NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. m No. 43. Zaterdag 11 October 1919. 48e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Veracht het kleine niet. BINNENLAND. M.VLEESCmfüÖWER Plaatselijk N;euws. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per poet door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechte Zaterdags. Uitgever O. J. SLOTHOUWER RureauLangestraat 17. Telephoonn. 69. AO V KR1 ENTlEN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Niet slechts de geschiedenis van het verleden, ook de ervaring van het heden is gevuld met dè namen van mannen en vrouwen, die, zich niet tevreden stellende met rustig in kleinen kring den zedelijken vooruitgang te bevorderen, door een meer omvattend streven zijn bezield en krachtiger invloed wil len uitoefenen op de zoo onbe vredigende toestand der maat schappij. Hun idealisme neemt grootscher afmetingen aanzij achten zich geroepen tot hande lingen van wijder strekking. Het is uit den kring van dezen, dat de hervormers te voorschijn komen. Onder dezen de beste onzer broederen. Die groote voor stelling van een uitgebreide roeping wekt tot daden, die een geheel volk ten zegen zijn en verheft tot een toewijding, waarvan onmete lijke gevolgen zijn te wachten. Dat is idealsme van den edelsten huize. Ja, maar het biedt ook gevaren. Om een groote taak te verrich ten, zijn groote krachten noodig en niet ieder, die ze vermeent te hebben, bezit ze. Ook moeten ge legenheden en omstandigheden medewerken en men vindt die niet altijd pas klaar. Er zijn vele maatschappelijke hervormers op getreden, die niets hebben achter gelaten dan hun naam en de verstrooide overblijfselen van hun werk; er zijn anderen gekomen, die met een schijnbaar eenvoudige daad een grondslag hebben gelegd, waarop een grootsch gebouw is verrezen. Henri Dunant schreef zijn «Herinnering aan Solferinon en maakte daarmede een begin met de heerlijke stichting «Het Roode Kruis«, als een engel op de slagvelden verschenen mrs. Stowe schreef haar «Negerhut* en gaf op die eenvoudige wijze den stoot aan de verbreking van het juk der slavernij daarentegen zijn er vorsten en hooggeplaatste staats dienaren geweest, die, evenals keizer Jozef II, met grootsche plannen rondliepen, maar er niets van ten uitvoer brachten Het ware idealisme heeft tal van help sters en helpers noodig om op ruime schaal te kunnen werken en iets blijvends tot stand te bren gen de voornaamste heeten volharding, geduld, bescheidenheid doorzicht en nog een tiental namen meer. En dan nog iets. Wie groote dingen zich voorstelt te doen moet op mislukking rekenen en dan, om niet geheel om niet te leven, de kleine niet geheel veron achtzamen. Stel, dat er een Augias stal moet gereinigd- worden en gij u geroepen voelt die taak aan te vatten, zult gij er dan tevens aan denken, uw eigen huisje in zinde- lijken staat te houden? Want zie, het eerste mocht bij nadere be schouwing u een te zwaar werk blijken, wat zou het wezen als gij aan het laatste niet had gedacht? Dit is de fout van vele hervormers zij zetten alle kansen op het groote plan, zonder iets voor de kleinere zaken beschik baar te houden. Daar zijn er ver schenen, die met groote welspre kendheid de heele maatschappij haar ideaal voorhouden en aan wie men bijna geneigd zou zijn haar in handen te stellen, om haar eens een flinke kuur te doen on dergaan, maar in wier eigen kleine huishouding een verwarring heerscht, die zelfs Jan Steen's traditioneelen warboel in de scha duw stelt. En daarom mogen wij wel aandringen op een gezond idealisme dat niet verloopt in plannen en toekomstbeelden, maar dat de werkelijkheid onder de oogen neemt, van alle zijden beziet en ook in de kleine hoekjes naspoort. Een idealisme dat, zoo het de heele menschheid niet kan omvat ten, zich met een deel, als het moet met een zeer klein deel, weet te vergenoegen. Volkerenbond, vooruitgang en opvoeding. Dezer dagen heeft ontegenzeggelijk ieder onzer getrild van verontwaar diging bij het aandachtig lezen van de volledige correspondentie tusschen onze Regeering en den Belgischen Minister Hijmans. Niet alleen, omdat het mogelijk is, dat zulke ellendige machinaties tegen een land worden gelast door de Regeering van eene bevriende natie, maar omdat het als iets doodgewoons wordt be schouwd. N. B.de instructies tot deze infame campagne dateerden im mers van üO Mei Moesten deze orders dan niet ter stond na 4 Juni herroepen zijn, toen de Geallieerden een verdrag sloteD, waarmede deze verradelijke handel wijze in volstrekten strijd was? Ook dat verzuim vindt Minister Hjjmans blijkbaar doodnatuurlijk. Dit alles wordt door een groot gedeelte van België moreel gesteund. Ja, zelfs elders. Wordt althans weinig gelaakt. Velen onzer zal het gebeurde eene nieuwe en krasse openbaring zijn ge weest van zeden en gewoonten op internationaal gebied, welke wij in elk geval in vredestijd ternauwernood mogelijk achtten althans niet tus schen werkelijk beschaafde, bevriende naties. Lezers, gelooft ge, dat zoo iets in ons land mogelijk zou zijn? Zeker, onze natie heeft groote gebreken, beeft ge-O.W.-d op ergerlijke wijze in alle lagen, we kibbelen en doen aan haar kloverijen over allerlei kwesties, dat men er naar van wordtAccoord. Maar kunt ge bij ons een enkelen Minister van Buitenlandscbe Zaken noemen, die in staat zou zijn geweest, maatregelen van dien aard te nemen met annexaties als doel en nog wel tegen een volk dat kort geleden het zijne in moeilijke uren zoo edel moedig beeft gesteund? En mocbt er ooit zulk een Minister geboien worden, zou dan niet het geweten van ons gansche volk luide spreken onze Regeering vooiop en zijn ontslag eischen Ja, wij Nederlanders staan inder daad, wat eerlijke, loyale begrippen op internationaal gebied betreft, boven aan. Zonder grootspraak mogen wij het zeggenwij zijn met enkele andere naties onzen lijd daaiin ver vooruit. En daarom kan voor ons in pacifis tische richting eene zegenrijke taak weggelegd zijn. Moge Nederland zich groot hierin betoonen, zooals een kleine natie groot kan zijn, wanneer zij zich eene scboone roeping bewust wordt. De bodem is goed maar worde zorgvuldiger bewerkt, opdat eenmaal met onweer- staanbaren gloed datgene van ons Vergelijk eens prijs en afwer king! U zult dan concludeeren, dat het biltijkst «dres is voor Hof 46 Amersfoort. uitga, waartoe onze nationale aanleg ons zoo duidelijk heeft voorbeschikt Verlangen wij hier niet eenstemmig en oprecht naar duurzamen vrede en naar een eerlijken Volkerenbond Willen wij daartoe krachtig en succes vol medewerken? Dan moet ook ieder onzer wakker geschud en in de eerste plaats de komende generatie in die richting worden opgevoed. De vele verbeteringen waar naar bovendien, naast het pacifisme, in onze samenleving door hoogstaande menscben van alle richtingen wordt gehunkerd, berusten even eenstemmig op deo wensch naar een hooger ont plooiing van het individu en naar rechtvaardiger verhoudingen van mensch tot mensch, van staat tot staat. Hel doel is dus voor alle rechtschapen menschen hetzelfde. Slechts de middelen welke men raadzaam ofgeooiloofd acht, vertoonen groote verschillen. De meesten wenschen trapsgewijze verbeteringeneen schoonmaak met een minimum van scherven en onge rief voor de huisgenooten wat elke goede buismoeder immers als een vanzelfsprekende eisch beschouwt. O vrouwen, moge van onze medezeg- gingsscbap vooral datgene uitgaan, wat de komende maatschappelijke evolutie op vreedzame wijze zal doen voltrekken... Waar een wil is vindt men den weg. Anderen verlangen uitdrukkelijk, of in stilte, éérst een toestand van chaos en vernieling te scheppen en tellen deze periode van nameiooze ellende en uitmoorden licht. Is dat menscb- lievend? Is dat sociaal? Maar zelfs deze laatsten begrijpen, dat om ten slotte eene veibeteideen duurzame samenleving op te bouwen, er in de eerste plaats talrijke brave, weikzame, beschaafde burgers moeten worden aangekweekt, menschen met een altruïstischen geest bezield zon der welke de heerlijke toekomstidealen nooit in vervulling kunnen komen. Moet men ook daarvoor niet in de eerste plaats de opvoeding van het kind in de gewenscbte richting zien te koersen Men zegge toch niet, dat het niet helpt, dat er aan de menscheiijke natuur zoo weinig te veranderen valt zijn zelfs koppensnellers niet in korten tijd onder goede leiding in vreedzame burgers herschapen Evengoed als Duitschland door opvoeding z ij n e jeugd in militairislischen geest met verbluffende zekerheid heeft weten te drillen, kan Nederland onze kin deren met groote kans op succes doel bewuster opleiden dan tot dusverre geschiedde, zoowel in etiscb maat schappelijke, als in pacifistische rich ting Geen zedepreeken maar wat meer gezonde begrippen op dit gebied tusschen ons gewone onderwijs doen bijbrengen, op een of andere geschikte wijzeoccasioneel. Du geschiedde reeds jaren lang met succes in bet buitenland, volgens uit muntende grondlijnen door de Moral Education League ontworpen en welke eene ware synthese vormen van die gronddenkbeelden over maatschappe lijke ethiek, welke vrijwel door alle boogstaaode menschen kunnen worden onderschreven. Hierdoor zijn wij inderdaad ten ach ter. Die schade moet ingehaald. Overal ontwaakt de belangstelling in zake onderwijs en opvoeding. Ook onze wet geving moge daarvan den invloed ondervinden. In onze gereorganiseerde vredes beweging «Volkerenbond en Vrede*, werd onlangs zonder stemming het bevorderen van de opvoeding van bet kind in bovengenoemde richting in de statuten vastgelegd, terwijl bet program van actie spreekt van -het streven om dit principe in onze wet geving te doen opnemen. Moge dit bij velen wee'rklank vin den, voornamelijk bij de talr ijke vrou wenvereenigingen welke op initiatief van den Ned Bond v. Vrouwenkies recht naar fusie of federatie streven' Van alle zijden de handen ineenge slagen, teneinde onze kinderen beter te doen opvoeden dan de vorige ge neraties! Aan dien arbeid kunnen duizenden ouders en onderwijzers per soonlijk deelnemen. De vrede, de welvaart, de hoogere beschaving van eigen gelukkig buis eu haard uitbreiden tot de vele mis- deelden door het opkweeken tot beter, bruikbaarder menscben. Daar moet bet heen. Maar óók en vooral opwekkeu een geest van blijmoedige samenwerking in plaats van wantrou wen en strijdlust, welke lederen voor uitgang in zoo hooge mate belemmert. Echt moederwerk ten bate van bet grootere huisgezin. Wie helpt mee? Dre. P. VAN HEERT TOT EVERSBERG QUARI.ES VAN UFFORÜ. Prese. Csie v. Maatsch Opvoeding uit den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. l) Hierover weldra meer. De ex-kroonprins. De voormalige kroonprins is dan ondanks de berichten over een vrijwel overhaasten terugkeer, bijna vijf dagen een dag langer dan 't plan was te Amerongen gebleven. Zjjn verblijf aldaar stond, als wij goed zijn inge licht, in verband met den verkoop van een groote buitenplaats door een notaris te Amersfoort dezer dagen te houden. Zondag bracht de Prins een bezoek aan de ruïne te Wijk bij Duurstede op een tocht met de familie Bentmck en burgemeester Peereboom in twee open auto's. De Prins teekende in het vreemdelingenboek «Wilhelm von Ho- henzollern«. Hij was opgewekt maar sterk ver- grij-d. Maandagmiddag reed de vooimalige Kroonprins opnieuw per auto uit met een zoon van graaf Bentinck en k'-eide tegen den maaltijd op bet kasteel terug. De Kroonprins maakte zich op Ame rongen zeer populair en gat weder souvenirs. De ex-Keizer is de vorige week door een paar als boer verkleede fotografen van een hooiwagen over den muur van bet slot been gekiekt. Hij riep terstond de politie, die echter niets doen kon daar alles op den open ba en weg geschiedde. Weer de Spaaneche Griep Komt er een nieuwe epidemie van de Spaansche Griep? Iri sommige plaatsen schijnt de ziekte weer op te treden. Het «Centr.c vernam, dat er te Zulfen in een week 5 doodehjke go- vallen zijn voorgekomen vaD personen tusschen 20 en 30 jaar Ook te Glarerhrug zijn de laatsie dagen vele gevallen van Spaansche griep geconstateerd. De ziekte is daar niet kwaadaardig. Vleesch goedkooperl De slagersvereeingmg te Sneek heeft in één week tijds den pi ijs van het rund"leesch met 50 et. per KG ver laagd. »H'I.« Maandagmiddag werd het nieuwe gebouw voor de Reinigings- en Out- smettingsdienstoflicieel geopend. Naast Burgemeester en Wethouders merkien wij onder de talrijke belang-lelleriden op vele raadsleden, alle hoofden van audeie takken van dienst, de burge meesters en secretarissen der gemeen ten Hoogland en Leusden, eeuige

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1