NIEUWE "Hf Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Gemeenteraad. No. 27. Zaterdag 21 Juni 1919. 48e jaargang. l i" ?ERSCHIJNT WOENSDAG M ZATERDAG. JONG BLIJVEN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per poet door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telepboonn. 69. ADVERÏENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regsl meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In verhalen uit den voortijd wordt op honderdertal manieren gesproken van de mythe der on eindige jeugd. Men vindt haar terug in de fantasieën over de Gouden Eeuw, die aan de rnensch- heid ontvallen is en die zij terug moet vindener wordt van ver teld in sprookjes over het levens elixer. dat den ouderdom afweerde, van de feeën, die met haar tooverstaf het verschroinpeldste oudje herschiepen in een bloeiende maagdvan de hemelsche bron, waarin men zich slechts behoefde onder te dompelen om alle ken merken van het frissche en jeug dige leven terug te bekomen. Er zijn bijgeloovige wreedaards ge weest, die jongelingen doodden, omdat men hun had wijs gemaakt, dat zij door het bloed van het slachtoffer in de aderen op te nemen, een nieuwe jeugd zouden erlangen, kortom, jong blijven is ten allen tijde als iets zeer heerlijks en begeerlijks beschouwd. En nog spreken wij er van, al weten wij maar al te goed, dat het natuurlijk levensproces zijn gang moet gaan. Wij zien rond om ons mannen en vrouwen, van wie ons bekend is, dat het cijfer hunner jaren reeds tamelijk hoog is, en die ons niettemin verrassen door de weinige teekenen van ver val, waarvan zij het schouwspel aanbieden als de eik in het woud staan zij daar, nog dicht in blad en oogenschijnlijk bekwaam om aan nog menigen storm het hoofd te bieden. Dan vragen wij, die gelukkigen benijdende, hoe zij het hebben aangelegd om jong te blijven. Sommigen doen al, wat in hun vermogen ligt om den schijn van dien heilstaat aan te nemen Kunst middeltjes van toilet en kleeding worden aangewend om de ver woestingen der jaren te verbergen; in gang en bewegingen bootst men de jeugd na, bevindt zich liefst in haar gezelschap, doet zelfs mede aan haar dwaasheden en overdrijtt die, om vooral niet oud genoemd te worden. Maar de natuur laat zich geen geweld aandoen. De Icarus-vleugels vallen af, als de drager te dicht bij de zon komt; als hij den hals breekt, wordt hij niet beklaagd, en komt hij er met minder af, dan wordt hij uitge lachen. Er is iets zeer droevigs en nog meer bespottelijks in dat kinderachtig vertoon van een kracht, die niet aanwezig is; het algemeen oordeel, dat men den moed behoort te hebben om den toestand aan te nemen, waarin men is geplaatst, is ook hier vol komen juist. Is het evenwel niet mogelijk, jong te blijven ook bij het klimmen der jarenjong naar het lichaam maar vooral naar den geest? Bin nen zekere grenzen is het dat wel. Maar een eerste voorwaarde daar toe is, dat men de kunst versta oud te wezen. Op die kunst moeten wij ons reeds toeleggen, tenminste haar beoefening hebben voorbereid, voor het jaarcijfer ons herinnert, dat de tijd daarvoor gekomen is. Zijn er niet tal van menschen, die hun kapitaal aan levenskracht, derhalve ook aan jeugd, roekeloos verspillen, alsof er geen opmaken aan was? Alle maatregelen van voorzorg, die de gezondheidsleer aan de hand doet. die van matig heid, van een rustige levenswijze, van geregelde en niet overspannen werkzaamheid, van zelfbeheer- sching tegenover de aanvechtingen van den hartstocht, ze worden in den wind geslagen; men acht ze heel geschikt voor lieden van zwakke constitutie, maar gansch niet noodig, als de kracht op haar middaghoogte staat. Och, hoevelen zijn versleten voor zij oud zijn, en kunnen dus nooit hopen jong te blijven, omdat zij reeds ontijdig ophielden het te zijn De geschie denis vermeldt een lange reeks van namen, gedragen door mannen en vrouwen, die tot in hoogen ouderdom gloeiden van de aan drift, die een schoon levensdoel in het menschelijk gemoed brandende houdt, en ook onder onze eigen tijdgenooten kennen wij er, die met jongelingsvuur blijven strijden voor hetgeen zij als waar en schoon en goed huldigen. Dat is het groote geheim eener onuitputtelijke frisch- heid. Wat dezulken voortbrengen, op w»dk gebied ook, heeft in menig opzicht groote waardevooreerst is er, nadat de geestdrift het had geschapen, de louterende adem der ervaring overheen gegaanin de tweede plaats is het een voorbeeld vooi honderden en duizenden om niet te spoedig aan eigen kracht te gaan twijfelen en een onvrij willig emeritaat te beschouwen als den eenig mogelijken toestand voor den bejaarde. Er is een licht, dat schijnt voor aller oogen, een vuur, dat brandt in aller hartenhet is de over tuiging, dat leven beteekent: lief te hebben en nuttig te zijn I Wie die inspraak volgt, ondergaat dag aan dag een verjongingskuur, die nog zal nawerken, als het uur gekomen is, waarop men zelf rustende den arbeid der jongeren zal gadeslaan. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Woens dag 18 Juni, des namiddags 3 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Veis Heyn on Houbaer. I. Ingekomen o. a. de volgende stukken Missive d.d. 8 Juni 1819, van den Minister van Onderwijs, waarbij wordt medegedeeld, dat liet Raadsbesluit van 17 October 1918, gewijzigd bij besluit van 17 December 1918, betrekkelijk uitkeering aan leeraren van het open baar Gymnasium te Amersfoort, wordt goedgekeurd. Afschrift van het besluit van Ged. Staten, d. d. 2 Juni 1919, waarbij verdaagd de beslissing op bet Raads besluit van 29 April 1919, tot ver koop van een perceel bouwterrein aan de Westzijde van en onmiddelijk grenzende aan de geprojecteerde eerste zij-baven aan de firma N. Veis Heyn. Afschrift van het besluit vin Ged. Staten, d.d. 2 Juni 1919 waarbij wordt verdaagd de beslissing op bet Raads besluit van 29 April 1919, strekkende tot aanvulling van de voorwaarden, waaronder aan den Staat der Neder landen terrein, benoodigd voor den bouw van een boogere burgerschool, zal worden afgestaan. Afschrift van het besluit van Ged. Staten, dd. 2 Juni 1919, waarbij wordt verdaagd da beslissing op bet Raadsbesluit van 29 April 1919, strek kende tot aanwijzing van plaatsen, alwaar schoollokalen zullen zijn ge vestigd. Missive d.d 2 Juni 1919, van Ged. Staten, houdende mededeeling, dat ook volgens de meening van den Minister van Binnenlandscbe Zaken de Raadsbesluiten van 28 Mei en 27 Juni 1918 tot instelling eener com missie van bijstand voor in- en ver koop van artikelen in den vrijen ban- del en exploitatie van eeu gemeente winkel, als strijdig met de wet, be- hooren te worden ingetrokken. B. eo W. stellen thans voor, de verordening in te trekken. Aldus besloten. Missive dd. 11 Juni 1919, van Ged. Staten, waarbij wordt toegezonden een uittreksel uit het Koninklijk Be sluit van 21 Mei 1919, No. 57, waarbij zijn goedgekeurd de Raadsbesluiten tot vaststelling der Verordening tot heffing van een recht voor het meten van schepen in verband met den meetbrief eD der Verordening op de heffing van bijdragen voor het genot van onderwijs aan de Handelsdag- school met 4-jarigeu cursus en de Handelsavondschool met 3-jarigen cursus te Amersfoort. Schrijven dd. 28 Mei 1919 van H. van Ommeren e. a., allen bewoners in de nabijheid van Bloemendal, hou dende verzoek te willen bevorderen, dat de bewooers van woonwagens Diet meer in de nabijheid van Bloe mendal standplaats nemen. Te stellen in banden van B. en W. ter afdoening. Schrijven dd. 7 Juni 1919 van R. van der Velde te Gorinchem, hou dende mededeeliDg, dat bjj zijne be noeming tot ieeraar in de klassieke talen aan bet Gymnasium aanneemt. Schrijven d.d. 10 Juni 1919 van Dr. B Keulen, te Deventer, houdende mededeeling, dat hij zijn benoeming tot Ieeraar tevens conrector aan hel Gymnasium aanneemt. Schiijven d.d. 5 Juni 1919 van B. en W., waarbij wordt geadviseerd bet verzoek vao F. Scbeeling, alhier, om hem afwijking toe te staan van de eischen gesteld in de verordening van 29 Juni 1915, zulks in verband met zijn aan B. en W. gericht ver zoek om verlof voor den verkoop van alcobolboudenden, anderen dan ster ken drank voor de benedenvoorlokali- teit van het perceel Utrecbtschestraat No. 41 in te willigen. Aldus be sloten. Missive d.d. 7 Juni 1919 van B. en YV., waarbij wordt voorgesteld bijgaand ontwerp besluit tot vaststelling eener verordening tot regeling van hal open baar lager onderwijs in deze gemeente te bekrachtigen, zulks ter tegemoet koming aan de bedenkingen van Ged. Staten. Als voren. Missive d.d. 14 Juni 1919 van B en YV., waarbij ter vaststelling wordt aangeboden bet ontwerp besluit om drie lokalen van bet St. Pieters- en Bloklandsgasthuis uiterlijk tot 1 Sept. 1920 aan te wijzen als schoollokalen voor bet geven van lager onderwijs of aan jongens of aan meisjes, zulks ter tegemoetkoming aan de bezwaren van Ged. Stalen. Als voren. Missive d.d. 13 Juni 1919 van B. en YV., waarbij wordt voorgesteld evenals vorige jaren te besluiten, dat dit jaar aan het Gymnasium geen overgangsexamens zullen worden ge houden, enz. Als voren. Schrijven d.d. 12 Juni 1919 van het Bestuur der Vereeniging »Amers- foortscbe Industrie- en Huishoud school", waarbij wordt verzocht aan de Vereeniging te willen toestaan voor 1919 als bijdrage in eens tot dekking van bet tekort, de som van f 825 en aan jaarlijkscbe subsidie voor 1919 de vroeger reeds gevraagde som van f5750 en voor 1920 en vervolgens de som van f8200.Naar B. en W. om advies. Schrijven d.d. 14 Juni 1919 van bet Bestuur der Amersfoortsche Voeibal- vereeniging iH. V. C.», houdende verzoek de Vereeniging de behulpzame hand te willen verleenen met betrek king tot het verkrijgen van een behoor lijk voetbalveld, door bijv. een Ge meentelijk terrein in huur af te staan of wel een veld te doen geschikt maken voor voetbalsport. Naar B. en YV. om advies. Schrijven ingekomen 18 Juni 1919 van bet Bestuur der Voetbalvereeniging nVolhardingï houdende verzoek toe stemming te*geven tot het bespelen van het terrein gelegen aan de Kruis- kamp hoek van Assenraadstraat op Woensdag er. Zondag van elke week, van 's middags 2—5 en 's avonds van 7—9'/i uur. Naar B. eD W. om advies. Bericht van L. A. baron van Ittersum, dat hij ontslag neemt als lid van bet Burgerlijk Armbestuur. Alsnu gaat de Raad in geheime zittingover, welkeruiml'/> uur duurde. Voorstel van B. en W. in zake bet aangaan eener geldleening. Z.d. en z.b.st. aangenomen. 3 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van bouw terrein aan de sticbting St.-Anfridius. Als voren. 4. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot verkoop over te gaan van het fabrieksgebouw »De Eenboointc voor f 25000.* De heer Hofland gelooft dat het verkeerd is een gebouw, dat in bet bezit der gemeente is en midden in de stad ligt, te verkoopen. Kort ge leden is een gebouw aangekocht voor remise van de gemeente-reiniging. Bij een eventueele uitbreiding zou dit gebouw mogelijk goed van dienst kunnen zijn. Spr. kan dan ook zijn stom aan bet voorstel niet geven. De heer Kroes wijst er op, dat het gebouw in de Muurbuizen voor de Gemeente-reiniging niet spoedig te klein zal blijken. Bovendien kunnen we nu De Eenhoorn met een kleine winst verkuopen, zoodat spr. voor bet voorstel is. De Voorzitter leest het voorstel «oor waaruit blijkt, dat bet gebouw aau aankoop en inrichting beeft gekost f 23930. Het voorstel wordt z.h.st. aange nomen. De heeren Hofland en Ovoreem willen geacht worden te hebben tegen gestemd. Op verzoek van Ged. Staten wordt nog een wijziging gebracht in het voorstel tot opname van kasgeld. De heer Nieuwendijk wijst er op, dal de duurteioeslag wordt uitbetaald behalve aan de onderwijzers. De duurtetoeslag van bet Rijk laat lang op zich wachten en nu is het mis schien mogelijk de onderwijzers ook vast wat uil te betalen van de ge meente. De heer Ruitenberg kan dit geheel onderschrijven Hij ziet ook met in het bezwaar dat ze te veel zouden ontvangen. Dan kunuen ze bet tocb terug geven. De Voorzitter zegt, dat B. en W. thans met in staat zjjn, op die vragen te antwoorden. De heer Stadig vraagt waar het rapport blijft van de bouwcommissie. Verder beeft spr. gehoord, dat de verbetering vao de Leusderweg wordt uitgevoerd in eigen beheer. Is dat zoo, dan is dat geheel niet in over eenstemming met de bedoeiingeD van den Raad. Spr. krijgt daar een briefje van den beer Ruitenberg, dat het werk is aanbesteed. Is dat zoo, dan neemt hij zijn opmerking terug. Verder beeft spr. gezien, dat het eerste gedeelte is bestraat. Indertijd is besloten, dat dit zou geschieden als bet Rijk in de kosten bijdroeg. Spr. heeft bet in de notulen nage lezen en beeft den indruk,' dat aldus is besloten. De heer Kroes merkt op dat de memorie van den heer Stadig toch

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1