NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. Zaterdag 30 Augustus 1313. 48e jaargang. P VERSCHIJNT WOMAS W ZATERDAG. KARAKTER. BINNENLAND. No. 37. Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nnmmers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 00. AD VER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In onzen tijd ontbreekt het aan karakters. De groote verstandelijke ontwikkeling van het jongere ge slacht houdt geen gelijken tred met- kracht van den wil, met geest drift. rnet warmte van gemoed. En dit behoort toch zóó te zijn, zóó te worden. Geestkracht, vol harding. ernst dus vooral bij al wat wij ondernamen en doen, zijn oneindig meer waard dan bloote kennis of een oppervlakkig vernis van beschaving, zoo zeer eigen aan onze dagen. Karakter, vast heid van wil, dat moet het stevig graniet zijn, waarop de grondslag van ons leven rust Een mensch moet willen, moet weten wat hijzelf wil in de ver schillende omstandigheden van het leven; dat is het wat hem stem pelt tot een persoonlijkheid. Niet links en rechts vragen, wat deze of gene denkt; niet domweg bui gen voor de publieke opinie, maar een eigen oordeel zich trachten te vormen over de stoffelijke wereld, zoowel als over de dingpn des geesles. Als iedereen een komedie stuk mooi vindt of een schilderij, of een boek, dat eigenlijk heel leelijk is, omdat ei- de onzedelijk heid in wordt verheerlijkt, dan moeten wij, ieder voor zichzelf, er voor durven uitkomen, dat wij het leelijk vinden en ook de redenen daarvoor weten aan te geven. Dat doet een ernstig mensch, die na denkt en dus weet wat hij wil. Er wordt, vt el te veel gedachte loos nagegalmd wat anderen zeg gen. Maar zulk een zelfstandig oor deel waait ons niet aan. Daarvoor moeten wij ons wat moeite ge troosten en werken. Geen beter middel toch voor karaktervorming, dan inspanning van al onze ver mogens door nuttigen arbeid. Wij moeten allereerst leeren werken, om tot helderheid te komen voor ons zeiven en tot kracht. Examen wordt er niet afgelegd in deze wetenschap, maar ook zonder tlezen prikkel kunnen wij komen tot die vastheid vari geest en bedoeling, als wij ons maar willen aangrijpen en met taaie doorzettingskracht ons houden aan ons werk, zonder door teleurstelling of misrekening ons ooit uit het veld te laten slaan. Dit is het geheim, waardoor dc groote mannen op elk gebied en ook de groote vrouwen, groot zijn geworden. Een eerste vereischte nu om goed te werken is orde, regelmaat, en geheel onzen geest gericht te houden op het ééne, waaraan wij bezig zijn. Doen wij dit niet, daii beuzelen wij, brengen niets vol komens tot stand en vermoeien daarbij onze geestvermogens zon der vrucht. Hebben kinderen dit niet geleerd in hun jeugd, dan kunnen zij, ouder geworden, niet spoedig genoc-g dat verzuim goed maken En het is goed te maken voor wie wil. Inplaats van steeds vruchteloos klachten aan te heffen over verwaarloosde jaren, moet ieder beginnen met moedig en kloek de handen aan het werk te slaan, welk werk dit dan ook zij; dit is het eenige, maar afdoende middel tot herstel. Als zij maar eenmaal, zij het dan ook met strijd en moeite, gekomen zijn in de routine van het werken, dan gaat het later van zelf en al spelende. Dommer mensch bestaat er niet dan die zich verbeeldt, zonder eenige krachtsinspanning zich tot een degelijk, mannelijk karakter te verheffen. Ieder kunststuk is uit een onnoemelijk aantal kleine bestanddeelen samengesteldde schilderij door honderd kleuren en tinten tot leven bezield, het stand beeld naar verschillende lijnen ontworpen en geboetseerd. En zóó ook ons karakter. Dit wordt ge vormd door de lucht die wij in ademen, den geestelijken damp kring, waarin wij leven, de per sonen, onder wier invloed wij opgroeien, door de wilskracht niet !het minst, die wij zeiven in prak- j tijk brengen. In alles is een on- i verbrekelijk verband. En dat er zooveel karakterloozcn zijn, het komt, omdat er zooveel menschen bestaan, die niet leven, maar ge leefd worden. Zij drijven maar mee voort op den stroom en worden zoodoende de speelbal van de luimen der wereld, in plaats van zelf zich krachtig aan te grijpen en eens op te roeien tegen den stroom. Overigens, vertoon van kracht, drukte van uitwendig leven is er meer dan genoeg in onzen snelwerkende» tijd. Zelfstandig handelende personen worden er maar weinige gevonden. ïHet is uit moeielijkheden, dat de wonderen geboren worden* zegt een spreekwoord en aan zwakke karakters worden juist velerlei bezwaren in den weg ge legd, om daardoor bun geestkracht te wekken, die in de zielen van staal meer als van nature ont waakt. Als wij in alle stilheid er naar streven om een karakter te zijn, om door onzen persoonlijken in vloed iets voor anderen te wezen, dan zullen wij allengs meer aan onze bestemming gaan beant woorden. Dc groote luchtprijs Nederland Ned.-Oost-Indih. Wat mogen wij nu van Nederland op het gebied der luchtvaart ver wachten De groole belangstelling, die, dank zij de energieke mannen der Ella, in gansch het land is gewekt voor bet mod irne snelverkeer door de wolken, doet hoop koesteren, dat er bier waarlijk iets grootsch zal geschieden. Wat zal dit zijn? Zal het zijn de stichting van maat schappijen voor vlieg- of luchthavens of voor het tot stand brengen van internationale luchtverbindingen met de voornaamste centra van Europa Zal bet zijn de stichting van nog meer vliegtuigfabrieken, de ontwikke ling van een nieuwe industrie in ons land Neen, dit alles zal nog niet het grootsche zijn, dat wij van Nederland mogen verwachten. Het groote, dat de toekomst zal brengen, zal meer zijn dan dat, het zal zijn de verbinding door de lucht met onze Oost. Er zal ran hier naar Ned. Oost-Indië gevlogen worden of per luchtschip gevaren. Dat zal het groote, hét grootsche moeten zijn dat Nederland zal te doen hebben voor do ontwikkeling van de luchtvaart. Dan zal in één slag Nederland in de voorste rijen komen te staan van de pioniers der luchtvaart. Wie zal de eerste zijn, die dat groote zal verrichten Wie zal de eerste luchtvaarder, de eerste vlieger zijn, die dezen gewel digen afstand zal afleggen? Eenvoudig is dit viaagstuk niet, niet alleen stoutmoedigheid, door zettingsvermogen, ervaring worden vereircht, ernstige studie en voor bereiding zullen er in groote mate voor noodtg zijn. Veel tijd, veel geld zal dit kosten, daar moet tegenover staan een groote prijs: de eer en een belangt ijk be drag in geld. Wie in ons land zal dien prijs uit loven? Zullen het onze groote stoomvaart maatschappijen zijn, die zulke onge kende winsten gemaakt hebben? Zullen het onze handelslichamen zijn, die in deze jaren enorm veel verdiend hebben Zullen het de voornaamste dagblad directies zijn, die het voorbeeld der buitenlandsche collega's willen volgen Zal het geld samengebracht worden door de vele gefortuneerde menscbon, die warme belangstelling hebben ge toond voor de Elta? De toekomst zal die vraag op lossen, haar zóó stellen is reeds een aanwijzing in welke richting zal ge stuurd moeten worden, dat succes mogelijk is. Wie neemt het initiatief tot het samenbrengen dier kapitaalkrachtige lichamen en personen? Wie zullen uitloven den grooten luchtprijs NederlandNed. Oost- Indie? Den grooten prijs van een haWeu ton gouds? Wij wachten het zal niet lang behoeven te zjjn, dat ligt ons bij. W. J. L. Werkgelegenheid. De Regeering is bereid zooveel mogelijk werken te doen uitvoeren. De Regeering stelt zich blijkens de memorie van antwoord inzake het ontwerp-wei kloosheidsverzekerings- noodwet voor, zich bij het nemen van maatregelen tot verruiming van werk gelegenheid te doen bijstaan door eén Rijkscommissie, waarin onder meer zitting hebben vertegenwoordigers van de departementen van algemeen be stuur, deskundigen en vei tegen woor- digers der arbeidersorganisaties. De commissie zou de volgende taak hebben a. te onderzoeken of de tijdstippen voor de uitvoering van werken voor Rijksrekening zoodaDig uitgesteld of vervroegd kunnen worden, dat arbei ders bij deze werken zooveel mogelijk regelmatig weikgelegenbeid vinden; b. voor te bereiden werkeD, die voor Rijksrekening kuunen worden uitgevoerd, zoodia een verminderde bedrijvigheid in landbouw, handel of nijverheid het wenscbelijk maakt, de door de overheid verschafte werkge legenheid uit te breiden c. na te gaan, onder welke voor waarden in tijden van verminderde bedrijvigheid in landbouw, handel en nijverheid uitgestelde werken van algemeen nut tot uitvoering kunnen komen d. te bevorderen dat door overleg en voorlichting moeilijkheden, die in den weg staan aan verruiming van werkgelegenheid op andere wijze dan door uitvoering van werken voor Rijksrekening worden opgeheven e. adviezen uit te breDgen en voor stellen te doen betreffende datgene wat kan worden gedaan of nagelaten om door het verschaffen van werk gelegenheid werkloosheid te voorko men of te verminderen. De Regeering is gaarne bereid alle werken welke daarvoor in aanmer king kunnen komen, zooveel mogelijk te doen uitvoeren. Ook zal bevorderd worden, gelijk reeds is gedaan, dat provincie, ge meente en waterschappen op dit ter rein krachtig medewerken, waartoe zoo noodig, van Rijkswege subsidie zal worden veileend. Nationaal congres voor de weerkracht. Over het congres voor de weerkracht van het Nederlandsche volk, heeft Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen het beschermheerschap aan vaard. Onder de sprekers, die reeds de uitnoodiging om bet woord te voeren aannamen, noemen we Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, D. W. Baron van Tuyll van Serooskerken. Prof. Dr. J. P. Blok, C. Ingwersen, Prof. Mr. Dr. J. A. Eigeman, Kapelaan P. van Dorp en Dr. J. Tenhaeff. Het Gemeentebestuur van 'sGra- venbage zal Vrijdag 19 September, 's avonds, de congresleden officieel ont vangen. De Directie van de Mpij. Zee bad, Scheveningen, zal een zaal in het Kurhaus en het terras ter be schikking stellen. Vermoedelijk zal Vrijdag 19 September, des middags, een demonstratie der marine voor Scheveningen plaats hebben. (•Allen Weerbaar.'') Uitvoering der Arbeidswet, instelling Hooge Raad tegen October. Tegen October is de instelling van den Hoogen Raad van Arbeid te ver wachten, welks eerste taak zal zijn advies uit te brengen over den alge- meenen maatregel van bestuur ter uilvoering der Arbeidswet (in de onderstelling, dat de Eerste Kamer deze inmiddels zal hebben aangeno men). Deze algemeene maatregel zal begin October in concept gereed zijn en dus dadelijk aan het nieuwe college worden voorgelegd. Spoorwegen en steenkolen. Naar aanleiding van klachten over de dienstregeling der Nederl. Spoor wegen, deelt men ons van bevoegde zijde het volgende mede Wegens het tekort aan brand stollen wordt van Regeeringswege bij iedere niewe dienstregeling vast gesteld, hoeveel duizend ton steen kolen maandelijks aan de spoorwegen zullen worden verbruikt waar uit volgt, hoeveel reizigerstreinen dagelijks kunnen rijden. In de dienstregeling, ingaande 16 December 1918, konden in vergelijking met 1913 tot'14 ongeveer 40% der reizigerstreinen loopen. Ingaande 9 Juli 1919 is dit cjjfer verhoogd tot 60% Voorshands is er geen sprake van, dat meer treinen kunnen wordpn ingelegd. Daareotegen is het aantal reizigers thans weer ongeveer gelijk aan dat van vóór den ooi log. Hel behoeft geen betoog.dat in deze omstandigheden de dienst regeling niet aan de eischen van bet verkeer kan voldoen, en de treinen over vol zijn. Hieraan woide toegevoegd, dat wegens het aan de spoorwegen op gelegde zuinige brandstoffenverbruik de snelheid der sneltroinen met 15 K M. per uur is gedaald. De beperking van bet aantal treinen met 40% en de kleinere snelheid, lelden samen onvermijdelijk tot een beduidende vermindering van het aantal aan sluitingen. Groenten goedkooper. Te Beverwijk valt de markt van groenten erg tegen. De prijzen dalen enormSnijboonen golden Diet meer dan ƒ5 a ƒ6 per 100 kilo en de sperctboonen gingen niet booger dan ƒ13 a ƒ15. Eokele firma's zijn begonnen de boonen voor eigen risico te zouieD.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1