EleMcMBin S. S MI T B. RUITENBERG Hzn. Math. Withoosstr. 9. Probeer eens 't schoeisel GE0R$. KROES FEUILLETON. De robijn m den Radja. de ÊNGEL§CHE STOFFEN AM STgJL- BIEREN mineralewateren /limonades J. VS. HAMERSVELD Jr. Utre^tschestraat 49 Begrootingenkosteïóos. Wij hebben ons beijverd een middenweg te vinden, die heenstuurt naar het beginsel, dat benedert den kostprijs niet wordt ge leverd en met behoud van het progressief tarief. Wij meenen daarin te zijn geslaagd, door voor te stellen de prijzen te bepalen als volgt: le kl. Ie hoeveelh. 15, 2e hoeveelh. 18 ct. 2e 18 20 3e 18 21 4e 19 22 De eerste hoeveelheid in de eerste klasse wordt dus nog geleverd 3 cent beneden kostprijs, terwijl voor de tweede de kost prijs wordt betaald. De andere klassen be talen kostprijs, plus een winst, in de eerste plaats bestemd, om het verlies op de eerste klasse te dekken. Ook is bij dit tarief rekening gehouden met de wenschelijkheid, dat het gasverbruik zooveel mogelijk toeneemt, waarom ook in de hoogere klassen de prijs zoo laag moge lijk is gehouden. Muntgas. Nu de huurgrenzen algemeen zijn ver hoogd, is het wenschelijk dal ook de huur- grens hooger wordt gesteld. Verordening bedrijven. Met aanvaarding van boven ontwikkeld beginsel en de daar genoemde prijzen zal er dus weinig kans bestaan op het maken van winst. Niettemin is het wenschelijk, dat de bepalingengen omtrent de winstver- deeling worden gewijzigdt, waarom wordt voorgesteld slechts 25 ten goede te doen komen aan de gemeente en 75 e/o zal wor den gestort in het reservefonds en dat deze bepaling zoowel zal gelden voor de gas fabriek als voor het electriciteilsbedrijf. Onder de huidige omstandigheden mee nen wij, dat de voorgestelde regelingen ten aanzien van de recognitie, de prijs van het gas en de winstverdeeling alle aanbeveling verdienen. De overige voorstellen behoeven weinig toelichting. Uit he} Schoenmagazijn van LANGESTRAAT 78-r TELEPH. 351 Kwaliteit en vakkundige bediening doet u (immer tot een ander adres be tluiten. Aan 't v-zelfJe adres uitvoering van tolied reparatiewerk. Aanbevelend, ALS BOVEN. Havengeld. Het havengeld ondergaat geen wijziging; de verordening op de heffing eischt op nieuw goedkeuring, daar de thans geldende vergunning tot heffing 31 December eindigt. Hondenbelasting. De hondenbelasting is geheel omge werkt en thans wordt een progressieve hef fing voorgesteld. De voorgestelde bedragen schijnen ons billijk toe. Markt- weeggeld. De rechten voor het innemen van staan plaatsen op de markt zijn eenigermate ver hoogd en zijn enkele vrijstellingen, waar voor geen reden meer bestaan, ingetrokken. De tarieven zijn aldus geregeld, dat ver wacht wordt, dat de kosten die de ge meente ten behoeve van de markt moet maken, nagenoeg zullen zijn' gedekt. Het „weeggeld" is bij deze verordening ingevoegd. Bij de regeling hiervan is weg gelaten de bepaling, dat de gemeente zorg draagt voor het vervoer der gewogen kaas van de markt naar de door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen opslag- of laadplaatsen. De ondervinding toch heeft aangetoond, dal de kosten hiervan veel te hoog zijn, om te zijn begrepen in het weeggeld. Straatbelasting. Doordat de belastbare huurwaarde grondslag voor de heffing van de straat- belasting over 't algemeen is verhoogd, zal de klasse-indeeling van zelf veranderen en de opbrengst daardoor toenemen. 2 SLOT Ik wensch, dokter, vervolgde hij bijna adeihloos, dat de robijn teruggegeven wordt aan den recht- matigen eigenaar. Heel goed, antwoordde Duncan, ik zal er voor zorgen dat dat gebeurt. Dank u, snikte de stervende dief. Maar pas op. Er waren ook Dog anderen vannacht en zij zullen den robijn niet terug willen hebben naar den Radja, wanneer ze er iets aan kunnen doenEn nu Myra, mijn lieveling, fluisterde de man, kom hier en laat me je voor de laatste maal kussen. Het meisje kwam naar het bed, de stervende inbreker zoende zijn dochter en viel toen achterover dood. Na te hebben gedaan, wat hij kon, orn het ongelukkige meisje te troosten, ging de dokter met den robijn in zijn zak, naar huis terug. Hij merkte niet, dat hij bij het verlaten van het huis gevolgd werd door een man, die de pet diep over De hoogste klasse zou daar evenwel buiten- vallen en daarom is deze gewijzigd en in verband daarmede enkele lagere klassen, waardoor een meer regelmatige opklim ming wel schijnt te zijn verkregen. Rechten Openbare Grond enz. Deze heffing is verhoogd voorgedragen. Reeds vroeger bestond het voornemen, zulks ter wille eener goede straatpolitie, het in nemen van openbaren weg, straat of plein door wagens en karren te belasten. Daartoe is thans een artikel opgenomen. DAMES-en HEERENKLEERMAKERIJ ON'TV'JÏLIT Q-E1T UTR E&ijJTSCH EST RAAT 26 TEhfcPHOON 243 Rechten Reiniging. Bij het voorgedragen verhoogd tarief van rechten wegens diensten door de gemeente- reiniging bewezen, is er naar gestreefd den kostprijs zoover te naderen als het algemeen belang dit toelaat. Schoolgeld. Bij de regeling van de schoolgelden moet rekening worden gehouden met de wette lijke bepalingen die over 't algemeen ver bieden, dal per leerling meer wordt gevraagd dan de netto kosten bedragen. Hiermede is rekening gehouden, terwijl door het progressieve stelsel rekening wordt gehouden met de draagkracht van de ouders of verzorgers. Ook deze regelingen dragen een voor- loopig karakter. De reorganisatie zal wijzi ging hier en daar wel noodig maken, maar bovenal zal straks rekening moeten worden gehouden met de nieuwe wettelijke be palingen. Begrafenisrechten. De heffing op de begrafenisrechten, die als verouderd mag worden beschouwd is geheel herzien. Daarin is thans ook opgenomen een bepaling, krachtens welke het onderhond van eigen grafruimten kan worden afgekocht. Met welk bedrag de thans voorgestelde wijzigingen de inkomsten zullen verhoogen, is niet vooraf te zeggen. Zooals Uwe vergadering bekend is, zal nog een enkele belasting moeten worden herzien en nieuwe worden ingevoerd, maar de daarvoor noodige wetswijziging moet worden afgewacht. Onze winkelweek. Behalve de reeds benoemde com missies voor de te houden winkelweek, is nog een Commissie van Ontvangst benoemd, bestaande uit de beeren L J. Krook, A. L Luykx, A. H. Mar tens, M. R. N. Oosterveen, H. van Raalte en H. W. Stenfert. Als pers commissie treedt op de vertegenwoordiger van bet Amers- foortsch Dagblad en van de Amers- foortsche Courant. Verder is gebleken dat er onder de winkeliers over 't algemeen voor deze winkelweek groot animo beslaat, althans de resultaten die bereids zijn binnengekomen, mogen alleszins gun stig beeten. Van de helft der in de Langestraat bezochte winkeliers hebben zicb reeds 32 tot deelname aangemeld. Tevens vestigen wij er nog even de aandacht op, dat de Jury voor den Etalage-wedstrijd zal zijn een abso luut onbevooroordeelde Jury, bestaande uit deskundigen buiten Amersfoort. Moge het voorbeeld van steun, ge geven door verschillende financieele instellingen te dezer stede, in alle de oogen had getrokken. Thuis gekomen verheugde hij er zich over, dat de huisknecht, alvorens naar bed te gaan, nog een koud sou per voor hem had klaargezet. Duncan was vermoeid, koud en had honger en het zien van het eten en de flesch wijn, wekte een prettig ge voel bij hem op. Zonder een oogenblik te aarzelen, wierp hij zijn jas uit, schonk zich een glas roode wijn in en viel als een hongerige wolf op het souper aan. Toen hij zijn maaltje op had, schonk hij zich nog een half glas wijn in, stak een sigaar aan en begon het avondblad te lezen, dat hij nog niet had kunhen inzien. Spoedig echter maakten het vele werk dat Duncan dien dag had ver richt en de hitte van het vuur, waar bij hij zat, dat hij slaperig werd en na een paar minuten viel de krant uit zijn vingers en was hij ingedut. Duncan werd meteen schrik wakker. Er was iemand in de kamer. Hij wilde zich in zijn stoel om- keeren, om te zien wie de indringer was, doch toen merkte hij tot zijn schrik, dat hij met handen en voeten vastgebonden was aan zijn stoel. opzichten ruimschoots navolging vin den, teneinde de winkelweek alleszins schitterend te doen slagen. In eene vergadering der Amers- foortsche Boek handelaren vereeniging is besloten de commissie voor de Winkelweek finantieel te steuneu. De, Nederlandscbe Padvinders Vereenigingen de N. B. L. O. houden in het Kamp op de Vlasakkers bij Amersfoort van 18 Augustus tot 1 September een cursus voor de vor ming van leiders van Padvinders troepen onder leiding van de beeron J. Koooiman, Ondervoorzitter van de N. P. V. en W, J. van Hoytema, Ondervoorzitter van den N. B. L. O. Het onderwijs omval gymnastiek en atbletiek, kaartlezen, orieriteeren, pio nieren. opslaan van tenten, seinen, telefoneeren en exerceeren oefening in kampleven, veldspelen en marsch- oefeningen. Professor R Casimir houdt op 20 Augustus om 2 uur nam. een voor dracht over: Het wezen van de tucht; Dr. J. H. Gunning op Donderdag 28 Augustus om 2 uur nam. over tucht, gehoorzaamheid en vrijheid. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Beschermheer van de Nederlandsche Padvindersvereenigiogen heeft het voornemen te kennen gegeven bet kamp op 29 en 30 Augustus te zullen bezoeken. Voor belangstellenden zijn een be perkt aantal uitnoodigingen verkrijg baar tot een bezoek aan hel kamp en voor bet bjjwonen der voordrachten op 20 en 28 Augustus. De uitnoodigingen kunnen worden aangevraagd bij den beer J. Kooiman, Hendrik van Viandenstraat no. 5 te Amersfoort. sfo ox t VRAAGT PRIJSCOURANT De beer C. Everaars behaalde te 's Gravenhage de acte Hoogduitscb L. O. Mej B. G. D. Kraanen de acte Fransch L O. »Qoick« heeft ingeschreven voor de seriewedstrijden om den Heicules beker, uitgeschreven door de Utrecbt- scbe Cricq'uet- en Voetbalvnreeniging «Hercules" op 17 en 24 Augustus a.s. De seriewedstrijden uitgeschre ven door de R.K. Voetbalvereeniging »Rapiditas" zijn uitgesteld tot 24 en 31 Augustus. Op de groote Land- en Tuin bouwtentoonstelling te Amstelveen behaalde de heer P. Zegwaard, rijks onderwijzer in practiscb hoefbeslag het Eere- diploma in de afdeeling Hoefbeslag. 6 De heer D. H. A. A. van Erp beeft te Zwolle met gunstig gevolg het examen voor de boofdacte afge legd. Een heesch gelach begroette zijn poging om zich te bevrijden. Neen, dat is wel goed gebeurd, klonk een mannenstem achter hem. Degeen, die sprak, kwam nu binnen zijn gezichtskring, en hij zag, dat het een man met harde gelaatstrekken was. We moeten den robijn van den radja hebben, vervolgde hij, We weten, dat John dien u vanavond gegeven heeft, voor hij stierf en wij zijn vast besloten, dm die in handen te krijgen. Vooruit er mee, waar is de steen? Duncaïi schudde het hoofd. O, wilt u het ons niet zeggen? antwoordde de ander. Heel goed, dan zullen we zelf wel zoeken) Kom op Jim, voegde hij er luidpr sprekend aan toe, en nog een man kwam nu achter Duncan vandaan. Daarop be gonnen de beide mannen Duncan's zakken aan eeh nauwkeurig onder zoek te onderwerpen en vervolgens de gebeele kamer, maar het leverde niets op. Toen gingen ze in andere kamers en Duncan hoorde hen aller lei voorwerpen verzetten, om te trach ten het gewenschte op te sporen. Duncan glimlachte grimmig. Zij zullen het nooit vinden, Luit. Laboucbère behaalde bij het te Nijmegen gehouden concours hippique in de afdeeling «schoonste rijpaard gefokt in Nederland mot Wervelwind den 1en prijs; luit. Brevet met Irroi den 3en. In het springconcours voor jacht paarden behaalden luit. Colenbrander met Spes den 2en, luit. van Zijp met Barbara den 5en prijs. In het klein springconcours verwierf luit. de Kruijff met Monique den 5en prijs. In den j.l. Zondag te Zwolle, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Zwolsche Zwemclub, gehouden zwemwedstrijd over 1600 M. werden o.a. door de navolgende stadgenooten prijzen behaald: 2e prijs A. Coomans de Ruiter (A. Z en P. C.) in 29 min. 2*/« sec.; 5e prijs A. v. d. Tweel (Neptunus) in 31 min */s sec 1 7e prijs H. Rsuwen- dal (Nept in 33 min. 4/s sec.; 8e prijs A. Klasser (A. Z. en P. C.) in 34 min. 16 sec. Van de dames verwierf mej. To Stöcker den tweeden prijs in 36 min. sec. Donderdag 21 Aug. a.s. houdt Neptunus wederom een zwemfeest, waarvoor het programma luidt als volgt 1. 25 M. Schoolslag voor aspiranten, van Neptunus, die nog nooit een prijs behaalden. 2. 50 M schoolslag voor aspiranten. Vrije deelname. 3. 50 M. vrije slag voor leden, die nog nooit een prijs behaalden. 4. 100 M. wisselslag school-, En- gelsche-, rug- en Spaansche slag) met «flying start" voor leden. 5. 120 M. wisselslag (volgens proef N. O. C.) Viije deelname boven 30 jaar. 6 100 M. vrije slag. Vrije deelname. 7. 50 M. Gekleed zwemmen met uitkleeden in bet water. Vrije deelname. 8 Schoonspringen. Vrije deelname. Tot slot: Waterpolo. Een militair wielrijder, wiens rijwiel slipte, kwam Donderdagmiddag op den hoek StationswegSnouckaei t laan in botsing met een motorrijwiel. Hevig bloedend kon hij zicb nog met eigen kracbt naar het hospitaal be geven, om zich te laten verbinden. Door de politie werden twee minderjarigen aangehouden, waarvan een naar het landbouwopvoedings- gesticht te Nijkerk en de ander naar het gesticht «Harreveld* te Licbten- vooide is getransporteerd. In de afgeloopen week deden zich in de gemeente 4 gevallen van roodvonk en 2 van dipbteritis voor Tegen een paar bakkers is proces-verbaal opgemaakt wegens bet te vroeg vervoeren van brood. mompelde hij. Toen klonk er een zacht gefluit achter hem. Het was iemand aan de spreekbuis voor den nacht. Een kans! Nu kan een patient of iemand, die hulp inroept voor een patient mij misschien helpen! dacht Duncan en hij wist zich met veel moeite zoo te bewegen, dat hij met de tanden de stop uit de buis kon trekken en ,zoo door de buis kon spreken. Er zijn inbrekers in mijn huis, mompelde hij. Ik ben vastgebonden. Wie gij ook zijt, ga dadelijk naar de politie en ik zal daarna aan uw ver zoek voldoen, wat het ook moge zijn. Heel goed, antwoordde de stem aan het andere eind van de buis. En Duncan draaide zich terug naar de zelfde plaats, waar de mannen hem hadden achtergelaten. Hij was nog maar net op tijd, want op dat oogenblik traden de beide mannen de kamer weer binnen, bei den met een booze uitdrukking op het gezicht. We kunnen den steen niet vinden! bekende één. Maar je weet, waar die is en wanneer je het ons niet vertelt, schiet ik je op de plaats Hedenavond wordt in het voor malig perceel Langestraat, waar enkele jaren gevestigd is geweest de scheer- salon van den beer Hopman, geopend het Amsterdarnsch Manufacturen- magazijn van den heer L. W. C. Goos, thans gevestigd Van Miereveldstraat81. In den korten tijd dat da heer Goos. was gevestigd in de Van Miereveld straal 81 wist hij reeds het vertrouwen van zijd cbëuten te winneu door prima goedeieu te leveren tegen billijke prijzen. De nieuwe zaak wij namen even een kijkje ziet er keurig uit en is naar alle eischen dps lijds ingericht. Naar men ons mededeelde wordt hedenavond aan de koopers een ver rassing uitgereikt. Wij wenschen hem in de nieuwe zaak veel succes. Op de kaasmarkt van 11 Aug. j.l. werden aangevoerd 41 wagens, be vattende 9300 K.G. kaas. Er werd van f 66.tot f 73.per 50 K.G. besteed. De kooplust was niet groot. Zaterdag 30 Augustus a.s. wordt te Amsterdam de jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland. Een bezoek aan de Elta in den namiddag staat mede op het pro gramma; men verwacht een groote deelneming. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 8 tot 14 Augustus 1919. Geboren Joseph Theodorus, z. van Albertus van Zijl en Johanna Hendrika Vial. Cornelia, d. van Adrianus van Denderen en Helena Maria van der Glas. Johannes Antontus, z. van Johannes Antontus Kaspers en Geer- truida Maria van der Veer. Aafke, d. van Lambertus Stadig en Marga- retha Cornelia Parlevliet. Wille- mijntje, d. van Gerrit van Laar en Hendrina Jacoba Henken. Francis- cus Xaverius Marie, z. van Johannes Hendrikus Huurdeman en Geerlruida Elbertse. Ondertrouwd Gerrit van den Burg en Adriana Johanna Bloemendal. Pieter van de Peppel en Elsje van den Hoek. Hendrik Herman van der Zoo de Jong en Margaretba Hetlygers. Stepbanus van Keken en Everarda Christina Boerseu. Hendrik Jan van de Vis en Fenna van Minnen. Theo dorus Cbristiaan de Ruiter en Maria Hendrika Wellerd. Antonius Jo-' bannes van Appelen en Johanna Maas. Gebuwd: Jan van Esveld en Bertba van Harsselaar. Peter Arnold Scharwacbter en Jacoba Christina van den Akker. Hendrik Schipper en Maria van de Kieft. Henricus Jacobus Tiele en Maria van Versendaal. Overleden: Annetje Veerman, 26 j., ongeb. Dirkje van Dashorst, 76 j.t echtgen. van Willem Veldhuizen. Jacobus Albertus Jagers, 2 m. Maria Francisca Ruyten, 89 jr., wed. van Arnold Joseph Duchateau. Leusden. Van 8 tot 15 Augustus 1919. Geboren: Wilhelmus, z. van Gerrit Kletser en Hendrika van Lokhorst. Willem, z. van Marinus Ipenburg en Berendina van 't Hof. neer! En de kerel haalde onder het spreken een revolver voor den dag. Plotseling klonk beneden eenig leven. Wat is dat? schreeuwde de man met den revolver in de hand, op een toon van plotselinge vrees. Maar Duncan antwoordde niet. Een oogenblik later werd de deur eensklaps geopend en een paar stevige politie agenten in uniform kwamen binnen. Er volgde een korte hevige strijd, maar het gelukte den mannen van de wet toen, om het tweetal in de boeien te slaan. Het daarop volgende oogenblik werd Duncan losgemaakt. Vóór de mannen door de politie agenten werden weggeleid, had dr. Duncan nog de voldoening zich even tot de »heeren« te wenden met een paar woorden. Behalve naar de straf, die jullie tegoed hebt, zal je ook wel nieuws gierig zijn naar de plaats waar de robijn zich bevindt. Hier heb je hem, en hij haalde den prachtigen steen voor den dag vanuit een miniatuur theekopje van waardevol antiek porcelein, dat op een étagère aan den wand stond.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2