NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 35. Zaterdag 16 Augustus 1919. 48e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. ONTEVREDENEN. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per poat door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. Bureau: Langestraat 77. SLOTHOUWER Telepboonn. 89. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Glroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Zeer zeker zijn er in onzen tijd meer ontevredenen dan vroeger. Meer dan vroeger worden zij aan getroffen, omdat de tijdsomstan digheden er aanleiding toe geven. Het is ontegenzeglijk de schaduw zijde van den stoffelijken vooruit gang onzer eeuw. Die vooruitgang valt niet te ontkennen. Door de vorderingen der wetenschap heeft men tal van ontdekkingen en uit vindingen gedaan, die nieuwe bronnen van welvaart en niet minder van genot hebben geopend en voortgaan te openen. De steeds meer tot alle kringen doordringende kennis en bescha ving hebben overal nieuwe be hoeften gewekt, nieuwe uitzichten geopend: het leven schijnt daar door aanlokkelijker en veelbelo- vender dan ooit. De markt wordt tegelijk zoo overvoerd van artikelen van weelde en middelen tot ont spanning, dat allerlei uitgaven, waarvan vroeger duizenden dade lijk zouden gezegd hebben, dat het geen dingen voor hun stand waren, thans binnen het bereik van allen vallen, te meer daar met het goedkooper worden van alle artikelen van weelde tevens jde loonen, althans van arbeider en handwerksman, in dezelfde mate zijn gestegen. Zoodoende worden allerlei dingen, waarvan vroeger niemand droomde, thans bijna tot de onmisbare levensbehoeften ge rekend en voelen zich velen bitter ontevreden, omdat met die ver meerdering de vervulling dier be hoeften moeielijk gelijken tred kan houden. Bij veel meer bezit dan vroeger wordt toch door duizenden veel meer gemis gevoeld. Het zou onzinnig wezen te willen ontken nen, dat vooruitgang ook in het stoffelijke een begeerlijke zaak is. Niemand mag afzien van den wensch naar verbetering ook van zijn uitwendigen toestand De tij den zijn voorbij, waarin men het geld schold als nietig slijk. Integen deel, geld, hoewel niet de ziel, is toch dikwijls het bloed van vele zaken. Door stoffelijken vooruitgang komt men niet slechts meer in tel bij de menschen, maar kan men vooral beter de gelegenheden aangrijpen tot ontwikkeling van geest en smaak en hart, tot veel vuldige levenswinst. Dat velen alzoo naar deze hooge dingen trachten is noch wonder, noch zonde, zoo zij het maar doen op de rechte manier. Doch dit gaat niet gemakkelijk en in de meeste gevallen niet snel. Het kost arbeid, inspanning van alle kracht, het eischt al onzen tijd, het vraagt talent en veel meer nog, het eischt een vast doorzet- tenden wil. Wie dit alles er voor over heeft, hij zal het meestal ver brengen in de wereld. De meesten echter zijn daarvoor te gemak zuchtig, te dom, te ongedulAig. En het baat niet, of wij bun al toe roepen nBegint toch bij u zelf; innerlijke vooruitgang, geestes ontwikkeling is het eerste noodige, dan pas zal verbetering van den uitwendigen toestand waarlijk voor uitgang zijn", ze zijn te opper vlakkig om dit te verstaan. Neen, zij moeten ook, zij moeten terstond hun deel hebben aan 's levens wel toebereiden disch. Of althans wat er dan ook aan het wezen van den vooruitgang ontbreken" moge, zij willen er toch den schijn van hebben en bij anderen niet achter staan. En zoo wordt dadelyk al wat zij hebben en krijgen kunnen opgeofferd aan het streven om meer te schijnen dan zij zijn. Wat is van dit alles het gevolg? Geldgebrek in alle rangen en standen. Menig ijverig huisvader kan aan alle eischen van vrouw en hinderen onmogelijk voldoen, al slooft en werkt hij ook den ge- heelen dag en den halven nacht er bij. Wat wonder, dat, waar de gewone winsten niet toereikend zijn, hij naar buitengewone gaat uitzien en in het spel, in loterijen van allerlei aard, zijn fortuin gaat beproeven. Waar het vooruitgaan te traag vordert, wil men zien vooruit te springen. Gelijk de ware vooruitgang door den schijn er van, door weelde, vervangen wordt, zoo ook tracht men door allerlei genot,, voor anderen en voor zich zelf, den schijn van waarachtig geluk te redden. Zulk een blik op onze maat- schappelyke toestanden geeft ons het recht elkaar eens te herinne ren aan het oude woord: Tracht niet naar de hooge dingen, maar voegt u tot de nederige. Want niet het streven naar vooruitgang wordt daarin veroordeeld, maar wel het trachten naar die hooge dingen, die aan de nederige in den weg staan. De waarlijke hooge dingen wor den eerst bereikt door de nederige heen. De waarachtige vooruitgang in alle dingen, op elk gebied, be gint van klein op. Om te stijgen moet men neigen. Agenda voor de Openbare Ver gadering van den Raad d ir Gemeente Amersfoort op Dinsdag 19 Augustus 1919, des namiddags 2 uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Benoeming van ^personeel aan de Handelsschool. 3. Rapport der Commissie tot onder zoek inzake Gemeentelijke Woning bouw en het antwoord daarop van Burgemeester en Wethouders. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop vaneen per ceel bouwterrein aan het Da Costa- plein aan H. A. Pothoven. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Huygenslaan aan de dames H. R. A. en F. L. M. Rarn bonnet. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tol verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Daam Focke- rnalaan aan E. J. Ruitenberg q.q 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Prins Fre- deriklaan aan Jonkvr. E. J. L. van den Bosch. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanvragen van onteigening van eenige perceelen grond in het Soesterkwartier ten behoeve van den woningbouw. 9. Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot het verleenen van een voorschot voor den bouw van 60 woningen aan de Stichting V. I O. S. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging van het crediet voor het bouwen van drie arbeiderswoningen Achter de Kamp en tot het aanvragen van verhoogd voorschot uit 's Rijks kas. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het huren van »bet Valkjet en tot het inrichten daarvan tot tijdelijke schoollokalen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het bestemmen van 3 lokalen van «het Valkjet als school lokalen. 13. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van het Bestuur der Christelijke Nationale School inzake het bouwen vari een school in bet Woestijgerwegkwartier. 14 Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van ver schillende belastingverordeningen. 15 Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging te ver leenen tot het aanstellen van perso neel aan^ de gasfabriek boven den leeftijd als maximum bij het Werk liedenreglement gesteld. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging te ver leenen tot het aanstellen ran perso neel aan den reinigings- en onlsmei- tiogsdienst boven den léeftijd als maximum bij bet Werkliedenregle- ment gesteld en tot het plaStsen in de aangegeven toongroepen van werk lieden bij den remigings- en ont- smettingsdienst. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der veror dening, houdende regels omtrent het benoemen en ontslaan van ambtenaren in dienst der gemeente Amersfoort. 18. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van de Afd. Amersfoort van de Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt in Nederland om een jaarlijksche subsidie. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van vergunning tot aanleg van rijwiel paden over de Leusderbeide aan de afd. Amersfoort der Rijwielpaden- vereeniging Utrecht en Omstreken. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging te ver leenen over.te gaan tot benoeming van een Inspecteur bij het Woning bedrijf en Bouw- en Woningtoezicht. 21. Benoeming van de Levensmid- delencommissie bedoeld in Gedrukte Verzameling No. 61. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ver ordeningen regelende de voor waarden tot levering van electnschen stroom en water ten aanzien van verschul digde geldeD. 23. Wijziging der begrooting, dienst 1919. Financiën. In de missive, begeleidende de voorstellen tot herziening van de wedden van het per soneel der gemeente hebben B. en W. aan gegeven op welke wijze, in de eerste plaats de uit die herziening voortvloeiende lasten, moeten worden gedekt. De Raad heeft zich in de vergadering van 29 Juli j.I. daarmede vereenigd. Ter uitvoering van dat besluit bieden B. en W. thans ontwerp-besluilen lot wijziging van^verschillende belastingen en heffingen. Wellicht wordt gevraagd, of hel niel beier zou zijn, dat deze aangelegenheid blijfl rusten totdat de nieuwe Raad zal zijn ge ïnstalleerd. Daarom willen B. en W. dadelijk mededeelen dat hel niet alleen wenschelijk is, maar ook noodzakelijk, dat nog deze maand omtrent een en ander een beslissing wordt genomen. De salarissen zijn verhoogd met ingang van 1 Januari 1919 en dekking is er voor de meerdere uitgaven niet. Zal deze er vóór 1920 zijn, dan moeten de besluiten beslist deze maand ter goedkeuring worden opgezonden. Maar ook is het wenschelijk, dat, nu de Raad de jaarwedden regelde, ook de dek king door hem wordl aangewezen. B. en W. stellen dus prijs op behandeling in deze maand, maar dit heeft hen niet belet, rekening te houden met de waar schijnlijkheid, dat straks omtrent verschil lende punten nader van gedachten zal worden gewisseld. Het college van B. en W. heeft er zich toch toe bepaald thans enkel voorstellen te doen met een fiscaal doel, en zich zoo weinig mogelijk ingelaten met vraagstukken van principieelen aard. Wel wordt veel materiaal omtrent de inkomstenbelasting overgelegd, maar dit kan nu met te meer kalmte worden bestudeerd, om de resul taten daarvan straks te gebruiken wanneer wederom die belasting aan de orde zal komen. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit immers toch binnen afzienbaren tijd moeten ge beuren, wanneer de voorgestelde wijziging van de gemeentewet tot stand zal zijn ge komen. Het spreekt intusschen wel van zelf, dat B. en W. er niet in konden slagen een zoo groot bedrag, als thans noodig is te vinden, zonder het geheele belastinggebied te overzien en onze voorstellen houden dan ook hier en daar wijzigingen in, welke niet ten doel hebben de opbrengst Ie verhoogen, maar die om andere redenen wenschelijk worden geacht. De voorstellen zijn toch ontworpen met de gedachte, dat de totale lasten moeten worden opgebracht naar het beginsel van draagkracht, voorzoover de wet althans daartoe de gelegenheid biedt en het belang van de gemeente zulks gedoogt. Inkomstenbelasting. De wijziging van de inkomstenbelasting is daarvan het voorbeeld. Nu is gebleken, dat er een belangrijke verschuiving van de inkomsten heeft plaats gevonden,- moet de bestaande verordening worden herzien. Een meerdere opbrengst beoogt de voor gestelde wijziging niet, wel een meer billijke verdeeling van lasten en een grootere mate van aanpassing aan de gewijzigde maat schappelijke toestanden. Voorgesteld wordt de aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud te verhoogen van 400 lot ƒ550 en voor gehuwden van ƒ550 tot ƒ650. Hiermede is tegemoet gekomen aan de wenschen van 'den Chrislelijken Besturen bond, volgens diens adres van 31 Maart 1919, waarbij wordt opgemerkt, dat het niet juist is, dat deze aftrek na 1914 geen wijzi ging heeft ondergaan, zooals in dat adres wordt gezegd. Vóór hel belastingjaar 1918 bedroeg de aftrek ƒ400. De tweede wijziging betreft de schaal van heffing, waarvan de beleekenis duidelijk blijkt uit bijlage 7. Gantarief. De tweede belangrijke wijziging die wordt voorgesteld betreft het tarief van de gas fabriek. In onze bovenaangehaalde missive deel den wij mede, voornemens te zijn, de uit- keering van de gasfabriek te verhoogen van ƒ55000 tot ƒ75000. Ofschoon deze verhooging geenszins zou beleekenen „het behalen van meer winst", immers de koop- waarde van ƒ75000 staat stellig beneden die van ƒ55000 van voor 1914, zijn wij bij nadere overweging toch tol de meening gekomen, dat deze wijziging niel gewenscht is. In de uitkeering van de gasfabriek is steeds gezien een „winst", een bijdrage aan de gemeente, waartegenover geen lasten staan. Deze meaning is niet geheel juist. De gemeente toch geeft veel geld utl, als een gevolg van de exploitatie der bedrijven, zonder dat de uitgaven direct op de be drijven kunnen worden verhaald. Het dagelijksch bestuur is daardoor grooter in aantal, hel Secretarie-personeel en alle andere takken van dienst verrichten ten behoeve van de bedrijven arbeid, de be straling kost veel meer in onderhoud en zoo zijn er lal van posten meer te noemen. Recognitie, bedrijven. Teneinde nu meer de werkelijkheid Ie benaderen en tevens ten aanzien van hel vraagstuk „winst uit bedrijven" een zuiver der standpunt te kunnen innemen, zijn wij er toe gekomen, voor te stellen de bedrijven een recognitie te laten betalen van 50, 35 en 20 cent per strekkende meter buis of kabel. Met deze cijfers zal een opbrengst worden verkregen van ongeveer f 70.000 en kan de vaste uitkeering van de gasfabriek ver vallen. Hieraan is nog een tweeledig voordeel verbonden: in de eerste plaats wordt het bedrag van f 70.000 gedragen door de drie bedrijven en niet door de gasfabriek alleen; en ip de tweede plaats kan deze ontlasting van de gasfabriek, den gasprijs ten goede komen. Gasprijs. Deze prijs behoeft toch dringend her ziening nu helaas de verwachting die al gemeen was, dat tengevolge van den vrede de kolenprijzen zouden daten, niet in ver vulling is gegaan. De kostprijs van het gas moet thans worden gesteld op plm. IS cent per MJ, zoodat bij de prijzen van heden voor de eerste hoeveelheid, bedragende respectieve lijk 12'/,, 15, 17'/, en 20 cent wordt toe gelegd, respectievelijk 5'/,, 3 en cent eer M'. Vermelden wij daarbij nog, dat ijv. het muntgas-verbruik toenam van 68549 M». in Mei 1918 tot 106195 M>. in 1919, dan is het wel duidelijk, hoeveel verlies thans wordt geleden en dat ver- andering dringend noodzakelijk is. Wenschelijk zou hel zijn, dat geen gas beneden kostprijs werd geleverd. De laagste klasse zpu dan echter in eens met 5'/, cent moeten worden verhoogd en daartegen Jiestaan bezwaren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1