Eleclro-TeclmisclBireaü S. SMIT Matli. Withoosstr. 9. PIANO'S Hmi grootsleed-clie bankgeoouw, dat aan de Utrecbiscnestiaat is verrezen, waaraan vanat verleden jaar Augustus weid gearbeid en dat is ontworpen door den architect Klcynslra, is henen in gebi uik genomen door de Gelderscbe Credietveieenigirig en was Maandag middag ter bezicbtiging gesteld aan belangstellenden. AMSTERDANISCHE MAN UFACTURENHANDEL Wollen Sjaals, Heeren en Dameshandschpenen AMSTERDANISCHE MANUFACTURENHANDEL vJEUGELS ORGELS V MUZIEK „BATO,"Tijwielen ReparatW Inrichting Probepr eens 1 schoeisel G - BPtS. KROES Begrootingen kosteloos. Langestraaé 98 Amersfoort Langestraat 98 Amersfoort r LOUIS KLEIN ÜTRECmcpSTRAAT agent foor Amersfoort J. V. D. KOM MEK Bloemeridalschestraat 34 buitenlandT bovendien Maandags en 's Vrijdags ran 6l/j 7'/i our. A.anvragen van Werkgevers op 13 Nov. 1910. 1 boekbinder 10 metselaars 2 dagmeisjes 9 meubelmakers 1 deksorteerder 2 halfw. meubel m. 5 electricien 1 slagersjongen 3 electromonteurs 4 sturadoors 2 letterzetter 22 timmerlieden 3 loopjongen Aanbiedingen van Werkzoekenden op 13 Nov. 1919 1 beeldhouwer 1 reiziger 7 broodbakkers 5 schilders (huis) 3 drukkers 1 schipper 1 gas- cn waterfitter 3 schoenmakers 53 grondwerkers 2 sigarenmakers 1 inpakster 1 steenhouwer (wa8scherij) 1 spiegelvergulder 3 kantoorhed. man. 2 stokers 1 kellner 2 straatmakers 1 kruideniersbed. 1 suikerwerker 3 loopknecht 1 tuinman 83 losse arbeiders 4 veldarbsiders 4 magazijnknechts 8 voerlieden 21 opperlieden 2 werkvrouwen Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragon en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidskof No. 2. TeL Int. 374. Uit het SchjisAmaj^zijn van LANGES/RAAT 7é TELEPH. 351 Kwaliteit en vakkundige /bediening doet u nimmer tot bej]_ajjitor adres be duiten. Aan 't zelfde adres uitvoering van •olied reparattewerk. Aanbevelend, ALS BOVEN. Het nieuwe bankgebouw der Gclderttche Credietvereeuigiug. De booze sneeuwjacht deed dezen niet atscnrikken en velen bebben hier gezien, hoe smaak, zaken en comfort zich kunnen vereenigeu in een gebouw dat zijn distinctie binnen en buiten vertoont. De marmeren hall bezit deze distinctie en du is evenzeer bet geval met de groote ruimte, waar de ambte naren werken, de privékantoren, de gangen en portalen. Het gebouw is practi«ch, met zijn vele wachtkamers en ontvangkamers, die oorzaak zijn, dat lang anticbam- breeren uitgesloten is, p-actisch met de muurkasten in twee werdiepingencr, watdubbele ruimte beteekent, met zijn vele kmpkamers, zijn kolossaal dak- licht met dubbel glas (scbuin geplaatst, dus gt-en overmatige hitte door zonne schijn). zijn centrale verwarming,juiste indieling en noed overleg. Als men den ingang betreedt ziet men bet eerst, haa^t de ruime fietsen bergplaats voor bet publiek, de trap die mei enkele treden omboog u naai de ball met zijn rubber vloer voert waar 3 loketten zijn aangebracht. Haar achter bevindt zich de ruime lokaliteit voor het personeel. Vier zware lampen kunnen hei verlichten Aan beide korte zijlen zijn de privé- k nimen oer directeuren, de beeren M'. A. van Tiaa en L. A baron van 111eurn. Het eerste is ingericht door de ti ma Fonteyn Seh'ppers, het an lere door de liima Achterbergh Ueberhaupt zijn de bestellingen zooveel mogelijk bij Arnersfoortscbe fnma's gedaan In de nabijheid dezer kantoren zijn de wachtkamers en naast het acnt-rste pn-ékantoor is een vertrek voor accouniancy gereserveerd. Even eens bevindt zicb aan de acbtei zijde een ingang voor het personeel met tod tte, lava'O'y, enz. Een verdieping hooger vindt men behalve de ruime, lichte conciërge woning, een vergaderkamer. Men neemt zich voor, deze flinke ruimte ook beschikbaar voor andere bijeen komsten te stellen. In het sousteriain zijn de knipkamers en de kolossale kluis in 2 afdeelingen De d-ur, die deze afsluit, weegi 5500 K G. (is niettemin m-l één hand ge makkelijk te openen ot te sluiten), terwijl de wanden een halve meter dik zijn. Om deze kluis loopt een cont' ólegang eo aan de achterzijde is een kleine reservedeur. Aan de voor zijde ligt een ruime lokaliteit voor de oven der centrale verwarming (ge leverd door Huygens Wessel). Het gebouw is betekend op moge lijke uitbreiding. De lichtinstallatie is van de firma L. G. Ponne. Vele bloemstukken sierden beden het gebouw, gezonden door vriendeD en belangstellenden. In het bureau van den beer Van Traa hangt eeD land schapschilder!), copie van Ruysdael, de Bank aangeboden door den zoon van den overleden concierge, de heer D. Veenandaal. ïAmersf. Dagbl.f Tei aeiegenneid van de Herin vai b'1 50-j 1ig beslaan der Au.ei s- fooil-ohe Gn isielijk- Jongemannen Ve eeuiging (IJ M. C. A.) beeft zich qnder voorzitterschap van onzen Burgemeester een Eere-Comité ge- nrmd, beslaande uil de heeren N. Veis Heijn, wethouder der ge meente Amersfooit; ds. K. den Hol lander, ds. J. Pannebakker, ds B. Baielaan, predikanten der Ned. Herv. Gemeente; F. Wessaling presideut- kerkvoogd; W. Klebar en M. van Heioma, ouderlingen der Ned. Herv. Gemeente. De datum van oprichting is 22 November 1869 eo de feestelijke her denking zal plaats hebben van 22 tot en met 29 November, dus ge durende acbt avonden, met telkens een ander programma voor de vel schillende takken van arbeid. Thans zijn bij de veieeniging aan gesloten 90 leden boven en 160 he neden 15 jaar, dus in totaal 250 leden, ongetekend de begurislige>s. Het spreekt dus van zelf, dat het zeer moeilijk was om voor zulk een uitgebreide organisatie de noodige lokaliteiten voor de feestviering in Amersfoort te vinden. Zoodoende moest de feestvieiing wel over een gebeele week wordeo uitgestiekt. Van de oprichters zijn thans nog zes in leven en in Ameisfoort woon achtig. Ontvangen groole zendingen Tegen zeer lagrlfrijzen. Wederom is aan de Phoenix- Brouwerij een zilveren jubileum ge vierd. Dnmaal mocht de heer J. van Dijknuizan den dag heidenken op welken hij 1 óór 25 jaar bij de biouwerij in dienst tiad. De directeur de beer H. Meursing overhandigde hem met woorden »an waar leenngeen geschenk in en«eloppe. Van het personeel mocht bij eeo zestal stoelen in ontvangt nemen, terwijl de heer Job. H. v. d. Meiden hem de medaille der Mij. van Nijverheid ter hand stelde. In een zeer bevattelijke circulaire, dezer dagen in de gemeente verspreid, toont de dnecteur der gemeente bedrijven mei cijfers aan dat voor verlichting gas en electriciteit goed- kooper zijn dan petrol-um, in elk geval voor hetzelfde geld veel meer licht geven. Voor koken is voor hen die den minimum of tusschenprijs betalen, gas het voordeeligst en kost bovendien minder tijd. Voor verwar ming is alleen dan een gaskachel aan ie bevelen, wanneer het geldt een kamersnel op temperatuur te brengen Voor aanhou lende verwarming zijn vaste brandstoffen goedkooper. Vooi dnjfkiacht gaat er niets boven electri citeit. Deze is zelfs voordeeliger dan den schijnbaar goedkooperen zuiggas motor. Daar de rantsoeneering is opgeheven heeft ieder het dus in de hand om door gebruik van gas en electriciteit zichzelf zooveel mogelijk te bevoor- deeleo. De Directeur van het Levens middelenbureau maakt bekend, dat de broodkaart 117e tijdvak (voor witte brood de paarsgekleurde) geldig is van 21 tot en met 29 November 1919. In de wepk van 17 tot en met 22 November 1919 wordt op bon No 7 (zeven) der suikerkaart 2Vi ons goed- koope suiker verkocht. De directeur van het post- en telegraafkantoor te Amersfoort brengt ter kennis, dat gedurende het tijdvak van 12 November tot 3 December a.s. door den Raad van arbeid alhier groote hoeveelheden geadviseerde brieven zullen worden verzonden be stemd voor ingezetenen te dezer stede. De kennisgevingen tot afhalen van bedoelde brieven zullen belanghebben den achtereenvolgens bei eiken. De gelegenb'ld tot afhalen woidt opengesteld op weikdagen van 8 uur v.rn. tol 71/, uur n.m. aan twee lo- k-tteo. tJ-laoghebbeniien woi den vriendelijk V*'zocht, na ontvangst van de he ilikken kennisgeving spoedigst den daarbij bedoelden brief af te halen. Daar, waar het een algemeen volks belang geldt, wordi aan werkgevers beleefd verzocht, belanghebbenden zoonoodig in de gelegenheid te stellen aan booger genoemd verzoek te vol doen. Hierdoor zal de goede gang van zaken in het algemeen en vlugge bediening aan de lokketten in bet bijzonder worden bevorderd. Gedeputeerde Staten hebben bel raadsbesluit waarbij Mr. A. van Traa als lid van den gemeenteraad werd geschorst, veroietigd en derhalve de schorsing opgeheven. Door het delettanten tooneel- gezelschap »de Vrije Club" uil Am sterdam zal in bet laatst dezer maand in »Amicitia" worden opgevoerd »Aan Flarden" van Top Naeff. De balen komen geheel ten goede aan de plaatse lijke vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. De opbrengst der welbekende Protestansche Armenloterij bedraagt dit jaar f961.— aan loten en f36 75 aan giften. De plaatselijke Konijnenfokkers- vereeniging houdt morgen eene ten toonstelling in «Amiciiia." Een reiziger die Woensdagoch tend om 8.45 van Amsterdam naar hier vertrok is tusschen het Centraal station eo het station Mulderpoort zeer ernstig aan bet hoofd gewond, door bel gedeeltelijk instorten van bet dak der coupé, waarschijnlijk is bet dak van den wagen, zonder dat zulks bemerkt werd, met een lucht brug in aanraking gekomeo. Zondagavond j.l. werd iri #Amicilia« voor een flink bezette zaal ten tooneele gevoerd het bekende, en nog altijd zeer gewilde volksstuk »de Fabi ieksbaas«, eeo drama uit 't leven. Wel staat dit stuk thans in bei '.eeken des tijrts. nu alom in binnen- en buitenland de strijd is aange bonden tusscben kapitaal en arbeid Het tooneelstuk zelf stelt booge eiscben aan de spelers. De hoofdrol werd op uitmuntende wijze vertolkt door den beer de Vries. Ook de dochter Mary gaf goed spel. De andere speleis voldeden minder, en was bon uiterlijk lang niet in vei houding naar den maatscbappelijkeri stand, welke door nen werd in genomen Ook bebooren er in eene kamer, bewoond door een fabrieksbaas geen stoelen thuis met 't woord »Amicitia" er op. Hiervoor waren een paar keukenstoelen beter op z'n plaats. yDit ligt natuurlijk op den weg der regie. Dinsdagavond gaf in de zaal «Amicitia" in een voor de belft ge vulde zaal met belangstellenden de telepaat Moriui eene séance. In deze bijeenkomst is ten duide lijkste gebleken, dat lang niet ieder geschikt is als leider op te treden bij eene dergelijke prestatie. Sommige opdrachten werden cor rect en vlug uitgevoerd, zonder eenrge aarzeling, bij andere was 't tasten en zoeken, hetgeen m.i. niet bij den Heer Monni lag, maar wel aan duide lijkheid zijner lastgever veel te wenscben overliet. Over 't geheel was 't een interessante avond en 't publiek wel voldaan. Zekere W. B. in de Paulus Borstraat trachtte j.l. Dinsdag zicb door een revolverschot van het leven te berooveo. Het scbot miste, waarop toegesnelde huisgenooten verdere pogingen wisten te voorkomen. Licht gewond werd B. naar bet ziekenhuis gebracht. Het door notaris Knoppers ge veilde bouwterrein aan het begin der Snnuckaertlaan is opgehouden voor f16500.- Dinsdagavond werd door notaris J. Bolk in hotel »de Zwaan" in veiling gehracbt een villa met tuin aan de Sriouckaertlaan no. 'I en een bouw terrein daarachter (Persijnstraat). Deze perceelen werden gekocht door den beer P. J Hamers voor f35700. Een heerenhuis met erf en tuin. Weversingel 20 werd opgehouden voor f 6000. Twee huizen op Blommershofje Zuidsingel (211 en 211) kwamen aan den heer P. v. d. Zuidenwind voor f1450.-. Twee buizen op Blommershofje (21 III en 21 IV) aan den beer J. Blokker voor f 1470. Een huis met plaatsje, achter het Oude Stadhuis no. 6 werd uit de band verkocht. Een buis met tuin en bouwterrein aan de Dalstraat aan den beer B. E. van Dort voor f 4500. W4 Minister Idenburg. De heer A. W. F. Idenburg beeft, wegens gezondheidsredeneo, ontslag gevraagd als Minister van Koloniën Ter kaasmarkt van 10 Novem ber. werden aangevoerd 18 wagens bevattende 4400 K.G. kaas. De prijzen liepen van f73.tot f76.— per 50 K.G. Alles ging vlot weg. Het bolsjewistische complot in de Vereenigde staten. Doorde Amerikaanscbe regeering is een uitgebreid complot ontdekt, dat ten doel bad de regeei mg te Washing ton omver te werpen en te vervangen door een revolunonnaire organisatie In den geest van het Russische sovjetstelsel. De leider van de beweging is een zekere William Seatow, hoofd van de politie te St. Petersburg. De volledige plannen vooreen sovjet organisatie zouden worden uit gevoerd, zoodra de regeering te Washington omver geworpen zou zijn. Voorts beeft te Newark (New Jersey) do politie de hand gelegd op een volledige inrichting voor het uitgeven van valsch geld pakken bankbiljetten, gei eed om te worden uitgegeven werden in beslag genomen. Dit ge schiedde bovendien met roode vaan dels, strooibiljetten mitrailleuses en revolvers. Het departement van justitie ver klaart dal de organisatie der revo- lulionnairen over zestig plaatsen was verdeeld, waar de leiders van tDe Russische Bond", een gewapende actie en terzelfder tijd een groote nationale slaking vooi bereidden. Het hoofdkwartier te New York werd overvallen en meer dan 200 personen werdeD daarbij gearresteerd, onder wie acht vrouwen. Arrestaties op groote schaal badden eveneens plaats te Chicago Detroit, Philadel phia en andere steden. De bolsjewiki van New-York badden tegen Zaterdag een groote monster- betooging op touw gezet maar zij moesten er tengevolge van de krachtige houding der politie van afzien. Het meerendeel der gearresteerde personen zijn Russen. Allerlei ontplofbare stof fen en allerhande wapentuig zijn in beslag genomen. Met bet oog op dit alles heeft de regeering besloten alle vreemdelingen, die zich met bolsjewistische propa ganda inlateo, het land uit te wijzen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Distriotebeurs voor Intercomm. Ajbeidi- bemiddeling. Achter Davidehof No. 8. Telephoon Int. No. 874. Geopend: alle werkdagen van 81/,lï1/, en ran 3 aar; ZaUrdatfa TM I1/,—il'/j BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 7 tot en met 13 November 1919. Geboren: Cornelia Alijda, d. van Wilhelmus Spijker en Johanna Vos Pieternella Adriaria, d. van Jo hannes Ger hardus Verra en Pieternella Adriana Peierscblingmann Rita Catharina, d. van Rudolf Le Poole en Emilie Geertruida Faure Jacoba Johanna, d. vaD Tnomas Gouw en Cornelia Hamers Cnroelia Johanna, d van Maarten Strybos en Alijda Maria Riksen Hendrik Jan, z. van Koen- raad v Nimwegen en Bereodina Jo hanna Hennekam Hillegonda, d. van Jacobus Oldenbof en Cilia Vree kamp Arnoldus Cornelis Antonius, z. van Franciscus Marie Blorojous en Alberta Witteveen Everaidus Hen- drikus, z. van Carel Gijsbertus Pronk en Johanna Everarda Ai Ier Cornelia Aleida, d. van Hendricus Ruurdericus Visser en Maria Johanna Knuivers Beertje Johanna Hendrika. d. van Antonie Bronsdijk en Martina Wilhel- mina Hendriks Leendert, z. van Arie de Man en Maria Jacoba Alijda Abelman Jobanna Aleida Automette, d. van Barnardus Hendrikus Kuiper en Bernardina Antoinetta Maria Has- selbach Albertus, z van Gijsbertus Zwart en Niesje v. de Kooy Jacobus Geraidus, z. van Gerardus Martitius Joannes Hubeitus v. den Boom en Elisabeth Willemina v. der Linden. Ondertrouwd: Rudolf Adama en Jenneke Jobanna Wessels Henri Wilhelm Gijzen en Annetta Mane Gerrits Hendrik Peer en Tanna Aleman Antonie Jacobus Donatb en Heiltje v. Nieuwenhuizeo Jacob Cramer en Adriana Jobanna Sara Meskes Johannes Kloosterhuis en Rienije v. Anken. GehuwdJohannes Kraan en Alberta van den Brink Egbeitus Adrianus Vos en Johanna Zeggelaar Christi— aan Albert Abram van Woudenberg en Alijda van der VeldenCristiaan Johannes Duyf en Henrietta Louise Eversen Cornells Leonardus Scheer der en Eh-abeth v. Eykeleuburg Petrus Simon Leonaidu- Holsleiu en Hendrika van Boeyen Jan Veltbuys en Henriëtte Louise Onnes. Oveileden: Gerard Dijkhuizen 4 w. Evert v. den Hoek 4jr. Piërre Joseph Desrumeaux, 82 jr., wedr. van Adriana Verschuur Cornelis Jacobus van der Veer 14 jr. Johanna Wil- belmina van der Veer, 2 jr. Leusden. Van 30 October tot 6 November 1919. Geboren: Alijda Everarda dochter van Nicolaas Brouwer en Alijda Vos kuilen. Cornelis Tbeodorus zoon van Antonie van Daatselaar en Gijs- bertba van Wel. Gerbrand Jo hannes zoon van Gijsbertus van Eijden en Anna Maria van 't Klooster. JohaDnes Cornells zoon van Wouter van Kooy en Margaretha van den Heugel. Ondertrouwd Hein Oosterbroek en Maria van Apeldoorn. Lambertus Wilhelmus van deü Heuvel en Margaretha Keijzer. Gehuwd: Sander Wolswinkel en Gijsbertha de Lange. Overleden: Jau Veldhuizen, oud 80 jaar. Stoutenburg. Van 30 October tot 6 November 1919. Geboren: Klaas, zoon van Hendrik Blok en Aaltje Aalten. Overleden: Adrianus Antonius van Hamersveld, oud 4 wekeu.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2