leciroTBcnnu S. SMIT ffiath. Withoosstr. 9. B. RUITENBERG Hzn. W. VAN KASSEL R. SGHOOLEMAi Plaatselijk Nieuws. J. v. HAfflERSVELD Jr. Gemengd Nieuws. Probeer eens 't schoeisel G E B RS./K ROES AMSTEL-BIEREN MINERALE WATEREN LIMONADES Utrechtschestraat 49 Begrootingen kosteloos. de ENGELSCHE STOFFEN Advertentiëii. AANBESTEDEN Bestek No. 25T dieastjaar 1919: Hef bouwen van il ééngezinswoningen jn hel Soeslerkwarlier (groep UI) Bestek No. 26, dienstjaar 1919: Bel glas= en verf= werk aan deze woningen GERRIT JAN MULDERSTRAAT 34b leOTTEISTD-A-lvd: kapitalen beschikbaar SMALLEPAD 12 telefoon 423. Agenda voor de Openbare Ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 2 September 1919, des namiddags 2 uur. 1. Installatie van de Raadsleden. 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 3. Benoeming van vier Wethouders. 4. Benoeming van de leden van verschillende Commissiën uit den Raad. 5. Loting voor het verdeelen van verschillende Commissiën uit den Raad. 5. Loting voor het verdeelen van den Raad in twee afdeelingen. Uit het Schoenmagazijn van LANGESTRA/(T 78 TELEPH. 351 Kwaliteit en. vakkundige bediening doet u nimmer tot een ander adres be sluiten. 'X, Aan 't zelfde adres uitvoering van solied reparatiewerk. Aanbevelend, ALS BOVEN. De feestelijkheden op 1 en 2 September a. s. zijn thans als volgt definitief vastgesteld. Maandag 1 September. 's Voormiddags S uur: Militaire leveille, door ae slafrnu- ziek met hoornblazers en tamboers van het 5e regiment Infanterie, kapel meester den heer G. Bikkers. 10 uur: Kinderaubade op het Julianaplein onder leiding van den heer G G. van Lunteren. 's Middags 2 uur Allegorische en reclame optocht; bij de ontbinding der optocht zal dooi de zangvereeniging Soli Deo Gloria onder leiding van den heer O. Rooke, eenige liederen worden gezoDgen. 8 uur Groot concert door de stafmuziek van het 5e Regiment Infanterie, kapel meester den heer G. Bikkers en af gewisseld door eenige zangnummers. Dinsdag 2 September. 's Voormiddags 8 uur: Militaire reveille door het muziek korps van het reg. Huzaren, kapel meester den heer W. 11. Scboltens. 's Namiddags l1/, uur: Ringrijderij gevolgd door voetbal- wedstiijd en gymnastiekfeesten. Tij dens die feesten zal prof. Cacadores optreden. 8 uur. Groot concert dooi het muziekkorps van het reg Huzaren, kapelmeester den heer W. H. Scholtens. Tot slot schitterend vuurwerk. Alles breeder in de feestprogramma's om schreven. Dank zij de ijverige bemoeiingen van de commissies en de steun die zij van verschillende zijden mocht ondervinden, beloven de verschillende feeestelijkheden in 't bijzonder de op tochten schitterend te slagen. Nog maals wordt een beroep gedaan op autoriteiten en alle werkgevers om hun ondergeschikten op die dagen zooveel mogelijk verlof te verleenen opdat zij allen zullen kunnen genieten van de verschillende feestelijkheden Doorloopende toegangskaarten tot het feestterrein zullen bij enkele win keliers alhier verkrijgbaar zijn. De verkrijgbaarstelling zal op duidelijke wijze in hun etalages worden kenbaar gemaakt, verder zullen deze en andere toegangskaarten op den dag der fees telijkheden aan den ingang van het feestterrein verkrijgbaar zijn. Programma van bet Concert te geven door het muziekkorps van het Ie regiment huzaren, kapelmeester W. H. Scholtens, op Zondag 31 Aug. 1919, des avonds 8 uur in de Sociëteit Amicitia: 1. «Prinses Juliana». Marsch. W.v. Erp. 2. Ouverture «ItalieDnea. Zerco. 3. Zu Zwei in Mai. Walzer. W. H. Scholtens 4. Liebestanz aus inr. Cherry. K. Haschna. 5. Fantaisie «Faost». Gounod. Pauze. C. Ouverture Orpheus ui der Uoter welt. OITeubach. 7. a. Tatjana. Ind. Intermezzo. Lindsaij. b. Ragging the Scale. Claypoice 8. Musikalische Rundscbap. Latann. 9. Marsch Militair. W. H. Scboltens. Dinsdagavond 9 uur zal eene bijeenkomst van militairen plaats heb ben in de St. Joriskerk, waarin als sprekers zullen optreden de veld predikers Ds. Jansen, Ds. Cronzats en Ds. Meiners. De heer O. Damsté, doctorandus in de klassieke letteren alhier komt voor op de aanbeveling voor leeraar in de oude talen aan hot Gymnasium te Haarlem. De heer J. Jansma, onderwijzer aan de school aari de Puntenburger laan is benoemd tot leeraar aan de H. B. School te Goes. Zuster van Essen alhier is be noemd tot schoolverpleegster. In verband met de feestelijkheden zullen de scholen op 1 en 2 September gesloten zijn. De godsdienstoefening in de Luthersche kerk zal Zondagochtend worden geleid door Dr. H. J. Toxopeus. Dr. R. Miedema komt als No. '1 voor op de niet alfabetische voor dracht voor predikant bij de Remon- strantsche gemeente te Lochern. De heer W. van der Maat slaagde voor accountancy bij het door de Nederl. Broederschap van Accoun tants afgenomen examen De Amersfooi tsche Rakkers- vcreeniging verzoekt ons mede te declen dat a.s. Dinsdag en Donderdag geen brood aan huis wordt bezorgd. De beide van de diefstal bij Dr. Groneman verdachte personen zijn ter beschikking der jastitie gisteren naar Utrecht overgebrai ht. Bij het onderzoek onzer» recherche is ge bleken dat zij zich nog aan vijf ver schillende inbraken te Utrecht hebben schuldig gemaakt. Een militair dienstdoende bij het lossen eener wagen op het stations- emplacement had het ongeluk tus schen de boff-rs eener rangeerende trein te geraken. Deerlijk verwond werd bij naar hel hospitaal gebracht. ^.ïïiexsfooxt VRAAGT PRIJSCOURANT Dinsdagmiddag werd in de wo ning van Dr. Groneman, die tijdelijk afwezig is ingebroken. Nog denzelfden dag had onze recherche de vermoede lijke daders, die mei hun buit reeds in den trein hadden plaats genomen, te pakken. 24 Augustus j.l werd door 16 leden der plaatselijke gymnastiekveree- niging «Excelsior» een afstandsrnarsch gemaakt van hier naar de zeekust bij Harderwijk. De totale afstand 36 K.M. werd afgelegd in 6 uur 50 min. Een tiental jeugdige adspirant-leden van omstreeks 9 jaar legden het traject AmersfoortNijkerk, 11.7 K.M. af in 1 uur 31 min. De marsch werd geleid door de beer J. J. van der Linde. De contröle werd uitgeoefend door het bestuur van hel Middengewest van bet K. N. G. V. De korfbalvereenigirig «Amers fooi t« won jl Maandag in de door B. K. C. A. te Arnhem uitgeschreven serie-wedstrijden den tweeden prijs. De raadszetel, opengebleven door het niet toelaten als raadslid van den beer Mebius, zal worden ingenomen door den beer P. Voskuilen. Maandagochtend zakte de heer v. G. kolenhandelaar alhier op de Langestraat plotseling in een. Binnen gedragen bij den heer Bronsdijk werd door Dr. Morren geneeskundige hulp verleend. B. en W. van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat aan J. van den fiedem en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot bet oprichten van een hoef smederij, in een gebouw achter het perceel alhier gelegen aan de Kruis- kamp no 123 Onze stadgenoot de beer J. H. N. van den Burg is, voor bet tijdvak van 1 Septembei tot 31 December 1919, benoemd tot assistent voor de scheikunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht De deelnemers aan de door het Eltabestuur uitgeschreven rondvlucht zullen Vrijdag a.s. ook over onze stad komen 'Het controlestation is gevestigd op de L. Vr. toren. Het gemeente bestuur loofde een gouden medaille uit. De heer Mr. J. K. H. de Beaufort is met ingang van 3 September her benoemd tot burgemeester van Leusden en Stoutenburg. Aboiuieineiits-Concerten. Op de Abonnements-Concerien die bet Concertbureau Mans Augustin sedert eenige jaien te Amersfoort organiseert en die zich tengevolge het optreden vau schitterende kunstenaars een goeden naam hebben verwonen zullen ook in het a.s. seizoen weder om kunstenaars van eersten rang op treden. Het eerste concert (4 Novem ber) zal worden gegeven door den voortreffelijken pianist Josef Penibaur, het tweede (8 Januari) door de groole zangeres Birgit Eogell, genoemd de Deensche nachtegaal en het derde (26 Februari) door den vermaarden violist Alexander Schmuller. Veider zal in Maart optreden het beste Fransche strijkkwartet Quatuor Poulet uit Parijs Zeker eene, veel genot be- loveode, seiie van concerten. Op de kaasmarkt werden j.l. Maandag aangevoeld 31 wagens te- vattende 7550 K.G. kaas. De geheele voorraad ging vlot van de band tegen prijzen varieerende van f 06.tot f 74 per 50 K.G. Smokkelende Duitsche vorsten. Naar uit Stockholm bericht wordt, is thans het officieel ondeizoek naar den inhoud der pakketten, die korten lijd geleden bij Trenenbuig dooreen Duitsch vliegtuig werden uitgeworpen en door de douane beambten in beslag werden genomen, geëindigd. Volgens het «Svenska DagbladeU zijn de bezitters der in de pakketten aanwezige waarden, Duitsche vorsten, wier namen nog niet genoemd worden. De gezamelijke waarde bedraagt onge veer 27 millioeo Mark. De luchtdicnst LondenParijs en Brussel. De Aero 4 A beeft Maandagmorgen den dienst tusschen Ilanslow en Parijs geopend. Het passagierstarief zal ƒ250 zijn en dat voor goederen 4.50 per pond. De Handley Page dienst naar Pargs en Brussel begint 1 September en de toestellen zullen eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag naar Parijs vertrekken en eiken Maandag, Woens dag en Vrijdag naar Brussel. De Aero- dienst zal 2 uur 15 minuten duren. Geld overhouden! De gemeenterekening van Baarn over 1918 beloopt in ontvangsten f992.803.40; in uitgaven f 972.927.20», zoodat het batig saldo bedraagt f 19876.25s. V lekkenreinigingsmiddelcn. Zijo door een ongelukkig toeval of door onvoorzichtigheid vetaebtige vlek ken ontstaan op stoffen, dan is men niet zelden ui verlegenheid, welke middelen aan te wenden, om ze te verwijderen, ja men weet soms niet eens, of daarvoor wel een geschikt middel bestaat. In een chemisch la boratorium zijn onlangs proeven ge nomen, waarvan de uitkomsten waar schijnlijk velen bij voorkomende ge- legeubeid van dienst kunnen zijn. Een aantal stukjes katoen werden alle op gelijke wijze bevlekt met stollen van verschillenden aard en dan werden ze behandeld met een of ander gemakkelijk te verkrijgen rei nigingsmiddel. De vlekken bestonden uit wagensmeer, olieverf, lakverf, spi- rituslak, koolteer, pek, hars, een gummieoplossing (zooals men vooi het repareeren van luchtbanden gebruikt) was en paral'line. Uitgenomen de vier laatstgenoemde waren alle vlekken paarsgewijze aangebracht, d.w.z. een versche vlek en een vlek, welke reeds eenige dagen oud was. Orn den in vloed van bet reinigingsmiddel beter te kunnen nagaan, waren kleurlooze vlekken vooraf met eenig zwartsel vermengd. Nu werd elk stukje katoen ongeveer 5 minuten in het reinigingsmiddel gelegd, waarin eenige malen heen en weer bewogen, om vervolgens in zeep water licht afgeschuierd en in schoon water nagespoeld te worden. Het drogen geschiedde bij gewone tempe ratuur (luebtdroging). Als ieinigings- middelen werden gebruikt: petroleum- essence, benzine, zwavelkoolstof (deze drie licht ontvlambaar), terpentijn, amylacetat, chloroform en overchloor- zure aethyleen, welke laatste goedkoop en ongevaarlijk is. De wagensmeervlekken waren bet gemakkelijkst te verwijderen; elk der toegepaste middelen deed ze verdwij nen. Ook versche plieverfvlekken ver dwenen min of meer geheel door elk middel, terwijl oude oheverfvlekken door geen enkel middel waren weg te kiijgen. Spirituslak verdween alleen door inwerking van amylacetat en zoowel in verschen als ouden toestand. Lakverf bleek tegen elk middel be stand alleen de versche vlekken wer den eenigszins verminderd, zonder echter geheel te verdwijnen. DAMES-en HEERENKLEERMAKERIJ UT ■CHT3CHESTRAAT 26 £43 burgerlijke standen. Amersfoort. Van 22 tot 28 Augustus 1919. Geboren Carolina Wilhelnuna, d. van Aalbertus Vastenburg en Hendrika Mooy Aloysius Joacbim, z. van Johannes Josephus Viester en Johanna Adriana Brouwer Pieter nella Su- zanna, d. van Johannes Kuperus en Trijntje Lap Willem Hendrik Al- bertus, z. van Hendrik Albertus Noord star en Calbarina Maria Langenbach Anna Maria Catbarina, d. van Hendrikus Johannes Muhren en Maria Tberesia Scheuvens Johannes Ca- tbrinus, z. van Johan Georg Fiegel en Johanna Schot Geertruida, d. van Pieter Nierop en Neeltje Catharioa v. Rijsinge Evetardus Hendrikus, z. van Evert Walet en Hendr ika Clasina Bosboom. Ondertrouwd: Gerrit v. Nieuwen- huizen en Cathaiina v. Ijken Antonius Snijders en Cornelia Budding. Geranlus Theodorus v. Bekkum en Hendrika Maria Reinboud Bernardus Antonius v. Goor en Johanna Heere Wijnand Hengeveld en Louisa Johanna Eogles Wouter Arentzen er. Anna Susanna Schoonhoven. Gehuwd: Siephanus v. Keken en Everarda Christina Boersen Adriaan Kodde en Jacoba Roozendaal Gerhardus Hermanus Koster en Jacoba Annetta Johanna ter Burg Willem Ernst Hendrik Ludeking en Everharda Hendrika Arler Pieter v. de Peppel en Elsje v. den Hoek Theodorus Cbrisliaan de Ruiter en Maria Hendrika Wellerd Hendrik Jan v. de Vis en Feona v. Minnen Antonius Johannes v. Appelen en Johanna MaasHen drik Herman v. der Zoo de Jong en Margaretha Heilygers Gerrit v. den Burg en Adriana Johanna Bloemendal. OverledenJean Robert Coonen, 3 mnd. Grietje Diedoriks, 23 mnd. Theodora Jacoba Maria Persoon, 54 jr., ongehuwd. Woudenberg. Geboren Cornells, z. van Dirk Moes bergen en Maatje van Ginkel Jannigje, d. van Gerrit Jan Pater en Jacoba van de Waerdt. OndertrouwdEvert Wagensveld en Willempje Vos. Gehuwd: Jan Esser en Willem van Harten Cornells Meerbeek en Gijs- berlha van de Meent. Overleden Elbert Wanner, weduw naar vari Reijertje van Ginkel, 80 jr. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 29 Aug. 1919. Tarwe f0Rogge f0.—Boekweit t'0. appelen f 8.af 18.Peren f0.— a f 17. Klei-Aardapp. f 0.00 a f 0.Zandaardapp. f 5.00 a f5.50 Hoendereieren f14a 115.p. 100 st. Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 st. Boter f 3.10 a f 3.30 per kilo. Eendeneieren f 00.00 a f 00.00. Zoetem. kaas f 0 a f 0. per 50 kilo. Kippen f 2.00 a f 4.00 Kuikens f4.00 a fG.00 Piepkuikens f0.50 af 1.00. Gan zen f0.a f0 00. Eenden fO.OO a f 0.00 p. st. Jongen f 1.50 a f2.00. Hazen fO.OO a fO.OO. Wilde konijuen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 1.50 a f2.50 Duiven f0.90 a f 1.50 paar. Magere varkens f SO.a f 150.Zeugen f 200.a f350.Biggen f35.a f58..'Drachtige zeugen f300.a f500.Schrammen f0.a f0.Vette koeien l'OOO a f000.Guste koeien f 000.a f000.Kalf koeien f000. a f000,Kalfv aarzen f 00.a f00.Os f000.a f000.Pinkstieren f0.a fO.OO. Kalveren f 00 a f 00 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge heet. Boekweit. 40 heet. Appelen. 150 heet. Peren. 50 heet. Zandaardappe- len. heet. Klciaardappelen 6000 stuks Hoen dereieren 00 stuks Eendeneieren. 120 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Vee 20 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 120 biggen, 30 zeugen, 0 kalveron. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomin. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/,12!/j en van 61/,7'/j uur; Zaterdags van 8'/i12'/i uur- Aanvragen van Werkgevers op 28 Aug. 1919. 1 dienstboden 1 metaalslijper 1 electricein 1 raetaalslijper 1 bouwtechnisch (halfwas) ingenieur 14 metselaars 1 kantoorbed. (man.) 3 meubelmakers 1 kappersbedienden 1 rijwielhersteller 1 kuiper (nat) 4 schilder 1 loopjongen 4 timmerlieden Aanbiedingen van Werkzoekenden op 28 Aug. 15 opperlieden 7 schoenmakers 11 sigarenmakers 3 sigarensorteerders 5 slagers 1 spiegelvergulder 1 olieslager 1 smid-ketelmaker 1 smidbankwerker 1 reizigers 1 schipper 3 stokers 1 suikerwerker 1 straatmakers 4 timmerlieden 2 tuinlieden 4 veldarbeiders 1 voerlieden 4 winkelbedienden 2 boekdrukkers 9 broodbakkers 56 grondwerkers 1 glasmaker 1 beeldbouwer 4 kantoorbedienden mann. 2 id. vrouw. 2 koetsiers 1 kok 1 kruideniersbed. 2 loopknecht 93 losse arbeiders 1 kantoorwerkster 1 machine poetser 1 hulpmonteur 4 magazijnknechts 1 metselaar 1 meubelmaker 1 schilder Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No 2. TeL Int. 374. De Dii-ecteur van Openbare Werken te Amersfoort zal Vrijdag 12 September 1919 openbaar Bes^k No. 25 met 2 teeke- ningen fflvjnscbrijvingsbiljet ver krijgbaar BÏIrean- Qpenbaxe Wer ken vanaf 28 dezer, prijs ƒ6. per post 6.15. Bestek No. 26 ligt vanaf dien datum aan genoemd bureau ter inzage. voor le en 2e hypotheken. Rente laag. Cobdities billijk. Postzegel voor antwobïd. electrim4i licht- en krachtin? telefoons, schellen, bliksemafleiders. Monsterkamer met uitge breide sort eer i lig kronen, zijden kappen, staniilampcii, enz.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2