B. RUITENBERG Hzn. Electro-Miiscli Bureau S./SRAIT Math. Withimsstr. 9. AM STEL-BIEREN min er ale wateren Limonades J. v HAI^ER^VELD Jr. Utrechtschestraat 49 -A_rii®x.sfoort VRAAGT PRIJSCOURANT Plaatselijk Nieuws. Probeer eens 't schoeisel Uit het Schoenmagazijn van GEBRS. KROES LANGESTRAAT 78 TELEPH. 351 ie Kiem ENGELSCHE STOFFEN nor DEMI-SAISONS, WINTER OVERJASSEN tl DAMES-CHaiUÜMS Begrootingen kosteloos. INGEZONDEN. verkeer in de Betuwe op bet tijdstip, dat de gehele Beiuwe in bloei slaat. Agenda voor de Openbare Ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 October 1919, des avonds 7 uur. I. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2 Benoeming van leeraren aan de Gemeentelijke Middelbare Handels avondschool met 3 jarigen cursus. 3. Benoeming van een regent van bet Bui gerweesbuis. 4 Benoeming van een onderwijzer aan de school voor Voortgezet Lager O' dei wijs. 5. Benoeming van personeel aan de Handelsavondschool cursus 1919'20 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet verleenen van eervol ontslag aan J. F. Schultink, lijdelijk loeraar aan de Handelsdag school. 7. Voorstel van Burgemeester en Wei houders om aan M. W van Aehterbeigh, onderwijzeres aan school F, verlof wegens ziekte te verleenen. 8. Voorstel van Burgemeester en Weihouders om een crediet te ver leenen >an ƒ4000.— voor aaDSCbafiiiig van 1200 meter brandslang en 2 vei deelsiukken. 9 Voorstel van Burgemeester en Wethoudsrs om een crediet te ver leenen van f 235,voor het aan- biengeu van een electriscbe vei lich ting in de biandweer-bewaarplaats, Acmer Davidshof. 10 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Prins Frede- riklaan aan C. Eggink. II. Voorstel vao Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Anna Pau- lownalaan aan N. Heijligers. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwteirein aan de Anna Pau lownalaan aan Mej H. van Lennep. 13 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van gronden aan den Leusderweg. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuur van eenige gemeentelijke perceelen welke dooi ambtenaren woidnn bewoond. 15 Vooistel van Burgemeester en Wethouders om achtei het Pohtie- posthuis aan den Soesteiweg een schuurtje voor brandstoffen en rij wielen te bouwen. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het veileenen van machtiging voor het aangaan van een contract met J. van Gioenendaal voor het verrichten van werkzaamheden aan den O. L Vrouwe Toren. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot rioleering van de Koe-teeg. 18 Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet te vei leenen van f 175.voor het maken van een rijwielbergplaats bij bet Gym nasium. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging te ver leenen voor het doen van een op roeping van sollicitanten voor de be trekking van Adjunct-Directeur bij Openbare Werken en tot vaststelling van het salans. 20 Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van Klaassen, stuk bout naar bet dier zijn kop, om het zoodoende op een afstand te houden. Een tijdje vocht Max dapper tegen het dier, door het alle mogelijke meu belen, welke onder zijn bereik waren, naar den kop te slingeren, maar toen bet laatste meubelstuk weggegooid was, sprong bet dier op hem los. Nog een tijdje streed Max den ongelijken strijd door het diei met den geweer- ko.f op den kop te beuken, maar de leeuwin was sterker dan bij en Max voelde het warme bloed langs zijn inzake verbeteriog van het plein Achier de Arnhem-cbe Poortwal. 21. Voorstel van Buigemeester en Wethouders tot het verleenen van een toeslag op brandstoffen. 22. Afwijzend advies van Burge meester en Wethouders inzake be schikbaarstelling van katoen tegen verminderden prijs. 23. Afwijzend advies van Burge meester en Wethouders op het ver zoek van W. P. M. B. van de Poel om als vroedvrouw te worden aan gesteld. 24. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een subsidie van f 100.voor de samenstelling van bet adresboek voor 1920. 25. Nader voorstel van Burgemees ter en Wethouders inzake verbreeding van de Bergstraat. 26. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om op de Algemeene Begraafplaats een bus te plaatsen voor de armen van alle genootschap pen in de gemeente. 27. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van Ver ordeningen tot regeling van den ge meentelijken Ontsmettingsdienst. 28. Mededeeling plaatsen woon wagens naar aanleiding van het adres van Ommeren. 29. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Veror dening tot heffing van schoolgeld voor het genot van Openbaar Lager Onder wijs aan de scholen A B, C en D. 30. Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot wijziging van de Veror dening tot heffing van schoolgeld voor bet genot van Openbaar Lager Onder wijs aan de scholen E, F, G en H 31. Vaststelling 5e suppl. kohier Inkomstenbelasting 1918 32. Vaststelling 3- prim, kohier Inkomstenbelasting 1919. 33 Vaststelling 1e suppl. kohier Inkomstenbelasting 1919. 34. Vaststelling 9e pnm. kohier Straatbelasting 1918. 35. Vaststelling 9e piim. kohier Rionlbelasting 1918 36. Vaststelling 4e prim, kohier Straatbelasting 1919. 37. Vaststelling 4e prim, kohier Rioolbelasting 1919 38. Vaststelling 2e suppl. kohier Straatbelasting 1919. 39. Vaststelling le suppl. kohier Rioolbelasttng 1919. 40 Vaststelling kohier schoolgeld Handelsdagschool 1918/' 19. 41. Vaststelling kohiei schoolgeld Handelsavondschool 1918/'19. 42. Afschrijvingen Inkomstenbe lasting 1919. 43. Reclames Straat- en Rioolbe- lasnng 1918. 44. Reclames Straat- en Rioolbe lasting 1919. Kwaliteit, en vakkundige bediening doet u nimmer tot een 'ander adres be sluiten. v Aan 't zelf!» adres üilu—rtno van solled reparatiewerk. Aanbevelend, ALS BOVEN. Wij vernemen dat de eerste vergadering van den Raad van Arbeid te Amersfoort zal plaats bebben hedenmiddag te half drie in bet ge bouw van den Raad, Utrechtscbe- weg 133. Tot bijwoning dezer zitting zijn uitgenoodigd debeeien burgemeesters en secretarissen van de gemeenten Amersfoort, Hilversum eo Nijkerk, respectievelijk voor de drie provinciën, waarin het Ambstgebied van den Raad is gelegen. Voorts zijn uitgenoodigd de Voor zitters en Secretarissen van de voor naamste werkgeversorganisaties en van de verschillende bestuurdersbon den in de bovengenoemde gemeenten. gelaat stroomen, want de leeuwin bad hem met een harer pooten in bet gelaat gewond. Ten laatste kreeg de kracht der leeuwin de overhand over Max. Juist wierp het dier Max tegen de wereld, toen op eerrs een geweerschot knalde. Toen Max weer tot kennis kwam, bemerkte bjj, dat bij in zijn bed lag eo dat naast ztjn legerstede een 20- jarige knaap zat. Een oogenblik keek Max den knaap aan zonder een woord te zeggen, tocb De Directeur van bet Levens- middelenbureau maakt bekend, dat de broodkaart 114e tijdvak (voor wittebrood de zwart gekleurde) geldig is van 25 October tot en met 2 November 1919, lo de week van 27 October tot en met 1 November wordt op bon No. 4 der suikerkaart 2'A ons goed- koope suiker verkocbt. In eene bijeenkomst van de plaatselijke afdeeling der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden is besloten bij de a s verkiezing van leden voor hel Kiescollege der Ned. Herv. Keik tot candidaat te stellen de heeieu A E. Blok, A. C. R. O. Leinweber, Coro. Ruitenberg, B. J. van Ruyven en G. C. Schellingen. In samenwerking met de Amersf. Bestuurdersboud zal de S. D. A. P. op 1 November a.s. in «Amicitia" een Kunstavond geven, waarbij zich zullen doen boorenbet dubbel man nen kwartet «Onder Ons" uit Utrecht, de beer J. Steroheim declamator uit Amsterdam en de heer A. W. Boeck- borst alhier. B(j Kon. Besluit is de eerste luitenant Jbr. J. A. Roëll vao het lste Reg. Huzaren alhier ter zake van tijdelijke ongesteldheid op nooactiviteit gesteld. Bij bet 10e reg. Infanterie zijn bij Kon.besluit benoemd tot reserve iweede-luuenant de vaandrigs J W. J. Moerman en A. E A Markman. ©I?TTT7" _A_£T G-EtT Tel. 243. UTRECHTSCHESTRAAT 26 Coupeur aan huis ie ontbieden. Mej. N. C. M Rup slaagde te Utrecht voor bet examen vrije- en ordeoefeningeD. Mej. H. 'Hienscb slaagde te Utrecbt voor diploma B. Stenographic, systeem Pittman. De beer A? Staal, voorman in de mouterij der Phoenix-brouwerij, mocbl j.l. Woensdag den dag her denken waarop hij 25 jaar geleden als 13 -jarig jongeling op die brouwerij in dienst trad. Van de directie ont ving bij als blijk van waardeering een gouden horloge, waar bet personeel een ketting van betzelfde edele metaal aan toevoegde. De Maatschappij van Nijverheid schonk hem bet gebruikelijke ge tuigschrift met daarbij beboorende penning een en ander vergezeld van de meest hartelijke woorden over beloonde trouw en plichtsbetrachting. Eerste Abonneraents-Concert. Op bet eeisle der door liet Concert bureau Hans Augustin in Amicitia georganiseerde Abonnements-Concer- ten Dinsdag 4 November zal optreden de groote Pianist Josef Pembaur met werken van Schubert, Chopin en Liszt. Voor de plaatselijke afdeeÜDg van de Nationaal Christelijke Onder- officiersvereeniging trad Donderdag avond in «Amicitia" de heer Scheps uit den Haag als spreker op met bet ondeiwerp «Waarom Christelijk ge- oigantseerd." Daar het Convocatie- biljet vermeldde «Debat gewenscht" waren vele leden der onderoff.vereen. «Ons Belang" opgekomen. Gedebatteerd werd op dusdanige wijze dat de politie bel ten slotte raadzaam oordeelde de zaal te doeo ontruimen. In eene gisterenavond gehouden vergadering der crisiscommissie, be viel onwillekeurig zijn blik op de baod van den jongen en bij kon zijn ver bazing ternauwernood onderdrukken, daar bij zag, dat de hand ernstige brandwonden vertoonde, die weliswaar genezen waren, maar groote lilteekens duiddeo de plaats aan waar de wonden eeitijds gezeten badden. In eens her kende Max den jongen man, bet was de zoon van dr. Brands, de jongen, dien bij heel wat jaren geleden uit den brand gered had. De jongeman, die de verbazing van staande uit afgevaardigden der plaat selijke vakvereenigingen, weiden tot leden van den Raad van den Handel gekozen de heeren L. A. Houbaer, G. A. Luycx, A. H. Martens, M. R. N. Oosterveen, H. van Raalte en H W. Stenfert. Hedenavond wordtin «de Keizers kroon* op feestelijke wijze bet vaandel onthuld der plaatselijke afdeeling van den Nederl. Boud van Weikhoden in Openbare Diensten en Bedrijven. Verbreeding Bergstraat. In de Raadsvergadering van 2 Sep tember jl. werd om advies in banden van B en W. gesteld een adres van eigenaren van perceelen aan de Berg straat, ingekomen in verband met het Raadsbesluit dd. 29 Juli 1919, No. 572, waarbij in beginsel is besloten om de Bergstraat tot 12 Meter te verbreeden De Commissie van Fabricage, wier advies door B. en W. naar aanleiding van bovenvermeld adres, opnieuw is ingewonnen, is van meening, dat de bezwaren van de eigenaren der per ceelen voor een deel wel gegrond zijn en wil daarom eenigermate daaraan tegemoet komen, door de verbreeding niet lot 12 Meier te doen plaats beb ben, doch tot 10 Meter te beperken. Zij is van oordeel, dal de ontworpen rijweg van 7 Meter moet blijven be staan, zulks in verband met de over weging, dat, moebt te zijner lijd tot den aanleg van een electriscb tram- wegnet door onze Gemeente worden overgegaan, bet dan gewensebt is, dat de straten, die eventueel voor door trekking vao een tramlijn in aan merking zouden komen, een voldoende breedte bezitten om de tramlijn dooi bet midden der straat te leggen. Het maken van trottoirs aan beide zijden »an den rijweg tot een breedte van t'/i Meter in plaats van 2'/i Meter, komt baar voldoende voor. De Commissie meent, dat op deze wijze bet kaïakter van de Bergstraat blijfi behouden. B. en W. meenen daarentegen, dat bij eene verbieeding tot 10 Meter bet legenwooidige karakter van de Berg straat tocb verdwijnt, daar de be staande beplanting dao toch zal moeten worden opgeofferd, terwijl, indieu er eeo trottoir van 2'/» Meter wordt aan gelegd, men de straat een aangenaam aanzien kan geven door het plaatsen van b v. bol-acacia's. Naar bunne meening vordert het verkeer ter plaatse een voldoend bree- den verkeersweg, waarbij een breed trottoir van groot belang is voor hei voetgangersverkeer; bevordert men zulks nu niet, dan zal men over eenige jaren, Wanneer pas de verbreeding zal kunnen zijn uitgevoerd na eventueele onteigening, opnieuw moeten beginnen met al de daaraan verbonden moeite en omslag B. en W adviseeren daarom den Raad op bet vorenaangehaald verzoek afwijzend te beschikken en bet besluit van 29 Juli 1919, No. 572 te bandhaven. Tegen een drietal werkgevers werd door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der arbeidswet. Een verpleegde uit bet krank zinnigengesticht te Apeldoorn van daar op een rijwiel ontvlucht, wat hij hier te koop aanbood, werd door de politie aangehouden en teruggeleid. In de afgeloopen week werden door de politie weder ettelijke personen bekeurd terzake van wielrijden zonder hebt. Max bemerkt had, vroeg hem naar de reden er van en toen verleide Max de gebeele geschiedenis. Toen hij gereed was met zijn ver baal, zeide de jonge Brands Zoo, is u dus de man, die mij het leven toen gered beeft, ik dank God, dat bij mij u heeft doen vinden. Ik beb door heel Engeland gezocht om u te vinden waar u was. Daarna vertelde bij aan Max. hoe bij in de bosschen bier aan bet jagen was en bemerkt bad, dat de leeuw In de afgeloopen week deden zich in onze gemeente 4 gevallen van roodvonk en één van diphteritis voor. Ter kaasmarkt van jl. Maandag 20 October werden aangevoerd 36 wagens, bevattende 7650 K.G. kaas. Alle< weid grif verkocht tegen f69 tot I 75 50 per 50 K.G. De waanzinnige tvaereld. Paul Lafargue, die gerrouwd was met een dochter van Marx, heeft zich in eeu boekje, getiteld; «Het reebt op luiheid* aldus uitgelaten «Een vreemde waanzin boudt de arbeiders der kapitalistisch-beschaafde landen gevangen Die waanzin is de liefde voor den arbeidIn plaats van tegen deze geestelijke afdwaling te strijden, hebben de geestelijken, de economen, de moralisten den arbeid hoog geheiligd De Grieken in bun grooten tijd, kenden slechts de ver achting voor deo arbeid: bet was alleen den slaven geoor loofd te werken, de vrije man kende slechts de lichaams oefeningen uit de spelen van bet ver nuft. De oude wijsgeeren leerden de verachting van den arbeid, deze ver laging van den vrijen menschde dichters bezongen de luibeid, dat ge- scbenk der Goden Jezus predikte de luiheid in zijn Bergrede: «Aan schouwt den groei der leliën in liet veld, zij werken noch spinnen en tocb zeg ik u, Salomo in al zijn praebt was niet scbooner gekleed». Jehova de baardige en barscbe god, gaf zijn aanbidders bet boogsie voorbeeld vao de ideale luiheid; na zes dagen a'beid neemt bij voor eeuwig rustOm zijn kracht le leeren kennen moet bet proletariaat de vooroordeelen der Christelijke, economische en vrijden- kerstnoraal met voeten tredenhet moet naar ztjn natuurlijke instincten terugkeeren, het recht op luiheid ver kondigen;... bet moet zich zelf dwin gen, slechts 2 uur per dag te werken en de rest van den dag en den nacht te smullen en niets te doen». Paul Lafargue. die deze dwaasheden schreef was zoo eerlijk van zichzelf te schrijven: «Ik beioem mij er niet op. Christelijk, spaarzaam en zedelijk te zijn* maar wel had bij een boog oordeel over anderen: «Komaan schreef bij geen uitvluchten, gij zijt een vriend der mensebbeid, nietwaar? Eo Christen op den koop toe? Stel uw fortuin ter beschikking Uwer werklieden*. Deed bij dat zelf misschien O neen Paul Lafargue, die niet onbemiddeld was, leefde er met zijn vrouw heel goed van; en toen bun kapitaal ge slonken was tot een bedrag van eqgige bonderden guldens, toen maakten bei den een eiude aan hun leven na bet armzalige restje aan bun oude dienst bode te hebben vermaakt! In bet Marxistisch bijvoegsel van «Het Volk* werd deze zelfmoord door Wibaut verheerlijkt als eeo uiting van mooie levensvreugde, als «de welberaamde handeling van een paar levenswijzen, voor wie het leven waarde bad zoo lang zij wisten aan hun leven waarde te kunnen geven«. Voorzeker niet! Paul Lafargue en zijn vrouw hebben er een einde aan gemaakt, omdat zij bet leven niet verder aan durfden zonder een voldoenden voorraad van bet steeds in woord en geschrift zoo zeer door hen verachte kapitaal; buo laatste handeling was dan ook geen daad van moed. maar wel een uit vloeisel vaD een levensbeschouwing, die geen hoop geeft op de toekomst, en dus in moeilijke dagen geen ande ren troost biedt dan den dood. In de vergadering gehouden door het geheele personeel van het Post en Telegraafkantom le Amersfoort, is besloten geen Najaars- of Nieuw jaarsfooien meer aau te nemen en veizoeken bet publiek bunne actie in deze daadwerkelijk te willen steunen door algebeele opheffing van bet fooienstelsel. Het Personeel van bet Post- en Telegraafkantoor. Amersfoort 20 Oct. 1919 den weg naar Max' |hut ingeslagen had. Hij was het dier achterna ge gaan en was net op tijd gekomon om te verhinderen, dat bet woedende dier Max in stukken gescheurd tiad. Zoo bad de knaap zijn schuld van weleer tegenover zijn edele redder ten volle betaald. Nu, zeide Max, zijt gij mij in de toekomst niets meer schuldig, en ben ik uw schuldenaar geworden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2