze belasting vraagt nog om het aambeeld De dansgelegenheden ontglippen het fiscusnet. En hiertoe was men wel gedwongen, wilde men niet ter ziele gaan. Deze publieke bals worden niet aangeslagen naar ontvangst maar naar vloeroppervlak. En niet zuinig ook. Zoo'n dansvloer moet tusscheu 50 en 100 M». Er moet dus per avond betaald worden f6 de eerste twintig keer van het jaar en daarna f8. Reken 4 dansavonden per week. dan maakt dat 24 en spoedig 32 gulden belasting per week. Geen wonder dat naar redding werd uitgezien. Een deel der entree overboord ge worpen door deze terug te brengen tot 20 cent en men stoud vrij van de belasting." DISTRIBUTIE. De Broodkaart 92e tijdvak loopt van 10 tot en met 19 April 1919. Boter- en Vetkaar ten Van de boter- en vet- kaart 3e tijdvak is geldig van 1 tot en met 8 April 1919 bon No. 9 en van 9 tot en met 16 April 1919 bon No. 10, terwijl bon No. 11 geldig is van 17 tot en met 24 April 1919. Thee- en Koffiekaart. Bon 49 is geldig van 1 tot en met 30 April 1919 voor 1 ons koffie. Men beware zorgvuldig de mantel der koffiekaart, aangezien vermoedelijk in de maand Mei e k. daarop nog koffie zal worden gedistribueerd. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort maken bekend, dat in het tijdvak van 6 tot en met 19 April a s. derhalve voor twee weken) zal worden gedistribueerd? Algem. bonkaart. No. 27. 1 ons havermout, 3'/j ct p. ons. No 28, 2 ons rijst, f0.28, p. KG., 3 ot. p. ons. No. 29, 4 ons huishoudjam, f 1.05 p. KG. 11 ct. p. ons. No. 30. l1/» ons kaas (alle soorten). No. 31. '/i KG. suiker, f 0.60 p. KG., 6 ct. p. ons. No. 32. 1 KG. gec taptemelk, f 0.65 p. KG. No. 33. 4 ons gezouten spek, 20 ct. p. ons. No. 34. 1 stuk kalizeep, 6 ct. p. 200 gr. No. 35. 1 stuk kleizeep, 10 ct. p. stuk. Peulvruchtenkaart, No. 22. 5 ons groene erwten f 0.22 p. KG. of 5 ons capucijners f 0.54 p KG. No. 23. 21/» ons bruine boonen, f0.22 p. KG. Aardappelkaart. No. 19. 5 KG- aardappelen. No. 20. 5 KG. aardappelen. Voor kinderen. No. 9. Suikerkaart. '/4 KG. Suiker, f 0.60 p. KG. 6 ct. p. ons. No. 10. Suikerkaart. l/k K.G. Suiker, f 0.60 p. KG. 6 ct p. ons. No. 16. Zeepkaart. 1 stuk kalizeep, 6 ct. p. 200 gr. No. 17 Zeepkaart. 1 stuk kleizeep, 10 ct. p stuk. Kinder meelkaart. No. 5 en 6. 2 ons kindermeel, elke bon. Voor kinderen beneden */j jaar. 17 ct. p. 2 ons. No 5 en 6. (Blauwe kaart). 4'/j onskindermeel, elke bon. Voor kinderen van Vi2 jaar, 17 ct. Ê2 ons. e kindermeelkaart voor kinderen van 6—12 maanden is vervallen. Koopers van kalizeep ziin verplicht tegelijker tijd een stuk kleizeep te toopen. Melkboekjes. Bon 1 No. 28 tot en met bon No. 11 geldig van 6 April tot en met 19 April 1919. burgerlijke: standen. Amersfoort. Van 28 Maart tot en met 3 April 1919. Geboren: Gerardus, e. van Jan Veldhuizen en Aaltje de Ruijtcr. Albertus Jozef, z. van Jacobus Gijsbertus van Leur en Maria Catharina Woudenberg. Tennis, z. van EiBert Morren en Aaltje de Kruijff. Cornelia Adriana, d. van Arie ter Burg en Elizabeth Hazeleger. Engelina, d. van Karei Ouwerkerk en Maria Wilhelmina van Boeijen. Cornelia, d. van Karei Verlangen en Antonia Langgras. Gerritje, d van Alexander v. Nijkerk en Jannetje Jonker. Alida, d. van Willem Alexander Polhout en Geertruida Evelina Mark. Albert, z. van Jan v. de Kemp en Gijsje Walet Cornelia, d. van Cornelia Gaasen beek en Maria Gijsberta v. Westerlaak. Jo hannes Hendrikus, z. van Andries Hagedoorn en Jacoba Dijkhuizen. Johan Antonie, z. van Henri Bijaar Hart en Stephania Fitrence Hart. Hendrika Willemina Jacoba, d. van Jan Willem Rudolf Coenen en Bertha Catrina Christina La blans. Evert, z. van Gijsbartus Lokhorst en Martha Hendrika v. de. Bor. Cornelia, z. van Cornells v. de Craats en Cornelia v Eeden. Hubrecht Aalbert, z. van Barend Fremouw en Johanna Margaretha v. Nimwegen. Jacob, z. van Pieter Terol en Arendje de BlijStyntje, d van Peter v. Essen en Geurtje Witteveen. Agnes, d. van Theodorus Johannes Steenaart en Theodora Uyen. Ondertrouwd Lucas Jacobus Josephus Roeland en Maria Hendrioa v. den Berg. Gehuwd. Klaas Hibma en Trijntje Bergsma. Overleden: Theodorus Johannes Oostinjen, 2 m. Adriana Johanna Stahli, 11 m. Gijsbert Adam, 66 jr„echtg. van Trijntje Sukkel. Barbara Gravel, 83 jr., wed. v. Klaas Ekke- veld. Gerrit Thomassen, 2 m Johanna Elisabeth Corte, 23 m. Hendrik Jan v. Barre- veld, 47 jr., echtg. v. Cornelia v. der Heijden. Teunis Brandsen, 74 jr echtg van Gerritje van Nu8. Johaones Antonius Josephus Lohman, 43 j- echtg. v. Cornelia Gouke. Willem le Due, 20 jr., ongeh. Leusden. Van 27 Maart tot 3 April 1919. Geboren: Bertus, z. van Geurt de KruyfF en Elisabeth van Putten. GehuwdPieter van de Hoef en Heintje Renes. Overleden: Gijsbert van de Burgt, oud 67 j., ongehuwd. Sanitaire Waschindustrie ii el li li en beug e kw eg 1 kan nog plaatsen eenige d 'tó jaar en ouder. WerktijdT40-wf-46 uren per week. Persoonlijk aanmelden'savonds tusschen 7 en 8 uur. Met ingang van I April 1919 zullen de volgende prijzen voor de Klein-Induifcrie gelden Hollandsche steenkolen f 6.05 p. 100 K.6. Ouitscbe steenkolen - 6.05 6letcikes 7 50 Zulglasanthriclet J - 5 95 Smefkolen J - 6.05 Steenkoolbriketten 1 - 6.60 Smeelüj 5.50 Fabriekaturf - 3.25 Ruwe BruinMak» - I 95 6ascokee Jier 2 H.L In deze prijzen is het bezorg- loon begrepen. De Commissie voornoemd. N. VELS HEIJN, Voorzitter. J. DE WILDE, 2e Secretaris. DE DIRECTEUR VAN OPENBARE WERKEN zal onder nadere goedkeuring van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort op Dinsdag 15 April 1919 des v.m. ten He ure ten bureele van Openbarewerken, Achter Davidshof No. 2. Het bbuwen van een-.Pdlitiepost aan de Kamppoort te Amersfoort. V Het schilderwerk awuteze Politiepost. Bestek No. 8 met 1 teeke- ning ia verkrijgbaar aan bet kantoor van Openbare Werken, vanaf 5 April 1919 a.s. tegen betaling van ƒ2.65, franco per post ƒ0 10 meer. Bestek No. 9 ligt aldaar ter inzage. De school il Dinsdag I April j.l. aangevangen in bet gebouw van cfè Openbare Lagere School in df Hellestraf Gelegenheid om zich voor deze scboffL op te geven bestaat als nog by* Het Hoofd der School, C. J. F. PRINS. met 'VSkH Krentejë b Rozijnen .Brood Witte "^-«-Bruin Brood 'S Bróód ARNHEMSCHESTRAAT Telef. 431. 21

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2