NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 19. Zaterdag 3 Mei 1919. 48e jaargang. Gemeenteraadsverkiezingen. Gemeenteraad. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Lngezonden stnkken in te zenden uiterlijk Vrijdag. VERSCHIJNT WORNSHAt; RN ZATERDAG. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephoonn. 69. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels f 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. öroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Voor het eerst onder de nieuwe Ivieswet zal op 20 Mei a s. de Raad worden vernieuwd. Niet zooals tot nu toe zal een gedeelte der Raads leden aftreden, doch voor ditmaal zal evenals in het vervolg de ge-j heele Raad aftreden en door een nieuwe, gekozen volgens het even redig kiesrecht worden vervangen. Mochten bij vroegere verkiezingen wanneer slechts enkele leden ge kozen moesten worden, verande ringen in de samenstelling van den Raad slechts weinig voorkomen, thans is het mogelijk dat een nieuwe groepeering, geheel afwij kend der bestaande, zal tot stand komen. Mogelijk, zeggen wij. Maar voor deze keer kunnen wij wel gerust zeggen dat een geheel nieuwe samenstelling zeker zal zijn. Im mers wanneer wij nagaan het aantal stemmen verleden jaar bij dei Kame'verkiezingen en nu onlangs bij de Statenverkiezingen op de verschillende partijen uitgebracht, dan is het voor ieder duidelijk dat de huidige samenstelling van onzen Raad geheel in strijd is met de samenstelling van het kiezerscorps Dit geldt zoowel voor het rechtsche als voor het linksche gedeelte der Raad. Wat de rechtsche partijen betreft is het op grond der uit gebrachte stemmen voor Kamer-en Statenverkiezing in hooge mate waarschijnlijk dat de Katholieke partij eenige zetels meer zal ver krijgen dan thans door haar bezet, terwijl voor de linksche partijen een vermindering van het aantal Sociaal-Democratische zetels als vaststaand kauworden aangenomen Het ligt voor de hand dat door ons als liberaal orgaan het meeste gewicht gehecht wordt aan het aantal zetels door linksch- niet sociaal democratische afgevaardig den te bezetten. Dat ten dien opzichte ook daarin een groote wijziging zal komen staat voor ons vast. Onze huidige liberale gemeenteraadsleden be- hooren toch op slechts één uit zondering na, allen tot de Vrij zinnig Democratische partij en waar gebleken is dat de op deze partij uitgebrachte stemmen slechts een minderheid der liberale stem men vormen, is het opnieuw be zetten van alle liberale zetels door Vrijzinnig Democraten uitgesloten. Hoe echter de juiste samenstelling zal zijn dient afgewacht doch van een scherpe verdeeling der zetels over Vrijz.-Dem. Vrij Lib. en Unie Liberalen zal ditmaal niet kunnen worden gesproken. Althans wat deze laatste twee partijen betreft, die een gemeenschappelijke lijst hebben ingediend, waaraan zij zoo als wij vernemen geen specifiek Vrij-Liberale ofUnie-Liberaie kleur willen geven, doch uitsluitend wil len beschouwd zien als een lijst van vrijzinnige candidaten. Wij juichen dit toe. Wij vinden het een gelukkige gedachte bij een zoo hij uitstek plaatselijk belang als de verkiezing voor den Gemeenteraad, de onderlinge verschillen op zijde te zetten en slechts naar de hoofd richting te vragen. Men is daarbij van de naar onze meening zeer juiste gedachte uitgegaan, dat de vraag of iemand uit hoofde van zijn persoon en bekwaamheid geschikt is om de meer en meer ingewikkeld wordende vraagstukken van ge meentebestuur onder de oogen te zien van meer belang is dan de vraag tot welke fractie der Vrij zinnigen hij behoort. Dat de Vrij zinnig Democraten tot deze samen werking die ook hen aangeboden is niet bereid zijn gevonden, be treuren wij. Het. gemeentebelang ware naar onze meening meer ge diend geweest, wanneer ook zij zich op het breedere standpunt van het voor deze verkiezing op zijde zetten df-r onderlinge verschillen, hadden kunnen plaatsen. Bij voorbaat kun nen wij dan ook reeds zeggen dat wij aan de lijst der samenwerkende partijen beslist de voorkeur moeten geven. Zij hebben getoond voor het gemeentebelang de engere partij belangen te willen doen wijken Dinsdagmiddag 2 uur kwam de Raad onzer Gemeente bijeen. Voorzitter de Burgemeester, Graaf Van Randwijck. Afwezig met kennisgeving de heeren Joiissen en De Kempenaer, alsmede de heeren Stadig en Houbaer. Ingekomen waren de volgende stukken Afschrift van het besluit van Ged. Staten van Ui recht d.d 17 Maart 1919, waarbjj wordt goedgekeurd hel Raads besluit van 25 Febiuari 1.1. tot onder- handscbe verhuring van een terrein aan de Eemstraat alhier aan G. Kuyt alhier tot 1 Januari 1920. Voor kennis geving aangenomen. Idem, idem d.d 4 Maart j.l., waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 25 Februari 1919 strekkende om: 1. In te trekken zijn besluiten van 1 Juni 1915 en 28 Mei 1918; 2. Voor het bouwen van 3 arbeiders woningen op de perceelen Achter de Kamp eeo crediet te verleenen vaD 10 550.— 3. Ter bestrijding van de onder 2 bedoelde kosten en tot dekking van bet tekort op de exploitatie aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas een voorschol van ƒ10 550.tegen een rente van hoogstens 4'/j'/o af te lossen in 50 gelijke annuïteiten. Als voren. Idem, idem d.d. 31 Maart j.l. waarbij wordt verdaagd de beslissing op bet Raadsbesluit vau 25 Februari 1919 strekkende: 1. Tot aanwijzing der plaatsen, al waar openbare lagere scholen zullen zijn gevestigd; 2 Tot vaststelling eener verordening tot regeling van bet O. L. O. in ge noemde Gemeente. Als voren. Idem, idem dd.31 Maart j.l., waarbij wordt verdaagd de beslissing op bet Raadsbesluit van 25 Feb. tot vast stelling eener verordening tot regeling van het berbaliDgsonderwijs. Als voren. Idem, idem dd.31 Maart j.l., waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit van 28 Jan. 1919 strekkende om aan A. vau Beek alhier voor het jaar 1919 ondershands te verhuren een perceel bouwland aan het Monnikenpad voor de som van f54 08. Als voren. Idem, idem dd. 7 April j.l., waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 25 Maart 1.1. strekkende om met Mevr. de Wed. C. Roessingh alhier eei^e overeenkomst van ruiliüg van grond aan te gaan. Als /oren. Idem, idem dd. 7 April j.l., waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit van 25 Maart 1.1. strekkende om aan W. H. van Amerongen, alhier, onders hands te verhuren een perceeltje grond aan de Wijerstraat (boek van Asch van Wijckstraat) alhier. Als voren. Idem, idem dd. 7 April j I., waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbeluil van 26 Maart 1.1. strekkende om aan Henri Polak albier, ondersbands te verburen een terrein, gelegen op den Berg Zuid achter den watertoren alhier. Als voren. Idem idem dd. 7 April j.l. waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit van 25 Maart 1919 sirekkende om aan G. S. Giootkop albier ondershands te vei huren een nuis, staande en gelegen aan de Kamperbinnenpoort No. 2 alhier. Als voren. Missive dd. 7 April j I. van B. en W. inzake bet steunen van overheids wege van de industrieën in deze zware tijden, door het doen van, al zij bet ook slechts matige, bestellingen. Als voren Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den ontvanger dezer gemeente dd. 12 April 1919. Als voren. Schiijven dd. 4 Maart jl. van het Bestuur der Afd. Amersfoort der Mij. tot Bev. der Toookunst waarbij wordt toegezonden lo. een verslag over bet onderwijs in 1918 door de Volkszangklassen ge geven 2o. rekening en verantwoording in duplo over 1918. Als voren. Schrijven dd. 31 Maart jl. van het Bestuur van den Christ. Besturenbond albier, houdende verzoek zoo spoedig mogelijk de grens van bet onbelastbaar inkomen in de Verordening voor de Plaatselijke Inkomstenbelasting dezer Gemeente en de daarin bedoelde som voor kinderaftrek te verboogen en wel voor ongehuwden tot ƒ650.voor gehuwden tot ƒ800 voor kinder aftrek 75.Gesteld in handen van B. en W. ter fine van advies. Schrijven d.d. 2 April j.l. van bet Bestuur der Amersfoortsche Muziek vereniging »Harmouie<r, houdende verzoek de jaarlijkscbe gemeentelijke subsidie van ƒ100.te willen ver hoogen tot ƒ200.Als voren. Schrijven d.d. 2 April j.l van het zelfde Bestuur, houdende verzoek een gelegenheid tot honden van repetities kosteloos ter beschikking van de Ver- eeniging te stellen. Als voren. Schrijven ingekomen 1 April j.l. van J. H. Elfring te Amsterdam, waarbij bij zich beschikbaar stelt voor bet inrichten, bijwerken en eventueel ontwarren van achterstallige admini stratief van commercieele- of cnsis- bedrijven. Voor kennisgeving aan genomen. Schrijven dd. 14 April j.l. van het Bestuur vaD den Christel. Besturen bond alhier, houdende verzoek de regeling van den arbeidsduur voor personeel in dienst dezer Gemeente in overeenstemming te wi."en brengen met de daaromtrent geldende be grippen van dezen tijd. Gesteld in banden van B. eo W. ter fine van advies. Missive dd. 14 April j.l. Gedrukte Verzameling No. 37, van B. en W. waai bij wordt aangeboden een op gaaf van de plaats gehad hebbende schatting van de in bet Grondbedrijf ingebrachte gronden. Wordt ter visie gelegd ter bespreking in een latere vergadering. Afschrift van liet besluit van Ged. St. dd. 22 April j 1. waarbij wordt verdaagd de beslissing op het Raads besluit van 25 Maart 1919 tot aan koop van L. Smink alhier van de peiceelen Acbter de Kamp Nos. 2, 4 en 6. Voor kennisgeving aan genomen. Idem idem dd. 22 April j.l. waarbij wordt verdaagd de bbslissing op bet Raadsbesluit van 25 Maart 1.1. tot aankoop van J. Kamp alhier, der peiceelen aan de Lange Gi acht No. 21 en 21a. Als voren. Idem idem dd. 22 April j 1. wordt verdaagd beslissing op het Raadsbe sluit van 25 Maart l.l. tot aankoop van E J. Ruitenberg en C. Ruitenberg albier van de perceelen Walikersteeg Nos. 10, 12, 14 en 16. Als voren. Missive dd. 7 April j.l. van Ged. St houdende bericht, dat zij bezwaar hebben tegen bet verleenen van duurte- bijslagen aan den Burgemeester,Secre taris eo Ontvanger dezer Gemeente, waartoe door don Gemeenteraad was geadviseerd. Als voren. Schrijven dd 24 April j.l van de besturen van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders eo den Ned. R. K. Bond van Transport arbeiders te Water en te Land »Si Bomfacius", waarbij wordt medege deeld, dat bun gebleken is, dat enkele werkgevers in het Expeditiebedrijf alhier niet wenschen te voldoen aan de door adressanten gedane verzoeken inzake verhooging der loonen en ver korting van den werktijd, op grond van de overweging als zoude deze Gemeente niet genegen zijo door een ruimere betaling van bet bedoelde werk, vervoer van verschillende be- noodigdbeden, 't geven van de ge vraagde verbooging mogelijk te maken, in verband waarmede zij den Raad in overweging geven te onderzoeken of en in hoeverre deze mededeelingen juist zijn, met verzoek tevens, om, mochten deze juist zijn, over te gaan tot een verbooging der tarieven, en mochten deze niet juist zijn, de werk gevers, die niet aan bunne wenscben willen voldoen, uit te sluiten als werk nemers dezer Gemeente. Gesteld in banden van B. en W. ter fine van advies. Schrijven dd. 23Apnlj.l van Mevr G. Tn. W Lindenbnviu--. ondei wfizeies in nuttige tiandw' ke aan -cnool C alliier. boude. ile vei/ink ham, n gezondbeidsi edenen, eei vol ontslag uil hare betrekking te verleenen met ingang van 1 Mei 1919. Als voren. Schrijven dd. 21 April j I. van het Bestuur der Buurtvereeniging Schil- derskwartier, albier, houdende ver zoek verschillende .maatregelen te willen treffen in verband met het veelvuldig voorkomen van diefstal ter plaatse. Als voren. Schrijven dd 25 April j.l. van Tb. H. Kilsdonk e a., allen houders van zalen in de Gemeente, houdende ver zoek het voorstel van B. en W. om de verordening op de helling van een belasting op tooneeluitvoeringen enz. in dien zin te wijzigen, dat abals en danspartijen" niet vallen onder de vrijstelling, ook al is de toegangsprijs f0 20 of minder per persoon, niet aan te nemen, maar bet voorstel zoo danig te willen wijzigen, dal een he- lasting met als grond-lag de «ntiée- prijs en het aantal bezoekers in de plaats trede van e^n beffing getekend naar de oppervlakte der zaal Te behandelen bij punt 17 der agenda. Verzoek dd. 24 Ap-il j.l. van A. B. v d Klein om hem alsnog met ihgang van 1 Ap il 1919 zijnde de datum, waarop hij zune beiiekking aan de school voor voortgezet onderwijs heeft aanvaard, ontslag te verleenen als onderwijzer aan school F. wordt verleend. Schrijven dd. 16 April j.l. van den President van de Ondei officiers won ingbouwstichting »V. I. O. S." waarbij wordt aangeboden een -erzzoek om een voorschot ingevolge Paragraaf 7 der Woningwet, teneinde hiermede tegemoet te kotnen in de woningvoor ziening voor de onderofficieren van het garnizoen Gesteld 111 handen van B. ën W. ter fi rn van advies. Schiijven d.d. 24 April j.l. van Cura toren van het Gymnasium alhier, houdende verzoek 1. de salari*regeling van rector en leeraren verbonden aan het Gymnasium afzonderlijk in de eerstvolgende Raadsvergadering te bebandelpn2 vast te stellen in be ginsel, dat voor genoemd personeel zal gelden de Rijksregeling voor directeur en leeraren der R H B. S. met 5- jarigeu cursus. Als voren Voorstel van B. en W. d.d. 26 April j.l. om bet gemeentelijk terrein ïllet Zandgat« nabij de Zeven Boompjes op 1 Mei a.s. ter beschikking te stellen van bet Bestuur der Afd. Amersfoort der S. D. A. P., tot bet houden van een demonstratie. Wordt z. d. of b. st. ingewilligd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1