NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. M.taÉoiirt'M6 Amersfoort No. 42. Zaterdag 4 October 1919. 48e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Alles betrekkelijk. Gemeenteraad. Laat uw. "huis meubileren door Bet geschiednfm^eé-et^fetftmin zeer Amersioortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden atnkken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 11. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Talrijk zijn de menschen die door een enkele algemeene uitspraak over ingewikkelde vraagstukken meenen te kunnen beslissen en inmiddels voorbijzien, dat bedoelde uitspraak wel in zekeren, maar niet in iederen zin algemeen gel dig mag heeten. Zoo is het met liet vaak ge bezigde woord«Alles is betrek kelijk. Wil men hiermee te kennen geven, dat wij menschen, zoowel in ons weten als in ons handelen, nooit de perken onzer natuur en de steeds wisselende maat onzer persoonlijke ontwikkeling kunnen overschrijden, dat wij dus nooit meer dan een betrekkelijk juist inzicht in het wezen en den samen hang der dingen kannen verkrijgen en nooit meer dan iets betrekkelijk goeds kunnen verrichten en tot stand brengen, dan is dit een on weersprekelijk feit. Het woord echter «alles is be trekkelijk kan ook in geheel anderen, veel meer uitsluitenden zin gemeend zijn. Men kan er mee willen zeggen dat er in 't geheel niet meer of anders dan het be trekkelijke bestaat, dat wij men schen althans met niets anders of meer in aanraking komen en dus ook naar niets anders of meer ons kunnen richten; dat er niets ab soluut geldens te erkennen valt, hetwelk over aannemelijk of ver werpelijk beslist, lager en hooger wezenlijk onderscheidt. Waar en onwaar, goed en kwaad worden dan geheel en al afhankelijk van ieders bijzondere en tijdelijke ge steldheid. Wat thans en hier voor waar en goed geldt, kan straks en elders, niet slechts in zeker opzicht, maar geheel, en met even veel recht, als valsch en verkeerd worden beschouwd Wel zal men die bewering ge meenlijk niet tot het uitterste willen drijven; aan hetgeen vol gens zinnelijke waarneming vast staat, pleegt men grootere be trouwbaarheid toe te kennen, wegens de hier zooveel gemakke lijker te verkrijgen overeenstem ming. Doch zoodra men het geeste lijk gebied betreedt, zal, naar men meent, elke vaste grond onder de voeten wegzinken. Hier zal niets als volstrekt geldig, als onbepaald eerbiedwaardig erkend kunnen worden. Tot welke gevolgtrekkingen deze wijsheid moet leiden, ligt voor de hand. Om ons nu tot het zedelijk gebied te bepalenals levensregel kan ons dus ten slotte niets anders overblijven dan ons persoonlijk goeddunken. Wel zal het geraden zijn, zich min of meer te laten leiden door het heerschende ge- 1 voelenmaar gehouden is men daartoe niet, gelijk er van «plicht* in den ernstigen zin des woords, 'geen sprake kan zijn. Zie dus maar toe, waarmee gij, alles te zamen genomen, nog het best denkt uit te komen. Laat u niet misleiden door plechtige klanken Iaat u niet wijs maken dat gij onschendbare beginselen zoudt moeten huldigen. Neen, betracht slechts de lessen der voorzichtigheid en bedenk, dat gij door uw eigen belaniï te be hartigen ook dat der overigen nog het meest bevorderen zult. Is dat nu de wijsheid, waarmee men ons naar huis wil zenden Is dat nu wat zij bedoelen, die door de herinnering dat alles be trekkelijk is, ieder beroep op het eeuwige en op het heilige van de hand willen wijzen? Indien ja, laat men het dan ook rondweg uitspreken, opdat er klaarheid heersche. Maar indien' niet, dan dienen deze raadgevers toch ern stig te overwegen, of zij, alvorens te willen onderwijzen, niet beter moeten leeren onderscheiden. Doch wat en hoe dan? Is het dan niet waar, dat al ons weten stukwerk is en dat ook de ge wetensuitspraak zelve slechts een betrekkelijk recht blijkt te hebben, naar dien zij zich wijzigt en uit eenloopt? Men kan dit ten volle toestem men en toch tot een geheel ver schillende slotsom komen; mits men te rade ga, niet met som mige, maar met alle gegevens, niet met een deel, maar met het geheel onzer menschelijke en dus ook onzer innerlijke ervaring. Voorzeker, al ons kennen en kun nen is beperkt en betrekkelijk ook het meest onmisbare, de over tuiging aangaande onze mensche lijke roeping,ontwikkelt zich slechts langzamerhand, moet telkens her zien en gezuiverd worden. Maar toch, toch kan zij bij ieder onzer zijn of wordeneen aanvankelijk en bij gedurige toeneming nader komen tot de volle waarheid en het wezenlijk goedeaangezien wij hierop zijn aangelegd, aangezien ons leven eerst waarlijk leven wordt, voor zoover het een streven is naar een altijd hooger rijzend ideaal, dat, hoe nevelachtig ook nog eerst aanschouwd, toch, ais afspiegeling van het volstrekt i hoogste, onvergankelijke en on- I vergelijkelijke heerlijkheid bezit. Daarom is het onze roeping, onze I plicht, steeds naar het hoogere en betere te trachten en onder de oppervlakte van al het betrekke lijke, den dieperen grond te zoe ken, krachtens welken wij deel kunnen erlangen aan het wezenlijke en eeuwige. In de j.l. Donderdagavond onder praesidium van den burgemeester graaf van Randwijck, gehouden open bare vergadering van den gemeente raad waren de heeren Oosterveen en van Traa afwezig. Onmiddelijk na de opening werden de nieuw gekozen leden Mr. Dr. Verhoeff en Voskuilen geïnstalleerd met een toepasselijke speech van den voorzitter. De navolgende stukken waren inge komen. Afschrift van het koninklijk besluit van 2 September 1919 waarbij voor den bouw van een 6-tal arbeiders woningen aan de Flierbeekstraat een verhoogd voorschot wordt toegekend van f 30.650.de rentevoetbijdrage wordt gebracht op f 45.97Vi en waarbij tevens een buitengewone jaarlijksche bijdrage in de betaling van de an- nuiteit wordt verleend. Voor kennisgeving aangenomen. Afschrift van het besluit van Ge deputeerde Staten van Utrecht d.d. 8 September 1919, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 19 Augustus 1919 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Daam Fockemalaan aan E. J. Ruitenberg alhier voor f2.50 per M1. mededeeling, dat zij het Raadsbesluit van 19 Augustus 1919, strekkende om aan de afdeeling Amersfoort der Rijwielpaden Vereeniging Utrecht e.o. vergunning te verleenen tot het aan leggen van rijwielpaden over de Leus- derheide Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven d.d. 1 Augustus 1919 van het Centraal Bureau van den Neder landschen Volkszangbond, houdende verzoek tot toekenning van een sub sidie van f300. Advies B. en W. Schrijven van het Bestuur van het Burger Weeshuis, waarbij ter goed keuring worden ingezonden de reke ning over 1919 en de begrooting voor 1920. Advies B. en W. Schrijven van het Amersfoortsch Drankweercomité, houdende verzoek tot toekenning van een subsidie van f500. Advies B. en W. Schrijven van het Bestuur der Amersfoortsche Vereeniging tot be strijding der Tuberculose alhier, houdende verzoek een buitengewoon subsidie te mogen ontvangen voor den bouw van een groote lighal. Advies B. en W. Schrijven van de Commissie tot wering van schoolverzuim, houdende Voor kennisgeving aangenomen. Idem, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 19 Augustus 1919 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Huygenslaan aan H. R. A. en F. L. W. Rambonnet, beiden te Apeldoorn, voor 13.— per M'. Voor kennisgeving aangenomen. Idem, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 19 Augustus 1919 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Prins Frederik- laan aan Jkvr. E. J. L. van der Bosch te Baarn voor f4.per M'. Voor kennisgeving aangenomen. Idem, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 19 Augustus 1919 tot verkoop: a. van een perceel bouwterrein aan het Da Costaplein voor f 3.50 per M\ b. van een perceel bouwterrein aan de Pieter Bothlaan voor f2.50 per M'. aan H. A. Pothoven alhier. Voor kennisgeving aangenomen. Idem, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 19 Augustus 1919 strekkende om als plaats, waar tot uiterlijk 1 April 1920 schoollokalen voor het geven van lager onderwijs zijn gevestigd, aan te wijzen de drie lokalen van de Sociëteit »Vereeniging«, alhier. Voor kennisgeving aangenomen. Missive, van Ged. Staten houdende verzoek de jaarlijksche subsidie ad f300.— te willen verdubbelen en al zoo te brengen op f600. Advies B. en W. Proces-Verbaal van de opneming van kas en boeken van den Gemeente Ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van het bestuurder ver eeniging van leeraren aan de Han dels- en Avondschool alhier, houdende verzoek, de salarissen van het personeel der genoemde scholen ten spoedigste te herzien met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1919. Advies B. en W. Schrijven van Th. Paauw e.a., allen bewoners van den Parallelweg, hou dende verzoek dezen weg in eigen beheer te nemen, om zoodoende een einde te maken aan den onhoudbaren toestand vóór hunne woning, met verzoek tevens om als voorloopige maatregel tijdelijk verbetering aan te brengen nl. door het verleggen der keien. Advies B. en W. Schrijven van O. F. Fölkel, onder wijzer aan school C, houdende ver zoek hem een ziekteverlof te willen toestaan vanaf 24 Sept. 1919 en ein digende met de herfstvacantie. Burgemeester en Wethouders stel len voor het gevraagde verlof te ver leenen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders dd. 25 September 1919, tot aanvulling der «Verordening tot wij ziging der verordening, regelende de heffing van rechten wegens diensten door de Gemeentereiniging bewezen.» Voorstel van B. en W. tot aan vulling der «Verordening tot heffing van Markt- en Weeggelden*. Voorstel van B. en W. tot wijziging der «Verordening, waarbij ter zake van bepaalde ontvangsten der Ge meente wordt afgeweken van het bepaalde bij artikel 113 der Ge meentewet*. Schrijven van de Afdeeling Amers foort e. o. van den Bond var: Neder- landsche Onderwijzers, houdende verzoek tot invoering van het insti tuut «reserve onderwijzer* te willen overgaan. Advies B. en W. Schrijven van het bestuur der Orkestvereeniging »Amersfoort« hou dende verzoek aan de Vereeniging een jaarlijksche subsidie te verleenen van f300. Advies B. en W. Schrijven van de Commissie uit de samenwerkende Moderne, Christelijke en R.Katholieke arbeidersbewegingen, waarbij wordt aangedrongen op in williging van het verzoek van den Amersfoortschen Bestqurdersbond om f 1.toeslag per eenheid brandstof fen in het komende winterhalfjaar te willen verleenen. Wordt voorgesteld te behandelen bij punt i2 der agenda. Schrijven van Joh. H H. Schoof e.a. allen bewoners van den Wuestijgerweg tusschen de Rembrandstraat en Frans Halsstraat, houdende verzoek, bedoeld weggedeelte ten spoedigste te ver beteren. Advies B. en W. Schrijven van de afdeeling Amers foort van den Nederlandschen Bond van Werklieden in Openbare diensten en Bedrijven, houdende verzoek het Amersfoortsche Gemeentepersoneel ook dit jaar nog in het genot te stellen van een vacantie plus toeslag regeling, zooals wordt gevraagd door de A. C. O. P. i Algemeen Comité ter behartiging van de belangen van Overheidspersoneel). Advies B. en W. Schrijven van de afdeeling Amers foort van den Nederlandschen Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven, houdende verzoek den 8 uren dag, respectievelijk 45 urige werkweek voor het Gemeentepersoneel uiterlijk 1 October in te voeren. Advies B. en W. Missive d.d. 22 September 1919, van Ged. Staten, houdende mede deeling dat de schoolgeldregeling voor de Gemeentelijke Handelsschool en den Gemeentelijken handelscursus door hen is goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. Tot leden der Commissie van onder zoek van het levensmiddelen vraag stuk werden benoemd: mej. Kroes, mevr. van Maurik Oversier, mevr. Dros- Keyser, J. Mebius, A. C J. Gelens, M. R. N. Oosterveen, P. J. van Kalleveen, A, Hollander, P. J.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1