J. v. NaMERSVELD Jr. Plaatselijk Nieuws. Amersfoort, 2 Mei 1919. AMSTEU^jEREN MINE^MCLE WATEREN UI MO NAD ES UtrecHfc^chestraat 49 Schrijven ongedateerd van J. H. Vermeulen, veehouder te Baarn aan 't Zuidereind 13, houdende verzoek om voor het bedienen van de Gemeente lijke hulppont aldaar zijn tegenwoordig salaris te willen verdubbelen met terug werkende kracht van af 1 Januari 1919. Gesteld ter fine van advies in handen van B. en W. Voorstel van B. en W. d.d. 26 April .1. tot wijziging van het Raadsbesluit van 29 October 1918 betrekkelijk den bouw van 6 arbeiderswoningen op een terrein aan de Flierbeekstraat en om te bepalen, dat de aflossing van Rijks voorschot ad ƒ30 650.— in 50 gelijke annuïteiten zal plaats htbben. Con- orm besloten. Schrijven d.d April van D. Jufler, rijwielhandelaar alhier, houdende ver zoek te willen overwegen of er geen billijkheidsgronden bestaan om hern tegemoet te willen komen in de schade, welke hij beeft geleden, doordat bij het contract inzake de levering van rijwielen aan de Gemeente, wegens gebrek aan banden, niet heeft kunnen nakomen. Gesteld in handen van B. en W. ter fine van advies. Schrijven d.d. 14 April j.i. van het Bestuur der stichting »St. Ansfridust houdende verzoek aan genoemde slich ting overeenkomstig het bepaalde in 7 der Woningwet, een voorschot te willen verleenen ad ƒ764.150zulks ter tegemoetkoming in de door haar op omschreven wijze ten behoeve van de Volkshuisvesting aan te wenden kosten, alsmede een jaarlijksche bij drage in de annuïteit ten bedrage als berekend op een bij het verzoek ge voegde exploitatierekening. Als voren. Afschrift van het besluit van Ged. Staten d.d. 22 April j.l. waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 25 Maari 1919, strekkende om het laat stelijk bij Raadsbesluit van 26 Maart 1918 voor het doel omschreven in art. 32c der Woningwet beschikbaar ge stelde bedrag van 165 000.te ver- hoogen tot ƒ215 000.— en io verband daarmede uit 's Rijks kas aan te vragen en te aanvaarden legen een rente van hoogstens 4'/>°/o en eene aflossing van 50 annuïteiten een suppletoir voorschot van ƒ50 000.— zoomede een bijdrage tot betaling van de annuïteiten, ver schuldigd voor het verkregen suppletoir voorschot. Vot'lr kennisgeving aan genomen. Tot over 3 gaat de Raad thans in comité-général. Na heropening wordt tot regent van 't Burger Weeshuis benoemd de heer Dr. F. A. F. Groneman Tot leeraar aan 't gymnasium (vac. Dr. Smit) wordt benoemd de heer R. van der Velde, leeraar aan 't gym nasium te Gorkum met 15 stemmen, terwijl Mej. L. G. J. J. Kok 1 stem verwierf. Na de benoeming van voorzitters en leden der stembureaux ter ver kiezing van leden van den gemeente raad werd 't verslag, bedoeld in art. 11 van 't Kon. besluit van 19 Nov. 1900 Stbl. no. 202 (kindervoeding) zooder discussie of h. st, vastgesteld Op dezelfde wijze passeerde de ha mer des Voorzitters de voorstellen tot aanwijzing van een drietal lokalen van het St. Pieter- en Bloklandsgastbuis als schoollokalen voor hel geven van Lager Onderwijs, eD tot voorloopige vaststelling van den pensioensgrond slag voor een leeraar aan het Gym nasium. Bij de behandeling van het voorstel van Burg. en Weth. tot verhooging van den bij de aanbesteding der restauratie van den O. L. Vrouwe Toren vastgestelden prijs van zand steen vraagt de heer Van Nijnatten of aan de leveranciers hier ter plaatse ook prijsopgaaf is gevraagd. Wethouder Eysink antwoordt, dat voor 2 pijlers geheel nieuwe zandsteen is gebruikt, terwijl 't in de bedoeling lag om voor de 2 overigen de oude zandsteen te verwerken Deze bleek echter zoo slecht en van zoo'u geringe hoeveelheid ie zijn, dat van nieuwe zandsteen gebruik gemaakt moet wor den. Nu achten B. en W. 't onbillijk den aannemer in dezen niet tegemoet te komen. De heer Van Nijnatten is bevreesd, dat de prijs overdreven zal worden. Wethouder Eysink zegt, dat niet gegeven zal worden, wat geviaagd wordt. Het crediet van 40.000 door B. en W geviaagd voor de verbetering der bestratingen in en om de binnenstad wen-rhtede heei Ruitenberg te brengen op ƒ50.000, omdat z. i. de Kromme- straat ook hoogst noodzakelijk dit jaar nog dient onderhanden genomen te worden. Bij noodige rioleering is een bedrag van 10.000 zeker noodig. Wethouder Eysink antwoordt, dat wel meer straten directe verbetering behoeven, maar het is niet mogelijk het gebeele stratenlijstje in eens af te wei ken. De heer Ruitenberg houdt vast aan het door hem voorgestelde bedrag en wil de Kroramestraat zoo spoedig mogelijk zien verbeterd. De heer Kroes acht meer urgent de verbetering van de Bloemeudalscbe brug, welke z. i. noodiger is dan de herbestrating der Kroramestraat. De beer Hofland brengt in berinne ring, dat iudertijd 5 ton werd toe gestaan voor straatverbetering, met bet plan ƒ50.000 per jaar te doen verwerkeu. Hij vraagt of Ged. Staten dit plan al hebben goedgekeurd. De Voorzitter antwooidt, dat dit plan nog niet is goedgekeurd, maar dat de verbeteringen noodzakelijk zijn. Conform besloten. Het crediet van ƒ3500 voor rioleering van bet gedeelte der Langestraat vanaf de Kortegracht tot de Kamperbinnen poort wordt z. d. of h. st. goedgekeurd. Bij de behandeling van het voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit van 25 Februari 1919. waarbij aan de N. V. F. M. Houbaer Co.'s Sigaren- en Cigarillosfabriek vergunning is verleend tot het leggen van een smalspoor door het Smallepad bij zijn fabriek, ontlokt den heer Hofland de opmerking, dat de storting van ƒ200 ineens dan nu toch vervalt. Het thans voorgestelde komt feitelijk op hetzelfde neer. De Voorzitter merkt op, dat als 't hulpspooi tje niet meer noodig is, van zelf 't onderhoud vervalt. De heer Hofland zegt dat toch ook gedacht moet worden aan de kosten, om een en auder in den ouden toe stand te brengen. Wordt aangehouden. Bij punt 1'2 (credietaanvrage van f300 000 tot 't doen inrichten van terreinen voor den gemeentelijken reinigingsdienst) maakt de beer Nieu- wendijk de opmerking, dat de stukken nog zoo kort in banden der leden zijn, bij welke woorden de heer Van Nijnatten zich aansluit. Wethouder Veis Heyn licht toe, dat de spoed welke betracht wordt, een logisch .gevolg is van 't haven werk. Het een hangt met 't ander ten nauwste samen. De heer Van Nijnatten geeft toe. dat spoed noodig is, maar vindt toch, dat 't niet aangaat, pas 2 dagen voor de vergadering zulke belangrijke stuk ken ter bestudeering rond te zenden. Conform 't voorstel van B. en W. besloten met 14 tegen 2 stemmen. Het voorstel van B. en W. om bun een crediet van f 5000 toe te staan voor den aankoop van gasfornuizen, ten einde deze voor huurkoop be schikbaar te stellen, en bet afwijzend advies van B. en W. op bet verzoek van het Bestuur der Amersfoortsche Muziekvereeniging, betreffende ver hooging van de jaarlijksche subsidie tot f 400 worden z. d. of h.st. aan genomen. De heer Nieuwendijk betwijfelt de juistheid der redeneeung van B. en W. in 't afwijzend advies op het adres van het Bestuur der R. K. Bouw vereeniging »St. Bonifacius" houdende veizoek om toekenning van een voor schot groot f204465, alsmede een jaarlijksche bijdrage in de annuiteit. Waar de Regeering de vereiscbte dispensatie verleende om binnen een afstand van 50 M. van de Braafplaats te mogen bouwen, wist deze toch wat gevraagd is en waarvoor, alzoo spreker. De beer Stadig meent te moeten gelooven, dat er bijna iets hapert in de goede verstandhouding van B en W. en partic. vereeniging. Waarom geen bevrediging gezocht? vraagt hij. De Voorzitter antwoordt, dat tot zijn spijt Dr. Jorissen afwezig is. Evenwel kan hij meedeelen, dat de afwijzing van St. Ansfridus alleen berustte op zakelijke overwegingen. De dispensatie op de Begrafeniswet heeft niets te maken met voorschot voor woningbouw. St. Bonifacius is begonnen met een flinken opzet, huizen van 20 M. daarmee is rekening gehouden ook hij 't verleenen van 't voorschot. Nu op dien ingekoiten tuingrond te willen bouwen, gaat toch niet aan. Laat die tuintjes 20 M. en zoek anderen grond, zegt de Voorzitter. De heer Nieuwendijk acht dit een gedwongen winkelnering, wat de Voorzitter weerspreekt. 16. Voorstel van B. en W. om ben te machtigen, de noodige stappen te doen, om te graken tot toepassing der wet tol lijdelijke afwijking van de bepalingen der wet van 28 Aug. 1851, S. 125 (Onteigeningswet) ten opzichte vau terreinen in eigendom behoorende aan W. E. Kreikamp Op de vraag van den heer Nieuwen dijkof ook de waarde van den Kiond is betekend, antwoordt de Voorzitter, dat deze op f 4500 is geschat. 17. Voorstel tot wijziging der Verorde ning op de heffing van eene belasting op tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden. De heer Leinweber merkt op, dat die belasting is opgelegd om er zoo veel mogelijk van te trekken, maar door de belasting naar de vloetopper- vlakte te treffen blijven er geen in komsten meer over ten slotte. De heeren Van Kalken en Overeem geven in overweging belasting te hef fen naar de entreegelden, als zijnde billijker. De heer Kroes, van 't zelfde idee. wijst er op dal de Arend zwaar wordt getroffen terwijl kleine, minder nette gelegenheden weinig betalen, terwijl ze z. i. moesten opdoeken. De Voorzitter antwoordt, 't gaat om de ontduiking, die moet worden voorkomen. Wil men een andere be lasting voor danspartijen men doe een voorstel. De heer Kroes: Laten we dan de belasting voor de bals alleen uitstellen, daar 't tarief thans verkeerd werkt. De kleine inrichtingen worden veel gezocht wat uit zedelijk en hygiënisch oogpunt niet gewenscht is. Conform 't voorstel B. en W. be sloten. Aan H. Reichman wordt hierna de verlangde dispensatie verleend. Zonder discussie of h. st. worden vervolgens goedgekeurd de voorstellen vervat in de nos 19—26 der agenda (zie ons vorig nummer) 27. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de firmn N. Vels-Heijn (De heer Vels-Heijn verlaat de vergadering De heer Van Nijnatten merkt op, dat de aanvragers Veis-Heijn en J. L. van Nieuwenhuizen de mooiste haven terreinen vragen. Hiervoor acht hij prijs van f 5.te gering. De industrie terreinen komen op f4.25 en als nu T neusje van den zalm voor f5. gaat, wat zal dan 't overige opbrengen. Een prijs van f 10.— per M' is z. i. niet te hoog. De Voorzitter antwoordt, dat ver schillende aanvragen voor den thans nog maagdelijken grond zijn ingeko men, en daarom goedkoop aangeboden. Later zal de prijs wel stijgen, dal is op 't bergterrein ook geschied. De heer Leinweber zegt te zullen tegenstemmen omdat hij niet den indruk wil wekken dat de fa. Vels- Heijn zal worden bevoordeeld. De Voorzitter wijst er op, dat deze firma volstrekt niet eerder kennis er van bad, dan overige belanghebbenden. De beer Stadig mei kt op, dat, waar de haven er nog niet is, de koopers een zeker risico loopen. De heer Kroes zegt, dal de heer Van Nijnatten 't havenptan niet kent en merkt op, dat f 4.25 is getaxeerde waarde en niet de kostprijs. Reeds deze doorsnee-prijs geeft alle voor- deelen, zonder dat 't de gemeente iets kost. De Voorzitter protesteert nogmaals tegen de woorden door den beer Leinweber gebruikt. De heer Leinweber antwoordt te hebben gezegd: De indruk zou kunnen worden gezocht. Conform 't voorstel van B. en W besloten (tegen de heeren Leinweber en Van Nynatten). Voorstel tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan J. L. van Nieu wenhuizen. De heer Ruitenberg heeft bezwaar tegen 't groote terrein, 't werkt den speculatie-zin in de hand. De beer Kroes merkt op, dat bet terrein is veideeld in stukken van 20 M. Nu mag men toch wel meer als 1 stuk koopen, als een deel te klein is. De heer Van Nijnatten wil slechts een perceel verkoopen. De beer Hofland vraagt of men wel de zekerheid beeft, dat de gronden niet voor speculatie worden gebruikt Spr. geeft in overweging den beer Nieuwenhuizen wel de gevraagde op per Gakte te verkoopen, maar niet geheel langs de kade. meer iu de diepte Op de viaag des heeren Stadig naar de breedte dezer terreinen, ant woordt de Voorzitter 25 M. en 61'/» M. De heer Stadig wil dan een andere prijsbepaling. Heeft een kooper aan 1000 Ma. niet genoeg, dan moet bij van den koop afzien. De Voorzitter merkt op, dat niet is tegen te gaan, dat iemand één groot stuk krijgt Men laat immers een ander knopen De heer Hofland is bevrtesd vooi speculatie en wil die voorkomen. De Voorzitter: Dit te voorkomen is niet altijd mogeljjk. Het voorstel wordt verworpen. De thans volgende agendapunten 29 tot 42 worden z. d. of h. st. aange nomen. Bij 't voorstel tot verkoop van een perceel grond aan de Zuidzijde van Laan 1914 aan Mej C. J. E. Lein weber (agenda punt 33) verzocht de heer Leinweber genoteerd te zien zich aan stemming te hebben onthouden Hierna deelt de Voorzitter mede, dat Rijks Woningcollege een opmer king maakt op de aanvraag voorden bouw van arbeiderswoningen aan den Soesterweg. Hoewel de som dezelfde blijft, is een andere splitsing der cijfers gewenscht. Wordt goedgekeurd. Rondvraag: De heer Van Nijnatten zegt: toen wede salarisherzieningen behandelden in 1917, is 't salaris van den keur meester pro memorie uitgetrokken, omdat de man in militairen dienst was. Nu hij 1 April weer in functie is gekomen, vraagt hij aan B. en W. genoemd salaris in overeenstemming te brengen met dat van andere amb tenaren. De Voorzitter zegt overweging toe. De heer Van Nijnatten merkt verder op, dat o.m. de doodgravers geen duurtetoeslag hebben ontvangen. De Voorzitter zegt: Ook dit zullen we overwegen. De heer Van Nijnatten wijst verder op den last vande woonwagenbewoners, door verschillende inwoners onder vonden. De Voorzitter: fs geen andere manier dan de paaidenmaikt af te schaffen. De heei Hofland: Dat gaat toch niet. De heer Kroes vraagt hoe het staat met de brug aan de Bluemendalsche poort. Wethouder Eysink: De teekening is klaar. Het plan bet plantsoen te vei harden beantwoordt niet aan ge stelde eiscben, daarom is gedacht aan de Teut en de brug bij de Coninckstraal De heer Kroes acht die oplossing niet goed. De beer Stadig acht de afschaffing van de paardenmarkt gerailleerd. Een sterkere politiebewaking, als bij op tochten. wa« z. i. een betere oplossing De Voorzitter merkt op. dat een optocht een eenheid is, terwijl bij woonwagens een veelheid valt te con- stateeren. De heer Ruitenberg vraagt nogmaals naar 't rapport inzake bouwmaterialen Wethouder Eysink: Zoo spoedig mogelijk. Men is aan Secretarie en O. W. met werk overstelpt. De heer Hofland vraagt naar een briefje aan den Voorzitter gezonden, over een weduwe, die door het B A van steun is uitgesloten. Haar is gezegd, dat ze geen steun kan ontvangen, voor ze afstand doet van haar pleegkind. Spr. vindt zulk een eisch een schande. Hij verzoekt daarom Mej Muller en Ds. Van den Hengel tol de orde te roepen. De heer Van Kalken verklaart, dat het B. A. van deze zaak niets afweet en betwijfelt of de weduwe de zaken wel juist voorstelt. Spr. vraagt of de leden van 't B. A. dan onmenschen zijn. De VoorzitterDe heeren Van Kal ken en Veihueff weten thans de zaak, dus zal zij wel worden onderzocht. De heer Hofland nogmaals herha lend. dat de weduwe van Mej Mul Ier geboord heeft, dat zij was afge wozen, vraagt, waar is die brief dan gebleven De Voorzitter zegt, dat deze zaak nu wel zal onderzocht worden en sluit daarop, niemand meer 't woord ver langend, te 5.45 de vergadering. De persoon die eenige zilverbons in enveloppe in de bus van het Levens- middelenbure au heeft gedeponeerd, wordt verzocht inlichtingen omtrent de be-temming daarvan te geven. De Directeur voornoemd, K. KAAN Jr. Op den 30 April, den verjaar dag van Prinses Juliana, wapperde van alle openbar e en -ele particuliere gehouwen het nationale dundoek. In rle Bioscoop in de Langestraat organiseerde de Oranje-Vereeniging een kinderfeest. i-nHrafnnjt- VRAAGT PRIJSCOURANT De viering van den len Mei door de S D. A. P., is begonnen met een ommegang door de stad. Des middags om half twee werd op den Hof de stoet opgesteld, welke in optocht naar bet Zaudgat trok vooreen samenkomst in de open lucht, terwijl op 'tJuliana- plein da kinderstoet werd opgesteld. De heeien Hugenholtz en De Zeeuw spraken des avonds in Amicitia en de Keizerskroon. Aan de 1 Mei-betoogirig werd door 1 onderwijzer en 19 man van 't ge- meentepersoneel deelgenomen. In den nacht van 29 op 30 April is ingebroken in 't kantoor van «Amersfortiai. De brandkast weid onderhanden genomen, doch een kleine buit viel slechts den roovers ten deel bestaande uit wat geld en diverse zegels. Woensdagavond half twaalf werd er brand gealarmeerd, uitgebroken Groenmarkt 18; het perceel wordt bewoond door den heer Hammelburg. De brand, welke nogal ernstig zich liet aanzien, kon spoedig worden aan gepakt, daar politie en brandweer spoedig aanwezig waien, zoodat vrees voor uitbreiding weldra niet meer bestond. Het vuur werd om half 2 bedwongen. De bovenverdieping brand de geheel uit, terwijl beneden veel brand- en waterschade werd geleden. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Op 't terrein des onheils werden ook de Burgemeester en de Comm. v. politie opgemerkt. Wegens 't overnemen door de Staatsspoor van de exploitatie der Ned. Centraal Spoorweg-Mij ts *t hoofd bureau dier maatschappij te UtrecDt op 1 Mei gesloten, terwijl op dien dag alhier opgericht is een inspectie der Nederl. Spoorwegen, onder welke de lijnen der N. C. S. zullen behooren. De heer J. Bosch, thans chef van den Spoorweg der N. C. S. zal alhier als inspecteur van 't vervoer optreden. Veemarkt Amersfoort. 29 April 1919. Aanvoer 6 stuks. Guste koeien f220f230. Kalfkoeien f 410 I 420. Kalf.aarzen f200—f255. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: Maria en Wilhelmus, d. en z. van Johannes, v. Wegen en Hendtika Pasker Tbeodoius, z. v. Andries v. der Last en Maria Ver hoef Adolf Hendrik Nicolaas, z. v. Johan Marius Cornelis Schaap en Tjalda Petronella Hoorweg Jean Robert, z. v. Pierre Willem Coonen pn Elisabeth Hubertina Vonck Cornells Johannes, z. v. Hendrik Christiaan Kluvers en Cornelia v. Nieuwenhuizen Marie Antoni Ansfridi, d. v. Franz Ludolf Laporte en Hillegonda Marie Spiekermatin Hein, z v. Aalt Woudenberg en Johanna Brouwer Helena Lambartha Johanna, d. V. Andries de Wit en Anna CatriDa Margaretba Singewald. Ondertrouwd: Helrooet Mulder en Hendrika Maria Catharina Hagedoorn Wouter v. Zoeren en Maartje Kraak Jacobus Hermanus Wielaert en Helena Petronella Hagen Hendrik Jacob v. Wandelen en Maria Alijda Leijdekker Arie Vivié en Agnes Schleip. Gehuwd: Hendrik Tammer en Hendrika Vennis Jacobus Johannes Kaspers en Gtjsberia Everarda v. der Veen Johannes Theodorus Wilkens eu Johanna Gerarda van Doorn.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2